Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

16 minutes ago, Yovanna said:

Αν μιλάμε για αυτή που κατέρρευσε στο εμβολιαστικό λίγα λεπτά μετά τον εμβολιασμό, τι άλλο μπορεί να είναι?

 

Δεν ξέρω ειλικρινά, δεν είμαι γιατρός, προσωπικά πλέον δεν πιστεύω τα γνωστός γνωστούς φίλος φίλου κτλ, γιατί ο κάθε ένας μπορεί να λέει ότι θέλει ( @mama16 δεν απευθύνομαι σε εσένα μη γίνει παρεξήγηση), θα διαβάσω κάτι επίσημο , όχι υποθέσεις, γιατί αλήθεια πολύ με έχει κουράσει αυτή η παραφιλολογία. Φυσικά και πιστεύω πως τα εμβόλια έχουν παρενέργειες, εννοείται πως δεν είναι αθώα, εφόσον έχει γίνει μαζικός εμβολιασμός,  θα προκύψουν και πολλά περιστατικά παρενεργειών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 13 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Aλλά όσο πιο μαζικοί οι εμβολιασμοί, τόσο πιο συχνά θα υπάρχουν και θάνατοι μη σχετιζόμενοι με τον εμβολιασμό, που έτσι κι αλλιώς θα συνέβαιναν.

Απ' τη στιγμή που κάποιοι θανατοι δεν είναι σχετιζόμενοι με το εμβόλιο γιατί να αυξηθούν? Αυτοί που λογικά θα αυξηθούν όσο γίνονται μαζικοί εμβολιασμοί θα είναι οι σχετιζόμενοι. Αυτό τουλάχιστον μου λέει η λογική μου, δεν ξέρω πως βγάζουν οι αρμόδιοι τα στατιστικά.

πρίν από 15 λεπτά , kotsifikos είπε:

Δεν ξέρω ειλικρινά, δεν είμαι γιατρός, προσωπικά πλέον δεν πιστεύω τα γνωστός γνωστούς φίλος φίλου κτλ, γιατί ο κάθε ένας μπορεί να λέει ότι θέλει ( @mama16 δεν απευθύνομαι σε εσένα μη γίνει παρεξήγηση), θα διαβάσω κάτι επίσημο , όχι υποθέσεις, γιατί αλήθεια πολύ με έχει κουράσει αυτή η παραφιλολογία. Φυσικά και πιστεύω πως τα εμβόλια έχουν παρενέργειες, εννοείται πως δεν είναι αθώα, εφόσον έχει γίνει μαζικός εμβολιασμός,  θα προκύψουν και πολλά περιστατικά παρενεργειών.

Δεν παρεξηγώ, καλά κάνεις κ δεν πιστεύεις. Κ εγώ αν ακούσω από άγνωστο κάτι τέτοιο θα κρατάω μικρό καλάθι για το αν όντως ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mama16 said:

Απ' τη στιγμή που κάποιοι θανατοι δεν είναι σχετιζόμενοι με το εμβόλιο γιατί να αυξηθούν? Αυτοί που λογικά θα αυξηθούν όσο γίνονται μαζικοί εμβολιασμοί θα είναι οι σχετιζόμενοι. Αυτό τουλάχιστον μου λέει η λογική μου, δεν ξέρω πως βγάζουν οι αρμόδιοι τα στατιστικά.

 

Από την στιγμή όμως που γίνονται εμβολιασμοί και κάποιος εμφανίσει θρόμβωση ενώ έτσι και αλλιώς θα την εμφάνιζε το συσχετίζουν, φυσικά και δεν μιλάμε για περιπτώσεις όπως η γυναίκα στην κρήτη.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , mama16 είπε:

Απ' τη στιγμή που κάποιοι θανατοι δεν είναι σχετιζόμενοι με το εμβόλιο γιατί να αυξηθούν? Αυτοί που λογικά θα αυξηθούν όσο γίνονται μαζικοί εμβολιασμοί θα είναι οι σχετιζόμενοι. Αυτό τουλάχιστον μου λέει η λογική μου, δεν ξέρω πως βγάζουν οι αρμόδιοι τα στατιστικά.

