Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 14 λεπτά , love kids είπε:

Ό,τι πεις. Κατακρίνεις τους ενήλικες που δε θέλουν να εμβολιαστούν, είσαι υπέρ του παιδικού εμβολιασμού και θες να εμβολιάσεις το παιδί σου αλλά δε θεωρείς ότι πρέπει να κάνουν το ίδιο και οι άλλοι γονείς. 

Αυτοκτονικό ή όχι, δικαίωμα του καθενός να κάνει ό,τι θέλει αν τηρεί τα προβλεπόμενα μέτρα (τεστ, μάσκα κλπ.). 

Υ.Γ. 1 Εγώ έχω εμβολιαστεί. 

Υ.Γ. 2 Ούτε εγώ καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά μπορεί να είναι θέμα έκφρασης ή κατανόησης αυτών που γράφουμε η μία στην άλλη. :D

 

Πάντως για άνθρωπος που γράφει ότι είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ό,τι θέλει, σίγουρα ρίχνεις αρκετό λάδι στη φωτιά συντηρώντας σε κάθε ευκαιρία το αφήγημα ότι "όποιος δεν συμφωνεί με την τετράγωνη λογική μου, μάλλον είναι παράλογος".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 22 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως εμείς λόγω εμβολίου είμαστε ασυμπτωματικοί και το μεταδωσαμε στο παιδί. Τηρούμε τα μέτρα, αλλά πραγματικά εάν είναι τόσο μεταδοτικό όσο λένε, μπορεί κάποιος να φτερνιστει δίπλα σου στο δρόμο, που λέει ο λόγος, κ να κολλήσεις. Τι να πω... 

Θα σας έλεγα ότι καλώς είστε σε επαγρύπνηση αλλά δεν χρειάζετε να κάνετε τέτοιες ακραίες σκέψεις. Είναι εξαιρετικά απίθανο, και εφόσον και η παιδίατρος ενημερώνετε ανά τακτά διαστήματα για την πορεία του παιδιού, και σας κατευθύνει, μην στρεσσάρεστε επιπλέον. Υπομονή. Κι όλα καλά θα πάνε. Να ξέρετε πως ΑΝ είναι αιφνίδιο εξάνθημα (αυτή η ίωση κάνει υψηλούς πυρετούς σε νήπια άνευ λοιπών συμπτωμάτων), δεν είναι κάτι ανησυχητικό, μετά το 3ήμερο οι πυρετοί σταματούν και θα εμφανίσει στον κορμό κοκκινιλίτσες. Μέχρι να φύγουν θεωρείται μεταδοτικό το παιδάκι (δεν το φέρνουμε σε επαφή με άλλα παιδάκια, οι ενήλικες είναι σχεδόν βέβαιο ότι έχουμε ανοσία δεν μας απασχολεί). Και συνήθως αυτός ο ιός μετά τους πυρετούς αφήνει μια ευερεθιστότητα στο παιδί (ίσως λόγω ερπητοϊών που συνδέονται με το νευρικό σύστημα, αλήθεια δεν ξέρω σίγουρα). Εμάς η δική μας όντως για αρκετές ημέρες ήταν νευρική, κακόκεφη, γκρινιάρα...

Υπομονή όπως και να έχει. Επίσης καλό υπόλοιπο του καλοκαιριού.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Πάντως για άνθρωπος που γράφει ότι είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ό,τι θέλει, σίγουρα ρίχνεις αρκετό λάδι στη φωτιά συντηρώντας σε κάθε ευκαιρία το αφήγημα ότι "όποιος δεν συμφωνεί με την τετράγωνη λογική μου, μάλλον είναι παράλογος".

Δεν χαρακτήρισα κανέναν παράλογο. Φυσικά πιστεύω ότι είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ό,τι θέλει αλλά με ενοχλεί το να κατακρίνουν κάποιον, για να το πω κομψά, επειδή δε συμφωνεί με τη δική τους άποψη. Αν θεωρείς ότι ρίχνω αρκετό λάδι στη φωτιά, δεν μπορώ να κάνω κάτι. Συζήτηση κάνουμε κι όποτε θέλω να συμμετέχω θα το κάνω. Άσε που όπως έγραψα και νωρίτερα μπορεί να μη διαφωνούμε τόσο κάποιοι μεταξύ μας αλλά λόγω του γραπτού λόγου να παρερμηνεύουμε τα λεγόμενα των άλλων ή την ένταση αυτών. Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, love kids είπε:

