Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εμένα πάντως χθες μία μαμά με ''τραμπούκισε'' επειδή έχω κάνει την πρώτη δόση εμβολίου( η δεύτερη είναι σε είκοσι ημέρες), αφού προσπάθησα να αποφύγω την συζήτηση γιατί δεν θα έβγαζε πουθενά, και ο κάθε ένας έχει δικά του κριτήρια επιλογήες, επέμενε, αναφέρω λοιπόν πως μίλησα με δύο γιατρόυς, και έτσι πήρα την απόφαση μου....και παίρνω ως απάντηση, ''τι δουλειά έχουν οι γιατροί να σου πουν τι είναι σωστό?? μπήκες καθόλου στο νετ να διαβάσεις τι λέγεται και τι συμβαίνει στην πραμγατικότητα?? γιατί πιστεύεις του γιατρούς??'' και όπως λέω...σπιτσλεσ!!!!!!!! Είμαι σίγουρη πως δυστυχώς πολλοί άνθρωποι που φοβούνται να κάνουν το εμβόλιο (πράγμα απόλυτα σεβαστό και εγώ το φοβάμαι παρόλο που το έκανα), συμβουλεύουνται πηγές όπως η συγκεκριμένη κυρία και παίρνουν τόσο σημαντικές αποφάσεις...δυστυχώς.

μα σωστα,τους γιατρους θα ακουσεις για τα εμβολια;:ph34r:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

@Super.mum στην Ελλαδα ειχαμε μεχρι στιγμης σε 426000 επιβεβαιωμενα κρουσματα, 12500 χιλαδες θανατους, χονδρικα. Αναγοντας σε 11 εκατομμυρια πληθυσμο, αν κολλησουμε ολοι, θα πεθανουν 322000 ανθρωποι. Χαιρομαι που σου φαινεται ανευ σημασιας, ειναι μια πολυ αισιοδοξη αποψη. Αλλα εμενα μου μοιαζει σαν ενα βουνο πτωματα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , vicky86 είπε:

μα σωστα,τους γιατρους θα ακουσεις για τα εμβολια;:ph34r:

Γιατροί και άνθρωποι διδάκτορες πανεπιστημίων επίσης αναφέρουν «μην Βιαστείτε να εμβολιαστείτε» ποιους γιατρούς να ακούσουμε τελικά ; Αυτούς που λένε ναι η αυτούς που λένε όχι 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

@Super.mum στην Ελλαδα ειχαμε μεχρι στιγμης σε 426000 επιβεβαιωμενα κρουσματα, 12500 χιλαδες θανατους, χονδρικα. Αναγοντας σε 11 εκατομμυρια πληθυσμο, αν κολλησουμε ολοι, θα πεθανουν 322000 ανθρωποι. Χαιρομαι που σου φαινεται ανευ σημασιας, ειναι μια πολυ αισιοδοξη αποψη. Αλλα εμενα μου μοιαζει σαν ενα βουνο πτωματα.

Εντυπωσιακά ανατριχιαστικο

 

πρίν από 1 λεπτό , Super.mum είπε:

Γιατροί και άνθρωποι διδάκτορες πανεπιστημίων επίσης αναφέρουν «μην Βιαστείτε να εμβολιαστείτε» ποιους γιατρούς να ακούσουμε τελικά ; Αυτούς που λένε ναι η αυτούς που λένε όχι 

Δηλαδή ποτε πρέπει να εμβολιαστεί κάποιος?