 

 

Aν ξαφνικά αυξηθούν τα εμφάγματα, ειδικά στους εμβολιασμένους, είναι σχετιζόμενα.

Αν όμως οι ίδιοι άνθρωποι πεθαίνουν από έμφραγμα έτσι κι αλλιώς, και ξαφνικά οι μισοί εμβολιαστούν, και τύχει πάλι να πεθάνουν, δεν είναι σχετιζόμενο, έτσι κι αλλιώς θα πέθαιναν, απλά έτυχε να έχουν πρόσφατα εμβολιαστεί.

Αυτό πρέπει να διαχωριστεί στις μελέτες για την ασφάλεια, αν ο θάνατος έχει κάποια σχέση, ή έτυχε.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Aν ξαφνικά αυξηθούν τα εμφάγματα, ειδικά στους εμβολιασμένους, είναι σχετιζόμενα.

Αν όμως οι ίδιοι άνθρωποι πεθαίνουν από έμφραγμα έτσι κι αλλιώς, και ξαφνικά οι μισοί εμβολιαστούν, και τύχει πάλι να πεθάνουν, δεν είναι σχετιζόμενο, έτσι κι αλλιώς θα πέθαιναν, απλά έτυχε να έχουν πρόσφατα εμβολιαστεί.

Αυτό πρέπει να διαχωριστεί στις μελέτες για την ασφάλεια, αν ο θάνατος έχει κάποια σχέση, ή έτυχε.

 

Ε ναι αυτό ισχύει, στην ουσία το ίδιο λέμε. Αν κανονικά πάθαιναν 1000 άνθρωποι έμφραγμα κ με τα εμβόλια παθαίνουν 1500 φαίνεται ότι τα 500 προκλήθηκαν απ' τα εμβόλια. Αν αυξηθούν οι εμβολιασμοί παραπάνω οι άνθρωποι που ούτως η άλλως θα πάθαιναν έμφραγμα θα πρέπει να παραμείνουν πάλι στους 1000 κ όχι να αυξηθούν στους 2000. Στο πρώτο σου μνμ απλά είπες ότι θα αυξηθούν κ τα δύο, σε αυτό διαφώνησα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Χθες έμαθα για μια γνωστή γνωστού μου ότι πέθανε μετά από τη δεύτερη δόση της astra, γύρω στα 60 ήταν. Κ σκέφτομαι ότι όταν θα αρχίσει ο κόσμος να εμβολιάζεται με τρίτη, τέταρτη κλπ δόση τι θα γίνει? Αν πάθαιναν μόνο κάτι στην πρώτη δόση θα ήταν πιο "ενθαρρυντικό" αλλά απ' τη στιγμή που ανά 8 περίπου μήνες θα πρέπει να επαναλαμβάνονται οι δόσεις ομολογώ ότι με αγχωνει..

Δεν σου λέω ότι λες ψέματα αλλα αν σχετιζόταν με το εμβολιο πιστευω οτι θα είχε ανακοινωθεί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν σου λέω ότι λες ψέματα αλλα αν σχετιζόταν με το εμβολιο πιστευω οτι θα είχε ανακοινωθεί.

Νομίζω πως αν δεν το επιδιώξει η οικογένεια να γίνει γνωστό δεν το ανακοινώνουν.  

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δυστυχώς από όσο κατάλαβα στο Ισραήλ κυκλοφορεί στους εφήβους στα σχολεία.

το είδα τώρα, όχι ότι επαναφέρουν μέτρα, απλώς καλούν για εμβολιασμό των εφήβων -όχι υποχρεωτικά αλλά τονίζουν ότι είναι αναγκαίο- γιατί είχαν σε σχολεία κρούσματα. εμβολιασμένοι με δυο δόσεις 55%. Αλλά οι νέοι εμβολιασμοί περιορίζονται, άρα έσπευσαν όσοι ήθελαν κ τώρα στασιμότητα. Όπως θα γίνει κ εδώ μέσα στο καλοκαίρι….

