Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

'Ενας μέσος νέος 16-26 ας πούμε, σίγουρα και οι μεγαλύτεροι αλλά ας μείνουμε στους νέους που είναι ο στόχος τώρα, θα μπει το πρωί σε ένα λεωφορείο, θα πάει στο σχολείο, πανεπιστήμιο, ΙΕΚ ή στη δουλειά του. Θα ξαναμπεί στο λεωφορείο ή στο μετρό, θα πάει στο φροντιστήριο ή στο μάθημα ξένης γλώσσας. Θα πάει το βραδάκι στην ομάδα με την οποία προπονείται, στο συγκρότημα που παίζει ή στο γυμναστήριο. Και μετά από όλα αυτά, θα βγει και το Σάββατο να πάει σε ένα κλαμπ, μπαρ, πάρτυ ή έστω φαστφουντάδικο. Απίθανο το κόβω από όλες αυτές τις δραστηριότητες να φταίει μόνο το Σαββατόβραδο :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Σύμφωνω με αργκ, ο 20αρης είναι αυτός που θα πάει σχολή, φροντιστήριο, ο 30αρης καθημερινά στη δουλειά κλπ. Ο συνταξιούχος άντε να πάει μια στο τόσο σούπερ κ μια φορά το μήνα τράπεζα, κατά κανόνα καθημερινά δεν κινείται τόσο πολύ όσο ένας 30αρης 40αρης, σαν μέσος όρος τουλάχιστον.. οπότε σίγουρα δεν φταίνε μόνο τα πάρτυ.... γενικά φταίει η έλλειψη ορίων και η μη κατανόηση των μέτρων, που συναντάται σε όλες τις ηλικίες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Αυτό όμως είναι για να βλέπεις σταθερά τους ίδιους τέσσερις, όχι τέσσερις διαφορετικούς κάθε φορά που πας για καφέ.

 

 

Κι εγώ θεωρώ πιο ασφαλές ένα σπίτι παρά μια καφετέρια. Όχι από άποψη καθαριότητας, απλά στο σπίτι θα είσαι με λίγους ενώ στην καφετέρια με δεκάδες. Κι εμείς που είδαμε 2-3 φορές φίλους τον προηγούμενο μήνα σε σπίτι τους είδαμε. Τώρα που αυξήθηκαν τα κρούσματα έχουμε πει ότι δεν θα δούμε άλλους γενικώς για ένα διάστημα (γι'αυτο κανονίσαμε και τους είδαμε τώρα πριν αυξηθούν).

Εγω το βλέπω ότι αν πας σε καφέ έξω, κ ο φίλος σ είναι άρρωστος, οι πιθανότητες να σε κολλήσει είναι λιγότερες από το να πας σε σπίτι που είναι κλειστός χώρος. Αν οι αποστάσεις είναι αυτές που πρέπει, δεν σε νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι 30 της καφετέριας. το θέμα είναι αυτός με τον οποίο θα συναναστραφεί ώρα πολλή σε κλειστό χώρο, δεν πα να ναι κολλητός κ συγγενής κ οτιδήποτε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

Από χθες δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω...

 

Θα βγω δηλαδή για περπάτημα στα μονοπάτια του Υμηττού πάνω από το σπίτι μου που ζήτημα να διασταυρωθώ με 2 άτομα, θα βγει η Εσπερος με το παιδί στην ερημιά του νησιού, οι φίλοι μας στα Κύθηρα που μένουν σε ένα χωριό αυτοί και άλλοι πέντε όλοι και όλοι, και όλοι θα πρέπει να φοράμε μάσκα. Στη δουλειά πάλι, έχω γραφείο δικό μου, με μεγάλο παράθυρο σε εξωτερικό χώρο (κάνει ρεύμα όχι αστεία), κλειστή την πόρτα μου και θα φοράω μάσκα. Μόνη. Μόνο στο δικό μου μυαλό αυτά δεν βγάζουν νόημα;

 

Καταλαβαίνω απόλυτα τη μάσκα σε συνθήκες συνωστισμού και επαφής με άγνωστο κόσμο, ακόμα και τον περιορισμό των συναθροίσεων 9 ατόμων και τη γενικευμένη χρήση μάσκας σε εσωτερικούς επαγγελματικούς χώρους και ας έχεις επαφή με ελάχιστα άτομα. Το να πρέπει να φοράω μάσκα, όταν περπατάω μόνη μου σε δρόμο που δε θα συναντήσω ψυχή, σόρρυ αλλά δεν το καταλαβαίνω. Το άσκηση κατά μόνας επίσης δεν το καταλαβαίνω, αν βγω για τρέξιμο με τον άντρα μου θα κολλήσω, αν βγω μόνη όχι; Το να πρέπει να φοράνε τα παιδάκια του νηπίου αλλά και του δημοτικού, όλη μέρα μάσκα, ακόμα και στο διάλειμμα, εμένα με φρικάρει. Το να μου γίνεται σύσταση για το πόσα άτομα θα φέρω σπίτι μου, με θυμώνει.

