Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, anemoni1989 είπε:

Στο δικό μου το μυαλό, οκ τα παιδιά μπορεί να το μεταδώσουν... Σε όσα δεν το έχουν περάσει ήδη φυσικά, αφού το αναμενόμενο είναι ένα μεγάλο ποσοστό των παιδιών να το έχει περάσει ασυμπτωματικα ή με πολύ ήπια συμπτώματα.... Το ζητούμενο είναι σιγά σιγά να "αρρωστήσουμε" οι περισσότεροι σταδιακά... Κρατώντας μας "μαντρωμενους" επί μονίμου βάσεως, πως θα συμβεί αυτό???

για να λένε γενικά οι ειδικοί ότι τα σχολεία ανοίγουν τελευταία, κάποια λογική έχουν στο μυαλο τους. υποθετω αναλογη με το οτι ειναι απο τα πρωτα που κλεινουν. δεν το θεωρω φυσιολογικο για τα παιδια, αλλα δεν νομιζω οτι μπορουν να επιστρέψουν ετσι απλα στις ταξεις κολλημένα το ενα πανω στο αλλο με τη μια, ουτε μια μερα τραλαλα να πουμε ανοιγουμε παιδότοπους ελατε να παίξετε. Η συζητησγ ξεκινησε απο την κοπελα που εθπε ότι αν ανοίξουν τα εμπορικα, θα γεμίσουν παιδάκια. δηλαδή ετσι χυμα θα παμε με το καλημερα; δεν εχει νοημα. κι οι εργαζομενοι που μπορουν να δουλέψουν απο το σπίτι λογικα ετσι θα συνεχίσουν για καμποσο καθρο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, marakiz είπε:

Κερδίζουμε χρονο.  Να ερθει η ζέστη που δεν είναι σιγουρο αλλά μπορεί να βοηθήσει. Να  αρρωστησουμε σταδιακά. Να βρεθουν φάρμακα,  θεραπειες. 

Η ζέστη σαν ζεστη δε βοηθάει. Αν ήταν έτσι, χώρες με υψηλές θερμοκρασίες δεν θα είχαν κρούσματα. Αυτό που βοηθάει με τη ζέστη είναι ο συνεχής αερισμός και το ότι δε συνωστιζομαστε σε κλειστούς χώρους...

Να κάνω εγώ μια άλλη ερώτηση?? Πώς φαντάζεστε τη ζωή σας μετά από όλο αυτό??? Είχα χθες μια συζήτηση με μια γνωστή και τρόμαξα λίγο η αλήθεια είναι... Μου είπε πως πλέον φοβάται τόσο πολύ που δεν πρόκειται να ξαναδώσει το χέρι της σε άνθρωπο ή να αγκαλιάσει και να φιλήσει κάποιον.... Σκέφτεστε όλοι το ίδιο??? Είμαι εγώ η τρελή που δεν θέλω το παιδί μου να μεγαλώσει σε ένα τέτοιο αποξενωμένο κόσμο???

Just now, Έσπερος είπε:

για να λένε γενικά οι ειδικοί ότι τα σχολεία ανοίγουν τελευταία, κάποια λογική έχουν στο μυαλο τους. υποθετω αναλογη με το οτι ειναι απο τα πρωτα που κλεινουν. δεν το θεωρω φυσιολογικο για τα παιδια, αλλα δεν νομιζω οτι μπορουν να επιστρέψουν ετσι απλα στις ταξεις κολλημένα το ενα πανω στο αλλο με τη μια, ουτε μια μερα τραλαλα να πουμε ανοιγουμε παιδότοπους ελατε να παίξετε. Η συζητησγ ξεκινησε απο την κοπελα που εθπε ότι αν ανοίξουν τα εμπορικα, θα γεμίσουν παιδάκια. δηλαδή ετσι χυμα θα παμε με το καλημερα; δεν εχει νοημα. κι οι εργαζομενοι που μπορουν να δουλέψουν απο το σπίτι λογικα ετσι θα συνεχίσουν για καμποσο καθρο. 

Εγώ πάντως δεν άκουσα κάπου ξεκάθαρα επίσημη δήλωση για τα σχολεία... Συνεντεύξεις έχω δει και σκόρπιες απόψεις, όπως αυτές όταν παίρνονταν τα μέτρα.... Καλά εννοείται οι ειδικοί ξέρουν τι είναι σωστό και τι όχι... Εδώ απλά κουβέντα κάνουμε και λέει ο καθένας "τη βλακεία του".

Πάντως εμένα μ ακούγεται πιο λογικό να ανοίξουν τα σχολεία και τελευταία τα εμπορικά και όσοι χώροι εργασίας μπορούν από απόσταση... Με τη λογική ότι περιορίζεις τη μετάδοση από ενήλικα σε ενήλικα, αλλά σταδιακά μεταφέρεις τον ιό μέσω των σχολείων στους υγιείς ενήλικες, αφού θεωρείται δεδομένο πως οι ευπαθείς ομάδες θα είναι σε καραντίνα για αρκετο καιρό ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Η ζέστη σαν ζεστη δε βοηθάει. Αν ήταν έτσι, χώρες με υψηλές θερμοκρασίες δεν θα είχαν κρούσματα. Αυτό που βοηθάει με τη ζέστη είναι ο συνεχής αερισμός και το ότι δε συνωστιζομαστε σε κλειστούς χώρους...