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ninaki80 είπε:

Νομίζω πως αν δεν το επιδιώξει η οικογένεια να γίνει γνωστό δεν το ανακοινώνουν.  

Γιατί?υπάρχει υπο πια για κάτι τέτοιο εδω?

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

το είδα τώρα, όχι ότι επαναφέρουν μέτρα, απλώς καλούν για εμβολιασμό των εφήβων -όχι υποχρεωτικά αλλά τονίζουν ότι είναι αναγκαίο- γιατί είχαν σε σχολεία κρούσματα. εμβολιασμένοι με δυο δόσεις 55%. Αλλά οι νέοι εμβολιασμοί περιορίζονται, άρα έσπευσαν όσοι ήθελαν κ τώρα στασιμότητα. Όπως θα γίνει κ εδώ μέσα στο καλοκαίρι….

Εννοείς ότι το 55%ειχε κανει μόνο ο τις δυο δοσεις?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το τριήμερο είδα όλο τον κόσμο να θέλει να διασκεδάσει και να χαλαρώσει, απόλυτα λογικό. Στα μέρη που κυκλοφορώ αυτές τις μέρες δε γίνεται έτσι κι αλλιώς χρήση μάσκας, εννοώ παραλία, καφέ, εστιατόρια κλπ. Στο δρόμο επίσης βλέπω χαλάρωση αλλά δεν το κατηγορώ εκτός φυσικά από τα μέρη όπου υπάρχει συνωστισμός.

Θα πάτε διακοπές φέτος; Εσωτερικό ή εξωτερικό; Ή δε θα το τολμήσετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Γιατί?υπάρχει υπο πια για κάτι τέτοιο εδω?

Εννοείς ότι το 55%ειχε κανει μόνο ο τις δυο δοσεις?

έτσι ελεγε το cnn gr. κ ότι ο ρυθμός των νέων εμβολιασμών φθίνει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Γιατί?υπάρχει υπο πια για κάτι τέτοιο εδω?

Εννοείς ότι το 55%ειχε κανει μόνο ο τις δυο δοσεις?

Από όσο έχω δει αν δεν βγει κάποια υπόθεση στα κανάλια δεν βγαίνει κάποιος να πει επίσημα τις σοβαρές παρενέργειες.  Ότι έχει βγει στα κανάλια το έχουν αναφέρει Κ στην ενημέρωση αν τα κανάλια έχουν κάτι άλλο να ασχοληθούν δεν νομίζω ότι γίνετε ενημέρωση για όλα έτσι Κ αλλιώς απλώς καταγράφονται στην κίτρινη καρτα.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , ninaki80 είπε:

Από όσο έχω δει αν δεν βγει κάποια υπόθεση στα κανάλια δεν βγαίνει κάποιος να πει επίσημα τις σοβαρές παρενέργειες.  Ότι έχει βγει στα κανάλια το έχουν αναφέρει Κ στην ενημέρωση αν τα κανάλια έχουν κάτι άλλο να ασχοληθούν δεν νομίζω ότι γίνετε ενημέρωση για όλα έτσι Κ αλλιώς απλώς καταγράφονται στην κίτρινη καρτα.  

Δεν με πειθει η μαρτυρια του καθενος που το ακουσε από το μπατζανακη του που του το πε η συνειφαδα του κτλ.Αν συμβαίνει κάτι συχνα ειναι θέμα χρόνου να κυκλοφορήσει.

