Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος said:

 

Κυνικα μιλώντας, ένας ηλικιωμένος όντως μπορεί να περιοριστεί κ να προσέχει, ενώ ένα παιδάκι σε σχολική ηλικία δεν μπορεί εκ των πραγμάτων, κ ταυτόχρονα το παιδί μπορεί κ να μεταφέρει στο σπίτι ο, τι κολλήσει.

Λάβε υπόψην όμως ότι τα μισά ελληνόπουλα τα παραλαμβάνουν από το σχολείο κ τα κρατάνε σπίτι οι παππούδες, οι ίδιοι παππούδες που δεν προσέχουν κ "τρέχουν στα καφενεία" κ το τελευταίο δεν το λέω για το μελος που το είπε αυτό φυσικά, είναι μια άποψη που υπάρχει ευρέως κι εγώ την έχω ασπαστεί κατά καιρούς. Οπότε είναι αρκετά εγωιστικό από τη μια να τους θέλουμε για τα παιδια μας κ από την άλλη να μην τους δίνουμε την προτεραιότητα για το εμβόλιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Sunshine8 είπε:

Λάβε υπόψην όμως ότι τα μισά ελληνόπουλα τα παραλαμβάνουν από το σχολείο κ τα κρατάνε σπίτι οι παππούδες, οι ίδιοι παππούδες που δεν προσέχουν κ "τρέχουν στα καφενεία" κ το τελευταίο δεν το λέω για το μελος που το είπε αυτό φυσικά, είναι μια άποψη που υπάρχει ευρέως κι εγώ την έχω ασπαστεί κατά καιρούς. Οπότε είναι αρκετά εγωιστικό από τη μια να τους θέλουμε για τα παιδια μας κ από την άλλη να μην τους δίνουμε την προτεραιότητα για το εμβόλιο

Συμφωνώ. Εξάλλου η κάθε ηλικία έχει τα δικά της. Ο ηλικιωμένος έχει εργαστεί κ θα κάνει κάτι για το κέφι του. απλώς θεωρητικά του λες πιο εύκολα να κάτσει έξω στην πλατεία πχ κ όχι σε ενα καφενείο τεκέ, ενώ το παιδί δεν μπορεί να μην πάει σχολείο. το ότι τα μικρά παιδιά τα παραλαμβάνουν οι παππούδες είναι ένας λόγος παραπάνω να εμβολιάζονται κατά προτεραιότητα, σε σχέση με μεγαλύτερα παιδιά (όχι σε σχέση με άλλους ευπαθείς). 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Λες ότι οι θηλάζουσες ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες, εννοείς όμως για μωράκια κάτω των 6 μηνών που θηλάζουν αποκλειστικά? Γιατί πχ εγώ θηλάζω αλλά το παιδάκι μου είναι 16 μηνών, δεν νομίζω κ εγώ να ανήκω στις ευπαθείς ομάδες έτσι?

 

Εμας περσι μας είπε να το κάνουμε όταν το μωρό ήταν περίπου 7-8 μηνών αν θυμάμαι καλά, όχι λόγω θηλασμού, απλώς επειδή είχαμε μωρό. Οπότε υποθέτω πως λένε τις θηλάζουσες επειδή έχουν μωρό, όχι λόγω θηλασμού.

 

Just now, vicky86 είπε:
Just now, μαγιοπουλας είπε:

Και αν κολλησεο γριπη κ κορονοιο ταυτόχρονα τι γίνεται?Συνέβη το χειμωνα σεψενηληκα που γνωρίζω.

Με αυτα που ξέρουμε ως τώρα θα το περάσει πιο ελαφρά. Κ την γρίπη κ τον κοβιντ από όσο λενε

 

Τοτε τι πειράζει να τα κολλήσουμε ταυτόχρονα;

 

Just now, Yovanna είπε:

Κοίταξε, και αυτό είναι σχετικό. Δεν θεωρώ απαραίτητα σωστή επιλογή να μην το κάνει ο μικρός μου που πηγαίνει σχολείο και είναι μόνο 3 , για να το κάνει ο συνταξιούχος για να πάει στο καφενείο για πρέφα. Προς θεού, δεν εννοώ ότι αυτό κάνουν οι συνταξιούχοι, αλλά κάποιοι το κάνουν και αυτοί θα έχουν προτεραιότητα και όχι το παιδί μου.

