Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Sentir...natureza said:

σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τον σταματησω

Νήπιο δεν πάει? Δεν είναι υποχρεωτικό? Μπορείς έτσι απλά να τον σταματήσεις? Και ποιον θα τιμωρήσεις με αυτό? Το παιδί μπήκε σε μια σειρά. Ίσως να τον ενοχλεί πολύ λιγότερο από ότι εσένα. Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, περίμενε όμως να δεις. Μπορεί σε λίγες βδομάδες να έχει αναιρεθεί το μέτρο με τη μάσκα στο διάλειμμα. Ή στη χειρότερη. μπορεί να είμαστε καμία διετία ακόμη στη φάση αυτή, οπότε το παίρνεις απόφαση, διότι δεν γίνεται να μην πηγαίνει σχολείο το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Sentir...natureza said:

Υπάρχουν κάποια υλικά που δεν θαμπώνουν, οπως το βυνιλιο κα.

Ναι, αλλάζουν μετά το δεκατιανο. Οσα είναι στο ολοήμερο αλλάζουν και πριν τον ύπνο (ω ναι, κοιμούνται με μάσκα...).

 

Με ενοχλει η συνεχης χρήση μάσκας κυρίως. Μέχρι τώρα το "καταπινα" γιατί θεωρούσα ότι αναπληρώνεται ο χρόνος έστω στο διαλειμμα που παίζουν χωρίς μάσκα απολαμβάνοντας ο ένας τα μούτρα του άλλου,όπως πραγματικά είναι. Αλλά πλέον, αν είναι να την φοράνε όλη μέρα και να μην βλέπουν καθόλου τα πρόσωπα τους, για μήνες να επικοινωνούν μόνο με τα μάτια και η μόνη στιγμή που θα βλέπονται θα είναι μόνο μασώντας, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τον σταματησω.

Γίνεται όμως να τον σταματήσεις?

Just now, μαγιοπουλας said:

Κανεις δεν εχει πει να κοιμούνται με μασκα.Αυτο εινσι μεγαλη βλακεια των δασκαλων.Αν ειναι δυνατον.

Σε εμας παντως οι δασκαλες όταν θέλουν να δειξουν κατι συγκεκριμένο στο παιδι κρατούν μια απόσταση κ την κατεβάζουν για λίγο.

Πιστεύω οτι εχει τεράστια σημασία το πως το χειρίζονται οι δασκαλες κ αισθανομαι ποκυ τυχερη 

Πώς δεν έχει πει αφού είναι υποχρεωτικη σε όλους τους κλειστούς χώρους 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Νήπιο δεν πάει? Δεν είναι υποχρεωτικό? Μπορείς έτσι απλά να τον σταματήσεις? Και ποιον θα τιμωρήσεις με αυτό? Το παιδί μπήκε σε μια σειρά. Ίσως να τον ενοχλεί πολύ λιγότερο από ότι εσένα. Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, περίμενε όμως να δεις. Μπορεί σε λίγες βδομάδες να έχει αναιρεθεί το μέτρο με τη μάσκα στο διάλειμμα. Ή στη χειρότερη. μπορεί να είμαστε καμία διετία ακόμη στη φάση αυτή, οπότε το παίρνεις απόφαση, διότι δεν γίνεται να μην πηγαίνει σχολείο το παιδί.

Είμαι σίγουρη οτι το παιδι το περναει πολυ πιο ανώδυνα από την sentir όπως όλα τα πσιδια.

Φυσικά και τα παιδια πρεπει να πηγαινουν σχολειο.Συμφωνω απόλυτα μαζί σου .

Είναι μια δοκιμασία κ αυτο,ένα μάθημα ζωης κ πρεπει ολοι να προσαρμοστουμε.Κανεις δεν τη θελει αυτη την κατασταση αλλα βρεθήκαμε να είμαστε θύματα μιας μεγάλης ανάγκης.Πρεπει να προστατεύουν το πολυτιμότερο αγαθο,την υγεία μας.

Just now, maripoz είπε:

Γίνεται όμως να τον σταματήσεις?