 

Και βασικά όλο αυτό κυρίως με εξαγριώνει. Γιατί ο κόσμος ακόμα είναι σαν τις σαρδέλες μέσα στα ΜΜΜ, το νοσηλευτικό προσωπικό ακόμα δεν αρκεί, οι υποδομές ακόμα δεν έχουν φτιαχτεί, τα σχολεία ακόμα λειτουργούν με 27 παιδιά ανά τμήμα, έλεγχοι δεν γίνονται (τις προάλλες έγινε χαμός στο Δήμο μας γιατί με κρούσμα σε δάσκαλο σε δημοτικό, επειδή δεν έμπαινε σε πολλές τάξεις, η κατεύθυνση του ΕΟΔΥ ήταν όχι απλά δεν κλείνει τμήμα αλλά δεν δικαιολόγησε και τεστ στους δασκάλους. Και έπρεπε να μεσολαβήσει ο Δήμαρχος, να πιέσει για να δεχτούν σε παράρτημα του ΕΟΔΥ να τους εξετάσουν!). Και μέσα σε όλο αυτό, εμείς ψάχνουμε να βρούμε αν φταίει περισσότερο και θα έπρεπε να μαντρωθεί ο φοιτητής ή ο συνταξιούχος. 

 

Ειπαν οτι θα φορανε τα μικρα μασκα στο διάλειμμα?Εσύ στοπ βουνό μαλλον πρεπει να φοράς κ εγω στο περπατημα.Στο γυμναστήριο τι γινεται?Αυτά παντως ισχύουν για την πορτοκαλι κ την κόκκινη ζώνη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ειπαν οτι θα φορανε τα μικρα μασκα στο διάλειμμα?Εσύ στοπ βουνό μαλλον πρεπει να φοράς κ εγω στο περπατημα.Στο γυμναστήριο τι γινεται?Αυτά παντως ισχύουν για την πορτοκαλι κ την κόκκινη ζώνη.

 

Αυτό λέω, ότι Αττική θα πρέπει να φοράμε μάσκα για να κάνουμε έναν περίπατο, που για το έξω από το μετρό στο Σύνταγμα πρωί να το καταλάβω, σε δρόμο στον Άλιμο που δουλεύω που δε περπατάει ψυχή δεν το καταλαβαίνω. Για τα σχολεία ναι έχει βγει ΚΥΑ από όσο διαβάζω που εξαιρεί μόνο την ώρα της γυμναστικής, για περιοχές και κίτρινης ζώνης. Ψάχνουν λέει να βρούνε φόρμουλα για το "διάλειμμα μάσκας" που είχε προτείνει ο Τσιόρδας. Τα γυμναστήρια έτσι και αλλιώς στην κόκκινη ζώνη κλείνουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Αυτό λέω, ότι Αττική θα πρέπει να φοράμε μάσκα για να κάνουμε έναν περίπατο, που για το έξω από το μετρό στο Σύνταγμα πρωί να το καταλάβω, σε δρόμο στον Άλιμο που δουλεύω που δε περπατάει ψυχή δεν το καταλαβαίνω. Για τα σχολεία ναι έχει βγει ΚΥΑ από όσο διαβάζω που εξαιρεί μόνο την ώρα της γυμναστικής, για περιοχές και κίτρινης ζώνης. Ψάχνουν λέει να βρούνε φόρμουλα για το "διάλειμμα μάσκας" που είχε προτείνει ο Τσιόρδας. Τα γυμναστήρια έτσι και αλλιώς στην κόκκινη ζώνη κλείνουν.

Ναι δεν έχει τίποτα λογική. εμείς ακόμα στην πράσινη ζώνη είμαστε αλλά με μια συρροή άνετα γινόμαστε πορτοκαλί ανά πάσα στιγμή όπως κ αλλά γειτονικά νησιά, κ σκέφτομαι αυτόν τον παραλογισμό. Τα παιδιά στην παιδική χαρα, μάσκα. κ οι γονείς στη διπλανή δήθεν ημιυπαίθρια καφετέρια, χωρίς μάσκα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ειπαν οτι θα φορανε τα μικρα μασκα στο διάλειμμα?Εσύ στοπ βουνό μαλλον πρεπει να φοράς κ εγω στο περπατημα.Στο γυμναστήριο τι γινεται?Αυτά παντως ισχύουν για την πορτοκαλι κ την κόκκινη ζώνη.