Όπως και ο ανεμβολίαστος θείος, ο προπονητής, ο γονιός ο ίδιος που έρχεται σε επαφή με άλλους τόσους. Χώρια που αν σκεφτούμε έτσι, φανταστείτε πόσο κινδυνεύει ένας εκπαιδευτικός (ακόμη και εμβολιασμένος) όταν μπαίνει σε τάξη 25 παιδιών. Να το κάνω ακόμη καλύτερο, όταν είναι εκπαιδευτικός ειδικότητας και μπαίνει σε όλα σχεδόν τα τμήματα του σχολείου. Σε αυτή την περίοδο ο εμβολιασμένος εκπαιδευτικός έχει δίκιο να ζητά τον εμβολιασμό των 12 ετών και άνω μαθητών του. Και μόλις ανοίξει ο εμβολιασμός των μικρότερων ηλικιών καλώς θα ζητά να τα εμβολιάσουν οι δικοί τους. Σωστά; 

Φυσικά και όλοι οι ανεμβολιαστοι συγγενείς.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος said:

 

Μα δεν έχει αποδειχτεί ότι μεταδίδουν κανονικά. Στην μικρή πιθανότητα που θα κολλήσουν, ίσως μεταδίδουν, αλλά η πλειονότητα των εμβολαισμένων, δεν μεταδίδει. 

 

Δεν ισχύουν αυτά που λες. Το Pfizer προστατεύει μόλις 39% από συμπτωματικη νοσηση σύμφωνα με έρευνα από το Ισραήλ που δημοσιεύτηκε χθες. Καθόλου μικρή δεν είναι δηλαδή η πιθανότητα να κολλήσουν. Και οι εμβολιασμενοι μεταδίδουν το ίδιο εύκολα με τους ανεμβολιαστους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , maripoz είπε:

Δεν ισχύουν αυτά που λες. Το Pfizer προστατεύει μόλις 39% από συμπτωματικη νοσηση σύμφωνα με έρευνα από το Ισραήλ που δημοσιεύτηκε χθες. Καθόλου μικρή δεν είναι δηλαδή η πιθανότητα να κολλήσουν. Και οι εμβολιασμενοι μεταδίδουν το ίδιο εύκολα με τους ανεμβολιαστους.

Ναι αλλά κ ο cdc κ το ΗΒ δίνουν αλλά ποσοστά. Και για πιθανότητα νοσησης κ για μετάδοση αν νοσήσουν. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Απλώς θα ήθελα να δούμε τον χώρο μαζί με το παιδί για να του εξηγήσω πού είναι η τουαλέτα, που θα κρεμάει το μπουφάν κλπ. μπορεί να ζητήσω να πάμε μια μέρα μέχρι να ανοίξουν. Δεν θέλω να ρωτήσω κάτι, απλώς θέλω να έχω μια εικόνα συο περίπου αν θε χρειαστεί τις πρώτες μέρες κάτι για να προγραμματίσουν κ στο σχολείο ενδεχόμενη απουσία μου. Ενημέρωση για το τι θα πρέπει να έχει μαζί του στο σχολείο κ τι υλικά θα αγοράσουμε, κανονικά γίνεται στον αγιασμό; Την επόμενη του αγιασμού πηγαίνουν κανονικά με πλήρες πρόγραμμα; 

συμφωνω με την μαμα.δ χρειαζεται να τα δειτε μαζι.θα του τα πει η κυρια

συγκρινω με την κορη μου που ειχαμε παει για την εγγραφη κ τον γιο που ουτε απο εξω δ το ειχαμε δει καλα-καλα

για τα υλικα κλπ θα εχετε χρονο δ ειναι αναγκη στον αγιασμο

τα απαραιτητα απο τις πρωτες μερες τα αναφερουν αλλα ειναι κ αναμενομενα

εμας απο την επομενη οηγαν κανονικα,εκτος αν καποιο παιδακι χρειαζοταν προσαρμογη,πολυ μικρο ποσοστο.το ολοημερο νομιζω αργησε καμια βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, love kids είπε:

Ό,τι πεις. Κατακρίνεις τους ενήλικες που δε θέλουν να εμβολιαστούν, είσαι υπέρ του παιδικού εμβολιασμού και θες να εμβολιάσεις το παιδί σου αλλά δε θεωρείς ότι πρέπει να κάνουν το ίδιο και οι άλλοι γονείς. 

