Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ο Δερμιτζακης ειπε απαγόρευση κυκλοφορίας τουλάχιστον έως τον Φεβρουάριο. 

στανταρ αν δεν φτιαξει ο καιρος να περασει κ η γριπη δεν ξανακυκλοφορουμε . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, μαγιοπουλας said:

Ο Δερμιτζακης ειπε απαγόρευση κυκλοφορίας τουλάχιστον έως τον Φεβρουάριο. 

 

Ε, τώρα με όλο το σεβασμό στον επιστήμονα, ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του....ο κ. Δερμιτζάκης δεν είναι ούτε γιατρός, ούτε επιδημιολόγος, ούτε λοιμωξιολόγος και, αν δεν απατώμαι, δε συμμετέχει πλέον ούτε στην επιτροπή που εισηγείται τις αποφάσεις.

 

Προσωπικά όσο πιθανό βλέπω το Φεβρουάριο, άλλο τόσο βλέπω και το Δεκέμβριο, τον Απρίλιο κ.ο.κ...το πιθανότερο είναι οτι τα μέτρα θα φεύγουν και θα ξανάρχονται, αναλόγως της επιδημιολογικής κατάστασης αλλά και άλλων παραγόντων (δε θα μου έκανε εντύπωση μια χαλάρωση, π.χ. τα Χριστούγεννα προκειμένου να κινηθεί η αγορά, αν η επιδημιολογική εικόνα το επιτρέπει).

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Ε, τώρα με όλο το σεβασμό στον επιστήμονα, ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του....ο κ. Δερμιτζάκης δεν είναι ούτε γιατρός, ούτε επιδημιολόγος, ούτε λοιμωξιολόγος και, αν δεν απατώμαι, δε συμμετέχει πλέον ούτε στην επιτροπή που εισηγείται τις αποφα σεις.

Αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Ε, τώρα με όλο το σεβασμό στον επιστήμονα, ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του....ο κ. Δερμιτζάκης δεν είναι ούτε γιατρός, ούτε επιδημιολόγος, ούτε λοιμωξιολόγος και, αν δεν απατώμαι, δε συμμετέχει πλέον ούτε στην επιτροπή που εισηγείται τις αποφάσεις.

 

Προσωπικά όσο πιθανό βλέπω το Φεβρουάριο, άλλο τόσο βλέπω και το Δεκέμβριο, τον Απρίλιο κ.ο.κ...το πιθανότερο είναι οτι τα μέτρα θα φεύγουν και θα ξανάρχονται, αναλόγως της επιδημιολογικής κατάστασης αλλά και άλλων παραγόντων (δε θα μου έκανε εντύπωση μια χαλάρωση, π.χ. τα Χριστούγεννα προκειμένου να κινηθεί η αγορά, αν η επιδημιολογική εικόνα το επιτρέπει).

Συμφωνώ.απλα ειναι τρομακτικό.οπως και αυτο που ειπε ενας άλλος οτι το 2024 ξαναμπαινουμε στην κανονικότατα.

Just now, ninaki80 είπε:

στανταρ αν δεν φτιαξει ο καιρος να περασει κ η γριπη δεν ξανακυκλοφορουμε . 

Βούλιαξαν αν γινει ετσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Mπα απλά δεν είναι πολιτικός. Λογικά θα τραβήξουν τα σχολεία σερί κλειστά και θα τα κολλήσουν με τις διακοπές Χριστουγέννων. Αν σκεφτούν λογικά, θα μείνουν όλα κλειστά αν αποφασίσουν πάλι γελοιότητες, θα ανοίξουν Χριστούγεννα μαγαζιά και εστίαση για καμιά δεκαπενταριά μέρες και μετά θα τα ξανακλείσουν όλα και θα μας πουν ότι είμαστε ανεύθυνοι που πήγαμε να ψωνίσουμε.

Ειμαι πολυ κοντα στην αποψη σου.....

