Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Σε ολο αυτο με την ανοσια αγελης υπαρχει ενα βασικο προβλημα: δεν εχει αποδειχθει πως αν κολλησεις κορονοιο μετα θα εχεις ανοσια!! Ισα ισα υπαρχουν αναφορες για περιστατικα που αναρρωσαν και επανεμφανισαν!! Οποτε ολο το πειραμα της ανοσιας αγελης μπορει να θυσιασει πολυ κοσμο τσαμπα!!

Επισης η παραθεση αυτη δεν στεκει πολυ επιστημονικα παροτι χρησιμοποιει ιατρικη ορολογια. Δεν ξερω ποτε γραφτηκε, ομως πολλα απο αυτα που υποστηριζει εχουν ηδη καταρριφθει με προσφατες επιστημονικες δημοσιευσεις σε πολυ εγκυρα περιοδικα.

Ο χαμος που εγινε στην Ιταλια οφειλεται στους εξης λογους:

-γηραιοτερος πληθυσμος (οπως στην Ελλαδα)

-τροπος ζωης - καθε σπιτι εχει και εναν παππου (οπως στην Ελλαδα)

- ασυνειδησια των πολιτων, μεχρι πριν 3 ημερες τα μπαρ ηταν γεματα.

Για να μη γινουμε λοιπον Ιταλια, παλευουμε να αλλαξουμε το τελευταιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Lenia16 είπε:

Αυτό δεν το έχω ξανακουσει ποτέ. Το αντίθετο έχω ακούσει, ότι οι ιοί πιέζονται από την ανοσία αγέλης κ συσσωρεύοντας μεταλλάξεις στο γενετικό τους υλικό αλλάζουν αντιγόνα επιφανείας ώστε τα Τ λεμφοκύτταρα να μην τους αναγνωρίζουν. Όχι απαραίτητα πιο δυνατοι, απλά διαφορετικοί. Όπως με τη γρίπη δλδ. Αν έχεις άλλες επιστημονικές πηγές θα μπορούσες να τις παραθέσεις;

Όσο για την ανοσία αγέλης. Δε λειτουργεί καθόλου έτσι. Ανοσία της αγέλης επιτυγχάνεται όταν ένα υψηλό ποσοστό του πληθυσμού αποκτήσει ανοσία μέσω εμβολίων κυρίως ή αν νοσήσει κ αποκτήσει αντισώματα έναντι του ιού κ αυτός μετά πάψει να ειναι μεταδοτικος με τον ίδιο ρυθμο (πέφτει το RO του) ή εξαφανιστεί, αν η ανοσία είναι σε πολύ υψηλό ποσοστό. Συνήθως χρειάζεται της τάξης του 93-95%. Το RO του κορονοιου είναι μεταξύ 2 και 3 από ότι λένε, δλδ 1 μολύνει 2, 2 μολύνουν 4 κοκ. Αν το ποσοστό όσων έχουν μολυνθεί φτάσει το 66% περίπου τότε το RO του θα πέσει στο 1 δλδ ένας θα μολύνει έναν γιατί οι υπόλοιποι θα έχουν αποκτήσει ανοσία. Το θέμα είναι ότι για να γίνει αυτό θα πρέπει να πεθάνουν αρκετοί, ειδικά ευπαθείς ομαδες και ακόμη κ αυτοί που θα νοσηλεύονται για αλλά νοσήματα χωρίς να έχουν νοσήσει, γιατί το σύστημα υγείας θα καταρρευσει. Προφανώς καμιά κυβέρνηση δε θέλει να πάρει μια τέτοια απόφαση οταν υπάρχει η επιλογή της απομάκρυνσης του πληθυσμού, προκειμένου η ανοσία αγελης να αποκτηθεί σε μακρύτερο διάστημα χωρίς να πεθάνουν τόσοι άνθρωποι ή μέχρι να βρεθεί το εμβόλιο. 

Δυστυχως δεν εχω ψαξει επιστημονικες πηγες και δεν εχω χρονο τωρα για κατι τετοιο. Δηλαδη θεωρεις οτι αυτα 

Παράθεση

Αν βρει έναν αδύναμο οργανισμό, επιβαρυμένο με χρόνιες παθήσεις, με αδύναμο ανοσοποιητικό, τότε τον μολύνει επιβαρύνει την κατάστασή του και μπορεί να επέλθει ο θάνατος, και ο ιός αυξάνει την παθογένειά του, και την μεταδοτικότητά του. Έτσι αυτός μπορεί να γίνει πιο επικίνδυνος αν προσβάλλει αμέσως μετά ένα παρόμοιο οργανισμό. Θεωρητικά λοιπόν αν ο ιός εξαπλωθεί σε μια ογκολογική κλινική ή σε ένα γηροκομείο θα είναι πολύ επικίνδυνος

Αν βρει έναν κανονικό οργανισμό υγιή έως 60 ετών, χωρίς σοβαρά προβλήματα υγείας όπως είναι η πλειοψηφία του πληθυσμού μιας πόλης εξασθενεί και ο άνθρωπος αυτός εμφανίζει τα ελαφρά συμπτώματα μιας γρίπης. Στον επόμενο άνθρωπο, που θα μεταδώσει τον ιό, αν είναι της ίδιας κατηγορίας, επειδή έχει πλέον εξασθενήσει θα προκαλέσει ηπιότερα συμπτώματα, και στον μεθεπόμενο θα είναι εντελώς ασυμπτωματική η επαφή με τον ιό. Αυτό στην ιατρική λέγεται εξασθένηση του ιού και προκαλεί την λεγόμενη ανοσία αγέλης.

δεν ειναι ευσταθη; Απ'οσο θυμαμαι ασχολεισαι με τον τομεα της υγειας και θα με ενδιεφερε η αποψη σου. Παντως, θα μπορουσατε να αντιπαραθεσετε στην αναρτηση του ωστε να γινει διαλογος και να ξεκαθαριστουν καπως τα πραγματα και για τους μη γιατρους.

 

Συμπληρωση: Για να μην παρεξηγηθει ο σκοπος μου, φυσικα και ειμαι υπερ του να κατσει ο καθενας να κατσει σπιτι του οπως φαινεται και στις προηγουμενες παρραθεσεις μου. Απλα συζητηση κανουμε:)

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Δυστυχως δεν εχω ψαξει επιστημονικες πηγες και δεν εχω χρονο τωρα για κατι τετοιο. Δηλαδη θεωρεις οτι αυτα 

δεν ειναι ευσταθη; Απ'οσο θυμαμαι ασχολεισαι με τον τομεα της υγειας και θα με ενδιεφερε η αποψη σου. Παντως, θα μπορουσατε να αντιπαραθεσετε στην αναρτηση του ωστε να γινει διαλογος και να ξεκαθαριστουν καπως τα πραγματα και για τους μη γιατρους.

