Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, anemoni1989 είπε:

Προφανώς μιλάω έτσι επειδή λόγω επαγγέλματος (καλά θυμάσαι) έχω δει πράγματα που δεν φαντάζεται ένας εκτός.... Δεν αντιλέγω ότι είναι επιθετικός, ποια είμαι άλλωστε εγώ να πάω κόντρα στον ΠΟΥ, απλά νομίζω πως ο περισσότερος κόσμος δεν αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα. Το να λες "δε θέλω να κολλήσω" δεν είναι ρεαλιστικό. Ο ιός αυτός υπάρχει και θα υπάρχει ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. Άρα όλοι κάποια στιγμή θα κολλήσουμε. Είναι λογικό να θέλουμε να μείνουμε όσο το δυνατόν πιο ασφαλείς, αλλά αυτό προϋποθέτει την ύπαρξη είτε εμβολίου (θέλει κάνα χρόνο σιγουρα για να βγει, μην πω και παραπανω), είτε φυσικής ανοσίας (άρα πρέπει να κολλήσουμε)... Πιστεύετε ειλικρινά ότι η οικονομία θα αντέξει να μείνουν ΟΛΑ ΚΛΕΙΣΤΑ για τα επόμενα 1-2 χρόνια??? Γιατί από Σεπτέμβριο- Οκτώβριο θα έχουμε νέο κύμα. Αυτό είναι βέβαιο. Δεν σας προβληματίζει το γεγονός πως χώρες όπως η Νορβηγία, η Δανία κλπ επιστρέφουν σε ρυθμούς κανονικούς σιγά σιγά?? Λέτε να έχουν βίτσιο να μετράνε νεκρούς??? Αντίθετα, από όσο ξέρω έχουν εξαιρετικά ανθρωποκεντρικό σύστημα και σιγουρα ήταν η οικονομία τους σε καλύτερη κατασταση από την δική μας.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πλάνο να είναι όλα κλειστά για 1-2 χρόνια. Και οι κανονικοί ρυθμοί που επιστρέφουν κάποιες χώρες, είναι σιγα σιγά. Και το ανακοινώνουν τώρα για να αρχίσουν να χαλαρώνουν σταδιακά σε 15 μέρες νομίζω, βήμα βήμα. ΑΥτό δεν πιστεύω ότι το αρνείται κανείς και μάλλον συζητιέται και για εδώ. Το αν κάποιος θα παίρνει κάποια μέτρα προφύλαξης για αρκετό καιρό, σίγουρα είναι προσωπικό θέμα. Ίσως καθαρά ψυχρά να το δεις, να μην έχει νόημα. Όμως καλώς ή κακώς, κάποιοι έχουν λόγο να ανησυχούν, βάσιμο ή μη. 

 

Χωρίς μέτρα όμως, που προφανώς και δυστυχώς καταστρέφουν την οικονομία, υπάρχει η ψευδαίσθηση ότι η οικονομία όντως δεν θα ζοριζόταν; Ότι δεν θα επηρεαζόταν η παροχή ιαστρικής φροντίδας σε άλλους ασθενείς;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Έχω αρχίσει να πιστεύω πλέον ότι το μόνο που απασχολεί είναι αν θα φύγουν οι υπερήλικοι παππούδες στα βαθιά γεράματα και από φυσικά αίτια, ή έστω όχι από κορονοιό. Και αν σε απασχολεί κάτι άλλο, όπως το αν θα πεινάσουμε μετά ,( όπως οι φίλοι μας οι Ιταλοί που αμφιβάλλω αν πλέον ο κορονοιός είναι η πρώτη τους έννοια) , είσαι ένα κυνικό γουρούνι. Είμασταν πάντα τόσο ρομαντικοί οι Έλληνες?

Το πρόβλημα είναι ότι ο κόσμος δεν ασχολήθηκε ποτέ με τα πραγματικά προβλήματα και τώρα ξαφνικά "ανακαλυψαμε την Αμερική"... Το ΕΣΥ πάντα είχε θέματα, αλλά έλεγαν "εγώ πληρώνω ιδιωτική ασφάλεια, οπότε δεν με νοιάζει"... Τώρα όμως που τα ιδιωτικά δεν αναλαμβάνουν, όλους τους νοιάζει το ΕΣΥ, βγαίνουν χειροκροτανε νοσηλευτές και γιατρούς που μέχρι πριν ένα μήνα τους έβριζαν και τους πλακωναν στο ξύλο... ΜΕΘ ποτέ δεν υπήρχαν αρκετές. Πάντα έβγαιναν μεγαλύτερης ηλικίας άνθρωποι από μονάδες εντατικής θεραπείας για να μπουν νέοι που ερχόντουσαν με τροχαίο... Δεν είναι κάτι νέο... Μέσα σε 3 μήνες, προσωπικα είδα 4 τετοια περιστατικά... Και όχι, δεν ήταν "φυτά", απλά είχαν μικρότερο προσδόκιμο... Απλά μέχρι τώρα κανέναν δεν ενδιέφεραν όλα αυτά, γιατί και δεν τα γνώριζε (βασικά δε τον συμφέρει να τα γνωρίζει) και δε γουσταρε και να τα μάθει (γιατί πάντα υπήρχαν φωνές για το ΕΣΥ που αιμορραγούσε τόσα χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

