Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , Deena είπε:

 

Βεβαίωση θετικού τεστ δεν βγαίνει με ραπιντ, αυτό είναι το θέμα. 

 

Φαρμακειο στέλνει mail? Πρώτη φορά το ακούω. Κανένα της γειτονιάς μου δεν δίνει χαρτί, μόνο στους μη έχοντες κωδικούς taxis φτιαχνουν χειρόγραφη βεβαίωση με την σφραγίδα του φαρμακείου, ούτε διακριτικά γνησιότητας ούτε τίποτα.

 

Στην τελική, τώρα όντως μπορεί να μην το χρειαζομαι, στο μέλλον ισως το χρειαστώ για οποιονδήποτε λόγο, υπάρχει Υπουργική Απόφαση εδώ και πάνω από 10 μέρες που ορίζει ότι το βγάζω με ραπιντ, γιατί δεν υλοποιείται;
 

Γιατί νομοθετηθηκε η ρύθμιση και διαφημίστηκε στα μέσα; Μέχρι και η Γκαγκα βγήκε και είπε ότι το πιστοποιητικό θα το βγάζουν οι εμβολιασμένοι με ραπιντ, ντροπή δεν υπάρχει;;;;
 

Σημειωτεον ότι η ίδια Υπ. Απόφαση ορίζει ότι το πιστοποιητικό νοσησης πλέον θα αρχίζει να έχει ισχύ σε 14 μέρες από τη νοσηση, ούτε αυτό κάνει η πλατφόρμα ακόμα, έχει μείνει στις 30!

Μέσω του φαρμακείου δηλώνεται στο σύστημα κ μόνοι μας τοβεκτυπωνουμε για το παιδί.μεψτα στοιχεία του φαρμακείου αν θέλουμε μας το τυπώνει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μέσω του φαρμακείου δηλώνεται στο σύστημα κ μόνοι μας τοβεκτυπωνουμε για το παιδί.μεψτα στοιχεία του φαρμακείου αν θέλουμε μας το τυπώνει κιόλας.

Κι εγώ έτσι κάνω.

 

Το θετικό πάντως μόνος του κανείς δεν μπορεί να το τυπώσει, αν λέτε ότι το τυπώνει το φαρμακειο σας πιστεύω.  
 

Αλλά αυτό το παράλογο να υπάρχει νομοθετική πρόβλεψη και να μην υλοποιείται χωρίς να έχει δοθεί η παραμικρή εξήγηση, χωρίς καν να έχει τεθεί το ερώτημα σε καποιον αρμόδιο προσωπικά με εξοργίζει!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Η απουσία αυτή από την εργασία αφαιρείται από την κανονική άδεια απλά θεωρείται δικαιολογημένη ; Η λαμβάνεται σαν χωριστή άδεια γνωρίζεις; Για αναρρωτική θέλει επιπλέον και χαρτί γιατρού η αρκεί το θετικό ραπίντ  ? Περαστικά σου κιόλας.

 

 

Ευχαριστώ, έχω αναρρώσει πλέον, έχει λήξει και η καραντίνα μου.

 

Από την άδεια δεν αφαιρείται, νομίζω ότι είναι χωριστή. Για αναρρωτική νομίζω ότι απαιτείται και χαρτί γιατρού, το λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν το έχω ψάξει. Εγώ έβγαλα μεν την βεβαίωση για να κάνω χρήση αυτής στην δουλειά, αλλά δεν μπήκα σε άδεια, αλλά σε εργασία εξ αποστάσεως λόγω της νόσησης σύμφωνα με την πολιτική της εταιρείας μου. Επίσης, δεν είμαι μισθωτή οπότε δεν μεσολάβησε αναγγελία στο ΕΡΓΑΝΗ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Deena είπε:

Κι εγώ έτσι κάνω.

 

Το θετικό πάντως μόνος του κανείς δεν μπορεί να το τυπώσει, αν λέτε ότι το τυπώνει το φαρμακειο σας πιστεύω.  
 

Αλλά αυτό το παράλογο να υπάρχει νομοθετική πρόβλεψη και να μην υλοποιείται χωρίς να έχει δοθεί η παραμικρή εξήγηση, χωρίς καν να έχει τεθεί το ερώτημα σε καποιον αρμόδιο προσωπικά με εξοργίζει!

