Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , Deena είπε:

 

Ο άντρας μου πριν 1 εβδομάδα αναμνηστική Pfizer, σαν να μην έκανε τίποτα, μηδέν παρενέργειες.

 

Και στις 2 πρώτες (ΑΖ) ομοίως.

 

 

Τι κάλυψη δίνει αυτο το κοκτέιλ?:grin:

Pfizer k Moderna σουπερ δύναμη λένε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 27 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τι κάλυψη δίνει αυτο το κοκτέιλ?:grin:

Pfizer k Moderna σουπερ δύναμη λένε. 

Ποιος να ξέρει! 

 

Αυτα έχουμε, με αυτά πορευόμαστε…εμείς οικογενειακώς πάμε από την αρχή με όποιο εμβόλιο είναι πιο κοντινό χρονικά.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Ευχαριστώ.λεω μηπωςψπερναει κ ίωση κάνει κ καθημερινά τεστ κοβιντ .αν είχε με τόσα συμπτώματα δεν θα είχε φανεί?

Ε ναι θα είχε φανεί αν κάνει καθημερινα τεστ

Link to comment
Share on other sites

Απο παρενεργειες εγω στην πρωτη δεν ειχα τιποτα, στη δευτερη δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου την επομενη μερα. Φοβερη κοπωση και πονοι σε ολο το σωμα, αρθρωσεις κλπ. Σημερα εκανα την τριτη, προς το παρον μια χαρα. Θα δω αυριο αν προκυψει κατι.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, μαγιοπουλας said:

Πόσοι από εδώ έχουν κάνει Τρίτη δόση να  ας πουν για παρενεργειες?Πόσες μέρες κρατούν?

Ήμουν 1-2 μέρες άρρωστη με τις 2 πρώτες, αλλά με την τρίτη Καθόλου! Απλά λίγο πονοκέφαλο που πέρασε με ένα απλό depon.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάει η τρίτη δόση, παλιά νέα πλέον! Τώρα λένε για 4η δόση στους ανοσοκατασταλμενους. Όπως λέγανε αρχικά για την τρίτη. Δηλαδή σχεδόν βέβαιο ότι θα επεκταθεί σε όλους τελικά! Κάθε 3 μήνες εμβόλιο! Ούτε ντεπον δεν παίρνω τόσο συχνά :) . Μπλέξαμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπό εχθές έζησα το εξής σκηνικό:

Έχω πάει θέατρο τον μικρό, τηρώντας όλα τα μέτρα, ξέρετε τώρα, αποστάσεις - αντισηπτικά - μάσκες κτλ.

Λοιπόν, εκεί που καθόμασταν ωραία και καλά, έρχεται κάθεται ένας κύριος πίσω μου ο οποίος αρχίζει να βήχει ασταμάτητα, παθαίνω το πρώτο εγκεφαλικό, σκέφτομαι όμως πως μπορεί να έφαγε ποπ κορν και να τον πείραξε (όπως παθαίνω και εγώ). Συνέχίζει να βήχει, γυρνάω τον κοιτάω και τι να δω..η μάσκα κάτω από τη μύτη!!!παθαίνω το δεύτερο εγκεφαλικό! τον κοιτάω με ύφος ''πρέπει να βγείτε έξω'', τέλος πάντων για να μη τα πολυλογώ, δεν σταματούσε και στο τέλος του έκανα παρατήρηση, αρχικά να βάλει τη μάσκα σωστά και έπειτα να μη βήχει πάνω μου!!!έλεος δηλαδή πανδημία έχουμε!! Ρε κορίτσια πείτε μου είμαι υπερβολική που μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι?? οκ σε έπιασε βήχας , βγαίνεις λίγο έξω και μπαίνεις μετά, μέσα στην πανδημία δηλαδή πρέπει να βήχεις πάνω στον άλλον?? Είχε έρθει με τη σύζυγο του οπότε και μπορούσε να βγει έξω μέχρι να του περάσει! Όταν γύρισα σπίτι μόνο σε κλίβανο που δεν μπήκα εγώ και το παιδί!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , kotsifikos είπε:

Λοιπό εχθές έζησα το εξής σκηνικό:

Έχω πάει θέατρο τον μικρό, τηρώντας όλα τα μέτρα, ξέρετε τώρα, αποστάσεις - αντισηπτικά - μάσκες κτλ.

