Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, kotsifikos said:

Τα μπιτσόμπαρα και τα μπουζούκια δεν γέμισαν από τουρίστες μόνο, γέμισαν και από Έλληνες νέους που θέλουν να διασκεδάσουν, ακόμα σκέφτομαι την φωτο με την ουρά στην Θεσσαλονίκη  στις 5 το απόγευμα να για τον Βέρτη (καλά θυμάμαι τον καλλιτέχνη???) και κλαίω ! Δεν φταίει ο τουρισμός για την κατάληξη αυτή!!! Η Θεσσαλονίκη έφτασε στο γκρι σήμερα, εεεεε όλοι ξέρουμε τι έγινε εκεί τις τελευταίες ημέρες (αλλά κανείς δεν θα το παραδεχθεί)  και κάνουν τώρα το λοκ νταουν.

Φυσικά και έπρεπε να γίνονται τεστ σε όσους μπαίνουν στην χώρα , δεν φταίει όμως μόνο ο τουρίστας που ήρθε εδώ για τις διακοπές του, φταίμε και εμείς, κατά την άποψη μου φταίμε κυρίως εμείς!

 

Ενώ συμφωνώ με όσα λες, εγώ απορώ γιατί καθόμαστε και αναλωνόμαστε τόσο στο ποιος και γιατί φταίει, αντί απλώς να ακολουθήσουμε τα μέτρα για την επιβράδυνση του ιού. Κανένας δε φταίει επειδή θέλει να συνεχίσει τη ζωή του όσο πιο κανονικά γίνεται, αλλά επίσης και κανένας δε φταίει προκειμένου να οφείλει να ρισκάρει την ασφάλειά του, τρώγοντας στη μάπα τη θεωρία του κάθε τυχαίου (ψεκασμένου ή μη) για τα μέτρα.

 

Αυτό που βλέπω οτι λείπει είναι η κοινή λογική στην Ελλάδα....γι'αυτό και τόσα μέτρα, απαγορεύσεις, υπερβολές.....η κοινή λογική που λέει οτι αν βγάλεις τη μάσκα σε έναν άδειο δρόμο δε θα πάθει κανένας τίποτα, αλλά αν στο μεταξύ κάθε απόγευμα καλείς τους συμμαθητές του παιδιού σου για play date, τότε θα κολλήσετε όλοι, ακόμη κι αν δεν πηγαίνει το πρωί στο σχολείο.....παραλογισμός και έλλειψη κρίσης. Το κράτος αντιδράει σπασμωδικά αφ'ενός λόγω συστημικής ανικανότητας, αφ'ετέρου επειδή έχει να κάνει με μία κοινωνία ανηλίκων/αυτιστικών, σε μεγάλο βαθμό, που αδυνατούν να κάνουν το αυτονόητο από μόνοι τους.

 

Το πρόβλημα, λοιπόν, είναι οτι καθόμαστε και συζητάμε τόσο πολύ για τα μέτρα, αντί απλώς να τα εφαρμόσουμε, εκεί που τουλάχιστον η λογική λέει οτι χρειάζονται. Αν τα σταγονίδια της αναπνοής ήταν κόκκινα, δε θα γινόταν αυτή η κουβέντα....το πρόβλημα είναι οτι δε φαίνονται, οπότε ο καθένας μπορεί να λέει, λίγο-πολύ, ό,τι τον βολεύει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, maripoz είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες και για αυτό ήμουν και υπέρ του lockdown το Μάρτιο όπως οι περισσότεροι εδώ. Το lockdown όμως είναι εύκολο γιατί απλά μαντρωνεις τον κόσμο και δεν κάνεις τίποτα. Νόημα θα είχε το lockdown αν παράλληλα γινόταν και ένας σοβαρός σχεδιασμός επαναφοράς στην κανονικότατα. Και αυτός δεν είναι δεν κάνω τίποτα, δεν ανοίγω καν ΜΕΘ αλλά βάζω κόσμο μέσα από τις πιο επιβαρυμενες χώρες και το ρίχνω στην ατομική ευθύνη. Αυτό δεν είναι κρατικος σχεδιασμός αυτό είναι ο τι αρπάξει ο μπιπ μας

 

Μα άνοιξαν ΜΕΘ. Όχι; Λάθος διάβασα/θυμάμαι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Όχι δεν λέω αυτό, ούτε λέω να μην βγει κάποιος να διασκεδάσει, αυτό που λέω είναι πως έπρεπε να τηρούνται τα μέτρα!

Ζω σε περιοχή που έχει πολλά πολλά μπαρ και έβλεπα πως καθόλου δεν τηρούνταν τα μέτρα από κανέναν,  στους 100 οι τουρίστες ήταν οι 5, δεν μας έφτασε σε αυτή την κατάσταση ο τουρισμός.

Κι όμως η διασπορά από τους τουρίστες έγινε στις τουριστικές περιοχές και με την επιστροφή των παραθεριστων στα αστικά κέντρα τελος Αύγουστου σήμανε συναγερμός και άρχισε και η διασπορά στην Αθήνα. Στην Θεσσαλονίκη είναι έτσι αλλά και χειρότερα γιατί υπάρχει επιπλέον και το έντονο πέρα δώθε με Βαλκάνια οπου εδώ και μήνες γίνεται χαμός από κορονοιο

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Αυτό που βλέπω οτι λείπει είναι η κοινή λογική στην Ελλάδα.

Δυστυχώς αυτό είναι το πρόβλημα, ότι λείπει η κοινή λογική και η κριτική σκέψη.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Ενώ συμφωνώ με όσα λες, εγώ απορώ γιατί καθόμαστε και αναλωνόμαστε τόσο στο ποιος και γιατί φταίει, αντί απλώς να ακολουθήσουμε τα μέτρα για την επιβράδυνση του ιού. Κανένας δε φταίει επειδή θέλει να συνεχίσει τη ζωή του όσο πιο κανονικά γίνεται, αλλά επίσης και κανένας δε φταίει προκειμένου να οφείλει να ρισκάρει την ασφάλειά του, τρώγοντας στη μάπα τη θεωρία του κάθε τυχαίου (ψεκασμένου ή μη) για τα μέτρα.