Σήμερα το κάναμε γιατί μας ζήτησε ραπιντ το σχολείο.κ τα Χριστούγεννα μου δώσε χαρτί το φαρμακείο για την επίσκεψη στο ιασω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι σχετικό με τα σχολεία? Τώρα που έχουν παράθυρα ανοιχτά πως ντύνετε τα παιδιά σας το πρωί? Το μπουφάν το φοράνε και μέσα στην τάξη? Σκουφάκια κτλ φορανε? 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι σχετικό με τα σχολεία? Τώρα που έχουν παράθυρα ανοιχτά πως ντύνετε τα παιδιά σας το πρωί? Το μπουφάν το φοράνε και μέσα στην τάξη? Σκουφάκια κτλ φορανε? 

Αυτη την εβδομαδα που ειχε το πολυ κρυο δεν πηγαν. Αλλα απ’οτι μου λενε τωρα που τα ρωτησα,το βγαζουν το μπουφαν στην ταξη. Οποιος κρυωνει το φοραει. 
Σκουφο-γαντια κλπ δεν εχει χρειαστει να φορεσουν ποτε στο σχολειο. 
γενικα τα δικα μου φορανε φανελακι και λεπτο μακρυμανικο. Μεχρι και 14-15 βαθμους ετσι ντυνονται. Απο αυτη τη θερμοκρασια και κατω, φορανε φουτερ αντι για λεπτη μπλουζα. Και το μπουφαν τους. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι σχετικό με τα σχολεία? Τώρα που έχουν παράθυρα ανοιχτά πως ντύνετε τα παιδιά σας το πρωί? Το μπουφάν το φοράνε και μέσα στην τάξη? Σκουφάκια κτλ φορανε? 

θα σου δωσω μια ιδεα μια κ ειμαστε βορεια,τα σχολεια δ κλεισανε ουτε μια μερα.χιονια δ ειχαμε.αλλα 2μερες πηγαν σχολειο με -8.μεχρι το σχολασμα ισως να μην ειχε ανεβει ως το 1.μονο αυτες τις δυο μερες δ βγηκανε αυλη,τις αλλες ναι

κ η μεγαλη στο δημοτικο μου ειπε οτι ανοιγουν τα παραθυρα.καποια παιδια φορανε το μπουφαν στην ταξη,εκεινη οχι.τους φοραω κοντομανικα φανελακια κ χοντρα φουτερ.γαντια-σκουφια-κασκολ αυτην την εβδομαδα για εξω

εχω κ μακρυμανικα φανελακια αλλα φετος δ τους εβαλα ακομη.εχω κτ φανελακια απο ορτσεστρα που ειναι καπως ελαστικα,θεωρω οτι ειναι αρκετα ζεστα,βεβαια απλα το φανταζομαι

μπορεις να του βαζεις κ απλο μακρυμανικο κ ζακετα φουτερ κατω απο το μπουφαν,οποτε αναλογα με την θερμοκρασια θα την βαζει η βγαζει

Link to comment
Share on other sites

Τόσα λίγα τους φοράτε? Εγώ τον ντύνω σαν κρεμμύδι δηλ! 

 Φανελάκι με μανίκι κοντό, μακό μακρυμάνικη μπλούζα, μπλούζα πιο χοντρή και μπουφάν το οποίο η δασκάλα προτρέπει να το φοράνε μέσα στην τάξη. 

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τόσα λίγα τους φοράτε? Εγώ τον ντύνω σαν κρεμμύδι δηλ! 

 Φανελάκι με μανίκι κοντό, μακό μακρυμάνικη μπλούζα, μπλούζα πιο χοντρή και μπουφάν το οποίο η δασκάλα προτρέπει να το φοράνε μέσα στην τάξη. 

 

για τι θερκοκρασιες μιλας,

ετσι τους εβγαλα στα χιονια,δεν ειχαμε κατι παραπανω να φορεσουν. Ή και στο σχολειο οταν ειχε 5 βαθμους. Αλλα για πιο ψηλη θερμοκρασια, οταν τρεχει και παιζει,δεν σκαει;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τόσα λίγα τους φοράτε? Εγώ τον ντύνω σαν κρεμμύδι δηλ! 