Απο το καλοκαιρι ελεγα οτι θα κλεισουμε αρχες Δεκεμβρη (εδω το εχασα, καθως κλεινουμε αρχες Νοεμβρη) και θα ανοιξουμε τελη Γεναρη (θα δουμε αν ειμαι σωστη). Στο διαστημα αυτο θα περασουν και τα Χρισυουγεννα που ειναι περιοδος κατεξοχην οικογενειακων συγκεντρωσεων (παλι καποιοι θα βγουν στην «παρανομια» οπως το Πασχα), αλλα και θα περασουν και τα πολλα κρυα και οι πολλες αλλες αρρωστιες....

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Συμφωνώ.απλα ειναι τρομακτικό.οπως και αυτο που ειπε ενας άλλος οτι το 2024 ξαναμπαινουμε στην κανονικότατα.

Βούλιαξαν αν γινει ετσι.

εχω την εντυπωση οτι παρα τα μετρα θα ειναι τοσο πιεσμενα τα νοσοκομεια που δεν θα μπορεσουν νωριτερα.αμα απο τωρα(που ολα γινονται σε εξωτερικους χωρους λογο καιρου κ τα παραθυρα  ειναι ακομα ανοιχτα ) εχουμε 20 νεκρους την ημερα σκεψου το χειμωνα να επιτραπει ελευθερη κυκλοφορια κ ανοιχτα καταστηματα.. 

Link to comment
Share on other sites

 

Ακριβώς το ίδιο λέω κι εγώ, το να κλείσουν παιδικοί νήπια και δημοτικά έχει ένα τσουνάμι συνεπειών για την οικονομία.

Σήμερα κάπου διάβασα ότι γίνεται και καλά για ιατρικούς λόγους, δηλ ότι τα παιδιά λυκείου στατιστικά νόσησαν και διεσπειραν πιο πολύ τον ιό σε σχέση με τα μικρότερα, αλλά δεν το πιστεύω, απλά θέλουν να το πλασάρουν έτσι στον κόσμο.

Τώρα με ποια λογική μένει ανοικτό το δημοτικό με τριάντα παιδιά σε μια αίθουσα και κλείνει το βίντεο κλαμπ ή το οπτικαδικο που θα μπουν τρεις άνθρωποι τη μέρα και μάλιστα με μάσκα κλπ, από ιατρική σκοπιά δεν το καταλαβαίνω.

7 hours ago, chocolate_eater said:

 

Δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος και θεωρώ ούτε ο βασικότερος....σκέψου τι θα γινόταν στις εταιρείες και υπηρεσίες (που εν πολλοίς δεν επηρεάζονται από το lockdown), αν ξαφνικά έπρεπε να φύγει το μισό προσωπικό για 2 ή 4 εβδομάδες και να καθίσει σπίτι με τα παιδιά. Και μόνο τους γιατρούς και νοσηλευτές αν σκεφτούμε, αρκεί...

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

 

Ακριβώς το ίδιο λέω κι εγώ, το να κλείσουν παιδικοί νήπια και δημοτικά έχει ένα τσουνάμι συνεπειών για την οικονομία.

Σήμερα κάπου διάβασα ότι γίνεται και καλά για ιατρικούς λόγους, δηλ ότι τα παιδιά λυκείου στατιστικά νόσησαν και διεσπειραν πιο πολύ τον ιό σε σχέση με τα μικρότερα, αλλά δεν το πιστεύω, απλά θέλουν να το πλασάρουν έτσι στον κόσμο.

Τώρα με ποια λογική μένει ανοικτό το δημοτικό με τριάντα παιδιά σε μια αίθουσα και κλείνει το βίντεο κλαμπ ή το οπτικαδικο που θα μπουν τρεις άνθρωποι τη μέρα και μάλιστα με μάσκα κλπ, από ιατρική σκοπιά δεν το καταλαβαίνω.

