Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Ωχ αλήθεια το σημαιάκι είναι τέτοιο πράγμα; Τώρα με τα κινητά αφής θα έχουν σταλεί πολλές αναφορές κατά λάθος! Κι αν πασχίζει και το μωρό να σου πάρει το κινητό ενώ γράφεις, ακόμα χειρότερα!

Το ξαναδοκίμασα σε μένα πρέπει να πατήσεις κουμπί επιβεβαίωσης για να σταλεί οπότε φαντάζομαι οκ. 

Επίσης στο μήνυμα που βγαίνει έχουν γράψει λάθος τη λέξη προαιρετικά.  Που το αναφέρω, ? :mrgreen:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, marakiz είπε:

Αντιλαμβάνομαι αυτό που γράφεις για τη στοχοποίηση κι όπως το γράφεις έχεις δίκιο.  Όμως θα διαφωνήσω στο ότι δεν έχει προσβάλει κανένα. Χωρίς να θέλω ούτε εγώ να παραθέσω ποστ και να το συνεχίσω θέλω να πω πως όλες οι απόψεις είναι σεβαστές και πρέπει να μπορούμε να διαφωνούμε με ευγένεια χωρίς χαρακτηρισμούς εκατέρωθεν. Δεν χρειαζεται να φύγει κανένας από τη συζήτηση.  Τέλος, δεν τη βρίσκω τώρα,  θυμάμαι όμως να υπάρχει μια επιλογή αναφοράς σε admin για την περίπτωση που κάποιος νιώθει προσβεβλημένος ή/και ότι  καταπατούνται κανόνες στο φόρουμ.  Ας χρησιμοποιηθεί από όποιον νιώθει ότι χρειάζεται.

 

 

 

Ναι η αναφορά είναι το σημαιακι. Ελπίζω να μην την πάτησα καταλαθος για κάποιον ψάχνοντας ποια είναι!! :shock:

Εγώ πάλι δεν αντιλαμβάνομαι καθόλου τι εννοείτε με την έννοια στοχοποίηση. Ανετρεξα μάλιστα κ στο λεξικό για να κατανοήσω καλύτερα τον όρο και δεν κατάφερα να σκεφτώ πότε ακριβώς κατηγορήθηκε συστηματικά το συγκεκριμένο μέλος, εκτός αν η διατύπωση αντίθετης αποψης με επιχειρήματα θεωρείται στοχοποίηση. Αν μπορείς @Yovanna μαζί με τις επιθέσεις στην anemoni παρέθεσε κ τις προσβολές εκ μέρους της στα υπόλοιπα μέλη που τόλμησαν να διαφωνήσουν μαζί της. Τελοσπαντων, όταν δεν τηρούνται οι κανόνες καλής συζήτησης τοτε καλύτερα είναι η συζήτηση να τερματίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Εγώ πάλι δεν αντιλαμβάνομαι καθόλου τι εννοείτε με την έννοια στοχοποίηση. Ανετρεξα μάλιστα κ στο λεξικό για να κατανοήσω καλύτερα τον όρο και δεν κατάφερα να σκεφτώ πότε ακριβώς κατηγορήθηκε συστηματικά το συγκεκριμένο μέλος, εκτός αν η διατύπωση αντίθετης αποψης με επιχειρήματα θεωρείται στοχοποίηση. Αν μπορείς @Yovanna μαζί με τις επιθέσεις στην anemoni παρέθεσε κ τις προσβολές εκ μέρους της στα υπόλοιπα μέλη που τόλμησαν να διαφωνήσουν μαζί της. Τελοσπαντων, όταν δεν τηρούνται οι κανόνες καλής συζήτησης τοτε καλύτερα είναι η συζήτηση να διακοπτεται.

