Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

O δικός μου πάντως, βλέπει ώρες ατελείωτες παιδικά. Με γονείς εργαζόμενους, δουλειές που πρέπει να γίνουν κτλ, πόσο χρόνο να διαθέσεις για να ψυχαγωγήσεις το παιδί? 1 ώρα? Άντε να παίξουν/ εκπαιδεύσουν λίγο και οι γιαγιάδες που είναι μεγάλες και κουρασμένες, ε μετά το βίντεο είναι μονόδρομος (ο δικός μου δεν παίζει μόνος του).

 

Διαφωνω, ειναι θεμα διαθεσης και ολα γινονται με καλη οργανωση. Με την ιδια λογικη, μαμαδες μονες που εχουν 3-4 παιδια θα επρεπε να τα εχουν ολη μερα στην οθονη. Το οτι το παιδι δεν παιζει μονο του ειναι για μενα μια δικαιολογια. Ενημερωτικα, τα παιδια που βλεπουν πολλες ωρες οθονη (απο 2 και πανω την ημερα), περαν του το οτι καινε εγκεφαλικα κυτταρα, μπαινουν σε μια κατασταση που η πραγματικη ζωη τους φαινεται βαρετη επειδη η ψηφιακη επηρεαζει με τετοιο τροπο τον εγκεφαλο (τα χρωματα, η κινηση κτλ) που  οτιδηποτε αλλο ειναι απλα μη αξιο ενδιαφεροντος.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, kotsifikos είπε:

ή ότι κάποιος βλέπει κάθε μέρα τα τριψήφια νούμερα θανάτων και λέει ''πωπω τι ωραία , ευτυχώς που τα σχολεία είναι κλειστά''?

Επρεπε να γραψω διαφορετικα το "νιωθουμε καλυτερα κοιτωντας τους θανατους". Εννοω οτι υποβιβαζουμε την επιρροη των μετρων στον ψυχοσωματικη αναπτυξη των παιδιων λεγοντας σαν "δικαιολογια" το οτι πεθαινουν πολλοι ανθρωποι. Λες και το πιο σημαντικο πραγμα σ'αυτον τον κοσμο ειναι να εισαι υγιης, οχι ευτυχισμενος. Το "ελευθερια ή θανατος" που μαθαιναμε ολοι στο σχολειο μαλλον ειναι περιτυλιγμα και οχι ουσιαστικη ηθικη αξια. 

Παράθεση

Κάτσε γιατί μάλλον δεν κατάλαβα καλά, σου δημιουργήθηκε η εικόνα ότι υπάρχουν γονείς που δέχονται με απάθεια τα γεγονότα αυτά χωρίς να τους νοιάζει τι συνέπειες έχει στα παιδιά τους?

Το οτι καποιος σκεφτεται τις συνεπειες δεν εχει καποια σημασια οταν δεχεται απαθης αυτο που προκαλει την συνεπεια. Αν κατι σε ενοχλει (οχι εσενα-γενικως) προσπαθεις να το αλλαξεις, δεν αφηνεσαι στα γεγονοτα, ουτε λες "Ναι, τα παιδια επηρεαζονται με τη μασκα αλλα και τι να κανουμε, υπαρχουν πιο σημαντικα θεματα αυτην την στιγμη, ο αριθμος των ΜΕΘ, των θανατων, των κρουσματων." "Ναι η κυβερνηση τα εκανε σκ... αλλα ας πορευτουμε με αυτα που εχουμε..." κτλ κτλ

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Βάστα τώρα γιατί θα ανοίξεις μεγάλη συζήτηση!!!ελπίζω μόνο να μην βγουν μαμαδόμετρα που συνήθως συμβαίνει σε τέτοιες συζητήσεις.

Βγήκαν κιόλας!

 

Just now, Sentir...natureza said:

Διαφωνω, ειναι θεμα διαθεσης και ολα γινονται με καλη οργανωση. Με την ιδια λογικη, μαμαδες μονες που εχουν 3-4 παιδια θα επρεπε να τα εχουν ολη μερα στην οθονη. Το οτι το παιδι δεν παιζει μονο του ειναι για μενα μια δικαιολογια. Ενημερωτικα, τα παιδια που βλεπουν πολλες ωρες οθονη (απο 2 και πανω την ημερα), περαν του το οτι καινε εγκεφαλικα κυτταρα, μπαινουν σε μια κατασταση που η πραγματικη ζωη τους φαινεται βαρετη επειδη η ψηφιακη επηρεαζει με τετοιο τροπο τον εγκεφαλο (τα χρωματα, η κινηση κτλ) που  οτιδηποτε αλλο ειναι απλα μη αξιο ενδιαφεροντος.

Δικαιολογία για τι ακριβώς "αγαπητή" ?  Για να έχω παρατημένο το παιδί μου να βλέπει παιδικά και εγώ να κάνω ζωάρα? Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις. Θα διατηρήσω την ψυχραιμία μου και δεν θα απαντήσω όπως θέλω και αρμόζει.

Πάντως μια χαρά του αρέσει η "πραγματική ζωή". Πληροφοριακά πάντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum said:

Οσον αφορα το να εχεις 3-4 παιδια απο το να εχεις μονο ενα να απασχολησεις η προσωπικη μου εμπειρια ειναι πως οταν δεν εχεις να κανεις με μωρα, ειναι ευκολοτερο να εχεις 2 παρα 1. Τουλαχιστον αυτο βλεπω απο τα δικα μου παιδια.

Μεγάλη αλήθεια! Η μαμά μου προτιμάει όταν κρατάει τον μικρό μου, να κρατάει και τον ανιψιό μου μαζί, γιατί παίζουν και δεν την απασχολούν καθόλου! Αντίθετα , αν είναι μόνος του, την κουράζει πολύ γιατί όλο από πίσω της είναι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Κάτσε γιατί μάλλον δεν κατάλαβα καλά, σου δημιουργήθηκε η εικόνα ότι υπάρχουν γονείς που δέχονται με απάθεια τα γεγονότα αυτά χωρίς να τους νοιάζει τι συνέπειες έχει στα παιδιά τους? ή ότι κάποιος βλέπει κάθε μέρα τα τριψήφια νούμερα θανάτων και λέει ''πωπω τι ωραία , ευτυχώς που τα σχολεία είναι κλειστά''?

