Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

8 minutes ago, Deena said:

Εν τω μεταξύ άνοιξε η πλατφόρμα για τους 40-44 και τα κοντινά ραντεβού εξαντλήθηκαν στο 10λεπτο.

 

Αυτη την στιγμή βρίσκεις με δυσκολία τέλος Μαΐου.

 

Τυπου Καποδίστριας και πατάτες είναι το πράγμα.

Ισχύει. Μπήκε ο άντρας μου και βρήκε πρώτο διαθέσιμο τέλος Μαίου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

έτσι όπως το έγραψες φάνηκε σαν να εννοείς ότι οποιαδήποτε κοπέλα ακόμα δεν έχει τεκνοποιήσει, θα έπρεπε να το αποφύγει γι αυτόν τον λόγο. 

 

Μα ναι, αυτό είπαν. Δεν προσδιόρισαν αν επηρεάζει μόνο άμεση εγκυμοσύνη ή γενικά στο μέλλον. Είπαν "αν σκοπεύεις να τεκνοποιήσεις να μην το κάνεις". Αυτό με τους 3 μήνες αναμονή το ακούσαμε στην αρχή σαν φήμη (για όλα τα εμβόλια) αλλά αυτό που ανακοινώθηκε έλεγε συγκεκριμένα για το άστρα και χωρίς συγκεκριμένη αναμονή, γενικώς και αορίστως "αν σκοπεύεις να τεκνοποιήσεις"

Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχω άυλη, μου ήρθε το απόγευμα μήνυμα ότι είμαι σε ομάδα προτεραιότητας. Μπαίνω και εγώ περιχαρής να κλείσω, τίποτα. Δε μου βγάζει καμία διαθέσιμη ημερομηνία, σε κανένα κέντρο (άλλαξα και ΤΚ) και το περίεργο είναι ότι μου δείχνει μόνο τη τρέχουσα εβδομάδα χωρίς δυνατότητα να πάω παρακάτω! Υποθέτω ότι έχει φάει κάποιο κόλλημα; Μπήκα και πριν λίγο, το ίδιο :(

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , little lamb είπε:

 

Μα ναι, αυτό είπαν. Δεν προσδιόρισαν αν επηρεάζει μόνο άμεση εγκυμοσύνη ή γενικά στο μέλλον. Είπαν "αν σκοπεύεις να τεκνοποιήσεις να μην το κάνεις". Αυτό με τους 3 μήνες αναμονή το ακούσαμε στην αρχή σαν φήμη (για όλα τα εμβόλια) αλλά αυτό που ανακοινώθηκε έλεγε συγκεκριμένα για το άστρα και χωρίς συγκεκριμένη αναμονή, γενικώς και αορίστως "αν σκοπεύεις να τεκνοποιήσεις"

όχι επ αόριστον προφανώς! το «σκοπεύουν» σημαίνει ζευγάρι που το έχει στο πρόγραμμα, το επιδιώκει ή τέλος πάντων θεωρεί πιθανό να συμβεί. Και δεν είναι καν απαγόρευση, είναι σύσταση. προέκυψαν κ σε εθελόντριες δοκιμών εγκυμοσύνες κ ήταν οκ απλώς δεν υπάρχουν δεδομένα για να πουν ότι είναι απόλυτα ασφαλές. (δεν έχει υπάρξει δηλαδή κάποια αντένδειξη). Εσυ δλδ που εχεις παθδι δυο χρόνων άνετα εντάσσεσαι στην ομάδα που «σκοπεύει» γιατί μπορεί ομτως να σου συμβεί κ απρογραμμάτιστα. μια συνομήλικό σου χωρίς δεσμό αυτόν τον καιρό, δεν εντάσσεται στην κατηγορία που σκοπεύει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , vtgian είπε:

Ενώ έχω άυλη, μου ήρθε το απόγευμα μήνυμα ότι είμαι σε ομάδα προτεραιότητας. Μπαίνω και εγώ περιχαρής να κλείσω, τίποτα. Δε μου βγάζει καμία διαθέσιμη ημερομηνία, σε κανένα κέντρο (άλλαξα και ΤΚ) και το περίεργο είναι ότι μου δείχνει μόνο τη τρέχουσα εβδομάδα χωρίς δυνατότητα να πάω παρακάτω! Υποθέτω ότι έχει φάει κάποιο κόλλημα; Μπήκα και πριν λίγο, το ίδιο :(

Πριν 2 ώρες κάποιοι γνωστοί μου έκλεισαν για τέλη Μαΐου, τώρα δεν υπάρχει τίποτα.