 

Αυτό που βλέπω οτι λείπει είναι η κοινή λογική στην Ελλάδα....γι'αυτό και τόσα μέτρα, απαγορεύσεις, υπερβολές.....η κοινή λογική που λέει οτι αν βγάλεις τη μάσκα σε έναν άδειο δρόμο δε θα πάθει κανένας τίποτα, αλλά αν στο μεταξύ κάθε απόγευμα καλείς τους συμμαθητές του παιδιού σου για play date, τότε θα κολλήσετε όλοι, ακόμη κι αν δεν πηγαίνει το πρωί στο σχολείο.....παραλογισμός και έλλειψη κρίσης. Το κράτος αντιδράει σπασμωδικά αφ'ενός λόγω συστημικής ανικανότητας, αφ'ετέρου επειδή έχει να κάνει με μία κοινωνία ανηλίκων/αυτιστικών, σε μεγάλο βαθμό, που αδυνατούν να κάνουν το αυτονόητο από μόνοι τους.

 

Το πρόβλημα, λοιπόν, είναι οτι καθόμαστε και συζητάμε τόσο πολύ για τα μέτρα, αντί απλώς να τα εφαρμόσουμε, εκεί που τουλάχιστον η λογική λέει οτι χρειάζονται. Αν τα σταγονίδια της αναπνοής ήταν κόκκινα, δε θα γινόταν αυτή η κουβέντα....το πρόβλημα είναι οτι δε φαίνονται, οπότε ο καθένας μπορεί να λέει, λίγο-πολύ, ό,τι τον βολεύει.

Κοιτά όμως, κάποιοι έχουμε περιορίσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τη κανονικότητα στη ζωή μας κ τώρα παρωολα αυτά πάλι εμείς θα ταλαιπωρηθουμε, γιατί οποίος θέλει play date θα συνεχίσει να το κάνει μέχρι την απαγόρευση κυκλοφορίας, ενώ γθα το αν θα φας πρόστιμο σε άδειο δρόμο στην Ελλάδα δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος. Το ότι πρέπει να ακολουθούμε τα μέτρα δεν μας απαγορεύει να έχουμε κριτική σκέψη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos said:

Δυστυχώς αυτό είναι το πρόβλημα, ότι λείπει η κοινή λογική και η κριτική σκέψη.

 

 

Πολλές φορές ο Έλληνας έχει τη σχέση "εφήβου" με το κράτος-μαμά.....το κράτος που καταπιέζει, είναι υπερβολικό, δεν τον καταλαβαίνει, του κρύβει και πράγματα.....αλλά στο τέλος της ημέρας θα πρέπει και να τον ταίσει, αλλιώς δεν έχει "καρδιά".

 

Φυσικά, όπως κάθε σχέση, διατηρείται κι από τις δύο πλευρές, για τους δικούς της λόγους η καθεμιά...Είναι πολύ ευκολότερο για τους επαγγελματίες πολιτικούς στην Ελλάδα να δουλεύουν με απάτη, κοροιδία, έλλειψη λογοδοσίας και ελέγχου, ποντάροντας στον τσαμπουκά του Χαρδαλιά, το μελό του Τσιόδρα και τα γελοία, ατακαδόρικα διαγγέλματα του Μητσοτάκη, αντι να έχουν στρατηγική, να την εξηγούν και να τη συζητάνε. Αλλά ακόμη κι αν ήθελαν, δεν πιστεύω οτι υπάρχει σοβαρό ποσοστό πολιτών που να μπορεί ή να θέλει να εμπλακεί σε μία τόσο υπεύθυνη διαδικασία...οι περισσότεροι θέλουν απλώς να κάνουν ό,τι γουστάρουν, να βρίσουν, να ξεσπάσουν, να κλέψουν και λίγο την εφορία, αλλά στο τέλος του μήνα να μπει και το επίδομα.

 

Just now, Έσπερος said:

Κοιτά όμως, κάποιοι έχουμε περιορίσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τη κανονικότητα στη ζωή μας κ τώρα παρωολα αυτά πάλι εμείς θα ταλαιπωρηθουμε, γιατί οποίος θέλει play date θα συνεχίσει να το κάνει μέχρι την απαγόρευση κυκλοφορίας, ενώ γθα το αν θα φας πρόστιμο σε άδειο δρόμο στην Ελλάδα δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος. Το ότι πρέπει να ακολουθούμε τα μέτρα δεν μας απαγορεύει να έχουμε κριτική σκέψη. 

 

Το point μου είναι φόρα εσύ τη μάσκα, κι άσε τον ηλίθιο/ανεύθυνο να κάνει play date....όσο τουλάχιστον δεν περνάει από το χέρι σου να το σταματήσεις ή, έστω, να το εκθέσεις. Δεν καταλαβαίνω τη λογική "πάλι εμείς θα ταλαιπωρηθούμε" κλπ. Εάν κολλήσεις, η ταλαιπωρία θα είναι ίδια, είτε τήρησες τα μέτρα, είτε δεν πιστεύεις στον ιό. Τα μέτρα προστασίας είναι μέτρα προστασίας....δεν είναι "τιμωρία" για όποιον δεν...κάθισε καλά. Δυστυχώς, αν θες τη γνώμη μου. Αλλά έτσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Το point μου είναι φόρα εσύ τη μάσκα, κι άσε τον ηλίθιο/ανεύθυνο να κάνει play date....όσο τουλάχιστον δεν περνάει από το χέρι σου να το σταματήσεις ή, έστω, να το εκθέσεις. Δεν καταλαβαίνω τη λογική "πάλι εμείς θα ταλαιπωρηθούμε" κλπ. Εάν κολλήσεις, η ταλαιπωρία θα είναι ίδια, είτε τήρησες τα μέτρα, είτε δεν πιστεύεις στον ιό. Τα μέτρα προστασίας είναι μέτρα προστασίας....δεν είναι "τιμωρία" για όποιον δεν...κάθισε καλά. Δυστυχώς, αν θες τη γνώμη μου. Αλλά έτσι ειναι.

Ξέρεις καλά ότι εγω δεν θεωρώ τα μέτρα τιμωρία κ δεν θα με πείραζε να είναι πιο αυστηρά, αλλά ουσιώδη. Εγω τα τηρώ κ έπαιρνα κ παραπάνω προφυλάξεις όταν οι περισσότεροι το καλοκαίρι χαλάρωσαν. Αυτοί που γκρινιάζουν όμως για την κούραση είναι αυτοί που είχαν χαλαρώσει. Εγω δεν γκρινιάζω για την κούραση, γκρινιάζω για την αντιφατικότητα. Κατά τ αλλά δεν θα αλλάξω κάτι, ο,τι απέφευγα θα συνεχίσω να το αποφεύγω. Δεν μπορεί όμως κανεις να μου στερήσει το δικαίωμα να κρίνω, ιδίως το κράτος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ξέρεις καλά ότι εγω δεν θεωρώ τα μέτρα τιμωρία κ δεν θα με πείραζε να είναι πιο αυστηρά, αλλά ουσιώδη. Εγω τα τηρώ κ έπαιρνα κ παραπάνω προφυλάξεις όταν οι περισσότεροι το καλοκαίρι χαλάρωσαν. Αυτοί που γκρινιάζουν όμως για την κούραση είναι αυτοί που είχαν χαλαρώσει. Εγω δεν γκρινιάζω για την κούραση, γκρινιάζω για την αντιφατικότητα. Κατά τ αλλά δεν θα αλλάξω κάτι, ο,τι απέφευγα θα συνεχίσω να το αποφεύγω. Δεν μπορεί όμως κανεις να μου στερήσει το δικαίωμα να κρίνω, ιδίως το κράτος.  