 

Και το να κλειστουν μέσα οι ηλικιωμένοι όμως είναι δίκοπο μαχαίρι. Με το να βγαίνουν, να ψωνίζουν, να πηγαίνουν στην τράπεζα ή έστω και για πρεφα κλπ δουλεύει το μυαλό τους. Έχω στο περιβάλλον μου ηλικιωμένο που κλείστηκε για αρκετούς χειμώνες μέσα από φόβο ιώσεων και τελικά έπαθε άνοια, πολύ πιο σοβαρό από τη γρίπη και για τον ίδιο και για τον περίγυρο, οποίος το έχει ζήσει ξέρει. Προφανώς και κάποια προδιάθεση υπήρχε αλλά και το να μην κάνεις καμία εξωτερική δουλειά κ να βλέπεις μόνο τηλεόραση συμβάλλει. Δεν λέω να μην το κάνουν τα παιδιά προφανώς, απλά στάθηκα στην αποψη ότι οι ηλικιωμένοι μπορούν απλά να μην πολυκυκλοφορουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εμας περσι μας είπε να το κάνουμε όταν το μωρό ήταν περίπου 7-8 μηνών αν θυμάμαι καλά, όχι λόγω θηλασμού, απλώς επειδή είχαμε μωρό. Οπότε υποθέτω πως λένε τις θηλάζουσες επειδή έχουν μωρό, όχι λόγω θηλασμού.

 

 

Τοτε τι πειράζει να τα κολλήσουμε ταυτόχρονα;

 

 

Και το να κλειστουν μέσα οι ηλικιωμένοι όμως είναι δίκοπο μαχαίρι. Με το να βγαίνουν, να ψωνίζουν, να πηγαίνουν στην τράπεζα ή έστω και για πρεφα κλπ δουλεύει το μυαλό τους. Έχω στο περιβάλλον μου ηλικιωμένο που κλείστηκε για αρκετούς χειμώνες μέσα από φόβο ιώσεων και τελικά έπαθε άνοια, πολύ πιο σοβαρό από τη γρίπη και για τον ίδιο και για τον περίγυρο, οποίος το έχει ζήσει ξέρει. Προφανώς και κάποια προδιάθεση υπήρχε αλλά και το να μην κάνεις καμία εξωτερική δουλειά κ να βλέπεις μόνο τηλεόραση συμβάλλει. Δεν λέω να μην το κάνουν τα παιδιά προφανώς, απλά στάθηκα στην αποψη ότι οι ηλικιωμένοι μπορούν απλά να μην πολυκυκλοφορουν.

Κ εμείς το κάναμε πέρυσι το εμβόλιο που είχαμε βρέφος κ ελπίζω κ φέτος γενικά να το κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είπα ότι οι συνταξιούχοι τη βγάζουν στα καφενεία. Και όσοι το κάνουν, καλά κάνουν, δικαίωμα τους. Όμως μπορούν πιο εύκολα όσοι δεν έχουν υποχρεώσεις να περιοριστούν τους 3-4 μήνες αυτούς που επικρατεί γρίπη ( για φέτος μιλάω που λόγω covid θέλουν όλοι να το κάνουν), απο το να μην πηγαίνουν τα παιδάκια σχολείο, κάτι που δεν είναι ρεαλιστικό και που σίγουρα θα ζητηθεί απο τους γονείς όταν έρθει εκείνη η ώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Και το να κλειστουν μέσα οι ηλικιωμένοι όμως είναι δίκοπο μαχαίρι. Με το να βγαίνουν, να ψωνίζουν, να πηγαίνουν στην τράπεζα ή έστω και για πρεφα κλπ δουλεύει το μυαλό τους. Έχω στο περιβάλλον μου ηλικιωμένο που κλείστηκε για αρκετούς χειμώνες μέσα από φόβο ιώσεων και τελικά έπαθε άνοια, πολύ πιο σοβαρό από τη γρίπη και για τον ίδιο και για τον περίγυρο, οποίος το έχει ζήσει ξέρει. Προφανώς και κάποια προδιάθεση υπήρχε αλλά και το να μην κάνεις καμία εξωτερική δουλειά κ να βλέπεις μόνο τηλεόραση συμβάλλει. Δεν λέω να μην το κάνουν τα παιδιά προφανώς, απλά στάθηκα στην αποψη ότι οι ηλικιωμένοι μπορούν απλά να μην πολυκυκλοφορουν.

