Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Ακούσατε τι εγινε στον αγώνα ποδοσφαίρου στην Αγγλία?θα γινει χαμος λενε με την ινδική.

Μπήκε στη μαύρη λίστα. Πολυ φοβαμαο οτι θα ειναο εστια μετάδοσης και για εμάς αν και έρχονται λίγοι. Στην Κρήτη που ανεβαίνουν τα ποσοστα τι είδους τουριστες εχουν?Εχουν πολλά κρούσματα σε παιδιά εκεί.Πολυ το φοβαμαι αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

21 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Ακούσατε τι εγινε στον αγώνα ποδοσφαίρου στην Αγγλία?θα γινει χαμος λενε με την ινδική.

Μπήκε στη μαύρη λίστα. Πολυ φοβαμαο οτι θα ειναο εστια μετάδοσης και για εμάς αν και έρχονται λίγοι. Στην Κρήτη που ανεβαίνουν τα ποσοστα τι είδους τουριστες εχουν?Εχουν πολλά κρούσματα σε παιδιά εκεί.Πολυ το φοβαμαι αυτο.

Γενικά οι Άγγλοι είναι οι επιφοβοι για την μετάλλαξη Δ γιατί έχει μεγάλη διασπορά στο ΗΒ. Τώρα που θα κουβαληθουν όλοι εδώ, μιας και η κυβέρνηση απέρριψε την πρόταση για πανευρωπαϊκη πολιτική καραντινας στους Άγγλους, θα γίνει το σώσε. Τα ίδια με πέρσι δηλαδή που από 2 κρούσματα την ημέρα τον Ιούνιο φτάσαμε να γίνεται χαμός τέλος καλοκαίριου. Δεύτερη χρονιά η ίδια ιστορία. Γιατί οι Πορτογαλοι που τους βάζουν καραντίνα είναι βλακες και δεν εξαρτώνται από το τουρισμό των αγγλων. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Αυτό δεν ήταν κοινή λογική και προ covid; Πώς θα έρχεται ο άλλος να δουλεύει άρρωστος;;;;

Δεν είπα άρρωστος αλλά κρυωμένος. Καθόσουν προ covid σπίτι σου επειδή είχε μύξες ή πονόλαιμο? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , maripoz είπε:

Γενικά οι Άγγλοι είναι οι επιφοβοι για την μετάλλαξη Δ γιατί έχει μεγάλη διασπορά στο ΗΒ. Τώρα που θα κουβαληθουν όλοι εδώ, μιας και η κυβέρνηση απέρριψε την πρόταση για πανευρωπαϊκη πολιτική καραντινας στους Άγγλους, θα γίνει το σώσε. Τα ίδια με πέρσι δηλαδή που από 2 κρούσματα την ημέρα τον Ιούνιο φτάσαμε να γίνεται χαμός τέλος καλοκαίριου. Δεύτερη χρονιά η ίδια ιστορία. Γιατί οι Πορτογαλοι που τους βάζουν καραντίνα είναι βλακες και δεν εξαρτώνται από το τουρισμό των αγγλων. 

Αν πετύχω τον Αδωνη στο δρόμο θα του το πω.Βγηκε κ ειπε να κανονίσουμε την πορεία μας γιατί θα βουλιάξουμε οικονομικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο το Φθινόπωρο να υπάρχουν ενήλικες ανεμβολίαστοι και γιατί να μην είμαστε στο 70 %. Δεν μιλάω για τις εγκύους φυσικά, τις οποίες οφείλουμε να προφυλάξουμε και φυσικά οφείλουν να προφυλαχτούν και εκείνες, αποφεύγοντας το συνωστισμό. Να κλειστώ εγώ μέσα και να πληγεί επιπλέον η οικονομία για να  προφυλάξουμε αυτούς που μας κοροϊδεύουν και λένε να μείνουμε εμείς να ανάβουμε το καντήλι? (το άκουσα και αυτό) Τέτοια έλεγε και ο γείτονας στην εταιρία και είναι στα θυμαράκια τώρα. Πάντως στις περισσότερες μεγάλες εταιρίες και οργανισμούς, όπως και σε ιδιωτικά σχολεία (δες κολλέγια Αθηνών που διδάσκει ο γαμπρός μου, δεν δέχονται ανεμβολίαστους. Τυπικά δεν μπορείς να τους απολύσεις, όμως το κράτος είναι πολύ υποστηρικτικό σε αυτό, το επικροτεί θα έλεγα , και προβλέπει μη καταβολή μισθών κτλ. 