Να κάνω εγώ μια άλλη ερώτηση?? Πώς φαντάζεστε τη ζωή σας μετά από όλο αυτό??? Είχα χθες μια συζήτηση με μια γνωστή και τρόμαξα λίγο η αλήθεια είναι... Μου είπε πως πλέον φοβάται τόσο πολύ που δεν πρόκειται να ξαναδώσει το χέρι της σε άνθρωπο ή να αγκαλιάσει και να φιλήσει κάποιον.... Σκέφτεστε όλοι το ίδιο??? Είμαι εγώ η τρελή που δεν θέλω το παιδί μου να μεγαλώσει σε ένα τέτοιο αποξενωμένο κόσμο???

Γιατί να είσαι η μόνη που δεν το θέλει αυτό? Νομίζεις πως η γνωστή σου αυτό θέλει?  Να φοβάται?  Να ζει αποξενωμενα?  Όλοι όσοι δεν θεωρούμε τα μέτρα υπερβολικα δεν πάει να πει πως δεν σιχαινομαστε την κατάσταση.  Προσωπικά πιστεύω πως θα επανέλθουμε στην κανονικότητα όμως για κάποιο διάστημα θα είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα.  Πόσο διάστημα δεν ξέρω. Σίγουρα δεν φαντάζομαι μια ζωή χωρίς αγκαλιές και φιλιά.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

βοηθάει με τη ζέστη είναι ο συνεχής αερισμός και το ότι δε συνωστιζομαστε σε κλειστούς χώρους...

Να κάνω εγώ μια άλλη ερώτηση?? Πώς φαντάζεστε τη ζωή σας μετά από όλο αυτό??? Είχα χθες μια συζήτηση με μια γνωστή και τρόμαξα λίγο η αλήθεια είναι... Μου είπε πως πλέον φοβάται τόσο πολύ που δεν πρόκειται να ξαναδώσει το χέρι της σε άνθρωπο ή να αγκαλιάσει και να φιλήσει κάποιον.... Σκέφτεστε όλοι το ίδιο??? Είμαι εγώ η τρελή που δεν θέλω το παιδί μου να μεγαλώσει σε ένα τέτοιο αποξενωμένο κόσμο???

Να σου πω τι με φιβιζει εμενα. πρώτον ότι εδώ στο νησί δεν έχουμε σοβαρές δομες υγειας κ δευτερον οτι ο αντρας μ ειναι ψιλοευπαθης. Και το βασικο ότι είναι πολύ αρρωστοφοβικός κ προσέχαμε ούτως ή άλλως χειμώνα για τη γρίπη, δεν θα ηθελα ομως αυτο να επεκταθεί σε όλον τον χρονο γιατι εχει κ μια έμφυτη συμπάθεια στα βουνα κ τα λαγκάδια ουτως ή αλλως, στο τελος το παθδι μας θα ειναι σαν να μεγαλωσε στο μαντρί. Δηλαδη ο,τι κ να εχει γινει, τη βλέπω τη δουλειά ότι στην παιδική χαρά θα πηγαίνουμε καμία κουλη ώρα που δεν θα ειναι κανεις, οποτε δεν εχει νόημα να πηγαίνουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Η ζέστη σαν ζεστη δε βοηθάει. Αν ήταν έτσι, χώρες με υψηλές θερμοκρασίες δεν θα είχαν κρούσματα. Αυτό που βοηθάει με τη ζέστη είναι ο συνεχής αερισμός και το ότι δε συνωστιζομαστε σε κλειστούς χώρους...

Να κάνω εγώ μια άλλη ερώτηση?? Πώς φαντάζεστε τη ζωή σας μετά από όλο αυτό??? Είχα χθες μια συζήτηση με μια γνωστή και τρόμαξα λίγο η αλήθεια είναι... Μου είπε πως πλέον φοβάται τόσο πολύ που δεν πρόκειται να ξαναδώσει το χέρι της σε άνθρωπο ή να αγκαλιάσει και να φιλήσει κάποιον.... Σκέφτεστε όλοι το ίδιο??? Είμαι εγώ η τρελή που δεν θέλω το παιδί μου να μεγαλώσει σε ένα τέτοιο αποξενωμένο κόσμο???

Όχι φυσικά. Αν είναι δυνατόν; ήδη μου φαίνεται πολύ περίεργο που βλέπω τις ανιψιες μου στον δρόμο (μένουμε παραδίπλα) και κρατάμε δύο μέτρα απόσταση. Μου φαίνεται τόσο μα τόσο περίεργο. 

 

Επίσης η άχρηστη πληροφορία της ημέρας: στην Δανία και στην Νορβηγία ανοίγουν τα σχολεία σε 2 βδομάδες και θα αρχίσουν σιγά σιγά την άρση του lockdown μετά από αυτό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Γιατί να είσαι η μόνη που δεν το θέλει αυτό? Νομίζεις πως η γνωστή σου αυτό θέλει?  Να φοβάται?  Να ζει αποξενωμενα?  Όλοι όσοι δεν θεωρούμε τα μέτρα υπερβολικα δεν πάει να πει πως δεν σιχαινομαστε την κατάσταση.  Προσωπικά πιστεύω πως θα επανέλθουμε στην κανονικότητα όμως για κάποιο διάστημα θα είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα.  Πόσο διάστημα δεν ξέρω. Σίγουρα δεν φαντάζομαι μια ζωή χωρίς αγκαλιές και φιλιά.  

Πόσο πιθανό είναι επανέλθουμε στην κουλτούρα μας, όμως, όταν επί ένα διάστημα θα κυκλοφορει ο κόσμος με γάντια έξω και μάσκες??? Πόσο μακριά είμαστε άραγε από το να γίνουμε σαν τους Κινέζους που κυκλοφορούν με τις μάσκες χειμώνα καλοκαίρι???