 

Κρίνε όσο θέλεις, αλλά να κάνεις και αυτό που σου αναλογεί. Προσωπικά για σένα δεν έχω καμία αμφιβολία οτι το κάνεις και με το παραπάνω, αν βασιστώ σε όσα λες όλο αυτό το διάστημα. Το πρόβλημα είναι όμως οτι οι περισσότεροι απλώς κρίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Κι όμως η διασπορά από τους τουρίστες έγινε στις τουριστικές περιοχές και με την επιστροφή των παραθεριστων στα αστικά κέντρα τελος Αύγουστου σήμανε συναγερμός και άρχισε και η διασπορά στην Αθήνα. Στην Θεσσαλονίκη είναι έτσι αλλά και χειρότερα γιατί υπάρχει επιπλέον και το έντονο πέρα δώθε με Βαλκάνια οπου εδώ και μήνες γίνεται χαμός από κορονοιο

Αν εμείς ως πολίτες αυτής της χώρα τηρούσαμε τα μέτρα με μεγαλύτερη ευλάβεια δεν θα βρισκόμασταν τώρα εδώ. Φταίει πχ ο Σέρβος που πήγε στην Χαλκδική να περάσει τις διακοπές του αλλά ο  Χ που πήγε διασκεδάσει σε μαγαζί φουλ στον κόσμο και χωρίς να τηρείται κανένα μέτρο προστασίας (όπως επιβάλλονταν) και  την επομένη πήγε στην δουλειά του χωρίς πάλι να τηρεί τα μέτρα  δεν έχει μερίδιο ευθύνης? Αλυσίδα πάνε αυτά, και αν δεν βρεθεί κάποιος να σπάσει αυτό που ζούμε τώρα είναι η συνέπεια. Έστω και αν ξεκίνησε από εκεί (που προσωπικά δεν συμφωνώ αλλά έστω) τι κάναμε εμείς για να το σταματήσουμε? Προφανώς και τίποτα.

Μακάρι να έφταιγε ο τουρισμός γιατί αυτό θα σήμαινε πως τώρα  η κατάσταση θα είχε ξεκινήσει να τίθεται υπό έλεγχο κάτι που δυστυχώς δεν ισχύει.

υγ: Όταν λέω ''εμείς'' δεν εννοώ προσωπικά εσένα και εμένα, γενικά μιλάω , καταλαβαίνεις, ελπίζω μη με παρεξηγείς.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Αν εμείς ως πολίτες αυτής της χώρα τηρούσαμε τα μέτρα με μεγαλύτερη ευλάβεια δεν θα βρισκόμασταν τώρα εδώ. Φταίει πχ ο Σέρβος που πήγε στην Χαλκδική να περάσει τις διακοπές του αλλά ο  Χ που πήγε διασκεδάσει σε μαγαζί φουλ στον κόσμο και χωρίς να τηρείται κανένα μέτρο προστασίας (όπως επιβάλλονταν) και  την επομένη πήγε στην δουλειά του χωρίς πάλι να τηρεί τα μέτρα  δεν έχει μερίδιο ευθύνης? Αλυσίδα πάνε αυτά, και αν δεν βρεθεί κάποιος να σπάσει αυτό που ζούμε τώρα είναι η συνέπεια. Έστω και αν ξεκίνησε από εκεί (που προσωπικά δεν συμφωνώ αλλά έστω) τι κάναμε εμείς για να το σταματήσουμε? Προφανώς και τίποτα.

Μακάρι να έφταιγε ο τουρισμός γιατί αυτό θα σήμαινε πως τώρα  η κατάσταση θα είχε ξεκινήσει να τίθεται υπό έλεγχο κάτι που δυστυχώς δεν ισχύει.

υγ: Όταν λέω ''εμείς'' δεν εννοώ προσωπικά εσένα και εμένα, γενικά μιλάω , καταλαβαίνεις, ελπίζω μη με παρεξηγείς.

 

 

 

 

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά εμένα τουλάχιστον στο σόι μου κάθε σαββατοκύριακο βρίσκονται μαζί 10-15 άτομα τουλάχιστον, εκ των οποίων μερικοί σε υψηλό κίνδυνο.....δε θα συζητήσω για μάσκες και αποστάσεις....όλοι αυτοί, μέσα στη βδομάδα, έρχονται σε επαφή με τουλάχιστον άλλα 100 άτομα συνολικά. Και φυσικά ο καθένας απ'αυτούς λαμβάνει διαφορετικού προφίλ ρίσκο.....άλλος ταξιδεύει, άλλος έχει έντονη κοινωνική ζωή, άλλος πάει σε συγκεντρώσεις, άλλος πάει σε λιτανείες, άλλος δεν πιστεύει στη μάσκα, άλλος κάνει ιδιαίτερα και μπαίνει σε 5 σπίτια κάθε μέρα....

 

 

Και το πρόβλημα είναι η Μύκονος, με την οποία ο μέσος Έλληνας, έτσι κι αλλιώς, δεν έχει καμία σχέση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos said:

Αν εμείς ως πολίτες αυτής της χώρα τηρούσαμε τα μέτρα με μεγαλύτερη ευλάβεια δεν θα βρισκόμασταν τώρα εδώ. Φταίει πχ ο Σέρβος που πήγε στην Χαλκδική να περάσει τις διακοπές του αλλά ο  Χ που πήγε διασκεδάσει σε μαγαζί φουλ στον κόσμο και χωρίς να τηρείται κανένα μέτρο προστασίας (όπως επιβάλλονταν) και  την επομένη πήγε στην δουλειά του χωρίς πάλι να τηρεί τα μέτρα  δεν έχει μερίδιο ευθύνης? Αλυσίδα πάνε αυτά, και αν δεν βρεθεί κάποιος να σπάσει αυτό που ζούμε τώρα είναι η συνέπεια. Έστω και αν ξεκίνησε από εκεί (που προσωπικά δεν συμφωνώ αλλά έστω) τι κάναμε εμείς για να το σταματήσουμε? Προφανώς και τίποτα.