Η Δ έφτασε.Λογικο δεν εινσι να απορώ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Super.mum είπε:

Γιατροί και άνθρωποι διδάκτορες πανεπιστημίων επίσης αναφέρουν «μην Βιαστείτε να εμβολιαστείτε» ποιους γιατρούς να ακούσουμε τελικά ; Αυτούς που λένε ναι η αυτούς που λένε όχι 

οποιον κρινει ο καθενας πιο αξιοπιστο

τον γιατρο που σε παρακολουθει κ εμπιστευεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

@Super.mum στην Ελλαδα ειχαμε μεχρι στιγμης σε 426000 επιβεβαιωμενα κρουσματα, 12500 χιλαδες θανατους, χονδρικα. Αναγοντας σε 11 εκατομμυρια πληθυσμο, αν κολλησουμε ολοι, θα πεθανουν 322000 ανθρωποι. Χαιρομαι που σου φαινεται ανευ σημασιας, ειναι μια πολυ αισιοδοξη αποψη. Αλλα εμενα μου μοιαζει σαν ενα βουνο πτωματα.

Αυτό δεν το γνωρίζεις ! Το πόσοι θα παθαίνουν αν νοσήσουν όλοι δεν το γνωρίζει κανείς. Στους 12.500 πόσοι ήταν από ευπαθείς ομάδες ; Πόσοι ήταν μεγάλοι ηλικιακά ; Γνωρίζουμε ; Από εκεί πρέπει να κρίνουμε ... όσοι ανοίξουν σε ευπαθή ομάδα όχι μόνο τον COVID δεν θα μπορέσει να αντιμετωπίσει αλλά κάθε άλλη νόσο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Super.mum είπε:

Αυτό δεν το γνωρίζεις ! Το πόσοι θα παθαίνουν αν νοσήσουν όλοι δεν το γνωρίζει κανείς. Στους 12.500 πόσοι ήταν από ευπαθείς ομάδες ; Πόσοι ήταν μεγάλοι ηλικιακά ; Γνωρίζουμε ; Από εκεί πρέπει να κρίνουμε ... όσοι ανοίξουν σε ευπαθή ομάδα όχι μόνο τον COVID δεν θα μπορέσει να αντιμετωπίσει αλλά κάθε άλλη νόσο 

Έλα βρε supermam τώρα, 1.5 χρόνο μετά να συζητάμε τα ίδια. μέχρι κ κορίτσι 16 χρόνων πέθανε, που δν είπε κανεις ακριβώς τι είχε, παχυσαρκία ή νεανικό διαβήτη απ ο,τι κατάλαβα, αλλά σίγουρα δρν θα είχε κανονικά τέτοιο προσδόκιμο ζωης. τις τελευταίες μέρες με τους 10-15 θανάτους, 2-3 είναι στην ηλικία 45-60. επίσημα ανακοινωμένα. Όλοι του θανατά είναι πια; είναι δηλαδή για να πεθάνει κάποιος με υπέρταση ή διαβήτη; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

η άρση των περιορισμών δεν είχε καμία σχέση ούτε με την επιδημιολογική εικόνα, ούτε με την πρόοδο του εμβολιασμού. Προφανώς για τον τουρισμό

Αυτό δεν είναι ανησυχητικο? Οι γιατροί επέμεναν στην άρση μέτρων όταν οι εμβολιασμοί προχωρησουν. Επίσης διάβασα πως ο Συψας είπε πως η επιτροπή ποτέ δεν έδωσε το πράσινο φως για να βγουν οι μάσκες σε εξωτερικούς χώρους! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δηλαδή ποτε πρέπει να εμβολιαστεί κάποιος?

Η Δ έφτασε.Λογικο δεν εινσι να απορώ?