Πώς δεν έχει πει αφού είναι υποχρεωτικη σε όλους τους κλειστούς χώρους 

Να κοιμουνται με μασκα?Αυτό είναι πέρα από τη λογικη.πουθενα δεν το έχω ακούσει.κ εχω παιδια φίλων που πανε σε παιδικο.Στο νηπιαγωγειο δεν νομιζω οτι κοιμουνται.κανω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Νήπιο δεν πάει? Δεν είναι υποχρεωτικό? Μπορείς έτσι απλά να τον σταματήσεις? Και ποιον θα τιμωρήσεις με αυτό? Το παιδί μπήκε σε μια σειρά. Ίσως να τον ενοχλεί πολύ λιγότερο από ότι εσένα. Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, περίμενε όμως να δεις. Μπορεί σε λίγες βδομάδες να έχει αναιρεθεί το μέτρο με τη μάσκα στο διάλειμμα. Ή στη χειρότερη. μπορεί να είμαστε καμία διετία ακόμη στη φάση αυτή, οπότε το παίρνεις απόφαση, διότι δεν γίνεται να μην πηγαίνει σχολείο το παιδί.

Προνηπια είναι. Όπως έγραψα παραπάνω θα απουσιάζει 10ημερα λόγω "ασθενειας", θα τον πηγαίνω για καμιά εβδομάδα και πάλι το ίδιο.Θα εκμεταλλευτώ δηλαδή την δυνατότητα να απουσιάζει, έτσι κι αλλιώς δεν μένεις στάσιμος σε αυτές τις τάξεις με τόσες απουσίες (και ειδικά λόγω της κατάστασης). Σαφώς και ξεβολευομαι γιατί είχα τα πρωινά μου ελεύθερα μόνο με τον μικρό και μετά από τόσα χρόνια περνάω χαλαρά τον χρόνο μου αλλά αν είναι να μαθαίνει την αποξένωση χίλιες φορές στο σπίτι. Θα αφήσω να περάσει αυτή η εβδομάδα, τη Πέμπτη έτσι κι αλλιώς έχω κανονισμένη ιδιωτική συνάντηση με την νηπιαγωγο και θα αποφασίσω τι θα κάνω. 

Just now, maripoz είπε:

Πώς δεν έχει πει αφού είναι υποχρεωτικη σε όλους τους κλειστούς χώρους 

Ακριβώς. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Είμαι σίγουρη οτι το παιδι το περναει πολυ πιο ανώδυνα από την sentir όπως όλα τα πσιδια.

Φυσικά και τα παιδια πρεπει να πηγαινουν σχολειο.Συμφωνω απόλυτα μαζί σου .

Είναι μια δοκιμασία κ αυτο,ένα μάθημα ζωης κ πρεπει ολοι να προσαρμοστουμε.Κανεις δεν τη θελει αυτη την κατασταση αλλα βρεθήκαμε να είμαστε θύματα μιας μεγάλης ανάγκης.Πρεπει να προστατεύουν το πολυτιμότερο αγαθο,την υγεία μας.

Να κοιμουνται με μασκα?Αυτό είναι πέρα από τη λογικη.πουθενα δεν το έχω ακούσει.κ εχω παιδια φίλων που πανε σε παιδικο.Στο νηπιαγωγειο δεν νομιζω οτι κοιμουνται.κανω λάθος?

Ούτε εγώ νομίζω ότι κοιμούνται αλλά αν κοιμούνται (σε κάποια προνηπια κοιμούνται νομίζω αλλά με επιφύλαξη αυτό) πρέπει να κοιμούνται με μάσκα. Δυστυχώς δεν είναι το.μονο παράλογο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είμαι σίγουρη οτι το παιδι το περναει πολυ πιο ανώδυνα από την sentir όπως όλα τα πσιδια.

Φυσικά και τα παιδια πρεπει να πηγαινουν σχολειο.Συμφωνω απόλυτα μαζί σου .

Είναι μια δοκιμασία κ αυτο,ένα μάθημα ζωης κ πρεπει ολοι να προσαρμοστουμε.Κανεις δεν τη θελει αυτη την κατασταση αλλα βρεθήκαμε να είμαστε θύματα μιας μεγάλης ανάγκης.Πρεπει να προστατεύουν το πολυτιμότερο αγαθο,την υγεία μας.