Μακάρι να έφταιγε ο τουρισμός γιατί αυτό θα σήμαινε πως τώρα  η κατάσταση θα είχε ξεκινήσει να τίθεται υπό έλεγχο κάτι που δυστυχώς δεν ισχύει.

υγ: Όταν λέω ''εμείς'' δεν εννοώ προσωπικά εσένα και εμένα, γενικά μιλάω , καταλαβαίνεις, ελπίζω μη με παρεξηγείς.

 

 

 

Η κατάσταση δεν τίθεται υπό έλεγχο από ένα σημείο και πέρα. Δεν λειτουργεί έτσι. Άπαξ και υπάρξει διασπορά δεν μαζευεται με τίποτα. Εμείς την άνοιξη την γλυτωσαμε επειδή κάναμε lockdown πριν την διασπορά ενώ οι άλλες ευρωπαϊκές χώρες μετά. Γιαυτό δεν μαζευοταν από πουθενά. Οπότε δεν ισχύει αυτό που λες με τον τουρισμό, δεν είναι φεύγουν οι τουρίστες και φεύγει ο κορονοιος. 

Εμείς, εσύ και εγώ κλπ, κάναμε αυτό που οριζαν οι εκάστοτε κανονισμοί. Όταν ήταν ανοιχτός ο βερτης πηγαίναμε στο βερτη. Όταν δεν ήταν δεν πηγαίναμε. Δεν εξναι δική μας ευθύνη να κάνουμε παραπάνω ή λιγότερο από αυτά που επιτρέπονται. Δεν χαραζουμε εμείς την πολιτική εμείς την υπακουμε. Το ερώτημα είναι το κράτος τι έκανε. Δεν καταλαβαίνω εφόσον το κράτος μου λέει "πήγαινε στο βερτη είμαι ανοιχτά" γιατί να μην το κανω κ επιπλέον όταν λέει στον στον Αγγλο που κατά πάσα πιθανότητα είναι και μολυσμενος "ελάτε εδώ και πείτε το και στους φίλους σας είμαστε ασφαλείς εδώ (μέχρι να έρθετε μετά μάλλον θα γίνουμε σαν εσάς "  να μην πάω εγώ στον νησί να κάνω όσα κάνει ο Άγγλος με τις ευλογίες του κράτους. Εγω πολίτης είμαι δεν οφείλω να ξέρω καλύτερα από το κράτος. Πιστεύω πως εδώ υπήρξε και υπάρχει πολύ μεγαλύτερος βαθμός συμμόρφωση στα μέτρα από αλλού. Διάβαζα ότι ο μο συμμόρφωσης στην Ευρώπη για την υποχρεωτική χρήση μάσκας είναι 60 %. Παρεμπιπτόντως δεν ξέρω καν ποιος είναι ο βερτης 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Τα μέτρα δεν τηρούνται πλέον γιατί πολύ απλά ο κόσμος βλέπει την αντιφατικότητα και νιώθει ότι τον κοροϊδεύουν. Την άνοιξη ήταν κάτι τελείως καινούριο που το παρουσίαζαν ότι θα πεθάνουμε όλοι αν ξεμυτισουμε στο πάρκο κ έτσι ήμασταν όλοι πολύ υπάκουοι. Επίσης, σκεφτόμασταν ότι θα είναι για 3 μήνες κ το καλοκαίρι θα τελειώσει. Τώρα, όταν βλέπεις οτι ο κόπος σου (σωματικά, ψυχολογικά, οικονομικά) πήγε κουβα το καλοκαίρι, που υποδεχόμασταν με φιέστες τουρίστες χωρίς τεστ, τα μπαρ κ τα μπουζούκια έκαναν ο,τι ήθελαν, στιβαζουν κόσμο σαν σαρδέλες στα ΜΜΕ, πάρτι χαμός ενώ εσύ ζούσες με 800 ευρώ για 2.5 μήνες κ καθαριζες τις κονσέρβες με αντισηπτικό κ έβγαζες τα ρούχα στη βεράντα όταν είχαμε 20 κρούσματα ενώ ο ιός φαίνεται να συνεχίζει ακάθεκτος για αρκετό καιρό, φάρμακο δεν υπάρχει κ τελικα η θνησιμότητα είναι χαμηλότερη από ότι λέγανε ε, πόσο να αντέξει κάνεις κ να μη γίνει αντιδραστικός;

 

Εγώ πάντως δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να μην ήταν εξ'αρχής "αντιδραστικός", αλλά να έγινε στην πορεία λόγω της κατάστασης.....μπορεί να είναι και τυχαίο.

 

Κι εγώ μπορεί να μην πλένω πλέον τα ψώνια με σαπούνι, ωστόσω τη μάσκα μου, όταν είναι να βρεθώ κοντά σε άλλους, τη φοράω. Δε βγάζω θεωρίες για να δικαιολογήσω την ανεπάρκειά μου και τη σκληρή πραγματικότητα, ότι απλώς θέλω να κάνω αυτό που μου γουστάρει, no matter what....κι ας πεθάνει η γριά απέναντι (όσο δεν την ξέρω, κανένα πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Τα μέτρα δεν τηρούνται πλέον γιατί πολύ απλά ο κόσμος βλέπει την αντιφατικότητα και νιώθει ότι τον κοροϊδεύουν. Την άνοιξη ήταν κάτι τελείως καινούριο που το παρουσίαζαν ότι θα πεθάνουμε όλοι αν ξεμυτισουμε στο πάρκο κ έτσι ήμασταν όλοι πολύ υπάκουοι. Επίσης, σκεφτόμασταν ότι θα είναι για 3 μήνες κ το καλοκαίρι θα τελειώσει. Τώρα, όταν βλέπεις οτι ο κόπος σου (σωματικά, ψυχολογικά, οικονομικά) πήγε κουβα το καλοκαίρι, που υποδεχόμασταν με φιέστες τουρίστες χωρίς τεστ, τα μπαρ κ τα μπουζούκια έκαναν ο,τι ήθελαν, στιβαζουν κόσμο σαν σαρδέλες στα ΜΜΕ, πάρτι χαμός ενώ εσύ ζούσες με 800 ευρώ για 2.5 μήνες κ καθαριζες τις κονσέρβες με αντισηπτικό κ έβγαζες τα ρούχα στη βεράντα όταν είχαμε 20 κρούσματα ενώ ο ιός φαίνεται να συνεχίζει ακάθεκτος για αρκετό καιρό, φάρμακο δεν υπάρχει κ τελικα η θνησιμότητα είναι χαμηλότερη από ότι λέγανε ε, πόσο να αντέξει κάνεις κ να μη γίνει αντιδραστικός;

Α ρε @Lenia16 τα πες όλα έχει τέλειωσει η μπαταρία εδώ πέρα να γράφω και ήρθες και το πες σε πέντε γραμμές. Respect 

Just now, chocolate_eater said:

 

Εγώ πάντως δεν έχω γνωρίσει κανένας που να μην ήταν εξ'αρχής "αντιδραστικός", αλλά να έγινε στην πορεία λόγω της κατάστασης.....μπορεί να είναι και τυχαίο.

