Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

δεν θεωρώ απλό όμως να αρχίσεις να αφήνεις παιδιά χωρίς μάσκα. 

 

Γιατί δεν το θεωρείς απλό αλήθεια? Γιατί όντως πιστεύεις ότι τα παιδιά κινδυνεύουν από το κορονοιό και έτσι προστατεύεις αυτά και τους δικούς τους ή γιατί φοβάσαι μην σου ζητήσουν ευθύνες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Mary1976 είπε:

 

Γιατί δεν το θεωρείς απλό αλήθεια? Γιατί όντως πιστεύεις ότι τα παιδιά κινδυνεύουν από το κορονοιό και έτσι προστατεύεις αυτά και τους δικούς τους ή γιατί φοβάσαι μην σου ζητήσουν ευθύνες. 

Και για το πρώτο κ για το δεύτερο. λιγότερο για το δεύτερο γιατί ξέρω ότι πιο πιθανό είναι να βρω τον μπελά μου γιατί κάποιος πιέστηκε με τη μάσκα. Αλλά δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. δεν τίθεται θέμα προσωπικής άποψης σ αυτό το ζήτημα.

Δηκαδη θεωρείς απλό, αν υπάρχει διαταγή ότι η μάσκα είναι υποχρεωτική, να αρχίσεις τις εξαιρέσεις; δεν βρίσκω τίποτα απλό σε αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως διοικητικά πρόστιμα δε μπορούν να επιβληθούν με εγκυκλίους ενός υπουργού....δε νομίζω οτι προβλέπεται κάποιου τέτοιου είδους ποινή οσον αφορά τα σχολεία. Συνεπώς το μοναδικό που μπορεί να γίνει είναι να αξιοποιηθούν οι δυνατοτητες εντός του σχολικού κανονισμού...άρα στην πραξη τιποτα δε μπορεις να κανεις, με τα σημερινά δεδομένα, στους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Πάντως διοικητικά πρόστιμα δε μπορούν να επιβληθούν με εγκυκλίους ενός υπουργού....δε νομίζω οτι προβλέπεται κάποιου τέτοιου είδους ποινή οσον αφορά τα σχολεία. Συνεπώς το μοναδικό που μπορεί να γίνει είναι να αξιοποιηθούν οι δυνατοτητες εντός του σχολικού κανονισμού...άρα στην πραξη τιποτα δε μπορεις να κανεις, με τα σημερινά δεδομένα, στους γονείς.

Ε τότε δεν υπάρχει άλλη λύση παρα μόνο να μην αφήσεις κάποιον να μπει στο σχολείο χωρίς μάσκα κ ας βγάλει άκρη ο γονιός. άσχημο για το παιδί αλλά το θα κάνουμε; αν ένα είναι χωρίς μάσκα τα υπόλοιπα θα δεχτούν να τη φορέσουν; 

 

παντως το κλίμα που καταλαβαίνω είναι ότι πολλοί εκπαιδευτικοί πιστεύουν ότι σε ένα μήνα θα αλλάξει η οδηγία γιατί θα υπάρχουν γκρίνιες κ λιποθυμίες κ δυςφορια κλπ. κ φοβάμαι ότι πολλοί θα αρχίσουν τα στραβά μάτια σε μάσκες με τη μύτη έξω ή το κορυφαίο να τη βγάζουν για να μιλήσουν κ να τη φοράνε μετά, που τότε δεν προστατεύουν κανέναν.,.,,

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Και για το πρώτο κ για το δεύτερο. λιγότερο για το δεύτερο γιατί ξέρω ότι πιο πιθανό είναι να βρω τον μπελά μου γιατί κάποιος πιέστηκε με τη μάσκα. Αλλά δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. δεν τίθεται θέμα προσωπικής άποψης σ αυτό το ζήτημα.

Δηκαδη θεωρείς απλό, αν υπάρχει διαταγή ότι η μάσκα είναι υποχρεωτική, να αρχίσεις τις εξαιρέσεις; δεν βρίσκω τίποτα απλό σε αυτό. 

 

Νομίζω ότι συνέχεια γίνονται εξαιρέσεις, κανόνες τροποποιούνται από τη συνήθεια ή πέφτουν σε αχρηστία, παντού όχι μόνο στα σχολεία που πρέπει το περιβάλλον να είναι περισσότερο δημιουργικό και ελαστικό σε αρκετά πράγματα. Δηλαδή εσείς στο σχολείο τα κάνετε όλα by the book?   