γιατί απορείς; είναι δεδομένο. Αυτή τη στιγμή ο αόριστος φόβος της παρενέργειας υπερτερεί. Ελπίζω να μην φτάσουμε να το βλέπουμε αλλά φοβάμαι ότι θα γίνει: προφανώς τα όποια μέτρα θα αργήσουν όσο αντέχει το σύστημα, επομένως θα αφήσουν ένα τεράστιο αριθμό ανθρώπων να μολυνθεί μέχρι να κλείσουμε, άρα πράγματι από φθινόπωρο μπορεί να βλέπουμε γύρω μας στον ίδιο χώρο να μολύνονται όλοι οι ανεμβολιαστοι κ κάποιοι να το περνούν σοβαρα. Ε τότε κάποιοι θα αρχίσουν να το σκέφτονται. Μέχρι να το σκεφτούν κ να κλείσουν ραντεβού όμως, μάλλον θα μας ξανακλείσουν όλους, οπότε δεν θα υπάρχει άμεση ανάγκη γιατί «έλα μωρέ εμεις φυλαγόμαστε, πουθενά δεν πάμε» κλπ κλπ μέχρι να καλοκαιριάσουμε πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Αυτό δεν είναι ανησυχητικο? Οι γιατροί επέμεναν στην άρση μέτρων όταν οι εμβολιασμοί προχωρησουν. Επίσης διάβασα πως ο Συψας είπε πως η επιτροπή ποτέ δεν έδωσε το πράσινο φως για να βγουν οι μάσκες σε εξωτερικούς χώρους! 

σ αυτα συμφωνω

κ γενικα απο οτι εχω δει το γενικο κλιμα εδω ειναι

ολοι λενε για τα λαθη,κυριως διαχειρισης κ επικοινωνιακα

κ η αληθεια ειναι οτι δ μου αρεσει καθολου ολο αυτο που γινεται με τους διαχωρισμους κ να τρωγομαστε μεταξυ μας

ο καθενας εχει κριτικη σκεψη,προσβαση σε πληροφοριες κ γιατρους,οποτε ας αποφασισει για τον εαυτο του

αν του ειναι τοσο σημαντικο να παει μεσα σε κλειστο χωρο,κ το βρισκει τοσο απαραιτητο,η θα βολευτει με το εξω η θα παρει το ρισκο του εμβολιου

γενικα δ μου αρεσει να συμμετεχω σε τετοιες συζητησεις,αλλα γραφτηκαν αρκετα υπερβολικα πραγματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Αυτό δεν είναι ανησυχητικο? Οι γιατροί επέμεναν στην άρση μέτρων όταν οι εμβολιασμοί προχωρησουν. Επίσης διάβασα πως ο Συψας είπε πως η επιτροπή ποτέ δεν έδωσε το πράσινο φως για να βγουν οι μάσκες σε εξωτερικούς χώρους! 

Ε δεν το ξέραμε κι από πέρσι; αφιυ βασιζόμαστε στις καλοκαιρινές δραστηριότητες, προφανώς θα άνοιγαν όλα. Ενταξει ο Σύψας να μας πει πώς θα φοράμε μάσκα με τον καύσωνα έξω. Απ όλα τα μέτρα αυτό δηλαδή τον πείραξε; 

 

Η θετικότητα έχει διπλασιαστεί σε μια βδομάδα. Άρα δεν έχουμε περισσότερα κρούσματα επειδή κάνουν περισσότερα τεστ. Έχουμε όντως περισσότερα κρούσματα…. Τα ίδια σκηνικά με πέρσι Αύγουστο βλέπω. Φταίτε που πήγατε διακοπές κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Έλα βρε supermam τώρα, 1.5 χρόνο μετά να συζητάμε τα ίδια. μέχρι κ κορίτσι 16 χρόνων πέθανε, που δν είπε κανεις ακριβώς τι είχε, παχυσαρκία ή νεανικό διαβήτη απ ο,τι κατάλαβα, αλλά σίγουρα δρν θα είχε κανονικά τέτοιο προσδόκιμο ζωης. τις τελευταίες μέρες με τους 10-15 θανάτους, 2-3 είναι στην ηλικία 45-60. επίσημα ανακοινωμένα. Όλοι του θανατά είναι πια; είναι δηλαδή για να πεθάνει κάποιος με υπέρταση ή διαβήτη; 

Ερευνητές που κατέγραψαν στο ίδιο διάστημα θανάτους από παιδιά κάτω των 5 ετών. Στο ίδιο διάστημα 3 θάνατοι παιδιών από COVID και 13 θάνατοι παιδιών κάτω των 5 ετών από εποχική γρίπη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

