Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δηλ ηρθε με αρνητικο τεστ και βρέθηκε θετικος στο αεροδρόμιο? 

 

κατι τέτοιο κατάλαβα. 

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Tωρα το ειδα κι εγω. Αυτος θα μπει σε καραντινα, οι αλλοι 100-200-300, οσοι ηταν τελοσπαντων στην ιδια πτηση, κυκλοφορουν ελευθερα; Δηλαδη αν εγω ερθω σε επαφη με θετικο κρουσμα, 14 μερες καραντινα. Οι τουριστες κανονικα για βολτα; Μας κοροϊδευουν;

 

άσε, εκνευρίστηκα, αλλά σεβόμενη το ψωμί των εδώ μέσα φίλων από τον τουρισμό (εάν υπάρχουν), είπα (αρχικά) να μην εκφραστώ. 

 

και επίσης, ξανά, ποιος πληρώνει τον "εν καραντίνα" τουρίστα ? Θα μου πεις, στατιστικά, θα είναι λίγοι, σε σχέση με αυτό που θα αφήσουν οι πολλοί, αλλά και πάλι..... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Tωρα το ειδα κι εγω. Αυτος θα μπει σε καραντινα, οι αλλοι 100-200-300, οσοι ηταν τελοσπαντων στην ιδια πτηση, κυκλοφορουν ελευθερα; Δηλαδη αν εγω ερθω σε επαφη με θετικο κρουσμα, 14 μερες καραντινα. Οι τουριστες κανονικα για βολτα; Μας κοροϊδευουν;

Μα αφού είναι το ασφαλέστερο μέσο μεταφοράς!!!! Αποκλείεται να κόλλησαν!!!! :D (νομίζω τσάρτερ ήταν με πολύ λιγότερους επιβάτες, anyway). 

Just now, annoulen είπε:

και επίσης, ξανά, ποιος πληρώνει τον "εν καραντίνα" τουρίστα ? Θα μου πεις, στατιστικά, θα είναι λίγοι, σε σχέση με αυτό που θα αφήσουν οι πολλοί, αλλά και πάλι..... 

Είσαι όμως τόσο μικρόψυχη... Έρχονται οι άνρθωποι εδώ όλο χαρά να αφήσουν τα λεφτά τους, χαλάνε οι διακοπές τους επειδή δεν θέλουμε να μας κολλήσουν, και δεν θα γευτούν την ελληνική φιλοξενία; γιατί ήρθαν στο κάτω κάτω; ο Ξένιος Δίας κλπ..,δεν θα φανούμε άξιοι συνεχιστές των προγόνων μας; 

Just now, annoulen είπε:

και επίσης, ξανά, ποιος πληρώνει τον "εν καραντίνα" τουρίστα ? Θα μου πεις, στατιστικά, θα είναι λίγοι, σε σχέση με αυτό που θα αφήσουν οι πολλοί, αλλά και πάλι..... 

Δεν είναι σε ξενοδοχείο καραντίνας όπως λένε. Άρα λογικά δεν τον πληρώνουμε. Ή μήπως θα τον αποζημιώσουμε για την ταλαιπωρία και γιατί έχασε τις διακοπές του; 

Link to comment
Share on other sites

Παντως αντικειμενικά,όταν βρίσκουν κάποιον θετικο σε αεροπλάνο, δεν βαζουν σε καραντινα όλη την πτήση.Ανεξαρτητως τουρισμού.Αν αυτος ομως ηρθε με οικογενεια αυτοι θα επρεπε να μπουν.

Εγω σκεφτομαι οτι αν τελικά χειρουργηθει η μητέρα μου,θα μετρήσω από την επόμενη μέρα της εξόδου από το νοσοκομείο ναι θα μείνω επτα μέρες καραντίνα στο σπιτι τηςκαι θα κάνω και τεστ για να πάω σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Ο σύζυγος ταξιδεύει συχνά με αεροπλάνο των emirates. Εντός καμπίνας ισχύουν:

- μάσκα όλοι συνεχώς.

- τουλάχιστον μια θέση κενό.

- ατομικό hygiene kit.

- σύστημα εξαερισμού-ανακύκλωσης του αέρα.

- όλα τα γεύματα προσυσκευασμένα, μαχαιροπήρουνα-ποτήρια μιας χρήσεως.

- απολύμανση τουαλέτας από ειδικό προσωπικό (Cabin Service Attendant).

