Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Εγώ δεν αναθαρρώ γιατί η οικονομία μπορεί να συνέλθει, οι άρρωστοι επίσης, φάρμακο θα βγει....αλλά οι ανθρώπινες σχέσεις ήταν διαρρηγμένες ήδη και τώρα εξαρθρώνονται μέχρι τελικής. Στο ανθρώπινο διαπροσωπικό επίπεδο, στο επίπεδο συνοχής της κοινωνίας, μόνο αποσάρθρωση έχουμε και κανείς δεν απασχολήθηκε για εξυγείανση αυτού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Kine δεν είναι η ανάγκη να κράξεις αυτόν που δεν κάθεται σπίτι,  είναι η επιτακτική ανάγκη να ΚΑΤΣΕΙ ΣΠΙΤΙ. Συγγνώμη εγώ δεν μπορώ να δείξω ενσυναισθηση σε κάποιον που κάνει του κεφαλιου του ενώ αποδεδειγμενα δεν πρέπει.  

 

Πανδημια έχουμε, προφανώς και η καθημερινότητα θα αλλάξει και τα πράγματα θα είναι γκρι για κάποιο διάστημα.  Ευχόμαστε να μην είναι μαύρα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine said:

@anemoni1989 Ευτυχώς το διάβασα κι αυτό...είχα αρχίσει να χάνω την ελπίδα μου, ότι ενδιαφέρεται κανείς πια για την ποιότητα ζωής του σε αυτόν τον κόσμο. 

 

Με τον φόβο του θανάτου (γιατί περί αυτού πρόκειται) έχουμε εγκαταλείψει την ίδια την ζωή. Και δεν εννοώ ότι δεν βγαίνουμε έξω όπως θα θέλαμε. Με ανησυχεί ο τρόπος που μιλάει ο ένας άνθρωπος για τον άλλο, ότι ο καθένας ψάχνει κάποιον να κατηγορήσει, όλοι κοιτάνε γύρω τους μην τυχόν τους πλησιάσει πολύ κανένας "υποπτος". Ολοι είναι ύποπτοι... Φτερνίζεσαι, σε κοιτούν με τρόμο. Βήχεις με ντροπή, ακόμη κι αν στραβοκατάπιες. Ο δημόσιος χώρος πεθαίνει, οι σχέσεις είναι εξ αποστάσεως (και φυσική απόσταση και συναισθηματική). 

 

Και όλα αυτά, προσωρινά. Για λίγο μόνο...και λίγο παραπάνω.

 

Με στεναχωρεί ιδιαίτερα, το πόσο πολύ έχει ανάγκη ο καθένας να δείξει με το δάχτυλο, αυτόν που βγήκε από το σπίτι του, αυτόν που πήγε παιδική χαρά, αυτόν που περπάτησε στο δρόμο, αυτόν που χαιρέτησε κάποιον ή τον αγκάλιασε, αυτόν που ξέχασε να φτερνιστεί μέσα στο χαρτομάντηλο του. Που ο χαρακτηρισμός "προκλητικό" εκτοξεύεται προς πάσα κατεύθυνση, πάσα κίνηση, πάσα παρεκτροπή από το απόλυτο "μένουμε σπίτι".

Με στεναχωρεί επίσης η αυξανόμενη εδώ και χρόνια μικροβιοφοβία που χτίζεται σταθερά με διάφορες επικίνδυνες ασθένειες που κυκλοφόρησαν τα τελευταία χρόνια. Μέχρι τώρα, αν δεν κάνεις τα εμβόλια, αν δεν κάνεις το εποχιακό εμβόλιο γρίπης, αν δεν χρησιμοποιείς αντισηπτικά μαντηλάκια στο πάρκο κ.α. ήσουν ήδη ανεύθυνος γονέας και ηθικά κατάπτιστος λες και σε αξιολογούσε ο πάπας της Ρώμης για τις αμαρτίες σου ενώπιον Θεού κι ανθρώπων. Τώρα θα ποινικοποιηθεί στις συνειδείσεις και η χειραψία, το φιλί, ο εναγκαλισμός, το να πιούμε από ίδιο ποτήρι ή μπουκάλι, το να ανταλλάξουμε αντικείμενα χωρίς προφυλάξεις, ακόμη και το χιούμορ. Η χαριτωμενιά "έχω τον κορονοϊό" που είναι πείραγμα για πολλούς, επιδέχεται αυστηρής επιπληξης από τον ευαισθητοποιημένο και πολιτικά ορθό λόγο της ευθιξίας που ούτως ή άλλως ήταν κυρίαρχος.

Για να προστατευτούμε από το πιθανό επιμολυσμό...προτιμούμε να ρίξουμε οποιονδήποτε στην πυρά. Οι αγαπημένοι μας μετατρέπονται σε ευάλωτοι και οι ξένοι σε επικίνδυνοι.

 

Με προβληματίζει η έλλειψη ανοχής και κατανόησης του ενός προς τον άλλο. Με φοβίζει ο απολυταρχικός τρόπος με τον οποίο απαιτεί ο κάθε πολίτης, να συμμορφώνεται ένας άλλος πολίτης σε αυτό που ελπίζει ή φαντάζεται ότι θα τον προστατέψει από τον θάνατο. 

 

Τέλοσπάντων....κι εγώ σκέφτομαι να πάρουμε τα βουνά. 

 

Στην πράξη αυτή τη στιγμή, προτιμώ να καθόμαστε σπίτι και να βγαίνουμε έξω για τα απαραίτητα, πιο πολύ για να μην στεναχωρώ αυτούς που βλέποντας με να περπατώ στο δρόμο, αισθάνονται εντονότερη ανασφάλεια για την ζωή τους, παρά για όντως το περπάτημα στον καθαρό αέρα, θα επειδεινώσει την κατάσταση.

