Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 3 λεπτά , Deena είπε:

Αν είναι στις ευπαθείς και εμβολιάζεται μετά τις 5/5 ισως είναι το J&J βεβαια.

Δεν νομιζω.κατι αλλο θα χει κάνει.

Να σου πω.Ξερεις αν οι διασυνδέσεις σου γνωρίζουν αν θα υπάρχει επαρκεια pfizer και moderna για τους σαρανταπενταρηδες?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας, 

έχω χάσει κάποια επεισόδια, απλώς να σας πω τα εξής για τα εμβόλια

αναφορικά με τη θρομβοφυλία, πήρα και εγώ την αιματολόγο που με παρακολουθούσε τότε (γιατί κ εγώ και στις 2 εγκυμοσύνες έβαζα ηπαρίνη) και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα αναφορικά με τον εμβολιασμό, η μόνη αντένδειξη που υπάρχει είναι σοβαρή αλλεργία. 

Περιττό να σας πω ότι, αν και έχουμε να μιλήσουμε χρόνια,  ήξερε τι ερώτηση θα της έκανα, πριν καν της πω κάτι. Και δεν μου είπε να "αποφύγω" κάποιο εμβόλιο. Εγώ πάντως θα κάνω ή phizer ή μoderna, ; εχω κλείσει ήδη ραντεβού, 1η με 2η δόση έχουν 3 εβδομάδες διαφορά. Δεν θα έκανα astra. 

 

Και σε πολλούς γνωστούς μου, τους ήρθε μνμ για εμβόλιο, ενώ δεν είχε φτάσει ηλικιακά η σειρά τους,, ούτε ήταν σε ευπαθείς ομάδες, απλώς παίρνουν σταθερά κάποια φάρμακα με συνταγή ΕΟΠΥ, πχ ο ένας παίρνει χάπι για το ζάχαρο. κάπως έτσι. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , Deena είπε:

Δεν ξέρω, ο ένας πάντως που είναι στους 40-44 θα κάνει τώρα, δεν θα περιμένει.


Στάνταρ όσοι έχουν συνταγογράφηση αγωγής για σάκχαρο έχουν προτεραιοποιηθει.

 

Εγω πάω σε 2 ώρες, σαν ψέματα μου φαίνεται ότι 12/7 θα έχω τελειώσει.

 

Με το καλό! Έχεις σκεφτεί να το φέρεις νωρίτερα στις 8 εβδομάδες; Εγώ περιμένω  να ανοίξει την Πέμπτη, να τελειώνω και σκέφτομαι να το βάλω στις 8 εβδομάδες το επαναληπτικό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , vtgian είπε:

 

Με το καλό! Έχεις σκεφτεί να το φέρεις νωρίτερα στις 8 εβδομάδες; Εγώ περιμένω  να ανοίξει την Πέμπτη, να τελειώνω και σκέφτομαι να το βάλω στις 8 εβδομάδες το επαναληπτικό.

Απ' ότι έχω ακούσει όσο αργότερα είναι η δεύτερη δόση τόσο πιο αποτελεσματικό είναι, για αυτό δεν το βάζουν στον μήνα πάνω

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, annoulen είπε:

καλημέρα σας, 

έχω χάσει κάποια επεισόδια, απλώς να σας πω τα εξής για τα εμβόλια

αναφορικά με τη θρομβοφυλία, πήρα και εγώ την αιματολόγο που με παρακολουθούσε τότε (γιατί κ εγώ και στις 2 εγκυμοσύνες έβαζα ηπαρίνη) και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα αναφορικά με τον εμβολιασμό, η μόνη αντένδειξη που υπάρχει είναι σοβαρή αλλεργία. 

Περιττό να σας πω ότι, αν και έχουμε να μιλήσουμε χρόνια,  ήξερε τι ερώτηση θα της έκανα, πριν καν της πω κάτι. Και δεν μου είπε να "αποφύγω" κάποιο εμβόλιο. Εγώ πάντως θα κάνω ή phizer ή μoderna, ; εχω κλείσει ήδη ραντεβού, 1η με 2η δόση έχουν 3 εβδομάδες διαφορά. Δεν θα έκανα astra. 

