Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 22 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

 

Ηope ομως εμείς εδώ στα νότια μπορεί να μην έχουμε χιόνι,αλλά έχουμε όλα τα ωραία.

Ανοίγει κ το πάρκο του ελληνικού.ελπιζω να είναι όντως μεγάλο κ να χωράμε κ οι βοριοι κ οι νότιοι.:-D

Οι αληθεθα ειναι οτι οι πολλεςψεπθσκεψεις δεν μας αφήνουν να "χαρούμε το σπίτι μας"

Αχαχα ναι καλο αυτο οντως!

εγω μεγαλωσα βορεια και παντα αναπολώ!! Τους κανω πλακα εδω, δε φοραμε κασκολ κλπ..

πρίν από 25 λεπτά , Yovanna είπε:

Να μη ζηλεύεις καθόλου! Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω! Παραλύουν τα πάντα εδώ! Στα περσινά χιόνια, είμασταν 3 μέρες χωρίς ρεύμα και αποκλεισμένοι. Μου έχει αφήσει τραύματα αυτή η εμπειρία. 

Το δικιο σου το εχεις η αληθεια ειναι. Και το χιονι ξινο μας βγαινει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Άλλαξα κ γω το εμβόλιο μου, από Τρίτη για αύριο! Βλέπω την κόρη μου μετά από 7 μέρες σχολείου( ύστερα από 1 μήνα απουσίας), ότι αρχίζει κ μπουκωνει κ με αυτά που διαβάζω φοβηθηκα μην κολλήσω κ γω κ δεν μπορώ να το κάνω...!περάσανε 20 μέρες από της γρίπης, δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα!

Μακαρι κ η κόρη μου να το περάσει ανωδυνα, γιατί έχουμε τη γιορτή την Τρίτη κ την περιμενουμε μικροι κ μεγάλοι με ανυπομονησία, μιας κ στη γιορτή της 28η ήταν πάλι άρρωστη!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάτι δεν μου κολλάει καλά.εχει σημάνει παγκόσμιος συναγερμός για την μετάδοση.Ομως οι ενδείξεις είναι για ήπια λοίμωξη που δεν προσβάλλει τους πνεύμονες αλλα το ανώτερο αναπνευστικό.ετσι μου είπε η κουμπάρα μου στο Λονδίνο που κάνει έρευνα.Εμεις δεν παιρνουμε χαμπάρι ακόμη  γιατί δεν έχουμε λεφτά.κΗ ολλανδια μπήκε σε ολικό λοκνταουν με υψηλό ποσοστό εμβολιασμών.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Ρε παιδιά κάτι δεν μου κολλάει καλά.εχει σημάνει παγκόσμιος συναγερμός για την μετάδοση.Ομως οι ενδείξεις είναι για ήπια λοίμωξη που δεν προσβάλλει τους πνεύμονες αλλα το ανώτερο αναπνευστικό.ετσι μου είπε η κουμπάρα μου στο Λονδίνο που κάνει έρευνα.Εμεις δεν παιρνουμε χαμπάρι ακόμη  γιατί δεν έχουμε λεφτά.κΗ ολλανδια μπήκε σε ολικό λοκνταουν με υψηλό ποσοστό εμβολιασμών.

Άκουγα έναν ειδικό που το εξηγούσε αυτό, φαίνεται να είναι μεν πιο ήπια τα συμπτώματα στην όμικρον από την άλλη είναι πολύ πιο μεταδοτική , δηλ θα κολησουν παρά πολλοί άνθρωποι. Συνεπώς, όταν έχεις υπερπολλαπλασια κρουσματα σε σχέση με τις αλλες μεταλλάξεις ,εξ ορισμού θα αυξηθούν και αυτοί που θα νοσήσουν σοβαρά, ακόμα κι αν μιλάμε  για ένα μικρό νούμερο σαν ποσοστό επί τις εκατό. Βέβαια κάθε μέρα ανακαλύπτουν κ κάτι καινούριο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Άκουγα έναν ειδικό που το εξηγούσε αυτό, φαίνεται να είναι μεν πιο ήπια τα συμπτώματα στην όμικρον από την άλλη είναι πολύ πιο μεταδοτική , δηλ θα κολησουν παρά πολλοί άνθρωποι. Συνεπώς, όταν έχεις υπερπολλαπλασια κρουσματα σε σχέση με τις αλλες μεταλλάξεις ,εξ ορισμού θα αυξηθούν και αυτοί που θα νοσήσουν σοβαρά, ακόμα κι αν μιλάμε  για ένα μικρό νούμερο σαν ποσοστό επί τις εκατό. Βέβαια κάθε μέρα ανακαλύπτουν κ κάτι καινούριο