 

νομιζω πως αυτο με τα μαγαζια γινετε για να μην υπαρχει το περα δοθε του κοσμου. δηλαδη αν αφησουν ανοιχτα μαγαζια περαν των τροφιμων ο κοσμος θα βγει περισσοτερες φορες εξω θα υπαρξει μια παραπανω κινηση. αν αρχισουν οι πολλες εξαιρεσεις θα μπερδευτει το πραγμα . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

 

Ακριβώς το ίδιο λέω κι εγώ, το να κλείσουν παιδικοί νήπια και δημοτικά έχει ένα τσουνάμι συνεπειών για την οικονομία.

Σήμερα κάπου διάβασα ότι γίνεται και καλά για ιατρικούς λόγους, δηλ ότι τα παιδιά λυκείου στατιστικά νόσησαν και διεσπειραν πιο πολύ τον ιό σε σχέση με τα μικρότερα, αλλά δεν το πιστεύω, απλά θέλουν να το πλασάρουν έτσι στον κόσμο.

Τώρα με ποια λογική μένει ανοικτό το δημοτικό με τριάντα παιδιά σε μια αίθουσα και κλείνει το βίντεο κλαμπ ή το οπτικαδικο που θα μπουν τρεις άνθρωποι τη μέρα και μάλιστα με μάσκα κλπ, από ιατρική σκοπιά δεν το καταλαβαίνω.

 

Κ εγώ για το σχολείο αυτό πιστεύω ότι είναι, απλά με ενοχλεί αφάνταστα το να το ρίχνουν ότι απλά τα μεγάλα παιδιά μεταδίδουν περισσότερο απο τα μικρά. Ας πουν την αλήθεια ότι οικονομικά δεν γίνεται να κλείσουν κ τα νηπιαγωγεία κ τα δημοτικά γιατί δεν προβλέπεται άδεια ειδικού σκοπού

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω λαλήσει από εχθές αλήθεια, χθες ο Πέτσας δεν ήταν που έλεγε πως δεν θα γίνει λοκνταουν και λίγες ώρες μετά βγήκε το Κικίλιας και είπε τελικά θα γίνει??

Τι να πω πια δεν ξέρω...έχω χάσει την υπομονή μου. Για την ώρα λέω οκ δεν θα κλείσουν τα σχολεία αλλά για πόσο?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Έχω λαλήσει από εχθές αλήθεια, χθες ο Πέτσας δεν ήταν που έλεγε πως δεν θα γίνει λοκνταουν και λίγες ώρες μετά βγήκε το Κικίλιας και είπε τελικά θα γίνει??

Τι να πω πια δεν ξέρω...έχω χάσει την υπομονή μου. Για την ώρα λέω οκ δεν θα κλείσουν τα σχολεία αλλά για πόσο?

 

αμα ξεραν ακριβως κ αυτοι τι να κανουν θα ειχαμε ξεμπερδεψει πολυ νωριτερα . νομιζω οτι απλα θελουν κ την πιτα ολοκληρη κ το σκυλο χορτατο κ τελικα δεν βγαινει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ said:

Mπα απλά δεν είναι πολιτικός. Λογικά θα τραβήξουν τα σχολεία σερί κλειστά και θα τα κολλήσουν με τις διακοπές Χριστουγέννων. Αν σκεφτούν λογικά, θα μείνουν όλα κλειστά αν αποφασίσουν πάλι γελοιότητες, θα ανοίξουν Χριστούγεννα μαγαζιά και εστίαση για καμιά δεκαπενταριά μέρες και μετά θα τα ξανακλείσουν όλα και θα μας πουν ότι είμαστε ανεύθυνοι που πήγαμε να ψωνίσουμε.