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Πάντως εμένα μ ακούγεται πιο λογικό να ανοίξουν τα σχολεία και τελευταία τα εμπορικά και όσοι χώροι εργασίας μπορούν από απόσταση... Με τη λογική ότι περιορίζεις τη μετάδοση από ενήλικα σε ενήλικα, αλλά σταδιακά μεταφέρεις τον ιό μέσω των σχολείων στους υγιείς ενήλικες, αφού θεωρείται δεδομένο πως οι ευπαθείς ομάδες θα είναι σε καραντίνα για αρκετο καιρό ακομα...

τα παιδιά όμως δεν μεταφέρουν τον οι σταδιακά αλλά μάλλον με ραγδαίους ρυθμούς, αν σκεφτείς κ πώς αρρωσταίνουν μαζικά στους παιδικούς. Ισως γ αυτο θεωρειται πιο ασφαλης η διάχυση μεσω ενηλικων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

 

 

Επίσης η άχρηστη πληροφορία της ημέρας: στην Δανία και στην Νορβηγία ανοίγουν τα σχολεία σε 2 βδομάδες και θα αρχίσουν σιγά σιγά την άρση του lockdown μετά από αυτό. 

Με αυτή τη λογική μιλάω τόση ώρα...

Just now, Έσπερος είπε:

τα παιδιά όμως δεν μεταφέρουν τον οι σταδιακά αλλά μάλλον με ραγδαίους ρυθμούς, αν σκεφτείς κ πώς αρρωσταίνουν μαζικά στους παιδικούς. Ισως γ αυτο θεωρειται πιο ασφαλης η διάχυση μεσω ενηλικων. 

Αρρωσταίνουν μαζικά στους παιδικούς γιατί δεν έχουν έρθει μέχρι τότε σε επαφή με παθογόνα ΣΥΝ ότι δεν είναι εύκολο να τηρήσουν τα μωρά τις σωστές συνθήκες... Βήχουν το ένα πάνω στο άλλο, βάζουν παιχνίδια στο στόμα κλπ... Έτσι όμως αποκτούν αντισώματα... Σκέψου, πόσο συχνά αρρωσταίνουν οι γονείς βρεφών??? Σίγουρα όχι τόσο πολύ όσο τα παιδιά τους, διότι έχουν ήδη ένα "Χ" ανοσοποιητικό... Άλλωστε είναι κοινή παραδοχή, πως τα παιδιά που οι γονείς τα έχουν υπερπροστατευμενα με αντισηπτικα κλπ, είναι αυτά που έρχονται συχνότερα στα νοσοκομεία με λοιμώξεις και αλλεργίες, ακόμα και σε μεγαλύτερη ηλικία

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Πόσο πιθανό είναι επανέλθουμε στην κουλτούρα μας, όμως, όταν επί ένα διάστημα θα κυκλοφορει ο κόσμος με γάντια έξω και μάσκες??? Πόσο μακριά είμαστε άραγε από το να γίνουμε σαν τους Κινέζους που κυκλοφορούν με τις μάσκες χειμώνα καλοκαίρι???

Και να θέλουμε δεν θα μπορουμε,  θα έχουμε έλλειψη μπουαχαχα.  

 

Δεν θα γινει αυτό, κάποια στιγμή θα επανελθουμε, η επιστημη έχει προχωρήσει πάρα πολύ και τώρα δουλεύει πυρετωδώς και παγκοσμιως για αυτόν τον ιό.  Ελπιζω πιο συντομα απο οσο φοβαμαι. Ζούμε τη νεότερη παγκοσμια ιστορία.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Και να θέλουμε δεν θα μπορουμε,  θα έχουμε έλλειψη μπουαχαχα.  

 

Δεν θα γινει αυτό, κάποια στιγμή θα επανελθουμε, η επιστημη έχει προχωρήσει πάρα πολύ και τώρα δουλεύει πυρετωδώς και παγκοσμιως για αυτόν τον ιό.  Ελπιζω πιο συντομα απο οσο φοβαμαι. Ζούμε τη νεότερη παγκοσμια ιστορία.  

Όπως διάβασα και στο φμπ, ζούμε στιγμές που θα πέφτουν ως θέμα πανελλαδικών το 2100!!! Αχαχαχαχαχχαχ

Μακάρι να έχεις δίκιο, αλλά δεν ξέρω... Η αλήθεια είναι πως με τρομάζει ως προς τον αντίκτυπο που θα έχει όλο αυτό στην ψυχολογία του κόσμου... Έχω δει στον κύκλο μου γενικά πολύ ακραίες απόψεις όσον αφορά αυτό και μάλλον έχω επηρεαστεί!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εγώ φοβάμαι ότι θα είναι έτσι για πάντα. (Θέλω να) πιστεύω πως θα βρεθεί εμβόλιο. Όπως πιστεύω και πως θα ξεπεραστεί και ψυχολογικά και οικονομικα και απ'ολα (όλες οι συμφορές ξεπερνιουνται άλλωστε) και σε λίγα χρόνια θα λέμε "θυμάστε τότε με τον ιό που ήμασταν μέσα και καθόμασταν όλοι στην τηλεόραση 6 η ώρα να ακούσουμε την αναφορά;" Τώρα για το τι λέει ο ένας κι ο άλλος δεν δίνω πολλή σημασία, στο φβ δεν ξέρω κι εγώ πόσοι ελεγαν ότι είναι στημένο ώστε με το εμβόλιο να μας περάσουν μικροτσίπ. Ο,τι να'ναι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Η ζέστη σαν ζεστη δε βοηθάει. Αν ήταν έτσι, χώρες με υψηλές θερμοκρασίες δεν θα είχαν κρούσματα. Αυτό που βοηθάει με τη ζέστη είναι ο συνεχής αερισμός και το ότι δε συνωστιζομαστε σε κλειστούς χώρους...