Να κοιμουνται με μασκα?Αυτό είναι πέρα από τη λογικη.πουθενα δεν το έχω ακούσει.κ εχω παιδια φίλων που πανε σε παιδικο.Στο νηπιαγωγειο δεν νομιζω οτι κοιμουνται.κανω λάθος?

Στο ολοήμερο κοιμουνται. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Ούτε εγώ νομίζω ότι κοιμούνται αλλά αν κοιμούνται (σε κάποια προνηπια κοιμούνται νομίζω αλλά με επιφύλαξη αυτό) πρέπει να κοιμούνται με μάσκα. Δυστυχώς δεν είναι το.μονο παράλογο 

Σε 2 σταθμους που ξέρω παντως δεν συμβαίνει 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Σε 2 σταθμους που ξέρω παντως δεν συμβαίνει 

Έχω την αίσθηση ότι στα ολοημερα κοιμούνται, ας μας πει κάποια που ξέρει. Πάντως αν κοιμούνται πρέπει να φοράνε μάσκα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είμαι σίγουρη οτι το παιδι το περναει πολυ πιο ανώδυνα από την sentir όπως όλα τα πσιδια.

Φυσικά και τα παιδια πρεπει να πηγαινουν σχολειο

Με κάθε κόστος; Διαφωνώ. Μπορεί το παιδί να το περνάει ανώδυνα, δεν αντιλέγω. Το θέμα μου δεν είναι ότι δυσανασχετεί με τη μάσκα (δεν μου έχει μεταφερει κατι τετοιο) αλλά το ότι δεν αλληλεπιδρά με άλλα άτομα του είδους του όπως θα έπρεπε. Τουλάχιστον, στο σπίτι θα περνάει την μέρα του βλεποντας τα πρόσωπα μας και όχι ζευγάρια μάτια, προσπαθώντας να ακούσει τι λέγεται κάτω από τη μάσκα του συνομιλητή του. Τα απογεύματα θα βρισκόμαστε με φιλους του, πάλι χωρίς μάσκα. Δεν θεωρώ ότι συγκρίνεται αυτό με το να συναναστρεφεσαι με 16 "ρομπότ" καθημερινά. Αν μπορώ να το αποφύγω, θα το κάνω. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Με κάθε κόστος; Διαφωνώ. Μπορεί το παιδί να το περνάει ανώδυνα, δεν αντιλέγω. Το θέμα μου δεν είναι ότι δυσανασχετεί με τη μάσκα (δεν μου έχει μεταφερει κατι τετοιο) αλλά το ότι δεν αλληλεπιδρά με άλλα άτομα του είδους του όπως θα έπρεπε. Τουλάχιστον, στο σπίτι θα περνάει την μέρα του βλεποντας τα πρόσωπα μας και όχι ζευγάρια μάτια, προσπαθώντας να ακούσει τι λέγεται κάτω από τη μάσκα του συνομιλητή του. Τα απογεύματα θα βρισκόμαστε με φιλους του, πάλι χωρίς μάσκα. Δεν θεωρώ ότι συγκρίνεται αυτό με το να συναναστρεφεσαι με 16 "ρομπότ" καθημερινά. Αν μπορώ να το αποφύγω, θα το κάνω. 

Σε βρίσκω πάρα πολύ απόλυτη, και σκέψου μήπως λόγω του πείσματος του δικού σου, ζημιωθεί το παιδί, το οποίο έχει προσαρμοστεί σε μια καθημερινότητα, η οποία μπορεί να του αρέσει. Δεν μετατράπηκαν τα παιδιά σε ρομπότ επειδή φοράνε μάσκα από τη μύτη και κάτω. Τότε και οι τυφλοί να κάτσουν σπίτια τους, αφού δεν βλέπουν κανενός τα πρόσωπα, ας μην συναναστρέφονται κανέναν. Τα παιδιά παίζουν, μιλάνε αλληλεπιδρούν. Δεν το αλλάζει αυτό η μάσκα. Δεν είναι ρομπότ τα παιδιά, μην το λες αυτό .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:
πρίν από 3 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Θαμπώνει το πλαστικό όταν μιλας

Υπάρχουν κάποια υλικά που δεν θαμπώνουν, οπως το βυνιλιο κα.