Η ινδικη μεταλλαξη ειναι προ των πυλών.Οποιος δεν εμβολιαστει εχει να αναμετρηθεί μαζί της.Αν δεν φοβάται πρόβλημα του.Οι υπόλοιποι τι φταίνε. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, love kids είπε:

Η αλήθεια είναι ότι το τριήμερο είδα όλο τον κόσμο να θέλει να διασκεδάσει και να χαλαρώσει, απόλυτα λογικό. Στα μέρη που κυκλοφορώ αυτές τις μέρες δε γίνεται έτσι κι αλλιώς χρήση μάσκας, εννοώ παραλία, καφέ, εστιατόρια κλπ. Στο δρόμο επίσης βλέπω χαλάρωση αλλά δεν το κατηγορώ εκτός φυσικά από τα μέρη όπου υπάρχει συνωστισμός.

Θα πάτε διακοπές φέτος; Εσωτερικό ή εξωτερικό; Ή δε θα το τολμήσετε;

εμείς θα πάμε στην πεθερά μου σε κοντινό νησί σε μέρος της γραμμής χωρίς κίνηση στο πλοίο, αλλιώς δν θα πηγαίναμε, κ δεχτήκαμε κ τους γονείς μιυ που ήρθαν με καράβι σε πολυσύχναστη διαδρομή, αλλά είναι πλήρως εμβολιασμένοι. Γενικα με το θέμα του παιδιού είμαστε πολύ προβληματισμένοι, σε κλειστό χώρο ακόμα δεν τον πηγαινουμε, τώρα τελευταία ξεθαρρέψαμε κ μπορεί να μπει μαζί μας για λίγο σε κάποιο κατάστημα, αλλά εδώ ο πληθυσμός κ ειδικά οι επιχειρηματίες έχουν εμβολιαστεί. όμως πάμε κ οι δυο μαζί κ αν έχει κόσμο το κατάστημα, δεν μπαίνει μέσα. κ δεν ξέρω κ με το παιχνίδι τι θα κάνουμε, είμαστε κάπως άνετοι στην παραλία κ με παιδιά ντόπια που έχουν εμβολιασμενους γονεισ, αλλά με μεγάλη επιφύλαξη γιατί πολλά πάνε σταθμό οπότε δεν είναι προφυλαγμένα όπως ο δικός μας. Και γενικα με το θέμα του παιδιού δεν ξέρω τι θα κάνουμε κ τον χειμώνα. Στο νησί φαίνεται ότι ο εμβολιασμός θα σταθεροποιηθεί σε ένα 70% των ενηλίκων που δεν είναι κακό αλλά ουυε κ απόλυτα ασφαλές. Βασικά είμαι πολύ στεναχωρημένη που για μια βδομάδα θα αναγκαστώ να τον στείλω στο σχολείο, ενώ αν είχε γεννηθεί αργότερα θα το γλιτώναμε κ φέτος. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

εμείς θα πάμε στην πεθερά μου σε κοντινό νησί σε μέρος της γραμμής χωρίς κίνηση στο πλοίο, αλλιώς δν θα πηγαίναμε, κ δεχτήκαμε κ τους γονείς μιυ που ήρθαν με καράβι σε πολυσύχναστη διαδρομή, αλλά είναι πλήρως εμβολιασμένοι. Γενικα με το θέμα του παιδιού είμαστε πολύ προβληματισμένοι, σε κλειστό χώρο ακόμα δεν τον πηγαινουμε, τώρα τελευταία ξεθαρρέψαμε κ μπορεί να μπει μαζί μας για λίγο σε κάποιο κατάστημα, αλλά εδώ ο πληθυσμός κ ειδικά οι επιχειρηματίες έχουν εμβολιαστεί. όμως πάμε κ οι δυο μαζί κ αν έχει κόσμο το κατάστημα, δεν μπαίνει μέσα. κ δεν ξέρω κ με το παιχνίδι τι θα κάνουμε, είμαστε κάπως άνετοι στην παραλία κ με παιδιά ντόπια που έχουν εμβολιασμενους γονεισ, αλλά με μεγάλη επιφύλαξη γιατί πολλά πάνε σταθμό οπότε δεν είναι προφυλαγμένα όπως ο δικός μας. Και γενικα με το θέμα του παιδιού δεν ξέρω τι θα κάνουμε κ τον χειμώνα. Στο νησί φαίνεται ότι ο εμβολιασμός θα σταθεροποιηθεί σε ένα 70% των ενηλίκων που δεν είναι κακό αλλά ουυε κ απόλυτα ασφαλές. Βασικά είμαι πολύ στεναχωρημένη που για μια βδομάδα θα αναγκαστώ να τον στείλω στο σχολείο, ενώ αν είχε γεννηθεί αργότερα θα το γλιτώναμε κ φέτος. 

