Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Για σκεφτείτε τώρα να μου πείτε γιατί μέχρι τώρα δεν αναφέρθηκε κάτι. Είμαι μόνη με το παιδί έως το απόγευμα. Θέλω να το βγάλω σε ανοιχτό χώρο όπου δεν περνάει πολύς κόσμος κ δεν έχει σπασμένα πεζοδρόμια για περπάτημα. 

Θέλω να πάρω το αυτό κινητό για 1.200 μέτρα να παρκάρω κ να περπατήσουμε. Πως το δηλώνω αυτό? 

Η πολιτική προστασια δεν απαντάει κ το αστ. Τμήμα μιλάει συνέχεια. 

Θα πρεπει να εισαι στη γειτονια σου. 1200 μετρα ειναι κανενα τεταρτο με τα ποδια, οποτ λογικα ειστε ενταξει αν πατε με τα ππδια. Αν σε σταματησουν με το αμαξι και δηλωσεις οτι πηγαινες για φυσικη ασκηση, ναι, θα φας προστιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Το οινόπνευμα των 95 βαθμών πάντως για τον κορονοιο δεν κάνει είπαν. Για τον αφαλό δεν ξέρω. 

Όσο για το αυτοκίνητο σκέφτηκα να πω ότι πάω σούπερ κ επάνω μου να έχω μετά χαρτί για σωματική άσκηση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Το οινόπνευμα των 95 βαθμών πάντως για τον κορονοιο δεν κάνει είπαν. Για τον αφαλό δεν ξέρω. 

Όσο για το αυτοκίνητο σκέφτηκα να πω ότι πάω σούπερ κ επάνω μου να έχω μετά χαρτί για σωματική άσκηση. 

Δεν  νομίζω πως επιτρέπεται να πας σούπερ μάρκετ με το παιδί. Τον ξάδερφο μου στο φαρμακείο που πήγε με την μικρή τον έδιωξαν. Αν επιτρέπεται πάντως, έχε 2 χαρτιά μαζί σου (μην στείλεις μήνυμα), το ένα να λέει σούπερ μάρκετ και το άλλο σωματική άσκηση και αν σε σταματήσουν, δείχνεις αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Το οινόπνευμα των 95 βαθμών πάντως για τον κορονοιο δεν κάνει είπαν. Για τον αφαλό δεν ξέρω. 

Όσο για το αυτοκίνητο σκέφτηκα να πω ότι πάω σούπερ κ επάνω μου να έχω μετά χαρτί για σωματική άσκηση. 

Με τον πανικό που έχει δημιουργηθεί κάνει δεν κάνει νομίζω ότι βρουν σε οινόπνευμα παίρνουν τα πάντα..ακόμα και αλκοόλ! . τελικά έχει το mymarket, δεν το περίμενα γιατί στην περιοχή μου είναι μικρό και έχει μόνο τα βασικά. Ninaki80 αν δεν το έλεγες δε θα το σκεφτόμουν καν, ευχαριστώ!!

 

Μαγιοπούλα συμφωνώ με την τοποθέτηση της yovanna για την έξοδο σου. Δύο χαρτιά και ανάλογα δείχνεις. Αλλη απορία που έχω για το παιδί χρειάζεται χαρτί ή sms?? Εγώ που βγαίνω εδώ στο τετράγωνο στέλνω και για το γιο μου που είναι τριών χρόνων!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα παιδιά στο σούπερ. Δεν νομίζω ότι υπάρχει απαγόρευση εισόδου για τα παιδιά. Το φαρμακείο όμως είναι πιο ιδιαίτερος χώρος. Κοίτα που μπλέξαμε. Κ να σκεφτειςψοτιβτηρουμεψστο έπακρο το βομομ

Just now, Sunshine8 είπε:

Με τον πανικό που έχει δημιουργηθεί κάνει δεν κάνει νομίζω ότι βρουν σε οινόπνευμα παίρνουν τα πάντα..ακόμα και αλκοόλ! . τελικά έχει το mymarket, δεν το περίμενα γιατί στην περιοχή μου είναι μικρό και έχει μόνο τα βασικά. Ninaki80 αν δεν το έλεγες δε θα το σκεφτόμουν καν

Δεν απολυμαίνει για τον κορονοιο. Έχει βγει επίσημη ανακοίνωση. Πρέπει να το ξέρει ο κόσμος 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Δεν απολυμαίνει για τον κορονοιο. Έχει βγει επίσημη ανακοίνωση. Πρέπει να το ξέρει ο κόσμος

Νομίζω το έχω ακούσει κι εγω, αλλά άντε πείσε τους! Εδώ πριν βγει ο περιορισμός έπαιρναν τα αντισηπτικά 10 10 από τα ραφια, στο βαθμό του οινόπνευματος θα κολλαγαν? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Με τον πανικό που έχει δημιουργηθεί κάνει δεν κάνει νομίζω ότι βρουν σε οινόπνευμα παίρνουν τα πάντα..ακόμα και αλκοόλ! . τελικά έχει το mymarket, δεν το περίμενα γιατί στην περιοχή μου είναι μικρό και έχει μόνο τα βασικά. Ninaki80 αν δεν το έλεγες δε θα το σκεφτόμουν καν, ευχαριστώ!!

 

Μαγιοπούλα συμφωνώ με την τοποθέτηση της yovanna για την έξοδο σου. Δύο χαρτιά και ανάλογα δείχνεις. Αλλη απορία που έχω για το παιδί χρειάζεται χαρτί ή sms?? Εγώ που βγαίνω εδώ στο τετράγωνο στέλνω και για το γιο μου που είναι τριών χρόνων!

Δεν χρειάζεται χαρτί ή sms για το παιδί. Ένας ενήλικας και ένα παιδί, θεωρούνται ένα άτομο.

Link to comment
Share on other sites

Χθες που λέτε, μόλις τελείωσε ο αδερφός μου με τον personnal τον ξαναπήρα τηλ για να τον κράξω. Μου είπε λοιπόν ότι δεν υπάρχει απαγόρευση για τους ελεύθερους επαγγελματίες κ ότι ο γυμναστής είναι δύο μέτρα μακριά του. Μέσα στο σπίτι. Είναι για γελοία. Απο την άλλη του ακύρωσαν την πτήση για Αθήνα για τέλη Μαΐου.Όλες τις πτήσεις δηλ. Πως συνδιαζεται αυτή η λογική δεν καταλαβαίνω  

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς πώς συνδιάζεται; Οι οδηγίες αυτό λένε: αποφυγή συνωστισμού, αποστάσεις ασφαλείας, καλή υγειηνή. Πουθενά δεν λέει ότι το να μιλάς ή να συναναστρέφεσαι ανθρώπους γενικά, αποτελεί κίνδυνο μόλυνσης. Ειδικά όταν είσαι σε απόσταση, ειδικά όταν δεν φτερνίζεται στα μούτρα σου, ειδικά όταν δεν έχει κανένα σύμπτωμα. Κι ακόμη κι αν κάνεις μια χειραψία, αρκεί να πλυθείς με σαπούνι και νερό για να τελειώνεις με την όποια υποψία, πιθανής επιμόλυνσης από τον ίσως ασυμπτωματικό φορέα του ιού. 

 

Επιπλέον, είναι απόλυτα λογικό να κλείνουν τα σύνορα. Προστατεύεις τους πολίτες εντός των συνόρων σου και μειώνεις τις πιθανότητες εισόδου από άλλες χώρες.

 

Αυτό είναι πιο λογικό, από αυτό που γίνεται σε εμάς.