 

Συμπληρωση: Για να μην παρεξηγηθει ο σκοπος μου, φυσικα και ειμαι υπερ του να κατσει ο καθενας να κατσει σπιτι του οπως φαινεται και στις προηγουμενες παρραθεσεις μου. Απλα συζητηση κανουμε:)

Η μεταδοτικοτητα ενος ιου και η επιθετικοτητα του ειναι δυο διαφορετικα πραγματα που δεν αλληλοεπηρεαζονται. Αυτα μπορουν να αλλαξουν μονο με τυχαιες μεταλλαξεις. Απο τις τυχαιες μεταλλαξεις θα επικρατησουν τελικα αυτες που "συμφερουν" τον ιο. Το συμφερον του ιου ειναι να εχει υψηλη μεταδοτικοτητα και μικρη επιθετικοτητα. Γιατι αν εχει υψηλη επιθετικοτητα θα σκοτωσει γρηγορα τον ξενιστη του και δε θα μεταδοθει. Αυτο παντως της ισχυροποιησης την μεταδοτικοτητας/επιθετικοτητας του ιου αναλογα με το ανοσοποιητικο του ξενιστη δεν ισχυει, γενικα για τους ιους. Αν ηταν ετσι  το απλο κρυολογημα (συνηθως ρινοιος, ελαχιστα επιθετικος) θα ειχε εξαληφθει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Δυστυχως δεν εχω ψαξει επιστημονικες πηγες και δεν εχω χρονο τωρα για κατι τετοιο. Δηλαδη θεωρεις οτι αυτα 

δεν ειναι ευσταθη; Απ'οσο θυμαμαι ασχολεισαι με τον τομεα της υγειας και θα με ενδιεφερε η αποψη σου. Παντως, θα μπορουσατε να αντιπαραθεσετε στην αναρτηση του ωστε να γινει διαλογος και να ξεκαθαριστουν καπως τα πραγματα και για τους μη γιατρους.

 

Συμπληρωση: Για να μην παρεξηγηθει ο σκοπος μου, φυσικα και ειμαι υπερ του να κατσει ο καθενας να κατσει σπιτι του οπως φαινεται και στις προηγουμενες παρραθεσεις μου. Απλα συζητηση κανουμε:)

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι γιατρός και οι γνώσεις ιατρικής στα πλαίσια των σπουδών μου ανήκουν στο μακρινό παρελθόν. Ωστόσο, δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει ή ακουσει ποτέ ότι η μεταδοτικότητα του ιού εξαρτάται από το ανοσοποιητικό του εκάστοτε ασθενούς. Ο ιός κάνει αυτό που πρέπει να κάνει κ ο οργανισμός, ανάλογα τις δυνατότητες του, αντιδρά. Αν ένας υγιής οργανισμός ασθενήσει κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ελαφριά. Θα κολλήσει έναν άλλο υγιή κοκ κ όλοι θα το περάσουν με ελαφριά συμπτώματα. Ο ίδιος ιός και όχι εξασθενημένος θα κολλήσει έναν ευπαθή οργανισμό κ θα τον σκοτώσει λόγω αδυναμίας απόκρισης του ανοσοποιητικού. Κ η πορεία θα συνεχιστεί μέχρι την επίτευξη ανοσίας μέσω της κοινωνίας ή μέσω εμβολιασμού. Όμως, όντως όπως είπε κ η cmes, δεν εχει αποδειχθεί ακόμη ότι αναπτύσσεται ανοσία έναντι του συγκεκριμένου κορονοιου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι γιατρός και οι γνώσεις ιατρικής στα πλαίσια των σπουδών μου ανήκουν στο μακρινό παρελθόν. Ωστόσο, δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει ή ακουσει ποτέ ότι η μεταδοτικότητα του ιού εξαρτάται από το ανοσοποιητικό του εκάστοτε ασθενούς. Ο ιός κάνει αυτό που πρέπει να κάνει κ ο οργανισμός, ανάλογα τις δυνατότητες του, αντιδρά. Αν ένας υγιής οργανισμός ασθενήσει κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ελαφριά. Θα κολλήσει έναν άλλο υγιή κοκ κ όλοι θα το περάσουν με ελαφριά συμπτώματα. Ο ίδιος ιός και όχι εξασθενημένος θα κολλήσει έναν ευπαθή οργανισμό κ θα τον σκοτώσει λόγω αδυναμίας απόκρισης του ανοσοποιητικού. Κ η πορεία θα συνεχιστεί μέχρι την επίτευξη ανοσίας μέσω της κοινωνίας ή μέσω εμβολιασμού. Όμως, όντως όπως είπε κ η cmes, δεν εχει αποδειχθεί ακόμη ότι αναπτύσσεται ανοσία έναντι του συγκεκριμένου κορονοιου.

H αληθεια ειναι οτι κι εγω την ανοσια της αγελης οπως την περιεγραψες την ηξερα, απλα διαβαζοντας το κειμενο ειπα μηπως υπαρχει κι αλλη εξηγηση αλλα απ'οτι φαινεται την αναιρεις την συγκεκριμενη. Τι να πω...ξαναλεω οτι θα μπορουσατε να αντιπαραθεσετε στο κειμενο του κυριου οσες εχετε αλλη αποψη λογω ιδιοτητας ωστε να μην μεταδιδονται λανθασμενες πληροφοριες.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

H αληθεια ειναι οτι κι εγω την ανοσια της αγελης οπως την περιεγραψες την ηξερα, απλα διαβαζοντας το κειμενο ειπα μηπως υπαρχει κι αλλη εξηγηση αλλα απ'οτι φαινεται την αναιρεις την συγκεκριμενη. Τι να πω...ξαναλεω οτι θα μπορουσατε να αντιπαραθεσετε στο κειμενο του κυριου οσες εχετε αλλη αποψη λογω ιδιοτητας ωστε να μην μεταδιδονται λανθασμενες πληροφοριες.

Ορίστε και οι επιστημονικες αποδειξεις: σε μελετη σε ασθενεις με κορονοιο φανηκε πως η μεταδοτικοτητα του ιου ηταν ιδια ανεξαρτητα αν ο ασθενης ειχε ηπια ή βαρια συμπτωματα. Μαλιστα το ιικο φορτιο στη μυτη του νοσουντος ηταν ιδιο ακομα και σε εντελως ασυμπτωματικους!

Παραθετω το αποσπασμα:

Our analysis suggests that the viral nucleic acid shedding pattern of patients infected with SARS-CoV-2 resembles that of patients with influenza4 and appears different from that seen in patients infected with SARS-CoV.3 The viral load that was detected in the asymptomatic patient was similar to that in the symptomatic patients, which suggests the transmission potential of asymptomatic or minimally symptomatic patients. These findings are in concordance with reports that transmission may occur early in the course of infection5 and suggest that case detection and isolation may require strategies different from those required for the control of SARS-CoV.

Παραθετω σε link και ολοκληρο το αρθρο για οποιον ενδιαφερεται: (επομενο post γιατι πρεπει να περασει εγκριση απο συντονιστη)

 

να σημειωσω πως η δημοσιευση ειναι σε ενα απο τα εγκυροτερα επιστημονικα περιοδικα παγκοσμιως

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

H αληθεια ειναι οτι κι εγω την ανοσια της αγελης οπως την περιεγραψες την ηξερα, απλα διαβαζοντας το κειμενο ειπα μηπως υπαρχει κι αλλη εξηγηση αλλα απ'οτι φαινεται την αναιρεις την συγκεκριμενη. Τι να πω...ξαναλεω οτι θα μπορουσατε να αντιπαραθεσετε στο κειμενο του κυριου οσες εχετε αλλη αποψη λογω ιδιοτητας ωστε να μην μεταδιδονται λανθασμενες πληροφοριες.

Ορίστε και οι επιστημονικες αποδειξεις: σε μελετη σε ασθενεις με κορονοιο φανηκε πως η μεταδοτικοτητα του ιου ηταν ιδια ανεξαρτητα αν ο ασθενης ειχε ηπια ή βαρια συμπτωματα. Μαλιστα το ιικο φορτιο στη μυτη του νοσουντος ηταν ιδιο ακομα και σε εντελως ασυμπτωματικους!