Αυτά γνωρίζω, δεν ξέρω τι άλλο. Ούτε για άλλες αεροπορικές ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον τουρίστα δεν το άκουσα, αλλά τι διαφορά έχει ρε παιδιά από όλα τα κρούσματα που ανακοινώνονται κάθε μέρα ότι εντοπίστηκαν στις πύλες εισόδου όλον αυτό τον καιρό; 
 

Αποκλειεται όλοι αυτοί να είναι μόνιμοι κάτοικοι, σίγουρα θα έχουν υπάρξει και άλλοι επισκέπτες που ταξιδεύουν με αρνητικό τεστ και βρίσκονται θετικοί κατά τον έλεγχο στις πύλες εισόδου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

Ο σύζυγος ταξιδεύει συχνά με αεροπλάνο των emirates. Εντός καμπίνας ισχύουν:

- μάσκα όλοι συνεχώς.

- τουλάχιστον μια θέση κενό.

- ατομικό hygiene kit.

- σύστημα εξαερισμού-ανακύκλωσης του αέρα.

- όλα τα γεύματα προσυσκευασμένα, μαχαιροπήρουνα-ποτήρια μιας χρήσεως.

- απολύμανση τουαλέτας από ειδικό προσωπικό (Cabin Service Attendant).

Αυτά γνωρίζω, δεν ξέρω τι άλλο. Ούτε για άλλες αεροπορικές ξέρω.

 

Καταλαβαίνεις ότι τη στιγμή που ο διπλανός σου θετικός έβγαλε τη μάσκα για να φάει (και να μην την έβγαλε βασικά, δίπλα σου κάθεται), όλα τα άλλα είναι χάντρες και καθρεφτάκια για ιθαγενείς. Να είναι καλά το χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Καταλαβαίνεις ότι τη στιγμή που ο διπλανός σου θετικός έβγαλε τη μάσκα για να φάει (και να μην την έβγαλε βασικά, δίπλα σου κάθεται), όλα τα άλλα είναι χάντρες και καθρεφτάκια για ιθαγενείς. Να είναι καλά το χρήμα.

Ναι κι εγώ αυτό σκέφτομαι. Και ότι βέβαια δεν είμαστε σίγουροι για το πόσο καλή μάσκα έχει ο καθένας και πόσο καλά τη φοράει. 

Υποτίθεται ότι ο αέρας στην καμπίνα ανανεώνεται συνεχώς, αλλά αυτό πώς είμαστε σίγουροι ότι το κάνουν όλες οι εταιρίες; 

Just now, Deena είπε:

Αυτό με τον τουρίστα δεν το άκουσα, αλλά τι διαφορά έχει ρε παιδιά από όλα τα κρούσματα που ανακοινώνονται κάθε μέρα ότι εντοπίστηκαν στις πύλες εισόδου όλον αυτό τον καιρό; 
 

Αποκλειεται όλοι αυτοί να είναι μόνιμοι κάτοικοι, σίγουρα θα έχουν υπάρξει και άλλοι επισκέπτες που ταξιδεύουν με αρνητικό τεστ και βρίσκονται θετικοί κατά τον έλεγχο στις πύλες εισόδου.

Από μια άποψη έχεις δίκιο, από την άλλη όμως τα κρούσματα στις πύλες εισόδου μπορεί να είναι Έλληνες του εξωτερικού που έρχονται για κάποιον οικογενειακό λόγο ή άτομα που ταξιδεύουν λόγω εργασίας. Δεν ξέρω αν ήταν τουρίστες. Επιδημιολογικά προφανώς δεν μας κάνει ζημιά ο ένας από το εξωτερικό, αλλά είναι ενοχλητικό να ακούς ότι έχει ξεκινήσει ο τουρισμός, όταν μέχρι πριν μια βδομάδα δεν μπορούσες να πας βόλτα με το αυτοκίνητο. Αυτοί δηλαδή υπαγονται στους ίδιους περιορισμούς; πήγαν στην Κρήτη για να κυκλοφορούν μόνο με τα πόδια κοντά στο ξενοδοχείο τους; Δεν νομίζω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι κι εγώ αυτό σκέφτομαι. Και ότι βέβαια δεν είμαστε σίγουροι για το πόσο καλή μάσκα έχει ο καθένας και πόσο καλά τη φοράει. 

Υποτίθεται ότι ο αέρας στην καμπίνα ανανεώνεται συνεχώς, αλλά αυτό πώς είμαστε σίγουροι ότι το κάνουν όλες οι εταιρίες; 

Από μια άποψη έχεις δίκιο, από την άλλη όμως τα κρούσματα στις πύλες εισόδου μπορεί να είναι Έλληνες του εξωτερικού που έρχονται για κάποιον οικογενειακό λόγο ή άτομα που ταξιδεύουν λόγω εργασίας. Δεν ξέρω αν ήταν τουρίστες. Επιδημιολογικά προφανώς δεν μας κάνει ζημιά ο ένας από το εξωτερικό, αλλά είναι ενοχλητικό να ακούς ότι έχει ξεκινήσει ο τουρισμός, όταν μέχρι πριν μια βδομάδα δεν μπορούσες να πας βόλτα με το αυτοκίνητο. Αυτοί δηλαδή υπαγονται στους ίδιους περιορισμούς; πήγαν στην Κρήτη για να κυκλοφορούν μόνο με τα πόδια κοντά στο ξενοδοχείο τους; Δεν νομίζω. 