 

Που συνωστιζόμασταν για βδομάδες στα σουπερ μαρκετ, αλλά κοιτούσαμε με μισό μάτι όποιον έκανε βόλτα σε ανοιχτούς χώρους. Και τώρα που κλείνουν κάθε πρόσβαση σε ανοιχτό δημόσιο χώρο, ποιο είναι το νόημα; Να συνωστιστούμε στα πεζοδρόμεια ή απλώς μας λένε με έμεσο τρόπο, ότι απαγορεύεται και η σωματική άσκηση και η βόλτα του σκύλου;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά το να φέρει τον personnal στο σπίτι δεν το επικροτώ καθόλου. Με την ίδια λογική πάει κ σε ένα σωρό άλλους πελάτες. Δεν μένει σε έπαυλη. Ο χώρος σε ένα σπίτι είναι κλειστός. Ούτε ο καιρός τους το επιτρέπει να έχουν φουλ ανοιχτά παράθυρα. Κ δεν νομίζω ότι δεν θα τον πλησιάζει να τον διορθώσει σε κάποια άσκηση. Έχουν πολλά κρούσματα.Λίγο λιγότερα από την Ολλανδία  Ας ασκηθεί έξω. Δεν θα πάθει κ τίποτα. Με απόσταση αυτές τις κρίσιμες ευδομαδες θα σπάσει η αλυσίδα. 

Εντωμεταξύ πριν τρεις περίπου εβδομάδες, λίγο πριν κλείσουν οι οργανισμοί είχε δέκατα κ δυσπνια. Δεν ξέρω τι ήταν. Πήγε στο γιατρό, του είπε να μείνει σπίτι κ μετά από τρεις ημέρες να πάει δουλειά. Του είπε ότι δεν ξέρει αν είναι κορονοιος. Εδώ πιστεύω θα του είχαν δοσει οδηγίες να περιοριστεί για δύο εβδομάδες. 

Κ φυσικά καλά κάνουν κ κλείνουν τα σύνορα. Εννοούσα ότι από τη μια γίνεται αυτό κ από την άλλη επιτρέπονται αλλά. Κ εκειβσυνοστιστηκαν στα πάρκα κ τους έκραξαν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Συγγνώμη αλλά το να φέρει τον personnal στο σπίτι δεν το επικροτώ καθόλου. Με την ίδια λογική πάει κ σε ένα σωρό άλλους πελάτες. Δεν μένει σε έπαυλη. Ο χώρος σε ένα σπίτι είναι κλειστός. Ούτε ο καιρός τους το επιτρέπει να έχουν φουλ ανοιχτά παράθυρα. Κ δεν νομίζω ότι δεν θα τον πλησιάζει να τον διορθώσει σε κάποια άσκηση. Έχουν πολλά κρούσματα.Λίγο λιγότερα από την Ολλανδία  Ας ασκηθεί έξω. Δεν θα πάθει κ τίποτα. Με απόσταση αυτές τις κρίσιμες ευδομαδες θα σπάσει η αλυσίδα. 

Εντωμεταξύ πριν τρεις περίπου εβδομάδες, λίγο πριν κλείσουν οι οργανισμοί είχε δέκατα κ δυσπνια. Δεν ξέρω τι ήταν. Πήγε στο γιατρό, του είπε να μείνει σπίτι κ μετά από τρεις ημέρες να πάει δουλειά. Του είπε ότι δεν ξέρει αν είναι κορονοιος. Εδώ πιστεύω θα του είχαν δοσει οδηγίες να περιοριστεί για δύο εβδομάδες. 

Μου κάνουν τρομερή εντύπωση αυτά που αναφέρεις. Και εγω έξω ζω, και δεν υπάρχουν αυτά που λες. Δεν υπάρχουν καν γιατροί ανοιχτοί. Αν αρρωστήσεις σε παίρνουν τηλ και τα λέτε από βιντεοκληση. Άσε που αν δουλεύεις δεν χρειάζεσαι καν χαρτί γιατρού πια ότι αρρωστήσες. Τόσο μεγάλη διαφορά το Βέλγιο; σοκ! 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το γιατρό περίπου πριν από τρεις εβδομάδες. Λίγο πριν κλείσουν τα σχολεία εδώ. 705 νεκρούς μετρούν έως σήμερα. Κ αναλογιστεί τε την έκταση της χώρας. Δεν ξέρω πόσους κατοίκους έχει. 