 

Το να βγαίνει κανείς να κάνει πρόβλεψη για μετά από 4 μήνες με τόσες μεταβλητές ανάμεσα δε μου φαίνεται και πολύ αξιόπιστο, ούτε καταλαβαίνω, στην τελική, τι ακριβώς εξυπηρετεί πέρα από τη διαιώνιση της φημολογίας. Εδώ δεν ξέρουμε τι θα γίνει σε 20 μέρες....Οι επιστήμονες έχουν κι αυτοί τα δικά τους κίνητρα να λένε όσα λένε κάθε δεδομένη στιγμή....όπως και οι πολιτικοί.

 

Δεν πιστεύω οτι θα κρατήσουν τα πάντα κλειστά, αν κι εφ'όσον υπάρξει σταθερή και βιώσιμη μείωση των κρουσμάτων για κάποιο διάστημα. Νομίζω οτι οι περισσότερες χώρες, χωρίς να το έχουν πει ξεκάθαρα, έχουν αποφασίσει να πάνε σε πρακτική σταδιακής ανοσίας της αγέλης....που σημαίνει θα κλείνουν όσο πιέζεται το σύστημα υγείας και θα ξανανοίγουν όταν χαλαρώνει, και τούμπαλιν. Κι αυτό ενδεχομένως να κρατήσει πολύ καιρό....

Link to comment
Share on other sites

@kine μωρέ εγώ το ξέρω πως είναι με τον ΕΟΔΥ, το γράφω περισσότερο γιατί υπάρχει η εντύπωση ότι αν βρεθείς θετικός υπάρχει καθοδήγηση. Τα δωρεάν rapid test γίνονται για να εντοπίσουν γρήγορα εστίες που θα μπορούσαν να προκαλέσουν έξαρση. Αν είσαι ύποπτο κρούσμα, λογικό είναι να μη σε στείλουν σε μια ουρά ανθρώπων απλά για να το επιβεβαιώσουν. Αν έχεις δύο θετικά στην οικογένεια και ανεβάσεις πυρετό, θεωρούν ότι έχεις και εσύ (δεν ξέρω όμως αν καταγράφεται και ως τι), μένεις σπίτι να το παρακολουθήσεις και μόνο αν χειροτερέψεις σου λένε για νοσοκομείο (τεστ-νοσηλεία). Τώρα βέβαια έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση, δεν ξέρω με τι κριτήρια σε στέλνουν πια.

 

Χθες έτυχε και πήγα για επαγγελματικούς λόγους σε πρακτορείο του ΟΠΑΠ (τα οποία παραμένουν ανοιχτά, όπως και τα καζίνο, μπαίνεις μέσα στον κλειστό χώρο με το καφεδάκι σου, κάθεσαι, παίζεις, κομπλέ). Παρένθεση, με ξεπερνά το γεγονός ότι ο καθηγητής πχ πιάνου έχει βγει σε αναστολή (στην καλύτερη, γιατί μπορεί απλά να έκανε ιδιαίτερα), που ειδικά στα ωδεία, το μάθημα είναι ατομικό, που γενικά έχει κλείσει η καλλιτεχνική εκπαίδευση και ο αθλητισμός αλλά πχ τα φροντιστήρια ξένων γλωσσών λειτουργούν κανονικά. Θα μου πεις, τώρα θα τα κλείσουν όλα και τζάμπα χαλιέσαι... Anyway, εκεί που κάνουμε τη δουλειά μας, σκάει κινητή μονάδα ΕΟΔΥ. A, ωραία λέμε, θα κάνουμε και τζάμπα τεστ. Που τέτοια τύχη! Απλά σταμάτησαν να παίξουν και έφυγαν.

 

Ο μόνος λόγος που δε θα κλείσουν τα δημοτικά (αν τελικά ισχύει αυτό, κάθε μέρα μια έκπληξη τα μέτρα) είναι γιατί δεν υπάρχει περιθώριο για ειδικού σκοπού. Προσωπικά, έχοντας παιδί σε αυτή την ηλικία και με τηλεργασία να έρχεται, με βολεύει απίστευτα να πηγαίνει σχολείο το παιδί, τουλάχιστον το πρωί να μπορώ να δουλεύω σαν άνθρωπος. Από το μεσημέρι και μετά, δεν ξέρω τι θα γίνεται...  