Ε ναι αυτό είναι αρρωστημένο κ πολύ σκληρό να το ζητά κανεις. Άλλο η προσοχή κ ο περιορισμός, άλλο το να είσαι για πάντα μέσα. η αλήθεια είναι ότι πολλοί ηλικιωμένοι δεν έχουν αίσθηση κινδύνου γενικα. Το να πεις σε ένα 75αρη να μην μπαίνει στη συγκοινωνία ή να μην στριμώχνεται στη λαϊκη αλλά να προτιμά τον μανάβη, δεν είναι και καμία γκετοποίηση. Μια χαρά μπορεί να βγαίνει βόλτες, να βλέπει φίλους σε πλατείες ή σε εξωτερικούς χώρους, να κάνει τα ψώνια του με προσοχή. Απλώς μπορεί να δεχτεί κάποια βοήθεια για να μην τότε ει στις τράπεζες, στα φαρμακεία κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ δεν είπα ότι οι συνταξιούχοι τη βγάζουν στα καφενεία. Και όσοι το κάνουν, καλά κάνουν, δικαίωμα τους. Όμως μπορούν πιο εύκολα όσοι δεν έχουν υποχρεώσεις να περιοριστούν τους 3-4 μήνες αυτούς που επικρατεί γρίπη ( για φέτος μιλάω που λόγω covid θέλουν όλοι να το κάνουν), απο το να μην πηγαίνουν τα παιδάκια σχολείο, κάτι που δεν είναι ρεαλιστικό και που σίγουρα θα ζητηθεί απο τους γονείς όταν έρθει εκείνη η ώρα.

Μα η άλλη επιλογή δ ειναι να μην πάει το παιδί σχολειο

Φυσικα κ θα παει. Αν κολλήσει θα μείνει σπίτι όσες μέρες προβλεπονται

Ένα ακόμη που θα μπορούσε να κάνει, είναι όταν είναι σε έξαρση η γρίπη να μην έχει επαφές με του παππουδες, γτ οι απλές μυξες που έχει, δ ξερουμε αν είναι πολύ ήπιο σύμπτωμα γρίπης κ κολλήσει τους παππουδες

Just now, little lamb είπε:

 

 

 

Τοτε τι πειράζει να τα κολλήσουμε ταυτόχρονα;

Πειραζει στο πλαίσιο που πειραζει να κολλησεις κ το καθενα μόνο του. Οι στατιστικές λένε ότι τα παιδιά κ οι νέοι το περνανε ελαφριά αλλα φυσικα κ υπήρξαν περιπτώσεις με επιπλοκες

Δ λεω, έλα μωρέ κ τι πειράζει αν τα πάθει κ τα δυο, όπως δ λεω κ έλα μωρέ τι πειράζει αν κολλήσουμε κορονοιό. Προσέχουμε για να εχουμε

Έτσι κ αλλιώς κ εγω οταν πήγα πριν 2βδομαδες για ασχετο λόγο στην παιδιατρο, ρώτησα αν φέτος θα έπρεπε να το κανουμε

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Εμας περσι μας είπε να το κάνουμε όταν το μωρό ήταν περίπου 7-8 μηνών αν θυμάμαι καλά, όχι λόγω θηλασμού, απλώς επειδή είχαμε μωρό. Οπότε υποθέτω πως λένε τις θηλάζουσες επειδή έχουν μωρό, όχι λόγω θηλασμού.