Δεν πρόκειται να κάνω κάτι τέτοιο. Δεν θέλω να φέρω σε δύσκολη θέση κανένα μέλος , να εξηγεί, να δικαιολογείται κτλ. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Επιμένω στη θέση μου ότι η Ανεμόνη δέχτηκε "επίθεση" με προσβλητικά μηνύματα , χωρίς να έχει δώσει κανένα δικαίωμα. Ίσως είμαι η μόνη που έχει αυτή την άποψη, όμως για μένα δεν αλλάζει κάτι. Ξέρω τι διάβασα και πώς ένιωσα όταν τα διάβασα. Προσωπικά από τις απόψεις όλων, έστω και αν διαφωνώ , έχω κάτι να πάρω. Ας κρατάμε ένα επίπεδο και ας μην ξεσπάμε τα όποια (δικαιολογημένα) άγχη και νεύρα έχουμε πίσω από την ανωνυμία του υπολογιστή. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2020 at 9:24 ΜΜ, samsympan είπε:

Οι κρίσεις εκτός από το να εμφανίζουν προϋπάρχοντα-"κουκουλωμένα" προβλήματα, μπορούν να φέρουν και ικανότερες-βελτιωμένες λύσεις. Πχ (α) Βελτίωση λειτουργίας δημόσιων υπηρεσιών-για απλές-αυτονόητες υπηρεσίες μέσω e-mail/πλατφόρμας και όχι με το ένα δάκτυλο πληκτρολόγηση (από τον υπάλληλο εννοώ) και να πρέπει να εμφανιστείς για να παραλάβεις ένα έγγραφο.

Στα θετικά: Απλό εγγράφο που απαιτούσε την παρουσία για αίτηση έκδοσης και παραλαβή στον Δήμο ή στο ΚΕΠ, απεστάλη εντός ολίγων λεπτών στο κινητό (μιλώ για τον Δήμο μας, εύχομαι να είναι παντού έτσι).

Στα αρνητικά: Μέρος του κόσμου (μεγάλο;) δεν έχει αντιληφθεί τι συμβαίνει και ακόμη χειρότερο... δεν τον νοιάζει, με αποτέλεσμα να επιστρέφει σταδιακά στον "παλιό καλό εαυτό του".

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν πρόκειται να κάνω κάτι τέτοιο. Δεν θέλω να φέρω σε δύσκολη θέση κανένα μέλος , να εξηγεί, να δικαιολογείται κτλ. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Επιμένω στη θέση μου ότι η Ανεμόνη δέχτηκε "επίθεση" με προσβλητικά μηνύματα , χωρίς να έχει δώσει κανένα δικαίωμα. Ίσως είμαι η μόνη που έχει αυτή την άποψη, όμως για μένα δεν αλλάζει κάτι. Ξέρω τι διάβασα και πώς ένιωσα όταν τα διάβασα. Προσωπικά από τις απόψεις όλων, έστω και αν διαφωνώ , έχω κάτι να πάρω. Ας κρατάμε ένα επίπεδο και ας μην ξεσπάμε τα όποια (δικαιολογημένα) άγχη και νεύρα έχουμε πίσω από την ανωνυμία του υπολογιστή. 