Ναι είπαν για μάσκα και στο διάλλειμα. Ειλικρινά ελπίζω να βγει μπροστά ένας λογικός άνθρωπος και να πει ότι δεν μπορεί ένα παιδάκι 4-5-7 χρονών να φοράει όλη μέρα μάσκα. Στο σχολείο, στο διάλλειμα, στις δραστηριότητες, στη βόλτα! Θα σταματήσουμε να κυκλοφορούμε τελείως με τα παιδιά με φοβερές συνέπειες στον ψυχισμό και στην σωματική υγεία τους. 

Στο γυμναστήριο στις κίτρινες μάσκα λέει στα ομαδικά. Αερόμπικ με μάσκα! μεγάλη επιτυχία. Να ρουφάς τη μάσκα μέσα στο στόμα λαχανιασμένη και να τρέχει ο ιδρώτας ποτάμι! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Ναι είπαν για μάσκα και στο διάλλειμα. Ειλικρινά ελπίζω να βγει μπροστά ένας λογικός άνθρωπος και να πει ότι δεν μπορεί ένα παιδάκι 4-5-7 χρονών να φοράει όλη μέρα μάσκα. Στο σχολείο, στο διάλλειμα, στις δραστηριότητες, στη βόλτα! Θα σταματήσουμε να κυκλοφορούμε τελείως με τα παιδιά με φοβερές συνέπειες στον ψυχισμό και στην σωματική υγεία τους. 

Στο γυμναστήριο στις κίτρινες μάσκα λέει στα ομαδικά. Αερόμπικ με μάσκα! μεγάλη επιτυχία. Να ρουφάς τη μάσκα μέσα στο στόμα λαχανιασμένη και να τρέχει ο ιδρώτας ποτάμι! 

Αυτο δεν είναι ρεαλιστικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Εγω το βλέπω ότι αν πας σε καφέ έξω, κ ο φίλος σ είναι άρρωστος, οι πιθανότητες να σε κολλήσει είναι λιγότερες από το να πας σε σπίτι που είναι κλειστός χώρος. Αν οι αποστάσεις είναι αυτές που πρέπει, δεν σε νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι 30 της καφετέριας. το θέμα είναι αυτός με τον οποίο θα συναναστραφεί ώρα πολλή σε κλειστό χώρο, δεν πα να ναι κολλητός κ συγγενής κ οτιδήποτε. 

Το πιο ευγλωττο που έχω διαβάσει είναι ότι η διασπορά του ιικου φορτίου είναι λίγο όπως ο καπνός του τσιγάρου, έξω διαχεεται μέσα ντουμανιαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Το πιο ευγλωττο που έχω διαβάσει είναι ότι η διασπορά του ιικου φορτίου είναι λίγο όπως ο καπνός του τσιγάρου, έξω διαχεεται μέσα ντουμανιαζεις.

Οχι δεν είναι σαν τον καπνό του τσιγάρου. Καμία σχέση. Ο καπνός είναι αέριο και όντως διαχέεται. Θα πέρναγε και μέσα από τις μάσκες και θα χρειαζόμασταν μάσκες βιολογικού πολέμου και άλλες ειδικές για αέρια όπως οι αντισφυξιογόνες. Δεν θα γλίτωνε κανείς από τον κορονοιό σε αυτή την περίπτωση! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

Στο γυμναστήριο στις κίτρινες μάσκα λέει στα ομαδικά. Αερόμπικ με μάσκα! μεγάλη επιτυχία. Να ρουφάς τη μάσκα μέσα στο στόμα λαχανιασμένη και να τρέχει ο ιδρώτας ποτάμι! 

Ισχύει και για τις πολεμικές τέχνες? Ο άντρας μου πηγαίνει και παλεύει εν μέσω κορονοιού! Λέει επιτρέπεται! έχουμε σφαχτεί για το θέμα. αν τώρα επιβάλλονται μάσκες πώς θα παλεύουν? Πραγματικά θα είμαι η πρώτη που θα τους καρφώσω αν είναι παράνομοι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Ισχύει και για τις πολεμικές τέχνες? Ο άντρας μου πηγαίνει και παλεύει εν μέσω κορονοιού! Λέει επιτρέπεται! έχουμε σφαχτεί για το θέμα. αν τώρα επιβάλλονται μάσκες πώς θα παλεύουν? Πραγματικά θα είμαι η πρώτη που θα τους καρφώσω αν είναι παράνομοι!