Να κάνω εγώ μια άλλη ερώτηση?? Πώς φαντάζεστε τη ζωή σας μετά από όλο αυτό??? Είχα χθες μια συζήτηση με μια γνωστή και τρόμαξα λίγο η αλήθεια είναι... Μου είπε πως πλέον φοβάται τόσο πολύ που δεν πρόκειται να ξαναδώσει το χέρι της σε άνθρωπο ή να αγκαλιάσει και να φιλήσει κάποιον.... Σκέφτεστε όλοι το ίδιο??? Είμαι εγώ η τρελή που δεν θέλω το παιδί μου να μεγαλώσει σε ένα τέτοιο αποξενωμένο κόσμο???

Α καλά.. η γνωστή σου έχει θέματα.. Σε λίγο καιρό θα καταλαγιάσει όλο αυτό.. Ο άνθρωποι δεν αντέχουν να φοβούνται για πολύ. Εγώ τις πρώτες μέρες φοβόμουν πάρα πολύ. Πήγαινα στην δουλειά και ένιωθα ότι κινδύνευα ανά πάσα στιγμή. Τώρα λέω κάθε πρωί ευχαριστώ που πηγαίνω στην δουλειά.  Δεν φοβάμαι πια τον ιό. Φοβάμαι μόνο τα παρελκόμενα του lock down. Την οικονομική καταστροφή, την κακή ψυχολογία μου (υπάρχει και το γονίδιο της κατάθλιψης στην οικογένεια, έχω περάσει και από κει) και εκείνη των δικών μου, τον εγκλεισμό του παιδιού που με ρωτάει πότε θα ξαναδεί παιδάκια και πηγαίνω στο μπάνιο και κλαίω, τις απώλειες που θα θρηνήσουμε μετά κλ. Εγώ σαν την γνωστή σου δεν θα γίνω. Να φανταστείς, στο γραφείο , (είμαστε οικογενειακή επιχείρηση, που στήθηκε από τον μπαμπά μου και τον αδερφό του και είμαστε μέσα εγώ , 3 πρώτα ξαδέρφια μου και η αδερφή μου) όλα τα χρόνια, κάθε πρωί, φιλιόμασταν όλοι (η οικογένεια) για καλημέρα. Από τότε που ήταν και οι μεγάλοι ακόμη μέσα. Το κόψαμε τώρα αναγκαστικά και μου έχει στοιχίσει πολύ. Ανυπομονώ να τους αγκαλιάσω και να τους φιλήσω ξανά. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ειμαι απαισιόδοξο ατομο γενικα κι ετσι δεν μπορω να κανω καποια θετικη σκεψη. Φανταζομαι την κατήφεια κ τα κλειστα μαγαζια τον χειμωνα λογω της χαμένης σαιζον, οσο κι αν εχουν περιουσιακά στοιχεια εδω που δεν θα πεινάσουν ουτε θα αλλαξει το επιπεδο διαβίωσης τους, σιγουρα δεν θα ειναι ολα φυσιολογικα. Σκεφτομαι τις ευπαθείς ομαδες που θα εχουν αλλον εναν λογο να φοβουνται μεχρι να βγει το εμβολιο, και ότι τελικά στη συνείδηση μας θα κανονικόποιηθει τελικα αλλη μια αιτια θανάτου. και διαφορα τετοια ευχαριστα. σας εφτιαξα τη διαθεση τωρα, το ξερω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγώ ειμαι απαισιόδοξο ατομο γενικα κι ετσι δεν μπορω να κανω καποια θετικη σκεψη. Φανταζομαι την κατήφεια κ τα κλειστα μαγαζια τον χειμωνα λογω της χαμένης σαιζον, οσο κι αν εχουν περιουσιακά στοιχεια εδω που δεν θα πεινάσουν ουτε θα αλλαξει το επιπεδο διαβίωσης τους, σιγουρα δεν θα ειναι ολα φυσιολογικα. Σκεφτομαι τις ευπαθείς ομαδες που θα εχουν αλλον εναν λογο να φοβουνται μεχρι να βγει το εμβολιο, και ότι τελικά στη συνείδηση μας θα κανονικόποιηθει τελικα αλλη μια αιτια θανάτου. και διαφορα τετοια ευχαριστα. σας εφτιαξα τη διαθεση τωρα, το ξερω. 

Καλημέρα!!! Κοίτα, αντικειμενικά, οι ευπαθείς ευπαθείς ομάδες, έχουν πολλά άλλα πράγματα να φοβούνται εκτός από τον covid 19... Πχ, στη γιαγιά μου που είναι 85 χρόνων, εγώ δεν πήγαινα ακόμα και όταν ήμουν απλά κρυωμενη γιατί ξέρω πως ακόμα και κάτι τόσο απλό μπορεί να σταθεί μοιραίο για μια γριούλα σαν αυτή... Βέβαια, δε θα τη βαλουμε στη γυάλα απλά και μόνο για να αναπνέει περισσότερα χρόνια, χωρίς όμως να μας ευχαριστιετςι και να τη χαιρόμαστε!!! Προτιμώ να ζήσει 2 χρόνια λιγοτερα και να είναι ΚΑΛΑ, παρά να ζήσει περισσότερο και να μην ευχαριστιεται παιδια, εγγόνια, δισέγγονα και γενικά να μην έχει μια γεμάτη ζωη.... αλλά αυτή είναι η νοοτροπία μου εμενα....