 

Κι εγώ μπορεί να μην πλένω πλέον τα ψώνια με σαπούνι, ωστόσω τη μάσκα μου, όταν είναι να βρεθώ κοντά σε άλλους, τη φοράω. Δε βγάζω θεωρίες για να δικαιολογήσω την ανεπάρκειά μου και τη σκληρή πραγματικότητα, ότι απλώς θέλω να κάνω αυτό που μου γουστάρει, no matter what....

Define αντιδραστικος

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Τα μέτρα δεν τηρούνται πλέον γιατί πολύ απλά ο κόσμος βλέπει την αντιφατικότητα και νιώθει ότι τον κοροϊδεύουν. Την άνοιξη ήταν κάτι τελείως καινούριο που το παρουσίαζαν ότι θα πεθάνουμε όλοι αν ξεμυτισουμε στο πάρκο κ έτσι ήμασταν όλοι πολύ υπάκουοι. Επίσης, σκεφτόμασταν ότι θα είναι για 3 μήνες κ το καλοκαίρι θα τελειώσει. Τώρα, όταν βλέπεις οτι ο κόπος σου (σωματικά, ψυχολογικά, οικονομικά) πήγε κουβα το καλοκαίρι, που υποδεχόμασταν με φιέστες τουρίστες χωρίς τεστ, τα μπαρ κ τα μπουζούκια έκαναν ο,τι ήθελαν, στιβαζουν κόσμο σαν σαρδέλες στα ΜΜΕ, πάρτι χαμός ενώ εσύ ζούσες με 800 ευρώ για 2.5 μήνες κ καθαριζες τις κονσέρβες με αντισηπτικό κ έβγαζες τα ρούχα στη βεράντα όταν είχαμε 20 κρούσματα ενώ ο ιός φαίνεται να συνεχίζει ακάθεκτος για αρκετό καιρό, φάρμακο δεν υπάρχει κ τελικα η θνησιμότητα είναι χαμηλότερη από ότι λέγανε ε, πόσο να αντέξει κάνεις κ να μη γίνει αντιδραστικός;

 

Τα 800 ήταν για 1,5 μήνα, όχι για 2,5.

 

Κι επίσης τα πήραν και άνθρωποι που, υπό κανονικές συνθήκες, θα έβγαζαν λιγότερα δουλεύοντας. Τραγικό το μέτρο των 800, αλλά καλύτερα να το συζητάμε, πρώτον, με ακριβή και αληθή στοιχεία και, δεύτερον, στο σύνολό του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater said:

 

Τα 800 ήταν για 1,5 μήνα, όχι για 2,5.

 

Κι επίσης τα πήραν και άνθρωποι που, υπό κανονικές συνθήκες, θα έβγαζαν λιγότερα δουλεύοντας. Τραγικό το μέτρο των 800, αλλά καλύτερα να το συζητάμε, πρώτον, με ακριβή και αληθή στοιχεία και, δεύτερον, στο σύνολό του.

 

Just now, maripoz said:

 

Σορρυ πήγα να σχολιάσω κάτι αλά διάβασα λάθος άκυρο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Ο άνδρας μου το πήρε και θα έβγαζε πολλά περισσότερα αλλά δεν θα ήθελα να πω πόσα 

 

Ε, αυτό ειναι το πρόβλημα. Οτι εκείνα που έπρεπε να πάρει ο άντρας σου, τα έφαγε κάποιος άλλος που είχε συνεισφέρει πολύ λιγότερο στο ασφαλιστικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Εμείς, εσύ και εγώ κλπ, κάναμε αυτό που οριζαν οι εκάστοτε κανονισμοί. Όταν ήταν ανοιχτός ο βερτης πηγαίναμε στο βερτη. Όταν δεν ήταν δεν πηγαίναμε. Δεν εξναι δική μας ευθύνη να κάνουμε παραπάνω ή λιγότερο από αυτά που επιτρέπονται. Δεν χαραζουμε εμείς την πολιτική εμείς την υπακουμε. Το ερώτημα είναι το κράτος τι έκανε. Δεν καταλαβαίνω εφόσον το κράτος μου λέει "πήγαινε στο βερτη είμαι ανοιχτά" γιατί να μην το κανω κ επιπλέον όταν λέει στον στον Αγγλο που κατά πάσα πιθανότητα είναι και μολυσμενος "ελάτε εδώ και πείτε το και στους φίλους σας είμαστε ασφαλείς εδώ (μέχρι να έρθετε μετά μάλλον θα γίνουμε σαν εσάς "  να μην πάω εγώ στον νησί να κάνω όσα κάνει ο Άγγλος με τις ευλογίες του κράτους. Εγω πολίτης είμαι δεν οφείλω να ξέρω καλύτερα από το κράτος. Πιστεύω πως εδώ υπήρξε και υπάρχει πολύ μεγαλύτερος βαθμός συμμόρφωση στα μέτρα από αλλού. Διάβαζα ότι ο μο συμμόρφωσης στην Ευρώπη για την υποχρεωτική χρήση μάσκας είναι 60 %. Παρεμπιπτόντως δεν ξέρω καν ποιος είναι ο βερτης 

Αυτό ισχύει. 