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mary1976 είπε:

 

Νομίζω ότι συνέχεια γίνονται εξαιρέσεις, κανόνες τροποποιούνται από τη συνήθεια ή πέφτουν σε αχρηστία, παντού όχι μόνο στα σχολεία που πρέπει το περιβάλλον να είναι περισσότερο δημιουργικό και ελαστικό σε αρκετά πράγματα. Δηλαδή εσείς στο σχολείο τα κάνετε όλα by the book?   

Δεν μπορούμε να είμαστε ελαστικοί σε απουσίες κ σε βαθμολογίες. ούτε να πάμε περισσότερους περιπάτους ή εκδρομή χωρίς τις απαιτούμενες διαδικασίες. δεν μπορούμε να βάλουμε περισσότερα διαγωνίσματα ή εξετάσεις εκτός οδηγιών. στους τύπους ναό τα κάνουμε όλα όπως πρέπει γιατί δεν γίνεται αλλιώς. στην ουσία, πολλά δεν γίνονται όπως πρέπει. αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να μην τηρηθεί μια οδηγία ότι η μάσκα είναι υποχρεωτική. δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείτε δηλαδή. 

 

Just now, Yovanna είπε:

Eσύ πώς το έχεις σκεφτεί? Αν ο δάσκαλος έχει την δικαιοδοσία να μην επιτρέψει την είσοδο ενός μαθητή χωρίς μάσκα, οκ άντε και το έκανε. Αν κάποιο παιδάκι στην τάξη την βγάλει, μπορείς να πεις Ελενίτσα μην ξεχνάς τη μασκούλα σου. Από και  ύστερα γίνεται να κάνει ο δάσκαλος το μπάτσο στα παιδάκια αν έχουν τη μύτη έξω, αν την τραβάνε συνέχεια, αν την πιάνουν και μετά τρίβουν τα ματάκια τους κτλ? Γιατί όλα αυτά θα γίνονται συνεχώς. Δεν νομίζω να ζητάει το κράτος κάτι τέτοιο από τους εκπαιδευτικούς. Τώρα αν κάποιος το πάρει τόσο ζεστά  και ασχολείται συνεχώς με τις μάσκες των παιδιών, μπορεί να κάνει μάθημα της προκοπής?

 

τις πρώτες μέρες λογικά αυτό θα πρέπει να κάνει. δεν γίνεται αλλιώς. στο κάτω κάτω είναι κ θέμα εκπαίδευσης στην κοινωνική πραγματικότητα. έτσι κ αλλιώς τι νομίζεις, ότι στο μάθημα δεν ασχολείσαι ποτέ με κάτι άσχετο; μέρος της ρουτίνας θα γίνει, δύσκολα διαχειρίσιμο για τα μικρά. στα μεγάλα θα είναι απλα ενοχλητικό. αλλά μην ανησυχείτε, πιο πιθανό είναι να υπάρχουν εκπτώσεις στη μάσκα παρα να γίνει φορτικός ο καθηγητής. αυτό είναι το κλίμα όπως έχω καταλάβει. εγω σαν γονιός θα τρελαθνομουν αν μάθαινα ότι δεν ασχολούνται κε τη σωστή χρήση της μάσκας αλλά μάλλον λίγοι θα είναι αυτοί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ε τότε δεν υπάρχει άλλη λύση παρα μόνο να μην αφήσεις κάποιον να μπει στο σχολείο χωρίς μάσκα κ ας βγάλει άκρη ο γονιός. άσχημο για το παιδί αλλά το θα κάνουμε; αν ένα είναι χωρίς μάσκα τα υπόλοιπα θα δεχτούν να τη φορέσουν; 

 

παντως το κλίμα που καταλαβαίνω είναι ότι πολλοί εκπαιδευτικοί πιστεύουν ότι σε ένα μήνα θα αλλάξει η οδηγία γιατί θα υπάρχουν γκρίνιες κ λιποθυμίες κ δυςφορια κλπ. κ φοβάμαι ότι πολλοί θα αρχίσουν τα στραβά μάτια σε μάσκες με τη μύτη έξω ή το κορυφαίο να τη βγάζουν για να μιλήσουν κ να τη φοράνε μετά, που τότε δεν προστατεύουν κανέναν.,.,,

 

Νομίζω ότι το να μην αφήσεις το παιδί να μπει  δεν λύνει το πρόβλημα. Θα δημιουργηθούν εντάσεις και αντιδράσεις. Εσύ ειδικά που δουλεύεις σε επαρχεία καταλαβαίνεις σε τί θέση μπορεί να μπεις αν αρχίσεις να τσακώνεσαι με γονείς. 