Είναι αυτοί που ήρθαν με το πιλοτικό προγραμμα κ θα έμεναν ετσι κι αλλιώς κλεισμένοι στο ξενοδοχείο η είναι εμβολιασμενοι? 

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ στη Κούβα, που κυριολεκτικά ζει μόνο από τον τουρισμό, θέλεις να πας διακοπές κύριε μου; βεβαίως. Κάνεις PCR 72 ώρες πριν το ταξίδι το οποίο πρέπει να παρουσιάσεις με το που φτάσεις. Στη συνέχεια σε πάνε σε μονάδα καραντίνας (ξενοδοχείο που έχουν μετατρέψει για αυτό το λόγο) όπου μένεις για 5 βράδια και στη συνέχεια σου κάνουν ακόμα ένα PCR και εφόσον είσαι οκ, τότε φίλε μου μπορείς να βολτάρεις ελεύθερα. Και όλο αυτό καλύπτεται οικονομικά. Αλλά τι ξέρουν εκεί από φιλοξενία με μόνο ~500 θύματα από την αρχή της πανδημίας... Ερασιτέχνες... 

 

Στην Aegean που δουλεύει στον προγραμματισμό πτήσεων γνωστή μου, αν κατάλαβα καλά, αν βρεθεί θετικός στην πτήση, μπαίνει καραντίνα όλο το πλήρωμα.

 

Σάββατο μεσημέρι στη παραλιακή είχε τρελό μποτιλιάρισμα. Είπαμε και εμείς να πάμε μεσημέρι (τύπου τρεις η ώρα ντάλα) σε καμιά παραλία μακριούτσικα, Γλυφάδα και πολύ μας ήταν. Στην πλαζ ναι μεν δεν ήταν ο ένας πάνω στον άλλο, ήταν δεδομένων των συνθηκών λίγος σχετικά ο κόσμος, υπήρχε απόσταση από παρέα σε παρέα, αλλά...

1) είμασταν μάλλον οι μόνοι γραφικοί που φορούσαν μάσκα (αλλά ομολογώ ότι δεν άντεξα, έκανα διαλείμματα και πιο πολύ στο παιδί που βούτηξε στη θάλασσα)

2)οι παρέες των μικρότερων σε ηλικία (εννοώ 30-40) ήταν από δέκα άτομα και πάνω, τσούρμο 2-3 οικογένειες με παιδιά, σκυλιά, γιαγιάδες, παππούδες...

Εναποθέτω τις ελπίδες μου στον αέρα που φυσούσε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είναι αυτοί που ήρθαν με το πιλοτικό προγραμμα κ θα έμεναν ετσι κι αλλιώς κλεισμένοι στο ξενοδοχείο η είναι εμβολιασμενοι? 

Α δεν ξέρω για τέτοιο πράγμα. κ απορούσα πώς ηρθαν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Α δεν ξέρω για τέτοιο πράγμα. κ απορούσα πώς ηρθαν

Τώρα διάβαζα ότι έχουν έρθει γύρω στους 300 στο Ηράκλειο από τις 27/3 και μετά. Αυτό το πιλοτικό προγραμμα τί είναι; Ούτε εγώ το έχω ακούσει.

 

Αυτό με το μπες - βγες με το εξωτερικό πάντως είναι το θέατρο του παραλόγου και αντίστροφα.

 

Εκατονταδες Έλληνες χιονοδρόμοι πηγαινοέρχονται όλο τον χειμώνα οδικώς στην Βουλγαρία. Επειδή κάνω χειμερινά σπορ και παρακολουθώ κάποια φόρουμ, κυκλοφορεί λίστα οδηγιών με τα χαρτιά που πρέπει να έχεις μαζί σου, πού να πας για τεστ στο Bansko, ενώ δίνονται και συμβουλές τύπου «Βάλτε τα πέδιλα σε μπαγκαζιέρα για να μην φαίνονται και σας λιντσάρουν» κλπ.