 

Ένα φιλικό μου ζευγάρι, σε μια έμπνευση της στιγμής, έψαξε στους γειτονικούς νόμους και βρήκε για αρχές Μαΐου ωστόσο! Θα κάνουν και την εκδρομή τους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Έσπερος είπε:

όχι επ αόριστον προφανώς! το άμεσα σημαίνει ζευγάρι που το έχει στο πρόγραμμα, το επιδιώκει ή τέλος πάντων θεωρεί πιθανό να συμβεί. Και δεν είναι καν απαγόρευση, είναι σύσταση. προέκυψαν κ σε εθελόντριες δοκιμών εγκυμοσύνες κ ήταν οκ απλώς δεν υπάρχουν δεδομένα για να πουν ότι είναι απόλυτα ασφαλές. (δεν έχει υπάρξει δηλαδή κάποια αντένδειξη). 

 

O Λουτραδης αν δε κάνω λάθος δεν είναι ο πρόεδρος της γυναικολόγος εταιρείας που κάνει και εξωσωματικές; έλεγε στο ράδιο ότι όποια θέλει να μείνει έγκυος, να κάνει οποιοδήποτε εμβόλιο και απλά να περιμένει ένα μήνα πριν να ξεκινήσει τις προσπάθειες. 

πρίν από 3 λεπτά , Deena είπε:

Πριν 2 ώρες κάποιοι γνωστοί μου έκλεισαν για τέλη Μαΐου, τώρα δεν υπάρχει τίποτα.

 

Ένα φιλικό μου ζευγάρι, σε μια έμπνευση της στιγμής, έψαξε στους γειτονικούς νόμους και βρήκε για αρχές Μαΐου ωστόσο! Θα κάνουν και την εκδρομή τους!

Σου λέω με το που μου ήρθε το μήνυμα μπήκα (ήμουν στη παιδική χαρά και αντί να βλέπω το παιδί, έψαχνα ημερομηνία) και τίποτα! Αλλά δεν με αφήνει καν να δω σε επόμενες εβδομαδες, αυτό κουλό δεν είναι; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , vtgian είπε:

 

O Λουτραδης αν δε κάνω λάθος δεν είναι ο πρόεδρος της γυναικολόγος εταιρείας που κάνει και εξωσωματικές; έλεγε στο ράδιο ότι όποια θέλει να μείνει έγκυος, να κάνει οποιοδήποτε εμβόλιο και απλά να περιμένει ένα μήνα πριν να ξεκινήσει τις προσπάθειες. 

Σου λέω με το που μου ήρθε το μήνυμα μπήκα (ήμουν στη παιδική χαρά και αντί να βλέπω το παιδί, έψαχνα ημερομηνία) και τίποτα! Αλλά δεν με αφήνει καν να δω σε επόμενες εβδομαδες, αυτό κουλό δεν είναι; 

πρίν από 10 λεπτά , vtgian είσαι στους 40 45?
πρίν από 10 λεπτά , vtgian είπε:

 

O Λουτραδης αν δε κάνω λάθος δεν είναι ο πρόεδρος της γυναικολόγος εταιρείας που κάνει και εξωσωματικές; έλεγε στο ράδιο ότι όποια θέλει να μείνει έγκυος, να κάνει οποιοδήποτε εμβόλιο και απλά να περιμένει ένα μήνα πριν να ξεκινήσει τις προσπάθειες. 

