Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 45 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αυτά που λες εχοθν βάση.παραμενει ένα αποτελεσματικο εμβολιο αλλα όταν βλέπεις ότι υπάρχει κ το παράθυρο των αλλων εμβολίων εκει λες γιατι να μην κάνω ένα άλλο?Άσε που γράφουν ότι απειλεί ειδικά γυναίκες κάτω των 55 .Οποτε κολωνω. 

Εντωμεταξυ υπαρχει περίπτωση η μητέρα μου να κανει εισαγωγή στο νοσοκομειο.Ξερεις ποσο φοβαμαι? Μακάρι να είχα εμβολιαστεί.

Θα πρέπει να την συνοδεψω.

Περαστικά στη μαμά σου, ελπίζω να μην χρειαστεί χειρουργείο που είπες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, mama16 είπε:

Περαστικά στη μαμά σου, ελπίζω να μην χρειαστεί χειρουργείο που είπες..

Ευχαριστω πολυ.

Το χειρουργείο σίγουρα χρειάζεται.Δεν θα ξαναγίνει λειτουργικό το χέρι Η ηλικια ομως δεν σηκώνει χειρουργείο.Ειναι σπασμένο στο μπρατσο κοντά στον ώμο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ευχαριστω πολυ.

Το χειρουργείο σίγουρα χρειάζεται.Δεν θα ξαναγίνει λειτουργικό το χέρι Η ηλικια ομως δεν σηκώνει χειρουργείο.Ειναι σπασμένο στο μπρατσο κοντά στον ώμο 

Όταν περνάει η ηλικία δύσκολα τα πράγματα για σπασίματα... Μακάρι να μην πονάει πολύ! Δεν θα την κάνετε ποτέ δλδ χειρουργείο ή θα περιμένετε να πέσουν τα κρούσματα?

Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2021 at 9:43 ΠΜ, Έσπερος είπε:

Εγω αναρωτιέμαι πότε θα σταματήσει το sms κ η μάσκα έξω. Αν ανοίξει η εστίαση γύρω στο Πάσχα όπως λενε, θα μπει νέα κατηγορία στα sms? αυτό είναι γελοίο. Ή θα έρχονται τουρίστες για να κάνουν διακοπές με μάσκα έξω στο δρόμο ή στην παραλία καλοκαιριάτικα; 

Όχι οι τουρίστες δεν θα φοράνε μάσκα αλλά εμείς θα φοράμε :P και μην μου πείτε ότι δεν τους έχετε ικανούς για τέτοιο μέτρο χα χα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ευχαριστω πολυ.

Το χειρουργείο σίγουρα χρειάζεται.Δεν θα ξαναγίνει λειτουργικό το χέρι Η ηλικια ομως δεν σηκώνει χειρουργείο.Ειναι σπασμένο στο μπρατσο κοντά στον ώμο 

H  giagia moy pantos ekane xeiroyrgeio sta 94 gia gofo k perpatise kanonika. H giagia tora einai 96. Bebaia htan pro koronoioy k pihame se idiotiko nosokomeio.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

H  giagia moy pantos ekane xeiroyrgeio sta 94 gia gofo k perpatise kanonika. H giagia tora einai 96. Bebaia htan pro koronoioy k pihame se idiotiko nosokomeio.  

Μπράβο!Να πάρετε τα χρόνια της κ την λεβεντιά της.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Όταν περνάει η ηλικία δύσκολα τα πράγματα για σπασίματα... Μακάρι να μην πονάει πολύ! Δεν θα την κάνετε ποτέ δλδ χειρουργείο ή θα περιμένετε να πέσουν τα κρούσματα?

Ο ένας γιατρός είπε όχι.Εχουμε ραντεβου κ με άλλους δύο.Κ ο παθολόγος σημερα μου ειπε καλυτερα να το αποφύγουμε.Ειναι 84.

Είναι κρεμασμένο σε αυτο το φάκελο 

Της ειπε ο γιατρος οτι δεν θα το ξανασηκωσει ψηλά αλλα οκ.Η κουμπάρα μου που είναι φυσιοθεραπευτρια μου ειπε οτι θα ειναιβδυσκολα τα πραγματα χωρις χειρουργείο.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ο ένας γιατρός είπε όχι.Εχουμε ραντεβου κ με άλλους δύο.Κ ο παθολόγος σημερα μου ειπε καλυτερα να το αποφύγουμε.Ειναι 84.

Είναι κρεμασμένο σε αυτο το φάκελο 

Της ειπε ο γιατρος οτι δεν θα το ξανασηκωσει ψηλά αλλα οκ.Η κουμπάρα μου που είναι φυσιοθεραπευτρια μου ειπε οτι θα ειναιβδυσκολα τα πραγματα χωρις χειρουργείο.