 

Όσο για το αν μένουν όλοι αυτοί 7 μέρες καραντίνα με την επιστροφή, ας μην το απαντήσω καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Στο μεταξύ στη Κούβα, που κυριολεκτικά ζει μόνο από τον τουρισμό, θέλεις να πας διακοπές κύριε μου; βεβαίως. Κάνεις PCR 72 ώρες πριν το ταξίδι το οποίο πρέπει να παρουσιάσεις με το που φτάσεις. Στη συνέχεια σε πάνε σε μονάδα καραντίνας (ξενοδοχείο που έχουν μετατρέψει για αυτό το λόγο) όπου μένεις για 5 βράδια και στη συνέχεια σου κάνουν ακόμα ένα PCR και εφόσον είσαι οκ, τότε φίλε μου μπορείς να βολτάρεις ελεύθερα. Και όλο αυτό καλύπτεται οικονομικά. Αλλά τι ξέρουν εκεί από φιλοξενία με μόνο ~500 θύματα από την αρχή της πανδημίας... Ερασιτέχνες... 

 

Στην Aegean που δουλεύει στον προγραμματισμό πτήσεων γνωστή μου, αν κατάλαβα καλά, αν βρεθεί θετικός στην πτήση, μπαίνει καραντίνα όλο το πλήρωμα.

 

Σάββατο μεσημέρι στη παραλιακή είχε τρελό μποτιλιάρισμα. Είπαμε και εμείς να πάμε μεσημέρι (τύπου τρεις η ώρα ντάλα) σε καμιά παραλία μακριούτσικα, Γλυφάδα και πολύ μας ήταν. Στην πλαζ ναι μεν δεν ήταν ο ένας πάνω στον άλλο, ήταν δεδομένων των συνθηκών λίγος σχετικά ο κόσμος, υπήρχε απόσταση από παρέα σε παρέα, αλλά...

1) είμασταν μάλλον οι μόνοι γραφικοί που φορούσαν μάσκα (αλλά ομολογώ ότι δεν άντεξα, έκανα διαλείμματα και πιο πολύ στο παιδί που βούτηξε στη θάλασσα)

2)οι παρέες των μικρότερων σε ηλικία (εννοώ 30-40) ήταν από δέκα άτομα και πάνω, τσούρμο 2-3 οικογένειες με παιδιά, σκυλιά, γιαγιάδες, παππούδες...

Εναποθέτω τις ελπίδες μου στον αέρα που φυσούσε...

Kala plirofories gia thanatoys apo tin koyba min tis polipisteyeis  ekei an bgeis ligo ekso apo ta toyristika theretra o kosmos fovate na milisei k soy milane mono to brady min toixon k toys dei kaneis k toys karfosei.  Den yparxei tosi diafaneia 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Kala plirofories gia thanatoys apo tin koyba min tis polipisteyeis  ekei an bgeis ligo ekso apo ta toyristika theretra o kosmos fovate na milisei k soy milane mono to brady min toixon k toys dei kaneis k toys karfosei.  Den yparxei tosi diafaneia 

 

Βρε Νινάκι, η Κούβα δεν είναι Βόρειος Κορέα. Υπερβολική νομίζω είναι αυτή η περιγραφή. Οι τουρίστες που την επισκέπτονται δεν μένουν μόνο στα τουριστικά θέρετρα, μένουν και σε σπίτια ντόπιων (επί πληρωμή). Πρώτη φορά ακούω ότι ο κόσμος φοβάται να μιλήσει τη μέρα. 

Για τους αριθμούς συμφωνώ ότι μπορεί να είναι λειψοί. Αμφιβάλλω όμως ότι έχουν και εκατόμβες νεκρών. Επίσης, έχω την εντύπωση ότι η Κούβα έχει πολύ καλή ιατρική έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Kala plirofories gia thanatoys apo tin koyba min tis polipisteyeis  ekei an bgeis ligo ekso apo ta toyristika theretra o kosmos fovate na milisei k soy milane mono to brady min toixon k toys dei kaneis k toys karfosei.  Den yparxei tosi diafaneia 

Το είχα ξαναγράψει σε άλλο σχόλιο, τυχαίνει να ξέρω πααααααρα πολύ καλά τι συμβαίνει στη Κούβα, κυρίως από Κουβανούς που ζουν εκεί, έχω καθημερινή επικοινωνία και δεν είναι "καθεστωτικοι". Δεν ισχύει καθόλου αυτό που λες ότι φοβούνται να μιλήσουν και στο λέω έχοντας ζήσει εκεί. Απλά έχει μεγάλη διαφορά το τι θα ακούσεις ως τουρίστας σε σχέση με το τι θα μάθεις αν έχεις πραγματικά διάθεση να μάθεις και όχι να κρίνεις. 