Οκ, εγώ προσωπικά δεν προσπαθώ ούτε κ θελω να αλλάξω γνώμη σε κανέναν, ιδιαίτερα αν η άποψη του δεν επιδρά άμεσα σε μένα. Άλλωστε οι απόψεις μας δεν διαφέρουν τόσο πολυ, ολοι νομίζω λέμε ότι έχει έρθει η ώρα να αρθούν τα μέτρα απλά με αργούς ρυθμούς. Δεν είπε κανείς να μείνουμε σε καραντίνα μέχρι το 2021. Δεν έχω διαβάσει ολες τις αναρτήσεις (γιατί σήμερα πήγα δουλειά :D) ωστόσο από αυτές που διάβασα δε θεώρησα κάποια προσβλητική -ελπιζω να μην εννοείς εμένα γιατί θα φαρμακωθω. Αντιθέτως το σχόλιο της ανεμώνης ήταν πολύ υποτιμητικό για όλα τα μέλη της συζήτησης (πλην της cmes που λογω ειδικότητας έχει δικαίωμα γνώμης, παρόλο που δεν ξέρουμε τα επαγγέλματα των υπολοίπων). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλάζοντας λίγο τη συζήτηση, γνωρίζει κάποια τι ισχύει τελικά για το συνοδό στα ιδιωτικά μαιευτήρια της Αττικής; Κάπου διάβασα ότι στο Γαία αφήνουν τον σύζυγο μόνο μισή ώρα το πρωί και μισή ώρα το απόγευμα, στο Λητω μόλις διάβασα ότι πάει εκεί και μενει σαν εσώκλειστος, δηλ φεύγει τη μέρα που φεύγει και η μητέρα για να μην πηγαινοέρχεται, τελικά τι να ισχύει; Το δεύτερο θα μας δημιουργήσει πρόβλημα γιατί ο σύζυγος θα πρέπει να γυρίζει σπίτι το απόγευμα να αναλαμβάνει το μεγάλο γιο..Για το Μητέρα που μάλλον θα είμαι εγώ δεν ξέρω λεπτομέρειες , πέραν του οτι επιτρέπεται ένα σύνοδος, εξάλλου αυτά σε 3 εβδομάδες μπορεί να έχουν αλλάξει..θέλω να τους ρωτήσω απλά φοβάμαι ότι θα αγχωθω χειρότερα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Αλλάζοντας λίγο τη συζήτηση, γνωρίζει κάποια τι ισχύει τελικά για το συνοδό στα ιδιωτικά μαιευτήρια της Αττικής; Κάπου διάβασα ότι στο Γαία αφήνουν τον σύζυγο μόνο μισή ώρα το πρωί και μισή ώρα το απόγευμα, στο Λητω μόλις διάβασα ότι πάει εκεί και μενει σαν εσώκλειστος, δηλ φεύγει τη μέρα που φεύγει και η μητέρα για να μην πηγαινοέρχεται, τελικά τι να ισχύει; Το δεύτερο θα μας δημιουργήσει πρόβλημα γιατί ο σύζυγος θα πρέπει να γυρίζει σπίτι το απόγευμα να αναλαμβάνει το μεγάλο γιο..Για το Μητέρα που μάλλον θα είμαι εγώ δεν ξέρω λεπτομέρειες , πέραν του οτι επιτρέπεται ένα σύνοδος, εξάλλου αυτά σε 3 εβδομάδες μπορεί να έχουν αλλάξει..θέλω να τους ρωτήσω απλά φοβάμαι ότι θα αγχωθω χειρότερα!

Είχα την αισθηση οτι ισχύει αυτό που λες για το λητω, αλλα δ το εχω ψαξει

Link to comment
Share on other sites

μολις διαβασα οτι ο ΠΟΎ ειπε οτι ο κορωvοιος ειvαι δεκα φορες πιο θαvατηφορος απο τηv γριπη Η1Ν1 κ οτι τα μετρα πρεπει vα αρθουv πολυ προσεχτικα. 

για αυτους που τοvθεωρουv απλη γριπη

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω πρόσφατη ενημέρωση για τα μαιευτήρια. Γεννάει την Τρίτη μια γνωστή μου. Επιτρέπουν μόνο στον πατέρα να παρίσταται. Με καισαρική γεννάει. Κ επιτρέπουν μόνο σε αυτόν να είναι εκεί μισή ώρα την ημέρα εκτός θαλάμου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Λοιπόν έχω πρόσφατη ενημέρωση για τα μαιευτήρια. Γεννάει την Τρίτη μια γνωστή μου. Επιτρέπουν μόνο στον πατέρα να παρίσταται. Με καισαρική γεννάει. Κ επιτρέπουν μόνο σε αυτόν να είναι εκεί μισή ώρα την ημέρα εκτός θαλάμου. 

Εννοείς μόνο μισή ώρα την ημέρα να φεύγει για το σπίτι, ή μόνο μισή ώρα να παρευρίσκεται στο μαιευτήριο; Συγνώμη δεν κατάλαβα καλά την διατύπωση....αν επιτρέπεται σε ποιο μαιευτήριο;

 

Επίσης σημαντική διευκρίνιση, αυτό με το μισάωρο του συζύγου μήπως ίσχυει όταν η κοπέλα έχει άλλον μόνιμο συνοδό πχ μητέρα; Ή μόνο ο σύζυγος μισή ώρα και όλη την υπόλοιπη η κοπέλα μόνη με το νοσηλευτικό προσωπικό; Μπερδεύτηκα λίγο με αυτά που διάβασα στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Εννοείς μόνο μισή ώρα την ημέρα να φεύγει για το σπίτι, ή μόνο μισή ώρα να παρευρίσκεται στο μαιευτήριο; Συγνώμη δεν κατάλαβα καλά την διατύπωση....αν επιτρέπεται σε ποιο μαιευτήριο;