 Φανελάκι με μανίκι κοντό, μακό μακρυμάνικη μπλούζα, μπλούζα πιο χοντρή και μπουφάν το οποίο η δασκάλα προτρέπει να το φοράνε μέσα στην τάξη. 

 

δ τον ενοχλουν οι πολλες στρωσεις;

μπορεις να δεις για κανενα ισοθερμικο

αυτο με το μπουφαν στην ταξη μου φαινεται καπως.αν μετα βγουν αυλη,δ θα κρυωνουν με το μπουφαν;

περυσι καποια στιγμη παλι που ειχαμε κρυο κ επειδη ανοιγανε παραθυρα,τους εβαζα μαζι τους μια ζακετα.οποτε αν κρυωναν στην ταξη φορουσαν εκεινη.ηταν ομως αρκετα ζεστες κ μεγαλες,του μικρου μια φλις κ της μεγαλης ενα με γουνα σαν λεπτο μπουφανακι.για καμια βδομαδα αυτο,ειδικα η κορη μου ζεσταινεται πολυ,οποτε δ χρειαστηκε,κ δ το βαζανε κ που το εδινα

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τόσα λίγα τους φοράτε? Εγώ τον ντύνω σαν κρεμμύδι δηλ

 Φανελάκι με μανίκι κοντό, μακό μακρυμάνικη μπλούζα, μπλούζα πιο χοντρή και μπουφάν το οποίο η δασκάλα προτρέπει να το φοράνε μέσα στην τάξη. 

Μπουφάν για μέσα στην τάξη δεν θα πρότεινα. Το μπουφάν είναι για έξω. Εκτός από ισοθερμικό φανελάκι που αλήθεια δεν ξέρω σχετικά να σου πω (κόστη, ποιότητες, ανθεκτικότητα, κλπ). @vicky86 αν ξέρεις πες μας (με ενδιαφέρει κι εμένα). Θα πρότεινα αν θες να σκεφτείς την λύση του πλεκτού ζιλέ. Δηλαδή φανελάκι μακρυμάνικο, ζιλεδάκι πλεκτό (εσωτερικά, σαν θώρακας, κρατάει τον κορμό ζεστό που έχει σημασία και δεν ενοχλεί τα χέρια-κίνηση) και το φούτερ του το χειμωνιάτικο. Εγώ τους τα φοράω έτσι (και στο σπιτι αν εχει κρύο, και στην μικρή όταν κοιμάται γιατί ξεσκεπάζεται και δεν έχουμε και το πιο ζεστό σπίτι 24ωρη θερμανση... καταλαβαίνεις) και δεν κρυώνουν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

οχι δ εχω δοκιμασει καποιο για να σας προτεινω στα σιγουρα.εχει μονο ο αντρας μου ενηλικων,οχι για παιδια.για την μεγαλη δ το σκεφτομαι γτ γενικα ζεσταινεται

αλλα θελω να δω,πιθανον με την νεα σχολικη χρονια,για τον μικρο λογω ποδοσφαιρου

για το σπιτι ολοι εχουμε φλις ζακετες-ρομπακια

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τόσα λίγα τους φοράτε? Εγώ τον ντύνω σαν κρεμμύδι δηλ! 

 Φανελάκι με μανίκι κοντό, μακό μακρυμάνικη μπλούζα, μπλούζα πιο χοντρή και μπουφάν το οποίο η δασκάλα προτρέπει να το φοράνε μέσα στην τάξη. 

 

Κ εγώ έτσι την ντύνω την δικιά μου μόνο που το μπουφάν το βγάζει κατευθείαν στην τάξη. Αλλά ποτέ δεν μου παραπονέθηκε ότι ζεσταίνεται ούτε ποτέ την έχω δει ιδρωμενη όλα αυτά τα χρόνια που την ντύνω. Ίσως είναι ανάλογα το παιδί κ ανάλογα την θερμοκρασία/υγρασία κλπ της κάθε περιοχής