Chrusoum σε ποια χώρα είσαι αν επιτρέπεται? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , kine είπε:

Πουθενά δεν λέει ότι το να μιλάς ή να συναναστρέφεσαι ανθρώπους γενικά, αποτελεί κίνδυνο μόλυνσης. Ειδικά όταν είσαι σε απόσταση, ειδικά όταν δεν φτερνίζεται στα μούτρα σου, ειδικά όταν δεν έχει κανένα σύμπτωμα. Κι ακόμη κι αν κάνεις μια χειραψία, αρκεί να πλυθείς με σαπούνι και νερό για να τελειώνεις με την όποια υποψία, πιθανής επιμόλυνσης από τον ίσως ασυμπτωματικό φορέα του ιού. 

Εγώ πάντως έχω καταλάβει ότι ο σκοπός έιναι να μην ερχόμαστε σε επαφή με άτομα που δεν μένουμε μαζί, εκτός αν είναι αναγκαίο λόγω εργασίας ή για φροντίδα συγγενών, έτσι ώστε να μην μεταδίδεται το μικρόβιο από οικογένεια σε οικογένεια, κι αυτό ασχέτως συνθηκών συνύπαρξης (εντός ή εκτός σπιτιού, με μικρή ή μεγάλη απόσταση κλπ). Αλλά αυτό που δεν έχω καταλάβει, είναι γιατί όλη αυτή η εκστρατεία δήθεν ενημέρωσης δεν εστιάζει σε αυτό το απλό, αλλά έχει επιβάλει αυτή την υστερία για το ποιος βγήκε να περπατήσει 500μ ή 2χλμ από το σπίτι του και εάν το να βγάλεις έξω τη σαλαμάνδρα σου για να πάρει αέρα υπάγεται στην περίπτωση 6. Γιατί ακούω από το περιβάλλον μου ότι  οικογένειες που μένουν πάνω -κάτω σε οικογενειακές πολυκατοικίες, που δεν είναι και λίγες στην Ελλάδα, ειδικά αν έχουν παιδάκια, κάνουν κάποιες συναντήσεις. Δεν το κατακρίνω γιατί εγώ προσωπικά μιλάω εκ του ασφαλούς, έχουμε αγρούς για να βγούμε και να παίξουμε έξω από το σπίτι επομένως το παιδί μου δεν έχει ζοριστεί πάρα πολύ. Όμως από τη στιγμή που δεν γνωρίζουμε τι γίνεται μέσα στα σπίτια, είναι κάπως ανώφελο να εμποδίζεται η παραμικρή κίνηση σε ελεύθερο δημόσιο χώρο, ειδικά από τη στιγμή που ξέρουμε ότι κυκλοφορούν χιλιάδες ασθενείς με ανύπαρκτα ή ελαφρα συμπτώματα και γενικά δεν λαμβάνονται μέτρα για τη βελτίωση των υποδομών έτσι ώστε να επιτυγχάνεται η απομόνωση όλο και περισσότερων ασθενών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Αυτό με το γιατρό περίπου πριν από τρεις εβδομάδες. Λίγο πριν κλείσουν τα σχολεία εδώ. 705 νεκρούς μετρούν έως σήμερα. Κ αναλογιστεί τε την έκταση της χώρας. Δεν ξέρω πόσους κατοίκους έχει. 

Chrusoum σε ποια χώρα είσαι αν επιτρέπεται? 

