Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Γενικοτερα φοβαμαι γιατι όπως έχουμε πει ο καθενας φοβαται ετσι οπως τον συμφέρει.

Χθες βγηκαμε για μπανιο με την κουμπάρα.χαρηκαμε που τους είδαμε αλλα μπηκαμε σε κίνδυνο. Φοβάται υποτιθεται 

Όλοι φοβούνται αλλά κάνουν πράγματα. είναι υποκειμενικό το φοβάμαι. 

 

Εμεις είδαμε χθες κάτι φίλους που είχαμε καιρό να δούμε, στο εξοχικό τους σ ένα χωριό του νησιού, που πέρασαν όλο το καλοκαίρι κ εκεί ουσιαστικά είναι απομόνωση, βέβαια ο άντρας δουλεύει όλο το καλοκαίρι κ έρχεται σε επαφή με κόσμο αλλά με μάσκα. Θεωρητικά ήταν επικίνδυνοι, το σταθμίσαμε το ρίσκο λόγω εξωτερικού χώρου βασικά κ λόγω απόστασης από τη Χώρα. Τα παιδιά τους βέβαια μια δυο φορές τη βδομάδα συναντούν φίλους. Στατιστικά καθαρα υπολογίσαμε ότι οι συγκεκριμένοι ήταν πιο ασφαλής επιλογή από τον ένα φίλο που ψέλνει κάθε Κυριακή κ την άλλη φίλη που περναει τη μισή μέρα στο μπιτς μπαρ. θέμα πιθανοτήτων μόνο, θεωρητικά μπορεί να κολλήσουμε απ αυτούς κάτι κ οι άλλοι να είναι τελικά υγιείς. Τι να κανεις όμως; δεν θα βλέπεις κανέναν; 

 

Η αλήθεια όμως είναι ότι κάποιοι παραείναι επιλεκτικοί στο τι προσέχουν. εμάς μας θεωρούν γραφικούς που δεν έρχονται οι γονείς μου. Οι γονείς μ εντωμεταξύ φοβούνται το νησί γιατί ακούν συνέχεια για τα μπαρ κλπ, θέλουν όμως να έρθουν, κ εμείς τους φοβόμαστε πιο πολύ γιατί στην Αθήνα κ κυκλοφορούν κ σε ταξί μπαίνουν κ με συγγενείς συναντιούνται κ για ψώνια κλπ, δλδ η επίσκεψη για μας είναι πιο επικίνδυνη παρα γι αυτούς, που δεν κάνουν κ τίποτα υπερβολικό οι άνθρωποι, απλώς κυκλοφορούν σε πολύ πιο επιβαρημένο περιβάλλον. Τέλος πάντων γθα να επανέλθω στο επιλεκτικό. Μια συνάδελφος σήμερα απολυμαίνε γραφεία, τηλέφωνα, πληκτρολόγια κλπ, κ πάνω στην κουβέντα είπε ότι το σ/κ είχε πάει στην Αθήνα. Όχι για επείγοντα λόγο. Εμένα αυτό μ φαίνεται ασύμβατο. Κ διακριτικά απομακρύνθηκα κιόλας;!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Όλοι φοβούνται αλλά κάνουν πράγματα. είναι υποκειμενικό το φοβάμαι. 

 

Εμεις είδαμε χθες κάτι φίλους που είχαμε καιρό να δούμε, στο εξοχικό τους σ ένα χωριό του νησιού, που πέρασαν όλο το καλοκαίρι κ εκεί ουσιαστικά είναι απομόνωση, βέβαια ο άντρας δουλεύει όλο το καλοκαίρι κ έρχεται σε επαφή με κόσμο αλλά με μάσκα. Θεωρητικά ήταν επικίνδυνοι, το σταθμίσαμε το ρίσκο λόγω εξωτερικού χώρου βασικά κ λόγω απόστασης από τη Χώρα. Τα παιδιά τους βέβαια μια δυο φορές τη βδομάδα συναντούν φίλους. Στατιστικά καθαρα υπολογίσαμε ότι οι συγκεκριμένοι ήταν πιο ασφαλής επιλογή από τον ένα φίλο που ψέλνει κάθε Κυριακή κ την άλλη φίλη που περναει τη μισή μέρα στο μπιτς μπαρ. θέμα πιθανοτήτων μόνο, θεωρητικά μπορεί να κολλήσουμε απ αυτούς κάτι κ οι άλλοι να είναι τελικά υγιείς. Τι να κανεις όμως; δεν θα βλέπεις κανέναν; 

 