γιατί απορείς; είναι δεδομένο. Αυτή τη στιγμή ο αόριστος φόβος της παρενέργειες υπερτερεί. Ελπίζω να μην φτάσουμε να το βλέπουμε αλλά φοβάμαι ότι θα γίνει: προφανώς τα όποια μέτρα θα αργήσουν όσο αντέχει το σύστημα, επομένως θα αφήσουν ένα τεράστιο αριθμό ανθρώπων να μολυνθεί μέχρι να κλείσουμε, άρα πράγματι από φθινόπωρο μπορεί να βλέπουμε γύρω μας στον ίδιο χώρο να μολύνονται όλοι οι ανεμβολιαστοι κ κάποιοι να το περνούν σοβαρα. Ε τότε κάποιοι θα αρχίσουν να το σκέφτονται. Μέχρι να το σκεφτούν κ να κλείσουν όμως, μάλλον θα μας ξανακλείσουν όλους, οπότε δεν θα υπάρχει άμεση ανάγκη γιατί «έλα μωρέ εις φυλαγόμαστε, πουθενά δεν πάμε» κλπ κλπ μέχρι να καλοκαιριάσουμε πάλι. 

Δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι θα μας ξανακλεισουν.

Εμένα πάντως καρφάκι δεν μου καίγεται αν κολλησουν ανεμβολιαατοι τη στιγμή που βάζουν σε κίνδυνο τα παιδιά κ τις ευαίσθητες ομάδες κ καταστρέφουν την οικονομία.

Το σωστό είναι οι ανεμβολιαστοι που θα χρειαστούν νοσηλεία να πληρώσουν και τα νοσηλεία.θα ειναι εξοργισμένο αν δεν το απαιτήσουν.

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ε δεν το ξέραμε κι από πέρσι; αφιυ βασιζόμαστε στις καλοκαιρινές δραστηριότητες, προφανώς θα άνοιγαν όλα. Ενταξει ο Σύψας να μας πει πώς θα φοράμε μάσκα με τον καύσωνα έξω. Απ όλα τα μέτρα αυτό δηλαδή τον πείραξε; 

 

Η θετικότητα έχει διπλασιαστεί σε μια βδομάδα. Άρα δεν έχουμε περισσότερα κρούσματα επειδή κάνουν περισσότερα τεστ. Έχουμε όντως περισσότερα κρούσματα…. Τα ίδια σκηνικά με πέρσι Αύγουστο βλέπω. Φταίτε που πήγατε διακοπές κλπ. 

Αντε πάλι το "φταιτε".

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι θα μας ξανακλεισουν.

Εμένα πάντως καρφάκι δεν μου καίγεται αν κολλησουν ανεμβολιαατοι τη στιγμή που βάζουν σε κίνδυνο τα παιδιά κ τις ευαίσθητες ομάδες κ καταστρέφουν την οικονομία.

Το σωστό είναι οι ανεμβολιαστοι που θα χρειαστούν νοσηλεία να πληρώσουν και τα νοσηλεία.θα ειναι εξοργισμένο αν δεν το απαιτήσουν.

Αντε πάλι το "φταιτε".

Να αυτά ακούω ... αχ δεν έπρεπε να γράψω εδώ από την αρχή. 

Just now, Super.mum είπε:

Να αυτά ακούω ... αχ δεν έπρεπε να γράψω εδώ από την αρχή. 