Τώρα, όσον αφορά τους νεότερους με έναν απλό διαβήτη κλπ, θεωρώ πως σιγά σιγά, θα κάνουν το εμβόλιο όταν βγει και θα μπουν σε μια κανονικότητα, όπως έγινε και με τη γριππη!!! Απώλειες φυσικά και θα έχουμε κάθε χρόνο, αλλωστε ο άνθρωπος από κάτι πρέπει να πεθάνει κάποια στιγμή... Είναι ο κύκλος της ζωής!!! Δε γίνεται να ζήσουμε εσαεί... Και νομίζω για αυτό είναι οι περισσότερες αντιδράσεις παγκοσμίως, αφού τα θύματα ως επί το πλείστον είναι υπερήλικες... Πχ και εγώ συμφωνώ πως δε γίνεται να παρουσιάζεται ως θύμα του κορωνοιου ένας παππούς ή μια γιαγιά 85 και άνω, αφού από κάτι θα πήγαινε... Βέβαια, αυτό δε σημαίνει ότι θα τους αφήσουμε να εξοντωθούν μια και έξω όλοι μαζί... Δεν τους πετάμε στον Καιάδα... Απλά θεωρώ πως η "αλήθεια" βρίσκεται κάπου στη μέση!!! Απλά στην Ελλάδα δεν είμαστε για κάποιο λόγο εξοικειωμένοι με την έννοια του θανάτου και τη θνητότητα μας και το παίρνουμε πιο "βαριά", ενώ στο εξωτερικό υπάρχει εξοικείωση από μικρές ηλικίες... Δεν θα ξεχάσω πχ πότε την πεθερά μου, η οποία όταν πεθανε η πεθερά της , 97 ετών παρακαλώ, με ρωτούσε καταρρακωμενη αν θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για να ζήσει λίγο παραπάνω. Και φυσικά με κοιταγε λες και ήμουν ουφο όταν της είπα ότι έπρεπε από κάτι να πεθάνει σε αυτή την ηλικία. Αυτός ο άνθρωπος πχ μόνο εξοικειωμένος δεν είναι με τη θνητότητα του και με την ιδέα πως κάποια στιγμή θα πεθάνει. Και δυστυχώς το έχει περάσει και στα παιδιά της, τα οποία αν και μεγάλα (44 η μεγάλη μου η κουνιάδα, 32 ο άντρας μ που είναι μικρότερος) πέρασαν πολύ δύσκολα για να αποδεχθούν την αρρώστια και το θάνατο των δικων τους γιαγιάδων, στα 82 η μία και στα 97 η άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση για τα δίδακτρα των ιδιωτικών:

 

ΙΙ. Αναπροσαρμογή στα δίδακτρα

1. Μη παρεχόμενες υπηρεσίες, όπως μεταφορά, σίτιση, απογευματινές δραστηριότητες κ.ά., από τους εργοδότες-επιχειρήσεις δεν χρεώνονται για όσο διάστημα διαρκεί η απαγόρευση της εκπαιδευτικής λειτουργίας με φυσική παρουσία και δεν υπάρχει υποχρέωση καταβολής των αντίστοιχων ποσών από τους υπόχρεους.

2. Εναπόκειται στις επιχειρήσεις-εργοδότες και στους υπόχρεους καταβολής διδάκτρων να συμφωνούν ενδεχόμενη αναπροσαρμογή των διδάκτρων που αντιστοιχούν στο πρόγραμμα διδασκαλίας/κατάρτισης για το χρονικό διάστημα της προηγούμενης παραγράφου κατ’ αναλογία της παρεχόμενης υπηρεσίας τηλεκπαίδευσης/τηλεκατάρτισης.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anemoni1989 είπε:

Καλημέρα!!! Κοίτα, αντικειμενικά, οι ευπαθείς ευπαθείς ομάδες, έχουν πολλά άλλα πράγματα να φοβούνται εκτός από τον covid 19... Πχ, στη γιαγιά μου που είναι 85 χρόνων, εγώ δεν πήγαινα ακόμα και όταν ήμουν απλά κρυωμενη γιατί ξέρω πως ακόμα και κάτι τόσο απλό μπορεί να σταθεί μοιραίο για μια γριούλα σαν αυτή... Βέβαια, δε θα τη βαλουμε στη γυάλα απλά και μόνο για να αναπνέει περισσότερα χρόνια, χωρίς όμως να μας ευχαριστιετςι και να τη χαιρόμαστε!!! Προτιμώ να ζήσει 2 χρόνια λιγοτερα και να είναι ΚΑΛΑ, παρά να ζήσει περισσότερο και να μην ευχαριστιεται παιδια, εγγόνια, δισέγγονα και γενικά να μην έχει μια γεμάτη ζωη.... αλλά αυτή είναι η νοοτροπία μου εμενα....