8 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Αν πετύχω τον Αδωνη στο δρόμο θα του το πω.Βγηκε κ ειπε να κανονίσουμε την πορεία μας γιατί θα βουλιάξουμε οικονομικά.

 

Θα του το πω εγώ που είμαστε και γειτονάκια! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν είπα άρρωστος αλλά κρυωμένος. Καθόσουν προ covid σπίτι σου επειδή είχε μύξες ή πονόλαιμο? 

Ευτυχώς ναι, στις περισσότερες σοβαρές εταιρείες που έχω περάσει, σε ενθάρρυναν να μη δουλεύεις άρρωστος και κολλήσεις και όλο το γραφείο. Δεν υπάρχει "κρυωμενος", κάποιο μικρόβιο έχεις.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Ευτυχώς ναι, στις περισσότερες σοβαρές εταιρείες που έχω περάσει, σε ενθάρρυναν να μη δουλεύεις άρρωστος και κολλήσεις και όλο το γραφείο. Δεν υπάρχει "κρυωμενος", κάποιο μικρόβιο έχεις.

Τί να πω.. αυτά γίνονται μόνο στις κλασάτες πολυεθνικές που δουλεύεις. Και σίγουρα όχι σε όλες. Εμένα προσωπικά μου φαίνεται αστείο να μου πει κάποιος έκατσα σπίτι γατί τρέχει η μύτη μου, ή πονάει το λαιμάκι , οπότε θα κάτσω με καραμελίτσες και χαμομηλάκια στο σπίτι μέχρι να περάσει. Πυρετός, γαστρεντερίτιδες, αμυγδαλίτιδες κτλ, είναι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Yovanna said:

Τί να πω.. αυτά γίνονται μόνο στις κλασάτες πολυεθνικές που δουλεύεις. Και σίγουρα όχι σε όλες. Εμένα προσωπικά μου φαίνεται αστείο να μου πει κάποιος έκατσα σπίτι γατί τρέχει η μύτη μου, ή πονάει το λαιμάκι , οπότε θα κάτσω με καραμελίτσες και χαμομηλάκια στο σπίτι μέχρι να περάσει. Πυρετός, γαστρεντερίτιδες, αμυγδαλίτιδες κτλ, είναι άλλο. 

Όμως όπως και στον covid19 κάποιος μπορεί απλώς να εκδηλώσει τη νόσο με λαιμακι έτσι και στην γρίπη κάποιος μπορεί να την περάσει πολύ ελαφρά αλλά να την μεταδώσει σε κάποιον άλλον που θα την περάσει πολύ βαριά. Δηλαδή όπως στον covid προφυλασσομαστε ακόμα και αν το μόνο συμπτωμα είναι λαιμός έτσι και στις άλλες ιωσεις, εκτοσ αν για κάποιο περίεργο λόγο δεν μας νοιάζει να κολλήσουμε 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, maripoz said:

Όμως όπως και στον covid19 κάποιος μπορεί απλώς να εκδηλώσει τη νόσο με λαιμακι έτσι και στην γρίπη κάποιος μπορεί να την περάσει πολύ ελαφρά αλλά να την μεταδώσει σε κάποιον άλλον που θα την περάσει πολύ βαριά. Δηλαδή όπως στον covid προφυλασσομαστε ακόμα και αν το μόνο συμπτωμα είναι λαιμός έτσι και στις άλλες ιωσεις, εκτοσ αν για κάποιο περίεργο λόγο δεν μας νοιάζει να κολλήσουμε 