Link to comment
Share on other sites

Σας έχουν παραπονεθεί για κρύο στην τάξη τα παιδάκια σας; Έχω πολλούς φίλους εκπαιδευτικούς και έχω καταλάβει ότι το ανοιχτό παράθυρο δεν σημαίνει πολική θερμοκρασία. Τα καλοριφέρ καίνε φουλ και τα παράθυρα ανοίγουν και κλείνουν κατά καιρούς. Δηλαδή μπορεί να είναι ένα ή δυο μονιμα ανοιχτά και τα υπόλοιπα να ανοίγονται σε τακτά χρονικά διαστήματα για ανανέωση του αέρα, ή να ανοίγει ένα παράθυρο με αντικριστή πόρτα αν βλέπει στην αυλή ή οτιδήποτε άλλο βολεύει, χωρίς να χάνεται τελείως  η ζεστασιά. 
 

Η κορούλα μου πηγαίνει στο προνήπιο και δεν την ντύνω τόσο χοντρά. Για τις μέρες με κρύο έχουμε κάποια χοντρά φούτερ ή βελουτέ ή λεπτά πουλοβεράκια (όχι βαριά και όχι με μαλλί που τσιμπάει). Φανελάκι κοντομάνικο όχι πάντα. Αλλιώς φοράει μπλούζα χοντρό μακό ή λεπτό φούτερ. Δυο στρώσεις δεν έχει βάλει ποτέ. Δεν είμαστε βόρεια Ελλάδα βέβαια, αν μιλάτε για τετοια μερη. Αλλά ούτε το ήπιο κλίμα της Αθήνας έχουμε. Δεν θα σκεφτόμουν ποτέ ότι στην τάξη έχει τόσο κρύο που τα παιδιά να νιώθουν άβολα. Ούτε έχω δει ποτέ τα παράθυρα ορθάνοιχτα. Και κρίνοντας από τις ιώσεις, αμφιβάλλω αν ο αερισμός είναι επαρκής. Επίσης μου έχει κάνει κακή εντύπωση που κάποιες μέρες δεν έχουν βγει έξω, χωρίς να βρέχει. Αλλά καταλαβαίνω ότι υπάρχει ευθυνοφοβία και προσπαθούν να καλύψουν διάφορες πιθανές αντιδράσεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το συγκεκριμένο μπουφάν δεν είναι πολύ χοντρό, είναι σαν ζακέτα με γούνα και αρκετά άνετο στις κινήσεις. 

  Οι θερμοκρασίες που έκανε τις δύο προηγούμενες εβδομάδες ήταν από -1 μέχρι 5-6  βαθμούς. Το ζήτημα είναι πως στο δικό μας σχολείο, έχουν συνέχεια ανοιχτά παράθυρα και ανοιχτη την πόρτα που οδηγεί στην αυλή. 

  Μίλησα και με άλλες μαμάδες, παρόμοια τα ντύνουν στα μεγάλα κρύα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Το συγκεκριμένο μπουφάν δεν είναι πολύ χοντρό, είναι σαν ζακέτα με γούνα και αρκετά άνετο στις κινήσεις. 

  Οι θερμοκρασίες που έκανε τις δύο προηγούμενες εβδομάδες ήταν από -1 μέχρι 5-6  βαθμούς. Το ζήτημα είναι πως στο δικό μας σχολείο, έχουν συνέχεια ανοιχτά παράθυρα και ανοιχτη την πόρτα που οδηγεί στην αυλή. 

  Μίλησα και με άλλες μαμάδες, παρόμοια τα ντύνουν στα μεγάλα κρύα. 

 

 

Εμενα δ παραπονιουνται για κρυο

Αλλα απο οσο ξερω κ εγω μεσα στην αιθουσα καινε φουλ καλοριφερ, κ τα παραθυρα δ μενουν διαπλατα σνοιχτα ολη την ωρα

Το μονο κολλημα που εχω μαμα ανεστη, ειναι αν φοραει το μππυφαν μεσα, που ελπιζω οτι θα εχει περισσοτερο απο 6βαθμους,τι θα βαλει οταν θα βγει στην αυλη; η δ βγαινουν; αν βγει με το μπουφαν δ κρυωνει; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , vicky86 είπε:

Εμενα δ παραπονιουνται για κρυο

Αλλα απο οσο ξερω κ εγω μεσα στην αιθουσα καινε φουλ καλοριφερ, κ τα παραθυρα δ μενουν διαπλατα σνοιχτα ολη την ωρα