Η αλήθεια όμως είναι ότι κάποιοι παραείναι επιλεκτικοί στο τι προσέχουν. εμάς μας θεωρούν γραφικούς που δεν έρχονται οι γονείς μου. Οι γονείς μ εντωμεταξύ φοβούνται το νησί γιατί ακούν συνέχεια για τα μπαρ κλπ, θέλουν όμως να έρθουν, κ εμείς τους φοβόμαστε πιο πολύ γιατί στην Αθήνα κ κυκλοφορούν κ σε ταξί μπαίνουν κ με συγγενείς συναντιούνται κ για ψώνια κλπ, δλδ η επίσκεψη για μας είναι πιο επικίνδυνη παρα γι αυτούς, που δεν κάνουν κ τίποτα υπερβολικό οι άνθρωποι, απλώς κυκλοφορούν σε πολύ πιο επιβαρημένο περιβάλλον. Τέλος πάντων γθα να επανέλθω στο επιλεκτικό. Μια συνάδελφος σήμερα απολυμαίνε γραφεία, τηλέφωνα, πληκτρολόγια κλπ, κ πάνω στην κουβέντα είπε ότι το σ/κ είχε πάει στην Αθήνα. Όχι για επείγοντα λόγο. Εμένα αυτό μ φαίνεται ασύμβατο. Κ διακριτικά απομακρύνθηκα κιόλας;!

δεν μπορεις να μην κανεις κ τιποτα με τον φοβο. κ εμεις πηγαμε κ διακοπες κ μπηκαμε κ σε πλοιο κ σε αεροπλανο. βεβαια στο πλοιο πηραμε καμπινα το παιδι δεν το εβγαλα καθουλου μεσα στον κοσμο. στο αεροπλανο ηταν ολοι με μασκες εκανα συνεχεια τα χερια του παιδιου με μαντηλακια κ τετοια πραγματα. ολα πηγαν καλα γενικα δεν ειναι οτι πρεπει να τα κοψεις ολα απλα τα περιττα. εκει που πηγαιναμε καθε μερα για καφε με 10 φιλους τωρα ειναι 3 κ επιλεκτικα τα μερη παντα με μαντηλακια μαζι κ προσεχτικα . 

εδω βλεπεις εγκυος η γυναικα του υπουργου 50 χρονων κρισιμη κ η ηλικια κ ταξιδεψε με αεροπλανο χα χα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η εγκύκλιος για την εφαρμογη των μέτρων στα σχολεία δεν έχει βγει.

Ομως έδωσαν οδηγία για το πώς θα μοιραστούν τα παγούρια:

 

Σε συνέχεια του με αρ. πρωτ. 1307/4-9-20 εγγράφου της Γενικής Γραμματείας Α/θμιας, Β/θμιας Εκπ/σης και Ειδικής Αγωγής του Υ.ΠΑΙ.Θ. αναφορικά με τη διανομή των ατομικών δοχείων νερού/παγουριών στους μαθητές/τριες που φοιτούν στα δημόσια και ιδιωτικά Δημοτικά Σχολεία της χώρας, σας ενημερώνουμε ότι ο/η εκπαιδευτικός ΠΕ70, κατόπιν των προβλεπόμενων διαδικασιών παραλαβής των ανωτέρω από τις σχολικές μονάδες, αναλαμβάνει τη διανομή τους σε κάθε μαθητή/τρια του τμήματός του/της προς αποφυγή συγχρωτισμού.

 

Γιατί πώς αλλιώς δηλαδή θα μοιράζονταν; ένα ένα στην είσοδο σαν διαφημιστικό; ή θα τα πετούσαν στον αέρα κ όποιος πιάσει πρώτος; δεν διευκρίνισαν όμως με ποιο κριτήριο θαδοθεί το κάθε χρώμα παγουρίνου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Στη δουλειά του άντρα μου έχουν κρούσμα. Πάλι καλά που έχει 11 μέρες να πάει..

Τυχερός μέσα στην ατυχία του όπως λέει το κλισέ... ελπίζω να πήραν μέτρα για να μην κυκλοφορήσει μεταξύ των εργαζομενων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Τυχερός μέσα στην ατυχία του όπως λέει το κλισέ... ελπίζω να πήραν μέτρα για να μην κυκλοφορήσει μεταξύ των εργαζομενων.

Δεν έχω ιδέα αλλά είναι σοβαρή επιχείρηση οπότε πιστεύω πως ναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Στη δουλειά του άντρα μου έχουν κρούσμα. Πάλι καλά που έχει 11 μέρες να πάει..

Δηλαδή εάν δεν είχε συμβεί το ατύχημα,και πήγαινε,λογικα θα επρεπε να έχεις ειδοποιήσει τον παιδικο και τωρα αυτος να είχε κλείσει? Έτσι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Δηλαδή εάν δεν είχε συμβεί το ατύχημα,και πήγαινε,λογικα θα επρεπε να έχεις ειδοποιήσει τον παιδικο και τωρα αυτος να είχε κλείσει? Έτσι γίνεται?