Εντωμεταξυ ξερετε τι ισχύει με τους Έλληνες του εξωτερικού?Εχουν καραντινα?Σκέφτομαι οτι αν χειρουργείο θα πρέπει να ερθει ο αδερφος μου σπο τις Βρυξέλλες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ο ένας γιατρός είπε όχι.Εχουμε ραντεβου κ με άλλους δύο.Κ ο παθολόγος σημερα μου ειπε καλυτερα να το αποφύγουμε.Ειναι 84.

Είναι κρεμασμένο σε αυτο το φάκελο 

Της ειπε ο γιατρος οτι δεν θα το ξανασηκωσει ψηλά αλλα οκ.Η κουμπάρα μου που είναι φυσιοθεραπευτρια μου ειπε οτι θα ειναιβδυσκολα τα πραγματα χωρις χειρουργείο.

Εντωμεταξυ ξερετε τι ισχύει με τους Έλληνες του εξωτερικού?Εχουν καραντινα?Σκέφτομαι οτι αν χειρουργείο θα πρέπει να ερθει ο αδερφος μου σπο τις Βρυξέλλες.

Δεν έχει κανείς καραντίνα, αρνητικό μοριακο 72 ωρών θέλει 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Δεν έχει κανείς καραντίνα, αρνητικό μοριακο 72 ωρών θέλει 

Ωραια από τη μια.Απο την αλλη μη νομίζεις.φοβαμαι μην έρθει κσι μας κολλησει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σας ευχαριστώ.

Εχει εμβολιαστει πλήρως.

Έσπασε το χέρι της την περασμενη εβδομαδα κ λογω ηλικίας προσπαθούμε να αποφύγουμε το χειρουργείο.Εκανε σηνερα γενικές εξετάσεις που θα τις έκανες ετσι κι αλλιώς.

Ο οργανισμός της λογω του κατάγματος έχει υποστεί στρες κ φαίνεται στις εξετάσεις.

Δεν χρειάζεται εισαγωγή τελικα αλλα θα το παρακολουθησουμε.

Ελπίζω να μπορέσουμε να αποφύγουμε το χειρουργείο.

Φυσικα το χέρι δεν θα ξαναγίνει λειτουργικό.

Η μαμα σου Αnna θα είναι εντελώς μονη της δηλαδη?Τι προβλέπει το πρωτόκολλο?

Εύχομαι περαστικά και τα πράγματα να πάνε όσο καλύτερα γίνεται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Deena είπε:

H pfizer έχει λιγότερες δηλαδή?

 

Εμένα η μητέρα μου 22/4 και 13/5, άρα να υποθέσω pfizer?

Έχεις καμια πληροφορία από τον γνωστό σου που σε πληροφορεί για τον χρόνο εμβολιασμού?

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, στη συνάδελφό που βγήκε θετικός ο άντρας της (αρνητική αυτή) 25η Μαρτίου, απο ΕΟΔΥ είπαν 13 ημέρες καραντίνα και μετά όλοι έξω (έχουν κι δύο παιδιά). Μα αν κολλήσουμε ενδιάμεσα; ρώτησε η κοπέλα. Δεν υπάρχει θέμα της είπαν, θα είναι χαμηλό το φορτίο, δεν κινδυνεύει να κολλήσει κάποιος! Στην 6η μέρα τα παιδιά εμφάνισαν πυρετό ψηλό και για 2 ημέρες (ο μπαμπάς αντε να έκανε λίγα δέκατα κάτι είμαι και καπνιστής). Στον ΕΟΔΥ δεν μπορεί να βγάλει γραμμή με τίποτα. Ευτυχώς που η κοπέλα είναι ευσυνειδητη (ο εργοδότης μας επίσης) και θα κάτσει σε καραντίνα μέχρι να βγούνε όλοι αρνητικοί. 

 

Προχθές πέθαναν τρεις ηλικιωμένοι, γονείς γνωστών. Μπήκαν αρνητικοί στο νοσοκομείο για επέμβαση, κόλλησαν εντός covid (κι αυτό γράφτηκε κι ως αίτιο θανάτου). Οσους γιατρούς ξέρω μας λένε προσέχετε μη χρειαστειτε νοσηλεία. 

 

Τέλος, χθες έμαθα ότι η γιαγιά ενός γειτονοπουλου δουλεύει στο Παίδων και η κόρη της μετέφερε ότι τα covid παιδιά μπαίνουν απομόνωση, ανεξάρτητα ηλικίας, χωρίς συνοδο. Το λέω με επιφυλαξη γιατί δεν το άκουσα προσωπικά. 