Αμάν βρε κορίτσια μέσα στην υπερβολή είστε,  η μια μιλάει για 1-2 χρόνια καραντίνα,  η άλλη ότι τον κόσμο ενδιαφέρει μόνο αν θα φύγουν οι υπερήλικες.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

The Norwegian Prime Minister Erna Solberg has announced that several of the country’s emergency measures will be relaxed after Easter.

Kindergartens will open again from April 20, while schools for the youngest age groups will open one week later. The reopening of schools for older children will be assessed. Some businesses forced to close because of the regulations—including hair salons—will be permitted to reopen in the course of April.

The controversial ban on staying in cabins and other leisure properties outside of a person’s home municipality will be lifted from April 20. While an overnight stay in a cabin will no longer be a criminal offence, avoiding leisure travel remains a national recommendation.

Some restrictions remain in place

The ban on public gatherings including major cultural and sporting events will remain in force until June 15. This means that public gatherings on May 17, Norway’s Constitution Day, will not be permitted. Sports activities can take place but only when the social distancing recommendations from the Directorate of Health can be followed.

Austria to ease coronavirus lockdown next week amid falling infection rate across Europe

Measures such as increased testing and compulsory masks might replace stringent lockdowns in place across continent

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πλάνο να είναι όλα κλειστά για 1-2 χρόνια. Και οι κανονικοί ρυθμοί που επιστρέφουν κάποιες χώρες, είναι σιγα σιγά. Και το ανακοινώνουν τώρα για να αρχίσουν να χαλαρώνουν σταδιακά σε 15 μέρες νομίζω, βήμα βήμα. ΑΥτό δεν πιστεύω ότι το αρνείται κανείς και μάλλον συζητιέται και για εδώ. Το αν κάποιος θα παίρνει κάποια μέτρα προφύλαξης για αρκετό καιρό, σίγουρα είναι προσωπικό θέμα. Ίσως καθαρά ψυχρά να το δεις, να μην έχει νόημα. Όμως καλώς ή κακώς, κάποιοι έχουν λόγο να ανησυχούν, βάσιμο ή μη. 

 

Χωρίς μέτρα όμως, που προφανώς και δυστυχώς καταστρέφουν την οικονομία, υπάρχει η ψευδαίσθηση ότι η οικονομία όντως δεν θα ζοριζόταν; Ότι δεν θα επηρεαζόταν η παροχή ιαστρικής φροντίδας σε άλλους ασθενείς;

 

Μα προφανώς δεν με απασχολεί αν ο άλλος θέλει να περασει το υπόλοιπο της ζωής του ως "Κατακουζηνός" ή στα βουνά για να μην έχει επαφή με άνθρωπο... Όσο αυτό δεν επηρεάζει την δική μου ζωή, δεν με ενδιαφέρει κιόλας... Με απασχολεί το τι κάνει η πολιτεία όμως για "το σύνολο".

Αν διαβάσεις το επόμενο μήνυμα μου, θα δεις πως γράφω ότι triage (διαλογή ασθενών δηλαδή) γινόταν πάντα και όσο υπάρχουν κλειστά κρεβάτια ΜΕΘ θα συνεχίσει να γίνεται. Απλά ο κόσμος τόσα χρόνια για κάποιο λόγο κλείνει τα μάτια και τα είδε όλα τα προβληματα τώρα με τον Κορωνοιο

Just now, marakiz είπε:

Αμάν βρε κορίτσια μέσα στην υπερβολή είστε,  η μια μιλάει για 1-2 χρόνια καραντίνα,  η άλλη ότι τον κόσμο ενδιαφέρει μόνο αν θα φύγουν οι υπερήλικες.  

Από πότε η πραγματικότητα συνιστά υπερβολή??? Ουτοπία είναι να πιστεύεις πως ο ιός θα εξαφανιστεί.

Ο ιός υπάρχει, όπως πολλοί άλλοι, δεν θα εξαφανιστεί, θα νοσησουμε και εμείς και οι δικοί μας κατά καιρούς και ναι κάποιοι θα πεθάνουν. Αν δεν θες να νοσήσει, θα πρέπει να μείνεις για πάντα κλεισμένος κάπου. Που διαφωνείς δηλαδή???

Just now, Έσπερος είπε:

The Norwegian Prime Minister Erna Solberg has announced that several of the country’s emergency measures will be relaxed after Easter.