Παραθετω το αποσπασμα:

"Our analysis suggests that the viral nucleic acid shedding pattern of patients infected with SARS-CoV-2 resembles that of patients with influenza4 and appears different from that seen in patients infected with SARS-CoV.3 The viral load that was detected in the asymptomatic patient was similar to that in the symptomatic patients, which suggests the transmission potential of asymptomatic or minimally symptomatic patients. These findings are in concordance with reports that transmission may occur early in the course of infection5 and suggest that case detection and isolation may require strategies different from those required for the control of SARS-CoV."

Παραθετω σε link και ολοκληρο το αρθρο για οποιον ενδιαφερεται: (επομενο post γιατι πρεπει να περασει εγκριση απο συντονιστη)

 

να σημειωσω πως η δημοσιευση ειναι σε ενα απο τα εγκυροτερα επιστημονικα περιοδικα παγκοσμιως

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sentir...natureza said:

Kαι για να παρουμε και μια αλλη αποψη απο αυτην που μας δειχνουν στις ειδησεις αλλα και για να καταλαβουμε γιατι προηγμενες χωρες, οπως η Σουηδια και η Ολλανδια (απο προσωπικες πηγες γιατι μονο για την Αγγλια εχω ακουσει απο επισημες) και μεχρι προτινος η Μ.Βρετανια αρνουνται την καραντινα σε υγιεις νεους ανθρωπους.

Απο τον Βαγγελη Κουρουκλη

 

Ο Κορωνοϊός COVID-19

 

Σκοπός αυτού του άρθρου και της μικρής μου έρευνας είναι να μοιραστώ κάποιες πληροφορίες που κρατούνται μυστικές ώστε ο φόβος να μην καταλαμβάνει τα πλήθη.
Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να δεχτεί τις πληροφορίες αυτές, θα χαιρόμουν όμως αν κάποιος τις ψάξει και υπάρξει δημιουργικός διάλογος. Πιθανά θα δημοσιεύσω επιπλέον πληροφορίες σχετικά με άλλες πτυχές του ζητήματος

 

Η Ιστορία και πως εμφανίστηκε: Η οικογένεια των κορωνοϊών είναι γνωστή εδώ και πάνω από 30 χρόνια καθώς διδασκόταν στα πανεπιστημιακά μου βιβλία όταν σπούδαζα στην ιατρική σχολή (αποφοίτησα το 1990). Τον εξετάζουν περισσότερο στην κτηνιατρική σχολή μιας και δεν υπήρχαν παλαιότερα στελέχη παθογόνα για τον άνθρωπο. Υπάρχουν 37 είδη Κορωνοϊοί που προσβάλλουν, στην πλειονότητά τους, το γαστρεντερικό σύστημα των ζώων, και υπάρχει ξεχωριστό είδος για κάθε ζωικό είδος, τον σκύλο, τα βοοειδή, τα χοιρινά, τα πουλιά κλπ. Οι Κορωνοϊοί στα ζώα έχουν κοινά χαρακτηριστικά, κοινή συμπεριφορά, κοινή δομή RNA Οι Κορωνοϊόι στα ζώα δεν είναι στις περισσότερες περιπτώσεις θανατηφόρος αλλά προξενεί επιπλοκές σε μια ήδη ενυπάρχουσα παθολογική κατάσταση. Εμβόλια για τον Κορωνοϊό στην κτηνιατρική υπάρχουν και γίνονται εδώ και αρκετά χρόνια, (πάνω απο 30 χρόνια) συνήθως είναι πολυδύναμα εμβόλια, δηλαδή για περισσότερες από μία παθήσεις (και δεν έχει βγει μεμονωμένο εμβόλιο) καθώς όπως είπαμε ο Κορωνοϊός από μόνος του δεν αποτελεί θανατηφόρα απειλή. Αυτό λοιπόν που μας παρουσιάζεται ως τρομερό και φοβερό, «παγκόσμια απειλή» είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια.
Οι περισσότερες αμερικανικές μεχρι το 1990 (και αργότερα πολυεθνικές) εταιρείες που παράγουν τα συγκεκριμένα εμβόλια (Fordox, Intervent, Merck, MSD) έχουν έδρα στην Καλιφόρνια των ΗΠΑ και μάλιστα σε μια επαρχιακή πόλη που λέγεται Palo Alto. Αυτές συνεργάζονται στενά με εταιρείες προγραμματισμού, βιομοριακες εταιρείες, νανοτεχνολογίας κλπ. Λόγω της απαγόρευσης πειραμάτων σε ζώα, που έχει επιβληθεί σε όλον τον «πολιτισμένο κόσμο» οι εταιρείες αυτές έχουν εργαστήρια στην Κίνα που η απαγόρευση αυτή δεν ισχύει, και μάλιστα στην ενδοχώρα όπως είναι η πόλη Ουχάν που δεν υπάρχει αναπτυγμένη η τεχνολογία. Η πόλη Ουχάν με πληθυσμό περίπου 11 εκατ. ανήκει στην επαρχία Χουπέϊ και είναι η 5 σε πληθυσμό πόλη της Κίνας (μαζί με την γειτονική πόλη Χουανγάνγκ έχουν περίπου 19 εκατ. πληθυσμό όταν το Πεκίνο έχει 21 εκατ.)
Για τους λάτρεις της συνομοσιολογίας λοιπόν εκφράζεται η άποψη από αρκετούς επιστήμονες όπως ο Δ-ρ Πλαμεν Πασκόφ ο Νικολάϊ Βαβίλοφ* ότι ο ιός αυτός να προήλθε από γενετικά πειράματα και ή άθελα ξέφυγε ή επιτηδευμένα διασκορπίστηκε στον ντόπιο πληθυσμό της επαρχίας Χουπέϊ.
Άλλοι επιστήμονες εκφράζουν την άποψη ότι είναι μια φυσική μετάλλαξη του ιού.


ο Δ-ρ Πλαμεν Πασκόφ κάνει την υπόθεση για την διασπορά του ιού στην βόριο Ιταλία από τα φορτία των κινέζικων προϊόντων που φθάνουν δια θαλάσσης στην Βενετία και Γένοβα καθώς από κει φορτώνονται χωρίς να ανοίξουν τα κοντέινερ και χωρίς την μεσολάβηση ανθρώπινου παράγοντα - ρομποτικά. Στο Μιλάνο όμως γίνεται η διαλογή και η μεταφόρτωσή τους για την Ευρώπη (Ελβετία- Γερμανία).


Νικολάϊ Βαβίλοφ* Ρώσος, Κινεζολόγος μελετητής επί 20αετία Τα τελευταία 10 χρόνια ζει στην Κίνα Γουαντζου και είναι ο επίσημος μεταφραστής της ρωσικης εταιρείας Σινχουαν

 

Η πανδημία: Ας μελετήσουμε λίγο τους νόμους της βιολογίας, της μικροβιολογίας, της επιδημιολογίας, της γενετικής, και της φυσικής επιλογής.
Ο ιός που άσχετα αν προέρχεται από φυσική ή τεχνητή μετάλλαξη σε μερικές γενεές επιστέφει - εκπίπτει στη αρχική του κατάσταση όπως και στις γενετικές μεταλλάξεις στα φυτά και στα ζώα. (Μπορείτε να κάνετε μια διασταύρωση και να φτιάξετε μια τεχνητή ποικιλία φυτού ή ζώου αλλά στην επόμενη γενεά τα γονίδια επιστρέφουν εκπίπτουν στην αρχική τους κατάσταση). Οι ιοί μπορεί να έχουν μεγαλύτερη παθογένεια στην πρώτη γενεά αλλά σιγά - σιγά εκπίπτουν.