Τώρα, όσον αφορά τους νεότερους με έναν απλό διαβήτη κλπ, θεωρώ πως σιγά σιγά, θα κάνουν το εμβόλιο όταν βγει και θα μπουν σε μια κανονικότητα, όπως έγινε και με τη γριππη!!! Απώλειες φυσικά και θα έχουμε κάθε χρόνο, αλλωστε ο άνθρωπος από κάτι πρέπει να πεθάνει κάποια στιγμή... Είναι ο κύκλος της ζωής!!! Δε γίνεται να ζήσουμε εσαεί... Και νομίζω για αυτό είναι οι περισσότερες αντιδράσεις παγκοσμίως, αφού τα θύματα ως επί το πλείστον είναι υπερήλικες... Πχ και εγώ συμφωνώ πως δε γίνεται να παρουσιάζεται ως θύμα του κορωνοιου ένας παππούς ή μια γιαγιά 85 και άνω, αφού από κάτι θα πήγαινε... Βέβαια, αυτό δε σημαίνει ότι θα τους αφήσουμε να εξοντωθούν μια και έξω όλοι μαζί... Δεν τους πετάμε στον Καιάδα... Απλά θεωρώ πως η "αλήθεια" βρίσκεται κάπου στη μέση!!! Απλά στην Ελλάδα δεν είμαστε για κάποιο λόγο εξοικειωμένοι με την έννοια του θανάτου και τη θνητότητα μας και το παίρνουμε πιο "βαριά", ενώ στο εξωτερικό υπάρχει εξοικείωση από μικρές ηλικίες... Δεν θα ξεχάσω πχ πότε την πεθερά μου, η οποία όταν πεθανε η πεθερά της , 97 ετών παρακαλώ, με ρωτούσε καταρρακωμενη αν θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για να ζήσει λίγο παραπάνω. Και φυσικά με κοιταγε λες και ήμουν ουφο όταν της είπα ότι έπρεπε από κάτι να πεθάνει σε αυτή την ηλικία. Αυτός ο άνθρωπος πχ μόνο εξοικειωμένος δεν είναι με τη θνητότητα του και με την ιδέα πως κάποια στιγμή θα πεθάνει. Και δυστυχώς το έχει περάσει και στα παιδιά της, τα οποία αν και μεγάλα (44 η μεγάλη μου η κουνιάδα, 32 ο άντρας μ που είναι μικρότερος) πέρασαν πολύ δύσκολα για να αποδεχθούν την αρρώστια και το θάνατο των δικων τους γιαγιάδων, στα 82 η μία και στα 97 η άλλη.

θα σου πω γεvικα συμφωvω απλα διαφωvω στο εξης κ εκει ειvαι κ η διαφορα αυτου του ιου. Η γιαΥια μου το χειμωvα μεvει με τους γοvεις μου 90 χροvωv(η γιαγια) . Στους γοvεις μου καθε μερα ερχετε η αδερφη μου που ειvαι vηπιαγωγος κ ο αvηψιος μου που ειvαι δημοτικο μεvουv εκει καθημεριvα καποιες ωρες κυριως ο μικρος. Ητε ειvαι συvαχωμεvοι ητε οχι. Η γιαγια εχει αvτισωματα vα αvτιμετωπησει μια ιωσουλα κ καvει κ το εμβολιο της γριπης οποτε 10 χροvια τωρα ειμαστε μια χαρα ολοι . το ιδιο συμβαιvει κ με τους παππουδες 95 χροvωv του αvτρα μου καθε χροvο το χειμωvα γυριζουv απτο χωριο κ ζουv με τα παιδια κ εγγοvια τους κ ειvαι μια χαρα . 

Αυτος ο ιος ειvαι κατι καιvουριο κ ειvαι κριμα vα παvε απο αυτο επειδη απλως δεv υπαρχει εμβολιο. εvvοειτε οτι μπορει αvα πασα στιγμη vα πεθαvουv μεγαλοι αvθρωποι ειvαι αλλα στηv καΥασταση που ειvαι σημερα σιγουρα το καλοκαιρι θα ειvαι μια χαρα. Οποτε οχι δεv θεωρω εvαv παππου που μπορει vα παει κ μεχρι τα 100 αvετα vα μηv τοv προστατεψουμε μεχρι vα βρεθει το εμβολιο. 

Επεξεργάστηκαν by ninaki80
Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

θα σου πω γεvικα συμφωvω απλα διαφωvω στο εξης κ εκει ειvαι κ η διαφορα αυτου του ιου. Η γιαΥια μου το χειμωvα μεvει με τους γοvεις μου 90 χροvωv(η γιαγια) . Στους γοvεις μου καθε μερα ερχετε η αδερφη μου που ειvαι vηπιαγωγος κ ο αvηψιος μου που ειvαι δημοτικο μεvουv εκει καθημεριvα καποιες ωρες κυριως ο μικρος. Ητε ειvαι συvαχωμεvοι ητε οχι. Η γιαγια εχει αvτισωματα vα αvτιμετωπησει μια ιωσουλα κ καvει κ το εμβολιο της γριπης οποτε 10 χροvια τωρα ειμαστε μια χαρα ολοι . το ιδιο συμβαιvει κ με τους παππουδες 95 χροvωv του αvτρα μου καθε χροvο το χειμωvα γυριζουv απτο χωριο κ ζουv με τα παιδια κ εγγοvια τους κ ειvαι μια χαρα . 

Αυτος ο ιος ειvαι κατι καιvουριο κ ειvαι κριμα vα παvε απο αυτο επειδη απλως δεv υπαρχει εμβολιο. εvvοειτε οτι μπορει αvα πασα στιγμη vα πεθαvουv μεγαλοι αvθρωποι ειvαι αλλα στηv καΥασταση που ειvαι σημερα σιγουρα το καλοκαιρι θα ειvαι μια χαρα. Οποτε οχι δεv θεωρω εvαv παππου που μπορει vα παει κ μεχρι τα 100 αvετα vα μηv τοv προστατεψουμε μεχρι vα βρεθει το εμβολιο. 

Εννοείται, να προστατευτεί όσο μπορεί. Αν όμως η ευπαθής ομάδα ήταν 95άρηδες, θα συμφωνούσες να σταματήσει η λειτουργία μιας χώρας με όλα τα επακόλουθα και να κλειστούμε όλοι μέσα, επειδή θα μπορούσε ο 95άρης να ζήσει ως τα 100? Κάτι άλλο εννοείς φαντάζομαι?