 

Σχετικά με το lockdown που έρχεται, κάπως έτσι το φαντάζομαι και εγώ, κλείνουμε τώρα μπας και κουνηθεί τίποτα τα Χριστούγεννα και μετά γενικευμένη φτώχια. Εμάς μας έχει ρημάξει επαγγελματικά αυτό το πράγμα, πάνω που ήταν έτοιμοι για επενδύσεις οι πελάτες μας, με το πρώτο κλείσιμο πάγωσαν όλα. Άνοιξαν, είπαν να αφήσουν να κινηθεί κάπως η αγορά και τώρα πάλι στοπ. Και ο κόσμος που μιλάω (συνεργάτες, φίλοι) είναι όλοι σε μια κατάσταση ύπνωσης, δε πήζουμε στη δουλειά, αλλά και αυτά που έχουμε να κάνουμε, ζοριζόμαστε να τα κάνουμε, γενικά είναι όλοι στο "δε ξέρω αύριο τι θα μου ξημερώσει". Πολύ άσχημο...

 

Σήμερα πήγα και έκανα τεστ (μοριακό, από το λαιμό) στο πλαίσιο τυπικού ελέγχου από την εταιρία μας. Είναι λίγο ενοχλητικό αλλά γενικά τσακ-μπαμ, το απόγευμα θα έχουμε και τα αποτελέσματα. Θα κλειστώ τουλάχιστον ήσυχη, έκαναν σήμερα και οι γείτονες-φίλοι οπότε θα βρισκόμαστε ήρεμοι εν μέσω κλεισίματος ότι δε θα κολλήσουμε ο ένας τον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Νομίζω οτι οι περισσότερες χώρες, χωρίς να το έχουν πει ξεκάθαρα, έχουν αποφασίσει να πάνε σε πρακτική σταδιακής ανοσίας της αγέλης....που σημαίνει θα κλείνουν όσο πιέζεται το σύστημα υγείας και θα ξανανοίγουν όταν χαλαρώνει, και τούμπαλιν. Κι αυτό ενδεχομένως να κρατήσει πολύ καιρό....

Nομιζω οτι καμια χωρα δεν το εχει αποφασισει αυτο, και απο τη στιγμη που μακροχρονια ανοσια απεδειχθη οτι δεν υπαρχει, ουτε καν σαν παλαβη ιδεα δεν παιζει πια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ said:

Nομιζω οτι καμια χωρα δεν το εχει αποφασισει αυτο, και απο τη στιγμη που μακροχρονια ανοσια απεδειχθη οτι δεν υπαρχει, ουτε καν σαν παλαβη ιδεα δεν παιζει πια. 

 

Δεν απεδείχθη οτι δεν υπάρχει μακροχρόνια ανοσία....απλώς δεν απεδείχθη (προς το παρόν) οτι υπάρχει.

 

Συνεπώς βλέποντας και κάνοντας πάνε όλοι και, στην πράξη, "ανοσία" της αγέλης εφαρμόζουν, απλώς είναι ελεγχόμενη. Τη βάζω σε εισαγωγικά διότι αυτό θα ήθελαν, βάση πρακτικών, αλλά ακόμα είναι άγνωστο αν θα επιτευχθεί. Δε νομίζω οτι προς το παρόν υπάρχει και κάποια εναλλακτική, για να είμαστε ειλικρινείς...υπάρχει το εμβόλιο που θα βγει κάπου κάποτε, αλλά καμία χώρα δε θα κάνει ολικό lockdown μέχρι τότε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Δεν απεδείχθη οτι δεν υπάρχει μακροχρόνια ανοσία....απλώς δεν απεδείχθη (προς το παρόν) οτι υπάρχει.