 

Μιλάμε ότι έχουμε μηδέν αντοχές σαν λαός. Μας έκλεισαν 3 μέρες μέσα και μας έπιασαν υπαρξιακές ανησυχίες για την ποιότητα ζωής μας και θέλουμε να πάρουμε τα βουνά.  Λες και θα είναι για πάντα αυτό. Τι εννοείς έλλειψη ανοχής και κατανόησης? Για την προστασία όλων είναι τα μέτρα. Φυσικά και με αφορά αν ο άλλος πηγαίνει εκκλησία ή στριμώχνεται στις πλατείες για καφεδάκι και κουβεντούλα. Ποιος είναι ο οποιοσδήποτε που τον ρίχνουν στην πυρά?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

@anemoni1989 Ευτυχώς το διάβασα κι αυτό...είχα αρχίσει να χάνω την ελπίδα μου, ότι ενδιαφέρεται κανείς πια για την ποιότητα ζωής του σε αυτόν τον κόσμο. 

 

Με τον φόβο του θανάτου (γιατί περί αυτού πρόκειται) έχουμε εγκαταλείψει την ίδια την ζωή. Και δεν εννοώ ότι δεν βγαίνουμε έξω όπως θα θέλαμε. Με ανησυχεί ο τρόπος που μιλάει ο ένας άνθρωπος για τον άλλο, ότι ο καθένας ψάχνει κάποιον να κατηγορήσει, όλοι κοιτάνε γύρω τους μην τυχόν τους πλησιάσει πολύ κανένας "υποπτος". Ολοι είναι ύποπτοι... Φτερνίζεσαι, σε κοιτούν με τρόμο. Βήχεις με ντροπή, ακόμη κι αν στραβοκατάπιες. Ο δημόσιος χώρος πεθαίνει, οι σχέσεις είναι εξ αποστάσεως (και φυσική απόσταση και συναισθηματική). 

 

Και όλα αυτά, προσωρινά. Για λίγο μόνο...και λίγο παραπάνω.

 

Με στεναχωρεί ιδιαίτερα, το πόσο πολύ έχει ανάγκη ο καθένας να δείξει με το δάχτυλο, αυτόν που βγήκε από το σπίτι του, αυτόν που πήγε παιδική χαρά, αυτόν που περπάτησε στο δρόμο, αυτόν που χαιρέτησε κάποιον ή τον αγκάλιασε, αυτόν που ξέχασε να φτερνιστεί μέσα στο χαρτομάντηλο του. Που ο χαρακτηρισμός "προκλητικό" εκτοξεύεται προς πάσα κατεύθυνση, πάσα κίνηση, πάσα παρεκτροπή από το απόλυτο "μένουμε σπίτι".

Με στεναχωρεί επίσης η αυξανόμενη εδώ και χρόνια μικροβιοφοβία που χτίζεται σταθερά με διάφορες επικίνδυνες ασθένειες που κυκλοφόρησαν τα τελευταία χρόνια. Μέχρι τώρα, αν δεν κάνεις τα εμβόλια, αν δεν κάνεις το εποχιακό εμβόλιο γρίπης, αν δεν χρησιμοποιείς αντισηπτικά μαντηλάκια στο πάρκο κ.α. ήσουν ήδη ανεύθυνος γονέας και ηθικά κατάπτιστος λες και σε αξιολογούσε ο πάπας της Ρώμης για τις αμαρτίες σου ενώπιον Θεού κι ανθρώπων. Τώρα θα ποινικοποιηθεί στις συνειδείσεις και η χειραψία, το φιλί, ο εναγκαλισμός, το να πιούμε από ίδιο ποτήρι ή μπουκάλι, το να ανταλλάξουμε αντικείμενα χωρίς προφυλάξεις, ακόμη και το χιούμορ. Η χαριτωμενιά "έχω τον κορονοϊό" που είναι πείραγμα για πολλούς, επιδέχεται αυστηρής επιπληξης από τον ευαισθητοποιημένο και πολιτικά ορθό λόγο της ευθιξίας που ούτως ή άλλως ήταν κυρίαρχος.

Για να προστατευτούμε από το πιθανό επιμολυσμό...προτιμούμε να ρίξουμε οποιονδήποτε στην πυρά. Οι αγαπημένοι μας μετατρέπονται σε ευάλωτοι και οι ξένοι σε επικίνδυνοι.

 

Με προβληματίζει η έλλειψη ανοχής και κατανόησης του ενός προς τον άλλο. Με φοβίζει ο απολυταρχικός τρόπος με τον οποίο απαιτεί ο κάθε πολίτης, να συμμορφώνεται ένας άλλος πολίτης σε αυτό που ελπίζει ή φαντάζεται ότι θα τον προστατέψει από τον θάνατο. 

 

Τέλοσπάντων....κι εγώ σκέφτομαι να πάρουμε τα βουνά. 

 

Στην πράξη αυτή τη στιγμή, προτιμώ να καθόμαστε σπίτι και να βγαίνουμε έξω για τα απαραίτητα, πιο πολύ για να μην στεναχωρώ αυτούς που βλέποντας με να περπατώ στο δρόμο, αισθάνονται εντονότερη ανασφάλεια για την ζωή τους, παρά για όντως το περπάτημα στον καθαρό αέρα, θα επειδεινώσει την κατάσταση.

 

 

Έχει πολύ ενδιαφέρον πόσο διαφορετικά βλέπει ο καθένας τα πράγματα! Δεν μου είχαν περάσει καθόλου από το μυαλό όλα αυτά που λες. Αντιθέτως, μου φαίνεται ότι πιο πολύ συσφίγγονται οι σχέσεις, μιλάμε ακόμα και με αγνώστους στο δρόμο για την κοινή ανησυχία όλων κλπ

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

Εγώ δεν αναθαρρώ γιατί η οικονομία μπορεί να συνέλθει, οι άρρωστοι επίσης, φάρμακο θα βγει....αλλά οι ανθρώπινες σχέσεις ήταν διαρρηγμένες ήδη και τώρα εξαρθρώνονται μέχρι τελικής. Στο ανθρώπινο διαπροσωπικό επίπεδο, στο επίπεδο συνοχής της κοινωνίας, μόνο αποσάρθρωση έχουμε και κανείς δεν απασχολήθηκε για εξυγείανση αυτού.