Kindergartens will open again from April 20, while schools for the youngest age groups will open one week later. The reopening of schools for older children will be assessed. Some businesses forced to close because of the regulations—including hair salons—will be permitted to reopen in the course of April.

The controversial ban on staying in cabins and other leisure properties outside of a person’s home municipality will be lifted from April 20. While an overnight stay in a cabin will no longer be a criminal offence, avoiding leisure travel remains a national recommendation.

Some restrictions remain in place

The ban on public gatherings including major cultural and sporting events will remain in force until June 15. This means that public gatherings on May 17, Norway’s Constitution Day, will not be permitted. Sports activities can take place but only when the social distancing recommendations from the Directorate of Health can be followed.

Austria to ease coronavirus lockdown next week amid falling infection rate across Europe

Measures such as increased testing and compulsory masks might replace stringent lockdowns in place across continent

Πόσους νεκρούς έχει η Νορβηγία?? Πολύ περισσότερους από εμάς αν θυμάμαι καλά... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Πιστεύετε ειλικρινά ότι η οικονομία θα αντέξει να μείνουν ΟΛΑ ΚΛΕΙΣΤΑ για τα επόμενα 1-2 χρόνια??? Γιατί από Σεπτέμβριο- Οκτώβριο θα έχουμε νέο κύμα. 

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι θα αλλάξει στην οικονομία αν ανοίξουν, αφού σε περίπτωση όντως νέου μεγάλου κύματος απλούστατα δεν θα ψωνίζει κανένας. Θα είναι ανοιχτά απλώς για να είναι ανοιχτά, δεν νομίζω ότι θα ωφεληθεί κάπου η οικονομία. Θεωρώ δεδομένο ότι θα έχει πρόβλημα. Όπως κι αν δεν είχε κλείσει τίποτα, πάλι θα είχε πρόβλημα η οικονομία γιατί πρώτον πάλι δεν θα ρισκάραμε να ψωνίσουμε κ δεύτερον μπορεί να πεθαίναμε σωρηδόν.

 

(Δεν έβαλα την παράθεση για να διαφωνήσω -το λέω επειδή πολλές παρεξηγήσεις γίνονται- απλώς για να δείξω σε ποιο σημείο της συζήτησης χωνομαι!)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως ο κόσμος ξέρει πολύ καλά πόσο σάπιο είναι το σύστημα υγείας στην Ελλάδα για αυτό και φοβάται τον ιό. 

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα προφανώς δεν με απασχολεί αν ο άλλος θέλει να περασει το υπόλοιπο της ζωής του ως "Κατακουζηνός" ή στα βουνά για να μην έχει επαφή με άνθρωπο... Όσο αυτό δεν επηρεάζει την δική μου ζωή, δεν με ενδιαφέρει κιόλας... Με απασχολεί το τι κάνει η πολιτεία όμως για "το σύνολο".

Αν διαβάσεις το επόμενο μήνυμα μου, θα δεις πως γράφω ότι triage (διαλογή ασθενών δηλαδή) γινόταν πάντα και όσο υπάρχουν κλειστά κρεβάτια ΜΕΘ θα συνεχίσει να γίνεται. Απλά ο κόσμος τόσα χρόνια για κάποιο λόγο κλείνει τα μάτια και τα είδε όλα τα προβληματα τώρα με τον Κορωνοιο

 

Just now, anemoni1989 είπε:

 

Από πότε η πραγματικότητα συνιστά υπερβολή??? Ουτοπία είναι να πιστεύεις πως ο ιός θα εξαφανιστεί.

Ο ιός υπάρχει, όπως πολλοί άλλοι, δεν θα εξαφανιστεί, θα νοσησουμε και εμείς και οι δικοί μας κατά καιρούς και ναι κάποιοι θα πεθάνουν. Αν δεν θες να νοσήσει, θα πρέπει να μείνεις για πάντα κλεισμένος κάπου. Που διαφωνείς δηλαδή???

Πόσους νεκρούς έχει η Νορβηγία?? Πολύ περισσότερους από εμάς αν θυμάμαι καλά... 

Υπερβολή είναι που έγραψες πως θα μας αφήσουν σε καραντίνα για 2 χρόνια. Εγώ δεν είπα πως θα εξαφανιστεί. Θα βρεθουκ αρχικά φάρμακα θεραπείες θα μάθουν να το αντιμετωπίζουν καλύτερα και μετά θα βρεθεί και το εμβόλιο. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι θα αλλάξει στην οικονομία αν ανοίξουν, αφού σε περίπτωση όντως νέου μεγάλου κύματος απλούστατα δεν θα ψωνίζει κανένας. Θα είναι ανοιχτά απλώς για να είναι ανοιχτά, δεν νομίζω ότι θα ωφεληθεί κάπου η οικονομία. Θεωρώ δεδομένο ότι θα έχει πρόβλημα. Όπως κι αν δεν είχε κλείσει τίποτα, πάλι θα είχε πρόβλημα η οικονομία γιατί πρώτον πάλι δεν θα ρισκάραμε να ψωνίσουμε κ δεύτερον μπορεί να πεθαίναμε σωρηδόν.