 

Και σε πολλούς γνωστούς μου, τους ήρθε μνμ για εμβόλιο, ενώ δεν είχε φτάσει ηλικιακά η σειρά τους,, ούτε ήταν σε ευπαθείς ομάδες, απλώς παίρνουν σταθερά κάποια φάρμακα με συνταγή ΕΟΠΥ, πχ ο ένας παίρνει χάπι για το ζάχαρο. κάπως έτσι. 

 

 

Έχεις πραγματική θρομβοφιλια?Λιγοι εχουν.στην εγκυμοσυνη συνηθίζεται η αντιπηκτικη 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , μαγιοπουλας είπε:

Έχεις πραγματική θρομβοφιλια?Λιγοι εχουν.στην εγκυμοσυνη συνηθίζεται η αντιπηκτικη 

 

Θα σε γελάσω. Είχα κάνει εξετάσεις (κάτι πανάκριβες) ενώ ήδη ήμουν 3 μηνών εγκυος και οι δείκτες είχαν δείξει ότι πρέπει να παίρνω ηπαρίνη. Η αιματολόγος το χαρακτήρισε ως θρομβοφιλία η οποία θα πρέπει να με απασχολήσει μόνο στην εγκυμοσύνη εννοείται, σε μεγάλες επεμβάσεις, σε διαστήματα ακινησίας (πχ αν σπάσω το πόδι μου και δεν μπορώ να περπατήσω ή σε μεγάλα αεροπορικά ταξίδια). Τις θυμαμαι τις περιπτώσεις που μου είχε αναφέρει, αν και έχουν περάσει 11 χρόνια  περίπου από τοτε. 

Πάντως σχεδόν όλες οι γυναίκες συγγενείς εξ αίματος από την μεριά της μητέρας μου έπαιρναν αντιπηκτικές στην εγκυμοσύνη.  Δλδ είναι οικογενειακό. Από τη μεριά του πατέρα μου καμμία από όσο ξέρω.

Δεν ξέρω τι σημαίνει όλο αυτό αλλά θεώρησα σωστό να ρωτήσω την αιματολόγο για το εμβόλιο. 

1 hour ago, Deena είπε:

 

 

Εγω πάω σε 2 ώρες, σαν ψέματα μου φαίνεται ότι 12/7 θα έχω τελειώσει.

 

Με το καλό !

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , mama16 είπε:

Απ' ότι έχω ακούσει όσο αργότερα είναι η δεύτερη δόση τόσο πιο αποτελεσματικό είναι, για αυτό δεν το βάζουν στον μήνα πάνω

Το μεγάλο διάστημα μεταξύ δόσεων σε προστατεύει λίγο καλύτερα από το να κολλήσεις COVID ακόμα και εμβολιασμένος. Σε επίπεδο πρόληψης από το να νοσήσεις σοβαρά, παραμένει το ίδιο αποτελεσματικό, ανεξάρτητα από το διάστημα.. 

Προσωπικά, δε με νοιάζει τόσο το να κολλήσω αν ξέρω ότι θα το περάσω ελαφρά, όσο φοβάμαι το να χρειαστεί να νοσηλευτώ εγώ ή κάποιος δικός μου.

Επίσης φοβάμαι πολύ το λεγόμενο long-Covid, το οποίο συναντάται περισσότερο σε νέους παρά σε ηλικιωμένους. 

 

1 hour ago, annoulen είπε:

 

αναφορικά με τη θρομβοφυλία, πήρα και εγώ την αιματολόγο που με παρακολουθούσε τότε (γιατί κ εγώ και στις 2 εγκυμοσύνες έβαζα ηπαρίνη) και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα αναφορικά με τον εμβολιασμό, η μόνη αντένδειξη που υπάρχει είναι σοβαρή αλλεργία. 

 

Και σωστά σου είπε. Ακόμα και ιστορικό θρομβώσεων να έχεις, από μόνο του δεν αποτελεί αντένδειξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 hours ago, vtgian said:

 

Να σου πω, δεν κάνεις ένα self-test; Αν υπάρχουν συμπτώματα (που ισχύει στην περίπτωσή σας) είναι συνήθως καλή η αξιοπιστία τους. Και το επιβεβαιώνεις μετά με μοριακό...

εκανα και βγήκε αρνητικό.

13 hours ago, mama16 said:

Αν είναι δυνατόν. Τι μικροβιολογικό είναι αυτό. Εγώ στον γιο μου όταν το χειμώνα του είχα κάνει το μοριακό τεστ μέσα σε 4 ώρες περίπου μου έστειλαν τα αποτελέσματα..