 

 

Τοτε τι πειράζει να τα κολλήσουμε ταυτόχρονα;

 

 

Και το να κλειστουν μέσα οι ηλικιωμένοι όμως είναι δίκοπο μαχαίρι. Με το να βγαίνουν, να ψωνίζουν, να πηγαίνουν στην τράπεζα ή έστω και για πρεφα κλπ δουλεύει το μυαλό τους. Έχω στο περιβάλλον μου ηλικιωμένο που κλείστηκε για αρκετούς χειμώνες μέσα από φόβο ιώσεων και τελικά έπαθε άνοια, πολύ πιο σοβαρό από τη γρίπη και για τον ίδιο και για τον περίγυρο, οποίος το έχει ζήσει ξέρει. Προφανώς και κάποια προδιάθεση υπήρχε αλλά και το να μην κάνεις καμία εξωτερική δουλειά κ να βλέπεις μόνο τηλεόραση συμβάλλει. Δεν λέω να μην το κάνουν τα παιδιά προφανώς, απλά στάθηκα στην αποψη ότι οι ηλικιωμένοι μπορούν απλά να μην πολυκυκλοφορουν.

Εννοω ότι αν κολλησει καποιος ταυτόχρονα κ τα δυο το ανοσοποιητικο θα κλατάρει και δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσει ο οργανισμός.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω να πω ότι αυτό με τα εμβόλια της γρίπης συμβαίνει γενικά, όχι μόνο στην Ελλάδα. Και εμείς εδώ ενώ πέρυσι μπορούσαμε απλά να παμε στο φαρμακείο να κάνουμε, φέτος θέλουμε συνταγή γιατρού. Και όχι μόνο, ενώ έχει έρθει δεν μπορώ ακόμη να το κάνω, γιατί είμαι στην 12η εβδομάδα και για τις εγκύους που ανήκουν στις ομάδες υψηλού κινδύνου προβλέπεται να γίνει από το δεύτερο τρίμηνο και μετά! Στα παιδιά μου δεν ξέρω αν θα το συνταγογραφησουν, αλλά αν δεν το δικαιούνται δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά. Πιστεύω ότι όντως για τους ηλικιωμένους στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο είναι πιο απαραίτητο, μιας και αν κολλήσουν και γρίπη μπορεί να την περάσουν χειρότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εννοω ότι αν κολλησει καποιος ταυτόχρονα κ τα δυο το ανοσοποιητικο θα κλατάρει και δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσει ο οργανισμός.

 

Παρανόησα γι'αυτο ρώτησα τι πειράζει. Γιατί ρώτησε κάποια "τι γίνεται αν τα πάθεις ταυτόχρονα", είπε η @vicky86 ότι το περνάς πιο ελαφρά, κι εγώ κατάλαβα ότι αν τα πάθεις ταυτόχρονα τότε τα περνάς πιο ελαφρά!! Γι'αυτό ρώτησα "τότε τι πειράζει να τα πάθεις ταυτόχρονα"! Αλλά αντ'αλλων κατάλαβα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Παρανόησα γι'αυτο ρώτησα τι πειράζει. Γιατί ρώτησε κάποια "τι γίνεται αν τα πάθεις ταυτόχρονα", είπε η @vicky86 ότι το περνάς πιο ελαφρά, κι εγώ κατάλαβα ότι αν τα πάθεις ταυτόχρονα τότε τα περνάς πιο ελαφρά!! Γι'αυτό ρώτησα "τότε τι πειράζει να τα πάθεις ταυτόχρονα"! Αλλά αντ'αλλων κατάλαβα!

Δεν πειράζει. Λ ευω να σου λω μονο το δικο σου διαβαδα.δεν προλαβα τα υπολοιπα.

Εγω παντως πξγα κ το συνταγογραφησα σηνερα για το παοδι στον παιδιατρο .Δεν ήμουν σε λίστα αναμονής στο φαρμακείο κ δεν το δεχόταν κιολας ο φαρμακοποιός μου.Απο χθες άρχισε να κάνει λίστα γι αυτούς μονο που έρχονται με τη συνταγή στο χερι . 

Η αιτιολογία ηταν οτι γυρω από το ποαιδι υπαρχκυν ευπαθεις ομαδες.Ο νομος σου δινει το δικαίωμα να το κάνεις κ δεν νομίζω οτι στερείς κατι από κάποιον γιατι ηωενημερωση εινσι για όλους κ στο συνταγογραφουν.Απο κει και πέρα το κρατος πρέπει να φροντισει .