Δεν νομίζω να κόλαμε τέτοιου είδους "ιώσεις " τόσα εύκολα. Εγώ Σεπτέμβρη - Οκτώβρη, περνάω στάνταρ κάθε χρόνο 1,5 μήνα με λαιμό και μπούκωμα. Δεν έχω κολλήσει ποτέ κανέναν. ΚΑνένα μικρόβιο δεν επιζεί τόσο. Επίσης δεν κολλήσαμε ούτε μια φορά από τον μικρό τόσες ιώσεις που πέρασε φέτος. Εκτός αν πάει κανείς στ δουλεία και ανταλλάσσει γλωσσόφιλα. Τί να πω.. Μόνο τη γαστρεντερίτιδα τρέμω γιατί μεταδίδεται πολύ εύκολα η άτιμη. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maripoz είπε:

Γενικά οι Άγγλοι είναι οι επιφοβοι για την μετάλλαξη Δ γιατί έχει μεγάλη διασπορά στο ΗΒ. Τώρα που θα κουβαληθουν όλοι εδώ, μιας και η κυβέρνηση απέρριψε την πρόταση για πανευρωπαϊκη πολιτική καραντινας στους Άγγλους, θα γίνει το σώσε. Τα ίδια με πέρσι δηλαδή που από 2 κρούσματα την ημέρα τον Ιούνιο φτάσαμε να γίνεται χαμός τέλος καλοκαίριου. Δεύτερη χρονιά η ίδια ιστορία. Γιατί οι Πορτογαλοι που τους βάζουν καραντίνα είναι βλακες και δεν εξαρτώνται από το τουρισμό των αγγλων. 

Στην Αγγλία με το μεγάλο ποσοστό εμβολιασμού γιατί τέτοια έξαρση πάλι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , love kids είπε:

Στην Αγγλία με το μεγάλο ποσοστό εμβολιασμού γιατί τέτοια έξαρση πάλι;

Πολλοί ακόμα έχουν μόνο μια δόση (λόγω άστρα υπήρχε το μεγάλο μεσοδιάστημα). αλλά από νοσηλείες κ θανάτους είναι ακόμα όπως πριν. Πλήρως είναι 62% των ενηλίκων βλέπω. καταλαβαίνουμε λοιπόν τι ποσοστά χρειαζόμαστε εμείς. σήμερα είχαμε αισθητά κάτω των 100 χιλ….

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

Πολλοί ακόμα έχουν μόνο μια δόση (λόγω άστρα υπήρχε το μεγάλο μεσοδιάστημα). αλλά από νοσηλείες κ θανάτους είναι ακόμα όπως πριν. Πλήρως είναι 62% των ενηλίκων βλέπω. καταλαβαίνουμε λοιπόν τι ποσοστά χρειαζόμαστε εμείς. σήμερα είχαμε αισθητά κάτω των 100 χιλ….

Καθυστερούν τη β δόση και στο pfizer .τρεις μήνες αποσταση η πρώτη από την δεύτερη. 

Το μόνο που μας σωζει λιγο ειναι οτι στην επιστροφή τους μπαίνουν καραντινα,οποτε καποιοι θα το σκεφτουν.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Καθυστερούν τη β δόση και στο pfizer .τρεις μήνες αποσταση η πρώτη από την δεύτερη. 

Το μόνο που μας σωζει λιγο ειναι οτι στην επιστροφή τους μπαίνουν καραντινα,οποτε καποιοι θα το σκεφτουν.

 

Τίποτα δεν μας σώζει κ γι άλλη μια φορά δεν θα φταίνε μόνο οι τουρίστες… 

 

Ενας με στατιστικα που διαβάζω λέει ότι είχαμε μεγαλύτερη θετικότητα σήμερα σε σχέση με μια βδομάδα πριν. Τη βλέπω τη φάση από 15αυγουστο κ μετά. Ευτυχώς το παιδί μου ξέρει το webex. Δεν χρειάζεται να ανησυχώ για την προσαρμογή στο νηπιαγωγειο. Από τηλεκπαίδευση ξέρει…. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τίποτα δεν μας σώζει κ γι άλλη μια φορά δεν θα φταίνε μόνο οι τουρίστες… 

 

Ενας με στατιστικα που διαβάζω λέει ότι είχαμε μεγαλύτερη θετικότητα σήμερα σε σχέση με μια βδομάδα πριν. Τη βλέπω τη φάση από 15αυγουστο κ μετά. Ευτυχώς το παιδί μου ξέρει το webex. Δεν χρειάζεται να ανησυχώ για την προσαρμογή στο νηπιαγωγειο. Από τηλεκπαίδευση ξέρει…. 