Αυτοκτονικό ή όχι, δικαίωμα του καθενός να κάνει ό,τι θέλει αν τηρεί τα προβλεπόμενα μέτρα (τεστ, μάσκα κλπ.). 

Υ.Γ. 1 Εγώ έχω εμβολιαστεί. 

Υ.Γ. 2 Ούτε εγώ καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά μπορεί να είναι θέμα έκφρασης ή κατανόησης αυτών που γράφουμε η μία στην άλλη. :D

Δεν έχω κατακρίνει κανέναν αλλά τέλος πάντων. Προσπαθώ να εξηγήσω ότι θεωρώ λογικό κ αναμενόμενο να διστάζει ένας γονιός για το παιδί του, αφού δεν κινδυνεύει πολύ από νοσο ενώ μπορεί να τον τρομάζει το ενδεχόμενο να έχει υποτιμηθεί κάποια παρενέργεια. Δεν ακολουθώ την άποψη αυτή αλλά δεν με εκπλήσσει και δεν την κατακρίνω. Για τους ενήλικες θεωρώ ότι είναι αλλιώς, είναι δεδομένο ότι η πιθανότητα διβάρης νόσου είναι μεγαλύτερη από την παρενέργεια του εμβολίου, οπότε δεν μου φαίνεται κατανοητός ο δισταγμός. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Έσπερος said:

Ναι αλλά κ ο cdc κ το ΗΒ δίνουν αλλά ποσοστά. Και για πιθανότητα νοσησης κ για μετάδοση αν νοσήσουν. 

Οι έρευνες που γίνονται επί πραγματικων στοιχείων είναι σαφώς πολύ πιο έγκυρες από τις "πειραματικες " έρευνες. Η έρευνα από το Ισραήλ είναι επί τεράστιου ποσοστού πληθυσμού (το Ισραήλ έχει το μεγαλύτερο ποσοστό εμβολιασμενων και είναι η πιο κατάλληλη χώρα να γίνουν τέτοιες έρευνες) δεν είναι "in vitro"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , maripoz είπε:

Οι έρευνες που γίνονται επί πραγματικων στοιχείων είναι σαφώς πολύ πιο έγκυρες από τις "πειραματικες " έρευνες. Η έρευνα από το Ισραήλ είναι επί τεράστιου ποσοστού πληθυσμού (το Ισραήλ έχει το μεγαλύτερο ποσοστό εμβολιασμενων και είναι η πιο κατάλληλη χώρα να γίνουν τέτοιες έρευνες) δεν είναι "in vitro"

Αν δεν σου κάνει κόπο μπορείς να παραθέσεις περιληπτικά τα νέα αποτελέσματα.Αλλιως που μπορώ να τα βρω ?Η αληθεια ειναι πως ασχολούμαι με άλλα κ δεν ξερω τα νέα δεδομένα ούτε που να τα βρω με εγκυρότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

40 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Αν δεν σου κάνει κόπο μπορείς να παραθέσεις περιληπτικά τα νέα αποτελέσματα.Αλλιως που μπορώ να τα βρω ?Η αληθεια ειναι πως ασχολούμαι με άλλα κ δεν ξερω τα νέα δεδομένα ούτε που να τα βρω με εγκυρότητα.

Βάλε στο Google τρεις λέξεις: ισραηλ 39% Pfizer. Ή στα αγγλικά αν προτιμάς 

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος για τα σχολεία που ρώτησες από ότι είδα κι από άλλες αναρτήσεις οι οδηγιες για  τον αγιασμό προσαρμόζονται λιγάκι ανάλογα με το σχολείο. Εμάς πχ έγινε αγιασμός στο διπλανό δημοτικό με αντιπροσωπευτική παρουσία παιδιών από τα νήπια (μια δασκάλα και δύο παιδάκια νομίζω) ενώ την ίδια ώρα η δασκάλα μας έκανε ενημέρωση. Μας έδωσε φυλλάδιο για τα υλικά που θα χρειαστούν, μας μίλησε για το τι επιτρέπεται για κολατσιό, μίλησε για την αυτοεξυπηρετηση που πρέπει να έχουν κατακτήσει τα παιδιά, αναφέρθηκε στις μάσκες και στο τέλος δέχτηκε ερωτησεις από τους γονείς. 

  Η προσαρμογή παρότι μπορεί να έχει διάρκεια  δύο εβδομάδες  τυπικά, ουσιαστικά προσαρμόζεται στις ανάγκες του σχολείου και των παιδιών. 