Έπρεπε να σας αφήσω όλους να συμφωνείτε μια χαρά μεταξύ σας και να εμβολιάζεστε ... εφόσον αυτό λένε οι από πάνω και οι από πάνω θέλουν πάντα μα πάντα το καλό μας :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Όχι δεν έχουν προσωρινή, ή επείγουσα άδεια. Έχουν άδεια υπό όρους. Δεν παίζουμε με τις λέξεις, είναι εντελώς διαφορετικοί όροι και σημαίνουν άλλα πράγματα, άλλες διαδικασίες, άλλες υποχρεώσεις, άλλες ευθύνες. Στη σελίδα του EMA περιγράφεται αναλυτικοτατα τι σημαίνει το κάθε ένα, ποιες οι διαφορές με την τυπική διαδικασία και γιατί θεωρούνται ασφαλή. Και νομίζω ότι πλέον οι εταιρειες έχουν καταθέσει και αίτημα για κανονική άδεια. 

Ακριβώς, ο ακριβής όρος είναι έγκριση υπό όρους. Δεν θεωρούνται ασφαλή, συγκεκριμένα θεωρείται ότι τα οφέλη από τη χρήση τους υπερτερούν των κινδύνων. Η έγκριση τους έγινε με εσπευσμένο rolling review των στοιχείων και επαρκή κλινικά δεδομένα υποβάλλονται στην πορεία. Οι κλινικές μελέτες αναμένεται να ολοκληρωθούν το 2024 και η άδεια κυκλοφορίας χορηγήθηκε γιατί υπήρχαν ανεκπλήρωτες ιατρικές ανάγκες. Πολλά φάρμακα παίρνουν τέτοιου είδους εγκριση, ειδικά για νέες και σπάνιες παθήσεις. Με τη διαφορά βέβαια ότι πρόκειται για φάρμακα που θεραπεύουν κάποια ιδιαιτέρως σοβαρή νόσο και δεν χορηγούνται προληπτικά σε υγιή άτομα, αλλά ναι, το κονσεπτ είναι το ίδιο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , vicky86 είπε:

σ αυτα συμφωνω

κ γενικα απο οτι εχω δει το γενικο κλιμα εδω ειναι

ολοι λενε για τα λαθη,κυριως διαχειρισης κ επικοινωνιακα

κ η αληθεια ειναι οτι δ μου αρεσει καθολου ολο αυτο που γινεται με τους διαχωρισμους κ να τρωγομαστε μεταξυ μας

ο καθενας εχει κριτικη σκεψη,προσβαση σε πληροφοριες κ γιατρους,οποτε ας αποφασισει για τον εαυτο του

αν του ειναι τοσο σημαντικο να παει μεσα σε κλειστο χωρο,κ το βρισκει τοσο απαραιτητο,η θα βολευτει με το εξω η θα παρει το ρισκο του εμβολιου

γενικα δ μου αρεσει να συμμετεχω σε τετοιες συζητησεις,αλλα γραφτηκαν αρκετα υπερβολικα πραγματα

Προφανώς δεν με καεί μόνο το να μπω στο εσωτερικό μαγαζιού αλλά οκ τα είπα και πιο πάνω .. μίλησα με νούμερα όχι με υποθέσεις .. ο κάθε ένας όπως λες κρίνει μόνος του (αν μας αφήσουν να κρίνουμε μόνοι μας . Αυτό θα το δούμε ) 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , vicky86 είπε:

σ αυτα συμφωνω

κ γενικα απο οτι εχω δει το γενικο κλιμα εδω ειναι

ολοι λενε για τα λαθη,κυριως διαχειρισης κ επικοινωνιακα

κ η αληθεια ειναι οτι δ μου αρεσει καθολου ολο αυτο που γινεται με τους διαχωρισμους κ να τρωγομαστε μεταξυ μας

ο καθενας εχει κριτικη σκεψη,προσβαση σε πληροφοριες κ γιατρος,οποτε ας αποφασισει για τον εαυτο του

αν του ειναι τοσο σημαντικο να παει μεσα σε κλειστο χωρο,κ το βρισκει τοσο απαραιτητο,η θα βολευτει με το εξω η θα παρει το ρισκο του εμβολιου

γενικα δ μου αρεσει να συμμετεχω σε τετοιες συζητησεις,αλλα γραφτηκαν αρκετα υπερβολικα πραγματα

Συμφωνώ, ο καθένας έχει πρόσβαση σε πληροφορίες και αποφασίζει για τον εαυτό του. 