Κάθε φορά που γράφεις "φταιει" μου χτυπάει στο μάτι.:grin:...Οποτε χαλαρωσε.μπορει να μην χρειαστεί να αγοράσεις ταπερακι,ούτε παγουρι,ούτε να έχεις μεταφυσικές ανησυχίες για τον παιδικό.:-D

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τόσο καιρό που υπήρχε ύφεση κρουσμάτων στην Αγγλία λέγανε κάποιοι για το πόσο καλά τα πάνε με τον εμβολιασμό κι ότι εκεί οφείλεται η βελτίωση της κατάστασης. Το ίδιο και για το Ισραήλ. Τώρα ξαφνικά ήρθε το μεγάλο μεσοδιάστημα μεταξύ των δόσεων. :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , love kids είπε:

Καλά, τόσο καιρό που υπήρχε ύφεση κρουσμάτων στην Αγγλία λέγανε κάποιοι για το πόσο καλά τα πάνε με τον εμβολιασμό κι ότι εκεί οφείλεται η βελτίωση της κατάστασης. Το ίδιο και για το Ισραήλ. Τώρα ξαφνικά ήρθε το μεγάλο μεσοδιάστημα μεταξύ των δόσεων. :evil:

Δεν λενε ψέματα.Η άνοδος οφείλεται στην φονική μετάλλαξη Δ.Λογω του μεγάλου αριθμού εμβολίων που χρειαζονταν λογικό να σκεφτούν να εμβολιαστούν μεγαλο ποσοστο του πληθυσμού με την α δοση .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν λενε ψέματα.Η άνοδος οφείλεται στην φονική μετάλλαξη Δ.Λογω του μεγάλου αριθμού εμβολίων που χρειαζονταν λογικό να σκεφτούν να εμβολιαστούν μεγαλο ποσοστο του πληθυσμού με την α δοση .

Μπορεί. Για να το λες ίσως κάτι ξέρεις. 

 

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Τί να πω.. αυτά γίνονται μόνο στις κλασάτες πολυεθνικές που δουλεύεις. Και σίγουρα όχι σε όλες. Εμένα προσωπικά μου φαίνεται αστείο να μου πει κάποιος έκατσα σπίτι γατί τρέχει η μύτη μου, ή πονάει το λαιμάκι , οπότε θα κάτσω με καραμελίτσες και χαμομηλάκια στο σπίτι μέχρι να περάσει. Πυρετός, γαστρεντερίτιδες, αμυγδαλίτιδες κτλ, είναι άλλο. 

Δεν έχει να κάνει με το αν είναι σοβαρή η επιχείρηση ή όχι. Και σίγουρα η πλειοψηφία των εργοδοτών δεν το ενθαρρύνει, το αντίθετο ισχύει. Άλλωστε δε γίνεται όλοι να δουλέψουν απομακρυσμένα. Ο υπάλληλος καταστήματος, εργάτες με χειρονακτική δουλειά, οι εκπαιδευτικοί κι ένα σωρό άλλοι δεν μπορούν να λείπουν με έναν πονόλαιμο π.χ. υπό νορμάλ συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Τί να πω.. αυτά γίνονται μόνο στις κλασάτες πολυεθνικές που δουλεύεις. Και σίγουρα όχι σε όλες. Εμένα προσωπικά μου φαίνεται αστείο να μου πει κάποιος έκατσα σπίτι γατί τρέχει η μύτη μου, ή πονάει το λαιμάκι , οπότε θα κάτσω με καραμελίτσες και χαμομηλάκια στο σπίτι μέχρι να περάσει. Πυρετός, γαστρεντερίτιδες, αμυγδαλίτιδες κτλ, είναι άλλο. 