.. και θεωρητικά το ότι δεν θαμπώνει σημαίνει ότι αεριζεται επαρκώς @Mama_Anesti_

 
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναδεί συζήτηση για τον ύπνο με τη μάσκα κ το συμπέρασμα ήταν ότι ήταν υπερβολή. Δεν θυμάμαι όμως πού.

 

Εγω αλλάζω δυο μάσκες, ειδικά όταν είχε ζέστη μουσκεύαν. Τώρα που δρόσισε θα μπορούσα να μην αλλάζω, ο άντρας μ σπάνια χρησιμοποιεί τη δεύτερη. Οι δικές του όμως έχουν πιο μαλακό ύφασμα στα λάστιχα. εμένα με τραβάνε κ τις αλλάζω κ γι αυτό, βάζω άλλο σχέδιο για να με σφίγγουν διαφορετικά τα λάστιχα. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ να τις πλένω κάθε μέρα, δεν φανταζόμουν ότι στεγνώνουν τόσο γρήγορα. Δικές μου μάσκες έχω καμία 15αρια συν άλλες 10 ο άντρας μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Σε βρίσκω πάρα πολύ απόλυτη, και σκέψου μήπως λόγω του πείσματος του δικού σου, ζημιωθεί το παιδί, το οποίο έχει προσαρμοστεί σε μια καθημερινότητα, η οποία μπορεί να του αρέσει. Δεν μετατράπηκαν τα παιδιά σε ρομπότ επειδή φοράνε μάσκα από τη μύτη και κάτω. Τότε και οι τυφλοί να κάτσουν σπίτια τους, αφού δεν βλέπουν κανενός τα πρόσωπα, ας μην συναναστρέφονται κανέναν. Τα παιδιά παίζουν, μιλάνε αλληλεπιδρούν. Δεν το αλλάζει αυτό η μάσκα. Δεν είναι ρομπότ τα παιδιά, μην το λες αυτό .

Δεν μιλάω για ενήλικες (επειδή ανέφερες τους τυφλούς) αλλά για μικρά παιδιά που βρίσκονται σε σημαντικό στάδιο ανάπτυξης, ειδικά όσον αφορά την κοινωνικοποίηση. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Έχω ξαναδεί συζήτηση για τον ύπνο με τη μάσκα κ το συμπέρασμα ήταν ότι ήταν υπερβολή. Δεν θυμάμαι όμως πού.

 

Εγω αλλάζω δυο μάσκες, ειδικά όταν είχε ζέστη μουσκεύαν. Τώρα που δρόσισε θα μπορούσα να μην αλλάζω, ο άντρας μ σπάνια χρησιμοποιεί τη δεύτερη. Οι δικές του όμως έχουν πιο μαλακό ύφασμα στα λάστιχα. εμένα με τραβάνε κ τις αλλάζω κ γι αυτό, βάζω άλλο σχέδιο για να με σφίγγουν διαφορετικά τα λάστιχα. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ να τις πλένω κάθε μέρα, δεν φανταζόμουν ότι στεγνώνουν τόσο γρήγορα. Δικές μου μάσκες έχω καμία 15αρια συν άλλες 10 ο άντρας μου. 


Κι εγώ πολλές έχω, πολύ περισσότερες τελικά από αυτές που φανταζόμουν ότι θα χρειαζόμασταν. Και αυτό γιατί τελευταία πάω γραφείο λίγες μέρες (εκεί φοράω την ίδια όλη μέρα), ωστόσο αρκετά πρωινά (ακόμα κι όταν είμαι σε εργασια από το σπίτι) πάω σε δικαστήρια, υποθηκοφυλακεία, εφορία κλπ και εκεί αλλάζω μάσκα μετά από κάθε υπηρεσία.
 