 

Δεν ξέρω για αυτό. Θα τους καρφώσεις? χαχαχα, χαρά που θα κάνει ο άντρας σου? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ισχύει και για τις πολεμικές τέχνες? Ο άντρας μου πηγαίνει και παλεύει εν μέσω κορονοιού! Λέει επιτρέπεται! έχουμε σφαχτεί για το θέμα. αν τώρα επιβάλλονται μάσκες πώς θα παλεύουν? Πραγματικά θα είμαι η πρώτη που θα τους καρφώσω αν είναι παράνομοι!

 

Λογικά ναι, αφού είναι ομαδικό άθλημα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

 

Δεν ξέρω για αυτό. Θα τους καρφώσεις? χαχαχα, χαρά που θα κάνει ο άντρας σου? 

Εννοείται! Υποστηρίζει ότι επιτρέπεται και όντως ίσχυε ως τώρα. Τώρα αν απαγορεύεται (αγκαλιά παλεύουν!),  ή πρέπει να φοράνε μάσκα (αδύνατον με τόση πάλη) θα του πω δεν μπορείς να πας και ανάλογα την απάντηση θα πράξω!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

Οχι δεν είναι σαν τον καπνό του τσιγάρου. Καμία σχέση. Ο καπνός είναι αέριο και όντως διαχέεται. Θα πέρναγε και μέσα από τις μάσκες και θα χρειαζόμασταν μάσκες βιολογικού πολέμου και άλλες ειδικές για αέρια όπως οι αντισφυξιογόνες. Δεν θα γλίτωνε κανείς από τον κορονοιό σε αυτή την περίπτωση! 

Σε έναν βηχα ή φτερνισμα εννοώ και το σχήμα δεν ήταν ακριβώς κυριολεκτικο περισσότερο για illustration 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Σε έναν βηχα ή φτερνισμα εννοώ και το σχήμα δεν ήταν ακριβώς κυριολεκτικο περισσότερο για illustration 

Ναι το φαντάστηκα αλλά ξέρεις τί εννοώ. Αν ήταν σαν το καπνό θα ήταν σαν αέρας οπότε δεν θα είχαν νόημα οι μάσκες. 

Just now, Yovanna είπε:

Εννοείται! Υποστηρίζει ότι επιτρέπεται και όντως ίσχυε ως τώρα. Τώρα αν απαγορεύεται (αγκαλιά παλεύουν!),  ή πρέπει να φοράνε μάσκα (αδύνατον με τόση πάλη) θα του πω δεν μπορείς να πας και ανάλογα την απάντηση θα πράξω!

 

Ωχ, πάει το άθλημα του συζύγου! :-D Σπίτι με βιντεάκια στο utube πλέον μόνο! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εννοείται! Υποστηρίζει ότι επιτρέπεται και όντως ίσχυε ως τώρα. Τώρα αν απαγορεύεται (αγκαλιά παλεύουν!),  ή πρέπει να φοράνε μάσκα (αδύνατον με τόση πάλη) θα του πω δεν μπορείς να πας και ανάλογα την απάντηση θα πράξω!

Στη γειτονια μου κανουν πολεμικές τέχνες.παλευουν από κοντά χωρις μασκες.τωρα δεν ξερωγθα τις αγκαλιές.ςιναι οντως επικινδυνο

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τώρα που έριξα μια ματιά δεν λέει για υποχρεωτικές μάσκες. Μάλλον στη βόλτα στο βουνό έχεις περισσότερες πιθανότητες να κολλήσεις από ότι στην προπόνηση που είσαι αγκαλίτσα και ανταλλάσσεις σωματικά υγρά με τον συναθλητή σου..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Και εγώ τώρα που έριξα μια ματιά δεν λέει για υποχρεωτικές μάσκες. Μάλλον στη βόλτα στο βουνό έχεις περισσότερες πιθανότητες να κολλήσεις από ότι στην προπόνηση που είσαι αγκαλίτσα και ανταλλάσσεις σωματικά υγρά με τον συναθλητή σου..

ή πιο πιθανό είναι να κολλήσουν τα παιδιά αν βγάλουν τις μάσκες στο διάλειμμα. Το συγκεκριμένο μέτρο με έχει τρελάνει πραγματικά!!!Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τα μέτρα για περιοχές σε πορτοκαλί ζώνη (πχ Αττική) λενε για τα γυμναστήρια:

Υποχρεωτική χρήση Μασκας στο προσωπικό, κατά την αναμονή σε χώρους του γυμναστηρίου και σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους του γυμναστηρίου καθώς και στην ομαδική άσκηση

Εξαιρούνται η ατομική άσκηση (π.χ. διάδρομος, βάρη) με τήρηση αποστάσεων 2μ

1 άτομο ανά 15 τμ

Απαγόρευση χρήσης αποδυτηρίων κλπ

 

Οπότε... πάλη, του χρόνου πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...