 

(Δεν έβαλα την παράθεση για να διαφωνήσω -το λέω επειδή πολλές παρεξηγήσεις γίνονται- απλώς για να δείξω σε ποιο σημείο της συζήτησης χωνομαι!)

Διαφωνώ μαζί σου... Προσωπικά ναι, δεν θα πήγαινα σε παιδότοπο ή σινεμά (αλλά δεν έχω πάει και πότε γτ τα θεωρώ εστίες ιώσεων από πριν τον κορωνοιο), αλλά για ένα καφέ ή φαγητό σε ανοιχτό χώρο ή για ψώνια θα πήγαινα... Δηλαδή συγκρίνουμε την κρίση με τα πάντα κλειστά, με το να υπάρχει απλά μειωμένη κίνηση στα μαγαζιά???

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Οπότε πώς το έχεις σκεφτεί? Να μην βγείς καθόλου μέχρι να εξαφανιστεί ο ιός?

Σίγουρα θα προσέχω μέχρι τότε γιατί δεν θέλω να φέρω τον ιό στο σπίτι μου, όσο περνάει από το χέρι μου τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Εγώ νομίζω πως ο κόσμος ξέρει πολύ καλά πόσο σάπιο είναι το σύστημα υγείας στην Ελλάδα για αυτό και φοβάται τον ιό. 

 

Υπερβολή είναι που έγραψες πως θα μας αφήσουν σε καραντίνα για 2 χρόνια. Εγώ δεν είπα πως θα εξαφανιστεί. Θα βρεθουκ αρχικά φάρμακα θεραπείες θα μάθουν να το αντιμετωπίζουν καλύτερα και μετά θα βρεθεί και το εμβόλιο. 

Ναι αλλά αυτό θέλει χρόνο... Ξέρεις πως κανονικά ένα εμβόλιο για να βγει στην κυκλοφορία θέλει πάνω από μια δεκαετία?? 20 χρόνια μας λέγαν στη σχολή... Για να μπορέσεις να δεις τι επιπλοκές έχει και να σταθμίσεις τα ωφέλη.... Άσχετα που με την γριππη άρχισαν να τα βγάζουν σε ευρεία κυκλοφορία πάνω στο χρόνο... Και αυτά μας τα δίδασκε μεγάλο κεφάλι του ΚΕΕΛΝΟ, που αλλά έλεγε στο αμφιθέατρο και άλλα όταν έβγαινε για ανακοινώσεις...

Είναι πολλα που διακυβεβονται (μάλλον το έχω γράψει λάθος, συγχωρέστε με) και κρύβονται από πίσω, τα οποία εμείς δεν πρόκειται να μάθουμε ποτέ... Και προς Θεού, αντιεμβολιαστρια δεν είμαι, σήμερα κιόλας θα πάω το παιδί μου για εμβόλιο προγραμματισμένο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Νορβηγία νομίζω έχει αναλογα νουμερα κ πηρε πολυ αυςτηρα μετρα πολυ νωρις, γι αυτο κ ειναι ετοιμη τωρα, λενε. 

 

Δεν διαφωνω για το οτι παντα γινοταν διαλογή. Ουτε για το οτι στους μη ειδήμονες υπαρχει μια υπερβολη. Ομως δεν μπορω να φανταστω οτι τοσες χωρες ετσι ξαφνικα αποφασισαν να διαλύσουν τις οικονομιες τους απο υποχονδρίαση. Ουτε οτι ο ΠΟΥ συμμετεχει σε καποια συνωμοσία κατακρημνισης του παγκοςμιου οικονομικού συστήματος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

 Πιστεύετε ειλικρινά ότι η οικονομία θα αντέξει να μείνουν ΟΛΑ ΚΛΕΙΣΤΑ για τα επόμενα 1-2 χρόνια??? Γιατί από Σεπτέμβριο- Οκτώβριο θα έχουμε νέο κύμα. Αυτό είναι βέβαιο. Δεν σας προβληματίζει το γεγονός πως χώρες όπως η Νορβηγία, η Δανία κλπ επιστρέφουν σε ρυθμούς κανονικούς σιγά σιγά?? Λέτε να έχουν βίτσιο να μετράνε νεκρούς??? Αντίθετα, από όσο ξέρω έχουν εξαιρετικά ανθρωποκεντρικό σύστημα και σιγουρα ήταν η οικονομία τους σε καλύτερη κατασταση από την δική μας.