 

Επίσης σημαντική διευκρίνιση, αυτό με το μισάωρο του συζύγου μήπως ίσχυει όταν η κοπέλα έχει άλλον μόνιμο συνοδό πχ μητέρα; Ή μόνο ο σύζυγος μισή ώρα και όλη την υπόλοιπη η κοπέλα μόνη με το νοσηλευτικό προσωπικό; Μπερδεύτηκα λίγο με αυτά που διάβασα στο ίντερνετ.

Στο γαία. Λεπτομέρειες δεν γνωρίζω. Πάρε τηλ στην υποδοχή κ θα σου πουν

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Αλλάζοντας λίγο τη συζήτηση, γνωρίζει κάποια τι ισχύει τελικά για το συνοδό στα ιδιωτικά μαιευτήρια της Αττικής; Κάπου διάβασα ότι στο Γαία αφήνουν τον σύζυγο μόνο μισή ώρα το πρωί και μισή ώρα το απόγευμα, στο Λητω μόλις διάβασα ότι πάει εκεί και μενει σαν εσώκλειστος, δηλ φεύγει τη μέρα που φεύγει και η μητέρα για να μην πηγαινοέρχεται, τελικά τι να ισχύει; Το δεύτερο θα μας δημιουργήσει πρόβλημα γιατί ο σύζυγος θα πρέπει να γυρίζει σπίτι το απόγευμα να αναλαμβάνει το μεγάλο γιο..Για το Μητέρα που μάλλον θα είμαι εγώ δεν ξέρω λεπτομέρειες , πέραν του οτι επιτρέπεται ένα σύνοδος, εξάλλου αυτά σε 3 εβδομάδες μπορεί να έχουν αλλάξει..θέλω να τους ρωτήσω απλά φοβάμαι ότι θα αγχωθω χειρότερα!

 

Πως σας σκέφτομαι εσάς τις εγκυούλες αυτές τις μέρες! Πάρε παιδί μου να σου πουν τι πρωτόκολλο υπάρχει τώρα στο μητέρα να ξέρεις, μπορεί και να ξεαγχωθεις!  Στη σελίδα τους κοίταξες μήπως υπάρχει κάποια ανακοίνωση? ?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Sunshine8 said:

Αλλάζοντας λίγο τη συζήτηση, γνωρίζει κάποια τι ισχύει τελικά για το συνοδό στα ιδιωτικά μαιευτήρια της Αττικής; Κάπου διάβασα ότι στο Γαία αφήνουν τον σύζυγο μόνο μισή ώρα το πρωί και μισή ώρα το απόγευμα, στο Λητω μόλις διάβασα ότι πάει εκεί και μενει σαν εσώκλειστος, δηλ φεύγει τη μέρα που φεύγει και η μητέρα για να μην πηγαινοέρχεται, τελικά τι να ισχύει; Το δεύτερο θα μας δημιουργήσει πρόβλημα γιατί ο σύζυγος θα πρέπει να γυρίζει σπίτι το απόγευμα να αναλαμβάνει το μεγάλο γιο..Για το Μητέρα που μάλλον θα είμαι εγώ δεν ξέρω λεπτομέρειες , πέραν του οτι επιτρέπεται ένα σύνοδος, εξάλλου αυτά σε 3 εβδομάδες μπορεί να έχουν αλλάξει..θέλω να τους ρωτήσω απλά φοβάμαι ότι θα αγχωθω χειρότερα!

Γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο να ρωτήσεις? Σίγουρα θα σου πουν.

 

Με το καλό να έρθει το νέο μέλλος!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ...είναι χαζό αλλά επειδή είναι να γεννήσω αρχές Μαίου φοβάμαι ότι τώρα θα μου πουν κάτι που δε θα ισχύει τότε και θα αγχωθω τζάμπα! Ίσως και τότε να είναι πιο αυστηρά ποιός ξέρει! Σκέφτομαι να ρωτήσω το γιατρό που έχουμε ραντεβού την άλλη εβδομάδα..θα δω

3 hours ago, marakiz said:

 

Πως σας σκέφτομαι εσάς τις εγκυούλες αυτές τις μέρες! Πάρε παιδί μου να σου πουν τι πρωτόκολλο υπάρχει τώρα στο μητέρα να ξέρεις, μπορεί και να ξεαγχωθεις!  Στη σελίδα τους κοίταξες μήπως υπάρχει κάποια ανακοίνωση? ?