 

  Όταν πλησιάζουν οι μέρες τσεκαρε τα mails σου πιο συχνά για  οδηγίες και διευκρινίσεις για την ημέρα του αγιασμού.

 

Επίσης θα μπορούσατε από την 1 Σεπτεμβρίου και μετά να συνεννοηθεις με το νηπιαγωγείο και να πάτε να το δείτε με το παιδί. Για μενα είναι σημαντική η πρώτη επαφή και οι εντυπώσεις που θα αφήσει στο παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

@Έσπερος για τα σχολεία που ρώτησες από ότι είδα κι από άλλες αναρτήσεις οι οδηγιες για  τον αγιασμό προσαρμόζονται λιγάκι ανάλογα με το σχολείο. Εμάς πχ έγινε αγιασμός στο διπλανό δημοτικό με αντιπροσωπευτική παρουσία παιδιών από τα νήπια (μια δασκάλα και δύο παιδάκια νομίζω) ενώ την ίδια ώρα η δασκάλα μας έκανε ενημέρωση. Μας έδωσε φυλλάδιο για τα υλικά που θα χρειαστούν, μας μίλησε για το τι επιτρέπεται για κολατσιό, μίλησε για την αυτοεξυπηρετηση που πρέπει να έχουν κατακτήσει τα παιδιά, αναφέρθηκε στις μάσκες και στο τέλος δέχτηκε ερωτησεις από τους γονείς. 

  Η προσαρμογή παρότι μπορεί να έχει διάρκεια  δύο εβδομάδες  τυπικά, ουσιαστικά προσαρμόζεται στις ανάγκες του σχολείου και των παιδιών. 

 

  Όταν πλησιάζουν οι μέρες τσεκαρε τα mails σου πιο συχνά για  οδηγίες και διευκρινίσεις για την ημέρα του αγιασμού.

 

Επίσης θα μπορούσατε από την 1 Σεπτεμβρίου και μετά να συνεννοηθεις με το νηπιαγωγείο και να πάτε να το δείτε με το παιδί. Για μενα είναι σημαντική η πρώτη επαφή και οι εντυπώσεις που θα αφήσει στο παιδί. 

Σε όλα τα νηπιαγωγεία προνηπια γίνεται αγιασμός?σε εμας δεν κάνουν.ειναι ιδιωτικό ομως.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σε όλα τα νηπιαγωγεία προνηπια γίνεται αγιασμός?σε εμας δεν κάνουν.ειναι ιδιωτικό ομως.

Δεν ξέρω τι γίνεται στα ιδιωτικά, στα δημόσια αναφερομουν, ξέχασα να το πω! 

 

Θα πάτε προνήπια φέτος? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Επίσης θα μπορούσατε από την 1 Σεπτεμβρίου και μετά να συνεννοηθεις με το νηπιαγωγείο και να πάτε να το δείτε με το παιδί. Για μενα είναι σημαντική η πρώτη επαφή και οι εντυπώσεις που θα αφήσει στο παιδί. 

ναι αυτό θα το ήθελα. Όμως αν δεν επιτρέπεται δεν θέλω να γίνω φορτική. Την είχα ρωτήσει το καλοκαίρι κ ήταν οκ, αλλά δεν φανταζόμουν ότι υα ξεκινούσαμε σε τόσο άθλια κατάσταση…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν ξέρω τι γίνεται στα ιδιωτικά, στα δημόσια αναφερομουν, ξέχασα να το πω! 

 

Θα πάτε προνήπια φέτος? 

 

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Σε όλα τα νηπιαγωγεία προνηπια γίνεται αγιασμός?σε εμας δεν κάνουν.ειναι ιδιωτικό ομως.

Στο δικό μας σχολείο (ιδιωτικό) κάνανε κανονικά αγιασμό στην προ Covid εποχή. Και πέρσι που υπήρχε η πανδημία έγινε με κάποιο τρόπο ο αγιασμός, χωρίς γονείς φυσικά. Νομίζω επιστρατεύτηκε κι εκεί η τεχνολογία. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν ξέρω τι γίνεται στα ιδιωτικά, στα δημόσια αναφερομουν, ξέχασα να το πω! 

 

Θα πάτε προνήπια φέτος? 