 

Αναφέρομαι και σε εταιρείες ελάχιστων ατόμων. Και δεν δίνουν αναρρωτικές γιατί είναι καλοί άνθρωποι, αλλά γιατί δε συμφέρει αλλιώς. Αν κάτσω μια μέρα με μια ήπια ίωση σπίτι, έχουν χάσει έναν εργαζόμενο για μια ημέρα. Αν τελικά είναι γρίππη ή στρεπτόκοκκος κλπ και το περνάω εγώ ήπια και πάω, έχουν χάσει 5 άτομα για μια βδομάδα. Ε προφανώς αν έχεις ιωσουλα 2 φορές το μήνα, κάτι δεν πάει καλά, αλλά συνήθως συμβαίνει μια-δυο φορές το χρόνο.

9 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Καθυστερούν τη β δόση και στο pfizer .τρεις μήνες αποσταση η πρώτη από την δεύτερη. 

Το μόνο που μας σωζει λιγο ειναι οτι στην επιστροφή τους μπαίνουν καραντινα,οποτε καποιοι θα το σκεφτουν.

 

 

Eίναι πολλοί που θα έρθουν για να δουν την οικογένειά τους και δεν έχουν προλάβει να εμβολιαστούν πλήρως, γιατί έχουν αυτό το σχήμα με τη δεύτερη δόση μετά από 8-12 εβδομάδες. Κάποιοι θα είναι προσεκτικοί, κάποιοι άλλοι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχωρισμός εμβολιασμένων-ανεμβολίαστων μου φαίνεται τρομακτικός. Όσο με εκνευρίζει η αμάθεια και ο παρτακισμός, άλλο τόσο με ενοχλεί η εσκεμμένη περιθωριοποίηση μέρους της κοινωνίας. Δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να γίνει καλύτερη διαχείριση σ' αυτό το θέμα, αλλά αυτή μου φαίνεται πέρα για πέρα λανθασμένη σε ηθικό επίπεδο.  

 

Κατά τα άλλα, σας διαβάζω και αναρωτιέμαι πώς σκέφτεστε. Παντού τα ίδια προβλήματα υπάρχουν με τη Δέλτα, παντού εξετάζουν το ενδεχόμενο τρίτης δόσης, παντού περιμένουν να δουν πόσο μεταδοτική είναι η Δέλτα και κατά πόσο προστατεύει το εμβόλιο. Κίνητρα εμβολιασμού σε μερίδες του πληθυσμού δίνονται και σε άλλες χώρες. Δεν είναι ελληνικές πατέντες αυτά.

 

Σε αλλά νέα, τις προάλλες συνάντησα μετά από μήνες μια φίλη που προσλήφθηκε ως νοσηλεύτρια πέρσι το καλοκαίρι. Όταν το νοσοκομείο όπου δούλευε έγινε αναφοράς, την έβαλαν στην πτέρυγα κόβιντ επειδή οι παλιοί δεν ήθελαν να πάνε. 14 άτομα, οι 12 καινούργιοι, κι από παλιούς η προϊσταμένη και μόνο μία ακόμα συνάδελφος. Μιλάμε για ευφυή σχεδιασμό, όχι αστεία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Ilaeira είπε:

Ο διαχωρισμός εμβολιασμένων-ανεμβολίαστων μου φαίνεται τρομακτικός. Όσο με εκνευρίζει η αμάθεια και ο παρτακισμός, άλλο τόσο με ενοχλεί η εσκεμμένη περιθωριοποίηση μέρους της κοινωνίας. Δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να γίνει καλύτερη διαχείριση σ' αυτό το θέμα, αλλά αυτή μου φαίνεται πέρα για πέρα λανθασμένη σε ηθικό επίπεδο.  

 

Κατά τα άλλα, σας διαβάζω και αναρωτιέμαι πώς σκέφτεστε. Παντού τα ίδια προβλήματα υπάρχουν με τη Δέλτα, παντού εξετάζουν το ενδεχόμενο τρίτης δόσης, παντού περιμένουν να δουν πόσο μεταδοτική είναι η Δέλτα και κατά πόσο προστατεύει το εμβόλιο. Κίνητρα εμβολιασμού σε μερίδες του πληθυσμού δίνονται και σε άλλες χώρες. Δεν είναι ελληνικές πατέντες αυτά.