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε παιδίατρο μέσα προς τέλος Νοέμβρη και είμαι περίεργη αν θα μας πει να το κάνουμε (εμείς, όχι η μικρή). Θα είναι 19 μηνών η μικρή. Πέρσι που ήταν περίπου 7-8 το κάναμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εμείς έχουμε παιδίατρο μέσα προς τέλος Νοέμβρη και είμαι περίεργη αν θα μας πει να το κάνουμε (εμείς, όχι η μικρή). Θα είναι 19 μηνών η μικρή. Πέρσι που ήταν περίπου 7-8 το κάναμε. 

Θα σου έλεγα να του κάνεις ενα τηλ από τώρα κ να πας να πάρεις τη συνταγη.Τοτε μπορεί να μην το βρίσκεις κ θελει κ είκοσι μέρες για να ενεργοποιηθεί.Αν έρθει νωριτερα η γρίπη παιρνεις ρισκο .Το λογικότερο ειναι να σου πει να το κάνεις 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τι ηλικία παιδιού το κάνουν οι γονείς; Όντως και πέρσι θυμάμαι δεν υπήρχαν πολλά και βρήκαμε δύσκολα. Θα δούμε. Βασικά δουλεύουμε απ'το σπίτι κ με δεδομένο ότι φέτος λόγω κορωνοϊού δεν θα συναναστρεφόμαστε και πολύ με κόσμο δεν ξέρω κατά πόσον προηγουμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα σου έλεγα να του κάνεις ενα τηλ από τώρα κ να πας να πάρεις τη συνταγη.Τοτε μπορεί να μην το βρίσκεις κ θελει κ είκοσι μέρες για να ενεργοποιηθεί.Αν έρθει νωριτερα η γρίπη παιρνεις ρισκο .Το λογικότερο ειναι να σου πει να το κάνεις 

Εμάς είναι κάθετη να το κάνουμε κ τώρα που είναι πιο μεγάλο το παιδί, και λόγω δουλειάς θεωρεί ότι είναι σημαντικό. Μου είπε κιόλας ότι λογικά θα το γράψουν σ εμένα, εγω βέβαια ντράπηκα κ έκλεισα ραντεβού για τον άντρα μου μόνο γιατί δεν θέλω να κλαίγομαι ούτε να σχολιάσει κανεις ότι παίρνω τη σειρά στα εμβόλια. Για το παιδί όμως είπε ότι αν δεν έχει επάρκεια το νησί, δεν θα το γράψει αφού δεν πάει σχολείο. Βέβαια με τη λογική ότι ο άντρας μου είναι σε ευπαθή ομάδα κ συνίσταται κ ο εμβολιασμός του περιβάλλοντος, θα μπορούσα να το ζητήσω τουλάχιστον για εμένα αλλά δεν μ αρέσει καθολου αυτή η κατάσταση κ δεν ξέρω τι να κάνω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς δεν νομίζω και φέτος να κάνουμε το εμβόλιο, ποτέ δεν το έχουμε κάνει. Όσο για τους ηλικιωμένους, συμφωνώ πως πρέπει να συνεχίσουν τις δραστηριότητές τους αλλά με προσοχή και βρίσκοντας εναλλακτικές λύσεις, όπως κάνουν πολλοί από μας. Αναφορικά με τα παιδιά, ειμαι κάθετη πως τα σχολεία καλώς άνοιξαν (τώρα πόσο θα παραμείνάνοιξανουν ανοιχτά δεν ξέρω, ελπιζω να μη χρειαστεί να κλείσουν). Η επιλογή homeschooling στην Ελλάδα δεν μπορεί να εφαρμοστεί. Ξέρω ελάχιστους γονείς που θα μπορούσαν να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο. Σίγουρα τα τμήματα θα έπρεπε να σπάσουν αλλά στην Ελλάδα ζούμε. Κι ας μη γελιομαστε. Τα κλειστά σχολεία έχουν οδυνηρές επιπτώσεις και στην οικονομία.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Εμάς είναι κάθετη να το κάνουμε κ τώρα που είναι πιο μεγάλο το παιδί, και λόγω δουλειάς θεωρεί ότι είναι σημαντικό. Μου είπε κιόλας ότι λογικά θα το γράψουν σ εμένα, εγω βέβαια ντράπηκα κ έκλεισα ραντεβού για τον άντρα μου μόνο γιατί δεν θέλω να κλαίγομαι ούτε να σχολιάσει κανεις ότι παίρνω τη σειρά στα εμβόλια. Για το παιδί όμως είπε ότι αν δεν έχει επάρκεια το νησί, δεν θα το γράψει αφού δεν πάει σχολείο. Βέβαια με τη λογική ότι ο άντρας μου είναι σε ευπαθή ομάδα κ συνίσταται κ ο εμβολιασμός του περιβάλλοντος, θα μπορούσα να το ζητήσω τουλάχιστον για εμένα αλλά δεν μ αρέσει καθολου αυτή η κατάσταση κ δεν ξέρω τι να κάνω. 