vομιζω οτι με το vα καταπιεζεις τοv εαυτο σου για vα βοηθησεις αvθρωπους που βρισκοvται γυρω σου δειχvει οτι οι σχεσεις με κατι τετοιες κρισεις αvαθεωρουvται προς το καλητερο. Τετοιες κρισεις μας θυμιζουv οτι πρεπει vα κοιταμε κ τοv διπλα κ οχι οταv ειμαστε αvεμελοι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Μιλάμε ότι έχουμε μηδέν αντοχές σαν λαός. Μας έκλεισαν 3 μέρες μέσα και μας έπιασαν υπαρξιακές ανησυχίες για την ποιότητα ζωής μας και θέλουμε να πάρουμε τα βουνά.  Λες και θα είναι για πάντα αυτό. Τι εννοείς έλλειψη ανοχής και κατανόησης? Για την προστασία όλων είναι τα μέτρα. Φυσικά και με αφορά αν ο άλλος πηγαίνει εκκλησία ή στριμώχνεται στις πλατείες για καφεδάκι και κουβεντούλα. Ποιος είναι ο οποιοσδήποτε που τον ρίχνουν στην πυρά?

 

Έχετε καταλάβει ότι δεν είναι μόνο 2-3 μέρες?? Του χρόνου το χειμώνα τι θα κάνουμε??? Τρέχει όλος ο κόσμος και παίρνει αντισηπτικά με το κιλό και φαρμακευτικά σαπούνια, δίχως να ξέρετε πως με αυτό τον τρόπο θα καταστήσετε αδύναμα τα ήδη υπάρχοντα αντιβιωτικα και αντι-ιικα φάρμακα αφού ιοί, βακτήρια κλπ θα αναπτύξουν ανθεκτικοτητα... Και ναι τα σκεφτομαι όλα αυτά, διότι προσωπικα είμαι άνθρωπος της ποιότητας και όχι της ποσότητας. Και δεν σκέφτομαι σε βάθος δύο μηνών όπως οι περισσότεροι, αλλά λόγω επαγγέλματος σκεφτομαι σε βάθος 20ετιας. 

Όπως προαναφέρθηκε με προβληματιζει η διαταραχή των ήδη διαταραγμένων ανθρωπίνων σχέσεων. Θεωρώ προβληματικό το να κοιτάει ο κόσμος σαν λεπρό όποιον βήχει, φταρνιζεται κλπ... Με ενοχλεί που όλοι σκέφτονται την παρταρα τους και όχι το σύνολο. Με προβληματίζουν τα ψυχολογικά προβληματα που θα αντιμετωπίζουμε όλοι όταν βγούμε από όλο αυτό. Και προβληματίζομαι για το "σε τι κόσμο φέραμε τα παιδιά μας"... Τι ποιότητα ζωής έχει ένα παιδί κλεισμένο σε ένα διαμέρισμα?? Δεν θα μπορεί να πάει ούτε σε πάρκο κλπ αν συνεχίσει όλο αυτό και τα επόμενα χρόνια... Δεν θα μπορεί να πάρει τους αγαπημένους του μια αγκαλιά, από φόβο "μην πεθάνουν εξαιτίας του"... Συγγνώμη, αλλά προσωπικα θεωρώ σημαντικοτερα προβληματα αυτά... Και ώρες ώρες σκεφτομαι πως χώρες όπως η Αγγλία ίσως έλαβαν τα σωστότερα μέτρα από άποψη ηθικής... Αν και αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό...

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Έχετε καταλάβει ότι δεν είναι μόνο 2-3 μέρες?? Του χρόνου το χειμώνα τι θα κάνουμε??? Τρέχει όλος ο κόσμος και παίρνει αντισηπτικά με το κιλό και φαρμακευτικά σαπούνια, δίχως να ξέρετε πως με αυτό τον τρόπο θα καταστήσετε αδύναμα τα ήδη υπάρχοντα αντιβιωτικα και αντι-ιικα φάρμακα αφού ιοί, βακτήρια κλπ θα αναπτύξουν ανθεκτικοτητα... Και ναι τα σκεφτομαι όλα αυτά, διότι προσωπικα είμαι άνθρωπος της ποιότητας και όχι της ποσότητας. Και δεν σκέφτομαι σε βάθος δύο μηνών όπως οι περισσότεροι, αλλά λόγω επαγγέλματος σκεφτομαι σε βάθος 20ετιας. 

Όπως προαναφέρθηκε με προβληματιζει η διαταραχή των ήδη διαταραγμένων ανθρωπίνων σχέσεων. Θεωρώ προβληματικό το να κοιτάει ο κόσμος σαν λεπρό όποιον βήχει, φταρνιζεται κλπ... Με ενοχλεί που όλοι σκέφτονται την παρταρα τους και όχι το σύνολο. Με προβληματίζουν τα ψυχολογικά προβληματα που θα αντιμετωπίζουμε όλοι όταν βγούμε από όλο αυτό. Και προβληματίζομαι για το "σε τι κόσμο φέραμε τα παιδιά μας"... Τι ποιότητα ζωής έχει ένα παιδί κλεισμένο σε ένα διαμέρισμα?? Δεν θα μπορεί να πάει ούτε σε πάρκο κλπ αν συνεχίσει όλο αυτό και τα επόμενα χρόνια... Δεν θα μπορεί να πάρει τους αγαπημένους του μια αγκαλιά, από φόβο "μην πεθάνουν εξαιτίας του"... Συγγνώμη, αλλά προσωπικα θεωρώ σημαντικοτερα προβληματα αυτά... Και ώρες ώρες σκεφτομαι πως χώρες όπως η Αγγλία ίσως έλαβαν τα σωστότερα μέτρα από άποψη ηθικής... Αν και αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό...