Just now, Ilaeira είπε:

 

Βρε Νινάκι, η Κούβα δεν είναι Βόρειος Κορέα. Υπερβολική νομίζω είναι αυτή η περιγραφή. Οι τουρίστες που την επισκέπτονται δεν μένουν μόνο στα τουριστικά θέρετρα, μένουν και σε σπίτια ντόπιων (επί πληρωμή). Πρώτη φορά ακούω ότι ο κόσμος φοβάται να μιλήσει τη μέρα. 

Για τους αριθμούς συμφωνώ ότι μπορεί να είναι λειψοί. Αμφιβάλλω όμως ότι έχουν και εκατόμβες νεκρών. Επίσης, έχω την εντύπωση ότι η Κούβα έχει πολύ καλή ιατρική έρευνα.

 

Που και η Β. Κορέα δεν είναι έτσι ακριβώς όπως τα ακούμε, αλλά σίγουρα δεν είναι όπως η Κούβα. Η οποία όντως ιατρικά είναι τρελά μπροστά, ειδικά σε βιοϊατρική και βιοχημεία, έχει ιατρικό τουρισμό και εξαιρετικό σύστημα υγείας γενικότερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

Το είχα ξαναγράψει σε άλλο σχόλιο, τυχαίνει να ξέρω πααααααρα πολύ καλά τι συμβαίνει στη Κούβα, κυρίως από Κουβανούς που ζουν εκεί, έχω καθημερινή επικοινωνία και δεν είναι "καθεστωτικοι". Δεν ισχύει καθόλου αυτό που λες ότι φοβούνται να μιλήσουν και στο λέω έχοντας ζήσει εκεί. Απλά έχει μεγάλη διαφορά το τι θα ακούσεις ως τουρίστας σε σχέση με το τι θα μάθεις αν έχεις πραγματικά διάθεση να μάθεις και όχι να κρίνεις. 

Ουαου'εχεις ζήσει σε τόσο εξωτικό μέρος?(ααχετο)

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Το είχα ξαναγράψει σε άλλο σχόλιο, τυχαίνει να ξέρω πααααααρα πολύ καλά τι συμβαίνει στη Κούβα, κυρίως από Κουβανούς που ζουν εκεί, έχω καθημερινή επικοινωνία και δεν είναι "καθεστωτικοι". Δεν ισχύει καθόλου αυτό που λες ότι φοβούνται να μιλήσουν και στο λέω έχοντας ζήσει εκεί. Απλά έχει μεγάλη διαφορά το τι θα ακούσεις ως τουρίστας σε σχέση με το τι θα μάθεις αν έχεις πραγματικά διάθεση να μάθεις και όχι να κρίνεις. 

 

Που και η Β. Κορέα δεν είναι έτσι ακριβώς όπως τα ακούμε, αλλά σίγουρα δεν είναι όπως η Κούβα. Η οποία όντως ιατρικά είναι τρελά μπροστά, ειδικά σε βιοϊατρική και βιοχημεία, έχει ιατρικό τουρισμό και εξαιρετικό σύστημα υγείας γενικότερα. 

Ti na soy po ego alla exo mathei.  Oti genika o kosmos einai ftoxos pera apo aytoys poy asxoloyntai me ton toyrismo k zoyn sto kentro.  

Just now, Ilaeira είπε:

 

Βρε Νινάκι, η Κούβα δεν είναι Βόρειος Κορέα. Υπερβολική νομίζω είναι αυτή η περιγραφή. Οι τουρίστες που την επισκέπτονται δεν μένουν μόνο στα τουριστικά θέρετρα, μένουν και σε σπίτια ντόπιων (επί πληρωμή). Πρώτη φορά ακούω ότι ο κόσμος φοβάται να μιλήσει τη μέρα. 

Για τους αριθμούς συμφωνώ ότι μπορεί να είναι λειψοί. Αμφιβάλλω όμως ότι έχουν και εκατόμβες νεκρών. Επίσης, έχω την εντύπωση ότι η Κούβα έχει πολύ καλή ιατρική έρευνα.

Kala den eipa oti einai k boreia korea alla den einai k h pio ploysia k eleytheri xora toy kosmoy einai idiaiteri.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Ο κόσμος είναι θεόφτωχος. Αλλά δεν φοβούνται και να μιλήσουν στους ξένους μη τυχόν και τους καρφώσει κανείς. Αυτό σχολίασα ως υπερβολή. 