Ε δεν ανησυχείς περισσότερο για την ψυχική υγεία του παιδιού?  3 χρονών Κ να έμενε πάλι μόνο του βλεποντας πάλι 3 ανθρώπους μόνο?  

Εγώ πάντως πλέον που έχουμε εμείς εμβολιαστει Κ βλέποντας ότι όσα παιδιά πάνε παιδικό δεν κόλλησαν κάτι δεν θα ήθελα να μείνει πάλι μόνος του 

2 ώρες πρίν, love kids είπε:

Η αλήθεια είναι ότι το τριήμερο είδα όλο τον κόσμο να θέλει να διασκεδάσει και να χαλαρώσει, απόλυτα λογικό. Στα μέρη που κυκλοφορώ αυτές τις μέρες δε γίνεται έτσι κι αλλιώς χρήση μάσκας, εννοώ παραλία, καφέ, εστιατόρια κλπ. Στο δρόμο επίσης βλέπω χαλάρωση αλλά δεν το κατηγορώ εκτός φυσικά από τα μέρη όπου υπάρχει συνωστισμός.

Θα πάτε διακοπές φέτος; Εσωτερικό ή εξωτερικό; Ή δε θα το τολμήσετε;

Εμείς θα πάμε στον τόπο καταγωγής μας με καράβι κανονικά.  Κ πέρσι είχαμε ταξιδέψει.  Γενικά επειδή έχω κάνει πολλά ταξίδια με πλοίο με το μωρό χειμώνα καλοκαίρι οπότε είχαμε καμπίνα δεν κόλλησε κανείς τίποτα.  Κ επειδη πολλοί δικοί μας ανάμεσα Κ παππούδες έχουν ταξιδέψει πολλές φορές Κ πέρσι Κ φέτος δεν κόλλησε κανείς στο ταξίδι κάτι.  Οπότε με αρκετή προσοχή νομίζω είσαι ασφαλής .

Τώρα για αυτοκίνητο δωμάτια ενοικιαζόμενα κτλ νομίζω δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για όσους θέλουν να πάνε διακοπές.  Εντάξει δεν θα πηγαίνουμε σε παραλίες με ξαπλώστρες ο ένας πάνω στον άλλο έτσι Κ αλλιώς δεν πηγαίναμε ποτέ.   

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τέλος του μήνα θα έχω ολοκληρώσει τον εμβολιασμό μου. Τώρα αν προκύψουν επόμενες δόσεις, όπως έχω ξαναγράψει, το βλέπω τότε. Θα πάμε διακοπές και θα ταξιδέψουμε αρκετά και λόγω δουλειάς. Ένα καλό που προέκυψε από την πανδημία είναι ότι η εξ αποστάσεως εργασία, όπου αυτό είναι δυνατό, ενθαρρύνθηκε και μάλιστα δίνεται πλέον η δυνατότητα ακόμη περισσότερο να εργάζεται κανείς απομακρυσμένα όχι μόνο λόγω των έκτακτων συνθηκών. Φέτος που θα έχω εμβολιαστεί κιόλας φοβάμαι λιγότερο. Πέρσι το καλοκαίρι πήγαμε εξωτερικό για αρκετό καιρό κι ευτυχώς και τίποτα δεν κολλήσαμε και μια χαρά περάσαμε (για δουλειά ήταν βέβαια αλλά το συνδυάσαμε κάπως). Ας φροντίσουμε όλοι να γεμίσουμε μπαταρίες με ασφάλεια φυσικά, γιατί το τέταρτο κύμα βλέπω να μας κλείνει μέσα νωρίτερα από πέρσι.