Καλά , έχω πάθει σοκ από αυτά που διαβάζω.. Εδώ στην Κίνα 2 μήνες μετά οι άνθρωποι γυρίζουν στην καθημερινότητα τους! Για ποια χρόνια μιλάς? τι επικινδυνολογία είναι αυτή? Εδώ κοιτάμε πώς θα εξαπλωθεί όσο το δυνατόν πιο αργά για να σωθεί κόσμος και μας απασχολεί ήδη η ποιότητα ζωής τα επόμενα χρόνια?? Σωστά μέτρα η Αγγλία??? Καταλαβαίνεις πόσο κόσμο θα δολοφονήσει?? Για να μην κλειστεί το παιδί σου στο διαμέρισμα λίγο καιρό?? Εγώ αποχωρώ από το τόπικ,. Μου κάνει κακό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Καλά , έχω πάθει σοκ από αυτά που διαβάζω.. Εδώ στην Κίνα 2 μήνες μετά οι άνθρωποι γυρίζουν στην καθημερινότητα τους! Για ποια χρόνια μιλάς? τι επικινδυνολογία είναι αυτή? Εδώ κοιτάμε πώς θα εξαπλωθεί όσο το δυνατόν πιο αργά για να σωθεί κόσμος και μας απασχολεί ήδη η ποιότητα ζωής τα επόμενα χρόνια?? Σωστά μέτρα η Αγγλία??? Καταλαβαίνεις πόσο κόσμο θα δολοφονήσει?? Για να μην κλειστεί το παιδί σου στο διαμέρισμα λίγο καιρό?? Εγώ αποχωρώ από το τόπικ,. Μου κάνει κακό.

Βασικά όλο αυτό γίνεται για να μην καταρρεύσει το σύστημα υγείας... Κανείς δεν νοιάζεται για όσους με ήδη επιβαρυμένη υγεία, ίσως, πεθάνουν ... Και όχι δεν είναι δολοφονία, είναι διαφορετικός τρόπος προσέγγισης των πραγμάτων.... Δεν καταλαβαίνω γιατί εκνευρίστηκε... Υποτίθεται ότι κάνουμε διάλογο εδώ μέσα...

Και, ναι, υπάρχουμε εμείς που δεν μας νοιάζει μόνο το αύριο, αλλά και το μεθαύριο

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Έχετε καταλάβει ότι δεν είναι μόνο 2-3 μέρες?? Του χρόνου το χειμώνα τι θα κάνουμε??? Τρέχει όλος ο κόσμος και παίρνει αντισηπτικά με το κιλό και φαρμακευτικά σαπούνια, δίχως να ξέρετε πως με αυτό τον τρόπο θα καταστήσετε αδύναμα τα ήδη υπάρχοντα αντιβιωτικα και αντι-ιικα φάρμακα αφού ιοί, βακτήρια κλπ θα αναπτύξουν ανθεκτικοτητα... Και ναι τα σκεφτομαι όλα αυτά, διότι προσωπικα είμαι άνθρωπος της ποιότητας και όχι της ποσότητας. Και δεν σκέφτομαι σε βάθος δύο μηνών όπως οι περισσότεροι, αλλά λόγω επαγγέλματος σκεφτομαι σε βάθος 20ετιας. 

Όπως προαναφέρθηκε με προβληματιζει η διαταραχή των ήδη διαταραγμένων ανθρωπίνων σχέσεων. Θεωρώ προβληματικό το να κοιτάει ο κόσμος σαν λεπρό όποιον βήχει, φταρνιζεται κλπ... Με ενοχλεί που όλοι σκέφτονται την παρταρα τους και όχι το σύνολο. Με προβληματίζουν τα ψυχολογικά προβληματα που θα αντιμετωπίζουμε όλοι όταν βγούμε από όλο αυτό. Και προβληματίζομαι για το "σε τι κόσμο φέραμε τα παιδιά μας"... Τι ποιότητα ζωής έχει ένα παιδί κλεισμένο σε ένα διαμέρισμα?? Δεν θα μπορεί να πάει ούτε σε πάρκο κλπ αν συνεχίσει όλο αυτό και τα επόμενα χρόνια... Δεν θα μπορεί να πάρει τους αγαπημένους του μια αγκαλιά, από φόβο "μην πεθάνουν εξαιτίας του"... Συγγνώμη, αλλά προσωπικα θεωρώ σημαντικοτερα προβληματα αυτά... Και ώρες ώρες σκεφτομαι πως χώρες όπως η Αγγλία ίσως έλαβαν τα σωστότερα μέτρα από άποψη ηθικής... Αν και αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό...

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ηθικό αυτό οπυ κάνει η Αγγλία, εμένα σαν πείραμα μου ακούγεται. Δεν είναι δυνατόν να λες ότι θα βάλεις σε κίνδυνο τις ευπαθείς ομάδες για να μείνει ανέπαφη η καθημερινότητα των υπολοίπων, ούτε να χρησιμοποιείς τα παιδιά σαν μέσο διάδοσης του ιού στην κοινότητα για να δημιουργήσεις την περιβόητη ανοσία.

 

Ωστόσο αναρωτιέμαι κι εγώ για το μέλλον, γιατί κανείς δεν μας εγγυάται ότι αυτός ο ιός θα εξαφανιστεί, ούτε ξέρουμε πόσο αποτελεσματικό είναι το εμβόλιο. Είναι πιθανό να ζούμε μία από τις στιγμές που πραγματικά αλλάζουν την πορεία της ανθρώπότητας, κάτι που μάλλον εμείς στον ανεπτυγμένο κόσμο δεν πιστεύαμε ότι θα ζήσουμε ποτέ. Εχουμε συνηθίσει οι καταστροφές να πλήττουν άλλους και όχι εμάς. Αν ο ιός αυτός επανέρχεται σαν τν εποχική γρίπη ή μεταλλάσσεται, δεν πιστεύω ότι θα επιβάλλονται πια τέτοια μέτρα, οπότε πολλοί συμπολίτες μας θα κινδυνεύουν. Φυσικά και με τρομάζει η ιδέα τον επόμενο χειμώνα να πουν κάτι τύπου Αγγλίας, κλειστείτε σπίτι σας οι ευπαθείς, για να κάνουμε εμείς τη ζωάρα μας. 