Μπα όχι δεν έχουν κάτι ούτε σε σελίδα ούτε σε fb .  Και αυτό για το Λητω το είδα σε ένα γκρουπ που λέγεται all4babies

 

 

... λοιπόν πήρα στο Μητέρα, επιτρέπεται ένας και συγκεκριμένος συνοδός καθόλη τη διάρκεια, αλλά μπορεί να μπαινοβγαίνει ελεύθερα, οπότε πάλι καλά! Στην αίθουσα τοκετού κανείς. Οπότε αυτό που μένει μεσα μόνο για το Λητω ισχύει..εχω την απορία πάντως που κοιμάται που κάνει μπάνιο κλπ,εκτός αν δίνουν μονοκλινα τωρα ή και τα τρίκλινα τα λειτουργούν σαν μονοκλινα (δεν νομίζω πως έχουν τέτοια πολυτέλεια από άποψη πλήθους κόσμου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι διάβασα χθες ότι στην Ινδία, σε τουρίστες που έσπασαν την καραντίνα έβαλαν να γράψουν 500 φορές τιμωρία. Αν είναι στα ινδικά θα γράφουν έως τα Χριστούγεννα. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, μαγιοπουλας said:

Εγώ πάλι διάβασα χθες ότι στην Ινδία, σε τουρίστες που έσπασαν την καραντίνα έβαλαν να γράψουν 500 φορές τιμωρία. Αν είναι στα ινδικά θα γράφουν έως τα Χριστούγεννα. 

Αυτό το διάβασα και εγώ και νόμιζα πως ήταν τρολ ! χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Αυτό το διάβασα και εγώ και νόμιζα πως ήταν τρολ ! χαχαχαχαχα

Εγώ είχα διαβάσει καιρό πριν ότι σε όσους έσπαγαν την καραντίνα στην Ινδία, τους έβαζαν να κάνουν κάμψεις και κοιλιακούς! Μέχρι να τελειώσει η καραντίνα θα είναι όλοι φέτες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα δει ένα βίντεο για την Ίνδια όπου οι αστυνομικοί χτυπούσαν με βεργες οσους παραβίαζαν την καραντινα!

  Ειναι πραγματικά σοκαριστικό γεγονός οι τρόποι που σκαρφίζονται οι άνθρωποι για να τιμωρήσουν συνανθρώπους τους!  

Link to comment
Share on other sites

Δ ξερω αν είδατε μια έρευνα που κυκλοφορεί, αλλα η ερώτηση ήταν τι θα κάνετε πρώτα μετά την καραντίνα. Πρώτη απάντηση θα παω κομμωτήριο, δεύτερη διακοπές στο εσωτερικο:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

 

Το έγραψα αλλού κατά λάθος. Ο γαμπρός μου λοιπόν έκανε το τεστ και βγήκε αρνητικό ευτυχώς. Του είπαν ότι σχεδόν όλοι που πάνε με συμπτώματα κορονοιού έχουν γρίπη , η οποία είναι ακόμη σε έξαρση..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

 

Το έγραψα αλλού κατά λάθος. Ο γαμπρός μου λοιπόν έκανε το τεστ και βγήκε αρνητικό ευτυχώς. Του είπαν ότι σχεδόν όλοι που πάνε με συμπτώματα κορονοιού έχουν γρίπη , η οποία είναι ακόμη σε έξαρση..

Ευτυχως να ηρεμησει! Περαστικα του!!

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος σου απαντάω εδώ γιατί κατά λάθος έβαλα το σχόλιο στο άλλο θέμα. Εμένα μου έκανε εντύπωση που στο εργαστήριο συναντάνε περισσότερα κρούσματα γρίπης απ'ότι κορονοιού και όμως δεν ακούμε τίποτα για γρίπη εδώ και καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...