Το ότι κάποιος δεν διαχειρίζεται την κατάσταση όπως εσύ δεν σημαίνει ότι δεν νοιάζεται για το παιδί του, ο κάθε ένας λειτουργεί με δικά του στάνταρ, το σίγουρο είναι πως ότι κάνει ο κάθε ένας το κάνει για το καλό του παιδιού του. Για σένα μπορεί να είναι καλύτερο να απέχει το παιδί σου από το διαδικτυακό μάθημα γιατί δεν θες την οθόνη για μένα είναι καλύτερα να παρακολουθεί αυτό το μάθημα γιατί είναι χαρούμενος που βλέπει τους φίλου τους και είναι κάτι που το περιμένει όλη την ημέρα. Δεν με νοιάζει αν κάποιος με θεωρεί μητέρα που δεν νοιάζεται, ειλικρινά, το έχω ξεπεράσει πια αυτό.

Έκλαψα με την αδερφή σου και το καλάθι!! χαχα εντάξει , εγώ είμαι λίιιγο σε καλύτερη κατάσταση από εκείνη, μία ηλεκτρονική παραγγελία την εκτελώ!!

 

 

 

Βάστα τώρα γιατί θα ανοίξεις μεγάλη συζήτηση!!!ελπίζω μόνο να μην βγουν μαμαδόμετρα που συνήθως συμβαίνει σε τέτοιες συζητήσεις.

Γελάω με το τελευταίο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Επρεπε να γραψω διαφορετικα το "νιωθουμε καλυτερα κοιτωντας τους θανατους". Εννοω οτι υποβιβαζουμε την επιρροη των μετρων στον ψυχοσωματικη αναπτυξη των παιδιων λεγοντας σαν "δικαιολογια" το οτι πεθαινουν πολλοι ανθρωποι. Λες και το πιο σημαντικο πραγμα σ'αυτον τον κοσμο ειναι να εισαι υγιης, οχι ευτυχισμενος. Το "ελευθερια ή θανατος" που μαθαιναμε ολοι στο σχολειο μαλλον ειναι περιτυλιγμα και οχι ουσιαστικη ηθικη αξια. 

Το οτι καποιος σκεφτεται τις συνεπειες δεν εχει καποια σημασια οταν δεχεται απαθης αυτο που προκαλει την συνεπεια. Αν κατι σε ενοχλει (οχι εσενα-γενικως) προσπαθεις να το αλλαξεις, δεν αφηνεσαι στα γεγονοτα, ουτε λες "Ναι, τα παιδια επηρεαζονται με τη μασκα αλλα και τι να κανουμε, υπαρχουν πιο σημαντικα θεματα αυτην την στιγμη, ο αριθμος των ΜΕΘ, των θανατων, των κρουσματων." "Ναι η κυβερνηση τα εκανε σκ... αλλα ας πορευτουμε με αυτα που εχουμε..." κτλ κτλ

Συγγνώμη όμως αυτό όπως και αν το γράψεις άσχημα ακούγεται , υπονοείς πως οι γονείς δεν νοιάζονται για τα παιδιά τους, γιατί? επειδή δεν μεγαλώνουν το παιδί τους όπως εσύ? Για εμένα, μετά από αυτά που έχω ζήσει και έχω δει,  το πιο σημαντικό πράγμα για το παιδί μου είναι να είναι υγιής, σωματικά και ψυχικά,  όμως σε πρώτο χρόνο θα σκεφτώ την σωματική υγεία του, και έπειτα θα δουλέψω εγώ σαν μητέρα περισσότερο μαζί του ώστε να κάνω το καλύτερο δυνατό για την ψυχική του υγεία. Συνεχίζεις και προσβάλλεις τους υπόλοιπους γονείς λέγοντας πως δέχονται απαθέστατα τις συνέπειες επειδή δεν κάνουν ότι εσύ, δεν είσαι στο σπίτι του κάθε ένα να γνωρίζεις τι συμβαίνει και  κρίνεις .

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Δεν νομιζω πραγματικα οτι υπαρχουν λογικοι γονεις που ξερουν οτι το παιδι περνάει ωρες μπροστά απο την οθόνη και λενε "ααα τι ωραια, απασχολειται". Ειμαι σιγουρη οτι πολλοι απο αυτους νιωθουν τυψεις και γνωριζουν τα αρνητικα της πολυωρης ενασχολησης με την οθονη (στην εποχη μας πλεον υπαρχουν απειρες πηγες ενημερωσης πανω στο θεμα, δεν πεφτει ξαφνικα κανείς απο τα συννεφα διαβαζοντας το σε ενα φορουμ), αλλα ξερεις τι γινεται; πολλες φορες δεν εχουν πολλες επιλογες, συνηθως πιεζονται οικονομικα και ξερουν οτι δεν τους παίρνει να χασουν το εισοδημα τους. Και ναι συμφωνω οτι θα μπορουσαν να στερηθουν ενα εισοδημα, να ζησουν με λιγοτερα, να κανουν υποχωρησεις, και διαφορα τετοια. Για αλλον ομως ειναι πιο σημαντικο να μπορει να παρεχει περισσοτερα υλικα στο παιδι του κι ας δει και 2 ωρες την ημερα στην οθονη, για αλλον ειναι πιο σημαντικο να του παρεχει λιγοτερα υλικα και να εχει διαθεσιμο συνεχως τον ενα γονεα. Και επισης υπαρχουν και περιπτωσεις που το να χασουν το εισοδημα σημαινει πτωχευση (ξερω τουλαχιστον 3 τετοιες μονογονεικες οικογενειες, και ναι τα παιδια τους στο lockdown εβλεπαν πολυ τηλεοραση, τους κατηγορεις;)

Οσον αφορα το να εχεις 3-4 παιδια απο το να εχεις μονο ενα να απασχολησεις η προσωπικη μου εμπειρια ειναι πως οταν δεν εχεις να κανεις με μωρα, ειναι ευκολοτερο να εχεις 2 παρα 1. Τουλαχιστον αυτο βλεπω απο τα δικα μου παιδια. 