Ε δεν φαντάζομαι να κλείνει ολόκληρος σταθμός αν σε μια εταιρία που δουλεύει ένας μπαμπάς βρεθεί κρούσμα. Θα είχε κάνει άμεσα τεστ και ανάλογα το αποτέλεσμα δεν θα πήγαινε ο μικρός σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Δηλαδή εάν δεν είχε συμβεί το ατύχημα,και πήγαινε,λογικα θα επρεπε να έχεις ειδοποιήσει τον παιδικο και τωρα αυτος να είχε κλείσει? Έτσι γίνεται?

Φαντάζομαι θα εκλεινε αν νοσουσε γονιός παιδιού όχι συνάδελφος γονιού παιδιού. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Φαντάζομαι θα εκλεινε αν νοσουσε γονιός παιδιού όχι συνάδελφος γονιού παιδιού. 

δεν κλείνει μονάδα επειδή νοσεί συγγενής.... απλώς απουσιάζει το παιδί που αρρώστησε ο γονιός. μόνο αν καταφέρουν να κάνουν τεστ στο παιδί κ βγει θετικό θα κλείσει το τμήμα του. μέχρι τώρα σπάνια έκαναν τεστ σε συγγενή κρούσματος χωρίς συμπτώματα. κανονικά βέβαια στους μαθητες θα έπρεπε γιατί έρχονται σε επαφή με πολύ κόσμο, αλλά φοβάμαι ότι αν δεν το πληρώσει ο γονιός μόνος του, δεν θα γίνει.

Επεξεργάστηκαν by Έσπερος
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

δεν κλείνει μονάδα επειδή νοσεί συγγενής.... απλώς απουσιάζει το παιδί που αρρώστησε ο γονιός. μόνο αν καταφέρουν να κάνουν τεστ στο παιδί κ βγει θετικό θα κλείσει το τμήμα του. 

Αυτό ακούγεται λογικό. Αλλιώς δεν θα είχε μείνει τίποτα ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αυτό ακούγεται λογικό. Αλλιώς δεν θα είχε μείνει τίποτα ανοιχτό.

Ε ναι με τέτοιο βαθμό εξάπλωσης πλέον, δεν μπορούν να γίνουν αυτά. Όμως σε συγγενείς θα έπρεπε να κάνουν τεστ αν είναι μαθητες ή λόγω δουλειάς έρχονται σε επαφή με πολύ κόσμο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ε ναι με τέτοιο βαθμό εξάπλωσης πλέον, δεν μπορούν να γίνουν αυτά. Όμως σε συγγενείς θα έπρεπε να κάνουν τεστ αν είναι μαθητες ή λόγω δουλειάς έρχονται σε επαφή με πολύ κόσμο. 

Σε κανεναν δεν κανουν τεστ χωριςσυμπτωματα γιατι δεν εχουν αρκετα τεστ. Αν παρεις τηλεφωνο τον ΕΟΔΥ επειδη θεωρεις οτι χρειαζεσαι τεστ για οποιονδηποτε λογο  συνηθως προσπαθουν να σε αποτρεψουν. Υπαρχει βεβαια και η επιλογη του ιδιωτικου, ομως ειναι αρκετα ακριβο και δεν μπορεις να το κανεις καθε τοσο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Σε κανεναν δεν κανουν τεστ χωριςσυμπτωματα γιατι δεν εχουν αρκετα τεστ. Αν παρεις τηλεφωνο τον ΕΟΔΥ επειδη θεωρεις οτι χρειαζεσαι τεστ για οποιονδηποτε λογο  συνηθως προσπαθουν να σε αποτρεψουν. Υπαρχει βεβαια και η επιλογη του ιδιωτικου, ομως ειναι αρκετα ακριβο και δεν μπορεις να το κανεις καθε τοσο!

Ναι το έχω καταλάβει. Ακούσαμε κ περιστατικά στο νησί που με το ζόρι έγιναν σε συγγενείς α βαθμού επειδή μεσολάβησαν οι υπηρεσίες τους, μόνο γι αυτό (εδώ δεν έχουμε ιδιωτικό εργαστήριο που να κάνει).  

Η έλλειψη τεστ εξακολουθεί να είναι παγκόσμια; 

Λογικά τώρα που δεν θα έχουμε τουρισμό, δεν θα περιοριστούν κ τα τεστ στα αεροδρόμια; άρα θα περισσεύουν για τους Έλληνες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Φαντάζομαι θα εκλεινε αν νοσουσε γονιός παιδιού όχι συνάδελφος γονιού παιδιού. 