Σου λέω με το που μου ήρθε το μήνυμα μπήκα (ήμουν στη παιδική χαρά και αντί να βλέπω το παιδί, έψαχνα ημερομηνία) και τίποτα! Αλλά δεν με αφήνει καν να δω σε επόμενες εβδομαδες, αυτό κουλό δεν είναι; 

πρίν από 10 λεπτά , vtgian είσαι στους 40 45?
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το εμβόλιο όμως δεν έχει νόημα να το κάνουμε μόνο για να προστατευτούμε. χρειάζεται ένα πολύ μεγάλο ποσοστό εμβολιασμού ενηλίκων, σχεδον καθολικό, αφού ακόμα δεν το κάνουν τα παιδιά, για να ξεμπερδέψουμε. Ευτυχώς που πήγε καλά αυτό κ ανταποκρίθηκαν οι νέοι γιατί είναι απίστευτο να υοαρχουν διαθεσιμα ραντεβού κ να πηγαίνουν όλοι για ένα μήνα μετά. 

 

Το θέμα του εμβολιασμού έχω καταλάβει ότι στήθηκε πολύ καλά από αυτούς που κάνουν την αφανή δουλειά, αφού η πλατφόρμα γενικα δουλεύει κ η διαφιξασια στα κέντρα είναι οκ κ έφτασε στα περισσότερα μερη της χώρας κλπ. Τα μεγάλα κεφάλια κ αυτοί που μιλάνε είναι το πρόβλημα. 

έτσι όπως το έγραψες φάνηκε σαν να εννοείς ότι οποιαδήποτε κοπέλα ακόμα δεν έχει τεκνοποιήσει, θα έπρεπε να το αποφύγει γι αυτόν τον λόγο. 

Nai sosto ayto pou les alla ok an o allos exei amfibolies den mporeis na ton pieseis. Etsi k allios den tha ypirxan embolia k gia olous. osoi to theloun exoun to grigoro rantebou tous.  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρίσκω ένα σωρό από 4/5, αλλά δεν βλέπω νοσοκομείο στη λίστα (έχω φαρμακευτικές αλλεργίες). Ξέρει κανείς τι κάνουμε σ' αυτήν την περίπτωση; Να πατήσω το λινκ για τους ευπαθείς να στείλω μέιλ ότι χρειάζομαι νοσοκομείο για τη χορήγηση;

 

Σχετικά με την εγκυμοσύνη, εγώ άκουσα για τρίμηνο, που νομίζω ότι ισχύει έτσι κι αλλιώς για διάφορες ιατρικές πράξεις, για ταξίδια σε χώρες με ζίκα κλπ. Δεν κατάλαβα δηλαδή πως υπάρχει διαφορά σε σχέση με άλλες περιπτώσεις που συνιστάται να περιμένεις 3 μήνες πριν μείνεις έγκυος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Deena είπε:

Διαβάζω τώρα στο Twitter ότι ξεμπλόκαρε το σύστημα και ανοίγουν και άλλες ημερομηνίες.

 

Και ότι σε επαρχιακά κέντρα υπάρχουν πολλά διαθεσιμα κοντινά ραντεβού.

Για ποια ηλικια λες?

Επισης διαβασα οτι σε κάποιους το αστρα δεν δίνει β ημερομηνία όπως στη φιλη μου.ποτε θα δηλώνεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν καταλαβα.για ποιους εχουν εξαντληθεί τα άστρα?

Με το που ανοιξε για τους 40-44 εξαντλήθηκαν μέσα σε λίγα λεπτά όλα τα άμεσα ραντεβού και μετά έβγαζε σχεδόν μηδενική διαθεσιμότητα.

 

Τωρα όμως φαίνεται ότι αποκαταστάθηκε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Deena είπε:

Με το που ανοιξε για τους 40-44 εξαντλήθηκαν μέσα σε λίγα λεπτά όλα τα άμεσα ραντεβού και μετά έβγαζε σχεδόν μηδενική διαθεσιμότητα.

 

Τωρα όμως φαίνεται ότι αποκαταστάθηκε.