 

Πάντως όλα αυτά θα τα δούμε μέχρι τότε. Συμφωνώ με τους συναδέλφους σου ότι μπορεί να αλλάξουν οι οδηγίες. Ακόμα άλλωστε νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιος νόμος ή υπουργική απόφαση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 

Νομίζω ότι το να μην αφήσεις το παιδί να μπει  δεν λύνει το πρόβλημα. Θα δημιουργηθούν εντάσεις και αντιδράσεις. Εσύ ειδικά που δουλεύεις σε επαρχεία καταλαβαίνεις σε τί θέση μπορεί να μπεις αν αρχίσεις να τσακώνεσαι με γονείς. 

 

Πάντως όλα αυτά θα τα δούμε μέχρι τότε. Συμφωνώ με τους συναδέλφους σου ότι μπορεί να αλλάξουν οι οδηγίες. Ακόμα άλλωστε νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιος νόμος ή υπουργική απόφαση. 

σήμερα δημοσιεύτηκε η κυα που ορίζει την υποχρεωτική μάσκα σε εσωτερικούς χώρους (άρα κ τάξεις κ τουαλέτες κ διαδρόμους). 

 

επιμενω ότι δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε πιο απλό να δεχτείς κάποιον χωρίς μάσκα σε σχέση με το να του απαγορεύσεις την είσοδο. κ γιατί να τσακωθείς; δεν επιτρέπεται, τελείωσε. αν αρχίσεις να το συζητάς χάνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

.... εγω σαν γονιός θα τρελαθνομουν αν μάθαινα ότι δεν ασχολούνται κε τη σωστή χρήση της μάσκας αλλά μάλλον λίγοι θα είναι αυτοί. 

 

Ναι μάλλον έχουμε άλλη οπτική για το θέμα.  Ούτε καν, εγώ θα τρελαινόμουν αν μάθαινα ότι πίεζαν το παιδί για τη μάσκα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mary1976 είπε:

 

Ναι μάλλον έχουμε άλλη οπτική για το θέμα.  Ούτε καν, εγώ θα τρελαινόμουν αν μάθαινα ότι πίεζαν το παιδί για τη μάσκα. 

μα αφού είναι υποχρεωτικό!!! δεν σου λέω ότι συμφωνώ με μάσκα στα νήπια ή τα πρωτάκια, αλλά είναι υποχρεωτικό. τελείωσε. ούτε ιδιορρυθμία του δασκάλου ούτε πολιτική του σχολείου. υποχρεωτικό σημαίνει φροντίζεις να τηρηθεί. δεν είναι καν κάτι υποκειμενικό που μπορεί άλλος να το βλέπει έτσι άλλος αλλιως. κ μιλάμε κ για πάρε πολύ σοβαρό θέμα. δηλαδή η παραβίαση των νόμων είναι ανεκτή όπου δεν μας βολεύει; δεν το καταλαβαίνω αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

μα αφού είναι υποχρεωτικό!!! δεν σου λέω ότι συμφωνώ με μάσκα στα νήπια ή τα πρωτάκια, αλλά είναι υποχρεωτικό. τελείωσε. ούτε ιδιορρυθμία του δασκάλου ούτε πολιτική του σχολείου. υποχρεωτικό σημαίνει φροντίζεις να τηρηθεί. δεν είναι καν κάτι υποκειμενικό που μπορεί άλλος να το βλέπει έτσι άλλος αλλιως. κ μιλάμε κ για πάρε πολύ σοβαρό θέμα. δηλαδή η παραβίαση των νόμων είναι ανεκτή όπου δεν μας βολεύει; δεν το καταλαβαίνω αυτό. 

 

Βρε Εσπερος πια παραβίαση νόμων? Παραβίαση νόμων από πεντάχρονα και εξάχρονα (ακόμα και από 12χρονα) το να κατεβάζουν τη μάσκα μέσα στην τάξη, να την βγάζουν, να την ανταλλάσσουν (χαχα) ? Για σχολεία μιλάμε όχι για φυλακές!   