Ποια είναι η ανάπτυξη γενικά ενός ιού άσχετα αν προέρχεται από φυσική ή τεχνητή μετάλλαξη?
Α) Αν βρει έναν αδύναμο οργανισμό, επιβαρυμένο με χρόνιες παθήσεις, με αδύναμο ανοσοποιητικό, τότε τον μολύνει επιβαρύνει την κατάστασή του και μπορεί να επέλθει ο θάνατος, και ο ιός αυξάνει την παθογένειά του, και την μεταδοτικότητά του. Έτσι αυτός μπορεί να γίνει πιο επικίνδυνος αν προσβάλλει αμέσως μετά ένα παρόμοιο οργανισμό. Θεωρητικά λοιπόν αν ο ιός εξαπλωθεί σε μια ογκολογική κλινική ή σε ένα γηροκομείο θα είναι πολύ επικίνδυνος
Η πλειονότητα όμως των ανθρώπων που ζουν σε μια σύγχρονη μεγαλούπολη έχουν καλά αναπτυγμένο ανοσοποιητικό καθώς καθημερινά έρχονται σε επαφή με πολυάριθμους μικροοργανισμούς σε αντιδιαστολή με τους ανθρώπους μιας παλαιότερης εποχής που ήταν σχετικά απομονωμένοι και δεν είχαν τόσες κοινωνικές επαφές, και μέρη συνωστισμού.
Σήμερα οι άνθρωποι εξαναγκάζονται να ισχυροποιήσουν το ανοσοποιητικό σύστημα καθώς έρχονται σε επαφή με πολυάριθμους παράγοντες και η αντίδραση του ανοσοποιητικού είναι πολύ γρήγορη. Οι αλλεργίες στον άνθρωπο της πόλης είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα για το πόσο υπερευαίσθητο είναι το ανοσοποιητικό του σύστημα.
Β) Αν βρει έναν κανονικό οργανισμό υγιή έως 60 ετών, χωρίς σοβαρά προβλήματα υγείας όπως είναι η πλειοψηφία του πληθυσμού μιας πόλης εξασθενεί και ο άνθρωπος αυτός εμφανίζει τα ελαφρά συμπτώματα μιας γρίπης. Στον επόμενο άνθρωπο, που θα μεταδώσει τον ιό, αν είναι της ίδιας κατηγορίας, επειδή έχει πλέον εξασθενήσει θα προκαλέσει ηπιότερα συμπτώματα, και στον μεθεπόμενο θα είναι εντελώς ασυμπτωματική η επαφή με τον ιό. Αυτό στην ιατρική λέγεται εξασθένηση του ιού και προκαλεί την λεγόμενη ανοσία αγέλης.


Έτσι κάθε ιός όταν μολύνει έναν πληθυσμό που αποτελείται από 80% με 90% σχετικά υγιείς με κανονικό αμυντικό σύστημα θα ξεπεραστεί αυτόματα, και τελικά αν δεν γινόταν αυτός ο πανικός οι άνθρωποι θα το ξεπερνούσαν σαν μια συνηθισμένη εποχιακή γρίπη, και δεν θα το ήξερε κανένας ούτε στην Ελλάδα ούτε πουθενά. Θα υπήρχαν βέβαια κάποιοι θάνατοι όπως και σε κάθε συνηθισμένη γρίπη.
Σε παγκόσμια κλίμακα οι θάνατοι φέτος από την εποχιακή γρίπη από την αρχή του χρόνου μέχρι σήμερα είναι γύρω στις 65.000 ενώ οι αντίστοιχοι θάνατοι από τον κορονοϊό είναι 7.500


Σας παραθέτω τα στοιχεία του εθνικού οργανισμού υγείας στην Ελλάδα
Μπορεί ο κορονοϊός να μονοπωλεί την προσοχή όλων το τελευταίο διάστημα, ωστόσο η γρίπη συνεχίζει να δηλώνει παρούσα.
"Σύμφωνα με τα νεότερα στοιχεία του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας, την εβδομάδα 2-8 Μαρτίου στη χώρα μας καταγράφηκαν έξι νέοι θάνατοι, ανεβάζοντας τον συνολικό αριθμό των νεκρών από την εποχική γρίπη {τύποι A(H1N1)pdm09 και A(H3N2)} στους 90"

 

Βαγγέλης Κουρούκλης Ιατρός

Θέλω να πω εδώ ότι ένας ακόμη λόγος για τον οποίο στην Σουηδία τουλάχιστον δεν απομακρύνουν τον υγιή πληθυσμό, δεν κλείνουν τα σχολεία για παράδειγμα, είναι και για να μην καταρρεύσει η οικονομία. Γιατί σε ένα κοινωνικό κράτος όπως η Σουηδία σε περίπτωση lockdown θα περιμένουν όλοι ότι το κράτος θα καλύψει τα έξοδα που αυτό θα επιφέρει. Δεν έχει δηλαδή μόνο να κάνει με την ανοσία της αγέλης. Απλώς βλέπουν ότι αν κάνουν lockdown θα χρειαστεί να βάλουν πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη και γι αυτό παίρνουν το ρίσκο και προσπαθούν να απομονώνουν μόνο τους ηλικιωμένους και άλλες ευπαθείς ομάδες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Θέλω να πω εδώ ότι ένας ακόμη λόγος για τον οποίο στην Σουηδία τουλάχιστον δεν απομακρύνουν τον υγιή πληθυσμό, δεν κλείνουν τα σχολεία για παράδειγμα, είναι και για να μην καταρρεύσει η οικονομία. Γιατί σε ένα κοινωνικό κράτος όπως η Σουηδία σε περίπτωση lockdown θα περιμένουν όλοι ότι το κράτος θα καλύψει τα έξοδα που αυτό θα επιφέρει. Δεν έχει δηλαδή μόνο να κάνει με την ανοσία της αγέλης. Απλώς βλέπουν ότι αν κάνουν lockdown θα χρειαστεί να βάλουν πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη και γι αυτό παίρνουν το ρίσκο και προσπαθούν να απομονώνουν μόνο τους ηλικιωμένους και άλλες ευπαθείς ομάδες. 

Νομιζω πως αυτο που λες ειναι ο πραγματικος λογος. Η ανοσια αγελης ειναι απλα η δικαιολογια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, CMES είπε:

Νομιζω πως αυτο που λες ειναι ο πραγματικος λογος. Η ανοσια αγελης ειναι απλα η δικαιολογια....

Ε και στην Αγγλία το είχαν πει ευθέως αυτό. Όμως παίζουν ρόλο κ άλλοι παράγοντες στις αντοχές μια χώρας, έτσι δεν ειναι; Η Σουηδθα ποσο εχει, 10 εκατ αν θυμαμαι καλα; 7 εκατ ειναι μονο το Λονδίνο. Δεν παιζει κ η πυκνότητα ρολο στην εξάπλωση; ή η υπαρξη ελεύθερων χωρων ωςτε να μη συνωςτιζεται ο κοσμος; Ή ισως κ το γενικότερο επιπεδο του πληθυσμού, εννοω αν οι ηλικιωμένοι ειναι σε θεση να επεξεργαστούν την πληροφορία κ να ακολουθήσουν τις οδηγίες; ή κ οι αντοχές του συστήματος υγειας; δεν ξέρω τι ισχύει για τη Σουηδία από όλα αυτά, απλές υποθέσεις κανω. Γιατι αν εχω καταλαβει καλα, τωρα πια εκεινοι εμειναν με την πιο χαλαρη προσεγγιση, ετσι δεν ειναι; στην Ολλανδια εχω μαθει οτι σιγα σιγα παιρνουν μετρα αναλογα με των αλλων κρατών, για το ΗΒ τα μαθαινουμε, ολοκληρωτική αλλαγη πλεύσης οπως φαινεται. 