 

Σας έκανα τη καρδιά περιβόλι ε; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Πληροφοριακά, στη συνάδελφό που βγήκε θετικός ο άντρας της (αρνητική αυτή) 25η Μαρτίου, απο ΕΟΔΥ είπαν 13 ημέρες καραντίνα και μετά όλοι έξω (έχουν κι δύο παιδιά). Μα αν κολλήσουμε ενδιάμεσα; ρώτησε η κοπέλα. Δεν υπάρχει θέμα της είπαν, θα είναι χαμηλό το φορτίο, δεν κινδυνεύει να κολλήσει κάποιος! Στην 6η μέρα τα παιδιά εμφάνισαν πυρετό ψηλό και για 2 ημέρες (ο μπαμπάς αντε να έκανε λίγα δέκατα κάτι είμαι και καπνιστής). Στον ΕΟΔΥ δεν μπορεί να βγάλει γραμμή με τίποτα. Ευτυχώς που η κοπέλα είναι ευσυνειδητη (ο εργοδότης μας επίσης) και θα κάτσει σε καραντίνα μέχρι να βγούνε όλοι αρνητικοί. 

 

Νομίζω ότι όλοι αυτοί θεωρούν ότι σε μια οικογένεια η πλήρης απομόνωση του ασθενούς ειναο εφικτή, άρα δεν θα κολλήσουν. 

 

Εγω πάντως το λέω, αν αρρωστήσει ο ένας μας, αποκλείεται να καταφέρουμε να απομονωθούμε έτσι. Αμφιβάλλω αν θα το επιχειρήσουμε καν. Δεν μπορώ να φανταστώ πρώτα απ όλα να είμαστε στο ίδιο σπίτι με το παιδί κ ο ένας μας να μην το βλέπει. Που στο κάτω κάτω δεν σου εγγυάται κανεις ότι δεν το εχεις κολλήσει ήδη.... Θα προτιμούσα με τη λήξη της καραντίνας ο «καθαρός» να κάνει ένα τεστ καλού κακού. 
 

Ανευθυνο ξε-ανευθυνο, πλήρης απομόνωση μέσα σε οικογένεια με παιδιά δεν μπορώ να φανταστώ πώς γίνεται κ γιατί θεωρείται κ αυτονόητη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Πληροφοριακά, στη συνάδελφό που βγήκε θετικός ο άντρας της (αρνητική αυτή) 25η Μαρτίου, απο ΕΟΔΥ είπαν 13 ημέρες καραντίνα και μετά όλοι έξω (έχουν κι δύο παιδιά). Μα αν κολλήσουμε ενδιάμεσα; ρώτησε η κοπέλα. Δεν υπάρχει θέμα της είπαν, θα είναι χαμηλό το φορτίο, δεν κινδυνεύει να κολλήσει κάποιος! Στην 6η μέρα τα παιδιά εμφάνισαν πυρετό ψηλό και για 2 ημέρες (ο μπαμπάς αντε να έκανε λίγα δέκατα κάτι είμαι και καπνιστής). Στον ΕΟΔΥ δεν μπορεί να βγάλει γραμμή με τίποτα. Ευτυχώς που η κοπέλα είναι ευσυνειδητη (ο εργοδότης μας επίσης) και θα κάτσει σε καραντίνα μέχρι να βγούνε όλοι αρνητικοί. 

 

Προχθές πέθαναν τρεις ηλικιωμένοι, γονείς γνωστών. Μπήκαν αρνητικοί στο νοσοκομείο για επέμβαση, κόλλησαν εντός covid (κι αυτό γράφτηκε κι ως αίτιο θανάτου). Οσους γιατρούς ξέρω μας λένε προσέχετε μη χρειαστειτε νοσηλεία. 

 

Τέλος, χθες έμαθα ότι η γιαγιά ενός γειτονοπουλου δουλεύει στο Παίδων και η κόρη της μετέφερε ότι τα covid παιδιά μπαίνουν απομόνωση, ανεξάρτητα ηλικίας, χωρίς συνοδο. Το λέω με επιφυλαξη γιατί δεν το άκουσα προσωπικά. 

 

Σας έκανα τη καρδιά περιβόλι ε; 

Εμένα μου την έκανες σίγουρα...Να ρωτήσω κάτι; Οι ηλικιωμένοι που κόλλησαν στο νοσοκομείο και κατέληξαν είχαν εμβολιαστεί; Γιατί εμένα αν κάτι με κρατάει λιγο αισιοδοξη και δεν έχω λαλήσει που η μαμά μου θα χειρουργηθεί είναι ότι είναι εμβολιασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Εμένα μου την έκανες σίγουρα...Να ρωτήσω κάτι; Οι ηλικιωμένοι που κόλλησαν στο νοσοκομείο και κατέληξαν είχαν εμβολιαστεί; Γιατί εμένα αν κάτι με κρατάει λιγο αισιοδοξη και δεν έχω λαλήσει που η μαμά μου θα χειρουργηθεί είναι ότι είναι εμβολιασμένη.