Αυτο με τη μεταδοση ειναι φοβερο. Δηλαδη ποσο πιο μεταδοτικη; Σε λιγο θα φοραμε στολη αστροναυτη. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, HopeA said:

Αυτο με τη μεταδοση ειναι φοβερο. Δηλαδη ποσο πιο μεταδοτικη; Σε λιγο θα φοραμε στολη αστροναυτη. 

Το θετικό όπως λένε ειναι ότι οι περισσότεροι το περνουν σαν απλό κρυολόγημα και με ήπια συμπτωματα κ γενικα από ότι λένε η συντριπτική πλειοψηφία θα το περάσει ήπια χωρίς νοσηλεία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Το θετικό όπως λένε ειναι ότι οι περισσότεροι το περνουν σαν απλό κρυολόγημα και με ήπια συμπτωματα κ γενικα από ότι λένε η συντριπτική πλειοψηφία θα το περάσει ήπια χωρίς νοσηλεία. 

Μακαρι σιγα σιγα να χει καθοδικη πορεια μπας και ξαναθυμηθουμε να ζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Kαι αυτοί που έχουν κάνει Johnson ακαλύπτοι λέει.

Δεν έχω καταλάβει κάτι.αυτοι που έχουν κάνει τη γ δόση για πόσο καιρό θα κρατήσουν τα αντισώματα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Kαι αυτοί που έχουν κάνει Johnson ακαλύπτοι λέει.

Δεν έχω καταλάβει κάτι.αυτοι που έχουν κάνει τη γ δόση για πόσο καιρό θα κρατήσουν τα αντισώματα?

Λογικα τετραμηνο. 
αυτο με τη μεταδοση μου φαινεται υπερβολικα υπερβολικο. Το διαβασα κ γω αλλα δεν καταλαβαινω. Στην ουσια δεν καλυπτει ουτε η μασκα αν αυτο ειναι αληθεια. 
Το κακο ειναι οτι δεν ειναι εποχικος ιος οπως η γριπη, οποτε βραστα. Θεωρω δεδομενο οτι για πολυ καιρο θα κανουμε τουλ 2 εμβολια ανα ετος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , HopeA είπε:

Λογικα τετραμηνο. 
αυτο με τη μεταδοση μου φαινεται υπερβολικα υπερβολικο. Το διαβασα κ γω αλλα δεν καταλαβαινω. Στην ουσια δεν καλυπτει ουτε η μασκα αν αυτο ειναι αληθεια. 
Το κακο ειναι οτι δεν ειναι εποχικος ιος οπως η γριπη, οποτε βραστα. Θεωρω δεδομενο οτι για πολυ καιρο θα κανουμε τουλ 2 εμβολια ανα ετος.

Εγώ δεν ξέρω τι να κάνω με την μικρή κ το τεικβοντο.δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσει το Γενάρη.πισινα ναι.εσεις τι θα κάνετε με τα αθλήματα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγώ δεν ξέρω τι να κάνω με την μικρή κ το τεικβοντο.δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσει το Γενάρη.πισινα ναι.εσεις τι θα κάνετε με τα αθλήματα?

Εγω δν την παω ακομα αθλημα, κανει ρυθμικη στο σχολειο με χορογραφο.

Αν ομως την πηγαινα, θα σταματουσα το Γεναρη μεχρι να δω τι γινεται με την κατασταση.(καθε βδομαδα κατι αλλαζει, ακομα ειναι θολα τα πραγματα)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, μαγιοπουλας said:

Εγώ δεν ξέρω τι να κάνω με την μικρή κ το τεικβοντο.δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσει το Γενάρη.πισινα ναι.εσεις τι θα κάνετε με τα αθλήματα?