Εμάς πριν την καραντίνα υπήρξε κρούσμα σε γονέα παιδιού, έκανε το παιδί το τεστ και βγήκε αρνητικό, δεν έκλεισε το σχολείο απλά ο μαθητής δεν έρχονταν, μετά έγινε το λοκ νταουν οπότε δεν ξέρω με ποιες προυποθέσεις και πότε θα γυρνούσε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εμάς πριν την καραντίνα υπήρξε κρούσμα σε γονέα παιδιού, έκανε το παιδί το τεστ και βγήκε αρνητικό, δεν έκλεισε το σχολείο απλά ο μαθητής δεν έρχονταν, μετά έγινε το λοκ νταουν οπότε δεν ξέρω με ποιες προυποθέσεις και πότε θα γυρνούσε.

Το παιδί κ μόνο επειδή είχε συγγενή σπίτι θα έπρεπε να μείνει 14 μέρες. Βέβαια αυτό που δεν έχω καταλάβει, μπορεί πχ ο ασθενής να μιλήσει τους συγγενείς του την 8η μέρα πχ κ να το περάσουν ήπια κ να επιστρέψουν μετά κ να είναι φορείς; γιατί σ ένα σπίτι πόση απομόνωση είναι εύκολο να υπάρξει; ειδικά μεταξύ γονέων κ παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι το έχω καταλάβει. Ακούσαμε κ περιστατικά στο νησί που με το ζόρι έγιναν σε συγγενείς α βαθμού επειδή μεσολάβησαν οι υπηρεσίες τους, μόνο γι αυτό (εδώ δεν έχουμε ιδιωτικό εργαστήριο που να κάνει).  

Η έλλειψη τεστ εξακολουθεί να είναι παγκόσμια; 

Λογικά τώρα που δεν θα έχουμε τουρισμό, δεν θα περιοριστούν κ τα τεστ στα αεροδρόμια; άρα θα περισσεύουν για τους Έλληνες. 

Η μεγαλη ελλειψη προεκυψε γιατι εγιναν τεστ σε ολους τους εργαζομενους δημοσιων νοσοκομειων που γυρισαν απο αδεια. Λογικα σε λιγο καιρο θα μειωθουν τα προληπτικα.

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν από τους βρεφονηπιακούς που εκλεισε για δύο εβδομάδες δεν θυμάμαι Μοσχάτο ή Κορυδαλλό, διάβασα ότι έγινε λόγω του ότι νόσησε ο πατέρας του νηπίου, για αυτό το είπα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Σε έναν από τους βρεφονηπιακούς που εκλεισε για δύο εβδομάδες δεν θυμάμαι Μοσχάτο ή Κορυδαλλό, διάβασα ότι έγινε λόγω του ότι νόσησε ο πατέρας του νηπίου, για αυτό το είπα.

ήταν δημοτικός; γιατί οι δήμοι νομίζω έχουν δικαιοδοσία να κλείνουν μοναδες, ειδικά σταθμούς που είναι απολύτως δικού τους ελέγχου. Μήπως έκλεισε απλώς για απολύμανση; 

 

περσι προ καραντίνας (δυο μέρες πριν νομίζω) έκλεισαν τα μισά σχολεία του γάλατσιού λόγω κρούσματος κ ο δήμος έκλεισε προληπτικά τους δημοτικούς σταθμούς, ενώ για τα σχολεία δεν μπορούσε να πάρει απόφαση, μόνο 1-2 μέρες για απολύμανση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είπα να κάνω μια φιλότιμη προσπάθεια να συνηθίσει το παιδί λίγο τη μάσκα μιας και από Δευτέρα θα τη φοράει σχολείο (α δημοτικού). Πλήρης αποτυχία! Δεν φέρνει καμιά σοβαρή αντίρρηση να τη φορέσει, λίγο στην αρχή γκρινιάζει ότι δεν είναι καθαρός ο αέρας εκεί μέσα αλλά οκ.  

Κατα άλλα Βατερλώ! Την κατεβάζει συνέχεια στη μύτη, μασάει το πάνω μέρος της (!), την τραβολογαει ασταμάτητα... Εχτές του έπεσε, εκεί που την πείραζε, μέσα στο σούπερ μάρκετ και την σήκωσε και την φόρεσε ξανά πριν προλάβω να τον σταματήσω! Φυσικά τα βρωμοχερα του όλο στη μάσκα. 

Δεν ξέρω αν ο δικός μου είναι υπερκινητικός ή εγώ κάτι κάνω λάθος αλλά πλέον ανησυχώ για την υγεία του. Αν δεν μάθει να τη φοράει σωστά, θα φοράει συνεχώς ένα βρώμικο πανί, το οποίο θα γλύφει κιόλας!

Προσπαθώ να του δείξω να το κάνει σωστά χωρίς να τον πρήζω και αντιδράσει και νευριάζει. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...