Να βάλεις σεψπροτσιραιοτητα την υγεία σας.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χτες για άσχετο λόγο στην παιδίατρο και με την ευκαιρία μου έγραψε το εμβόλιο (έχω δύο παιδιά με άσθμα) . Λοιπόν όντως φέτος αρχικά μιλάγανε το καλοκαίρι για εμβολιασμό σε όλα τα παιδιά, και κανονικά και στους ενήλικες, γιατί θεωρούν ότι θα είναι τραγικό αν συμπέσει να νοσήσει κάποιος από γρίπη και covid ταυτόχρονα ανεξάρτητα από το αν έχει υποκείμενα νοσήματα, μετά είδαν ότι δε βγαίνουν οι δόσεις, και άλλαξε η γραμμή κατευθείαν, η γυναίκα τράβαγε τα μαλλιά της. Η παιδίατρός μας θεωρεί ότι ειδικά παιδιά κάτω των 6, είναι ιδιαίτερα ευάλωτα, και απορεί πώς επιτράπηκε να ανοίξουν παιδικοί και νήπια χωρίς υποχρεωτικό εμβολιασμό για γρίπη :( Γενικά ένα αλαλούμ.

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εμάς είναι κάθετη να το κάνουμε κ τώρα που είναι πιο μεγάλο το παιδί, και λόγω δουλειάς θεωρεί ότι είναι σημαντικό. Μου είπε κιόλας ότι λογικά θα το γράψουν σ εμένα, εγω βέβαια ντράπηκα κ έκλεισα ραντεβού για τον άντρα μου μόνο γιατί δεν θέλω να κλαίγομαι ούτε να σχολιάσει κανεις ότι παίρνω τη σειρά στα εμβόλια. Για το παιδί όμως είπε ότι αν δεν έχει επάρκεια το νησί, δεν θα το γράψει αφού δεν πάει σχολείο. Βέβαια με τη λογική ότι ο άντρας μου είναι σε ευπαθή ομάδα κ συνίσταται κ ο εμβολιασμός του περιβάλλοντος, θα μπορούσα να το ζητήσω τουλάχιστον για εμένα αλλά δεν μ αρέσει καθολου αυτή η κατάσταση κ δεν ξέρω τι να κάνω. 

Αν ο άντρας σου είναι σε ευπαθή ομάδα, συνταγογραφείται και σε εσένα, υπάρχει κατηγορία για όσους μένουν με άτομα που είναι σε ομάδα υψηλού κινδύνου.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ που πήγα στο φαρμακείο μου είπαν πως με την πρώτη δόση που θα παραλάβουν θα καλύψουν τους καρκινοπαθείς, νεφροπαθείς , καρδιοπαθείς, κτλ. Με την δεύτερη παραλαβή θα καλύψουν τις ομάδες ατόμων με χαπ -ασθμα, και με την τρίτη παραλαβή τους υπόλοιπους οι οποίοι θα μπουν σε λίστα αναμονής. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι με κριτήρια γίνεται αυτή η λίστα.