 

Εδώ στο νησί ο δήμαρχος συνιστά να σταματήσουν κ δραστηριότητες για τις οποίες δεν υπάρχει απαγόρευση. απο φήμες για κρούσματα, αλλο τιποτα. ο κοσμος εχει δειξει γενικα υπευθυνότητα , ίσως ελπίζουν ότι αν προσέξουμε τώρα, θα σωθεί μερος της σαιζόν. αλλα κυκλοφορουν ακομα παρεες παιδιων εξω, καποιοι γονεις δεν εχουν καταλαβει, και να πω οτι ο κοσμος εδω δουλευει σαν τρελός ή δεν εχει βουνα να πανε να παρουν αερα..... 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μολις ενημερωθηκα οτι και στη Σουηδια κλεισανε τα σχολεια απο εχθες. Το θεμα ηταν καθαρα οικονομικο(οπως γραφει η @Chrysoum), σιγουρα υπαρχει καποιο πλεονεκτημα με την ανοσια της αγελης αλλα θα πρεπει να θυσιαστουν αρκετοι οποτε πηραν κι αυτοι την σωστη αποφαση. Παντως, για Ελλαδα πηραμε σωστες αποφασεις, νομιζω ειμαστε σε πολυ καλυτερη κατασταση απο πολλες ευρωπαικες χωρες που θεωρουνται "ανωτερες" (και δεν εννοω μονο την Σουηδια και την Ολλανδια). Επισης, για να καταλαβαινουμε την κατασταση της εκαστοτε χωρας ο παιδιατρος μας μου ειχε πει να μην κοιταω τα κρουσματα αλλα τις απωλειες, καθως τα κρουσματα οπως εχουμε καταλαβει ειναι πλασματικα.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Λοιπον, μολις ενημερωθηκα οτι και στη Σουηδια κλεισανε τα σχολεια απο εχθες. Το θεμα ηταν καθαρα οικονομικο(οπως γραφει η @Chrysoum), σιγουρα υπαρχει καποιο πλεονεκτημα με την ανοσια της αγελης αλλα θα πρεπει να θυσιαστουν αρκετοι οποτε πηραν κι αυτοι την σωστη αποφαση. Παντως, για Ελλαδα πηραμε σωστες αποφασεις, νομιζω ειμαστε σε πολυ καλυτερη κατασταση απο πολλες ευρωπαικες χωρες που θεωρουνται "ανωτερες" (και δεν εννοω μονο την Σουηδια και την Ολλανδια). Επισης, για να καταλαβαινουμε την κατασταση της εκαστοτε χωρας ο παιδιατρος μας μου ειχε πει να μην κοιταω τα κρουσματα αλλα τις απωλειες, καθως τα κρουσματα οπως εχουμε καταλαβει ειναι πλασματικα.

Προφανώς και αυτό που μετράει είναι οι απώλειες και προφανώς ο αριθμός κρουσμάτων είναι πλασματικός... Εγώ χαρακτηριστικά έχω την κόρη μου με πυρετο και βήχα και χθες πήγαμε σε εφημερεύον νοσοκομείο διότι παρατήρησα σημεία δύσπνοιας και αναπνευστικής δυσχέρειας και έτσι με προέτρεψε η παιδιατρος μας... Δεν μας έκαναν το τεστ, διότι λέει επειδή έχει πολύ μυξα και δεν είναι σύνηθες σύμπτωμα, μάλλον δεν είναι κορωνοιος... Επίσης, λεει, δεν θεωρουμαστε ύποπτο κρούσμα και δε συστήνουν απομόνωση... Εμείς πάντως προληπτικά μένουμε μέσα και δεν έχουμε επαφές με τρίτους... Επίσης, να τονίσω πως μου είπαν πως μάλλον φαίνεται για γριππη, αλλά ούτε τεστ γριππης μας έκαναν... Γενικά απογοήτευση... Από ότι φαίνεται δεν έχουν τίποτα τα νοσοκομεία πια....

 

Όσον αφορά τις απώλειες που λες, εξαρτάται και τι είδους απώλειες είναι... Πχ ένας παππούς ή μια γιαγιά 80 χρόνων και πάνω, από κάτι θα πάνε.... Δεν φταίει ο κορωνοιος... Και μια απλή ίωση αρκεί για να σταθεί μοιραία .. επίσης, ένας καρκινοπαθης τελικού σταδίου ή ένας με πολυοργανικα προβλήματα, το ίδιο... Σίγουρα βέβαια και αυτοί είναι άνθρωποι και έχουν οικογένεια, και σε καμία περίπτωση δεν εννοώ πως δεν μας νοιάζουν, απλά ίσως θα έπρεπε να αναφέρεται και η κλινική κατάσταση του έκαστου αποθανόντα, για να μην τρομοκρατείται και ο κόσμος...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Λοιπον, μολις ενημερωθηκα οτι και στη Σουηδια κλεισανε τα σχολεια απο εχθες. Το θεμα ηταν καθαρα οικονομικο(οπως γραφει η @Chrysoum), σιγουρα υπαρχει καποιο πλεονεκτημα με την ανοσια της αγελης αλλα θα πρεπει να θυσιαστουν αρκετοι οποτε πηραν κι αυτοι την σωστη αποφαση. Παντως, για Ελλαδα πηραμε σωστες αποφασεις, νομιζω ειμαστε σε πολυ καλυτερη κατασταση απο πολλες ευρωπαικες χωρες που θεωρουνται "ανωτερες" (και δεν εννοω μονο την Σουηδια και την Ολλανδια). Επισης, για να καταλαβαινουμε την κατασταση της εκαστοτε χωρας ο παιδιατρος μας μου ειχε πει να μην κοιταω τα κρουσματα αλλα τις απωλειες, καθως τα κρουσματα οπως εχουμε καταλαβει ειναι πλασματικα.

Κι εγώ βλέπω ότι πήραμε μέτρα πολύ νωρίς σε σχέση με άλλες χώρες. Έχω την αίσθηση όμως ότι τα μέτρα δεν ήταν μόνο ένδειξη ετοιμότητας, αλλά συνειδητοποίησης οτι δεν μπορουμε να αντιμετωπίσουμε την κατασταση αν ξεφυγει εστω κ λιγο. Μακαρι παντως να βοηθησει η έγκαιρη έναρξη τους, αν και φοβαμαι μηπως σταδιακα ο κοσμος κουραστει κ αρχισει παλι να χαλαρωνει κ να μην προσεχει, αν αρχίσουν τις επισκέψεις μεταξύ τους ή τα παιδιά στους παππουδες κ τετοια. Κ λυπαμαι που το λεω γιατι μενω σε νησι κ δεν θα ειναι ευκολο ουτε για μας, κανονικά πρέπει να απαγορευτούν όλες οι μετακινήσεις με ιδιωτικό ή δημόσιο μέσο μεταξύ περιοχών, γιατί βλεπω νεο κύμα μολις ανακοινωθει η παράταση του κλεισίματος των σχολειων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Προφανώς και αυτό που μετράει είναι οι απώλειες και προφανώς ο αριθμός κρουσμάτων είναι πλασματικός... Εγώ χαρακτηριστικά έχω την κόρη μου με πυρετο και βήχα και χθες πήγαμε σε εφημερεύον νοσοκομείο διότι παρατήρησα σημεία δύσπνοιας και αναπνευστικής δυσχέρειας και έτσι με προέτρεψε η παιδιατρος μας... Δεν μας έκαναν το τεστ, διότι λέει επειδή έχει πολύ μυξα και δεν είναι σύνηθες σύμπτωμα, μάλλον δεν είναι κορωνοιος... Επίσης, λεει, δεν θεωρουμαστε ύποπτο κρούσμα και δε συστήνουν απομόνωση... Εμείς πάντως προληπτικά μένουμε μέσα και δεν έχουμε επαφές με τρίτους... Επίσης, να τονίσω πως μου είπαν πως μάλλον φαίνεται για γριππη, αλλά ούτε τεστ γριππης μας έκαναν... Γενικά απογοήτευση... Από ότι φαίνεται δεν έχουν τίποτα τα νοσοκομεία πια....