πρίν από 41 λεπτά , ninaki80 είπε:

Ε δεν ανησυχείς περισσότερο για την ψυχική υγεία του παιδιού?  3 χρονών Κ να έμενε πάλι μόνο του βλεποντας πάλι 3 ανθρώπους μόνο?  

Εγώ πάντως πλέον που έχουμε εμείς εμβολιαστει Κ βλέποντας ότι όσα παιδιά πάνε παιδικό δεν κόλλησαν κάτι δεν θα ήθελα να μείνει πάλι μόνος του 

Εμείς θα πάμε στον τόπο καταγωγής μας με καράβι κανονικά.  Κ πέρσι είχαμε ταξιδέψει.  Γενικά επειδή έχω κάνει πολλά ταξίδια με πλοίο με το μωρό χειμώνα καλοκαίρι οπότε είχαμε καμπίνα δεν κόλλησε κανείς τίποτα.  Κ επειδη πολλοί δικοί μας ανάμεσα Κ παππούδες έχουν ταξιδέψει πολλές φορές Κ πέρσι Κ φέτος δεν κόλλησε κανείς στο ταξίδι κάτι.  Οπότε με αρκετή προσοχή νομίζω είσαι ασφαλής .

Τώρα για αυτοκίνητο δωμάτια ενοικιαζόμενα κτλ νομίζω δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για όσους θέλουν να πάνε διακοπές.  Εντάξει δεν θα πηγαίνουμε σε παραλίες με ξαπλώστρες ο ένας πάνω στον άλλο έτσι Κ αλλιώς δεν πηγαίναμε ποτέ.   

Συμφωνώ κι εγώ για την ψυχική υγεία των παιδιών. Από όταν άνοιξαν τα σχολεία και οι λοιπές δραστηριότητες στον συγγενικό και φιλικό μας περίγυρο είδαμε μεγάλη αλλαγή στη συμπεριφορά και τη διάθεση των παιδιών μας. Μιλάω για εύρος ηλικιών από νηπιαγωγείο μέχρι και δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Έτσι, τηρώντας τα μέτρα είμαστε πιο ασφαλείς στα ταξίδια μας. Όχι ότι δεν υπάρχουν πιθανότητες να κολλήσουμε αλλά είναι λιγότερες. 

Link to comment
Share on other sites

Θα πάμε οδικώς φέτος. Ένα τριήμερο τον Ιούλιο και ελπίζω μια βδομάδα Αυγούστο αν δε μας έχουν κλειδώσει παλιά μέσα.

Σε καράβι και αεροπλάνο δεν μπαίνω γιατί τα παιδιά είναι ανεμβολιαστα. Ελπίζω του χρόνου να καταφέρουμε Ευρώπη επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ninaki80 είπε:

Εμείς θα πάμε στον τόπο καταγωγής μας με καράβι κανονικά.  Κ πέρσι είχαμε ταξιδέψει.  Γενικά επειδή έχω κάνει πολλά ταξίδια με πλοίο με το μωρό χειμώνα καλοκαίρι οπότε είχαμε καμπίνα δεν κόλλησε κανείς τίποτα.  Κ επειδη πολλοί δικοί μας ανάμεσα Κ παππούδες έχουν ταξιδέψει πολλές φορές Κ πέρσι Κ φέτος δεν κόλλησε κανείς στο ταξίδι κάτι.  Οπότε με αρκετή προσοχή νομίζω είσαι ασφαλής .

Τώρα για αυτοκίνητο δωμάτια ενοικιαζόμενα κτλ νομίζω δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για όσους θέλουν να πάνε διακοπές.  Εντάξει δεν θα πηγαίνουμε σε παραλίες με ξαπλώστρες ο ένας πάνω στον άλλο έτσι Κ αλλιώς δεν πηγαίναμε ποτέ.   