Των παιδιών πλένω κυρίως καθημερινά γιατί χρησιμοποιούν και εκτός σχολείου στις δραστηριότητες και ενίοτε έχουν και προτιμήσεις και κολλάνε σε συγκεκριμένες μάσκες αρνούμενα να φορέσουν αλλες....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Δεν μιλάω για ενήλικες (επειδή ανέφερες τους τυφλούς) αλλά για μικρά παιδιά που βρίσκονται σε σημαντικό στάδιο ανάπτυξης, ειδικά όσον αφορά την κοινωνικοποίηση. 

Δεν έχει δηλαδή τίποτα να του προσφέρει το σχολείο στη φάση αυτή από άποψη κοινωνικοποίησης, επειδή φοράνε μάσκες.. Ενώ το αν είναι ακόμη ένα χρόνο όλο το 24ωρο με τη μαμά του, θα του προσφέρει.. τι να πω, παιδί σου είναι, εσύ αποφασίζεις.. φαντάζομαι. Δεν ξέρω τι παίζει με απουσίες. Φαντάζομαι τόσες απουσίες λόγω ασθένειας, θα πρέπει να δικαιολογηθούν από γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι, το φανταστηκα. 

 

Τα παιδιά σας (και αναφέρομαι σε νήπια-προνηπια που χρειάζονται υπενθύμιση και βοήθεια) αλλάζουν μάσκα όσο είναι στο σχολείο? 

 

ναι.γυρω στις 3.αλλαζουν μετα το φαγητο κ το διαλλειμμα.σιγουρα τους το υπενθυμιζουν,κ σιγουρα τους εχουν κανει "εκπαιδευση" γτ λεει διαφορα ο μικρος.πχ βαζουμε αντισηπτικο.πιανουμε την μασκα απο τα λαστιχακια.

επισης εχω την αισθηση οτι ειναι αρκετα  χαλαροι κ κανουν διαλλειμματα μασκας

Just now, Έσπερος είπε:

Γιατί τα μεγάλα πιστεύεις ότι αλλάζουν; κατ αρχας τα μισά φοράνε την ίδια μάσκα κάθε μέρα ή τέλος πάντων δεν τις αλλάζουν κάθε μέρα, εκτός αν προφταίνουν όλοι να τις πλύνουν-στεγνώσουν στο χέρι κ τους κακολογώ άδικα. επισης υπερβολικά πολλοί φορούν χειρουργικές άρα λογικά τις κρατάνε για πολλές μέρες. Φοβάμαι ότι κ οι συνάδελφοι που φορούν χειρουργική κάνουν το ίδιο. Ούτε σε σακουλάκι τις αποθηκεύουν, κανεις μα κανεις. Το καλό είναι ότι γενικα δεν τις πιάνουν. Όμως τις κατεβάζουν στο λαιμό στο διάλειμμα ή τις αφήνουν στο θρανίο ή στην τσέπη. Και κάποια παιδιά φοράνε μάσκες που δεν τους κάνουν κ πέφτουν. 

σιγα το υφασμα που εχει μια παιδικη μασκα.εννοειται προλαβαινει να στεγνωσει απο νωρις το απογευματακι.κ προλαβαινεις να την πατησεις λιγο το πρωι 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

κ στην τουαλέτα ακόμα τη φοράω

Aυτό θα έπρεπε να το κάνουν όλοι αφενός γιατί είναι μικρός μη αεριζόμενος χώρος, αφετέρου γιατί είναι εστία μετάδοσης, ο ιός απόβάλλεται στην τουαλέτα, και αν ο άλλος δεν κλείσει το καπάκι πατώντας καζανάκι, είναι εστία μετάδοσης.

5 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Με κάθε κόστος; Διαφωνώ. Μπορεί το παιδί να το περνάει ανώδυνα, δεν αντιλέγω. Το θέμα μου δεν είναι ότι δυσανασχετεί με τη μάσκα (δεν μου έχει μεταφερει κατι τετοιο) αλλά το ότι δεν αλληλεπιδρά με άλλα άτομα του είδους του όπως θα έπρεπε. Τουλάχιστον, στο σπίτι θα περνάει την μέρα του βλεποντας τα πρόσωπα μας και όχι ζευγάρια μάτια, προσπαθώντας να ακούσει τι λέγεται κάτω από τη μάσκα του συνομιλητή του. Τα απογεύματα θα βρισκόμαστε με φιλους του, πάλι χωρίς μάσκα. Δεν θεωρώ ότι συγκρίνεται αυτό με το να συναναστρεφεσαι με 16 "ρομπότ" καθημερινά. Αν μπορώ να το αποφύγω, θα το κάνω. 