Το μονο κολλημα που εχω μαμα ανεστη, ειναι αν φοραει το μππυφαν μεσα, που ελπιζω οτι θα εχει περισσοτερο απο 6βαθμους,τι θα βαλει οταν θα βγει στην αυλη; η δ βγαινουν; αν βγει με το μπουφαν δ κρυωνει; 

Σωστό κόλλημα. αλλά από την άλλη, μέσα είναι ακίνητα για μία ώρα, ενώ έξω τρέχουν για 15'

Link to comment
Share on other sites

Στο πολύ κρύο εμάς πηγαίνει σχολείο με αμάνικο φανελάκι και φούτερ/ χοντρή πλεκτή μπλούζα ή λεπτή μπλούζα και ζακέτα και από πάνω το μπουφάν. Μόνο στα χιόνια εκτός σχολείου φόρεσε μια έξτρα μακρυμάνικη από μέσα και σκούφο/γάντια. Η τάξη είναι ζεστή, έχουν ανοιχτά πόρτα και παράθυρα αλλά όχι εντελώς. Μέσα στη τάξη δεν έχει κρυώσει ποτέ. Στο άλλο τμήμα όμως η δασκάλα έχει εντελώς ανοιχτά τα παράθυρα και ειδικά τα παιδάκια που κάθονται κοντά, είναι με τα μπουφάν και δυσκολεύονται πολύ.

Τα ισοθερμικά εσώρουχα όπως και τα αντίστοιχα μπουφάν του σκι, είναι λύση για παιδάκια που κρυώνουν εύκολα ή για παιδιά που δε μπορούν τα πολλά ρούχα. Εμάς ας πούμε που δε θέλει τα πολύ φουσκωτά, ένα αντιανεμικό, αδιάβροχο ισοθερμικό μπουφάν την έχει βολέψει αφάνταστα. Ο κολλητός της φοράει συνέχεια εσώρουχα ισοθερμικά γιατί πάει ποδόσφαιρο και με τη στολή μόνο θα ξεπάγιαζε.

Ισοθερμικά βγάζει συχνά το γνωστό γερμανικό. Μπουφάν τέτοιου τύπου σχετικά οικονομικά έχει και το zara και το h&m (το πρώτο είχε προσφορά πριν μέρες από 60 ευρώ, 20).

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, irin είπε:

Σωστό κόλλημα. αλλά από την άλλη, μέσα είναι ακίνητα για μία ώρα, ενώ έξω τρέχουν για 15'

Δ ξερω. Ειναι πολυ λεπτομερεια κ ουτε ξερουμε ακριβως πως ειναι μεσα στην ταξη οι συνθηκες, κ εξαρταται φυσικα απο το ποσο κρυωνει καθε παιδι

Μεσα στην ταξη τα νηπια δ ειναι τελειως ακινητα, το λεω γτ της μαμα ανεστη ειναι νηπιο

Επισης κ η ωρα που περνανε εξω απο οτι εχω καταλαβει ειναι περισσοτερο απο ενα τεταρτο. Σημερα ο δικος μου μου ειπε οτι ιδρωσε

Απλα δ το βρισκω πολυ καλη ιδεα να ειναι ντυμενα μεσα-εξω με το ιδιο στρωμα ρουχων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, ωραία παρέα έχετε εδώ! Σαν οικογένεια είστε! Τα δικά μου μηνύματα αργούν να εγκριθούν αλλά σκέφτηκα να γράψω μιας κι έκανα την αρχή. 

 

Στο νηπιαγωγειο της κόρης μου έχουμε μια τρομαχτική συρροή, 1/3 της τάξης κόλλησε σε δυο μέρες!!! Κι ενώ ήταν κλειστά τα σχολεία λόγω χιόνια. Αυτό με πείραξε λίγο γιατί ήταν κοινό μυστικό ότι τα σχολεία κλείνουν και για τον ιό, θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικός ο κόσμο μήπως και ησυχάζαμε λιγο. 