 

Όσον αφορά τις απώλειες που λες, εξαρτάται και τι είδους απώλειες είναι... Πχ ένας παππούς ή μια γιαγιά 80 χρόνων και πάνω, από κάτι θα πάνε.... Δεν φταίει ο κορωνοιος... Και μια απλή ίωση αρκεί για να σταθεί μοιραία .. επίσης, ένας καρκινοπαθης τελικού σταδίου ή ένας με πολυοργανικα προβλήματα, το ίδιο... Σίγουρα βέβαια και αυτοί είναι άνθρωποι και έχουν οικογένεια, και σε καμία περίπτωση δεν εννοώ πως δεν μας νοιάζουν, απλά ίσως θα έπρεπε να αναφέρεται και η κλινική κατάσταση του έκαστου αποθανόντα, για να μην τρομοκρατείται και ο κόσμος...

Σίγουρα οι περισσότερες περιπτώσεις είναι ευπαθείς ομάδες.Απλα το διαφορετικό με αυτό τον ιό είναι ότι είναι τρομερά μεταδοτικός ακόμη και πριν καποιος εκδηλώσει συμπτωματα.Συνεπως αν μείνουμε χωρίς μέτρα οι ηλικιωμένοι θα αποδεκατιστουν,πράγμα πού δε συμβαίνει με τους άλλους ιούς.Επισης δεν υπάρχει διαθέσιμο κάποιο φάρμακο σε αντίθεση και πάλι με τη γρίπη.Οποτε σίγουρα δεν πρέπει να μας τρομοκρατεί ο ιός αλλά να παίρνουμε μέτρα για να μη νοσήσει ο ευπαθής.Και γω με τα τρία μωρά μου δεν έχω βγει από την πόρτα επειδή ψιλοβηχουν και φυσικά δεν έχει έρθει κανεις σπίτι.Απλα αυτός ο εγκλεισμός λίγο ψυχολογικά ολους μας επηρεάζει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Προφανώς και αυτό που μετράει είναι οι απώλειες και προφανώς ο αριθμός κρουσμάτων είναι πλασματικός... Εγώ χαρακτηριστικά έχω την κόρη μου με πυρετο και βήχα και χθες πήγαμε σε εφημερεύον νοσοκομείο διότι παρατήρησα σημεία δύσπνοιας και αναπνευστικής δυσχέρειας και έτσι με προέτρεψε η παιδιατρος μας... Δεν μας έκαναν το τεστ, διότι λέει επειδή έχει πολύ μυξα και δεν είναι σύνηθες σύμπτωμα, μάλλον δεν είναι κορωνοιος... Επίσης, λεει, δεν θεωρουμαστε ύποπτο κρούσμα και δε συστήνουν απομόνωση... Εμείς πάντως προληπτικά μένουμε μέσα και δεν έχουμε επαφές με τρίτους... Επίσης, να τονίσω πως μου είπαν πως μάλλον φαίνεται για γριππη, αλλά ούτε τεστ γριππης μας έκαναν... Γενικά απογοήτευση... Από ότι φαίνεται δεν έχουν τίποτα τα νοσοκομεία πια....

περαστικά στη μικρούλα! ακόμα κ γρίπη να είναι, δεν θα έπρεπε να το κοιτάξουν λίγο; δεν ειναι ακομα στην ηλικια που και η γρίπη θελει προσοχη; 

 

Just now, anemoni1989 είπε:

Όσον αφορά τις απώλειες που λες, εξαρτάται και τι είδους απώλειες είναι... Πχ ένας παππούς ή μια γιαγιά 80 χρόνων και πάνω, από κάτι θα πάνε.... Δεν φταίει ο κορωνοιος... Και μια απλή ίωση αρκεί για να σταθεί μοιραία .. επίσης, ένας καρκινοπαθης τελικού σταδίου ή ένας με πολυοργανικα προβλήματα, το ίδιο... Σίγουρα βέβαια και αυτοί είναι άνθρωποι και έχουν οικογένεια, και σε καμία περίπτωση δεν εννοώ πως δεν μας νοιάζουν, απλά ίσως θα έπρεπε να αναφέρεται και η κλινική κατάσταση του έκαστου αποθανόντα, για να μην τρομοκρατείται και ο κόσμος..

Εδω ομως ειχαμε κ απώλειες πιο νεων ανθρωπων, ειπαν για υποκείμενα νοσήματα αλλα ηταν νεοι, εργάζονταν, κυκλοφορούσαν, καλυτερα να φοβαται κ λιγο ο κοσμος γιατι αυτο το στιλ οτι αφορα οποιονδηποτε εκτος απο εμας, δεν θα μαζεψει τους ευπαθείς στα σπιτια τους. γιατί κ οι διαβεβαιώσεις ότι είναι σαν τη γρίπη κ το περνάς ανώδυνα, μας κράτησαν πολύ πίσω. Ποσος κόσμος ταξίδευε στην Ιταλία ανέμελος με τη λογικη οτι ελα μωρε δεν θα πεθάνουμε κιόλας. Μέχρι την Παρασκευη πριν κλείσουν τα σχολεια μας ελεγαν γραφικούς όταν μιλούσαμε για αναβολή εκδρομών, ενω στο νησι ειχαν επιστρέψει εκδρομείς απο Βενετία κ Μιλανο κ οι ντοπιοι ελεγαν ψιθυριστά τα ονοματα τους για να τους αποφεύγουν. Μην πω κ το αμιμητο απο κατι γονεις που πηγαν με τα δημοτικα στην Αθηνα ενω ηδη ειχαν αρχθσει να κλεινουν εκει σχολεια, κ ελεγαν "σιγα μωρε, εχουμε περασει εμεις ταλαιπωρίες με γριπες, ξερουμε απ αυτα, τα παιδακια δεν κινδυνεύουν κ εμεις εχουμε παθει ανοσία". 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Προφανώς και αυτό που μετράει είναι οι απώλειες και προφανώς ο αριθμός κρουσμάτων είναι πλασματικός... Εγώ χαρακτηριστικά έχω την κόρη μου με πυρετο και βήχα και χθες πήγαμε σε εφημερεύον νοσοκομείο διότι παρατήρησα σημεία δύσπνοιας και αναπνευστικής δυσχέρειας και έτσι με προέτρεψε η παιδιατρος μας... Δεν μας έκαναν το τεστ, διότι λέει επειδή έχει πολύ μυξα και δεν είναι σύνηθες σύμπτωμα, μάλλον δεν είναι κορωνοιος... Επίσης, λεει, δεν θεωρουμαστε ύποπτο κρούσμα και δε συστήνουν απομόνωση... Εμείς πάντως προληπτικά μένουμε μέσα και δεν έχουμε επαφές με τρίτους... Επίσης, να τονίσω πως μου είπαν πως μάλλον φαίνεται για γριππη, αλλά ούτε τεστ γριππης μας έκαναν... Γενικά απογοήτευση... Από ότι φαίνεται δεν έχουν τίποτα τα νοσοκομεία πια....