Ο κόσμος κατά βάση έκανε ο,τι επιτρεπόταν. Φυσικά κ πρέπει να μην πηγαίνεις σε επαγγελματίες που δεν τηρούν μέτρα και φυσικά πρέπει να αποφεύγεις δυνητικά επικίνδυνες καταστάσεις, όμως δεν μπορείς να λες ότι φταίει ο κόσμος που πηγαίνει κάπου που εσυ εχεις επιτρέψει. Υπάρχει κ η κοινή λογική κ  σίγουρα δεν τη διαθέτει οποίος πάει σε νυχτερινό μαγαζί ή σε τραπέζι γάμου των 300 ατόμων σε κλειστό χώρο, όμως αυτά δεν είχαν απαγορευτεί. Εκτός αν η λογική του ανοίγματος ήταν ότι το κράτος θα σταματούσε να στηρίζει (λέμε τώρα...) τις κλειστές επιχειρήσεις, κ αν δεν έβγαιναν, δικό τους θέμα. Όταν οι πολιτικοί κυκλοφορούσαν χωρίς μάσκα, οργάνωναν συγκεντρώσεις, έβγαζαν τη μάσκα για να προσκυνήσουν (η μετριοπαθής κατά τ αλλά Πρόεδρος της Δημοκρατίας, όχι η θεια Μαρία από την Πετρομαγούλα), ο πρωθυπουργός διαφήμιζε τους κοιλιακούς φέτες του κ την υπέρκομψη αχτένιστη σύζυγο του σε όλες τις ελληνικές ακτές, περιμέναμε από τον κόσμο να μείνει σε οικειοθελή καραντίνα; ποιος έδωσε το μήνυμα yolo διασκεδάστε ελεύθερα; αυτός που μετά κουνούσε το χέρι στους ασυνείδητους παραθεριστές. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Ε, αυτό ειναι το πρόβλημα. Οτι εκείνα που έπρεπε να πάρει ο άντρας σου, τα έφαγε κάποιος άλλος που είχε συνεισφέρει πολύ λιγότερο στο ασφαλιστικό σύστημα.

Οκ εφόσον ήδη διαβαστηκε να διευκρίνισω ότι είχα διαβάσει λάθος πριν. Είχα διαβάσει " τα πήραν άνθρωποι" χωρίς  το "και" που είχες παρεμβαλει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Αυτό ισχύει. 

Ο κόσμος κατά βάση έκανε ο,τι επιτρεπόταν. Φυσικά κ πρέπει να μην πηγαίνεις σε επαγγελματίες που δεν τηρούν μέτρα και φυσικά πρέπει να αποφεύγεις δυνητικά επικίνδυνες καταστάσεις, όμως δεν μπορείς να λες ότι φταίει ο κόσμος που πηγαίνει κάπου που εσυ εχεις επιτρέψει. Υπάρχει κ η κοινή λογική κ  σίγουρα δεν τη διαθέτει οποίος πάει σε νυχτερινό μαγαζί ή σε τραπέζι γάμου των 300 ατόμων σε κλειστό χώρο, όμως αυτά δεν είχαν απαγορευτεί. Εκτός αν η λογική του ανοίγματος ήταν ότι το κράτος θα σταματούσε να στηρίζει (λέμε τώρα...) τις κλειστές επιχειρήσεις, κ αν δεν έβγαιναν, δικό τους θέμα. Όταν οι πολιτικοί κυκλοφορούσαν χωρίς μάσκα, οργάνωναν συγκεντρώσεις, έβγαζαν τη μάσκα για να προσκυνήσουν (η μετριοπαθής κατά τ αλλά Πρόεδρος της Δημοκρατίας, όχι η θεια Μαρία από την Πετρομαγούλα), ο πρωθυπουργός διαφήμιζε τους κοιλιακούς φέτες του κ την υπέρκομψη αχτένιστη σύζυγο του σε όλες τις ελληνικές ακτές, περιμέναμε από τον κόσμο να μείνει σε οικειοθελή καραντίνα; ποιος έδωσε το μήνυμα yolo διασκεδάστε ελεύθερα; αυτός που μετά κουνούσε το χέρι στους ασυνείδητους παραθεριστές. 

 

Πάντως η αλήθεια είναι οτι μπορείς να κάνεις ασφαλή γάμο με 300 άτομα, εφ'όσον η οικογένεια και η επιχείρηση είναι διατεθειμμένοι να πάρουν τα μέτρα που υπήρχαν και τότε ως υποχρεωτικά, χωρίς να έχουν κλείσει τα μαγαζιά αυτά. Όπως μπορείς να κάνεις και γάμο με 300 άτομα και να κινδυνεύσουν όλοι. Αλήθεια, δεν αναρωτήθηκε κανείς πως γίνεται να βάζεις 150 άτομα σε ένα αεροπλάνο ή ένα θέατρο και να μην κολλάει σχεδόν κανένας; Προφανώς και γίνεται....όπως και πολλά άλλα πράγματα γίνονται χωρίς να χρειαστεί γενικό lockdown. Απλώς, ο κόσμος δεν ήθελε να τα κάνει, είναι τόσο απλό.

 

Ουσιαστικά ζητάς το λόγο από το κράτος, και δικαίως, γιατι δεν προστάτευσε τον κόσμο από τη βλακεία που τον δέρνει. Αλλά η αλήθεια ειναι οτι και να ήθελε να το κάνει (προφανώς δεν ήθελε για πολλούς λόγους - και οικονομικούς), υπάρχει ένα όριο μέχρι το οποίο μπορεί να γίνει, τόσο από πρακτικής άποψης, όσο και από συνταγματικής. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ναι με στενοχωρουσε πολύ να αρρωσταίνουν ιδιαίτερα ο μικρός που ακόμα είναι σε φάση που κάνει αρκετά εμβόλια + του ότι την παρακαλάω να πάει κ δεν θέλει με τπτ. Κ η ίδια η δασκάλα όταν την έβλεπε να κλαίει δεν μπορούσε να την ηρεμήσει κ με έπαιρνε τηλ να την πάρω, την μια εβδομάδα έμπαινε καλά μέσα κ στο δίωρο επάνω την έπαιρνα κ όταν αρρώστησε πάλι, έγινε καλά κ την πήγα σχολείο με του που μπήκε μέσα ξανά έβαλε την τσάντα κ έκλαιγε για να έρθει μαζί μου. Μισή ώρα την λεγαμε να μείνει κ θα θα είμαι απ' έξω για να την πάρω μετά αλλά δεν καθόταν με τπτ. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ποτέ δεν της έδειξα δυσαρέσκεια για το σχολείο, ποτέ δεν την είπα κάτι κακό για την δασκάλα, πάντα έλεγα τι ωραία θα είναι κ τι θα κάνουν, ότι τα παιδάκια την περιμένουν πώς κ πως, ότι όλα τα παιδάκια πάνε σχολείο κ ότι κ εγώ κ ο μπαμπάς πήγαινε αλλά τπτ. Κ δεν καταλαβαίνω γιατί την πρώτη εβδομάδα που ξεκίνησε μια χαρά φαινόταν ότι προσαρμόστηκε. Κ την ημέρα που αρρώστησε (απόγευμα το πρωί ήταν καλά) δεν την είχα πάει γιατί δεν μπορούσε να κρατήσει η πεθερά μου τον μικρό για να την πάω σχολείο κ έβρεχε κ της είπα ότι η δασκάλα ήταν άρρωστη γιατί φοβόμουν ότι θα έκλαιγε αν ήξερε ότι τα άλλα παιδάκια πήγαν. Φαινόταν ότι της άρεσε αλλά...