Δεν διαφωνω στο οτι καποια στιγμη θα "παρκαρεις" το παιδι και θα το κανεις συνειδητα (το εχω κανει κι εγω και για περισσοτερο απο 2 ωρες) αλλα διαφωνω οταν μιλαμε για τροπο ζωης. Φυσικα ο καθενας κανει οπως νομιζει. Αν θεωρει οτι τα υλικα αγαθα ειναι σημαντικοτερα απο την αναπτυξη του εγκεφαλου, ποια ειμαι εγω να του αλλαξω γνωμη; Ο καθενας κανει ο,τι θεωρει καλυτερο.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Δεν διαφωνω στο οτι καποια στιγμη θα "παρκαρεις" το παιδι και θα το κανεις συνειδητα (το εχω κανει κι εγω και για περισσοτερο απο 2 ωρες) αλλα διαφωνω οταν μιλαμε για τροπο ζωης. Φυσικα ο καθενας κανει οπως νομιζει. Αν θεωρει οτι τα υλικα αγαθα ειναι σημαντικοτερα απο την αναπτυξη του εγκεφαλου, ποια ειμαι εγω να του αλλαξω γνωμη; Ο καθενας κανει ο,τι θεωρει καλυτερο.

Ο ορισμός του ότι να' ναι.. Ναι, τώρα λόγω Lockdown, θα παραιτηθούμε από τις δουλειές μας, για να παίζουμε επιτραπέζια όλοι μαζί. Το ότι πρόκειται για "τρόπο ζωής", πρόκειται για ακόμη μια φορά, για δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα. Οι υπόλοιπες εδώ για την περίοδο της καραντίνας μιλούσαμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Sentir...natureza @vtgian γθα το νηπιο έχω ξαναπεί ότι τη τηλεκπαίδευση τη θεωρώ γελοία, έως και αρρωστημένη κ επίσης αρρωστημένο θεωρώ το να μεταφέρεις απλώς το ωρολόγιο πρόγραμμα στον υπολογιστή, εμώ τα παιδιά έχουν κ αγγλικά κ πιάνο κ καράτε κ δεν ξέρω τι άλλο το απόγευμα. Όμως το κείμενο της sentir (των συναδέλφων δλδ), δεν καταθέτει κάποια πρόταση. είναι απλώς μια έκθεση ιδεών γθα το πόσο δεν μας αρέσει, με εναλλακτική το ανοιχτό σχολείο. Ανοιχτό σχολείο αυτή τη στιγμή ενώ είμαστε σε κατάσταση Ιταλίας τον Φεβρουάριο, δεν έχει λογική. Θα είχε μόνο αν άφηναν τα νήπια (με προαιρετικό το προνήπιο για να είναι λιγότερα) κ την Α κ Β δημοτικού σε ομάδες των πέντε δέκα παιδιών το πολύ με οποιονδήποτε εκπαιδευτικό είναι διαθέσιμος για κανονικό μάθημα (αντί τις ανοησίες να κάνουν γυμναστική  στο webex). 

 

εμείς με τα πιο μικρά παιδιά μπορεί να λέμε πιο εύκολα όχι στο σχολείο. εγω το λέω. αν ήταν φέτος προνήπιο δεν θα ήθελα να πηγαίνει κ δεν θα ήθελα επίσης να κάνει τηλεκπαίδευση. είναι όμως εκ του ασφαλούς η άποψη μου. ένα πιο μεγάλο παιδί, μπορεί για 15 μέρες να περναει  ωραία κ δημιουργικά, αν το ενθαρρύνει κάποιος, το έλεγα κ πέρσι αυτό, αν όμως η διαδικασια τραβάει, δεν γιηεται, χρειάζεται κ κάτι άλλο πιο οργανωμένο. Όχι 7ωρο στην οθόνη φυσικά (που κ πάλι κάποιοι γονείς το θέλουν γιατί θεωρούν ότι έτσι γίνεται το σωστό). Φυσικά πρέπει να μειωθεί η ύλη για να μην τρέχουμε κ να μην προσοερναμε τα προβλήματα. φυσικά κ έχουν βολευτεί με τη διαφιξασια κ δεν θέλουν να ανοίξουν τα σχολεία. δεν είδα όμως στο άρθρο κάποια ουσιώδη κριτική. σαν έκθεση 50αρας φιλόλογου που μετά βίας έμαθε το μειλ επειδή την ανάγκασε το σχολείο, κ θεωρεί τον υπολογιστή μηχάνημα του διαβολου. Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει κάποια κριτική τεκμηριωμένη  καθαρα επιστημονικά κ παιδαγωγικά, από οποίους έχουν δημόσιο βήμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Δεν διαφωνω στο οτι καποια στιγμη θα "παρκαρεις" το παιδι και θα το κανεις συνειδητα (το εχω κανει κι εγω και για περισσοτερο απο 2 ωρες) αλλα διαφωνω οταν μιλαμε για τροπο ζωης. Φυσικα ο καθενας κανει οπως νομιζει. Αν θεωρει οτι τα υλικα αγαθα ειναι σημαντικοτερα απο την αναπτυξη του εγκεφαλου, ποια ειμαι εγω να του αλλαξω γνωμη; Ο καθενας κανει ο,τι θεωρει καλυτερο.