Just now, Sunshine8 said:

Η απόφαση για τα δίδακτρα των ιδιωτικών:

 

ΙΙ. Αναπροσαρμογή στα δίδακτρα

1. Μη παρεχόμενες υπηρεσίες, όπως μεταφορά, σίτιση, απογευματινές δραστηριότητες κ.ά., από τους εργοδότες-επιχειρήσεις δεν χρεώνονται για όσο διάστημα διαρκεί η απαγόρευση της εκπαιδευτικής λειτουργίας με φυσική παρουσία και δεν υπάρχει υποχρέωση καταβολής των αντίστοιχων ποσών από τους υπόχρεους.

2. Εναπόκειται στις επιχειρήσεις-εργοδότες και στους υπόχρεους καταβολής διδάκτρων να συμφωνούν ενδεχόμενη αναπροσαρμογή των διδάκτρων που αντιστοιχούν στο πρόγραμμα διδασκαλίας/κατάρτισης για το χρονικό διάστημα της προηγούμενης παραγράφου κατ’ αναλογία της παρεχόμενης υπηρεσίας τηλεκπαίδευσης/τηλεκατάρτισης.

Δηλαδή να τα βρούνε μεταξύ τους οι γονείς με τα σχολεία /παιδικούς?? Και τί ? θα ζητήσουν οι γονείς να δουν τιμολόγια και μισθοδοσίες για να δούν τί δεν πρέπει να χρεωθούν?

Link to comment
Share on other sites

Για τους ηλικιωμένους, δεν είναι μόνο το "αν δεν ήταν ο κορωνοϊός το καλοκαίρι θα ήταν καλά". Μπορει να μην ήταν καλά το καλοκαίρι για άλλο λογο ή να είχαν πεθάνει από άλλο λογο. Απλά είναι κρίμα να πεθάνουν από κάτι που σε κάνει να υποφέρεις τόσο πολύ (διάβασα ότι είναι σαν να σου τελειώνει ο αέρας, σαν ασφυξία ή πνίξιμο σε νερό) και μαλιστα σε μια περίοδο που ούτε να τους κηδεψεις δεν θα μπορείς κ θα γίνονται σωρηδόν κηδείες ενώ θα μπορούσαν να πεθάνουν ήσυχα στον ύπνο τους πχ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Έχοντας δει το τι συμβαίνει στην Ιταλία, την Ισπανία, τις ΗΠΑ κ οχι μονο, μου φαινεται αδιανοητο να λεμε ετσι απλα οτι θα πέθαιναν καποιοι 90ρηδες που ούτως ή άλλως από κάτι θα πηγαιναν. Πρωτον δεν πέθαναν μονο 90ρηδες. Δευτερον πέθαναν ολομόναχοι κ οι αγαπημένοι τους δεν μπόρεσαν να τους δουν στις τελευταιες στιγμες τξυς. Τριτον, με την πιεση που δέχτηκαν τε νοσοκομεια, σιγουρα υπήρξαν "παράπλευρες απώλειες" κ ανθρωπων με αλλες παθήσεις. 

 

Φυσικα και δεν μπορουμε να ειμαστε ολοι σε καραντινα μεχρι να  βρεθει εμβολιο αλλα δεν ειναι δυνατον να μιλαμε τοσο κυνικά. 

 

Συμφωνώ μαζί σου. Η κοπέλα που το έγραψε είναι προφανώς κ πολύ νεαρή σε ηλικία κ ίσως τα βλέπει αλλιώς. Εγώ πάντως στα 45 κ με γονείς στα 84 δεν το βλέπω έτσι. Τρέμω μην τους Χ; σω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Έχοντας δει το τι συμβαίνει στην Ιταλία, την Ισπανία, τις ΗΠΑ κ οχι μονο, μου φαινεται αδιανοητο να λεμε ετσι απλα οτι θα πέθαιναν καποιοι 90ρηδες που ούτως ή άλλως από κάτι θα πηγαιναν. Πρωτον δεν πέθαναν μονο 90ρηδες. Δευτερον πέθαναν ολομόναχοι κ οι αγαπημένοι τους δεν μπόρεσαν να τους δουν στις τελευταιες στιγμες τξυς. Τριτον, με την πιεση που δέχτηκαν τε νοσοκομεια, σιγουρα υπήρξαν "παράπλευρες απώλειες" κ ανθρωπων με αλλες παθήσεις. 

 

Φυσικα και δεν μπορουμε να ειμαστε ολοι σε καραντινα μεχρι να  βρεθει εμβολιο αλλα δεν ειναι δυνατον να μιλαμε τοσο κυνικά. 

Αν αναφέρεσαι σε μένα, που έτσι νομίζω, για κόμη μια φορά δεν διάβασε καλά τί έγραψα. Ρώτησα υποθετικά αν ήταν μόνο οι 95άρηδες που κινδύνευαν (κάτι το οποίο δεν ισχύει, αν θα θεωρούσε λογικό να κλειστούμε μέσα μήνες, να θέσουμε σε τεράστιο κίνδυνο την οικονομία της χώρας και να θρηνήσουμε κατά συνέπεια και πολύ νεότερα θύματα. Αυτό ρώτησα.

Αν και τώρα συνειδητοποίησα ότι και η Ανεμόνη για 90χρονους έγραψε, οπότε μάλλον σε εκείνη αναφέρεσαι. Οπότε άκυρο ότι δεν διάβασες σωστά.