 

Μα όχι μόνο εδώ στο φόρουμ αλλά και έξω όπου κι αν ανοιχτεί παρόμοια συζήτηση όλοι εκφράζουν τα λάθη,τις υπερβολές και τις αντιφάσεις στην διαχείριση της καταστασης. Δεν είναι κακο κι αυτό. Δημοκρατία έχουμε. Είναι μεν κουραστικό αλλά ανθρώπινο, όπως θα ακούσεις και τα θετικά σχόλια ή τις επιπτώσεις των καραντινων που εκτός από οικονομικά, κοινωνικά είναι και ψυχολογικά. 

 

 

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ενταξει ο Σύψας να μας πει πώς θα φοράμε μάσκα με τον καύσωνα έξω. Απ όλα τα μέτρα αυτό δηλαδή τον πείραξε

Αν δεν ήταν στην μέση ο τουρισμός ίσως και να φορούσαμε μάσκα ακόμα και στην παραλία :lol:.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι θα μας ξανακλεισουν.

Εμένα πάντως καρφάκι δεν μου καίγεται αν κολλησουν ανεμβολιαατοι τη στιγμή που βάζουν σε κίνδυνο τα παιδιά κ τις ευαίσθητες ομάδες κ καταστρέφουν την οικονομία.

Το σωστό είναι οι ανεμβολιαστοι που θα χρειαστούν νοσηλεία να πληρώσουν και τα νοσηλεία.θα ειναι εξοργισμένο αν δεν το απαιτήσουν.

Αντε πάλι το "φταιτε".

Έλα μωρέ αν ήταν έτσι θα λέγαμε να μην περιθάλπονται οι καπνιστές ή όσοι δεν αθλούνται. Ενταξει δεν γίνονται αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Super.mum είπε:

Προφανώς δεν με καεί μόνο το να μπω στο εσωτερικό μαγαζιού αλλά οκ τα είπα και πιο πάνω .. μίλησα με νούμερα όχι με υποθέσεις .. ο κάθε ένας όπως λες κρίνει μόνος του (αν μας αφήσουν να κρίνουμε μόνοι μας . Αυτό θα το δούμε ) 

πουθενα δ το εκανα προσωπικο

γι αυτο εγραψα γενικα οποιος

παντως μεχρι τωρα απλη συσταση εχουν κ σε διαφορους χωρους εργασιας.δ ξερω αν πχ στον τουρισμο χασανε καποιοι την δουλεια τους

ισως ηταν κ αυθαιρετο αυτο που ειπα,γτ κυριψς τωρα με τους χωρους στην εστιαση βλεπω να μιλανε ολοι για διαχωρισμους κλπ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

δεν ήταν στην μέση ο τουρισμός ίσως και να φορούσαμε μάσκα ακόμα και στην παραλία :lol:.

ε ναι αυτό είναι δεδομένο! 

πρίν από 12 λεπτά , Super.mum είπε:

Ερευνητές που κατέγραψαν στο ίδιο διάστημα θανάτους από παιδιά κάτω των 5 ετών. Στο ίδιο διάστημα 3 θάνατοι παιδιών από COVID και 13 θάνατοι παιδιών κάτω των 5 ετών από εποχική γρίπη. 

Δεν είναι άγνωστο το ότι ο κοβιντ είναι λιγότερο θανατηφόρος για παιδιά. Δεν είναι όμως ψέμα ότι πεθαίνουν κ άνθρωποι που δεν ήταν να πεθάνουν λόγω ηλικίας ή άλλης πάθησης. ευπαθής ομάδα δεν σημαίνει με το ένα πόδι στον τάφο. 