 

Εδω δεν είχαμε πολλά κρπυσματα ποτέ, παρα μόνο συρροές που ελέγχονταν γρήγορα. Έτσι με την κάθε έξαρση υπάρχει πανικός. Από τις γιορτές και μετά ακολουθούμε την πορεία της χώρας. Μεγάλη αύξηση. Είχα νιώσει λοιπόν από τότε, μια στάση αφ’ υψηλού από γονείς, ότι εκείνοι δεν θα φέρουν τα παιδιά τους στο σχολείο μέχρι να ηρεμήσει η κατάσταση. Σαν να μας κοιτούσαν υποτιμητικά, ότι οι άλλοι τα παρκάρουμε εκεί για να αρρωστήσουν. Τώρα λοιπόν μ αυτήν την κατάσταση, το ένιωσα ξανά αυτό ακόμα πιο πολύ. Στις ομαδικές συζητήσεις αισθανόμουν ότι πρέπει να απολογούμαι σχεδον που το παιδί μου πηγαίνει σχολείο. Πέραν της εργασίας μας, εγω δεν το στέλνω για πάρκινγκ. Προνήπιο είναι, στον σταθμό πήγε λίγο πέρσι την

άνοιξη, πάει σε μια δραστηριότητα μόνο, δεν γίνεται να μην θέλω το σχολείο. Προτιμούμε να έχει το ρίσκο του σχολείου και να αποφεύγουμε άλλες συναναστροφές πλην της «φούσκας» μας σε ανοιχτό χώρο. Άλλα παιδάκια που δεν έρχονται στονσχολειο ξέρω ότι παίζουν μεταξύ τους σε σπίτια κλπ, δεν είναι δηλαδή κι ότι τα έχουν σε καραντίνα! Και μου φαίνεται κάπως υποκριτικό αυτό. Σήμερα ήταν 5 παιδιά, τα τρία απ αυτά παιδιά αλλοδαπών οικογενειών που προφανώς δεν έχουν κανέναν εδώ. Ούτε εμείς έχουμε, η περσινή babysitter βοηθάει περιστασιακά με τις ιώσεις αλλά τώρα δεν μπορώ να της ζητήσω να κρατήσει παιδί στενή επαφή που μπορεί από μέρα σε μέρα να βγει θετικό. Δεν μου πάει η συνειδησή μου… 
 

Πιο πολύ για να ξαλαφρωσω τα είπα. Εσείς νιώσατε ποτέ ότι αν η τάξη σας είχε κρούσματα, θα έπρεπε να τα κρατήσετε σπίτι; 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, sofy είπε:

Γεια σας κορίτσια, ωραία παρέα έχετε εδώ! Σαν οικογένεια είστε! Τα δικά μου μηνύματα αργούν να εγκριθούν αλλά σκέφτηκα να γράψω μιας κι έκανα την αρχή. 

 

Στο νηπιαγωγειο της κόρης μου έχουμε μια τρομαχτική συρροή, 1/3 της τάξης κόλλησε σε δυο μέρες!!! Κι ενώ ήταν κλειστά τα σχολεία λόγω χιόνια. Αυτό με πείραξε λίγο γιατί ήταν κοινό μυστικό ότι τα σχολεία κλείνουν και για τον ιό, θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικός ο κόσμο μήπως και ησυχάζαμε λιγο. 

 

Εδω δεν είχαμε πολλά κρπυσματα ποτέ, παρα μόνο συρροές που ελέγχονταν γρήγορα. Έτσι με την κάθε έξαρση υπάρχει πανικός. Από τις γιορτές και μετά ακολουθούμε την πορεία της χώρας. Μεγάλη αύξηση. Είχα νιώσει λοιπόν από τότε, μια στάση αφ’ υψηλού από γονείς, ότι εκείνοι δεν θα φέρουν τα παιδιά τους στο σχολείο μέχρι να ηρεμήσει η κατάσταση. Σαν να μας κοιτούσαν υποτιμητικά, ότι οι άλλοι τα παρκάρουμε εκεί για να αρρωστήσουν. Τώρα λοιπόν μ αυτήν την κατάσταση, το ένιωσα ξανά αυτό ακόμα πιο πολύ. Στις ομαδικές συζητήσεις αισθανόμουν ότι πρέπει να απολογούμαι σχεδον που το παιδί μου πηγαίνει σχολείο. Πέραν της εργασίας μας, εγω δεν το στέλνω για πάρκινγκ. Προνήπιο είναι, στον σταθμό πήγε λίγο πέρσι την