Μα η ολη συζητηση ξεκινησε για το τι γινεται τωρα, σε περιοδο lockdown, που ναι μπορει να κρατησει και 3-4 μηνες, δεν ειναι ομως κατι που γινεται συνεχως. Ασε που πιστευω οτι πολλοι γονεις που πρεπει να δουλεψουν εαν δουν οτι η κατασταση αυτη παρατεινεται θα ψαξουν να βρουν αλλες λυσεις, καποιο ατομο για φυλαξη ισως; παντως δεν θα εχουν τα παιδια ολη μερα στην οθονη για μηνες, τουλαχιστον οχι ως μεσο φυλαξης. 

Τα υλικα αγαθα για καποιους μπορουν να μεταφραζονται σε καλυτερη ποιοτητα ζωης με την ευρεια εννοια, οχι απαραιτητα σε ενα καλυτερο ποδηλατο ή παιχνιδι. Και για να μην γενικολογω, αλλα να το κανω πιο συγκεκριμενο, εαν η δικη μου οικογενεια επρεπε να χασει ενα εισοδημα, θα επρεπε να μετακομισουμε σε αλλο σπιτι και γειτονια (ενταξει δεν ειναι και κατι τραγικο), θα σημαινε ομως παραλληλα οτι δεν θα ειχαμε την οικονομικη δυνατοτητα να παρουμε στα παιδια καλα ισοθερμικα και αρα θα κρυωναν, θα επαιρνα φθηνα τυποποιημενα και επεξεργασμενα τροφιμα και αρα θα επιβαρυνα την υγεια τους και διαφορα αλλα σε αυτο το στυλ που δεν εχουν να κανουν καθαρα και μονο με πολυτελεια. Για μενα αυτα ειναι εξισου σημαντικα. Αν και ξανα λεω, εαν μιλαμε για μια μονιμη κατασταση και παλι, οι περισσοτεροι θα βρουν μια αλλη λυση. 

Link to comment
Share on other sites

Και τα παιδιά επίσης επηρεάζονται κ από τους θανάτους κ τις ειδήσεις. δηλαδή αν ένα παιδάκι φέρει κάτι από το σχολείο κ κολλήσει τη γιαγιά που τον παραλαμβάνει κ η γιαγιά νοσηλευτεί κ διασωληνωθεί κλπ, το παιδάκι θα είναι μια χαρά χαρούμενο γιατί πήγαινε σχολείο κ έπαιζε; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Συγγνώμη όμως αυτό όπως και αν το γράψεις άσχημα ακούγεται , υπονοείς πως οι γονείς δεν νοιάζονται για τα παιδιά τους, γιατί? επειδή δεν μεγαλώνουν το παιδί τους όπως εσύ? Για εμένα, μετά από αυτά που έχω ζήσει και έχω δει,  το πιο σημαντικό πράγμα για το παιδί μου είναι να είναι υγιής, σωματικά και ψυχικά,  όμως σε πρώτο χρόνο θα σκεφτώ την σωματική υγεία του, και έπειτα θα δουλέψω εγώ σαν μητέρα περισσότερο μαζί του ώστε να κάνω το καλύτερο δυνατό για την ψυχική του υγεία. Συνεχίζεις και προσβάλλεις τους υπόλοιπους γονείς λέγοντας πως δέχονται απαθέστατα τις συνέπειες επειδή δεν κάνουν ότι εσύ, δεν είσαι στο σπίτι του κάθε ένα να γνωρίζεις τι συμβαίνει και  κρίνεις .

 

Δεν είπα ότι δεν κάνουν ο,τι εγώ!Ούτε ότι δεν νοιάζονται αρκετά!Είπα ότι είναι στο "Ναι μεν αλλα" και τελικά  δεν αντιδρανε. Αυτό  μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, όχι στο ότι δεν νοιαζονται αρκετά.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

το παιδάκι θα είναι μια χαρά χαρούμενο γιατί πήγαινε σχολείο κ έπαιζε; 

και το παιδάκι και οι γονείς. Αν είσαι και εσύ από εκείνους τους γονείς που δέχονται την κατάσταση ως έχει και δεν κάνεις την διαδικτυακή του επανάσταση δεν σε νοιάζει το παιδί σου.
αυτά κατάλαβα εγώ σήμερα.

Just now, Sentir...natureza said:

Δεν είπα ότι δεν κάνουν ο,τι εγώ!Ούτε ότι δεν νοιάζονται αρκετά!Είπα ότι είναι στο "Ναι μεν αλλα" και τελικά  δεν αντιδρανε. Αυτό  μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, όχι στο ότι δεν νοιαζονται αρκετά.

Από τα μηνύματα σου εγώ αυτό κατάλαβα, το λες ξεκάθαρα νομίζω.  Όπως ξεκάθαρα πιο πάνω λες πως όποιος δουλεύει και αφήνει το παιδί του σε μία οθόνη δεν τον νοιάζει η ανάπτυξη του εγκεφάλου, γιατί δίνει σημασία στα υλικά αγαθά, κανείς δεν δουλεύει από χόμπι σεντιρ, δυστυχώς όλοι έχουμε ανάγκη από ΄τον μισθό μας.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Ο ορισμός του ότι να' ναι.. Ναι, τώρα λόγω Lockdown, θα παραιτηθούμε από τις δουλειές μας, για να παίζουμε επιτραπέζια όλοι μαζί. Το ότι πρόκειται για "τρόπο ζωής", πρόκειται για ακόμη μια φορά, για δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα. Οι υπόλοιπες εδώ για την περίοδο της καραντίνας μιλούσαμε.