 

Δηλαδή το παιδί σε ηλικία 4-5 ετών πιστεύεις ότι μπορεί να πάρει από την αλληλεπίδραση με τη μαμά αυτό που θα πάρει από τους συνομήλικους, ή ότι θα του στερήσει τη χαρά του να κάνει μια ομαδική δραστηριότητα το ότι φορά μάσκα; Πολύ φανατικό μου ακούγεται αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Με κάθε κόστος; Διαφωνώ. Μπορεί το παιδί να το περνάει ανώδυνα, δεν αντιλέγω. Το θέμα μου δεν είναι ότι δυσανασχετεί με τη μάσκα (δεν μου έχει μεταφερει κατι τετοιο) αλλά το ότι δεν αλληλεπιδρά με άλλα άτομα του είδους του όπως θα έπρεπε. Τουλάχιστον, στο σπίτι θα περνάει την μέρα του βλεποντας τα πρόσωπα μας και όχι ζευγάρια μάτια, προσπαθώντας να ακούσει τι λέγεται κάτω από τη μάσκα του συνομιλητή του. Τα απογεύματα θα βρισκόμαστε με φιλους του, πάλι χωρίς μάσκα. Δεν θεωρώ ότι συγκρίνεται αυτό με το να συναναστρεφεσαι με 16 "ρομπότ" καθημερινά. Αν μπορώ να το αποφύγω, θα το κάνω. 

Κρίνοντας από τη δική μου περίπτωση μπορώ να σου πω οτι εχει τελεια αλληλεπιδραση.Κανουν ο.τι θα έκαναν και ζωρις.Κ εγω το φοβομουν αλλα τελικα τα παιδια με τη Σοφία τους κ την απλοτητα τους βδισκουν τρόπους να επιβιώνουν.Ειδικα αυτη τη δύσκολη στιγμη,το σχολειο θα πρέπει βα είναι το τελευταίο που θα φύγει από τη ζωή τους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Aυτό θα έπρεπε να το κάνουν όλοι αφενός γιατί είναι μικρός μη αεριζόμενος χώρος, αφετέρου γιατί είναι εστία μετάδοσης, ο ιός απόβάλλεται στην τουαλέτα, και αν ο άλλος δεν κλείσει το καπάκι πατώντας καζανάκι, είναι εστία μετάδοσης.

Όταν είπα στο σχολείο ότι τα παιδιά πρέπει να φοράνε μάσκα κ στην τουαλέτα με είπαν γραφική κ υπερβολική γιατί το νησί δεν έχει κρούσματα παρα μόνο σποραδικά από Αθήνα  κ αδίκως μας πιάνει υστερία κ τέλος πάντων ας μην τα πιέζουμε άλλο το καημένα. Μετά δεν τόλμησα να πω για το καπάκι της λεκάκης κ το καζανάκι...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sentir...natureza said:

Προνηπια είναι. Όπως έγραψα παραπάνω θα απουσιάζει 10ημερα λόγω "ασθενειας", θα τον πηγαίνω για καμιά εβδομάδα και πάλι το ίδιο.Θα εκμεταλλευτώ δηλαδή την δυνατότητα να απουσιάζει, έτσι κι αλλιώς δεν μένεις στάσιμος σε αυτές τις τάξεις με τόσες απουσίες (και ειδικά λόγω της κατάστασης). Σαφώς και ξεβολευομαι γιατί είχα τα πρωινά μου ελεύθερα μόνο με τον μικρό και μετά από τόσα χρόνια περνάω χαλαρά τον χρόνο μου αλλά αν είναι να μαθαίνει την αποξένωση χίλιες φορές στο σπίτι. Θα αφήσω να περάσει αυτή η εβδομάδα, τη Πέμπτη έτσι κι αλλιώς έχω κανονισμένη ιδιωτική συνάντηση με την νηπιαγωγο και θα αποφασίσω τι θα κάνω. 