Νορβηγία 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγώ πάντως έχω καταλάβει ότι ο σκοπός έιναι να μην ερχόμαστε σε επαφή με άτομα που δεν μένουμε μαζί, εκτός αν είναι αναγκαίο λόγω εργασίας ή για φροντίδα συγγενών, έτσι ώστε να μην μεταδίδεται το μικρόβιο από οικογένεια σε οικογένεια, κι αυτό ασχέτως συνθηκών συνύπαρξης (εντός ή εκτός σπιτιού, με μικρή ή μεγάλη απόσταση κλπ). Αλλά αυτό που δεν έχω καταλάβει, είναι γιατί όλη αυτή η εκστρατεία δήθεν ενημέρωσης δεν εστιάζει σε αυτό το απλό, αλλά έχει επιβάλει αυτή την υστερία για το ποιος βγήκε να περπατήσει 500μ ή 2χλμ από το σπίτι του και εάν το να βγάλεις έξω τη σαλαμάνδρα σου για να πάρει αέρα υπάγεται στην περίπτωση 6. Γιατί ακούω από το περιβάλλον μου ότι  οικογένειες που μένουν πάνω -κάτω σε οικογενειακές πολυκατοικίες, που δεν είναι και λίγες στην Ελλάδα, ειδικά αν έχουν παιδάκια, κάνουν κάποιες συναντήσεις. Δεν το κατακρίνω γιατί εγώ προσωπικά μιλάω εκ του ασφαλούς, έχουμε αγρούς για να βγούμε και να παίξουμε έξω από το σπίτι επομένως το παιδί μου δεν έχει ζοριστεί πάρα πολύ. Όμως από τη στιγμή που δεν γνωρίζουμε τι γίνεται μέσα στα σπίτια, είναι κάπως ανώφελο να εμποδίζεται η παραμικρή κίνηση σε ελεύθερο δημόσιο χώρο, ειδικά από τη στιγμή που ξέρουμε ότι κυκλοφορούν χιλιάδες ασθενείς με ανύπαρκτα ή ελαφρα συμπτώματα και γενικά δεν λαμβάνονται μέτρα για τη βελτίωση των υποδομών έτσι ώστε να επιτυγχάνεται η απομόνωση όλο και περισσότερων ασθενών.

πολυ απλα ειναι ανικανο το κρατος να τεσταρει κ να απομονοσει κ να ταιζει παρα πολυ κοσμο που εχει ηπια συμπτωματα κ πολυ πιθανο πολλοι που εχουν ελαφρα συμπτωματα να μην εμφανιστουν επιτιδες για να μην απομονωθουν σε ενα ξενο περιβαλλον . εδω βαλανε σε ξενοδοχεια οσους ερχονται απο εξωτερικο σε αναγκαστικη απομονωση κ αρχισαν να διαρτηρονται σκεψου. 

τωρα την εξοδο την απαγορευουν γιατι ειδες οτι ολοι πανε στο ιδιο μερος πχ παραλια θεσσαλονικης την ιδια ωρα. ε αμα ειναι ο ενας να σκουνταει τον αλλο κ να τρεχει να ιδρωνει να βηχει την ωρα που διπλα του περναει ενας αλλος τι αποστασεις ασφαλειας να κρατησεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kine είπε:

 

Συγνώμη αλλά αυτό που λες είναι απλώς λάθος ή να το θέσω αλλιώς, αναπαράγεις την εσκεμμένη ή όχι παραπληροφόρηση.

 

Οπως και σε δάση και σε παραλίες σαν της θεσσαλονίκης και σε μεγάλες πλατείες κτλ. είναι αυτοί ακριβώς οι χώροι που μπορούν να περπατούν ταυτόχρονα πολλοι άνθρωποι και να μην έρχεται κανένας κοντά στον άλλο. Ακόμη κι αν δεις γεμάτη την νέα παραλία, μπορείς κάλλιστα να εκτιμήσεις από κοντά ότι τα 2 μέτρα απόσταση είναι καθόλα εφικτά. Πόσο μάλλον τώρα, που κυκλοφορεί ελάχιστος κόσμος.