Ο γιος μου πρέπει να εμβολιαστεί οπωσδήποτε τέλος Οκτωβρίου, ανήκει στην ομάδα της δεύτερης παραλαβής, δεν ξέρουν κάν πότε θα γίνει αυτό. Αυτό που μου έλειπε μαζί με την πανδημία είναι να μην βρω εμβόλιο να του κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς το φαρμακείο μας είπε ότι ναι μεν θέλει ηλεκτρονική συνταγογράφηση φέτος οπωσδήποτε, από την άλλη ότι θα έχει αρκετά και δεν χρειάζεται να μπούμε σε κάποια λίστα κλπ. Τι να πω μάλλον θα εξαρτάται από την περιοχή

Link to comment
Share on other sites

@little lambκάνε μια ερώτηση καλύτερα στον παιδιατρο. Αν περιμένεις μέχρι νοεμβρη ισως ειναι αργα

@Έσπεροςεφόσον ο αντρας σου είναι σε ευπαθη ομάδα, το δικαιούσαι κ εσύ, κ ισως κ το παιδι 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Eγώ που πήγα στο φαρμακείο μου είπαν πως με την πρώτη δόση που θα παραλάβουν θα καλύψουν τους καρκινοπαθείς, νεφροπαθείς , καρδιοπαθείς, κτλ. Με την δεύτερη παραλαβή θα καλύψουν τις ομάδες ατόμων με χαπ -ασθμα, και με την τρίτη παραλαβή τους υπόλοιπους οι οποίοι θα μπουν σε λίστα αναμονής. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι με κριτήρια γίνεται αυτή η λίστα.

Ο γιος μου πρέπει να εμβολιαστεί οπωσδήποτε τέλος Οκτωβρίου, ανήκει στην ομάδα της δεύτερης παραλαβής, δεν ξέρουν κάν πότε θα γίνει αυτό. Αυτό που μου έλειπε μαζί με την πανδημία είναι να μην βρω εμβόλιο να του κάνω.

Δεν σου είπαν από το φαρμακείο πότε θα μπορείτε να το έχετε? Μήπως να ρωτήσεις αλλού? Κάπου που να σας ξέρουν χρόνια? Εγώ έβαλα την αδερφή μου και πήγε  στο φαρμακείο μας να ρωτήσει (μας ξέρουν πολλά χρόνια) και της είπαν ότι αρκεί να της πάμε 2 συνταγές, χωρίς να αναγράφουν κάτι και θα μας τα δώσει. Άμεσα απ'ότι κατάλαβα. Μένει να μιλήσουμε με την παιδίατρο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Δεν σου είπαν από το φαρμακείο πότε θα μπορείτε να το έχετε? Μήπως να ρωτήσεις αλλού? Κάπου που να σας ξέρουν χρόνια? Εγώ έβαλα την αδερφή μου και πήγε  στο φαρμακείο μας να ρωτήσει (μας ξέρουν πολλά χρόνια) και της είπαν ότι αρκεί να της πάμε 2 συνταγές, χωρίς να αναγράφουν κάτι και θα μας τα δώσει. Άμεσα απ'ότι κατάλαβα. Μένει να μιλήσουμε με την παιδίατρο τώρα.

Πήγα σε αυτό που με γνωρίζουν χρόνια, δεν ξέρω πότε αναμένεται να παραλάβουν, μου είπε να ξαναρωτήσω μέσα Οκτωβρίου. Θα ψάξω και αλλού όμως γιατί δεν με παίρνει να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , kotsifikos είπε:

Eγώ που πήγα στο φαρμακείο μου είπαν πως με την πρώτη δόση που θα παραλάβουν θα καλύψουν τους καρκινοπαθείς, νεφροπαθείς , καρδιοπαθείς, κτλ. Με την δεύτερη παραλαβή θα καλύψουν τις ομάδες ατόμων με χαπ -ασθμα, και με την τρίτη παραλαβή τους υπόλοιπους οι οποίοι θα μπουν σε λίστα αναμονής. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι με κριτήρια γίνεται αυτή η λίστα.

Ο γιος μου πρέπει να εμβολιαστεί οπωσδήποτε τέλος Οκτωβρίου, ανήκει στην ομάδα της δεύτερης παραλαβής, δεν ξέρουν κάν πότε θα γίνει αυτό. Αυτό που μου έλειπε μαζί με την πανδημία είναι να μην βρω εμβόλιο να του κάνω.

Σου είπαν σαχλαμάρες. Αν συνταγογραφηθεό φάρμακο, πρέπει το φαρμακείο να το δώσει εντός κάποιας προθεσμίας, δεν είναι δουλειά του φαρμακοποιού να κάνει αξιολόγηση της συνταγής του γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...