Παρερμηνεύσα, δεν καταλαβα ότι εννοούσες μόνο για την καραντίνα αλλά ας σκεφτούμε ότι αν κρατήσει περισσότερους μηνες καλό θα ήταν να βρεθεί μια άλλη λύση όπως έγραψε η chrysum.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Και τα παιδιά επίσης επηρεάζονται κ από τους θανάτους κ τις ειδήσεις. δηλαδή αν ένα παιδάκι φέρει κάτι από το σχολείο κ κολλήσει τη γιαγιά που τον παραλαμβάνει κ η γιαγιά νοσηλευτεί κ διασωληνωθεί κλπ, το παιδάκι θα είναι μια χαρά χαρούμενο γιατί πήγαινε σχολείο κ έπαιζε; 

Σε αυτό θα διαφωνήσω. Το παιδάκι και προ κορονοιου έφερνε ιώσεις στο σπίτι. Εμάς μας είχε ξεπαστρεψει τα προηγούμενα 3 χρόνια! Όλο άρρωστοι ήμασταν. Η μάνα μου που έχει σοβαρό θέμα δεν τον πλησίαζε τους χειμώνες, μόνο με μάσκα και όχι φιλιά και τέτοια γιατί είχε δύο φορές νοσηλευτεί η ίδια από ίωση που είχε κολλήσει από το παιδί και από εμάς. Θα μπορούσε να είχε πεθάνει. Δεν σταματήσαμε ποτέ τη ζωή του παιδιού για το λόγο αυτό, ούτε ποτέ αναφέραμε στο παιδί ή μεταξύ μας συζητήσαμε ότι ευθύνεται το παιδί ή κάποιος. Το ίδιο θα αντιδρούσαμε και τώρα αν κάποιος κολλάγε από το παιδί. Αλίμονο! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

 

Από τα μηνύματα σου εγώ αυτό κατάλαβα, το λες ξεκάθαρα νομίζω.  Όπως ξεκάθαρα πιο πάνω λες πως όποιος δουλεύει και αφήνει το παιδί του σε μία οθόνη δεν τον νοιάζει η ανάπτυξη του εγκεφάλου, γιατί δίνει σημασία στα υλικά αγαθά, κανείς δεν δουλεύει από χόμπι σεντιρ, δυστυχώς όλοι έχουμε ανάγκη από ΄τον μισθό μας.

 

Φυσικά, δεν υποβάθμιζω την ανάγκη για δουλειά αλλά απαντησα έτσι γιατί δεν έχω καταλάβει να υπάρχει θέμα επιβίωσης.Απο εκεί και πέρα ο καθένας έχει τις προτεραιότητες του και είναι σεβαστές αλλά ας μην υποστηρίζουμε ότι είναι μονόδρομος, ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

 

Στο δικό μου κείμενο τουλάχιστον δεν υπάρχει η λογική του απλά όχι, δεν ξέρω που εντοπίσατε κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα, ξακαθαρίζω ότι η τηλεκπαίδευση μπορεί να λειτουργήσει, στο μέτρο που της αναλογεί (δεν μπορεί να υποκαταστήσει το σχολείο, σίγουρα όμως έχει να δώσει πολλά). Και πολλούς δασκάλους αν ρωτήσετε έχουν ιδέες και άποψη, μόνο που δεν τους ρώτησε κανείς και τους φόρεσε και μια πλατφόρμα χωρίς εργαλεία (το zoom πχ είναι χίλιες φορές καλύτερο για τέτοιες δράσεις). Και ok το υπουργείο, δε θέλει να μπλέξει με συνδικαλιστές που έχουν πλήρη άρνηση. Δες πως το κάνουν αλλού, δε σου είπαμε να ανακαλύψεις τον τροχό!

 

@Deena ειδικά στο νήπιο, αυτό το πράγμα δε λειτουργεί με αυτά τα δεδομένα. Νομίζω τα παιδιά σου είναι σε ιδιωτικό σχολείο. Τα ιδιωτικά που ξέρω ήταν πολύ πολύ καλύτερα στημένα. 10 χρόνια πριν να φανταστείς και οι καθηγητές που είχε η μεγάλη μας γυμνάσιο/λύκειο, ήξεραν (και μας κατεύθυναν) σε ένα σκασμό πλατφόρμες (ειδικά σε θετική κατεύθυνση). Σε μεγαλύτερα παιδιά σίγουρα λειτουργεί καλύτερα. Η αδελφή μου πληρώνει από τη τσέπη της πλατφόρμα, έχει σπάσει τα τμήματα, δουλεύει όλη μέρα αλλά μόνο έτσι μπορεί να κάνει δουλειά με τα παιδιά. Δεν έχω απαίτηση από κανέναν εκπαιδευτικό δημοσίου να κάνει το ίδιο, αλλά δε μου βγαίνει το "πάλι καλά που έχουμε και αυτό" όταν με λίγη καθοδήγηση, αυτό που κάνει αυτή, θα μπορούσε να το κάνει ο οποιοσδήποτε.  Για τα μικρά παιδιά όμως είναι απαράδεκτο. Έχω φίλες δασκάλες που έχουν πρώτη δημοτικού και οι γυναίκες δεν ξέρουν πως να καθοδηγήσουν τα παιδιά στη γραφή. Υποτιμούμε νομίζω τη τεράστια σημασία που έχει στις μικρές ηλικίες η βλεματική αλλά και η σωματική επαφή, και το πόσο μεγάλο όγκο έχει μέσα στη τάξη. Ο δάσκαλος που γυρίζει ανάμεσα από τα παιδιά, που θα πιάσει το χεράκι του παιδιού, που θα το επιβραβεύσει με ένα χτύπημα στον ώμο, που με τα χέρια του και τη φωνή του θα δείξει τον ενθουσιασμό του, είναι ουσία στην εκπαιδευτική διαδικασία. Με τους όρους που γίνεται αυτή τη στιγμή η τηλεκπαίδευση στη προσχολική ηλικία, πραγματικά καλύτερα να κοιτάει το ταβάνι το παιδί. Για να μη το αδικώ όμως, την κόρη μου την έκανε πιο εφευρετική. Κλείνει μικρόφωνο και κάμερα, χαζεύει τηλεόραση ή ζωγραφίζει και παράλληλα ακούει τι λένε, αν την ενδιαφέρει μπορεί και να μιλήσει, αν όχι, την ρωτάνε κάτι και ανοίγει και αρχίζει τα "δεν σας ακουουουω κυρία... κάνει διακοπές η κάμεεεεραααα" :)