Ακριβώς. 

 

Δηλαδή η κοινωνικοποίησή του θεωρείς οτι διασφαλίζεται καλύτερα όταν:

α) μένει όλη μέρα στο σπίτι με τη μαμά του,

β) είναι ίσως το μόνο ή απο τα λίγα παιδάκια που θα απομακρυνθούν με τον τρόπο αυτό από το σχολείο; Αμφιβάλλω οτι οι περισσότεροι γονείς μπορούν ή θέλουν να κάνουν μια παρόμοια κίνηση, συνεπώς τα περισσότερα παιδιά θα συνεχίσουν να πηγαίνουν.

 

Θεωρώ οτι αν μπορούσες να περάσεις μισή μέρα στο νηπιαγωγείο παρακολουθώντας, θα έβλεπες οτι δεν είναι τόσο τραγικό όσο πιστεύεις (ακόμα κι αν διαφωνώ προσωπικά με το μέτρο αυτό διότι δεν υπάρχουν ενδείξεις διασποράς σε σχολεία των ηλικιών αυτών....). Ειδικά εφ'όσον όλοι γύρω του φοράνε επίσης τη μάσκα....δεν είναι ακριβώς σε μια γωνία με τη μάσκα χωρίς να μιλάει σε κανέναν....απλώς μαθαίνουν όλοι σε μια καινούρια κανονικότητα που θα είναι μαζί μας για χρόνια ακόμα. Αν μη τι άλλο θα μάθουν να φοράνε μάσκα στο συνωστισμό χωρίς να τους κοιτάνε περίεργα.

 

Επίσης το να συναντάτε παιδάκια το απόγευμα χωρίς μάσκα μόνο εμένα μου ακούγεται κάπως ανεύθυνο την περίοδο αυτή; Εκτός κι αν μιλάμε για 1-2 φορές τη βδομάδα και σε εξωτερικό χώρο....

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Aυτό θα έπρεπε να το κάνουν όλοι αφενός γιατί είναι μικρός μη αεριζόμενος χώρος, αφετέρου γιατί είναι εστία μετάδοσης, ο ιός απόβάλλεται στην τουαλέτα, και αν ο άλλος δεν κλείσει το καπάκι πατώντας καζανάκι, είναι εστία μετάδοσης.

 

Δηλαδή το παιδί σε ηλικία 4-5 ετών πιστεύεις ότι μπορεί να πάρει από την αλληλεπίδραση με τη μαμά αυτό που θα πάρει από τους συνομήλικους, ή ότι θα του στερήσει τη χαρά του να κάνει μια ομαδική δραστηριότητα το ότι φορά μάσκα; Πολύ φανατικό μου ακούγεται αυτό. 

Ε καλά δεν είπα ότι δεν θα αλληλεπιδρά με άλλα παιδιά. Εξάλλου, αν δεν είχαν γίνει υποχρεωτικά τα προνηπια δεν θα πήγαινε. 

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Επίσης το να συναντάτε παιδάκια το απόγευμα χωρίς μάσκα μόνο εμένα μου ακούγεται κάπως ανεύθυνο την περίοδο αυτή; Εκτός κι αν μιλάμε για 1-2 φορές τη βδομάδα και σε εξωτερικό χώρο....

Θα βλέπει παιδάκια που θα έβλεπε έτσι κι αλλιώς στο σχολείο. Εξάλλου, δεν είμαστε και σε μεγαλούπολη, σε χωριό μενουμε και το παιχνίδι στην γειτονιά είναι καθημερινότητα. 

Just now, chocolate_eater είπε:

απλώς μαθαίνουν όλοι σε μια καινούρια κανονικότητα που θα είναι μαζί μας για χρόνια ακόμα.

Ακριβώς, δεν θέλω να συνηθίσει σε μια τέτοια κανονικοτητα, όπου η μόνη επικοινωνία γίνεται με τα μάτια, χωρίς να βλέπει το χαμόγελο του άλλου και με μια φωνή που ακούγεται τελείως διαφορετική μέσα από τη μάσκα. 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Aυτό θα έπρεπε να το κάνουν όλοι αφενός γιατί είναι μικρός μη αεριζόμενος χώρος, αφετέρου γιατί είναι εστία μετάδοσης, ο ιός απόβάλλεται στην τουαλέτα, και αν ο άλλος δεν κλείσει το καπάκι πατώντας καζανάκι, είναι εστία μετάδοσης.