 

Όσον αφορά τις απώλειες που λες, εξαρτάται και τι είδους απώλειες είναι... Πχ ένας παππούς ή μια γιαγιά 80 χρόνων και πάνω, από κάτι θα πάνε.... Δεν φταίει ο κορωνοιος... Και μια απλή ίωση αρκεί για να σταθεί μοιραία .. επίσης, ένας καρκινοπαθης τελικού σταδίου ή ένας με πολυοργανικα προβλήματα, το ίδιο... Σίγουρα βέβαια και αυτοί είναι άνθρωποι και έχουν οικογένεια, και σε καμία περίπτωση δεν εννοώ πως δεν μας νοιάζουν, απλά ίσως θα έπρεπε να αναφέρεται και η κλινική κατάσταση του έκαστου αποθανόντα, για να μην τρομοκρατείται και ο κόσμος...

τεστ γριπης μπορεις vα καvεις σε μικροβιολογικο αλλα γεvικα αvευθυvο που σας ειπαv οτι μαλλοv δεv ειvαι. παvτως τα κρουσματα δεv ειvαι μεγαλοι αvθρωποι εδω οι περισσοτεροι ειvαι κατω απο 70 αυτοι που πεθαvαv εχουv βγαλΕι αvαλυτικα το ιστορικο τους. ο εvας μαλιστα δουλευε κ στο μικροβιολογικο vοσοκομειου κ ηταv κατω απο 60 . δεv vομιζω οτι κ οι 3500 χιλιαδες στηv ιταλια σε 10 μερες vα ηταv για vα πεθαvουv . Ολοι 85 χροvωv k βαρια αρρωστοι . 

Επεξεργάστηκαν by ninaki80
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Θέλω να πω εδώ ότι ένας ακόμη λόγος για τον οποίο στην Σουηδία τουλάχιστον δεν απομακρύνουν τον υγιή πληθυσμό, δεν κλείνουν τα σχολεία για παράδειγμα, είναι και για να μην καταρρεύσει η οικονομία. Γιατί σε ένα κοινωνικό κράτος όπως η Σουηδία σε περίπτωση lockdown θα περιμένουν όλοι ότι το κράτος θα καλύψει τα έξοδα που αυτό θα επιφέρει. Δεν έχει δηλαδή μόνο να κάνει με την ανοσία της αγέλης. Απλώς βλέπουν ότι αν κάνουν lockdown θα χρειαστεί να βάλουν πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη και γι αυτό παίρνουν το ρίσκο και προσπαθούν να απομονώνουν μόνο τους ηλικιωμένους και άλλες ευπαθείς ομάδες. 

 

Συγγνώμη, αλλά έχω συνεργάτες στη Σουηδία. Τα σχολεία έχουν κλείσει. Όποιος μπορεί εργάζεται από το σπίτι. Ελάχιστοι είναι έξω, και χωρίς απαγόρευση, γιατί έχουν τρομοκρατηθεί. Στο νοσοκομείο δεν πηγαίνεις πια για κανένα λόγο, εκτός από βαριά πνευμονία, ακόμη και παιδί φίλης, 2 ετών με 39 πυρετό και βήχα απλά παίρνει οδηγίες αγωγής από το τηλέφωνο. Ότι οι Σουηδοί πάνε για ανοσία αγέλης είναι μύθος,

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Συγγνώμη, αλλά έχω συνεργάτες στη Σουηδία. Τα σχολεία έχουν κλείσει. Όποιος μπορεί εργάζεται από το σπίτι. Ελάχιστοι είναι έξω, και χωρίς απαγόρευση, γιατί έχουν τρομοκρατηθεί. Στο νοσοκομείο δεν πηγαίνεις πια για κανένα λόγο, εκτός από βαριά πνευμονία, ακόμη και παιδί φίλης, 2 ετών με 39 πυρετό και βήχα απλά παίρνει οδηγίες αγωγής από το τηλέφωνο. Ότι οι Σουηδοί πάνε για ανοσία αγέλης είναι μύθος,

 

3 hours ago, Sentir...natureza said:

Λοιπον, μολις ενημερωθηκα οτι και στη Σουηδια κλεισανε τα σχολεια απο εχθες. Το θεμα ηταν καθαρα οικονομικο(οπως γραφει η @Chrysoum), σιγουρα υπαρχει καποιο πλεονεκτημα με την ανοσια της αγελης αλλα θα πρεπει να θυσιαστουν αρκετοι οποτε πηραν κι αυτοι την σωστη αποφαση. Παντως, για Ελλαδα πηραμε σωστες αποφασεις, νομιζω ειμαστε σε πολυ καλυτερη κατασταση απο πολλες ευρωπαικες χωρες που θεωρουνται "ανωτερες" (και δεν εννοω μονο την Σουηδια και την Ολλανδια). Επισης, για να καταλαβαινουμε την κατασταση της εκαστοτε χωρας ο παιδιατρος μας μου ειχε πει να μην κοιταω τα κρουσματα αλλα τις απωλειες, καθως τα κρουσματα οπως εχουμε καταλαβει ειναι πλασματικα.

Τι λέτε βρε παιδιά; τα σχολεία έκλεισαν στις 17 Μαρτίου για μαθητές άνω των 16 χρόνων. Όλα τα άλλα είναι ανοιχτά και σήμερα θα αποφάσιζαν τι θα γινόταν με τα υπόλοιπα και αν θα τα έκλειναν από Δευτέρα. Παιδικοί σταθμοι το ίδιο. Σε κάποια γεωγραφικά διαμερίσματα τους έχει δωθει η ευελιξία να διαλέξουν αν θελουν να έχουν διαδικτυακά μαθήματα, αλλά υπουργική απόφαση για να κλείσουν όλα τα σχολεια τουλάχιστον μέχρι και σήμερα το πρωι δεν έχει βγει. Και ναι, και στην Σουηδία προσπαθούν να ενθαρρύνουν τον κόσμο να δουλεύει από το σπίτι και έχουν μειωθεί τα δρομολόγια στα ΜΜΜ, αλλά μέχρι και πρότινος η Σουηδία δεν είχε πάρει ισχυρά μέτρα εν συγκρίσει με τις άλλες 2 Σκανδιναβικες χώρες πάρα τα 1000 κρούσματα που είχε τότε (τώρα πρέπει να είναι γύρω στα 1500). Και γι αυτό τον λόγο μάλιστα της ασκείται κριτική από μεγάλη μερίδα του νορβηγικού και δανέζικου τύπου, επειδη είναι πολλοί Σουηδοί που ζουν στα σύνορα και μετακινουνται καθημερινά για δουλειά σε Νορβηγία και Δανια. Και δεν είπα ότι πάνε για ανοσία αγέλης, είπα ότι η Σουηδία δεν έχει θέσει ακόμη σε εφαρμογή το ολικό lockdown (με το να κλείσει σχολεία) για οικονομικούς λόγους. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

τεστ γριπης μπορεις vα καvεις σε μικροβιολογικο αλλα γεvικα αvευθυvο που σας ειπαv οτι μαλλοv δεv ειvαι. παvτως τα κρουσματα δεv ειvαι μεγαλοι αvθρωποι εδω οι περισσοτεροι ειvαι κατω απο 70 αυτοι που πεθαvαv εχουv βγαλΕι αvαλυτικα το ιστορικο τους. ο εvας μαλιστα δουλευε κ στο μικροβιολογικο vοσοκομειου κ ηταv κατω απο 60 . δεv vομιζω οτι κ οι 3500 χιλιαδες στηv ιταλια σε 10 μερες vα ηταv για vα πεθαvουv . Ολοι 85 χροvωv k βαρια αρρωστοι . 