 

Ο κόσμος δεν είναι γενικά θεοφτωχος. Στην επαρχία σίγουρα περισσότερο, στην πρωτεύουσα και όσοι έχουν νταλαβερια με τον τουρισμό βγάζουν πολύ καλά λεφτά. Και πάλι όμως δεν είναι απλά μαύρο άσπρο τα πράγματα. Μπορεί η μέση Κουβανή μάνα να μην έχει την πολυτέλεια να αγοράζει εύκολα καινούρια ρούχα, στην τριτεκνη όμως το κράτος στέλνει γυναίκα στο σπίτι για τις δουλειές και για βοήθεια στα παιδιά μέχρι το μικρότερο να γίνει 5 ετών. Υγεία και παιδεία είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο επίσης. Τα κτίρια είναι σε άθλια κατάσταση. Και μη ξεχνάμε ότι έχουν αυστηρό εμπάργκο στις εισαγωγές. 

Γενικά η Κούβα είναι μια περίπτωση από μόνη της, και τίποτα που να την περιγραφεί και να προέρχεται εξω από αυτήν δεν μπορεί να αποδώσει σωστά την εικόνα της. Σαφώς και έχει και πολλά άσχημα. Σε ανθρώπινο επίπεδό, προσωπικά φιλοξενία έμαθα τι σημαίνει εκεί. Από άγνωστους ανθρώπους που άνοιξαν κυριολεκτικά τα σπίτια τους, που έκαναν χλμ για χάρη μου χώρις όφελος, που με βοήθησαν χωρίς να έχουν καμία υποχρέωση να το κάνουν. 

Τέλος πάντων, για την Κούβα μπορώ να μιλάω ώρες. Σε γενικές γραμμές, στο τομέα υγείας είναι μίλια μπροστά μας. 

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό τα ταξίδια (όχι του τουρίστα-instagrammer) σου ανοίγουν το μυαλό.

 

Πάντως για Β.Κορέα, μιας και αναφέρθηκε (πέρα από τις πάσης φύσεως ακρότητες και την καταπάτηση κάθε ανθρώπινου δικαιώματος-ελευθερίας που υπάρχει εάν αυτό δεν συνάδει με τον ηγέτη), έβλεπα τη συνέντευξη μιας κοπέλας που μεγάλωσε σε επαρχία της Β.Κορέας αλλά δε ζει πλεον εκεί και τα σκηνικά ήταν σουρεάλ. Ρεύμα κομμένο από κάποια ώρα κι έπειτα. Υποχρεωτικό εγερτήριο πολύ νωρίς το πρωί. Σχεδόν καμία προσωπική περιουσία. Βασικά τίποτα. Καθημερινή ρουτίνα σκληρής εργασίας στην κοινότητα. Κι άλλα πολλά. Για έναν δυτικό ή δυτικοθρεμμένο τέλοσπάντων απίστευτα πράγματα. Ωστόσο εξιστορούσε όχι με πόνο και απαξίωση, αλλά με αγάπη και συμπόνοια και πραγματικά μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση. Ήταν αξιοπρεπές, συγκινητικό και ανθρώπινο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Ο κόσμος δεν είναι γενικά θεοφτωχος. Στην επαρχία σίγουρα περισσότερο, στην πρωτεύουσα και όσοι έχουν νταλαβερια με τον τουρισμό βγάζουν πολύ καλά λεφτά. Και πάλι όμως δεν είναι απλά μαύρο άσπρο τα πράγματα. Μπορεί η μέση Κουβανή μάνα να μην έχει την πολυτέλεια να αγοράζει εύκολα καινούρια ρούχα, στην τριτεκνη όμως το κράτος στέλνει γυναίκα στο σπίτι για τις δουλειές και για βοήθεια στα παιδιά μέχρι το μικρότερο να γίνει 5 ετών. Υγεία και παιδεία είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο επίσης. Τα κτίρια είναι σε άθλια κατάσταση. Και μη ξεχνάμε ότι έχουν αυστηρό εμπάργκο στις εισαγωγές. 

Γενικά η Κούβα είναι μια περίπτωση από μόνη της, και τίποτα που να την περιγραφεί και να προέρχεται εξω από αυτήν δεν μπορεί να αποδώσει σωστά την εικόνα της. Σαφώς και έχει και πολλά άσχημα. Σε ανθρώπινο επίπεδό, προσωπικά φιλοξενία έμαθα τι σημαίνει εκεί. Από άγνωστους ανθρώπους που άνοιξαν κυριολεκτικά τα σπίτια τους, που έκαναν χλμ για χάρη μου χώρις όφελος, που με βοήθησαν χωρίς να έχουν καμία υποχρέωση να το κάνουν. 

Τέλος πάντων, για την Κούβα μπορώ να μιλάω ώρες. Σε γενικές γραμμές, στο τομέα υγείας είναι μίλια μπροστά μας. 