Λοιπόν, εκεί που καθόμασταν ωραία και καλά, έρχεται κάθεται ένας κύριος πίσω μου ο οποίος αρχίζει να βήχει ασταμάτητα, παθαίνω το πρώτο εγκεφαλικό, σκέφτομαι όμως πως μπορεί να έφαγε ποπ κορν και να τον πείραξε (όπως παθαίνω και εγώ). Συνέχίζει να βήχει, γυρνάω τον κοιτάω και τι να δω..η μάσκα κάτω από τη μύτη!!!παθαίνω το δεύτερο εγκεφαλικό! τον κοιτάω με ύφος ''πρέπει να βγείτε έξω'', τέλος πάντων για να μη τα πολυλογώ, δεν σταματούσε και στο τέλος του έκανα παρατήρηση, αρχικά να βάλει τη μάσκα σωστά και έπειτα να μη βήχει πάνω μου!!!έλεος δηλαδή πανδημία έχουμε!! Ρε κορίτσια πείτε μου είμαι υπερβολική που μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι?? οκ σε έπιασε βήχας , βγαίνεις λίγο έξω και μπαίνεις μετά, μέσα στην πανδημία δηλαδή πρέπει να βήχεις πάνω στον άλλον?? Είχε έρθει με τη σύζυγο του οπότε και μπορούσε να βγει έξω μέχρι να του περάσει! Όταν γύρισα σπίτι μόνο σε κλίβανο που δεν μπήκα εγώ και το παιδί!

Πω πω!εγκεφαλικό.θα φώναζα την ταξιδεύεις.φανταζεσαι να γινόταν αυτό στο αεροπλάνο?

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Πω πω!εγκεφαλικό.θα φώναζα την ταξιδεύεις.φανταζεσαι να γινόταν αυτό στο αεροπλάνο?

Σου λέω έπαθα και εγώ εγκεφαλικό!!

Μα είναι δυνατόν τώρα να συμβαίνει αυτό και να μη βγαίνεις έξω??

πόσο πια δηλαδή!!!

Φαντάζεσαι σε αεροπλάνο τι θα γίνονταν?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Λοιπό εχθές έζησα το εξής σκηνικό:

Έχω πάει θέατρο τον μικρό, τηρώντας όλα τα μέτρα, ξέρετε τώρα, αποστάσεις - αντισηπτικά - μάσκες κτλ.

Λοιπόν, εκεί που καθόμασταν ωραία και καλά, έρχεται κάθεται ένας κύριος πίσω μου ο οποίος αρχίζει να βήχει ασταμάτητα, παθαίνω το πρώτο εγκεφαλικό, σκέφτομαι όμως πως μπορεί να έφαγε ποπ κορν και να τον πείραξε (όπως παθαίνω και εγώ). Συνέχίζει να βήχει, γυρνάω τον κοιτάω και τι να δω..η μάσκα κάτω από τη μύτη!!!παθαίνω το δεύτερο εγκεφαλικό! τον κοιτάω με ύφος ''πρέπει να βγείτε έξω'', τέλος πάντων για να μη τα πολυλογώ, δεν σταματούσε και στο τέλος του έκανα παρατήρηση, αρχικά να βάλει τη μάσκα σωστά και έπειτα να μη βήχει πάνω μου!!!έλεος δηλαδή πανδημία έχουμε!! Ρε κορίτσια πείτε μου είμαι υπερβολική που μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι?? οκ σε έπιασε βήχας , βγαίνεις λίγο έξω και μπαίνεις μετά, μέσα στην πανδημία δηλαδή πρέπει να βήχεις πάνω στον άλλον?? Είχε έρθει με τη σύζυγο του οπότε και μπορούσε να βγει έξω μέχρι να του περάσει! Όταν γύρισα σπίτι μόνο σε κλίβανο που δεν μπήκα εγώ και το παιδί!

 

Και πανδημία να μην είχαμε, για λόγους σεβασμού και μόνο προς στο θέατρο και προς τους ηθοποιούς θα έπρεπε να βγει έξω για να μην ενοχλεί την παράσταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

28 minutes ago, vtgian said:

 

Και πανδημία να μην είχαμε, για λόγους σεβασμού και μόνο προς στο θέατρο και προς τους ηθοποιούς θα έπρεπε να βγει έξω για να μην ενοχλεί την παράσταση.

Ούτε λόγος για κάτι τέτοιο!!! Ειλικρινά απόρησα γιατί κανείς άλλος δεν διαμαρτυρήθηκε !

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Λοιπό εχθές έζησα το εξής σκηνικό:

Έχω πάει θέατρο τον μικρό, τηρώντας όλα τα μέτρα, ξέρετε τώρα, αποστάσεις - αντισηπτικά - μάσκες κτλ.