Μα πάει κάθε μέρα σχολείο, το ταε κβοντο σε ανησυχεί? Στην Βρετανία προβλέπουν μέχρι και 6.000 νεκρούς την ημέρα αν δεν κάνουν λοκνταουν. Σχετικα με το προηγούμενο ποστ σου για την ο το λέω αυτό. Ολλανδία ήδη σε λοκνταουν με υψηλότατα ποσοστα εμβολιασμου και στην Ιταλία αναμένεται να γίνει το ίδιο με το νέο χρόνο. Παντού θα γίνει  δλδ όπως φαίνεται.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, maripoz είπε:

Μα πάει κάθε μέρα σχολείο, το ταε κβοντο σε ανησυχεί? Στην Βρετανία προβλέπουν μέχρι και 6.000 νεκρούς την ημέρα αν δεν κάνουν λοκνταουν. Σχετικα με το προηγούμενο ποστ σου για την ο το λέω αυτό. Ολλανδία ήδη σε λοκνταουν με υψηλότατα ποσοστα εμβολιασμου και στην Ιταλία αναμένεται να γίνει το ίδιο με το νέο χρόνο. Παντού θα γίνει  δλδ όπως φαίνεται.  

Ωστοσο να πω εδω οτι τα υψηλοτατα ποσοστα ειναι 85% με δυο δοσεις. Οσον αφορα την αναμνηστικη δοση, ειναι κατω του 9% οι εμβολιασμοι.(απο τα χαμηλοτερα σε ολη την Ευρωπη) Δεν ξερω αν σωζει η αναμνηστικη δοση, σιγουρα ομως ο κοσμος εχει κουραστει.Υπαρχει πλεον μεγαλος αναβρασμος παντου κ αμφιβαλλω αν θα τηρηθουν μετρα και για ποσο. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Μα πάει κάθε μέρα σχολείο, το ταε κβοντο σε ανησυχεί? Στην Βρετανία προβλέπουν μέχρι και 6.000 νεκρούς την ημέρα αν δεν κάνουν λοκνταουν. Σχετικα με το προηγούμενο ποστ σου για την ο το λέω αυτό. Ολλανδία ήδη σε λοκνταουν με υψηλότατα ποσοστα εμβολιασμου και στην Ιταλία αναμένεται να γίνει το ίδιο με το νέο χρόνο. Παντού θα γίνει  δλδ όπως φαίνεται.  

Ξέρεις γιατί με ανησυχεί αυτο?στο σχοκειο είναι σταθερή η συναναστροφη κ πραγματικά κάνουν ο.τι μπορούν.στο τεικβοντο δεν φορούν μάσκες.ειναι 3 φορες την εβδομάδα κ έρχεται σε επαφή με παιδιά από διάφορα σχολεία επίσης ακριβώς δίπλα γυμναζονται ενήλικες χωρίς μάσκα. Η δασκάλα φοράει πλεον .δεν φοράει ομως ούτε αυτή στη γραμμματεια που είναι στον ίδιο χώρο πλέον. Γενικα υπάρχει μεγάλη έκθεση από πολύ κόσμο στον συγκεκριμένο χώρο. Ήδη το σχολεθο της γειτονιάς απ όπου έρχονται πολλά παιδιά,είχε 30 κρούσματα την περασμεμη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, μαγιοπουλας said:

Εγώ δεν ξέρω τι να κάνω με την μικρή κ το τεικβοντο.δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσει το Γενάρη.πισινα ναι.εσεις τι θα κάνετε με τα αθλήματα?

Τί μου θύμισες τώρα, αθλήματα.. Νομίζω ότι τα έχει ξεχάσει και ο ίδιος πλέον. Πήγε μπάσκετ την περασμένη βδομάδα , μια φορά μετά από καιρό. Πισίνα έχει από τον περασμένο μήνα να πάει. 

Σε άλλα νέα, ο μικρός δεν έβηχε τη νύχτα παραδόξως, αλλά είναι χάλια με απαίσιες μύξες και 37,7 και το χειρότερο είναι ότι μολύνθηκαν τα μάτια του. Ξύπνησε και δεν φτανόντουσαν τα μάτια ου από τισ παχιές τσίμπλες. Τον έχει λυπηθεί η ψυχή μου. Παίρνω την παιδίατρο να την ρωτήσω τί να κάνω αλλά προς το παρόν δεν απαντάει.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Yovanna said:

 

Η γιορτή ήταν υπέροχη! Είμαι ακόμη με το χαμόγελο!

Μπράβο !!!Άντε και του χρόνου με το καλό!!