Ξέχασα να απαντήσω σε αυτό. Όντως έχει αναφερθεί κάτι σχετικό με βλάβη (στην αρχή είπαν σ πνεύμονες, μετά στο νευρολογικό, μετά και σε άλλα συστήματα), αλλά μετά ήταν κάπως όπως στα συμπτώματα όπου όλα μπορεί να ήταν κορωνοιος, αλλά ίσως να μην ήταν και τίποτα... Γενικά είναι πολύ νωρίς και σίγουρα σε λίγους μήνες παρατήρησης δεν μπορείς να εξάγεις συμπερασματα

Δεν διάβασα πουθενά για δύο χρόνια καραντίνας, στα υπόλοιπα δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν είμαι ειδικός. Στο μόνο που μπορώ να απαντήσω είναι πως δεν ξέρω πως θα αντιδράσει ο οργανσιμός μου αν νοσήσω παρόλο που είμαι 40, γυμνάζομαι, κάνω πολυ καλή διατροφή και δεν έχω υποκείμενο νόσημα, όπως έτσι έφυγαν πολλοί και δεν μπορούν οι γιατροί να απαντήσουν στο γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Δεν διάβασα πουθενά για δύο χρόνια καραντίνας, στα υπόλοιπα δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν είμαι ειδικός. Στο μόνο που μπορώ να απαντήσω είναι πως δεν ξέρω πως θα αντιδράσει ο οργανσιμός μου αν νοσήσω παρόλο που είμαι 40, γυμνάζομαι, κάνω πολυ καλή διατροφή και δεν έχω υποκείμενο νόσημα, όπως έτσι έφυγαν πολλοί και δεν μπορούν οι γιατροί να απαντήσουν στο γιατί.

Δεν ειπώθηκε πουθενά για 2 χρόνια καραντινας, το λέω εγώ υποθετικά πάνω στη συζήτηση που κάνουμε και λένε κάποιοι ότι δε θέλουν να νοσήσουν. Γιατί είναι γεγονός πως από Σεπτέμβριο- Οκτώβρη θα έχουμε νέο κύμα. Δεν το έλεγαν εξαρχης, προφανώς για να μην πανικοβληθεί ο κόσμος, αλλά το λένε τις τελευταίες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Διαφωνώ μαζί σου... Προσωπικά ναι, δεν θα πήγαινα σε παιδότοπο ή σινεμά (αλλά δεν έχω πάει και πότε γτ τα θεωρώ εστίες ιώσεων από πριν τον κορωνοιο), αλλά για ένα καφέ ή φαγητό σε ανοιχτό χώρο ή για ψώνια θα πήγαινα... Δηλαδή συγκρίνουμε την κρίση με τα πάντα κλειστά, με το να υπάρχει απλά μειωμένη κίνηση στα μαγαζιά???

 

Εξαρτάται πόσο έντονο κύμα θα υπάρχει. Αν είναι όπως τώρα εγώ δεν θα πήγαινα για καθόλου ψώνια εφ'οσον μπορώ να τα βρω ηλεκτρονικά. Και ειδικά για μη απαραίτητα, πχ μια μπλούζα, μια τσάντα, τέτοια, ούτε για φαι/καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η Νορβηγία νομίζω έχει αναλογα νουμερα κ πηρε πολυ αυςτηρα μετρα πολυ νωρις, γι αυτο κ ειναι ετοιμη τωρα, λενε. 

 

Δεν διαφωνω για το οτι παντα γινοταν διαλογή. Ουτε για το οτι στους μη ειδήμονες υπαρχει μια υπερβολη. Ομως δεν μπορω να φανταστω οτι τοσες χωρες ετσι ξαφνικα αποφασισαν να διαλύσουν τις οικονομιες τους απο υποχονδρίαση. Ουτε οτι ο ΠΟΥ συμμετεχει σε καποια συνωμοσία κατακρημνισης του παγκοςμιου οικονομικού συστήματος. 

Αν θυμάμαι καλά η Νορβηγία έχει περισσότερους νεκρούς και μάλιστα έχουμε μεγάλη διαφορά. Δεν αναφέρομαι επί τούτου σε κρούσματα, αφού στη χώρα μας τεστ δεν γίνονται.

Δεν είπα πως ο ΠΟΥ έχει σχέδιο κατακρημνισης οικονομιών, αλλά ξαναλέω εμένα προσωπικά με προβληματίζει που χώρες χωρίς οικονομικά θέματα λαμβάνουν σοβαρά το πλήγμα στην οικονομία τους, ενώ ουσιαστικά εμείς θα έχουμε τα περισσότερα θέματα λόγω τουρισμού. Αν δεν κάνω λάθος κιόλας, προχθές δημοσιεύτηκε άρθρο που έλεγε πως η ζημιά στην Ελλάδα θα είναι ανυπολόγιστη και παρότι δεν θα έχουμε πολλούς νεκρούς, η οικονομική ζημιά θα είναι η μεγαλύτερη στην Ευρώπη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 said:

Αν θυμάμαι καλά η Νορβηγία έχει περισσότερους νεκρούς και μάλιστα έχουμε μεγάλη διαφορά. Δεν αναφέρομαι επί τούτου σε κρούσματα, αφού στη χώρα μας τεστ δεν γίνονται.