 

 

Αύριο δεν ανοίγει γι αυτούς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως βλέπετε το άνοιγμα της εστίασης? Σκέφτεστε να επισκεφτείτε μαγαζιά σχετικά σύντομα? Εμείς είμαστε αρκετά επιφυλακτικοι. 

 

@marakiz βλέπω γύρω μου αρκετους χωρίς μάσκα, ούτε κάτω απ' την μύτη,ούτε στο σαγόνι,ούτε σκουλαρίκι. Είναι τόσοι πολλοί που αναρωτιομουν στην αρχή  αν ειχε καταργηθεί το μέτρο.:huh:  -γιατι δεν παρακολουθώ πλέον συστηματικά τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δηλαδή ανοιξε μια μέρα νωρίτερα?σου βγαλε κ β δόση?

Άνοιξε εκτάκτως σήμερα, από αύριο που ήταν προγραμματισμένο. 

Δεύτερη δόση 1η  Ιουλίου. 8 εβδομάδες δλδ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αύριο δεν ανοίγει γι αυτούς?

Για όσου έχουν άυλη ανοιξε απόψε, όπως είχε γίνει και με τους 30-39.

 

Πλεον ανοιξε κανονικά, φίλος μου έκλεισε για αύριο πρωί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Deena είπε:

Για όσου έχουν άυλη ανοιξε απόψε, όπως είχε γίνει και με τους 30-39.

 

Πλεον ανοιξε κανονικά, φίλος μου έκλεισε για αύριο πρωί.

Πραγματικά δηλαδη υπαρχει προσέλευση?

Πιστεύεις οτι το Σάββατο που ανοίγει για την δική μου ομάδα θα το βγάζει σαν πρώτη επιλογή?Το astra εννοω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , μαγιοπουλας είπε:

Πραγματικά δηλαδη υπαρχει προσέλευση?

Πιστεύεις οτι το Σάββατο που ανοίγει για την δική μου ομάδα θα το βγάζει σαν πρώτη επιλογή?Το astra εννοω

Σιγουρα. 
 

Σχεδόν σε όλους που εγώ έχω επιχειρήσει να κλείσω, αυτό βγάζει ως πρώτη επιλογή, μόνο στην μητέρα μου 1η Απριλίου έβγαλε το σύστημα από μόνο του Pfizer.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2021 at 2:39 ΜΜ, samsympan είπε:

Ρε παιδιά εγώ λόγω και κάποιου ιστορικού, συμβουλεύτηκα αιματολόγο και ήταν ξεκάθαρος να το κάνω άφοβα. Κι οτι μιλάμε για ελάχιστα περιστατικά συγκριτικά με τον αριθμό των εμβολιασμένων και μάλιστα άνευ συσχέτισης με ιστορικό θρομβώσεων ή/και θρομβοφιλίας.

Σήμερα συμβουλεύτηκα και γυναικολόγο. Ήταν επίσης ξεκάθαρος και συστήνει εμβολιασμό με οποιοδήποτε εμβόλιο. Σε περίπτωση εγκυμοσύνης/προγραμματισμού εγκυμοσύνης, μου είπε moderna ή pfizer όπου "ενδείκνυται κιόλας".

Σας μεταφέρω απλώς ως πληροφορία τι μου είπε ο συγκεκριμένος επιστήμονας.

 

Ο σύζυγος εμβολιάστηκε το πρωί με ΑΖ. Όλα καλά. Λίγο πρήξιμο-πόνος στο σημείο. Του είπαν εντός 24ωρου αν ανεβάσει πυρετό να μην θορυβηθεί. Depon ή Panadol όχι ασπιρίνη, Ponstan.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Deena είπε:

Σιγουρα. 
 

Σχεδόν σε όλους που εγώ έχω επιχειρήσει να κλείσω, αυτό βγάζει ως πρώτη επιλογή, μόνο στην μητέρα μου 1η Απριλίου έβγαλε το σύστημα από μόνο του Pfizer.