 

Είναι μεγάλο απωθημένο μου η Κούβα. Αφενός επειδή αγαπώ πολύ τον Γκουτιέρες, αφετέρου επειδή είχαμε προγραμματίσει εκεί το γαμήλιο ταξίδι, αλλά δέκα μέρες πριν την αναχώρηση έμαθα ότι είμαι έγκυος και το ακυρώσαμε γιατί φοβηθήκαμε τον Ζίκα. Μετά έσκασε η πανδημία... Οπότε μίλα όσο θες για την Κούβα, άνοιξε και καινούργιο θρεντ αν θέλεις, εγώ θα σε διαβάζω με μεγάλη χαρά και προσήλωση!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Έσπερος said:

Ναι κι εγώ αυτό σκέφτομαι. Και ότι βέβαια δεν είμαστε σίγουροι για το πόσο καλή μάσκα έχει ο καθένας και πόσο καλά τη φοράει. 

Υποτίθεται ότι ο αέρας στην καμπίνα ανανεώνεται συνεχώς, αλλά αυτό πώς είμαστε σίγουροι ότι το κάνουν όλες οι εταιρίες; 

Από μια άποψη έχεις δίκιο, από την άλλη όμως τα κρούσματα στις πύλες εισόδου μπορεί να είναι Έλληνες του εξωτερικού που έρχονται για κάποιον οικογενειακό λόγο ή άτομα που ταξιδεύουν λόγω εργασίας. Δεν ξέρω αν ήταν τουρίστες. Επιδημιολογικά προφανώς δεν μας κάνει ζημιά ο ένας από το εξωτερικό, αλλά είναι ενοχλητικό να ακούς ότι έχει ξεκινήσει ο τουρισμός, όταν μέχρι πριν μια βδομάδα δεν μπορούσες να πας βόλτα με το αυτοκίνητο. Αυτοί δηλαδή υπαγονται στους ίδιους περιορισμούς; πήγαν στην Κρήτη για να κυκλοφορούν μόνο με τα πόδια κοντά στο ξενοδοχείο τους; Δεν νομίζω. 

Μα νομίζω ούτε τώρα μπορείς να πας βόλτα με το αυτοκίνητο πάρα μόνο το σκ, σωστά έχω καταλάβει?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , ninaki80 είπε:

Kala den eipa oti einai k boreia korea alla den einai k h pio ploysia k eleytheri xora toy kosmoy einai idiaiteri.  

Είναι άξιο προβληματισμού το ότι εμείς που ζούμε στις δυτικές δημοκρατίες έχουμε μάθει τόσο αυτάρεσκα να θεωρούμε ότι έχουμε λύσει οποιοδήποτε θέμα δικαιωμάτων (εργασιακών πχ), ελευθεροτυπίας, βιοπορισμού, ποιότητας της δημοκρατίας και οικτιρουμε όποιον ζει σε άλλο μοντέλο. Προφανώς δεν ειναο επιτυχημένα μοντέλα τύπου Β. Κορέας, αλλά για τα δεδομένα ενός κόσμου που έχει περάσει από Διαφωτισμό και υποτίθεται έχει κατακτήσει τα ανθρώπινα δικαιώματα, δεν θα έλεγα ότι είμαστε και σε ένα ροζ συννεφάκι. Όχι ότι η κατάσταση μας μπορεί να συγκριθεί με αλλά καθεστώτα, αλλά το πρόβλημα είναι ακριβώς ότι έχουμε χάσει τόσες βεβαιότητες του παρελθόντος λίγο λίγο, και δεν το καταλαβαίνουμε. Τελείως αποχαυνωμένα, βλέπουμε σκάνδαλα υπουργών και κανεις να μην αναλαμβάνει ευθύνη, βλέπουμε ενημέρωση του αισχίστου είδους και απλώς αλλάζουμε κανάλι, έχουμε δεχτεί να μην έχουμε υγεία, δημόσιους χώρους, συγκοινωνίες, τα εργασιακά δικαιώματα ξηλώνονται, η προστασία της οικογένειας εξακολουθεί να είναι ανύπαρκτη, αλλά είμαστε πανευτυχείς κατά τ αλλά γιατί στα δυτικά κράτη δεν απαγορεύεται η ατομική ιδιοκτησία. 

 

Θυμαξαι μια σκηνή από την ταινία Λούφα κ παραλλαγή, την πρωτότυπη, που ο αξιωματικός προσπαθει να αναγκάσει τον ομογενή από την ΕΣΣΔ να πει τα αρνητικά του καθεστώτος, τον ρωτάει αν έχουν αυτοκίνητα, λέει όχι αλλά έχουμε καλές συγκοινωνίες κ τον διακόπτει επειδή δεν τον ρώτησε τι έχουν, αλλά τι δεν έχουν.