Ηλικιακά ναι.στην ουσία για την μικρή δεν αλλάζει κάτι.εινσι μήκη ηλικιών το σχολειο της.Δεν θελω να έρθει ο Σεπτέμβρης ομως.

Δεν θέλω να κάνω τίποτα.Δεν θέλω κανένα πρόγραμμα.Μονο διακοπές θέλω.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ναι αυτό θα το ήθελα. Όμως αν δεν επιτρέπεται δεν θέλω να γίνω φορτική. Την είχα ρωτήσει το καλοκαίρι κ ήταν οκ, αλλά δεν φανταζόμουν ότι υα ξεκινούσαμε σε τόσο άθλια κατάσταση…

Ναι φαντάζομαι δεν θα υπάρχει θέμα αν πάτε αρχές Σεπτεμβρίου που δεν θα  εχουν ξεκινήσει ακόμα τα μαθήματα. 

 

19 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ηλικιακά ναι.στην ουσία για την μικρή δεν αλλάζει κάτι.εινσι μήκη ηλικιών το σχολειο της.Δεν θελω να έρθει ο Σεπτέμβρης ομως.

Δεν θέλω να κάνω τίποτα.Δεν θέλω κανένα πρόγραμμα.Μονο διακοπές θέλω.

Τώρα θυμήθηκα πως είχες πει πως πάτε σε μοντεσσοριανο σχολείο ή σε σχολείο που ακολουθεί αυτή την μέθοδο, δεν το θυμάμαι ακριβώς. Με το καλό!

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2021 at 5:52 ΜΜ, maripoz είπε:

Δεν ισχύουν αυτά που λες. Το Pfizer προστατεύει μόλις 39% από συμπτωματικη νοσηση σύμφωνα με έρευνα από το Ισραήλ που δημοσιεύτηκε χθες. Καθόλου μικρή δεν είναι δηλαδή η πιθανότητα να κολλήσουν. Και οι εμβολιασμενοι μεταδίδουν το ίδιο εύκολα με τους ανεμβολιαστους.

@Έσπερος δεν ισχύει όντως αυτό. Στοιχεία από US, UK και Σιγκαπούρη που είναι κράτη με πολύ υψηλό ποσοστό εμβολιασμού δείχνουν ότι έχουν ίδιο ιικό φορτίο με τους ανεμβολιαστους κ μεταδίδουν κανονικότατα. Το Ισραήλ δημοσιεύει συνεχως στοιχεια με μεγάλη διαφάνεια (μάλλον), στα τελευταία που έδωσαν το 64% των βαριά νοσουντων ηταν εμβολιασμενοι. Φυσικά παίζει ρόλο ότι το ποσοστό εμβολιασμενων ειναι πολύ μεγαλύτερο από των ανεμβολιαστων. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι α) φαίνεται ότι το Pfizer δεν είναι τόσο αποτελεσματικό έναντι της Δ που πλέον επικρατεί β) κάνεις δεν γνωρίζει πόσο κρατά η ανοσία γ) πότε και αν πρέπει να γίνει 3η δόση. Το Ισραήλ ανακοίνωσε ότι ξεκινάει κλινικη μελέτη (σε όλους άνω των 60 για αρχή) χορήγησης 3ης δόσης σε συνεργασία με τη Pfizer. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

@Έσπερος δεν ισχύει όντως αυτό. Στοιχεία από US, UK και Σιγκαπούρη που είναι κράτη με πολύ υψηλό ποσοστό εμβολιασμού δείχνουν ότι έχουν ίδιο ιικό φορτίο με τους ανεμβολιαστους κ μεταδίδουν κανονικότατα. Το Ισραήλ δημοσιεύει συνεχως στοιχεια με μεγάλη διαφάνεια (μάλλον), στα τελευταία που έδωσαν το 64% των βαριά νοσουντων ηταν εμβολιασμενοι. Φυσικά παίζει ρόλο ότι το ποσοστό εμβολιασμενων ειναι πολύ μεγαλύτερο από των ανεμβολιαστων. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι α) φαίνεται ότι το Pfizer δεν είναι τόσο αποτελεσματικό έναντι της Δ που πλέον επικρατεί β) κάνεις δεν γνωρίζει πόσο κρατά η ανοσία γ) πότε και αν πρέπει να γίνει 3η δόση. Το Ισραήλ ανακοίνωσε ότι ξεκινάει κλινικη μελέτη (σε όλους άνω των 60 για αρχή) χορήγησης 3ης δόσης σε συνεργασία με τη Pfizer. 