 

 

Και στον αδερφό του άντρα μου pfizer έβγαλε.ισως επειδη ειναι αμεα.

Στους άλλους το άλλαξες η δεν τους πειραζε?

πρίν από 5 λεπτά , samsympan είπε:

Σήμερα συμβουλεύτηκα και γυναικολόγο. Ήταν επίσης ξεκάθαρος και συστήνει εμβολιασμό με οποιοδήποτε εμβόλιο. Σε περίπτωση εγκυμοσύνης/προγραμματισμού εγκυμοσύνης, μου είπε moderna ή pfizer όπου "ενδείκνυται κιόλας".

Σας μεταφέρω απλώς ως πληροφορία τι μου είπε ο συγκεκριμένος επιστήμονας.

 

Ο σύζυγος εμβολιάστηκε το πρωί με ΑΖ. Όλα καλά. Λίγο πρήξιμο-πόνος στο σημείο. Του είπαν εντός 24ωρου αν ανεβάσει πυρετό να μην θορυβηθεί. Depon ή Panadol όχι ασπιρίνη, Ponstan.

Κι εμένα η αιματολογος επιβεβαίωσε ότι δεν έχει να κάνει με θρομβοφιλια.

Είναι αυτοανοσης αιτιολογίας οι θρομβοσεις που δημιουργεί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Deena είπε:

Για όσου έχουν άυλη ανοιξε απόψε, όπως είχε γίνει και με τους 30-39.

 

Πλεον ανοιξε κανονικά, φίλος μου έκλεισε για αύριο πρωί.

Ναι είχε θέμα νωρίτερα γιατί μου έβγαζε ένα σωρό κέντρα  (πχ Ελληνικό ) ενώ τώρα έχει λίγα κέντρα μόνο (του Ελληνικού δεν είναι σε αυτά). Θα μπορούσα και το Σάββατο να πάω, αλλά Αθήνα κέντρο. Οκ, δε καιγόμαστε τόσο πολύ :)

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Έσπερος είπε:

όχι επ αόριστον προφανώς! το «σκοπεύουν» σημαίνει ζευγάρι που το έχει στο πρόγραμμα, το επιδιώκει ή τέλος πάντων θεωρεί πιθανό να συμβεί. Και δεν είναι καν απαγόρευση, είναι σύσταση. προέκυψαν κ σε εθελόντριες δοκιμών εγκυμοσύνες κ ήταν οκ απλώς δεν υπάρχουν δεδομένα για να πουν ότι είναι απόλυτα ασφαλές. (δεν έχει υπάρξει δηλαδή κάποια αντένδειξη). Εσυ δλδ που εχεις παθδι δυο χρόνων άνετα εντάσσεσαι στην ομάδα που «σκοπεύει» γιατί μπορεί ομτως να σου συμβεί κ απρογραμμάτιστα. μια συνομήλικό σου χωρίς δεσμό αυτόν τον καιρό, δεν εντάσσεται στην κατηγορία που σκοπεύει.

 

Δεν ξέρω, διάβασα κάτι σχόλια ότι είναι βλακεια που το έβαλαν στους 30-39 επειδή αυτοί είναι σε αναπαραγωγική ηλικία και από αυτό καταλαβα ότι εννοούσαν να το αποφύγεις αν δεν έχεις "ξεμπερδεψει" από παιδιά. Εντωμεταξυ μου'λεγε η μάνα μου για δύο κόρες φιλενάδων της που έχουν μωρά ότι θα το κάνουν και της είπα ότι μπορεί να μη θέλουν να κάνουν άλλο! Πάντως δεν έχουν διευκρινισει και μετά από πόσο διάστημα μένεις έγκυος αφοβα, δεν υπάρχουν δεδομένα. Μετά από 1 μήνα, 3 μήνες, 1 χρόνο; Έλα ντε. Εμείς σκεφτόμασταν για το καλοκαίρι-αρχες φθινοπώρου να δοκιμάσουμε την τύχη μας για δεύτερο κι έχουμε ψιλομπλοκαρει τώρα με όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...