 

Συνεπώς βλέποντας και κάνοντας πάνε όλοι και, στην πράξη, "ανοσία" της αγέλης εφαρμόζουν, απλώς είναι ελεγχόμενη. Τη βάζω σε εισαγωγικά διότι αυτό θα ήθελαν, βάση πρακτικών, αλλά ακόμα είναι άγνωστο αν θα επιτευχθεί.

 

Ειμαι σιγουρη οτι καποιος γνωστος οργανισμος ειχε προσφατα πει οτι πλεον υπαρχουν καταγεγραμμενες επαναμολυνσεις σε νοσηλευτικο προσωπικο, οπου υπαρχουν αξιοπιστα στοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Ειμαι σιγουρη οτι καποιος γνωστος οργανισμος ειχε προσφατα πει οτι πλεον υπαρχουν καταγεγραμμενες επαναμολυνσεις σε νοσηλευτικο προσωπικο, οπου υπαρχουν αξιοπιστα στοιχεια.

 

Ναι, υπάρχουν επαναμολύνσεις και μάλιστα υπήρχαν και μερικές περιπτώσεις ανθρώπων που νόσησαν βαρύτερα και πέθαναν στη δεύτερη μόλυνση. Αλλά δε νομίζω οτι έχουν γίνει αρκετές έρευνες με στατιστικώς σημαντικά συμπεράσματα ως προς αυτό. Μετά το δεύτερο/τρίτο κύμα ίσως προκύψουν περισσότερα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Mπα απλά δεν είναι πολιτικός. Λογικά θα τραβήξουν τα σχολεία σερί κλειστά και θα τα κολλήσουν με τις διακοπές Χριστουγέννων. Αν σκεφτούν λογικά, θα μείνουν όλα κλειστά αν αποφασίσουν πάλι γελοιότητες, θα ανοίξουν Χριστούγεννα μαγαζιά και εστίαση για καμιά δεκαπενταριά μέρες και μετά θα τα ξανακλείσουν όλα και θα μας πουν ότι είμαστε ανεύθυνοι που πήγαμε να ψωνίσουμε.

 

Πάντως αυτό μόλις άφησε να εννοηθεί ο πρωθυπουργός, ότι στόχος είναι να κάνουμε Χριστούγεννα με περιορισμούς μεν αλλά με ανοιχτή την αγορά  :-(

Link to comment
Share on other sites

Είχε κάποια από εσάς νταντά στην πρώτη καραντίνα; η @Yovanna ίσως;

Θελουμε να έρχεται κάποιες ώρες η δική μας, για πολλούς λόγους, κ αναρωτιόμαστε πώς θα βγαίνει από το σπίτι. 

Θυμαξαι ότι για άτομα που εργάζονται σε σπίτια φροντίζοντας ηλικιωμένους είχαν μια διαφιξασια  με ένα χαρτι που το επιβεβαίωνε. δεν ξέρω όμως αν ήταν μόνο για όσους έχουν ένσημα. και σκέφτομαι αν θα μπορούμε να εφαρμόσουμε κάτι παρόμοιο, ή αν απλώς θα λέει ότι πάει για άσκηση κ θα έρχεται με τα πόδια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Είχε κάποια από εσάς νταντά στην πρώτη καραντίνα; η @Yovanna ίσως;

Θελουμε να έρχεται κάποιες ώρες η δική μας, για πολλούς λόγους, κ αναρωτιόμαστε πώς θα βγαίνει από το σπίτι. 

Θυμαξαι ότι για άτομα που εργάζονται σε σπίτια φροντίζοντας ηλικιωμένους είχαν μια διαφιξασια  με ένα χαρτι που το επιβεβαίωνε. δεν ξέρω όμως αν ήταν μόνο για όσους έχουν ένσημα. και σκέφτομαι αν θα μπορούμε να εφαρμόσουμε κάτι παρόμοιο, ή αν απλώς θα λέει ότι πάει για άσκηση κ θα έρχεται με τα πόδια. 