Έχω μπερδευτεί.καπου διάβαζα νωριτερα ότι στο Ισραήλ το 95%  των νοσουντων βρίσκεται ενδια εσάς στις δύο δόσεις.οποτε αυτό δεν δείχνει ότι δεν ήταν πλήρως καλυμμένοι?

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

@Έσπερος δεν ισχύει όντως αυτό. Στοιχεία από US, UK και Σιγκαπούρη που είναι κράτη με πολύ υψηλό ποσοστό εμβολιασμού δείχνουν ότι έχουν ίδιο ιικό φορτίο με τους ανεμβολιαστους κ μεταδίδουν κανονικότατα. Το Ισραήλ δημοσιεύει συνεχως στοιχεια με μεγάλη διαφάνεια (μάλλον), στα τελευταία που έδωσαν το 64% των βαριά νοσουντων ηταν εμβολιασμενοι. Φυσικά παίζει ρόλο ότι το ποσοστό εμβολιασμενων ειναι πολύ μεγαλύτερο από των ανεμβολιαστων. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι α) φαίνεται ότι το Pfizer δεν είναι τόσο αποτελεσματικό έναντι της Δ που πλέον επικρατεί β) κάνεις δεν γνωρίζει πόσο κρατά η ανοσία γ) πότε και αν πρέπει να γίνει 3η δόση. Το Ισραήλ ανακοίνωσε ότι ξεκινάει κλινικη μελέτη (σε όλους άνω των 60 για αρχή) χορήγησης 3ης δόσης σε συνεργασία με τη Pfizer. 

Αυτό για το ιικο φορτίο το διαβασα, γενικα όμως οι γιατροί που παρακολουθώ επιμένουν ότι οι πιθανότητες μετάδοσης από εμβολιασμένους είναι μικρότερες. Φυσικά οι ίδιοι δεν υποστηρίζουν το «εμβολιαζόμαστε για να είμαστε ελεύθεροι» αλλά δεν αμφισβητούν τη μη καραντίνα εμβολιασμένων σε περίπτωση επαφής πχ ή το ότι οι εμβολιασμένοι δν χρειάζονται τεστ στους χώρους εργασίας. Αυτά διαβάζω, αυτά επαναλαμβανω. Το θέμα είναι ότι η ενδεχόμενη νοσηση κ μετάδοση από εμβολιασμένους, έχει γίνει πλέον αγαπημένο επιχείρημα κατά του εμβολιασμού. Φυσικά δεν λέω ότι πρέπει να αποκρύπτονται τα στοιχεία, αλλά κάτι έχει πάει πολύ λάθος στην επικοινωνιακή διαχείριση του θέματος. 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Έσπερος said:

Αυτό για το ιικο φορτίο το διαβασα, γενικα όμως οι γιατροί που παρακολουθώ επιμένουν ότι οι πιθανότητες μετάδοσης από εμβολιασμένους είναι μικρότερες. Φυσικά οι ίδιοι δεν υποστηρίζουν το «εμβολιαζόμαστε για να είμαστε ελεύθεροι» αλλά δεν αμφισβητούν τη μη καραντίνα εμβολιασμένων σε περίπτωση επαφής πχ ή το ότι οι εμβολιασμένοι δν χρειάζονται τεστ στους χώρους εργασίας. Αυτά διαβάζω, αυτά επαναλαμβανω. Το θέμα είναι ότι η ενδεχόμενη νοσηση κ μετάδοση από εμβολιασμένους, έχει γίνει πλέον αγαπημένο επιχείρημα κατά του εμβολιασμού. Φυσικά δεν λέω ότι πρέπει να αποκρύπτονται τα στοιχεία, αλλά κάτι έχει πάει πολύ λάθος στην επικοινωνιακή διαχείριση του θέματος. 

Τι εννοείς επικοινωνιακη διαχείριση αν όχι να αποκρυπτονται στοιχεία? Εφόσον οι εμβολιασμενοι μεταδίδουν κανονικά δεν πρέπει να είναι απολύτως γνωστό στον κόσμο?