Περαστικά σας κιόλας! Μην αγχώνεσαι πάντως, απ' την παιδίατρο μου ξέρω ότι αυτό τον καιρό κυκλοφορούν διάφορες ιωσουλες

Σε ευχαριστώ πολυ να είσαι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ilaeira said:

Και σ' εμένα ήρθε! Σήμερα θα μπω να κλείσω.

 

@kotsifikos, πώς είναι το παιδί; Πώς πέρασε τη νύχτα;

Δύσκολη νύχτα, με πολυ υψηλό πυρετό και έντονο κοιλιακό άλγος. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

 

Καλό αυτό! Πως είναι σήμερα;

με πυρετό και πόνο στην κοιλιά, όλη νύχτα δεν έχει κοιμηθεί.

 

 

1 minute ago, μαγιοπουλας said:

Ο παιδιατρος τι λέει?

Θα πάω για εξετάσεις επιπλέον δεν μπορώ να βλέπω το παιδί μου να βασανίζεται.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά @kotsifikos, όλα καλά να πάνε εύχομαι.

 

Εγω μόλις το έλαβα το τσιμπηματάκι μου :grin:, από την 15λεπτη αναμονή σας γράφω!!!

 

Το έχω σκεφτεί για την β’δοση να την βάλω νωρίτερα, δεν το έχω αποφασίσει ακόμα. Αυτή την στιγμή το νωρίτερο μου με αφήνει το σύστημα είναι τέλος Ιουνίου, δεν είναι και καμία σπουδαία διαφορά από τις 12/7 που έχω κανονισμένο ραντεβού, θα δούμε...

 

Edit: Μπορώ και στις 22/6, θα το σκεφτώ και θα δω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , kotsifikos είπε:

με πυρετό και πόνο στην κοιλιά, όλη νύχτα δεν έχει κοιμηθεί.

 

 

Θα πάω για εξετάσεις επιπλέον δεν μπορώ να βλέπω το παιδί μου να βασανίζεται.

 

περαστικά !

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , kotsifikos είπε:

με πυρετό και πόνο στην κοιλιά, όλη νύχτα δεν έχει κοιμηθεί.

 

 

Θα πάω για εξετάσεις επιπλέον δεν μπορώ να βλέπω το παιδί μου να βασανίζεται.

 

 

Περαστικά βρε παιδί μου...

Αν πας μια βόλτα στο Παίδων; Η παιδίατρος τι σου είπε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , kotsifikos είπε:

Δύσκολη νύχτα, με πολυ υψηλό πυρετό και έντονο κοιλιακό άλγος. 

 

 

 

Αν και δεν παμε σχεδον πουθενα, εχουμε περιορισμενο κυκλο κλπ, την προηγουμενη εβδομαδα εγω και ο μικρος μου γιος αρπαξαμε μια γαστρεντεριτιδα. Κρατησε ενα 24ωρο και ειχε εντυπωσιακα εντονο πονο στην κοιλια. 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, kotsifikos said:

με πυρετό και πόνο στην κοιλιά, όλη νύχτα δεν έχει κοιμηθεί.

 

 

Θα πάω για εξετάσεις επιπλέον δεν μπορώ να βλέπω το παιδί μου να βασανίζεται.

 

Περαστικούλια! Αχ, πόσο σε καταλαβαίνω.. Δεν μπαίνω συχνά στο θέμα αυτό γιατί με έχει κουράσει και δεν είχα δει ότι ήταν άρρωστος. Η γιατρός τι διάγνωση έκανε? Sorry αν το έχεις αναφέρει πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις ευχές πραγματικά!

Λοιπόν τελικά πήγα στο νοσοκομείο (ιδιωτικό) και καναμε ένα μοριακό ταχείας το οποίο και ήταν αρνητικό, έπειτα κάναμε γενικές αίματος ούρων και υπέρηχο και μου είπαν πως είναι γαστρεντερίτιδα , μου πρότειναν να κάνουμε εισαγωγη (βλέπεις ιδιωτικό) για προληπτικούς λόγους, πράγμα το οποίο δεν δέχθηκα φυσικά σε συνεννόηση με τον παιδίατρο και μόλις γυρίσαμε σπίτι μας !