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 

Βρε Εσπερος πια παραβίαση νόμων? Παραβίαση νόμων από πεντάχρονα και εξάχρονα (ακόμα και από 12χρονα) το να κατεβάζουν τη μάσκα μέσα στην τάξη, να την βγάζουν, να την ανταλλάσσουν (χαχα) ? Για σχολεία μιλάμε όχι για φυλακές!   

παραβίαση είναι ο δάσκαλος που το επιτρέπει. κανονικά κ γι αυτό θα μπορούσε να προβλεφθεί πρόστιμο αν το καταγγείλει γονιός κ εύχομαι να γίνει. κ να προβλεφθεί κ να το κάνουν γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

μα αφού είναι υποχρεωτικό!!! δεν σου λέω ότι συμφωνώ με μάσκα στα νήπια ή τα πρωτάκια, αλλά είναι υποχρεωτικό. τελείωσε. ούτε ιδιορρυθμία του δασκάλου ούτε πολιτική του σχολείου. υποχρεωτικό σημαίνει φροντίζεις να τηρηθεί. δεν είναι καν κάτι υποκειμενικό που μπορεί άλλος να το βλέπει έτσι άλλος αλλιως. κ μιλάμε κ για πάρε πολύ σοβαρό θέμα. δηλαδή η παραβίαση των νόμων είναι ανεκτή όπου δεν μας βολεύει; δεν το καταλαβαίνω αυτό. 

Κάτσε, περίμενε. Μιλάς τώρα για παραβίαση του νόμου από 6άχρονα.. Είναι υποχρεωτική η έλευση των μαθητών με μάσκα, σωστά? Επειδή δεν το έχω παρακολουθήσει πολύ γιατί ο δικός μου πηγαίνει ακόμη παιδικό, επιβάλλεται ο καθηγητής να επιβλέπει ότι γίνεται συνεχής και ορθή χρήση της μάσκας? Είναι στα καθήκοντα του? Υπάρχει τέτοια ενημέρωση?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτό που έχω καταλάβει για την χρήση μάσκας απο παιδιά σε μικρή ηλικία (νήπιο ) εξαρτάται από τους γονείς, σίγουρα θέλουν χρόνο να προσαρμοστούν όπως γίνεται με τα πάντα στην ζωή τους, θέλει πολύ συζήτηση επιμονή και φυσικά υπομονή, εκεί έχω καταλήξει βλέποντας τον γιο μου, ένα παιδί πολυ αντιδραστικό στα πάντα, και όμως όταν κατάλαβε πως δνε υπάρχει η επιλογή μια χαρά την δέχθηκε, εννοείται πως προπονούμαστε για την σωστή χρήση  όμως πλέον του είναι δεδομένο πως θα την βάλει. Θεωρώ πως αν με άκουγε να ακυρώνω την χρήση της θα ήταν πολύ πιο δύσκολο όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Κάτσε, περίμενε. Μιλάς τώρα για παραβίαση του νόμου από 6άχρονα.. Είναι υποχρεωτική η έλευση των μαθητών με μάσκα, σωστά? Επειδή δεν το έχω παρακολουθήσει πολύ γιατί ο δικός μου πηγαίνει ακόμη παιδικό, επιβάλλεται ο καθηγητής να επιβλέπει ότι γίνεται συνεχής και ορθή χρήση της μάσκας? Είναι στα καθήκοντα του? Υπάρχει τέτοια ενημέρωση?

η συνεχής χρήση είναι καθήκον του διευθυντή κ υποδιευθυντή κ φυσικά κατ επέκταση κ των καθηγητών. το λέει η κυα. γθα την ορθή χρήση επαφίεται στις αντοχές των εκπαιδευτικών δυστυχώς. 

Ειδικότερα, σύμφωνα με την εγκύκλιο με την έναρξη του σχολικού έτους 2020-21 οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές, το κάθε είδους προσωπικό, καθώς και οι επισκέπτες σε όλες τις σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, υποχρεούνται να φέρουν προστατευτική μη ιατρική μάσκα σε όλους τους εσωτερικούς χώρους των σχολείων.

1. Η λειτουργία των σχολικών μονάδων γίνεται τηρουμένων των ακόλουθων κανόνων:

α. Είναι υποχρεωτική η χρήση προστατευτικής μη ιατρικής μάσκας στους εσωτερικούς χώρους.

 

 
 

β. Αποφυγή συγχρωτισμού.

γ. Συχνός καθαρισμός των χεριών με χρήση νερού και σαπουνιού ή με αλκοολούχο αντισηπτικό διάλυμα.