 

Σε αλλά νέα, τις προάλλες συνάντησα μετά από μήνες μια φίλη που προσλήφθηκε ως νοσηλεύτρια πέρσι το καλοκαίρι. Όταν το νοσοκομείο όπου δούλευε έγινε αναφοράς, την έβαλαν στην πτέρυγα κόβιντ επειδή οι παλιοί δεν ήθελαν να πάνε. 14 άτομα, οι 12 καινούργιοι, κι από παλιούς η προϊσταμένη και μόνο μία ακόμα συνάδελφος. Μιλάμε για ευφυή σχεδιασμό, όχι αστεία. 

 

Eγώ πάλι δεν καταλαβαίνω το εξής. Ας βγάλουμε τον κοινωνικό παράγοντα, τη διάκριση, την περιθωριοποιήση κλπ.

Είμαι εμβολιασμένη, γιατί προφανώς ανησυχούσα αρκετά για τον covid ώστε να εμβολιαστώ. Και δεν έχω 100% ανοσία και το ξέρω.

Ενόσω κυκλοφορεί γύρω μας ο ιός και νέες μεταλλάξεις, τι κίνητρο είναι να μπω σε κλειστούς χώρους με 100% πληρότητα; Να με πληρώσουν να πάω σε ένα κλειστό χώρο εστιατορείου γεμάτο, δεν θα πήγαινα. Δηλαδή έχω ένα 5-10% πες ρίσκο να κολλήσω, μην πω και μεγαλύτερο. Γιατί να πάω γυρεύοντας; Πιο πιθανό είναι ο αρνητής της ασθένειας να θέλει να πάει να παρτάρει και να ζήσει σαν να μην υπάρχει αύριο, παρά ο άνθρωπος που πρόσεχε ενάμιση χρόνο και πήρε και το ρίσκο ενός εμβολιασμού. Χώρια που τα παιδιά είναι ανεμβολίαστα και γιατί να πάω γυρεύοντας να κουβαλήσω κάτι στο σπίτι;

Πάντως όλοι το περιμένουν το νέο κύμα και ο καθένας βγάζει και αντίδραση με τον τρόπο του πλέον. 

Φίλοι που πρόσεχαν πάρα πολύ, στέλνουν τα παιδιά κατασκήνωση τώρα, πάνε στις πρώτες συναυλίες, σε μπαρ κλπ και η λογική είναι "άντε 4-8 εβδομάδες να ζήσουμε, από Σεπτέμβρη ένας χρόνος τηλεδιασκέψεων".

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eγώ πάλι δεν καταλαβαίνω το εξής. Ας βγάλουμε τον κοινωνικό παράγοντα, τη διάκριση, την περιθωριοποιήση κλπ.

Είμαι εμβολιασμένη, γιατί προφανώς ανησυχούσα αρκετά για τον covid ώστε να εμβολιαστώ. Και δεν έχω 100% ανοσία και το ξέρω.

Ενόσω κυκλοφορεί γύρω μας ο ιός και νέες μεταλλάξεις, τι κίνητρο είναι να μπω σε κλειστούς χώρους με 100% πληρότητα; Να με πληρώσουν να πάω σε ένα κλειστό χώρο εστιατορείου γεμάτο, δεν θα πήγαινα. Δηλαδή έχω ένα 5-10% πες ρίσκο να κολλήσω, μην πω και μεγαλύτερο. Γιατί να πάω γυρεύοντας; Πιο πιθανό είναι ο αρνητής της ασθένειας να θέλει να πάει να παρτάρει και να ζήσει σαν να μην υπάρχει αύριο, παρά ο άνθρωπος που πρόσεχε ενάμιση χρόνο και πήρε και το ρίσκο ενός εμβολιασμού. Χώρια που τα παιδιά είναι ανεμβολίαστα και γιατί να πάω γυρεύοντας να κουβαλήσω κάτι στο σπίτι;

Πάντως όλοι το περιμένουν το νέο κύμα και ο καθένας βγάζει και αντίδραση με τον τρόπο του πλέον. 