 

 

Σε ιδιωτικό είναι ναι, έζησα και την τηλεκπαίδευση της πρώτης καραντίνας που δεν έχει καμία σχέση με την τωρινή, ήταν πολύ κατώτερη και βελτιώθηκε. Έζησα και τηλεκπαίδευση στο νήπιο στην κόρη μου πέρυσι, πάνω κάτω στο πλαίσιο που γίνεται τώρα στα δημόσια νηπιαγωγεία, δηλαδή 1-2 ώρες την ημέρα. Ζω τώρα τις συνέπειες του χαμένου περσινού τελευταίου τριμήνου στο νηπιαγωγείο στην εικόνα του παιδιού και όλης της τάξης του στην Α' Δημοτικού, έχοντας μέτρο σύγκρισης το μεγαλύτερο παιδί και την δική του τάξη προ διετίας. Έχω ένα πρωτάκι που προσπαθεί να μάθει να γράφει και να διαβάζει από την οθόνη και βλέπω τί δυσκολίες συναντά, ούτε θέλω να σκέφτομαι τί θα γινόταν αν δεν υπήρχε έστω αυτή η τηλεκπαίδευση.

 

Η διαφωνία μου έγκειται στην απόρριψη της τηλεκπαίδευσης, την ώρα που θα έπρεπε να "φωνάζουμε" να βελτιωθεί.

 

Κατά τα άλλα, αναμένω εναγωνίως να ανοίξουν τα σχολεία, θα τα στείλω όχι με μάσκα, ακόμα και με σκάφανδρο :-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Παρερμηνεύσα, δεν καταλαβα ότι εννοούσες μόνο για την καραντίνα αλλά ας σκεφτούμε ότι αν κρατήσει περισσότερους μηνες καλό θα ήταν να βρεθεί μια άλλη λύση όπως έγραψε η chrysum.

Όχι βέβαια. Πρίν, μέχρι τις 4 σχολείο και πριν ξεκινήσει σχολείο, στο σπίτι με νταντά και δεν έβλεπε φυσικά βίντεο. Το απόγευμα δραστηριότητες και βόλτα σε παιδικές χαρές, πάρκα, ή βόλτα σε εμπορικό (προ κορονοιού). Βίντεο κανά μισάωρο το πολύ , το βράδυ. Τώρα που κλειστήκαμε, σύνολο μέσα στην ημέρα, μπορεί να δει πάνω από 2 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, η εξ'αποστάσεως δεν είναι υποχρεωτική για τα προνήπια-νήπια. Όποιος έχει παιδί σε αυτή την ηλικία και διαφωνεί με αυτό που συμβαίνει ή δεν του είναι εύκολο για πρακτικούς λόγους, δεν είναι υποχρεωμένος να συνδέει το παιδί του. Υπό την προϋπόθεση ότι δεν το αρνείται σε παιδί που το ζητάει. Γιατί αυτό θα ήταν ανεπίτρεπτο!

 

Για το δημοτικό και την β'βάθμια, που είναι υποχρεωτική, ακόμη κι αν η κοσμοθεωρία κάποιου είναι αντίθετη, πραγματικά στην πράξη δεν νομίζω ότι υπάρχει γονέας που θα προτιμούσε πλήρη αποχή από τη σχολική διαδικασία όπως συμβαίνει στην εικονική τάξη. Με τους όποιους περιορισμούς. Ή ακόμη κι αν υπάρχει δεν νομίζω ότι ο/η μαθητής θα ήταν σύμφωνος. Ή για να το διατυπώσω πιο σωστά, εάν υπήρχε τότε αυτός ο μαθητής θα είχε θέμα γενικά με το σχολείο κι όχι με την εξ'αποστάσεως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Παρερμηνεύσα, δεν καταλαβα ότι εννοούσες μόνο για την καραντίνα αλλά ας σκεφτούμε ότι αν κρατήσει περισσότερους μηνες καλό θα ήταν να βρεθεί μια άλλη λύση όπως έγραψε η chrysum.

Εγώ πάντως συμφωνώ Sentir ότι η οθόνη είναι η εύκολη λύση στην οποία δυστυχώς καταφεύγουμε οι περισσότεροι γονείς για διάφορους λόγους. Όχι μόνο τώρα στην καραντινα, γενικά. Δυστυχώς δεν είναι πάντα η ανάγκη αλλά πολλές φορές και η βολή μας, να γλιτώσουμε γκρίνια, να πιούμε καφέ με την ησυχία μας, να μαζέψουμε στο ίντερνετ κτλ. Εγώ προσωπικά το κάνω και νοιώθω τύψεις και μετά το παίζω αυστηρή ότι δήθεν αύριο δεν θα δεις καθόλου τηλεόραση γιατί σήμερα είδες όλο το απόγευμα και τέτοια. 

Η αλήθεια είναι ότι όσες φορές έχουμε βάλει όρια πχ 1 ώρα την ημέρα ή το καλοκαίρι που δεν βλέπει καθόλου, μια χαρά πράγματα βρίσκει και κάνει. Απλά κάνει περισσότερη φασαρία στο σπίτι! 

Δεν είμαστε δυστυχώς οι τέλειοι γονείς, κάνουμε λάθη. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, kine είπε:

Μπορεί η τηλεεργασία να αρέσει στους ενήλικες και είναι όντως μια επιλοή που πολλούς τους εξυπηρετεί, ειδικά σε συγκεκριμένους κλάδους, αλλά το να λέμε ότι μπορεί να δουλέψει το ίδιο καλά και η τηλεκπαίδευση για τα παιδιά είναι αν όχι ισωπέδωση, τουλάχιστον μερική τύφλωση.