54 minutes ago, Έσπερος said:

Αυτό για το ιικο φορτίο το διαβασα, γενικα όμως οι γιατροί που παρακολουθώ επιμένουν ότι οι πιθανότητες μετάδοσης από εμβολιασμένους είναι μικρότερες. Φυσικά οι ίδιοι δεν υποστηρίζουν το «εμβολιαζόμαστε για να είμαστε ελεύθεροι» αλλά δεν αμφισβητούν τη μη καραντίνα εμβολιασμένων σε περίπτωση επαφής πχ ή το ότι οι εμβολιασμένοι δν χρειάζονται τεστ στους χώρους εργασίας. Αυτά διαβάζω, αυτά επαναλαμβανω. Το θέμα είναι ότι η ενδεχόμενη νοσηση κ μετάδοση από εμβολιασμένους, έχει γίνει πλέον αγαπημένο επιχείρημα κατά του εμβολιασμού. Φυσικά δεν λέω ότι πρέπει να αποκρύπτονται τα στοιχεία, αλλά κάτι έχει πάει πολύ λάθος στην επικοινωνιακή διαχείριση του θέματος. 

Στο νησί οπου ήμουν μέχρι χθες, χθες είχε πέντε κρούσματα και οι πέντε εμβολιασμενοι. Λογικό μεν γιατί ο κόσμος έχει εμβολιαστει σε ποσοστό 80% περίπου αλλά η διασπορά έγινε μεταξύ εμβολιασμενων. Προφανώς είναι πολλαπλασια τα κρούσματα έτσι, δεν το αμφισβητω αυτό, αυτά είναι μόνο τα καταγεγραμμενα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maripoz είπε:

Τι εννοείς επικοινωνιακη διαχείριση αν όχι να αποκρυπτονται στοιχεία? Εφόσον οι εμβολιασμενοι μεταδίδουν κανονικά δεν πρέπει να είναι απολύτως γνωστό στον κόσμο?

Στο νησί οπου ήμουν μέχρι χθες, χθες είχε πέντε κρούσματα και οι πέντε εμβολιασμενοι. Λογικό μεν γιατί ο κόσμος έχει εμβολιαστει σε ποσοστό 80% περίπου αλλά η διασπορά έγινε μεταξύ εμβολιασμενων. Προφανώς είναι πολλαπλασια τα κρούσματα έτσι, δεν το αμφισβητω αυτό, αυτά είναι μόνο τα καταγεγραμμενα. 

Ξερεις σε τι κατάσταση υγείας ειναι οι άνθρωποι?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι το cdc συστήνει τεστ σε εμβολιασμενους 3-5 μέρες μετά από επαφή με κρούσμα. Παιδιά αν είναι έτσι, δε θα τελειώσουμε ποτέ. Ειλικρινά έχω κουραστεί. Και δηλαδή πες ότι βγαίνει θετικός ο εμβολιασμενος μετά την επαφή. Θα μπει καραντίνα; Ειδικά αν δεν έχει συμπτώματα γιατί; Για να προστατεύσει ανεμβολιαστους; Ε δε το δέχομαι ρε παιδιά. Ας κάνει ο καθένας ότι νομίζει για να προστατεύσει την υγεία του. Γιατί  όλο αυτό; Θα μας τρελάνουν στο τέλος

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Ξερεις σε τι κατάσταση υγείας ειναι οι άνθρωποι?

Ναι καθώς τυχαίνει να είμαι από εκεί, όλοι ελαφρά το περνάνε με δέκατα κομαρες κοπωση αλλά όχι κάτι πολύ έντονο, σαν μια απλή ιωση. Είναι όλοι κάτω των 40

5 minutes ago, Annitamik said:

Διάβασα ότι το cdc συστήνει τεστ σε εμβολιασμενους 3-5 μέρες μετά από επαφή με κρούσμα. Παιδιά αν είναι έτσι, δε θα τελειώσουμε ποτέ. Ειλικρινά έχω κουραστεί. Και δηλαδή πες ότι βγαίνει θετικός ο εμβολιασμενος μετά την επαφή. Θα μπει καραντίνα; Ειδικά αν δεν έχει συμπτώματα γιατί; Για να προστατεύσει ανεμβολιαστους; Ε δε το δέχομαι ρε παιδιά. Ας κάνει ο καθένας ότι νομίζει για να προστατεύσει την υγεία του. Γιατί  όλο αυτό; Θα μας τρελάνουν στο τέλος

Για να προστατεύσει και τους ανεμβολιαστους και τους εμβολιασμενους. Στην Ελλάδα έχουμε αρκετούς θανάτους πλήρως εμβολιασμενων με υποκειμενο νόσημα. Και αυτοί κολλάνε. Και κολλάνε και από εμβολιασμενους και από ανεμβολιαστους 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...