δ. Καθαρισμός αιθουσών, επιφανειών και εξοπλισμού μετά από κάθε χρήση και εξασφάλιση επαρκούς φυσικού αερισμού των αιθουσών.

ε. Ύπαρξη αλκοολούχου αντισηπτικού διαλύματος.

2. Οι Προϊστάμενοι/νες, οι Διευθυντές/τριες των σχολικών μονάδων φροντίζουν ώστε να λαμβάνονται όλα τα κατάλληλα μέτρα ασφάλειας και προφύλαξης μαθητών και εκπαιδευτικών, σύμφωνα με τα ανωτέρω και βάσει των οδηγιών της Διεύθυνσης της Δημόσιας Υγείας του υπουργείου Υγείας και του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 

Βρε Εσπερος πια παραβίαση νόμων? Παραβίαση νόμων από πεντάχρονα και εξάχρονα (ακόμα και από 12χρονα) το να κατεβάζουν τη μάσκα μέσα στην τάξη, να την βγάζουν, να την ανταλλάσσουν (χαχα) ? Για σχολεία μιλάμε όχι για φυλακές!   

 

Just now, Yovanna είπε:

Κάτσε, περίμενε. Μιλάς τώρα για παραβίαση του νόμου από 6άχρονα.. Είναι υποχρεωτική η έλευση των μαθητών με μάσκα, σωστά? Επειδή δεν το έχω παρακολουθήσει πολύ γιατί ο δικός μου πηγαίνει ακόμη παιδικό, επιβάλλεται ο καθηγητής να επιβλέπει ότι γίνεται συνεχής και ορθή χρήση της μάσκας? Είναι στα καθήκοντα του? Υπάρχει τέτοια ενημέρωση?

βρε κοριτσια η εσπερος εννοει απλα οτι οσο μπορει ναι θα τους κανει παρατηρηση οπως κανει παρατηρηση κ οταν κανουν φασαρια δεν πιεζει κανενα παιδακι οταν θα του πει να φορεσει την μασκα του. κ αν καποιο της πει οτι ζεσταινετε θα βρει μια λυση μπορει να του αλλαξει θεση κοντα στο παραθυρο καπως θα προσαρμοστει . αμα οντως κανει τα στραβα ματια πιο το νοημα. ενταξει δεν θα τα βλεπει παντα αλλα οσο μπορει θα το λεει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

παραβίαση είναι ο δάσκαλος που το επιτρέπει. κανονικά κ γι αυτό θα μπορούσε να προβλεφθεί πρόστιμο αν το καταγγείλει γονιός κ εύχομαι να γίνει. κ να προβλεφθεί κ να το κάνουν γονείς.

Αν κατάλαβα καλά, εύχεσαι να κάνει κάποιος γονιός καταγγελία στη δασκάλα σε περίπτωση που δεν εποπτεύει / επιβάλλει την ορθή χρήση μάσκας σε όλα τα παιδιά? Πχ η Αννούλα , 6 χρονών , έχει την μυτούλα της έξω από την μάσκα. Εκδοχή νο 1 Δασκάλα: Αννούλα ανέβασε τη μάσκα σου. Αννούλα: δεν αντέχω κυρία, δεν μπορώ να αναπνεύσω, ζεσταίνομαι, δεν αντέχω άλλο. Δασκάλα: Λυπάμαι , αλλά είναι υποχρεωτικό, το ορίζει ο νόμος. Η Αννούλα κλαίει. Η δασκάλα συνεχίζει το μάθημα, ήσυχη ότι έκανε το σωστό. Εκδοχή νο 2. Η δασκάλα λέει στην Αννούλα ότι μπορεί να την έχει για λίγο μισοκατεβασμένη εφόσον δυσφορεί. Θα ευχόσουν λοιπόν να μεταφέρει το περιστατικό στους γονείς του κάποιο παιδάκι από την τάξη και να καταγγείλουν τη δασκάλα? Αν το παιδάκι λιποθυμούσε μετά από πίεση της δασκάλας να κάνει το "σωστό", εκεί δεν σηκώνει καταγγελία το πράγμα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

 

βρε κοριτσια η εσπερος εννοει απλα οτι οσο μπορει ναι θα τους κανει παρατηρηση οπως κανει παρατηρηση κ οταν κανουν φασαρια δεν πιεζει κανενα παιδακι οταν θα του πει να φορεσει την μασκα του. κ αν καποιο της πει οτι ζεσταινετε θα βρει μια λυση μπορει να του αλλαξει θεση κοντα στο παραθυρο καπως θα προσαρμοστει . αμα οντως κανει τα στραβα ματια πιο το νοημα. ενταξει δεν θα τα βλεπει παντα αλλα οσο μπορει θα το λεει. 