 

@Έσπερος Εγώ θα εκτιμούσα περισσότερο μια υπεύθυνη και σοβαρή ενημέρωση από την κυβέρνηση τύπου: θα κρατήσει τουλάχιστον 2 μήνες (όχι να μας λένε μέρα με τη μέρα νέα μέτρα λες και τώρα δα, τα σκέφτηκαν μόλις), θα γίνει άμεσα απαγόρευση κυκλοφορίας (όχι από το ΔΕΝ προκειται, να περνάμε σε 5 μέρες στην ολική απαγόρευση), επιτρέπεται ΜΟΝΑΧΑ Η ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ από και προς συγκεκριμένο προορισμό και για τους συγκεκριμένους λόγους (όχι να λες οκ ατομική άσκηση και βόλτα στον σκύλο, αλλά μετά να κλείνεις τους χώρους στους οποίους είναι κατάλληλο να γίνεται αυτή η άσκηση ή/και η βόλτα του σκύλου).

 

Επί της ουσίας, μας απαγορεύεται οποιαδήποτε έξοδος από το σπίτι, πλην εργασίας, τροφοδοσίας, ιατρικών λόγων. Αυτό.

Τα υπόλοιπα τα θεωρεί κατάχρηση η κυβέρνηση, αλλά πρέπει να προσποιηθεί ότι οι πολίτες φταίνε, που παίρνει ακόμη πιο αυστηρά μέτρα επιτήρησης των πολιτών. 

 

Πιο πάνω η @ΑΡΓΚ είπε (και μοιάζει λογικό) ότι είναι και θεμιτό και επιτρεπτό να βγαίνουμε μικρές βόλτες καθημερινά γιατί δεν θα κρατήσει λίγο όλο αυτό και άρα πρέπει να κάνουμε την καλύτερη διαχείριση για να υποστούμε μεγάλης διάρκειας εγκλεισμό.

Σύμφωνα όμως με όσα πράττει η πολιτεία, φαίνεται ότι ΚΑΙ θα κρατήσει πολύ καιρό ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να βγαίνουμε από το σπίτι, αν δεν είναι ζήτημα ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ.

 

Αλλιώς δεν εξηγείται και το προς συζήτηση μέτρο, να απαγορευτεί η βραδυνή κυκλοφορία(!). Είναι πιο μεταδοτικός ο ιός τη νύχτα ή μήπως είδανε να παρτάρουνε συνωστισμένοι θεσσαλονικείς τη νύχτα στη νέα παραλία; Κανένα νόημα απολύτως.

τωρα vα μιλαμε κ σοβαρα εκτος απο φιλοσοφιες  Αv εισαι σε εvα μερος με 200 ατομα ακομα κ εφικτο vα ειvαι vα κρατησεις αποστασεις 2 μετρωv δεv ειvαι ολοι υπευθυvοι πρωτωv κ δευτερωv δεv περvεις χαρακα για τηv αποσταση δηλαδη αv ο αλλος τρεχει δεv θα σε δει κ θα σκεφτει τωρA ας παω 3 μετρA μακρια για vα τηv αποφυγω τηv στιγμη που λιγο παραδιπλα θα υπαρχει καποιος αλλος θα περασει απο διπλα σου . 

 

Μιλαμε για πραγματικη ζωη εγω το βλεπω κ στοv δρομο κ στηv γειτοvια κ παvτου οπου υπαρχουv πολλοι αvθρωποι χαvετε η προσοχη δεv μπορεις vα τοv ελεvξεις τοv αλλο που θα ερθει διπλα σου η που θα πεσει παvω σου .

τωρα αv δεv φοβασε  μπορεις vα πας vα καvεις τζογκιvκ κ στηv αυλη εvος vοσοκομειου κ εκει εξω εισαι κ κοσμο εχει κ αvοιχτος χωρος ειvαι. 