Κοίταξε νομίζω πως αν ή νηπιαγωγός κατάφερνε να την ηρεμήσει σίγουρα θα ήταν καλύτερα. Το κλάμα είναι αναπόφευκτο ως ένα βαθμο. Αυτά τα έχω πει κι εγώ, πως όλα τα παιδιά πάνε και εμείς πηγαμε κτλ και δεν άφησα περιθώριο επιλογής, δηλ δεν θες, δεν πας. Πας γιατί πάνε ολοι, σ αγαπώ κ θα έρθω να σε πάρω όταν σχολασεις. Οι μαμαδες δεν πάνε σχολείο κτλ. . Επισημαινω το "σχολασεις" (το λέγαμε και όταν έφευγε νωρίτερα στην προσαρμογή) ώστε να ξέρει πως φεύγει μόνο τότε. 

 

Αυτό που θα σε βοηθήσει όταν ξαναρχισετε είναι ή καλή συνεργασία με την νηπιαγωγό πρωτίστως. Μιληστε βρείτε μία κοινή γραμμή και ακολούθησε την. Πχ παρέδωσε την και φυγε σε πρώτη φάση για μιση ώρα , μετά μια, μετά δυο-μεχρι το προγευμα κοκ. Δεν πιστεύω πως κλαίει γιατι ξέρει ότι έτσι θα την πάρεις αλλά κλαίει γιατί δεν μπορεί να εκφράσει αλλιως αυτο που νιώθει(πχ φόβο) και αν δεν έχει λίγο χρόνο μόνη της, και με την βοήθεια της δασκάλας, δεν θα μπορέσει να το διαχειριστεί, να μάθει να το κοντρολορει όσο μπορεί, να μάθει τα συναισθήματα της και να δει τι θα μπορούσε να κάνει οταν ηρεμήσει. Έχουμε περάσει παρόμοια κατάσταση, ζοριστηκαμε πολύ και ακόμα το παλευουμε. Προσπαθώ να του δείξω και πως να διαχειρίζεται το συναίσθημα που τον κατακλυζει. Πχ με βαθιές ανάσες που τον βοηθουν να ηρεμήσει.

 

 

Εν πάση περιπτώσει, ή κατάσταση με τα σχολεία στις μέρες μας είναι πολύ μπερδεμένη,  ήθελα μόνο να γραψω μήπως και σε βοηθήσει μία παρόμοια εμπειρία όταν ξαναρχισετε. Καντε και διάφορα για το σχολείο (πχ ζωγραφιές, χειροτεχνιες) και περαστε ένα πρωινό να τα δειξετε/δωσετε στην δασκάλα, ειναι καλό να υπάρχει μία επαφη.

 

Όσο για τις μάσκες θυμάμαι κι εγώ που δεν επαρκούσαν και δεν χρειαζοταν να φοράμε. Μετά νομίζω ξεκίνησε πρώτο ένα εργοστασιο στην Λαρισα να κατασκευάζει μάσκες και έγιναν απαραίτητες και τώρα υποχρεωτικές. 

Λογικό για τους ενήλικες όταν έχεις καθημερινά δύο χιλιάδες κρούσματα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Τα μέτρα δεν τηρούνται πλέον γιατί πολύ απλά ο κόσμος βλέπει την αντιφατικότητα και νιώθει ότι τον κοροϊδεύουν. Την άνοιξη ήταν κάτι τελείως καινούριο που το παρουσίαζαν ότι θα πεθάνουμε όλοι αν ξεμυτισουμε στο πάρκο κ έτσι ήμασταν όλοι πολύ υπάκουοι. Επίσης, σκεφτόμασταν ότι θα είναι για 3 μήνες κ το καλοκαίρι θα τελειώσει. Τώρα, όταν βλέπεις οτι ο κόπος σου (σωματικά, ψυχολογικά, οικονομικά) πήγε κουβα το καλοκαίρι, που υποδεχόμασταν με φιέστες τουρίστες χωρίς τεστ, τα μπαρ κ τα μπουζούκια έκαναν ο,τι ήθελαν, στιβαζουν κόσμο σαν σαρδέλες στα ΜΜΕ, πάρτι χαμός ενώ εσύ ζούσες με 800 ευρώ για 2.5 μήνες κ καθαριζες τις κονσέρβες με αντισηπτικό κ έβγαζες τα ρούχα στη βεράντα όταν είχαμε 20 κρούσματα ενώ ο ιός φαίνεται να συνεχίζει ακάθεκτος για αρκετό καιρό, φάρμακο δεν υπάρχει κ τελικα η θνησιμότητα είναι χαμηλότερη από ότι λέγανε ε, πόσο να αντέξει κάνεις κ να μη γίνει αντιδραστικός;

Τότε ήταν:

1) Κάτσε σπίτι και μην συναντάς ευπαθείς, συγχρωτισμός μόνο εντός της άμεσης οικογένειας, 2άτομα περίπατο κλπ. Το οποίο θεωρώ, κι αυτό εως έναν βαθμό τηρήθηκε, κυρίως στα αστικά κέντρα. Σε πιο επαρχιακά μέρη αμφιβάλλω εάν άλλαξε κάτι.

2) Σπίτι-δουλειά δουλειά-σπίτι αφού "όλα" κλειστά. Το οποίο επίσης ως έναν βαθμό τηρήθηκε επίσης κυρίως στα αστικά κέντρα. Αν και δεν ξεχνώ τα πασχαλινά τραπέζια και τις παρέες παιδιών-γονέων στις πυλωτές. Αφού τα σχολεία ήταν κλειστά (τηλε-εκπαίδευση... χαχα ας γελάσω), τι να κάνουμε βρε αδερφέ;! Ντελίβερι καφές, κους-κους, τα παιδιά ποδήλατο-μπαλίτσα, κλπ.

 

Μετά έγινε:

Σταδιακό άνοιγμα με μέτρα. Δηλαδή

Shit happens! Face it! Get on with it! Ανοίγει η αγορά. Ανέλαβε τις ευθύνες που σου αναλογούν και συνέχισε να ζεις! Όπου απαιτεί δράση από εμάς. Απαιτεί κοινή λογική και κριτική σκέψη.

Και τι βλέπουμε; Ότι είμαστε: α) ανίκανοι να κρίνουμε, β) ανίκανοι να μάθουμε και γ) "Αμάν πια με τους αλήτες, τους ψεύτες!". Οι οποίοι βέβαια "αλήτοψεύτες" επένδυσαν σχεδόν 0 (μηδέν) στην εκπαίδευση-πρόληψη (επαναλαμβάνομαι... το ξέρω... κούρασα).