Εμείς έχουμε κολλήσει στο καράβι, ίωση. δυο φορές που αρρώστησε στη ζωή του ήταν από ταξίδι στην Αθήνα, βέβαια δεν έχουμε καμπίνες. γενικα πάντως οδικώς κ ξενοδοχεία κλπ δν τα θεωρώ επικίνδυνα, κάθε άλλο. τα μεταφορικά μέσα θεωρώ, γι αυτό κ θα πάμε σε πολύ άβολη ώρα γθα να μην έχει κόσμο. 

 

το σχολείο του χρόνου θα είναι μια περιττή ταλαιπωρία. έτσι κ αλλιώς την πρώτη χρονιά άρρωστος θα την περνούσε, τώρα θα έχουμε κ το άγχος του ποσο θα λείψει, πώς θα γυρίσει, αν χρειαχεται τεστ, κ το άγχος αν μπει σε καραντίνα, δεν βρίσκω καμία ψυχική υγεία σε όλο αυτό, πραγματικά αν το προνήπιο ήταν προαιρετικό, δεν θε τον στέλναμε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εμείς έχουμε κολλήσει στο καράβι, ίωση. δυο φορές που αρρώστησε στη ζωή του ήταν από ταξίδι στην Αθήνα, βέβαια δεν έχουμε καμπίνες. γενικα πάντως οδικώς κ ξενοδοχεία κλπ δν τα θεωρώ επικίνδυνα, κάθε άλλο. τα μεταφορικά μέσα θεωρώ, γι αυτό κ θα πάμε σε πολύ άβολη ώρα γθα να μην έχει κόσμο. 

 

το σχολείο του χρόνου θα είναι μια περιττή ταλαιπωρία. έτσι κ αλλιώς την πρώτη χρονιά άρρωστος θα την περνούσε, τώρα θα έχουμε κ το άγχος του ποσο θα λείψει, πώς θα γυρίσει, αν χρειαχεται τεστ, κ το άγχος αν μπει σε καραντίνα, δεν βρίσκω καμία ψυχική υγεία σε όλο αυτό, πραγματικά αν το προνήπιο ήταν προαιρετικό, δεν θε τον στέλναμε. 

Μην το προεξοφλείς ότι θα είναι άρρωστος. Εντάξει κάποιες ιώσεις θα περάσει αλλά επειδή είναι μεγαλούτσικος πολύ πιθανό να είναι ελάχιστες Κ γενικά να μείνει λίγο στο σπιτι.  

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Έσπερος said:

Βασικά είμαι πολύ στεναχωρημένη που για μια βδομάδα θα αναγκαστώ να τον στείλω στο σχολείο, ενώ αν είχε γεννηθεί αργότερα θα το γλιτώναμε κ φέτος

Θα σκεφτόσουν να κρατήσεις το παιδί άλλη μια χρονιά μέσα?? Γιατί φοβάσαι τόσο? Τα παιδιά δεν νοσούν σοβαρά. Εσείς είστε εμβολιασμένοι. Πάλι φοβάσαι? Μην καταντήσουμε καραντινολάγνοι βρε παιδιά. Εμείς παρά τις αντιξοότητες, τα διαδικτυακά μισό χρόνο κτλ, ούτε στιγμή δεν το μετανιώσαμε που πήγε σχολείο. Ίσα-ίσα πάλι καλά που υπάρχει και αυτό λέμε.

Διακοπές γιατί να μην πάτε? Τί εμβολιαστήκαμε βρε παιδιά αν είναι να κλειστούμε στο καβούκι μας πάλι? Εμείς θα πάμε στο νησί . Αυτό το ΠΣΚΔ θα πάμε στο Τολό σε Airbnb. Θα δούμε τί άλλο..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Yovanna είπε:

Θα σκεφτόσουν να κρατήσεις το παιδί άλλη μια χρονιά μέσα?? Γιατί φοβάσαι τόσο? Τα παιδιά δεν νοσούν σοβαρά. Εσείς είστε εμβολιασμένοι. Πάλι φοβάσαι? Μην καταντήσουμε καραντινολάγνοι βρε παιδιά. Εμείς παρά τις αντιξοότητες, τα διαδικτυακά μισό χρόνο κτλ, ούτε στιγμή δεν το μετανιώσαμε που πήγε σχολείο. Ίσα-ίσα πάλι καλά που υπάρχει και αυτό λέμε.