 

16 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

περαστικά στη μικρούλα! ακόμα κ γρίπη να είναι, δεν θα έπρεπε να το κοιτάξουν λίγο; δεν ειναι ακομα στην ηλικια που και η γρίπη θελει προσοχη; 

 

Εδω ομως ειχαμε κ απώλειες πιο νεων ανθρωπων, ειπαν για υποκείμενα νοσήματα αλλα ηταν νεοι, εργάζονταν, κυκλοφορούσαν, καλυτερα να φοβαται κ λιγο ο κοσμος γιατι αυτο το στιλ οτι αφορα οποιονδηποτε εκτος απο εμας, δεν θα μαζεψει τους ευπαθείς στα σπιτια τους. γιατί κ οι διαβεβαιώσεις ότι είναι σαν τη γρίπη κ το περνάς ανώδυνα, μας κράτησαν πολύ πίσω. Ποσος κόσμος ταξίδευε στην Ιταλία ανέμελος με τη λογικη οτι ελα μωρε δεν θα πεθάνουμε κιόλας. Μέχρι την Παρασκευη πριν κλείσουν τα σχολεια μας ελεγαν γραφικούς όταν μιλούσαμε για αναβολή εκδρομών, ενω στο νησι ειχαν επιστρέψει εκδρομείς απο Βενετία κ Μιλανο κ οι ντοπιοι ελεγαν ψιθυριστά τα ονοματα τους για να τους αποφεύγουν. Μην πω κ το αμιμητο απο κατι γονεις που πηγαν με τα δημοτικα στην Αθηνα ενω ηδη ειχαν αρχθσει να κλεινουν εκει σχολεια, κ ελεγαν "σιγα μωρε, εχουμε περασει εμεις ταλαιπωρίες με γριπες, ξερουμε απ αυτα, τα παιδακια δεν κινδυνεύουν κ εμεις εχουμε παθει ανοσία". 

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!! Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει τόσο να μάθω ποιος ιός είναι... Με ενδιαφέρει περισσότερο να μην υπάρξει κάποια επιπλοκή (πνευμονία)... Για το λόγο αυτό συμφωνήσαμε με την παιδίατρο να την παρακολουθούμε στενά σαν να πρόκειται για κορονοιο... Ήδη είναι κάπως καλύτερα και αυτό είναι που για εμένα μετράει... Κατά τα άλλα είμαστε σε οικειοθελή καραντίνα και προσέχουμε τους δικούς μας ανθρώπους!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κατατοπιστικο αρθρο με παραθεση επιστημονικων αναφορων για τους σωστους τροπους αντισηψιας και απολυμανσης εναντι του κορονοιου στο γενικο πληθυσμο:

https://clinicalpharmacist.gr/blog/covid-19-χρήσιμες-πληροφορίες-για-τη-νόσο-και-οδηγίες-προφύλαξης

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

 

Τι λέτε βρε παιδιά; τα σχολεία έκλεισαν στις 17 Μαρτίου για μαθητές άνω των 16 χρόνων. Όλα τα άλλα είναι ανοιχτά και σήμερα θα αποφάσιζαν τι θα γινόταν με τα υπόλοιπα και αν θα τα έκλειναν από Δευτέρα. Παιδικοί σταθμοι το ίδιο. Σε κάποια γεωγραφικά διαμερίσματα τους έχει δωθει η ευελιξία να διαλέξουν αν θελουν να έχουν διαδικτυακά μαθήματα, αλλά υπουργική απόφαση για να κλείσουν όλα τα σχολεια τουλάχιστον μέχρι και σήμερα το πρωι δεν έχει βγει. Και ναι, και στην Σουηδία προσπαθούν να ενθαρρύνουν τον κόσμο να δουλεύει από το σπίτι και έχουν μειωθεί τα δρομολόγια στα ΜΜΜ, αλλά μέχρι και πρότινος η Σουηδία δεν είχε πάρει ισχυρά μέτρα εν συγκρίσει με τις άλλες 2 Σκανδιναβικες χώρες πάρα τα 1000 κρούσματα που είχε τότε (τώρα πρέπει να είναι γύρω στα 1500). Και γι αυτό τον λόγο μάλιστα της ασκείται κριτική από μεγάλη μερίδα του νορβηγικού και δανέζικου τύπου, επειδη είναι πολλοί Σουηδοί που ζουν στα σύνορα και μετακινουνται καθημερινά για δουλειά σε Νορβηγία και Δανια. Και δεν είπα ότι πάνε για ανοσία αγέλης, είπα ότι η Σουηδία δεν έχει θέσει ακόμη σε εφαρμογή το ολικό lockdown (με το να κλείσει σχολεία) για οικονομικούς λόγους. 

 

Tι να σου πω, οι συνεργάτες μου στην Στοκχόλμη με παιδιά νηπιαγωγείου και δημοτικού τα έχουν σπίτι, έχουν πάρει και τα βιβλία οργανωμένα στα δημοτικά μαζί με πακέτα ασκήσεων και εργάζονται από το σπίτι. Σήμερα μας έλεγε συνάδελφος ότι θα πάει στο σούπερ μάρκετ ο άντρας της και θα είναι η πρώτη φορά μέσα στη βδομάδα που βγαίνει κάποιος από το σπίτι. Ο μόνος από όσους έχω μιλήσει που κυκλοφορεί έξω σαν να μην τρέχει τίποτα είναι ένας, ναι, καλά το υποθέσατε, Έλληνας που εργάζεται εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

 

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!! Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει τόσο να μάθω ποιος ιός είναι... Με ενδιαφέρει περισσότερο να μην υπάρξει κάποια επιπλοκή (πνευμονία)... Για το λόγο αυτό συμφωνήσαμε με την παιδίατρο να την παρακολουθούμε στενά σαν να πρόκειται για κορονοιο... Ήδη είναι κάπως καλύτερα και αυτό είναι που για εμένα μετράει... Κατά τα άλλα είμαστε σε οικειοθελή καραντίνα και προσέχουμε τους δικούς μας ανθρώπους!!! :)

αv ηταv η1v 1 βρε θα επερvες το tαmiflu αvακουφιζει αρκετα γρηγορα κ εμεις το περασαμε σε δυο μερες ηταv μια χαρα με το φαρμακο. περαστικα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

αv ηταv η1v 1 βρε θα επερvες το tαmiflu αvακουφιζει αρκετα γρηγορα κ εμεις το περασαμε σε δυο μερες ηταv μια χαρα με το φαρμακο. περαστικα σας!!!

Ευχαριστούμε!!!! Η1Ν1 δεν είναι σίγουρα γιατί την περάσαμε πριν ένα μήνα!!! Αν είναι, είναι γριππη Β, αν δεν είναι κορωνοιος φυσικά!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...