Ναι. Βασικά θέλω να πω ότι δεν μπορούμε να ξεκινήσουμε με τη λογική ότι θα κάνουμε τα στραβά μάτια. Βέβαια εγω το «έμφαση στην εκπαίδευση ως τη γ δημοτικού» αρχικά το είχα καταλάβει σαν ένα παράθυρο χαλαρότητας. Σίγουρα όμως δεν μπορώ να διανοηθώ λογικές ότι δεν θα τσακωθούμε με γονείς ή θα λέμε δεν πειράζει κατεβάστε τη στο πιγούνι ή ενταξει αφού έχει ζέστη βγάλετε τη κ τετοια. και καλό είναι να μην καλλιεργούνται κ προσδοκίες στα παιδιά. από κει κ πέρα, λογικά θα ξεφεύγουν μύτες έξω κ τρίψιμο ματιών κ τετοια, αλλά δεν μπορούμε κ εξαρχής να πούμε ότι αυτό το παιχνίδι είναι χαμένο. Κ όταν κάποιος πει ότι πραγματικά νιώθει δυσφορία, θα δούμε πώς θα το χειριστούμε (απαντάω σε εσένα @Yovanna). Άλλο να τονίσεις κ να επιβλέπεις κ να επιμεινεισ για την ορθή χρήση κ να κρίνεις ποτέ θα κανεις την εξαίρεση κ άλλο να ξεκινήσεις με τη λογική ότι δεν πειράζει, παιδιά είναι μην τα πιέσω κ δεν έγινε κάτι να έχουν έξω τη μύτη.

 

επαναλαμβανω όμως ότι είναι το μόνο -λειψό-  μέτρο που έχουμε. κ λογικά σε κάποιο βαθμό θα προφυλάξει κ από άλλες ιώσεις άρα λιγότερες απουσίες άρα άλλο ένα κέρδος. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Έσπερος, νομίζω ότι είσαι κάπως αυστηρή, ειδικά αυτό με την καταγγελία. Από την άλλη όπως είπα εγώ έχω στο νου μου παιδιά ηλικίας του γιού μου, δηλαδή α δημοτικού, οπότε έχω άλλες προσδοκιες από το σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως αν έρθει ο γιος μου και μου πει πως υπάρχουν  παιδιά μέσα στην τάξη είναι χωρίς μάσκα επειδή πιέζονται θα διαμαρτυρηθώ στο σχολείο.

Όλοι γνωρίζουμε πως ο δάσκαλος / καθηγητής αν αφήσει ένα παιδί χωρίς τότε θα είναι όλα τα παιδιά χωρίς μάσκα,θα πουν '' αφού άφησες τον Χ πρέπει να αφήσεις και τον Ψ''.

Εγώ αυτό που είπα στην δασκάλα (λόγω του άσθματος που έχει το παιδί και μόνο) αν τον δει να πιέζεται να βγει για πέντε λεπτά έξω στην αυλή, το ίδιο έχω πει και στον ίδιο, να μην βγάλει την μάσκα στην τάξη αλλά να ζητήσει να βγει στην αυλή, δεν νομίζω πως αυτό είναι πολυ δύσκολο. Σίγουρα θα υπάρξουν προβλήματα, σίγουρα θα υπάρξουν αντιδράσεις όμως ας εκπαιδεύσουμε τα παιδιά μας να σέβονται και να τηρούν τους κανόνες και πλέον η μάσκα είναι κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Δεν ξέρω Έσπερος, νομίζω ότι είσαι κάπως αυστηρή, ειδικά αυτό με την καταγγελία. Από την άλλη όπως είπα εγώ έχω στο νου μου παιδιά ηλικίας του γιού μου, δηλαδή α δημοτικού, οπότε έχω άλλες προσδοκιες από το σχολείο. 