Είχα , αλλά δεν μπορούσε να έρχεται γιατί δεν μπορούσα να της δώσω βεβαίωση ΄, διότι την πλήρωνα μαύρα, οπότε αν την έπιαναν, θα πλήρωνε πρόστιμο. Ευτυχώς είχε βγει σε αναστολή 1,5 μήνα ο άντρας μου και κρατούσε τον μικρό.

Με τα πόδια δεν γινόταν γιατί έκανε κανά 20λεπτο με αυτοκίνητο για να έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Είχε κάποια από εσάς νταντά στην πρώτη καραντίνα; η @Yovanna ίσως;

Θελουμε να έρχεται κάποιες ώρες η δική μας, για πολλούς λόγους, κ αναρωτιόμαστε πώς θα βγαίνει από το σπίτι. 

Θυμαξαι ότι για άτομα που εργάζονται σε σπίτια φροντίζοντας ηλικιωμένους είχαν μια διαφιξασια  με ένα χαρτι που το επιβεβαίωνε. δεν ξέρω όμως αν ήταν μόνο για όσους έχουν ένσημα. και σκέφτομαι αν θα μπορούμε να εφαρμόσουμε κάτι παρόμοιο, ή αν απλώς θα λέει ότι πάει για άσκηση κ θα έρχεται με τα πόδια. 

 

Έχω την εντύπωση ότι ο έλεγχος γινόταν μόνο σε επίπεδο αν έχεις κάποιο χαρτί μαζί σου,  δεν γινόταν έλεγχος για το κατά πόσο είσαι με ένσημα ή όχι (είχε προβλεφθεί για εργάτες γης αν θυμάμαι καλά). Αλλά δεν είμαι και σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Είχα , αλλά δεν μπορούσε να έρχεται γιατί δεν μπορούσα να της δώσω βεβαίωση ΄, διότι την πλήρωνα μαύρα, οπότε αν την έπιαναν, θα πλήρωνε πρόστιμο. Ευτυχώς είχε βγει σε αναστολή 1,5 μήνα ο άντρας μου και κρατούσε τον μικρό.

Με τα πόδια δεν γινόταν γιατί έκανε κανά 20λεπτο με αυτοκίνητο για να έρθει.

Ναι το φαντάζομαι ότι αν δουλεύει μαύρα δεν γίνεται. 

Θα δούμε τι θα κάνουμε. Κι εκείνη θέλει να έρχεται κ για το καλό του παιδιού είναι, αφού θα περιοριστούμε πάλι για καιρό και δεν θα βλέπει κανέναν, κ στα μαθήματα θα μας διευκολύνει. Εμάς με τα πόδια οριακά μπορεί να έρθει, αν έχει καλό καιρό, αν φυσάει πολύ δεν θα πείθει ότι είναι άσκηση. Ούτε έχουμε στη μεριά που μένουμε κάποιο σουπερμάρκετ για να έχει αυτό ως δικαιολογία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ναι το φαντάζομαι ότι αν δουλεύει μαύρα δεν γίνεται. 

Θα δούμε τι θα κάνουμε. Κι εκείνη θέλει να έρχεται κ για το καλό του παιδιού είναι, αφού θα περιοριστούμε πάλι για καιρό και δεν θα βλέπει κανέναν, κ στα μαθήματα θα μας διευκολύνει. Εμάς με τα πόδια οριακά μπορεί να έρθει, αν έχει καλό καιρό, αν φυσάει πολύ δεν θα πείθει ότι είναι άσκηση. Ούτε έχουμε στη μεριά που μένουμε κάποιο σουπερμάρκετ για να έχει αυτό ως δικαιολογία. 

Ναι καλό θα είναι, διότι φαντάζομαι θα είστε απασχολημένοι το πρωί με διαδικτυακά μαθήματα. Ρώτα την αν θέλει να πάρει το ρίσκο..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...