Λοιπόν, εκεί που καθόμασταν ωραία και καλά, έρχεται κάθεται ένας κύριος πίσω μου ο οποίος αρχίζει να βήχει ασταμάτητα, παθαίνω το πρώτο εγκεφαλικό, σκέφτομαι όμως πως μπορεί να έφαγε ποπ κορν και να τον πείραξε (όπως παθαίνω και εγώ). Συνέχίζει να βήχει, γυρνάω τον κοιτάω και τι να δω..η μάσκα κάτω από τη μύτη!!!παθαίνω το δεύτερο εγκεφαλικό! τον κοιτάω με ύφος ''πρέπει να βγείτε έξω'', τέλος πάντων για να μη τα πολυλογώ, δεν σταματούσε και στο τέλος του έκανα παρατήρηση, αρχικά να βάλει τη μάσκα σωστά και έπειτα να μη βήχει πάνω μου!!!έλεος δηλαδή πανδημία έχουμε!! Ρε κορίτσια πείτε μου είμαι υπερβολική που μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι?? οκ σε έπιασε βήχας , βγαίνεις λίγο έξω και μπαίνεις μετά, μέσα στην πανδημία δηλαδή πρέπει να βήχεις πάνω στον άλλον?? Είχε έρθει με τη σύζυγο του οπότε και μπορούσε να βγει έξω μέχρι να του περάσει! Όταν γύρισα σπίτι μόνο σε κλίβανο που δεν μπήκα εγώ και το παιδί!

Καλημερα

τραγικο. Αυτα φοβαμαι, δεν προσεχουν ρε γμτ.

Οι δικοι σου το ξεπερασαν;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πόση ώρα μετά το εμβόλιο σας ήρθε ειδοποίηση στο κινητό?όλες τις φορές μέσα στο τέταρτο.τωρα πέρασε μισή ώρα λ τίποτα ακομη

την ώρα που το έκανα! η βοηθός πάτησε την επιβεβαίωση στο ταμπλετ πριν καλά καλά το κάνω, οπότε ήρθε καπάκι το μήνυμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , irin είπε:

την ώρα που το έκανα! η βοηθός πάτησε την επιβεβαίωση στο ταμπλετ πριν καλά καλά το κάνω, οπότε ήρθε καπάκι το μήνυμα

Σε μένα τίποτα.τους το πα κ μόνο που δεν με έβρισαν για τόσο γρηγορα

Μόλις ήρθε.ισως ήταν θέμα δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχω και εγώ την αναμνηστική και έχω αγχωθεί κάπως, διότι κλείνω μια βδομάδα με μπούκωμα και μύξες . Δυστυχώς λόγω χρόνιας ρινίτιδας, το παραμικρό κρύωμα, μου γυρίζει σε ιγμορίτιδα. Έχω μάθει να φυσάω πολύ καλά, αλλά και πάλι, μπούκωμα και πονοκέφαλος υπάρχει. Λέτε να έχω θέμα? Δεν έχω πυρετό ή πονόλαιμο ή βήχα. Έκανα και ράπιντ στο φαρμακείο το πρωί για καλό και για κακό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Σήμερα έχω και εγώ την αναμνηστική και έχω αγχωθεί κάπως, διότι κλείνω μια βδομάδα με μπούκωμα και μύξες . Δυστυχώς λόγω χρόνιας ρινίτιδας, το παραμικρό κρύωμα, μου γυρίζει σε ιγμορίτιδα. Έχω μάθει να φυσάω πολύ καλά, αλλά και πάλι, μπούκωμα και πονοκέφαλος υπάρχει. Λέτε να έχω θέμα? Δεν έχω πυρετό ή πονόλαιμο ή βήχα. Έκανα και ράπιντ στο φαρμακείο το πρωί για καλό και για κακό.

Πας κ το κανεις.ισως επιδεινωθουν τα συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Πας κ το κανεις.ισως επιδεινωθουν τα συμπτώματα.