 

Αν δεν είχα μικρό παιδί πάντως, και αν ο άντρας μου δεν είχε κάτι θεματάκια που ίσως του δημιουργήσουν κάποια επιπλοκή, σε αυτή τη φάση θα προτιμούσα εγώ προσωπικά να αρρωστήσω, να κλειστώ σπίτι μου για ένα μήνα, και να ησυχάσω λίγο από το άγχος για το αν θα κολλήσω στο μέλλον. 

 

Η αρρωστοφοβία που λέει η @kine(αν και δεν συμφωνώ με όλα όσα γράφει) αλλά κ αυτό που λέει η @anemoni1989 για την κατάχρηση των αντισηπτικών, με τρομάζουν επίσης για το μέλλον. Η αντοχή πολλών ασθενειών οφείλεται σε αυτό και στην κατάχρηση φαρμάκων, αθλήματα στα οποία επιδιδόμαστε υπέρ το δέον στην Ελλάδα. Δεν είναι μια απλή κατάσταση και το θέμά δεν είναι να μην αρρωστήσουμε τώρα εμείς. Τι θα μας αφήσει αυτό στο μέλλον; Κάποια καλή συνήθεια, όπως ας πούμε όποιος είναι άρρωστος να φροντίζει να μην κολλήσει τους άλλους; Ή κάποιον απίστευτο εγωισμό, με το που μπαίνει ο χειιμώνας να τρέχει ο κόσμος να προλάβει πρώτος τις μάσκες και τα αντισηπτικά για να μην αρρωστήσει εκείνος, κ οι άλλοι ας ψοφήσουν; Ακούσα σε μια εκπομπή ότι στην Κρήτη μια γυναίκα είχε συμπτώματα κ με οδηγίες γιατρών είχε μέινει σπίτι, την άκουσαν οι γείτονες που έβηχε κ άρχισαν τα τηλεφωνα στον ΕΟΔΥ να την καταγγείλουν. Αν αυτή η γυναίκα έτρωγε ξύλο από τον άντρα της, οι ίδιοι γείτονες θα έλεγαν ότι έπεσαν από τα σύννεφα γιατί ήταν ένα ήσυχο παιδί οικογενειάρχης που δεν έδινε δικαιώματα. Πολύ θλιβερά φαινόμενα αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε βρίσκω πολύ απαισιοδοξη anemoni! Ενας περιορισμος είναι και μάλιστα αν το δούμε θετικά είναι και μια παύση των υποχρεώσεων και ευκαιρία να κάνουμε ο,τι δεν είχαμε χρόνο τόσο καιρό λόγω υποχρεώσεων. Να διαβάσουμε βιβλία, να κάνουμε εκκαθαριση σε ντουλάπες και χαρτούρα, να ασχοληθούμε με κάποιο χόμπι. Δηλαδή άνθρωποι που εδώ και χρόνια κλείνονται λόγω ασθενειών, καρκινοπαθείς, κατάκοιτοι κ.α. που αντικειμενικά έχουν κακή ποιότητα ζωής πρέπει να αυτοκτονήσουν; Αντιθέτως, παλεύουν με όλες τους τις δυνάμεις !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Παιδιά όταν ένα σπίτι καίγεται κοιτάμε εκεινη την ωρα πως θα βγούμε από τη φωτιά, όχι τι ψυχολογικά θα μας αφήσει αυτή η καταστροφή.  Προφανώς όλους μας απασχολουν αυτά που έρχονται. 

 

Σας παρακαλώ διατηρήστε ψυχραιμία στην καθημερινότητα και στο ποστ. 

Ρε παιδιά, δηλαδη το να κάνεις συλλογή από αντισηπτικά, μάσκες, μακαρόνια, χαρτί υγείας και να ψάχνεις συνταγές για DIY αντισηπτικά είναι δείγμα ψυχραιμίας, ενώ το να έχεις ανησυχίες για το πώς θα εξελιχθεί όλο αυτό σε βάθος χρόνου είναι δείγμα πανικού??? Μάλλον κάτι έχω καταλάβει λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως αν εμενα σε πολη με αρκετα κρουσματα οπως η Αθηνα θα το σκεφτομουν παρα πολυ πριν αποφασισω να παω στην επαρχια ή θα εξεταζομουν πρωτα πριν το κανω και δεν θα εβγαινα απο το σπιτι (του νεου προορισμου) για τουλαχιστον 3 εβδομαδες (κατι που προϋποθετει οτι θα εχω παρει προμηθειες απο εκει που ερχομαι ωστε να μην χρειαστει να επισκεφθω τοπικο μαρκετ). Θεωρω οτι ειναι αδικο για να προστατεψει καποιος τον εαυτο του να αυξησει τις πιθανοτητες να διασπειρει τον ιο σε αλλες πολεις. Ηρθε τις προαλλες η γειτονισσα μου απο Αθηνα, ηλικιωμενη, καταλαβαινω οτι ηθελε να προστατευθει αλλα και στο μαρκετ εχει παει και επισκεψεις απο συγγενεις εχει δεχθει, ενω θα επρεπε να απομονωθει εφ'οσον ηρθε σε περιοχη χωρις κρουσματα (προς το παρον).

 

Επισης, ηθελα να γραψω για τα απολυμαντικα γενικης χρησης λογω του οτι γινεται μεγαλη χρηση χλωρινης που ειναι πολυ επιβαρυντικη για το περιβαλλον αλλα και για τους ζωντες οργανισμους (ανθρωπους, ζωα κλπ). Μπορει να γινει καλη απολυμανση και με υπεροξειδιο του υδρογονου που ειναι ασφαλες (χρησιμοποιειται και για ποση σε ασθενειες, τοσο ασφαλες ειναι). Επισης, το αιθεριο ελαιο tea tree εχει ισχυρες αντιμικροβιακες ιδιοτητες και μπορει να χρησιμοποιηθει διαλυμενο σε νερο για ψεκασμο του αερα, καθαρισμο επιφανειων, ακομη και απολυμαντικο χεριων.