ε οπως κ στο νηπιο η δασκαλα δεν τα εβαζε σε ταξη οταν καναν φασαρια τσακωνοντουσαν για παιχνιδια αν φερναν απαγορευμενα πραγματα απο το σπιτι? ετσι κ τωρα αυτη η παρατηρηση θα γινετε . η καταγγελια θα πηγαινε σε μια ταξη που η δασκαλα αφηνει ολα τα παιδια χωρις μασκα επειδη σκεφτηκε δεν πειραζει αστα τα κακομοιρα. ναι εκει ενας γονιος που το παιδι του εχει προβλημα κ θα αρρωστησει σοβαρα θα μπορουσε ανετα να την καταγγειλει γιατι δεν εφαρμοζει τιποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εμένα πάντως αν έρθει ο γιος μου και μου πει πως υπάρχουν  παιδιά μέσα στην τάξη είναι χωρίς μάσκα επειδή πιέζονται θα διαμαρτυρηθώ στο σχολείο.

Όλοι γνωρίζουμε πως ο δάσκαλος / καθηγητής αν αφήσει ένα παιδί χωρίς τότε θα είναι όλα τα παιδιά χωρίς μάσκα,θα πουν '' αφού άφησες τον Χ πρέπει να αφήσεις και τον Ψ''.

Εγώ αυτό που είπα στην δασκάλα (λόγω του άσθματος που έχει το παιδί και μόνο) αν τον δει να πιέζεται να βγει για πέντε λεπτά έξω στην αυλή, το ίδιο έχω πει και στον ίδιο, να μην βγάλει την μάσκα στην τάξη αλλά να ζητήσει να βγει στην αυλή, δεν νομίζω πως αυτό είναι πολυ δύσκολο. Σίγουρα θα υπάρξουν προβλήματα, σίγουρα θα υπάρξουν αντιδράσεις όμως ας εκπαιδεύσουμε τα παιδιά μας να σέβονται και να τηρούν τους κανόνες και πλέον η μάσκα είναι κανόνας.

@Mary1976 δεν τα λέω μόνο εγω. δες τις κοπέλες πιο πάνω. 

 

Δεν είναι θέμα αυστηρότητας στα παιδιά. είναι θέμα υγείας. λογικά κάθε σχολείο θα βρει τρόπους να αντιμετωπίσει περιστατικά δυσφοριας. Όμως είναι πολύ σοβαρό να λέμε ότι ένα σχολείο θα κάνει συστηματικά τα στραβά μάτια. Φυσικά σηκώνει καταγγελία αυτό. 

και φυσικά δεν θα το πεις απολυταρχικά. θα εξηγήσεις, θα πεις ότι κ εσυ ζεσταίνεσαι, θα δείξεις φωτο από κινεζάκια, από παιδάκια με καρκίνο, από γιατρούς που φορούν διπλές μάσκες, θα κανεις μια προετοιμασια. 

 

αν βέβαια το παιδί έρθει δασκαλεμένος ότι η  δασκάλα είναι απαράδεκτη που τα πιέζει κ ότι αυτό θα είναι μαρτύριο κ τα σχετικά, δεν θα το δεχτεί εύκολα. ήδη όμως είναι δύσκολη η ορθή χρήση, εκεί σίγουρα θα γίνουν αβλεψίες, μην σαμποτάρουμε κ την ίδια τη χρήση κατ’ αρχήν.

Link to comment
Share on other sites

H KYA πάντως λέει μεν για υποχρεωτική χρήση στους εσωτερικούς χώρους, αλλά μέχρι εκεί.

Με αυτή την ΚΥΑ, ως έχει, αν σου εμφανιστεί παιδί χωρίς μάσκα, τι θα κάνεις; μπορείς να του επιτρέψεις να μη μπει; νομίζω πως όχι. Δεν αναφέρει τίποτα σχετικό. Πάντως το θέμα δεν είναι στο πως θα έρθουν με μάσκες αλλά πως θα παραμείνουν με αυτές εντός της τάξης.

 

Θα ακολουθήσει λέει άλλη ΚΥΑ με λεπτομέρειες. Άντε να δούμε... Ειδικά αν μπούνε πρόστιμα έχει να παίξει ξύλο μεταξύ γονέων αλλά και γονέων-δασκάλων, να μου το θυμηθείτε.

 

Just now, ninaki80 είπε:

 

βρε κοριτσια η εσπερος εννοει απλα οτι οσο μπορει ναι θα τους κανει παρατηρηση οπως κανει παρατηρηση κ οταν κανουν φασαρια δεν πιεζει κανενα παιδακι οταν θα του πει να φορεσει την μασκα του. κ αν καποιο της πει οτι ζεσταινετε θα βρει μια λυση μπορει να του αλλαξει θεση κοντα στο παραθυρο καπως θα προσαρμοστει . αμα οντως κανει τα στραβα ματια πιο το νοημα. ενταξει δεν θα τα βλεπει παντα αλλα οσο μπορει θα το λεει. 