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αν αναφέρεσαι σε μένα, που έτσι νομίζω, για κόμη μια φορά δεν διάβασε καλά τί έγραψα. Ρώτησα υποθετικά αν ήταν μόνο οι 95άρηδες που κινδύνευαν (κάτι το οποίο δεν ισχύει, αν θα θεωρούσε λογικό να κλειστούμε μέσα μήνες, να θέσουμε σε τεράστιο κίνδυνο την οικονομία της χώρας και να θρηνήσουμε κατά συνέπεια και πολύ νεότερα θύματα. Αυτό ρώτησα.

Σε εσένα κ την @anemoni1989, απλώς το δικό σου σχόλιο βρήκα τελευταίο. Κατάλαβα οτι το ελεγες υποθετικά. Και παλι ομως, υπαρχουν 90ρηδερ που ειναι καλα δραστήριοι, στα χωριά ειδικά, κ 60ρηδες με σοβαρά θέματα υγείας. Με ποιο κριτήριο λεμε οτι δεν πειραζει ο 90ρης αλλα πειραζει ο 60ρης που μπορει η ποιοτητα ζωης του να ειναι χειροτερη; 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλημέρα!!! Κοίτα, αντικειμενικά, οι ευπαθείς ευπαθείς ομάδες, έχουν πολλά άλλα πράγματα να φοβούνται εκτός από τον covid 19... Πχ, στη γιαγιά μου που είναι 85 χρόνων, εγώ δεν πήγαινα ακόμα και όταν ήμουν απλά κρυωμενη γιατί ξέρω πως ακόμα και κάτι τόσο απλό μπορεί να σταθεί μοιραίο για μια γριούλα σαν αυτή... Βέβαια, δε θα τη βαλουμε στη γυάλα απλά και μόνο για να αναπνέει περισσότερα χρόνια, χωρίς όμως να μας ευχαριστιετςι και να τη χαιρόμαστε!!! Προτιμώ να ζήσει 2 χρόνια λιγοτερα και να είναι ΚΑΛΑ, παρά να ζήσει περισσότερο και να μην ευχαριστιεται παιδια, εγγόνια, δισέγγονα και γενικά να μην έχει μια γεμάτη ζωη.... αλλά αυτή είναι η νοοτροπία μου εμενα....

Τώρα, όσον αφορά τους νεότερους με έναν απλό διαβήτη κλπ, θεωρώ πως σιγά σιγά, θα κάνουν το εμβόλιο όταν βγει και θα μπουν σε μια κανονικότητα, όπως έγινε και με τη γριππη!!! Απώλειες φυσικά και θα έχουμε κάθε χρόνο, αλλωστε ο άνθρωπος από κάτι πρέπει να πεθάνει κάποια στιγμή... Είναι ο κύκλος της ζωής!!! Δε γίνεται να ζήσουμε εσαεί... Και νομίζω για αυτό είναι οι περισσότερες αντιδράσεις παγκοσμίως, αφού τα θύματα ως επί το πλείστον είναι υπερήλικες... Πχ και εγώ συμφωνώ πως δε γίνεται να παρουσιάζεται ως θύμα του κορωνοιου ένας παππούς ή μια γιαγιά 85 και άνω, αφού από κάτι θα πήγαινε... Βέβαια, αυτό δε σημαίνει ότι θα τους αφήσουμε να εξοντωθούν μια και έξω όλοι μαζί... Δεν τους πετάμε στον Καιάδα... Απλά θεωρώ πως η "αλήθεια" βρίσκεται κάπου στη μέση!!! Απλά στην Ελλάδα δεν είμαστε για κάποιο λόγο εξοικειωμένοι με την έννοια του θανάτου και τη θνητότητα μας και το παίρνουμε πιο "βαριά", ενώ στο εξωτερικό υπάρχει εξοικείωση από μικρές ηλικίες... Δεν θα ξεχάσω πχ πότε την πεθερά μου, η οποία όταν πεθανε η πεθερά της , 97 ετών παρακαλώ, με ρωτούσε καταρρακωμενη αν θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για να ζήσει λίγο παραπάνω. Και φυσικά με κοιταγε λες και ήμουν ουφο όταν της είπα ότι έπρεπε από κάτι να πεθάνει σε αυτή την ηλικία. Αυτός ο άνθρωπος πχ μόνο εξοικειωμένος δεν είναι με τη θνητότητα του και με την ιδέα πως κάποια στιγμή θα πεθάνει. Και δυστυχώς το έχει περάσει και στα παιδιά της, τα οποία αν και μεγάλα (44 η μεγάλη μου η κουνιάδα, 32 ο άντρας μ που είναι μικρότερος) πέρασαν πολύ δύσκολα για να αποδεχθούν την αρρώστια και το θάνατο των δικων τους γιαγιάδων, στα 82 η μία και στα 97 η άλλη.

Μάλλον μιλάς εκ του ασφαλούς. Αν ήσουν εσύ ή ο συζυγος σου ευπαθής ομάδα θα το σκεφτόσουν εντελώς διαφορετικά. Έχε στο νου σου ότι μπορεί να έχεις κάποια κρυφή νόσο που δεν έχει εκδηλωθεί ακόμη κ ο ιός αυτός να σε στείλει κ να λέμε μετά μα πως πέθανε νεαρή κοπέλα. Λοιπόν ας μη μιλάμε θεωρώντας δεδομένο ότι πεθαίνουν μόνο 90χρονοι γιατί δεν είναι έτσι. Πεθαίνουν και 60χρονοι δηλαδή εν δυνάμει οι γονείς μας κ 40χρονοι δηλαδή εν δυνάμει εμείς. Το ότι είναι λιγότεροι δε σημαίνει τπτ. Μπορεί εγώ ή εσύ να είμαστε αυτή η εξαίρεση κ δεν το ξέρεις μέχρι να το πάθεις. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...