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σοβαρευτούμε, δεν αρχίσουμε να τεστάρουμε μαζικά και να μπορέσουν να ανοίξουν οι επιχειρήσεις έτσι (που δεν είμαστε σοβαροί και άρα δε θα το κάνουμε) σε κανενα τρίμηνο θα έχουμε μεγαλύτερα προβλήματα από τον κορωνοϊό. Και δε μιλάω για την οικονομική καταστροφή των μεγαλέμπορων προφανώς. Θα είμαστε σε φάση λαϊκή εξέγερση από την πείνα, πόσες απολύσεις, αναστολές συμβάσεων και γενικότερη οικονομική τραγωδία να αντέξει ο κόσμος; Είμαστε κοντά στο να πλακωθεί κανείς με τον αστυνομικό για το πρόστιμο, και δεν θα είναι και πολύ αδικο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine said:

Σύμφωνα όμως με όσα πράττει η πολιτεία, φαίνεται ότι ΚΑΙ θα κρατήσει πολύ καιρό ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να βγαίνουμε από το σπίτι, αν δεν είναι ζήτημα ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ.

Αυτό κι εγώ νομίζω εισπράττει κανείς αν δεις πως μιλούν κάθε απόγευμα στις 6 οι δύο εκπρόσωποι, αλλά και γενικότερα..σαν τα κακά παιδιά που μας μαλώνουν.. και πράγματι τελικά δεν είναι ξεκάθαρο τι επιτρέπεται και τι όχι

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την βραδινή απαγόρευση ούτε κ εγώ το καταλαβαίνω. 

Πάντως κ εγώ το βλέπω να έρχεται η καθολική απαγόρευση. Προηγουμένως είχα βγει για περπάτημα στο φλοισβο.πολυς κόσμος. Σαν Κυριακή πρωί ήταν. Κ νωρίτερα γύρισα κ απέναντι πέρασα γιατί ερχόντουσαν ολοι κοντά. Περίμενα σε μια άκρη να περάσουν ολοι οι εισερχόμενοι κ με προσπερνούν οι από πίσω. Δεν προσέχει ο κόσμος. Αφήστε τα ποδήλατα πουωκοντευαν να σε πατήσουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αν δε σοβαρευτούμε, δεν αρχίσουμε να τεστάρουμε μαζικά και να μπορέσουν να ανοίξουν οι επιχειρήσεις έτσι (που δεν είμαστε σοβαροί και άρα δε θα το κάνουμε) σε κανενα τρίμηνο θα έχουμε μεγαλύτερα προβλήματα από τον κορωνοϊό. Και δε μιλάω για την οικονομική καταστροφή των μεγαλέμπορων προφανώς. Θα είμαστε σε φάση λαϊκή εξέγερση από την πείνα, πόσες απολύσεις, αναστολές συμβάσεων και γενικότερη οικονομική τραγωδία να αντέξει ο κόσμος; Είμαστε κοντά στο να πλακωθεί κανείς με τον αστυνομικό για το πρόστιμο, και δεν θα είναι και πολύ αδικο.