άνοιξη, πάει σε μια δραστηριότητα μόνο, δεν γίνεται να μην θέλω το σχολείο. Προτιμούμε να έχει το ρίσκο του σχολείου και να αποφεύγουμε άλλες συναναστροφές πλην της «φούσκας» μας σε ανοιχτό χώρο. Άλλα παιδάκια που δεν έρχονται στονσχολειο ξέρω ότι παίζουν μεταξύ τους σε σπίτια κλπ, δεν είναι δηλαδή κι ότι τα έχουν σε καραντίνα! Και μου φαίνεται κάπως υποκριτικό αυτό. Σήμερα ήταν 5 παιδιά, τα τρία απ αυτά παιδιά αλλοδαπών οικογενειών που προφανώς δεν έχουν κανέναν εδώ. Ούτε εμείς έχουμε, η περσινή babysitter βοηθάει περιστασιακά με τις ιώσεις αλλά τώρα δεν μπορώ να της ζητήσω να κρατήσει παιδί στενή επαφή που μπορεί από μέρα σε μέρα να βγει θετικό. Δεν μου πάει η συνειδησή μου… 
 

Πιο πολύ για να ξαλαφρωσω τα είπα. Εσείς νιώσατε ποτέ ότι αν η τάξη σας είχε κρούσματα, θα έπρεπε να τα κρατήσετε σπίτι; 

Ο καθένας πράττει αυτό που θεωρεί σωστό. Το να σας λένε οι γονείς ότι τα παρκάρετε στα νήπια δεν έχει νόημα. Μπορεί αυτοί να μην δουλεύουν ή να έχουν άτομα που μπορούν να κρατήσουν τα παιδιά σπίτι, οπότε κ να μην τα έστελναν. Απ' τη μεριά τους αφού αυτό ήθελαν καλά κάνουν, αλλά απ' την άλλη κ εσύ καλά κάνεις! Δεν χρειάζεται να απολογείσαι σε κανέναν η να νιώθεις άσχημα.

 

Εγώ την πρώτη εβδομάδα μετά τις γιορτές δεν πήγα την κόρη μου γιατί σκεφτόμουν ότι θα ξανά κλείσουν αλλά είμαι σπίτι. Αν δούλευα δεν θα είχα αυτή την εναλλακτική. Μετά απ' την πρώτη εβδομάδα όμως την πήγα, αφού είναι υποχρεωτικό, δεν γίνεται αιώνια να την κραταω σπίτι? 

 

Πόσα παιδάκια έχεις? 

Link to comment
Share on other sites

Κ στο δικό μας νησί υπάρχει τεράστια έξαρση από την πρωτοχρόνια κ μετά..Ίσως είναι το πρώτο κύμα που καταλαβαίνουμε.Δεν είχαμε ζήσει πανδημία εδώ μέχρι στιγμής!

Εγώ τη μικρή μου δεν την εστειλα όλο τον Ιανουάριο σχολείο.Την πρώτη εβ προληπτικά, τη δεύτερη βρέθηκε κρούσμα στο τμήμα της οπότε την κράτησα μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατασταση, τρίτη εβ έκλεισαν τα σχολεία δύο μέρες λόγω χιονιά κ την κράτησα τελικά όλη τη βδ σπίτι..Μπαίνει ο φλεβ,τα κρούσματα αντί να βελτιωνονται αυξάνονται δραματικά αλλά εγώ με φόβο ψυχης αποφασίζω να τη στειλω σχολείο κ ο θεός βοηθός..Δεν υπάρχει άλλη λύση, πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό!! Ήλπιζα πως θα φτιάξουν τα πράγματα , αλλά τελικά βλέπω ότι  ούτε οι επιστήμονες μπορούν να μιλήσουν με βεβαιότητα για την εξέλιξη! :sad:

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, sofy είπε:

Γεια σας κορίτσια, ωραία παρέα έχετε εδώ! Σαν οικογένεια είστε! Τα δικά μου μηνύματα αργούν να εγκριθούν αλλά σκέφτηκα να γράψω μιας κι έκανα την αρχή. 