13 hours ago, μαγιοπουλας said:

Ρε παιδιά κάτι δεν μου κολλάει καλά.εχει σημάνει παγκόσμιος συναγερμός για την μετάδοση.Ομως οι ενδείξεις είναι για ήπια λοίμωξη που δεν προσβάλλει τους πνεύμονες αλλα το ανώτερο αναπνευστικό.ετσι μου είπε η κουμπάρα μου στο Λονδίνο που κάνει έρευνα.Εμεις δεν παιρνουμε χαμπάρι ακόμη  γιατί δεν έχουμε λεφτά.κΗ ολλανδια μπήκε σε ολικό λοκνταουν με υψηλό ποσοστό εμβολιασμών.

Διάβασα ότι το ποσοστό του πλήρους εμβολιασμένου πλυθησμού (ενήλικου) είναι 85% , όμως με τρίτη αναμνηστική δόση είναι μόλις το 9%, φαντάζομαι αυτό είναι πρόβλημα. Θεωρώ πως η τρίτη δόση είναι απαραίτητη!!

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Τί μου θύμισες τώρα, αθλήματα.. Νομίζω ότι τα έχει ξεχάσει και ο ίδιος πλέον. Πήγε μπάσκετ την περασμένη βδομάδα , μια φορά μετά από καιρό. Πισίνα έχει από τον περασμένο μήνα να πάει. 

Σε άλλα νέα, ο μικρός δεν έβηχε τη νύχτα παραδόξως, αλλά είναι χάλια με απαίσιες μύξες και 37,7 και το χειρότερο είναι ότι μολύνθηκαν τα μάτια του. Ξύπνησε και δεν φτανόντουσαν τα μάτια ου από τισ παχιές τσίμπλες. Τον έχει λυπηθεί η ψυχή μου. Παίρνω την παιδίατρο να την ρωτήσω τί να κάνω αλλά προς το παρόν δεν απαντάει.

Περαστικά σας! Εμάς μια φορά που το επαθε έκλειναν τα μάτια της κυριολεκτικά μας έδωσε τομπραντεξ (κάπως έτσι;) και μας είχε πει αν δεν περάσει θα μας έδινε κάτι πιο δραστικό. 

7 ώρες πρίν, HopeA είπε:

Ωστοσο να πω εδω οτι τα υψηλοτατα ποσοστα ειναι 85% με δυο δοσεις. Οσον αφορα την αναμνηστικη δοση, ειναι κατω του 9% οι εμβολιασμοι.(απο τα χαμηλοτερα σε ολη την Ευρωπη) Δεν ξερω αν σωζει η αναμνηστικη δοση, σιγουρα ομως ο κοσμος εχει κουραστει.Υπαρχει πλεον μεγαλος αναβρασμος παντου κ αμφιβαλλω αν θα τηρηθουν μετρα και για ποσο. 

Χθες σε ένα εμπορικό εδώ Θεσσαλονίκη έκαναν εκτός σειράς τρίτη δόση για όποιον ήθελε και γινόταν ο χαμός πάνω από 400+ άτομα τεράστια ουρά και αναμονή. Πιστεύω ο κόσμος θα την κάνει την αναμνηστική στην πλειοψηφία και γρήγορα να ξεμπερδεύει! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

 

 

1 hour ago, Yovanna said:

Τί μου θύμισες τώρα, αθλήματα.. Νομίζω ότι τα έχει ξεχάσει και ο ίδιος πλέον. Πήγε μπάσκετ την περασμένη βδομάδα , μια φορά μετά από καιρό. Πισίνα έχει από τον περασμένο μήνα να πάει. 

Σε άλλα νέα, ο μικρός δεν έβηχε τη νύχτα παραδόξως, αλλά είναι χάλια με απαίσιες μύξες και 37,7 και το χειρότερο είναι ότι μολύνθηκαν τα μάτια του. Ξύπνησε και δεν φτανόντουσαν τα μάτια ου από τισ παχιές τσίμπλες. Τον έχει λυπηθεί η ψυχή μου. Παίρνω την παιδίατρο να την ρωτήσω τί να κάνω αλλά προς το παρόν δεν απαντάει.