 

Το οποίο στο νηπιαγωγείο θα είναι του στυλ ανά πέντε λεπτά (και πολλά λέω). 

 

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ πάντως αυτό που έχω καταλάβει για την χρήση μάσκας απο παιδιά σε μικρή ηλικία (νήπιο ) εξαρτάται από τους γονείς, σίγουρα θέλουν χρόνο να προσαρμοστούν όπως γίνεται με τα πάντα στην ζωή τους, θέλει πολύ συζήτηση επιμονή και φυσικά υπομονή, εκεί έχω καταλήξει βλέποντας τον γιο μου, ένα παιδί πολυ αντιδραστικό στα πάντα, και όμως όταν κατάλαβε πως δνε υπάρχει η επιλογή μια χαρά την δέχθηκε, εννοείται πως προπονούμαστε για την σωστή χρήση  όμως πλέον του είναι δεδομένο πως θα την βάλει. Θεωρώ πως αν με άκουγε να ακυρώνω την χρήση της θα ήταν πολύ πιο δύσκολο όλο αυτό.

 

Συμφωνώ σε αυτό. Και μια χαρά θα πάνε με μάσκες τα μικράκια. Το μετά είναι το θέμα. Εντός της τάξης τι γίνεται. Μετά από ένα μήνα που θα έχουν βαρεθεί. Ήδη ο εκπαιδευμένος δικός σου, σου γύρισε με τη μύτη έξω. Και αυτό που λες για το αν νιώσει δυσφορία ας πάει έξω; τα υπόλοιπα γιατί να μη θέλουν; και τι θα κάνει η δασκάλα, ανά πέντε λεπτά και ένα έξω; αν πάθει κάποιο ατύχημα έξω;

 

 

Just now, ninaki80 είπε:

ε οπως κ στο νηπιο η δασκαλα δεν τα εβαζε σε ταξη οταν καναν φασαρια τσακωνοντουσαν για παιχνιδια αν φερναν απαγορευμενα πραγματα απο το σπιτι? ετσι κ τωρα αυτη η παρατηρηση θα γινετε . η καταγγελια θα πηγαινε σε μια ταξη που η δασκαλα αφηνει ολα τα παιδια χωρις μασκα επειδη σκεφτηκε δεν πειραζει αστα τα κακομοιρα. ναι εκει ενας γονιος που το παιδι του εχει προβλημα κ θα αρρωστησει σοβαρα θα μπορουσε ανετα να την καταγγειλει γιατι δεν εφαρμοζει τιποτα. 

Επίσης ένας γονιός που το παιδί του έχει πρόβλημα (όπως το ορίζει το αγαπητό μας Υπουργείο, έχει το δικαίωμα να το κρατήσει σπίτι. 

 

Εμένα πάλι αν μου έρθει το παιδί μου και μου πει ότι κάποια δε φορούσαν, θα του ξαναεξηγήσω γιατί εμείς φοράμε μάσκα, όσο μπορούμε περισσότερο και ποιους προστατεύουμε με αυτό. Δε θα βάλω τον δάσκαλο μπάτσο. Και δεν είναι, ούτε θα έπρεπε, ευθύνη του εξάχρονου να προστατεύσει το γενικό πληθυσμό για να το ζορίσω. Και ούτε θέλω από τον δάσκαλο να πιέσει το παιδί μου για τέτοιο λόγο. Μιλάω πάντα για μικρά παιδιά μέχρι 8-9 ετών, όχι γυμνασίου και πάνω.

 

Ειλικρινά δε θα ήθελα να είμαι εκπαιδευτικός αυτή τη χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Θεωρώ πως αν με άκουγε να ακυρώνω την χρήση της θα ήταν πολύ πιο δύσκολο όλο αυτό.

Θα συμφωνησω σε αυτό! Και εγώ ποτέ δεν του άφησα περιθώριο να αρνηθεί και την παρουσιάζω ως δεδομενο.

 

Αλλά δεν σου κρύβω πως στεναχωριεμαι πολύ όταν τον βλέπω σιωπηλο, να κάνει νοήματα ή μουρμουρητα φορώντας την μάσκα. Είναι πολύ ομιλητικό παιδι τις υπόλοιπες ώρες της μέρας.  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...