Διακοπές γιατί να μην πάτε? Τί εμβολιαστήκαμε βρε παιδιά αν είναι να κλειστούμε στο καβούκι μας πάλι? Εμείς θα πάμε στο νησί . Αυτό το ΠΣΚΔ θα πάμε στο Τολό σε Airbnb. Θα δούμε τί άλλο..

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Τι εμβολιαστήκαμε αν είναι να μείνουμε μέσα; Ανακούφιση για όλους ήταν το άνοιγμα σχολείων και δραστηριοτήτων, παιδιά και γονείς. Τα παιδιά άλλωστε δεν νοσούν σοβαρά, ειδικά αν δεν ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες. Σε ταξίδια έχω πάντα μαζί αντισηπτικά και μαντηλάκια και φτάνοντας στον προορισμό αν δεν έχω μαζί, αγοράζω απολυμαντικό και περνάω τις επιφάνειες. Στο αεροπλάνο νιώθω ότι κινδυνεύουμε πιο πολύ αλλά μάλλον έχουμε σταθεί τυχεροί και δεν έχουμε κολλήσει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Δεν σου λέω ότι λες ψέματα αλλα αν σχετιζόταν με το εμβολιο πιστευω οτι θα είχε ανακοινωθεί.

Δεν έχω ψάξει αν έχει ανακοινωθεί κάπου κ ούτε αν τα βάζουν σε κάποια συγκεκριμένη ιστοσελίδα. 

Ξέρετε που ανακοινώνονται?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Δεν έχω ψάξει αν έχει ανακοινωθεί κάπου κ ούτε αν τα βάζουν σε κάποια συγκεκριμένη ιστοσελίδα. 

Ξέρετε που ανακοινώνονται?

Γινεται χαμος όταν βγαίνει τέτοια είδηση.Μην τρελαθούμε τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε σε extended τριήμερο στην Εύβοια και ήταν η καλύτερη απόφαση ever. Θυμηθήκαμε τη ζωη προ covid, όλη μέρα θάλασσα και το βράδυ αράζουμε στην αυλή του σπιτιού με κοκτέιλ από το διπλανο μπιστρό. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, love kids είπε:

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Τι εμβολιαστήκαμε αν είναι να μείνουμε μέσα; Ανακούφιση για όλους ήταν το άνοιγμα σχολείων και δραστηριοτήτων, παιδιά και γονείς. Τα παιδιά άλλωστε δεν νοσούν σοβαρά, ειδικά αν δεν ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες. Σε ταξίδια έχω πάντα μαζί αντισηπτικά και μαντηλάκια και φτάνοντας στον προορισμό αν δεν έχω μαζί, αγοράζω απολυμαντικό και περνάω τις επιφάνειες. Στο αεροπλάνο νιώθω ότι κινδυνεύουμε πιο πολύ αλλά μάλλον έχουμε σταθεί τυχεροί και δεν έχουμε κολλήσει κάτι. 

Το αεροπλάνο είναι το πιο ασφαλές μέσο μεταφοράς.κ κανεις δεν ταξιδεύει με εμφανή συμπτώματα.Εμεις θα παμε μια εβδομάδα στο hinitsa bay ,στο εξοχικο που ειναι αρκετά ασφαλη κατασταση κβισως βελγιο με σκοπό να κανουμε εκδρομές στις γυρω χώρες.Φοβαμαι οτι το χειμώνα θα δυσκολέψουν ταχοραγματα κ πρέπει να το εκμεταλευτουμε.Με όλες τις προφυλαξεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...