 

Στο νηπιαγωγειο της κόρης μου έχουμε μια τρομαχτική συρροή, 1/3 της τάξης κόλλησε σε δυο μέρες!!! Κι ενώ ήταν κλειστά τα σχολεία λόγω χιόνια. Αυτό με πείραξε λίγο γιατί ήταν κοινό μυστικό ότι τα σχολεία κλείνουν και για τον ιό, θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικός ο κόσμο μήπως και ησυχάζαμε λιγο. 

 

Εδω δεν είχαμε πολλά κρπυσματα ποτέ, παρα μόνο συρροές που ελέγχονταν γρήγορα. Έτσι με την κάθε έξαρση υπάρχει πανικός. Από τις γιορτές και μετά ακολουθούμε την πορεία της χώρας. Μεγάλη αύξηση. Είχα νιώσει λοιπόν από τότε, μια στάση αφ’ υψηλού από γονείς, ότι εκείνοι δεν θα φέρουν τα παιδιά τους στο σχολείο μέχρι να ηρεμήσει η κατάσταση. Σαν να μας κοιτούσαν υποτιμητικά, ότι οι άλλοι τα παρκάρουμε εκεί για να αρρωστήσουν. Τώρα λοιπόν μ αυτήν την κατάσταση, το ένιωσα ξανά αυτό ακόμα πιο πολύ. Στις ομαδικές συζητήσεις αισθανόμουν ότι πρέπει να απολογούμαι σχεδον που το παιδί μου πηγαίνει σχολείο. Πέραν της εργασίας μας, εγω δεν το στέλνω για πάρκινγκ. Προνήπιο είναι, στον σταθμό πήγε λίγο πέρσι την

άνοιξη, πάει σε μια δραστηριότητα μόνο, δεν γίνεται να μην θέλω το σχολείο. Προτιμούμε να έχει το ρίσκο του σχολείου και να αποφεύγουμε άλλες συναναστροφές πλην της «φούσκας» μας σε ανοιχτό χώρο. Άλλα παιδάκια που δεν έρχονται στονσχολειο ξέρω ότι παίζουν μεταξύ τους σε σπίτια κλπ, δεν είναι δηλαδή κι ότι τα έχουν σε καραντίνα! Και μου φαίνεται κάπως υποκριτικό αυτό. Σήμερα ήταν 5 παιδιά, τα τρία απ αυτά παιδιά αλλοδαπών οικογενειών που προφανώς δεν έχουν κανέναν εδώ. Ούτε εμείς έχουμε, η περσινή babysitter βοηθάει περιστασιακά με τις ιώσεις αλλά τώρα δεν μπορώ να της ζητήσω να κρατήσει παιδί στενή επαφή που μπορεί από μέρα σε μέρα να βγει θετικό. Δεν μου πάει η συνειδησή μου… 
 

Πιο πολύ για να ξαλαφρωσω τα είπα. Εσείς νιώσατε ποτέ ότι αν η τάξη σας είχε κρούσματα, θα έπρεπε να τα κρατήσετε σπίτι; 

Καλώς την....

Αφ υψηλού...να απολογησαι?

Γιατί τέτοια ηττοπάθεια?.Κανεις στον κύκλο τον δικο μου κ φίλων κ δεν κατεκρινε τις επιλογές άλλων γονιών.

Το θέμα είναι τι θα πει ο κόσμος?

Κ στην τελικη κανει ο καθένας ο τι μπορεί για να προσέξει αλλά η ζωή συνεχίζεται.

Θα ζούμε με αυτό.κ σχολείο θα πάμε κ παρτυ θα κάνουμε κ σεψσπιτια θα πάμε κ ταξίδια θα κάνουμε.Ετσι ζει πα του ο κόσμος.Δυο χρόνια τώρα στερουμαστε.

Απορώ πραγματικά.αυτοι οι γο εις δεν εργαζο ται?

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Θα ζούμε με αυτό.κ σχολείο θα πάμε κ παρτυ θα κάνουμε κ σεψσπιτια θα πάμε κ ταξίδια θα κάνουμε.

Αχ ταξίδια....μεγάλη λαχτάρα έχω για ένα ταξίδι τώρα!! Πες κανέναν καλό προορισμό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...