Όσο μπορείς μην ανησυχείς, είναι απο την ίωση αυτό, το έχει πάθει και ο γιος μου αρκετές φορές φορές αυτό. θα σας δώσει κάτι για τα ματάκια και θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ εκνευρισμένη. Συνάδελφος του συζύγου είχε τη γυναίκα του θετική την προηγούμενη εβδομάδα. Ενώ το ήξερε δεν τους έλεγε κάτι απλά έκανε τεστ μόνος του κανονικά στη δουλειά να πιούνε καφέ να δουλεύουν δίπλα δίπλα. Και τους λέει την Παρασκευή τη γλίτωσα πέρασε μια εβδομάδα δεν κόλλησα χαχα χουχου. Και πριν λίγο τους στέλνει ο προϊστάμενος ότι βγήκε σήμερα το πρωί θετικός και τους ενημέρωσε. Ε πείτε μου. Δεν είναι μαλάκας; Εμείς τι χρωστάμε; Τι να κάνουμε τώρα; Ψάχνονται στην εταιρεία τι θα κάνουν; Ραπίντ; Μοριακό; Πότε; Και εμείς; Σπίτι; Σχολείο; Τι; Ε έχω εξοργιστεί! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Περαστικά σας! Εμάς μια φορά που το επαθε έκλειναν τα μάτια της κυριολεκτικά μας έδωσε τομπραντεξ (κάπως έτσι;) και μας είχε πει αν δεν περάσει θα μας έδινε κάτι πιο δραστικό. 

 

23 minutes ago, kotsifikos said:

 

 

Όσο μπορείς μην ανησυχείς, είναι απο την ίωση αυτό, το έχει πάθει και ο γιος μου αρκετές φορές φορές αυτό. θα σας δώσει κάτι για τα ματάκια και θα περάσει.

Απάντησε τελικά η γιατρός! Μου είπε ότι είναι της ίωσης και ότι κυκλοφορεί πολύ ίωση που προσβάλει για τα μάτια. Μου έδωσε tobrex για μια βδομάδα! Είναι πολύ κολλητικό μας είπε! Όπως καταλάβατε, σχολείο με το νέο έτος! Που να στείλω παιδί με επιπεφυκίτιδα στο σχολείο! Να δω τί θα πουν οι γιαγιάδες που θα τρέμουν μην κολλήσουν και αυτές! Αναπολώ τα περσινά Χριστούγεννα.. Τουλάχιστον είμασταν όλοι καλά και κάθε απόγευμα πηγαίναμε βόλτα.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Yovanna said:

 

Απάντησε τελικά η γιατρός! Μου είπε ότι είναι της ίωσης και ότι κυκλοφορεί πολύ ίωση που προσβάλει για τα μάτια. Μου έδωσε tobrex για μια βδομάδα! Είναι πολύ κολλητικό μας είπε! Όπως καταλάβατε, σχολείο με το νέο έτος! Που να στείλω παιδί με επιπεφυκίτιδα στο σχολείο! Να δω τί θα πουν οι γιαγιάδες που θα τρέμουν μην κολλήσουν και αυτές! Αναπολώ τα περσινά Χριστούγεννα.. Τουλάχιστον είμασταν όλοι καλά και κάθε απόγευμα πηγαίναμε βόλτα.

Θα αναρρώσει γρήγορα από αυτό θα δεις! Είναι δύσκολη περίοδος αυτή, σε καταλαβαίνω ειλικρινά σου μιλάω, έχει αρρωστήσει πάρα πολύ ο γιος μου. Σίγουρα είναι πολυ δυσάρεστο να βλέπεις το παιδάκι σου να ταλαιπωρείται έτσι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Είμαι πολύ εκνευρισμένη. Συνάδελφος του συζύγου είχε τη γυναίκα του θετική την προηγούμενη εβδομάδα. Ενώ το ήξερε δεν τους έλεγε κάτι απλά έκανε τεστ μόνος του κανονικά στη δουλειά να πιούνε καφέ να δουλεύουν δίπλα δίπλα. Και τους λέει την Παρασκευή τη γλίτωσα πέρασε μια εβδομάδα δεν κόλλησα χαχα χουχου. Και πριν λίγο τους στέλνει ο προϊστάμενος ότι βγήκε σήμερα το πρωί θετικός και τους ενημέρωσε. Ε πείτε μου. Δεν είναι μαλάκας; Εμείς τι χρωστάμε; Τι να κάνουμε τώρα; Ψάχνονται στην εταιρεία τι θα κάνουν; Ραπίντ; Μοριακό; Πότε; Και εμείς; Σπίτι; Σχολείο; Τι; Ε έχω εξοργιστεί! 

 

Απίστευτο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...