 

Οσον αφορα την Αγγλια, αν θεωρει οτι εχει αρκετες καλες νοσοκομειακες υποδομες να διαχειριστει πολλα κρουσματα τοτε δεν βρισκω λογο να μην συνεχισει αυτη την τακτικη. Εφ'οσον οι ηλικιωμενοι συστηθηκε να μενουν απομονωμενοι τοτε λογικα δεν θα νοσησουν εφ'οσον δεν ερχονται σε επαφη με τους νεους που συνεχιζουν την ζωη τους θεωρω.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

 

 

Επισης, ηθελα να γραψω για τα απολυμαντικα γενικης χρησης λογω του οτι γινεται μεγαλη χρηση χλωρινης που ειναι πολυ επιβαρυντικη για το περιβαλλον αλλα και για τους ζωντες οργανισμους (ανθρωπους, ζωα κλπ). Μπορει να γινει καλη απολυμανση και με υπεροξειδιο του υδρογονου που ειναι ασφαλες (χρησιμοποιειται και για ποση σε ασθενειες, τοσο ασφαλες ειναι). Επισης, το αιθεριο ελαιο tea tree εχει ισχυρες αντιμοκροβιακες ιδιοτητες και μπορει να χρησιμοποιηθει διαλυμενο σε νερο για ψεκασμο του αερα, καθαρισμο επιφανειων, ακομη και απολυμαντικο χεριων.

 

Οσον αφορα την Αγγλια, αν θεωρει οτι εχει αρκετες καλες νοσοκομειακες υποδομες να διαχειριστει πολλα κρουσματα τοτε δεν βρισκω λογο να μην συνεχισει αυτη την τακτικη. Εφ'οσον οι ηλικιωμενοι συστηθηκε να μενουν απομονωμενοι τοτε λογικα δεν θα νοσησουν εφ'οσον δεν ερχονται σε επαφη με τους νεους που συνεχιζουν την ζωη τους θεωρω.

Συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με νοιάζει για την ώρα το ποσό θα μείνω σπίτι μου, ίσως επειδή φοβάμαι δεν ξέρω. Καλουμαστε να λάβουμε μέτρα προκειμένου να μην πεθάνουν πολλοι συνανθρωποι μας κ αντί να βοηθήσουμε με όποιο τρόπο μπορούμε διαμαρτυρόμαστε για το τι θα κάνουμε σπίτι μας τόσο καιρό. Αναρωτιέμαι αν θα λέγαμε το ίδιο αν εμείς οι ίδιοι η τα παιδιά μας ανήκαμε στις ευπαθείς ομάδες.  Επιλέγω να κάνω αυτό που θεωρώ σωστό έτσι ώστε σε περίπτωση που έχω κολλήσει η κολλήσω τον ιό να μην τον μεταφέρω σε άλλον άνθρωπο.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι σκέψεις και οι προβληματισμοί μου, δεν αφορούν το άμεσο παρόν, το πώς θα αντιμετωπίσουμε το σήμερα. Αυτό που συμβαίνει έχει πάρει τον δρόμο του και προσωπικά εκπλήσσομαι με την ταχύτητα συμμόρφωσης των ελλήνων πολιτών. Δεν περίμενα τόσο άμεση ανταπόκριση. Θα πόνταρα σε πολύ μεγάλο αλαλούμ και σύγχυση αν μου το έλεγες αυτό πριν ένα μήνα.

 

Σε κάθε περίπτωση όμως, μπορεί ο καθένας να έχει άλλη αντίληψη (ακόμη κι αν είναι ανόητη αντίληψη). Και δεν κρίνω αν είναι σωστή ή λάθος, αλλά ως άνθρωπος απέναντι σε έναν άλλο άνθρωπο θέλω να μπορώ να είμαι ανοιχτή, να κατανοώ την στάση του και να να την υποστώ μάλιστα στο βαθμό που αντέχω, ακόμη κι αν διαφωνώ πλήρως με τον άλλο. 

 

Για κάθε πράγμα μπορούμε να πούμε ότι ΑΥΤΟ είναι το σωστό και άρα αυτό πρέπει να κάνουν όλοι. Αλλά αν δεν μπορούμε να ανεχθούμε ότι κάποιοι, ασκούν με άλλο τρόπο την ελευθερία τους ή τα δικαιώματα τους (ακόμη και με ανόητο τρόπο), τότε έχουμε περάσει από δημοκρατία σε φασισμό. Και δεν χρειάζεται να γίνει αυτό με τα όπλα. Υπάρχουν στην πολιτεία πολλές ιδεολογικές κατευθύνσεις αλλά έχουμε στην πλειοψηφία ένα κοινό στοιχείο: είμαστε έτοιμοι να επιβληθούμε διά της βίας σε οποιον αποκλείνει από το σωστό - και περιμένουμε να το κάνει το χέρι του κράτους αυτό για μας, αλλά θα ήμασταν πολύ ικανοποιημένοι αν είχαμε την νομιμοποίηση να το κάνουμε και οι ίδιοι αυτοπροσώπως.

 

Ναι, μπορεί κάποιοι να βγαίνουν στον καθαρό αέρα και να κυκλοφορούν "ασκοπα". Ισως θα έπρεπε να μην το κάνουν (μεγάλη συζήτηση), αλλά θέλω να μπορούν να το κάνουν, αν αυτό καταλαβαίνουν. Ναι μπορεί κάποιοι να θέλουν να πάνε στην εκκλησία και να προσευχηθούν, γιατί πιστεύουν ότι επειδή ακριβώς τα πράγματα είναι δύσκολα, πρέπει να εντείνουν τις προσευχές τους προς τον Θεό. Και πρέπει να μπορούν να το κάνουν. Ισως κάποιοι θέλουν να πάνε στο σπίτι του γείτονα και να κάνουν παρέα, αντί να επικοινωνήσουν με viber . Μπορεί να είναι περιττό, αλλά θέλω να μπορούν να το κάνουν, αν αυτό κατανοούν ότι πρέπει να κάνουν.