 

Και για τους λόγους αυτούς το "λειτουργούμε με μέτρα" από κάποιους... αρκετούς... πολλούς... (πολίτες, επιχειρηματίες, τοπικούς άρχοντες, κλπ) ερμηνεύτηκε ακριβώς όπως λες "το καλοκαίρι τελειώνουμε με τον κορωνοϊό" και όπως ωραία το είπε @maripoz νομίζω, "ότι φάμε-ότι πιούμε κλπ κλπ".

Και ιδού το -αναμενόμενο- αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Πάντως η αλήθεια είναι οτι μπορείς να κάνεις ασφαλή γάμο με 300 άτομα, εφ'όσον η οικογένεια και η επιχείρηση είναι διατεθειμμένοι να πάρουν τα μέτρα που υπήρχαν και τότε ως υποχρεωτικά, χωρίς να έχουν κλείσει τα μαγαζιά αυτά. Όπως μπορείς να κάνεις και γάμο με 300 άτομα και να κινδυνεύσουν όλοι. Αλήθεια, δεν αναρωτήθηκε κανείς πως γίνεται να βάζεις 150 άτομα σε ένα αεροπλάνο ή ένα θέατρο και να μην κολλάει σχεδόν κανένας; Προφανώς και γίνεται....όπως και πολλά άλλα πράγματα γίνονται χωρίς να χρειαστεί γενικό lockdown. Απλώς, ο κόσμος δεν ήθελε να τα κάνει, είναι τόσο απλό.

 

Ουσιαστικά ζητάς το λόγο από το κράτος, και δικαίως, γιατι δεν προστάτευσε τον κόσμο από τη βλακεία που τον δέρνει. Αλλά η αλήθεια ειναι οτι και να ήθελε να το κάνει (προφανώς δεν ήθελε για πολλούς λόγους - και οικονομικούς), υπάρχει ένα όριο μέχρι το οποίο μπορεί να γίνει, τόσο από πρακτικής άποψης, όσο και από συνταγματικής. 

Ναι μπορείς να κανεις γάμο με 300 άτομα χωρίς χορό κ χωρίς αγκαλιές κ φιλια, αλλά σε κλειστό χώρο δεν νομίζω ότι δεν θα κολλήσει κανεις. 

 

Για τα αεροπλάνα κλπ, από όσους γιατρούς διαβάζω, κανένας τους δεν θα έμπαινε παρα μόνο σε περίπτωση ανυπερβλητησ ανάγκης, οπότε αυτό λέει πολλά. Από κει κ πέρα ο καθένας αποφασίσει ανάλογα με τις προτεραιότητες του κ το ποσο μεγάλη αναστάτωση θεωρεί το να κολλήσει - αυτό δεν το λέω εγωιστικά, εσυ μπορεί να πεις ότι παίρνεις ένα ρίσκο αλλά μετά για 15 μέρες θα αποφύγεις τις συναναστροφές όσο μπορείς κ θα προσέξεις τους ηλικιωμένους συγγενείς σου, προφανώς είναι θεμιτό αν δεν σε ενοχλεί η ιδέα να κολλήσεις. 

 

Δεν ζητάω ένα κράτος πατερούλη, αλλά δεν ζητάω κ ένα κράτος που θα ρίχνει ευθύνες σε όποιον πολίτη κάνει αυτά που το κράτος επέτρεψε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ναι μπορείς να κανεις γάμο με 300 άτομα χωρίς χορό κ χωρίς αγκαλιές κ φιλια, αλλά σε κλειστό χώρο δεν νομίζω ότι δεν θα κολλήσει κανεις. 

 

Για τα αεροπλάνα κλπ, από όσους γιατρούς διαβάζω, κανένας τους δεν θα έμπαινε παρα μόνο σε περίπτωση ανυπερβλητησ ανάγκης, οπότε αυτό λέει πολλά. Από κει κ πέρα ο καθένας αποφασίσει ανάλογα με τις προτεραιότητες του κ το ποσο μεγάλη αναστάτωση θεωρεί το να κολλήσει - αυτό δεν το λέω εγωιστικά, εσυ μπορεί να πεις ότι παίρνεις ένα ρίσκο αλλά μετά για 15 μέρες θα αποφύγεις τις συναναστροφές όσο μπορείς κ θα προσέξεις τους ηλικιωμένους συγγενείς σου, προφανώς είναι θεμιτό αν δεν σε ενοχλεί η ιδέα να κολλήσεις. 

 

Δεν ζητάω ένα κράτος πατερούλη, αλλά δεν ζητάω κ ένα κράτος που θα ρίχνει ευθύνες σε όποιον πολίτη κάνει αυτά που το κράτος επέτρεψε. 

 

Δε μίλησα για κλειστό χώρο....αν και γίνεται και σε κλειστό χώρο. Ναι, χωρίς χορό, χωρίς χαιρετούρες, χωρίς φωνές και αγκαλιες. Αλλά ο κόσμος δεν ήθελε έτσι, τι να κάνουμε....

 

Δεν ισχύουν αυτά για το αεροπλάνο...έγιναν μελέτες φέτος το καλοκαίρι που δείχνουν πολύ μικρότερο κίνδυνο απ'όσο αρχικά θεωρούσαμε.

 

Το κράτος επέστρεψε μερικές αυτονότητες ελευθερίες που έπρεπε να ασκηθούν στο προστατευτικό πλαίσιο που επιβαλλόταν. Γι'αυτό καθιερώθηκε η μάσκα τον Ιούλιο....επειδή ανοίξαμε.....στο lockdown προφανώς δε χρειάζονται μάσκες. Αν ο κόσμος το εξέλαβε οτι τελείωσαν όλα (όπως ειπωθηκε παραπάνω "έλα 3 μήνες και μετά τελείωσε"), τότε λυπάμαι, αλλά το πρόβλημα το έχει ο κόσμος....Δεν είπε κανένας κάντε σα να μη συμβαίνει τίποτα. Καλώς άνοιξαν τα εστιατόρια, αλλά εγώ δε θυμάμαι κανένα σερβιτόρο να φοράει σωστά τη μάσκα του όταν έγινε αυτό....ακόμα και σε καλά εστιατόρια που έτυχε να βρεθώ φέτος στην Αθήνα, δε μιλάω για σουβλατζίδικα, δυστυχώς....στη χώρα μου ο σερβιτόρος θα είχε απολυθεί και το μαγαζί θα είχε κλείσει. Εκεί πουλούσαν και μούρη, κάνοντας χιουμοράκι με τη μασκούλα στο πηγούνι....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...