Just now, maripoz είπε:

Μα νομίζω ούτε τώρα μπορείς να πας βόλτα με το αυτοκίνητο πάρα μόνο το σκ, σωστά έχω καταλάβει?

ναι έτσι είπαν, είναι πιλοτικό λέει. και μάλλον προσωρινό...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αναμφισβήτητα η ανθρωπότητα τα τελευταία 100 χρόνια έχει θετική πορεία, κι αυτό κατά ένα μεγάλο μέρος οφείλεται στη Δύση. Η πρόκληση είναι να διατηρηθεί αυτή η άνοδος ή έστω η καμπύλη να μείνει στατική. 

Για τις βεβαιότητες του παρελθόντος δεν είμαι τόσο σίγουρη. Μου θυμίζει εκείνον τον στίχο που λέει ότι κι εσείς όταν θα γεράσετε θα νομίζετε ότι στα χρόνια σας οι τιμές ήταν χαμηλές, οι πολιτικοί ήταν τίμιοι και τα παιδιά σέβονταν τους μεγαλύτερους. Αν το δει κανείς σε βάθος χρόνου, υπάρχουν σήμερα πολύ καλύτερα κοινωνικά αντανακλαστικά σε σχέση με παλιότερα. Για μένα η διάδοση των φέικ νιους μέσα από τα σόσιαλ μίντια συμβάλλει πολύ περισσότερο στην αποχαύνωση απ' ό,τι η τηλεόραση, ας πούμε. Κάθε εποχή έχει τους δικούς της δαίμονες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Για τις βεβαιότητες του παρελθόντος δεν είμαι τόσο σίγουρη. Μου θυμίζει εκείνον τον στίχο που λέει ότι κι εσείς όταν θα γεράσετε θα νομίζετε ότι στα χρόνια σας οι τιμές ήταν χαμηλές, οι πολιτικοί ήταν τίμιοι και τα παιδιά σέβονταν τους μεγαλύτερους. Αν το δει κανείς σε βάθος χρόνου, υπάρχουν σήμερα πολύ καλύτερα κοινωνικά αντανακλαστικά σε σχέση με παλιότερα. Για μένα η διάδοση των φέικ νιους μέσα από τα σόσιαλ μίντια συμβάλλει πολύ περισσότερο στην αποχαύνωση απ' ό,τι η τηλεόραση, ας πούμε. Κάθε εποχή έχει τους δικούς της δαίμονες. 

Δεν ξέρω αν υοαρχουν καλύτερα αντανακλαστικά ή αν απλώς τα βλέπουμε στα sm που έχουμε επιλέξει εμείς να παρακολουθούμε.

 

Σε σχέση με το πώς μεγάλωσαν οι γονείς μας, που όσοι γεννήθηκαν πχ το 50 είχαν σταδιακα μια μεγάλη άνοδο του βιοτικού επιπέδου, κ μας μεγάλωσαν με πολλές ανέσεις κ πολλά πράγματα δεδομένα, εμείς στις οικογένειες μας έχουμε πολύ χαμηλότερο επίπεδο. Ξεγελιόμαστε με τα κινητά κ τους υπολογιστές κλπ, αλλά κατά τ αλλά καμια σχέση. Εγω κάνω το ίδιο επάγγελμα με τους γονείς μου κ μπορώ να τα συγκρίνω άμεσα. Η μέρα με τη νύχτα. 

 

Τωρα για τα ΜΜΕ, ισχύει κ αυτό που λες, απλώς την τηλεόραση τη θεωρώ πιο ύπουλη γιατί καλύπτεται πίσω από τη σοβαροφάνεια. Βέβαια ο άντρας μ που είναι μεγαλύτερος, εξακολουθεί να τη θεωρεί μέσο ενημέρωσης  απλώς δεν ασχολείται με τα δελτία, παρακολουθεί εκπομπές με καλεσμένους για να ακούει απόψεις ή ακούει ραδιόφωνο, ενώ εγω μόνο από ιντερνετ ενημερώνομαι κ μάλιστα τον πειράζω ότι θεωρώ την τηλεοπτική ενημέρωση χαμηλού επιπέδου. η τηλεόραση έχει το κακό ότι δημιουργεί κλίμα με την ιεράρχηση, τον χρόνο που αφιερώνει, τη μουσική, το γενικό στήσιμο. αυτή τη στιγμή πχ δεν δημιουργεί κλίμα ότι είμαστε στο μαύρο μας το χάλι κ αυτό με εκνευρίζει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...