 

Να το θέσω αλλιώς, όταν έχουμε συνοχή και είμαστε κοινωνία, δηλαδή ο ένας κοινωνός της ζωής του άλλου, αυτοί που διαφωνούν είτε υποχωρούν για να συνταχθούν με τους άλλους, έχοντας επίγνωση της θυσίας τους προς ικανοποίηση των άλλων, είτε τηρούν την διαφορετική τους στάση, έχοντας την ανοχή των υπολοίπων. Και μέσα πειθούς είναι ο διάλογος και η σχέση με τον άλλο, όχι η ποινή, η βία, η προπαγάνδα ή ο εκβιασμός.

 

Δεν με πειράζει που μένουμε σπίτι. Με πειράζει που γινόμαστε όλο και λιγότερο ανεκτικοί σε όποιον δεν συμπράττει με το πολιτικά ορθό. Ακόμη κι αν η μη συμμόρφωση, επιφέρει κινδύνους, για μένα, λύση δεν αποτελεί η επιβολή. 

 

Προσωπικά, μπορώ να κλειστώ στο σπίτι μου, χωρίς να έχω κάνει εκατοντάδες ψώνια, να έχω αδειάσει ράφια, να έχω προμυθευτεί τόσα αντισηπτικά και μάσκες που να μην έχει άλλος να πάρει, να έχω προμήθειες φαρμάκων κτλ.  Η κίνηση όμως των πολλών να αδειάζουν ράφια και να δημιουργούν απόθεμα μηνών για το δικό τους σπίτι, είναι απόδειξη, ότι κανείς δεν έχει εμπιστοσύνη στον άλλο, κανείς δεν πιστεύει ότι ο γείτονας του θα του χαρίσει ή θα μοιραστεί μαζί του κάτι από τα αναγκαία. Κι επιπλέον, δεν προμηθευθηκε κανείς τα αναγκαία αλλά τα πάντα, με τη λογική "μη μου λείψει τίποτα, κι ας πάνε να κουρεύονται οι άλλοι". Αυτές οι τακτικές ούτε συνοχή δείχνουν, ούτε αλληλεγγύη, ούτε τίποτα. Ο καθένας κάθεται σπίτι του, γιατί θέλει να προστατεύσει τον εαυτό του (όχι για το κοινό καλό) και ο καθένας βγαίνει βόλτα ή δεν βγαίνει, πάλι σκεπτόμενος την πάρτη του και όχι το κοινό καλό. 

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Ρε παιδιά, δηλαδη το να κάνεις συλλογή από αντισηπτικά, μάσκες, μακαρόνια, χαρτί υγείας και να ψάχνεις συνταγές για DIY αντισηπτικά είναι δείγμα ψυχραιμίας, ενώ το να έχεις ανησυχίες για το πώς θα εξελιχθεί όλο αυτό σε βάθος χρόνου είναι δείγμα πανικού??? Μάλλον κάτι έχω καταλάβει λάθος...

Όχι βέβαια δεν είναι ψυχραιμο το να αγοράζεις δέκα κωλοχαρτα άσε που είναι και παρτιστικο.  Κι εμένα με απασχολεί τι θα γίνει γενικά και για τη ψυχολογία μου το έχω εκφράσει πολλά μηνυματα πριν.  Επίσης με απασχολούν και πιο πεζά πράγματα ακόμα όπως πχ πως δεν ξέρω τι θα κάνω με τη βάφτιση του μωρού μου που είναι κανονισμενη για τον Ιούνιο.  :mrgreen:

 

Εμένα η διαφωνια μου κυριως είναι με τη kine στα περισσότερα,  φυσικά και θα κρίνω αυτόν που βγαίνει χωρίς να έχει λογο με όλη αυτήν την πληροφόρηση που υπάρχει, επίσης αναμενόμενο είναι να αγχώνεσαι αν ο άλλος δίπλα σου βηξει. Που το περιεργο,  απλώς ανθρώπινο.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Οσον αφορα την Αγγλια, αν θεωρει οτι εχει αρκετες καλες νοσοκομειακες υποδομες να διαχειριστει πολλα κρουσματα τοτε δεν βρισκω λογο να μην συνεχισει αυτη την τακτικη. Εφ'οσον οι ηλικιωμενοι συστηθηκε να μενουν απομονωμενοι τοτε λογικα δεν θα νοσησουν εφ'οσον δεν ερχονται σε επαφη με τους νεους που συνεχιζουν την ζωη τους θεωρω.

δεν νομίζω ότι θεωρούν κάτι τέτοιο, ούτε έχουν τέτοιο σύστημα. πιστεύουν ότι μπορούν να ελέγξουν τον αριθμό όσων θα μπαίνουν κ θα βγαίνουν κ είπαν με κυνισμό ότι πολλοί θα πεθάνουν πριν της ώρας τους. Δεν ειναι φυσιολογικο να σκεφτονται οτι οι ευπαθείς θα μπουν τεσσερις μηνες καραντινα για να συνεχίσουν οι αλλοι τη ζωή τους (για να συνεχισει η οικονομια βασικα). αυτο ειναι κανιβαλισμός, πέραν του ότι πολλοί επιστήμονες διαφωνούν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Όχι βέβαια δεν είναι ψυχραιμο το να αγοράζεις δέκα κωλοχαρτα άσε που είναι και παρτιστικο.  Κι εμένα με απασχολεί τι θα γίνει γενικά και για τη ψυχολογία μου το έχω εκφράσει πολλά μηνυματα πριν.  Επίσης με απασχολούν και πιο πεζά πράγματα ακόμα όπως πχ πως δεν ξέρω τι θα κάνω με τη βάφτιση του μωρού μου που είναι κανονισμενη για τον Ιούνιο.  :mrgreen:

 

Εμένα η διαφωνια μου κυριως είναι με τη kine στα περισσότερα,  φυσικά και θα κρίνω αυτόν που βγαίνει χωρίς να έχει λογο με όλη αυτήν την πληροφόρηση που υπάρχει, επίσης αναμενόμενο είναι να αγχώνεσαι αν ο άλλος δίπλα σου βηξει. Που το περιεργο,  απλώς ανθρώπινο.  