Δεν είπα πως ο ΠΟΥ έχει σχέδιο κατακρημνισης οικονομιών, αλλά ξαναλέω εμένα προσωπικά με προβληματίζει που χώρες χωρίς οικονομικά θέματα λαμβάνουν σοβαρά το πλήγμα στην οικονομία τους, ενώ ουσιαστικά εμείς θα έχουμε τα περισσότερα θέματα λόγω τουρισμού. Αν δεν κάνω λάθος κιόλας, προχθές δημοσιεύτηκε άρθρο που έλεγε πως η ζημιά στην Ελλάδα θα είναι ανυπολόγιστη και παρότι δεν θα έχουμε πολλούς νεκρούς, η οικονομική ζημιά θα είναι η μεγαλύτερη στην Ευρώπη

Γιατί δεν με ρωτάτε βρε παιδιά να σας τα πω από πρώτο χέρι; :p

Η Νορβηγία έχει τους ίδιους νεκρούς με την Ελλάδα περίπου, με τον μισό πληθυσμό. Δεν είναι όμως συγκρίσιμη η κατάσταση. Η Νορβηγία ήταν "άτυχη" γιατί είχαν winter break οταν ξεφυγε η κατάσταση σε Ιταλία και Αυστρία όπου πολλοί Νορβηγοί είχαν πάει για σκι. Οπότε είχε από νωρίς πολλά κρούσματα. Ο μέσος όρος ηλικιας των αποθανωνοντων είναι γύρω στα 80 αν θυμάμαι καλά. Ανοίγουν πρώτα τους παιδικούς και μετα τα σχολεία και αρουν σιγά σιγά τα μέτρα γιατί πολλοι υποστηρίζουν ότι η χώρα οδηγείται σε οικονομική καταστροφή αν συνεχίσει η χώρα να καλύπτει όλα τα έξοδα που καλύπτει στην παρούσα κατάσταση. Το κράτος αυτή τη στιγμή πληρώνει για τα πάντα, όσους βγήκαν σε άδεια άνευ αποδοχών, τα δίδακτρα για όλα τα σχολεια, παιδικούς κλπ, και φυσικά δίνει μεγάλα ποσά στις πολλές επιχειρήσεις που έχουν προβλήματα. Μόνο στις αεροπορικές έδωσε πολλά εκατομμύρια. Όλα αυτά καλύπτονται από το oil fond που έχουν στην άκρη και επενδύουν από την εποχή που μεσουρανουσαν στην εξόρυξη και πώληση πετρελαίου. Έχουν υπολογίζει όμως ότι κι αυτό το πολύ μεγάλο ποσό φτάνει συνολικά για ένα χρόνο για να καλύψει τα έξοδα της χώρας τώρα με το lockdown.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, marakiz said:

Ποιο είναι το ακριβές ηλικιακό όριο ώστε να μην πειράζει και τόσο? Το 95 είναι οκ? Το 94 όχι? 

Νομίζω παει συγκριτικά..δηλ στις εντατικές που πρέπει να πάρουν μια απόφαση θα σώσουν τον 40αρη και όχι τον 80αρη. Νομίζω σε τέτοιες διαφορές έχει νόημα να μιλάμε για κύκλο ζωής.Ευχομαι να μη φτάσουμε ποτέ εκεί και στη χώρα μας να παραμείνει ρητορικό το ερώτημα, αλλά αν συνέβαινε αλήθεια τι θα επρεπε να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος εν τέλει είχες δίκιο, θυμόμουν λάθος... 89 θανάτους έχει η Νορβηγία, οπότε είμαστε πάνω κάτω στα ιδια

Just now, Chrysoum είπε:

Γιατί δεν με ρωτάτε βρε παιδιά να σας τα πω από πρώτο χέρι; :p

Η Νορβηγία έχει τους ίδιους νεκρούς με την Ελλάδα περίπου, με τον μισό πληθυσμό. Δεν είναι όμως συγκρίσιμη η κατάσταση. Η Νορβηγία ήταν "άτυχη" γιατί είχαν winter break οταν ξεφυγε η κατάσταση σε Ιταλία και Αυστρία όπου πολλοί Νορβηγοί είχαν πάει για σκι. Οπότε είχε από νωρίς πολλά κρούσματα. Ο μέσος όρος ηλικιας των αποθανωνοντων είναι γύρω στα 80 αν θυμάμαι καλά. Ανοίγουν πρώτα τους παιδικούς και μετα τα σχολεία και αρουν σιγά σιγά τα μέτρα γιατί πολλοι υποστηρίζουν ότι η χώρα οδηγείται σε οικονομική καταστροφή αν συνεχίσει η χώρα να καλύπτει όλα τα έξοδα που καλύπτει στην παρούσα κατάσταση. Το κράτος αυτή τη στιγμή πληρώνει για τα πάντα, όσους βγήκαν σε άδεια άνευ αποδοχών, τα δίδακτρα για όλα τα σχολεια, παιδικούς κλπ, και φυσικά δίνει μεγάλα ποσά στις πολλές επιχειρήσεις που έχουν προβλήματα. Μόνο στις αεροπορικές έδωσε πολλά εκατομμύρια. Όλα αυτά καλύπτονται από το oil fond που έχουν στην άκρη και επενδύουν από την εποχή που μεσουρανουσαν στην εξόρυξη και πώληση πετρελαίου. Έχουν υπολογίζει όμως ότι κι αυτό το πολύ μεγάλο ποσό φτάνει συνολικά για ένα χρόνο για να καλύψει τα έξοδα της χώρας τώρα με το lockdown.

Το είχα ξεχάσει ότι μένεις εκεί καλέ!!!! Ευχαριστούμε για το update!!! :)

Αρα, αναλογικά, αφού έχει το μισό πληθυσμό, είναι σε "χειρότερη κατάσταση" από αυτή που είμαστε εμείς τώρα και παρά το καλό σύστημα υγείας που διαθέτει..

Just now, Sunshine8 είπε:

Νομίζω παει συγκριτικά..δηλ στις εντατικές που πρέπει να πάρουν μια απόφαση θα σώσουν τον 40αρη και όχι τον 80αρη. Ευχομαι να μη φτάσουμε ποτέ εκεί και στη χώρα μας να παραμείνει ρητορικό το ερώτημα, αλλά αν συνέβαινε αλήθεια τι θα επρεπε να γίνει;

Συμβαίνει και τώρα. Και συνέβαινε από πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

@Έσπερος εν τέλει είχες δίκιο, θυμόμουν λάθος... 89 θανάτους έχει η Νορβηγία, οπότε είμαστε πάνω κάτω στα ιδια

Το είχα ξεχάσει ότι μένεις εκεί καλέ!!!! Ευχαριστούμε για το update!!! :)

Αρα, αναλογικά, αφού έχει το μισό πληθυσμό, είναι σε "χειρότερη κατάσταση" από αυτή που είμαστε εμείς τώρα και παρά το καλό σύστημα υγείας που διαθέτει..

Συμβαίνει και τώρα. Και συνέβαινε από πάντα.

Η Δανία είναι αυτή που έχει πολλούς θανάτους. Μάλλον αυτό θυμάσαι. 

Έχει περισσότερους θανάτους γιατί ενώ είχε το πρώτο επιβεβαιωμενο κρούσμα την ίδια μέρα με την Ελλάδα, είχε ραγδαία εξάπλωση στην αρχή γιατί όπως ανέφερα είχαν το winter break, Οπότε από την πρώτη κιόλας εβδομάδα είχαν πολλά κρούσματα. (ίσως βέβαια γιατί μέτρησαν και πάρα πολύ κόσμο!). Το σύστημα υγείας δεν είναι τόσο άρτιο όσο ίσως να ακούγεται, δεν είναι Γερμανία για παράδειγμα, αλλά είναι σίγουρα σε καλύτερη κατάσταση από της Ελλάδας και μάλλον γι αυτό και παιρνουν το ρίσκο να αρουν τα μέτρα σιγά σιγά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Η Δανία είναι αυτή που έχει πολλούς θανάτους. Μάλλον αυτό θυμάσαι. 

Έχει περισσότερους θανάτους γιατί ενώ είχε το πρώτο επιβεβαιωμενο κρούσμα την ίδια μέρα με την Ελλάδα, είχε ραγδαία εξάπλωση στην αρχή γιατί όπως ανέφερα είχαν το winter break, Οπότε από την πρώτη κιόλας εβδομάδα είχαν πολλά κρούσματα. (ίσως βέβαια γιατί μέτρησαν και πάρα πολύ κόσμο!). Το σύστημα υγείας δεν είναι τόσο άρτιο όσο ίσως να ακούγεται, δεν είναι Γερμανία για παράδειγμα, αλλά είναι σίγουρα σε καλύτερη κατάσταση από της Ελλάδας και μάλλον γι αυτό και παιρνουν το ρίσκο να αρουν τα μέτρα σιγά σιγά. 

Ή αυτό ή είχα δει την αναλογία ως προς τον πληθυσμό, γιατί θυμόμουν περίπου 2πλασια νούμερα... 