Φίλοι που πρόσεχαν πάρα πολύ, στέλνουν τα παιδιά κατασκήνωση τώρα, πάνε στις πρώτες συναυλίες, σε μπαρ κλπ και η λογική είναι "άντε 4-8 εβδομάδες να ζήσουμε, από Σεπτέμβρη ένας χρόνος τηλεδιασκέψεων".

σε κλειστό χώρο διασκέδασης κ εγγ δεν θα πήγαινα όπως ούτε σε κλειστό μέσο μεταφοράς ούτε οτιδήποτε. εξάλλου λέει το προσωπικό στους αμιγείς χώρους δεν είναι υποχρεωμένο να έχει εμβολιαστεί. οπότε τι συζητάμε. εχεις απόλυτο δίκιο επίσης ότι όσοι δεν ανησυχούν ιδιαίτερα για τον ιό μάλλον θα κάνουν πιο επίφοβα 

 

εγω πάντως μπορεί να θεωρώ γελοια αυτά με τε διασκέδαση αλλά δεν θεωρώ καθολου κακό, κ πείτε με φασιστρια ή ο,τι άλλο θέλετε, σε εργασιακούς χώρους να μετακινείται από το πόστο του σε άλλη θέση όποιος έρχεται σε επαφή με κοινό κ είναι ανεμβολιαστος. δεν το θεωρώ διαχωρισμό, το θεωρώ φυσική συνεπεια κ προστασία του κοινωνικού συνόλου. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, love kids είπε:

Μπορεί. Για να το λες ίσως κάτι ξέρεις. 

 

Δεν έχει να κάνει με το αν είναι σοβαρή η επιχείρηση ή όχι. Και σίγουρα η πλειοψηφία των εργοδοτών δεν το ενθαρρύνει, το αντίθετο ισχύει. Άλλωστε δε γίνεται όλοι να δουλέψουν απομακρυσμένα. Ο υπάλληλος καταστήματος, εργάτες με χειρονακτική δουλειά, οι εκπαιδευτικοί κι ένα σωρό άλλοι δεν μπορούν να λείπουν με έναν πονόλαιμο π.χ. υπό νορμάλ συνθήκες.

Δεν ξερω κατι από δική μου γνωση.το λενε πι επιστήμονες.ξερεις κατι αλλο εσύ.ευχαριστως θα ήθελα να το μάθω.γιατι ετσι οπως το καταλαβαίνω ειναο σαν να εννοείς ότι αυτό είναι μέρους σχεδίου.αν καταλαβα λάθος ευχαρίστως να αναθεωρήσω.

Στην Ινδία έπεφταν κάτω σαν τις μύγες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ilaeira said:

Προσωπικά ανησυχώ περισσότερο για τους φίλους που εξακολουθούν να αρνούνται να βγουν. Όχι για τη σωματική τους υγεία, αλλά για την ψυχική. Έχει αφήσει σημάδια όλο αυτό σε πολύ κόσμο. 

Πραγματικά είναι τρομακτικό αυτό, πόσοι άνθρωποι γύρω μας φοβούνται και την σκιά τους. Εγώ βλέπω και εμάς, που πρόσεχα τόσο μα τόσο πολύ και τελικά ο γιος μου δνε την γλύτωσε..και τώρα φοβάμαι ακόμα πιο πολύ, και εννοείται πως σκέφτομαι να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία γιατί 1 1/2 χρόνο τώρα νιώθω πως χάνω τον εαυτό μου.

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, μαγιοπουλας said:

Καθυστερούν τη β δόση και στο pfizer .τρεις μήνες αποσταση η πρώτη από την δεύτερη. 

Το μόνο που μας σωζει λιγο ειναι οτι στην επιστροφή τους μπαίνουν καραντινα,οποτε καποιοι θα το σκεφτουν.

 

Όχι από μέσα Ιουλίου Δεν θα μπαίνουν σε καραντίνα, η Ελλάδα θα μπει στην Green list

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...