Α ωραία.. Αυτό δεν θέλω. Είναι η γιορτή αύριο και δεν γίνεται να είμαι off. Ούτε παίζει να μην πάω. Όταν το έκλεισα, ήθελα να εμβολιαστώ το συντομότερο και δεν το σκέφτηκα. Μετά που κοίταξα να το αλλάξω, έβρισκα από Γενάρη και μετά. Δεν θέλω να περιμένω τόσο. Ο θεός βοηθός..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Yovanna είπε:

Α ωραία.. Αυτό δεν θέλω. Είναι η γιορτή αύριο και δεν γίνεται να είμαι off. Ούτε παίζει να μην πάω. Όταν το έκλεισα, ήθελα να εμβολιαστώ το συντομότερο και δεν το σκέφτηκα. Μετά που κοίταξα να το αλλάξω, έβρισκα από Γενάρη και μετά. Δεν θέλω να περιμένω τόσο. Ο θεός βοηθός..

Τιποτα καλε δεν θα πάθεις μην αγχώνεσαι!! Γενικα από την τρίτη δόση έχω ακούσει λίγες παρενέργειες έως κ καθολου από πολλούς που στην δεύτερη ειχαν παρενέργειες. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna said:

Σήμερα έχω και εγώ την αναμνηστική και έχω αγχωθεί κάπως, διότι κλείνω μια βδομάδα με μπούκωμα και μύξες . Δυστυχώς λόγω χρόνιας ρινίτιδας, το παραμικρό κρύωμα, μου γυρίζει σε ιγμορίτιδα. Έχω μάθει να φυσάω πολύ καλά, αλλά και πάλι, μπούκωμα και πονοκέφαλος υπάρχει. Λέτε να έχω θέμα? Δεν έχω πυρετό ή πονόλαιμο ή βήχα. Έκανα και ράπιντ στο φαρμακείο το πρωί για καλό και για κακό.

Εννοείται το κάνεις!!! Δεν νομίζω να συμβεί κάτι!! Με το καλό !!!

 

 

 

Εγώ αυριο το πρωί έχω την αναμνηστική!!

 

 

Με όσους έχω μιλήσει που έκαναν τρίτη δόση ήταν μια χαρά , πολύ ελαφριά συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, ninaki80 said:

Τιποτα καλε δεν θα πάθεις μην αγχώνεσαι!! Γενικα από την τρίτη δόση έχω ακούσει λίγες παρενέργειες έως κ καθολου από πολλούς που στην δεύτερη ειχαν παρενέργειες. 

 

Μακάρι! Και εγώ στη δεύτερη ήμουν ολίγον κοτόπουλο για μισή μέρα.

19 minutes ago, kotsifikos said:

Εννοείται το κάνεις!!! Δεν νομίζω να συμβεί κάτι!! Με το καλό !!!

 

 

 

Εγώ αυριο το πρωί έχω την αναμνηστική!!

 

 

Με το καλό! Δεν ήθελα να είμαι ανεμβολίαστη γιορτιάτικο. Όλο και θα κυκλοφορήσουμε αυτές τις μέρες..

Link to comment
Share on other sites

Σε.εμενα η τρίτη δόση ήταν μακράν η χειρότερη πάντως. Στην πρώτη τίποτα , στη δεύτερη λίγα δέκατα, στην τρίτη είχα μυϊκούς πόνους και ρίγη για ένα εικοσιτετράωρο

Link to comment
Share on other sites

@Yovanna πας και το κάνεις και δεν το πολυσκέφτεσαι. Άσε να είσαι τα Χριστούγεννα και το επόμενο τετράμηνο καλυμμένη όσο καλύτερα γίνεται, γιατί μέχρι στιγμής τα πράγματα δε δείχνουν καλά.

Και εγώ πάω σήμερα για 3η δόση, Moderna μετά από 2 AZ ένας θεός ξέρει τι θα μου φέξει!

Ο άντρας μου έκανε χθες 3η moderna, καλύτερα από τη δεύτερη του πήγε, λίγο ρίγος στο 12ωρο. Σήμερα ξύπνησε μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , vtgian είπε:

@Yovanna πας και το κάνεις και δεν το πολυσκέφτεσαι. Άσε να είσαι τα Χριστούγεννα και το επόμενο τετράμηνο καλυμμένη όσο καλύτερα γίνεται, γιατί μέχρι στιγμής τα πράγματα δε δείχνουν καλά.

Και εγώ πάω σήμερα για 3η δόση, Moderna μετά από 2 AZ ένας θεός ξέρει τι θα μου φέξει!

Ο άντρας μου έκανε χθες 3η moderna, καλύτερα από τη δεύτερη του πήγε, λίγο ρίγος στο 12ωρο. Σήμερα ξύπνησε μια χαρά!

Μην ανησυχείς, έκανα κι εγώ 3η δόση Pfizer μετά από 2 ΑΖ. Βαρύ κεφάλι για λίγες μέρες.. τίποτα άλλο! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...