 

Χτες έδωσε στατιστικά η Μεγάλη Βρετανία ότι στους ηλικιωμένους που έχουν πλήρως εμβολιαστεί, η θνησιμότητα από covid εχει πέσει κατά 97% αν θυμάμαι καλά :)

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Εμένα μου την έκανες σίγουρα...Να ρωτήσω κάτι; Οι ηλικιωμένοι που κόλλησαν στο νοσοκομείο και κατέληξαν είχαν εμβολιαστεί; Γιατί εμένα αν κάτι με κρατάει λιγο αισιοδοξη και δεν έχω λαλήσει που η μαμά μου θα χειρουργηθεί είναι ότι είναι εμβολιασμένη.

Οχι.μην φοβάσαι για covid.το θεμα ειναι ρι φιβεται με την εξυπηρέτηση τους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Πληροφοριακά, στη συνάδελφό που βγήκε θετικός ο άντρας της (αρνητική αυτή) 25η Μαρτίου, απο ΕΟΔΥ είπαν 13 ημέρες καραντίνα και μετά όλοι έξω (έχουν κι δύο παιδιά). Μα αν κολλήσουμε ενδιάμεσα; ρώτησε η κοπέλα. Δεν υπάρχει θέμα της είπαν, θα είναι χαμηλό το φορτίο, δεν κινδυνεύει να κολλήσει κάποιος! Στην 6η μέρα τα παιδιά εμφάνισαν πυρετό ψηλό και για 2 ημέρες (ο μπαμπάς αντε να έκανε λίγα δέκατα κάτι είμαι και καπνιστής). Στον ΕΟΔΥ δεν μπορεί να βγάλει γραμμή με τίποτα. Ευτυχώς που η κοπέλα είναι ευσυνειδητη (ο εργοδότης μας επίσης) και θα κάτσει σε καραντίνα μέχρι να βγούνε όλοι αρνητικοί. 

 

Προχθές πέθαναν τρεις ηλικιωμένοι, γονείς γνωστών. Μπήκαν αρνητικοί στο νοσοκομείο για επέμβαση, κόλλησαν εντός covid (κι αυτό γράφτηκε κι ως αίτιο θανάτου). Οσους γιατρούς ξέρω μας λένε προσέχετε μη χρειαστειτε νοσηλεία. 

 

Τέλος, χθες έμαθα ότι η γιαγιά ενός γειτονοπουλου δουλεύει στο Παίδων και η κόρη της μετέφερε ότι τα covid παιδιά μπαίνουν απομόνωση, ανεξάρτητα ηλικίας, χωρίς συνοδο. Το λέω με επιφυλαξη γιατί δεν το άκουσα προσωπικά. 

 

Σας έκανα τη καρδιά περιβόλι ε; 

Kala blakeies lene k apton eodi exoyn  balei kaseta fantazomai k barioyntai na apantisoyn logika  nomizo kapoia pragmata den xreiazete na ta rotame einai aytonoita fysika osoi einai se spiti ME arrosto prepei na perimenoyn afoy  ginei arnitikos o arrostoos k alles 14 meres.  K na kanoyn test prin kykloforisoyn.  Se kathe astheneia mporeis na kolliseis k sto telos...  

To kalitero einai na rotame k giatroys poy asxoloyntai giati k ston eody ME toso kosmo den yparxei ypomoni na lisoyn aporeies.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Kala blakeies lene k apton eodi exoyn  balei kaseta fantazomai k barioyntai na apantisoyn logika  nomizo kapoia pragmata den xreiazete na ta rotame einai aytonoita fysika osoi einai se spiti ME arrosto prepei na perimenoyn afoy  ginei arnitikos o arrostoos k alles 14 meres.  K na kanoyn test prin kykloforisoyn.  Se kathe astheneia mporeis na kolliseis k sto telos...  

To kalitero einai na rotame k giatroys poy asxoloyntai giati k ston eody ME toso kosmo den yparxei ypomoni na lisoyn aporeies.  

O ΕΟΔΥ όταν έχεις θετικό άτομο στο σπίτι, σου λέει να απομονώσεις το άτομο και να μετρήσεις 14 μέρες. Αλλιώς προφανώς και δεν ισχύει το 14 μέρες. Και αν αρρωστήσει άλλο μέλος του σπιτιού, εννοείται ότι κάνει τεστ, και οι υπόλοιποι μετράνε από την αρχή. Αλλά νομίζω ότι είναι τόσο δυσκολοχώνευτο, που απλά ο κόσμος κάνει ότι δεν ακούει να πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...