@ΑΡΓΚ πρέπει να είναι η ίδια ίωση !!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , kotsifikos είπε:

Σας ευχαριστώ για τις ευχές πραγματικά!

Λοιπόν τελικά πήγα στο νοσοκομείο (ιδιωτικό) και καναμε ένα μοριακό ταχείας το οποίο και ήταν αρνητικό, έπειτα κάναμε γενικές αίματος ούρων και υπέρηχο και μου είπαν πως είναι γαστρεντερίτιδα , μου πρότειναν να κάνουμε εισαγωγη (βλέπεις ιδιωτικό) για προληπτικούς λόγους, πράγμα το οποίο δεν δέχθηκα φυσικά σε συνεννόηση με τον παιδίατρο και μόλις γυρίσαμε σπίτι μας !

@ΑΡΓΚ πρέπει να είναι η ίδια ίωση !!

 

Σε εμας κρατησε μια μερα και μετα ηταν σαν να μην υπηρξε ποτε. Περαστικα ευχομαι γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , kotsifikos είπε:

Σας ευχαριστώ για τις ευχές πραγματικά!

Λοιπόν τελικά πήγα στο νοσοκομείο (ιδιωτικό) και καναμε ένα μοριακό ταχείας το οποίο και ήταν αρνητικό, έπειτα κάναμε γενικές αίματος ούρων και υπέρηχο και μου είπαν πως είναι γαστρεντερίτιδα , μου πρότειναν να κάνουμε εισαγωγη (βλέπεις ιδιωτικό) για προληπτικούς λόγους, πράγμα το οποίο δεν δέχθηκα φυσικά σε συνεννόηση με τον παιδίατρο και μόλις γυρίσαμε σπίτι μας !

@ΑΡΓΚ πρέπει να είναι η ίδια ίωση !!

Μπράβο.καλξ ανάρρωση τώρα!

3 ώρες πρίν, Deena είπε:

Περαστικά @kotsifikos, όλα καλά να πάνε εύχομαι.

 

Εγω μόλις το έλαβα το τσιμπηματάκι μου :grin:, από την 15λεπτη αναμονή σας γράφω!!!

 

Το έχω σκεφτεί για την β’δοση να την βάλω νωρίτερα, δεν το έχω αποφασίσει ακόμα. Αυτή την στιγμή το νωρίτερο μου με αφήνει το σύστημα είναι τέλος Ιουνίου, δεν είναι και καμία σπουδαία διαφορά από τις 12/7 που έχω κανονισμένο ραντεβού, θα δούμε...

 

Edit: Μπορώ και στις 22/6, θα το σκεφτώ και θα δω.

 

 

Διαβασα οτι πεφτει η αποτελεσματικότητα νωριτερα.Μηπως να το κρατήσεις κ να πας κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos said:

Σας ευχαριστώ για τις ευχές πραγματικά!

Λοιπόν τελικά πήγα στο νοσοκομείο (ιδιωτικό) και καναμε ένα μοριακό ταχείας το οποίο και ήταν αρνητικό, έπειτα κάναμε γενικές αίματος ούρων και υπέρηχο και μου είπαν πως είναι γαστρεντερίτιδα , μου πρότειναν να κάνουμε εισαγωγη (βλέπεις ιδιωτικό) για προληπτικούς λόγους, πράγμα το οποίο δεν δέχθηκα φυσικά σε συνεννόηση με τον παιδίατρο και μόλις γυρίσαμε σπίτι μας !

@ΑΡΓΚ πρέπει να είναι η ίδια ίωση !!

Θυμάμαι πριν 2 χρόνια, είχα πάθει γαστρεντερίτιδα (μάλλον μικροβιακή απ'ότι μου είπαν , δεν κόλλησε κανείς γύρω μου άλλωστε) και είχα φριχτούς πόνους και ψηλό πυρετό για μέρες και είχα πάει στα εξωτερικά του Ιατρικού και ήθελαν να μου κάνουν εισαγωγή! Αρνήθηκα φυσικά! Θυμάμαι μου έβαλαν ορό και μετά ένιωθα πολύ καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μπράβο.καλξ ανάρρωση τώρα!

Διαβασα οτι πεφτει η αποτελεσματικότητα νωριτερα.Μηπως να το κρατήσεις κ να πας κανονικα?

Ειχε προσέλευση στο κέντρο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...