πρίν από 3 λεπτά , vicky86 είπε:

πουθενα δ το εκανα προσωπικο

γι αυτο εγραψα γενικα οποιος

παντως μεχρι τωρα απλη συσταση εχουν κ σε διαφορους χωρους εργασιας.δ ξερω αν πχ στον τουρισμο χασανε καποιοι την δουλεια τους

ισως ηταν κ αυθαιρετο αυτο που ειπα,γτ κυριψς τωρα με τους χωρους στην εστιαση βλεπω να μιλανε ολοι για διαχωρισμους κλπ

Στον τουρισμό ειδικά στα νησιά που υπήρχε πρόσβαση σε όλους για εμβόλια, άτυπα θεωρήθηκε δεδομένο. εκτός φυσικά από τους επιχειρηματίες που δεν πολυπιστεύουν στην όλη υπόθεση. και δεν πήγαν πανηγυρίζοντας όλοι οι άνθρωποι αυτοί να εμβολιαστούν, πήγαν γιατί ελπίζουν ότι έτσι θα δουλέψουν. (οι υπάλληλοι δλδ θα προσληφθούν, γιατί είναι εποχιακοί, κ οι επιχειρηματίες θα έχουν κέρδη). 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

Έλα μωρέ αν ήταν έτσι θα λέγαμε να μην περιθάλπονται οι καπνιστές ή όσοι δεν αθλούνται. Ενταξει δεν γίνονται αυτά. 

Εγώ θα ελεγα  δεν πρέπει καν να λέγονται αυτά και όχι δεν γίνονται. Ας μην χάνουμε την ανθρωπιά μας. 

 

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

μένα πάντως καρφάκι δεν μου καίγεται αν κολλησουν ανεμβολιαατοι τη στιγμή που βάζουν σε κίνδυνο τα παιδιά κ τις ευαίσθητες ομάδες κ καταστρέφουν την οικονομία.

Το σωστό είναι οι ανεμβολιαστοι που θα χρειαστούν νοσηλεία να πληρώσουν και τα νοσηλεία.θα ειναι εξοργισμένο αν δεν το απαιτήσουν.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Super.mum είπε:

Ερευνητές που κατέγραψαν στο ίδιο διάστημα θανάτους από παιδιά κάτω των 5 ετών. Στο ίδιο διάστημα 3 θάνατοι παιδιών από COVID και 13 θάνατοι παιδιών κάτω των 5 ετών από εποχική γρίπη. 

 

Και αυτοί οι γονείς που δεν εμβολίασαν τα παιδάκια τους για γρίπη, πώς να νιώθουν επίσης τώρα; Να χάσεις το μωρό σου από ασθένεια για την οποία υπάρχει εμβόλιο :( 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι θα μας ξανακλεισουν.

Εμένα πάντως καρφάκι δεν μου καίγεται αν κολλησουν ανεμβολιαατοι τη στιγμή που βάζουν σε κίνδυνο τα παιδιά κ τις ευαίσθητες ομάδες κ καταστρέφουν την οικονομία.

Το σωστό είναι οι ανεμβολιαστοι που θα χρειαστούν νοσηλεία να πληρώσουν και τα νοσηλεία.θα ειναι εξοργισμένο αν δεν το απαιτήσουν.

 

Υπερβολικό και εγωιστικό το βρίσκω. Εμβολιασμένη κι εγώ. Ούτε κι εγώ προτίθεμαι πια να περιοριστώ περαιτέρω, γι' αυτό εμβολιάστηκα άλλωστε. Αλλά με το να πληρώσει τα νοσήλεια όποιος νοσεί δε συμφωνώ. Οι πιο πολλοί τα έχουμε πληρώσει πολύ πολύ ακριβά με τόσα χρόνια εισφορών κι όσοι δεν εργάζονται και δεν πληρώνουν εισφορές έχουν δικαίωμα πρόσβασης στη δωρεάν περίθαλψη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...