 

Δεν ξέρω ούτε ένα παιδί (από διαφορετικά σχολεία και τάξεις), που να μην βασανίζεται προσπαθώντας να ανταπεξέλθει. Τα μικρά εχουν δυσκολία να ακολουθήσουν τον ρυθμό της δασκάλας και να αντιληφθούν το περιβάλλον - ακολουθούν αλλά δεν μπορούν να διαμορφώσουν την ατμόσφαιρα. Το πλαίσιο είναι ατομικό. Αλλο πράγμα κάνω μια κοινή εργασία κι άλλο είμαι ΟΜΑΔΑ με άλλους. Οι νηπιαγωγοί που έχω παρακολουθήσει, κάνουν φιλότιμες προσπάθειες, ανεξάρτητα από την τεχνολογική τους εξοικείωση. Ταυτόχρονα έχουν να αναλογίζονται κι όλας ότι ελέγχονται από 20 ενήλικες σε κάθε τους λέξη ή παύση. Δεν υπάρχει πεδίο για αυθορμητισμό ούτε από τον δάσκαλα ούτε από τα παιδιά. Μια άσκηση που θα είχε και λίγο χαβά και λίγο χέρι και λίγο παρακολούθηση του τί κάνει ο διπλανός, τώρα είναι απολύτως ατομική ασχολία, με την νηπιαγωγό να μην μπορεί με ένα βλέμμα και μια μικρή οδηγία να ενισχύσει και να προωθήσει την εργασία των παιδιών και έτσι το ένα τελειώνει, το άλλο ακόμη προσπαθεί, το τρίτο έχει εγκαταλείψει και πάει για τσίσα και μετά η δασκάλα λέει "τελειώσατε παιδιά;" και το καθένα έχει ένα σημείο διαφορετικό να δηλώσει κι όμως η δασκάλα πρέπει να με κάποιον τρόπο να κάνει ότι όλα βρίσκονται στο ίδιο σημείο για να μπορέσει να ολοκληρώσει το μάθημα, χωρίς να έχει ιδέα τί κάνουν τα παιδιά (βλέπει από την οθόνη ένα αποτέλεσμα, όχι τον τρόπο εργασίας των παιδιών, όπως θα συνέβαινε στην τάξη) και μένει στον γονέα ουσιαστικά  να κάνει τον παιδαγωγό, όταν κι όσο μπορεί και καταλαβαίνει.

Στα δε μεγαλύτερα παιδιά δημοτικού πραγματικά τα λυπάμαι. Να βρίσκονται 5 και 6 ώρες στον υπολογιστή (μαζί με το φροντιστήριο) και μετά να πρέπει να κάνουν τα μαθηματα, κι αυτά στην οθόνη και να περνούν μέρες, που δεν προλαβαίνουν να βγουν μια βόλτα να πάρουν αέρα, γιατί δεν καταφέρνουν να ολοκληρώσουν τα καθήκοντα τους. Και μετά τα παιδιά χαλαρώνουν, κοιτάζοντας στην οθόνη, τον γυμναστή να κάνει ασκήσεις!! Τέλεια! Καμία διαφορά από την φυσική τάξη! Φυσικά. Ολο ίδια είναι. Λίγη καλύτερη σύνδεση να είχαμε μόνο....

 

Επειδή κάποιοι καθηγητές είναι βαρεμένοι ή ανίκανοι ή βολεμένοι, φτάσαμε να λέμε ότι όποιος δεν την παλεύει με την τηλεκπαίδευση (είτε παιδί είτε εκπαιδευτικός), φταίει ο ίδιος γιατί είναι είτε τεμπέλης, είτε αδιάφορος, είτε τεχνοφοβικός!!! Τί να πω....; 

Οσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια; 

Κι εμείς είμαστε οι αλεπούδες εν προκειμένω.

 

 

εγω παλι βλεπω γονεις να βασανιζονται:-Pκ να ανυπομονουν για τις γιορτες:P

εννοειται πως θα προτιμουσαν να ειναι στο σχολειο τα παιδια,αλλα με χαρα συμμετεχουν κ στην τηλεκπαιδευση.τουλ τα παιδια που ξερω

δ ξερω πως δουλευουν αλλα νηπια.σε μας δινει τον απαιτουμενο χρονο.δειχνουν ολα τα παιδακια τις χειροτεχνιες.θα αλλαξουν κ λιγο το προγραμμα αναλογα πως κυλαει το μαθημα

αν ειναι ολα τελεια;φυσικα κ οχι

αλλα να προτεινουμε κ ρεαλιστικες εναλλακτικες

οι χειροτεχνιες ειναι για τα παιδια.αν ενα παιδι δ θελει να κοψει,μπορει απλα να μην ασχοληθει,να μην συμμετεχει

βλεπω τα νηπια στην ταξη του γιου μου που χειριζονται την πλατφορμα αψογα.πολλοι γονεις δ ειναι στο ιδιο δωματιο

τα πρωτακια κανουν μονα τελειως

εμας δ εχουν ασκησεις στον υπολογιστη.το διαβασμα γινεται κανονικα στα βιβλια κ φυλλαδια

μια χαρα τα βλεπω τα μεγαλυτερα παιδακια του δημοτικου,οποτε βγαινω ομαδες,αρκετα μεγαλες,μεσα στα κλειστα σχολεια να παιζουν.ισως εδω ειναι πιο χαλαρα χωρις πολλα φροντιστηρια κλπ

Just now, kotsifikos είπε:

Συγγνώμη όμως αυτό όπως και αν το γράψεις άσχημα ακούγεται , υπονοείς πως οι γονείς δεν νοιάζονται για τα παιδιά τους, γιατί? επειδή δεν μεγαλώνουν το παιδί τους όπως εσύ? Για εμένα, μετά από αυτά που έχω ζήσει και έχω δει,  το πιο σημαντικό πράγμα για το παιδί μου είναι να είναι υγιής, σωματικά και ψυχικά,  όμως σε πρώτο χρόνο θα σκεφτώ την σωματική υγεία του, και έπειτα θα δουλέψω εγώ σαν μητέρα περισσότερο μαζί του ώστε να κάνω το καλύτερο δυνατό για την ψυχική του υγεία. Συνεχίζεις και προσβάλλεις τους υπόλοιπους γονείς λέγοντας πως δέχονται απαθέστατα τις συνέπειες επειδή δεν κάνουν ότι εσύ, δεν είσαι στο σπίτι του κάθε ένα να γνωρίζεις τι συμβαίνει και  κρίνεις .