Πέρα από τη φτωχοποιηση βάλε κ την αγανάκτηση για την κοροϊδία που τρώμε και το σανό από τα κανάλια και τους κυβερνώντες που μας περνάνε για εντελώς καθυστερημένους, αλλιώς δεν εξηγείται. Μέχρι προχθές δεν υπήρχε κανένα κρούσμα σε δομή μεταναστών κ ξαφνικά ανακάλυψαν την αφρικανη κοπέλα επειδή γέννησε κ 2-3 ακόμα, αλλιώς δε θα μαθαίναμε τπτ. Μοιράζουν εκατομμύρια κάτω από τη μύτη μας κ οι γιατροί στα νοσοκομεία δεν έχουν μάσκα να φορέσουν. Τεστ δε γίνονται, σήμερα μας είπαν κ ότι η μάσκα είναι άχρηστη αν δεν νοσεις. Λες κ αν νοσω το ξέρω. Δημοτικοί υπάλληλοι βιαιοπραγούν σωματικά κ ψυχολογικά σε κόσμο, ζητούν όλες τις συναλλαγές μέσω e banking αλλά η προμήθεια προμήθεια. Είναι πάρα πολλά που κάποια στιγμή θα φτάσει ο κόμπος στο χτένι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Πέρα από τη φτωχοποιηση βάλε κ την αγανάκτηση για την κοροϊδία που τρώμε και το σανό από τα κανάλια και τους κυβερνώντες που μας περνάνε για εντελώς καθυστερημένους, αλλιώς δεν εξηγείται. Μέχρι προχθές δεν υπήρχε κανένα κρούσμα σε δομή μεταναστών κ ξαφνικά ανακάλυψαν την αφρικανη κοπέλα επειδή γέννησε κ 2-3 ακόμα, αλλιώς δε θα μαθαίναμε τπτ. Μοιράζουν εκατομμύρια κάτω από τη μύτη μας κ οι γιατροί στα νοσοκομεία δεν έχουν μάσκα να φορέσουν. Τεστ δε γίνονται, σήμερα μας είπαν κ ότι η μάσκα είναι άχρηστη αν δεν νοσεις. Λες κ αν νοσω το ξέρω. Δημοτικοί υπάλληλοι βιαιοπραγούν σωματικά κ ψυχολογικά σε κόσμο, ζητούν όλες τις συναλλαγές μέσω e banking αλλά η προμήθεια προμήθεια. Είναι πάρα πολλά που κάποια στιγμή θα φτάσει ο κόμπος στο χτένι.

Φυσικά κ η προμήθεια θα πρέπει να αρθεί. Αυτό με την κοπέλα ήταν αναμενόμενο. Πέντε χιλιάδες άτομα είναι στον καταυλισμό. Τι θα γίνει τώρα? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Φυσικά κ η προμήθεια θα πρέπει να αρθεί. Αυτό με την κοπέλα ήταν αναμενόμενο. Πέντε χιλιάδες άτομα είναι στον καταυλισμό. Τι θα γίνει τώρα? 

Δεν μου έχουν δώσει να καταλάβω οτι υπάρχει σαφές κ οργανωμένο πλάνο. Ο γιατρός τη μια μέρα έλεγε ότι η χλωροκινη είναι επικινδυνη κ το ελληνικό πρωτόκολλο είναι κολχικινη, την επόμενη λέει ότι δίνουμε χλωροκινη κ στο υγειονομικό προσωπικό προφυλακτικά. Κάτι δεν πάει καθόλου καλά. Θέλουν να σπρώξουν κ τους 5τονους που αγόρασε το ελληνικό κράτος κ μας πλασάρουν ότι τα χαρίζει η εταιρεία. Προσωπικά με προβληματίζει αυτή η σπασμωδικοτητα και η αδιαφάνεια. Χωρια που έγινε ολοκληρη φασαρία για τους Έλληνες στο Λονδίνο κ σήμερα μαθαίνουμε για το πλοίο τουρκικών συμφερόντων με τα 20 κρούσματα. Αν δεν είχε συμπτώματα ο ένας εξ αυτών θα έκαναν τη δουλειά τους ανενόχλητοι. Τι σόι επιλεκτική καραντίνα είναι αυτή δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στη γειτονιά μου κάποια απογεύματα τελευταία, προς το σούρουπο, βγαίνει ένα βανακι του Δήμου με την ντουντουκα, σαν αυτά που διαφημίζουν τα τοπικά θέατρα το καλοκαίρι και λέει "μείνετε μέσα. Υπάρχει απαγόρευση κυκλοφορίας. Μείνετε όλοι μεσα". Την πρώτη φορα που το άκουσα σαστισα, νόμιζα πως κάτι άλλαξε στα μέτρα και έγινε πλήρης απαγόρευση τουλάχιστον για τις βραδινές ώρες..αλλά όχι!

Just now, μαγιοπουλας said:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...