 

Συμφωνώ! Η τουαλέτα είναι ο πρώτος χωρος στον οποίο πρέπει να φοράμε. Εγώ σκέφτομαι και για το χαρτί μήπως είναι πιθανή εστία, αλλά όλο ξεχνάω να πάρω τα δικά μου χαρτομάντηλα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Προνηπια είναι. Όπως έγραψα παραπάνω θα απουσιάζει 10ημερα λόγω "ασθενειας", θα τον πηγαίνω για καμιά εβδομάδα και πάλι το ίδιο.Θα εκμεταλλευτώ δηλαδή την δυνατότητα να απουσιάζει, έτσι κι αλλιώς δεν μένεις στάσιμος σε αυτές τις τάξεις με τόσες απουσίες (και ειδικά λόγω της κατάστασης). Σαφώς και ξεβολευομαι γιατί είχα τα πρωινά μου ελεύθερα μόνο με τον μικρό και μετά από τόσα χρόνια περνάω χαλαρά τον χρόνο μου αλλά αν είναι να μαθαίνει την αποξένωση χίλιες φορές στο σπίτι. Θα αφήσω να περάσει αυτή η εβδομάδα, τη Πέμπτη έτσι κι αλλιώς έχω κανονισμένη ιδιωτική συνάντηση με την νηπιαγωγο και θα αποφασίσω τι θα κάνω. 

Ακριβώς. 


Να ξερεις οτι και οι πολλες επαναλαμβανομενες απουσιες μπορουν να κανουν το/τη νηπιαγωγο να καλεσει εισαγγελεα......

 

Το σχολειο ειναι υποχρεωτικο! Μπορει να μην υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος απουσιων, αλλα δεν μπορει ο καθε γονιος να κανει ο,τι θελει......

Αλλωστε, μετα απο 2-3 μερες απουσιας ζηταμε χαρτι απο γιατρο οτι το παιδι ειναι αρρωστο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Ακριβώς, δεν θέλω να συνηθίσει σε μια τέτοια κανονικοτητα, όπου η μόνη επικοινωνία γίνεται με τα μάτια, χωρίς να βλέπει το χαμόγελο του άλλου και με μια φωνή που ακούγεται τελείως διαφορετική μέσα από τη μάσκα

Φοβάσαι δηλαδή μήπως μάθει σε αυτό και μετά δεν μπορεί να το ξεμάθει? Δεν κατάλαβα. Αυτή είναι η πραγματικότητα τώρα. Για 6 μήνες, ένα χρόνο, 2 χρόνια , ελπίζω όχι παραπάνω. Πώς μπορείς να το απομακρύνεις από την πραγματικότητα? Αυτή των 4 τοίχων του σπιτιού σας είναι πιο ωφέλιμη? Επίσης, δεν έχω δει, στα μέρη σου, δεν είναι υποχρεωτική η μάσκα σε εξωτερικούς χώρους? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:


Να ξερεις οτι και οι πολλες επαναλαμβανομενες απουσιες μπορουν να κανουν το/τη νηπιαγωγο να καλεσει εισαγγελεα......

 

Το σχολειο ειναι υποχρεωτικο! Μπορει να μην υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος απουσιων, αλλα δεν μπορει ο καθε γονιος να κανει ο,τι θελει......

Αλλωστε, μετα απο 2-3 μερες απουσιας ζηταμε χαρτι απο γιατρο οτι το παιδι ειναι αρρωστο

Αυτό παντως δεν παίζει με τίποτα σε πολλες χωρες του εξωτερικου.

Είναι άσχημο παντως ο γονιος να προβάλλει τη δική του αναγκη χρησιμοποιώντας το παιδι ως μεσον αντίδρασης στην εξουσία.

Κ ομως...τα μάτια γελάνε κ δείχνουν το συναισ6ημα.Κ η φωνή δεν αλλοιώνεται κ τόσο πια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...