 

μου τελειωσαν τα λαικ.συμφωνω απολυτα

Just now, Έσπερος είπε:

Και τα παιδιά επίσης επηρεάζονται κ από τους θανάτους κ τις ειδήσεις. δηλαδή αν ένα παιδάκι φέρει κάτι από το σχολείο κ κολλήσει τη γιαγιά που τον παραλαμβάνει κ η γιαγιά νοσηλευτεί κ διασωληνωθεί κλπ, το παιδάκι θα είναι μια χαρά χαρούμενο γιατί πήγαινε σχολείο κ έπαιζε; 

αυτο δ το καταλαβαινω.κ το ειχα ξαναναφερει.δλδ αν περυσι που γινοταν χαμος απο γριπη,την μετεφερε ασυμπτωματικα η κορη μου,γτ δ αρρωστησε,κ κολλουσε τον παππου μου,κ πεθαινε,θα κατηγορουσα το παιδι η το σχολειο;:confused:

Just now, kotsifikos είπε:

και το παιδάκι και οι γονείς. Αν είσαι και εσύ από εκείνους τους γονείς που δέχονται την κατάσταση ως έχει και δεν κάνεις την διαδικτυακή του επανάσταση δεν σε νοιάζει το παιδί σου.
αυτά κατάλαβα εγώ σήμερα.

Από τα μηνύματα σου εγώ αυτό κατάλαβα, το λες ξεκάθαρα νομίζω.  Όπως ξεκάθαρα πιο πάνω λες πως όποιος δουλεύει και αφήνει το παιδί του σε μία οθόνη δεν τον νοιάζει η ανάπτυξη του εγκεφάλου, γιατί δίνει σημασία στα υλικά αγαθά, κανείς δεν δουλεύει από χόμπι σεντιρ, δυστυχώς όλοι έχουμε ανάγκη από ΄τον μισθό μας.

 

συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω τα παιδιά όλη μέρα σπίτι,  4 χρ και 14 μηνών,  παιδικά μπαίνουν μονο όταν κοιμάται το μωρό, δηλαδή 1-2 ώρες το πολύ. Είναι ο τρίτος χειμώνας εγκλεισμου στο σπίτι  (κακη εγκυμοσύνη προπερσι,  νεογέννητο και κορονοιος πέρυσι) κι η αλήθεια είναι πως μου έχει βγει ο πάτος  (με το μπαρδον) για να μην τα παρκάρω κι ας είμαστε τόσες μα τόσες ώρες στο σπίτι.  Παίζουμε, χορευουμε,  ακούμε μουσική,  κυνηγιόμαστε,  βαριόμαστε,  τσακωνόμαστε και κάπως περνάει η ώρα.  Γίνεται δηλαδη,  βγαίνει η μερα χωρίς οθόνες,  αλλά είναι αγγούρι και δεν γίνεται πάντα, σίγουρα όχι αν τα κρατάνε γιαγιάδες.  Πραγματικα,  πως γίνεται να περιμένουμε να τα απασχολουν οι γιαγιαδες όλη μέρα?  Ή/και πως περιμένουμε ή θετουμε θέμα προτεραιοτητων για το αν θα δουλέψει ο άλλος ή όχι? ? Με λίγα λόγια sentir,  καλά τα λόγια και σε αρκετά συμφωνώ γιατί έχω παλέψει πάρα πολύ να μένουμε μακριά από τις οθόνες,  όμως ο τρόπος που μιλάς είναι κάπως απαξιωτικος, ίσως είναι κι ο γραπτος λόγος δεν ξέρω. 

 

 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Εγώ πάντως συμφωνώ Sentir ότι η οθόνη είναι η εύκολη λύση στην οποία δυστυχώς καταφεύγουμε οι περισσότεροι γονείς για διάφορους λόγους. Όχι μόνο τώρα στην καραντινα, γενικά. Δυστυχώς δεν είναι πάντα η ανάγκη αλλά πολλές φορές και η βολή μας, να γλιτώσουμε γκρίνια, να πιούμε καφέ με την ησυχία μας, να μαζέψουμε στο ίντερνετ κτλ. Εγώ προσωπικά το κάνω και νοιώθω τύψεις και μετά το παίζω αυστηρή ότι δήθεν αύριο δεν θα δεις καθόλου τηλεόραση γιατί σήμερα είδες όλο το απόγευμα και τέτοια. 

Η αλήθεια είναι ότι όσες φορές έχουμε βάλει όρια πχ 1 ώρα την ημέρα ή το καλοκαίρι που δεν βλέπει καθόλου, μια χαρά πράγματα βρίσκει και κάνει. Απλά κάνει περισσότερη φασαρία στο σπίτι! 

Δεν είμαστε δυστυχώς οι τέλειοι γονείς, κάνουμε λάθη. 

ε δεν ειναι κ λαθος βρε παιδια ολα χρειαζονται κ η δικια μας ηρεμια χρειαζετε ειναι δυνατον να ειμαστε κλεισμενοι με ενα παιδι μεσα σε ενα σπιτι κ να ειμαστε 12 ωρες απο πισω του για να το κανουμε να μην βαρεθει. ? νομιζω ειναι μεγαλο ψεμα αυτο οποιος λεει οτι το κανει τωρα στην καραντινα λεει ψεματα . 

ε προ καραντινας δεν το συζητω κ βολτες κ επισκεψεις σε συγγενεις κ φιλους στο σπιτι κ παιδοτοπους συγκρινετε αυτη η καθημερινοτητα με αυτη που εχουμε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...