Τι να πω??? Όπως και να χει, εδώ θα είμαστε κι θα τα δούμε

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεν είπα πως ο ΠΟΥ έχει σχέδιο κατακρημνισης οικονομιών, αλλά ξαναλέω εμένα προσωπικά με προβληματίζει που χώρες χωρίς οικονομικά θέματα λαμβάνουν σοβαρά το πλήγμα στην οικονομία τους, ενώ ουσιαστικά εμείς θα έχουμε τα περισσότερα θέματα λόγω τουρισμού. Αν δεν κάνω λάθος κιόλας, προχθές δημοσιεύτηκε άρθρο που έλεγε πως η ζημιά στην Ελλάδα θα είναι ανυπολόγιστη και παρότι δεν θα έχουμε πολλούς νεκρούς, η οικονομική ζημιά θα είναι η μεγαλύτερη στην Ευρώπη

Κάποια από τα πιο τουριστικά μέρη της Ελλάδας είναι νησιά χωρίς νοσοκομεία και ίσως κ με λιγους ιδιώτες γιατρους. Δεν ειναι θεματικά παρκα ομως, ειναι χωροι στους οποίους ζει κανονικος κοσμος που ειναι πιθανο να αρρωστήσει και αν αρρωστήσει δεν θα μπορει να φυγει απο εκει ετσι απλα για νοσηλεία. ακομα κ για τηξ αποστολή δειγμάτων υπαρχουν δυσκολιες. Αλλα και οι τουρίστες μπορει να κινδυνεύσουν. Δηλαδη θα ηταν μικροτερο το πλήγμα στον τουρισμο αν γινοταν εκατόμβη νεκρών ντόπιων κ τουριστών στη Μύκονο ή τη Σαντορίνη; 

Κι επειδη μενω σ ενα τετοιο μερος είδα από την πρώτη μέρα με ποση σοβαρότητα αντιμετώπισε ο δημος κ οι τοπικοί επιχειρηματιες την κατασταση. Ηρθαν καραβιες κυριολεκτικα κ μεσα σε μια μερα αρχισαν μα κλεινουν χωροι εστίασης με ιδιωτική πρωτοβουλια γιατι καταλαβαν τον κίνδυνο. Κι αυτα ολα την πρωτη δευτερη μερα, που καλα καλα δεν ειχαμε καταλαβει τι συμβαινει. Λες να ειχαν ολοι αυτοκτονικές τασεις; όλο το χειμώνα κάποιοι ήταν κλειστοί και προς τις αποκριες αρχισαν να ανοιγουν επιλεκτικά. βλάκες ηταν να μη δουλέψουν φουλ τις 3-4 μερες που εμειναν ανοιχτοί οι χωροι εστίασης πριν τπυς κλεισουν σε ολη τη χωρα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Διαφωνώ μαζί σου... Προσωπικά ναι, δεν θα πήγαινα σε παιδότοπο ή σινεμά (αλλά δεν έχω πάει και πότε γτ τα θεωρώ εστίες ιώσεων από πριν τον κορωνοιο), αλλά για ένα καφέ ή φαγητό σε ανοιχτό χώρο ή για ψώνια θα πήγαινα... Δηλαδή συγκρίνουμε την κρίση με τα πάντα κλειστά, με το να υπάρχει απλά μειωμένη κίνηση στα μαγαζιά???

Δεν πηγαινες ποτέ σινεμα;;;!!!:shock::o 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν πηγαινες ποτέ σινεμα;;;!!!:shock::o 

 

Just now, Έσπερος είπε:

Το πρόσεξα κι εγώ αυτό. Ούτε ο άντρας μου έτσι!!! υποθέτω εννοεί τωρα που εχει παιδακι! 

Δεν μου αρέσει!!!! Αχαχαχαχαχχαχ Ζήτημα να έχω πάει 5 φορές όλες κι όλες!!!! Προσωπικά προτιμώ τα μπουζούκια!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

 

Δεν μου αρέσει!!!! Αχαχαχαχαχχαχ Ζήτημα να έχω πάει 5 φορές όλες κι όλες!!!! Προσωπικά προτιμώ τα μπουζούκια!!!! :P

Θα μπορούσα να πηγαίνω κάθε μέρα σινεμά. Προ παιδιού πήγαινα τουλάχιστον 1 - 2 φορές τη βδομάδα. Σε παιδότοπο δεν πάμε ποτέ, γιατί η παιδίατρος μου είπε ότι είναι σαν να τον πηγαίνω παιδικό από θέμα ιώσεων. Πολύ καλύτερα σε ένα εμπορικό μου είπε και την άκουσα! Λατρεύω τα εμπορικά! Είμαι τελείως άνθρωπος της πόλης! Δυσφορώ στην φύση!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...