Μα αυτό λέω!!! Με προβληματίζει η νοοτροπία του παρτάλια. Δεν με πειράζει να μείνω σπίτι, όπως δεν με πειράζει το να βγει μια βόλτα ο γείτονας. Αν θέλω ΕΓΩ να προστατευτώ θα το κάνω, αλλά θεωρώ παράλογο να "βγαίνουμε με τα κουμπουρια" και να είμαστε έτοιμοι να τουφεκισουμε όποιον δεν τον ενδιαφέρει να κλειστεί μέσα. Ο καθένας είναι υπεύθυνος του εαυτού του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα αυτό λέω!!! Με προβληματίζει η νοοτροπία του παρτάλια. Δεν με πειράζει να μείνω σπίτι, όπως δεν με πειράζει το να βγει μια βόλτα ο γείτονας. Αν θέλω ΕΓΩ να προστατευτώ θα το κάνω, αλλά θεωρώ παράλογο να "βγαίνουμε με τα κουμπουρια" και να είμαστε έτοιμοι να τουφεκισουμε όποιον δεν τον ενδιαφέρει να κλειστεί μέσα. Ο καθένας είναι υπεύθυνος του εαυτού του.

Όχι όχι δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για τον εαυτό μας στην παρούσα φάση και δεν μιλάμε για μια βόλτα μόνοι στον καθαρό αέρα,  μιλάμε για συνωστισμο στις εκκλησίες και στις καφετέριες και στις παραλίες ο ένας πάνω στον άλλον. 

 

Και βλέπω ότι η Kine συνεχίζει να το ονομάζει αυτό δικαίωμα ενώ εκτός από ανευθυνο είναι και εγκληματικο. 

 

Δεν μπορεί να είναι δικαίωμα το να σφυρίζεις αδιάφορα μπροστά στη δημόσια υγεία  

 

Εγώ με αυτές τις απόψεις και πεποιθήσεις απογοητευομαι πραγματικα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

κάποιοι να βγαίνουν στον καθαρό αέρα και να κυκλοφορούν "ασκοπα". Ισως θα έπρεπε να μην το κάνουν (μεγάλη συζήτηση), αλλά θέλω να μπορούν να το κάνουν, αν αυτό καταλαβαίνουν. Ναι μπορεί κάποιοι να θέλουν να πάνε στην εκκλησία και να προσευχηθούν, γιατί πιστεύουν ότι επειδή ακριβώς τα πράγματα είναι δύσκολα, πρέπει να εντείνουν τις προσευχές τους προς τον Θεό. Και πρέπει να μπορούν να το κάνουν. Ισως κάποιοι θέλουν να πάνε στο σπίτι του γείτονα και να κάνουν παρέα, αντί να επικοινωνήσουν με viber . Μπορεί να είναι περιττό, αλλά θέλω να μπορούν να το κάνουν, αν αυτό κατανοούν ότι πρέπει να κάνουν.

Συγγνώμη αλλά αυτό το σκεπτικό δεν το καταλαβαίνω. Δεν θεωρώ εγκληματικό να βγεις να περπατήσεις μισή ώρα σε αντιθεση με αρκετές κοπέλες εδώ, όμως θεωρώ ανεύθυνο να κανείς κάτι πέρα από θα αναγκαίες συναναστροφές πχ να παρεις την τυρόπιτα που λιγουρευτηκες ενώ μπορείς να αποφύγεις το μπες βγες στο φουρνο κ την ανταλλαγή χρηματων, ή την μπλούζα που έχει προσφορά μην τυχον τη χασεις, ή να πας επισκεψη στον συγγενή σου ετσι για να ξεσκάσεις κ παρόμοια πραγματα. Αν νιωθεις την αναγκη να προςευχηθείς, υπαρχουν κ αλλοι τρόποι εκτος απο το να μπεις στον ναό κ μπορείς να μην στριμωχτείς στη λαϊκη για φρέσκα λαχανικά, αφου θα πας στο σουπερ ετσι κ αλλιως, κ φυσικα δεν χρειαζεται να πιάσεις ολα τα φρουτα για να δεις ποιο σ αρεσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Όχι όχι δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για τον εαυτό μας στην παρούσα φάση και δεν μιλάμε για μια βόλτα μόνοι στον καθαρό αέρα,  μιλάμε για συνωστισμο στις εκκλησίες και στις καφετέριες και στις παραλίες ο ένας πάνω στον άλλον. 

 

Και βλέπω ότι η Kine συνεχίζει να το ονομάζει αυτό δικαίωμα ενώ εκτός από ανευθυνο είναι και εγκληματικο. 

 

Δεν μπορεί να είναι δικαίωμα το να σφυρίζεις αδιάφορα μπροστά στη δημόσια υγεία  

 

Εγώ με αυτές τις απόψεις και πεποιθήσεις απογοητευομαι πραγματικα. 

 

Just now, Έσπερος είπε:

Συγγνώμη αλλά αυτό το σκεπτικό δεν το καταλαβαίνω. Δεν θεωρώ εγκληματικό να βγεις να περπατήσεις μισή ώρα σε αντιθεση με αρκετές κοπέλες εδώ, όμως θεωρώ ανεύθυνο να κανείς κάτι πέρα από θα αναγκαίες συναναστροφές πχ να παρεις την τυρόπιτα που λιγουρευτηκες ενώ μπορείς να αποφύγεις το μπες βγες στο φουρνο κ την ανταλλαγή χρηματων, ή την μπλούζα που έχει προσφορά μην τυχον τη χασεις, ή να πας επισκεψη στον συγγενή σου ετσι για να ξεσκάσεις κ παρόμοια πραγματα. Αν νιωθεις την αναγκη να προςευχηθείς, υπαρχουν κ αλλοι τρόποι εκτος απο το να μπεις στον ναό κ μπορείς να μην στριμωχτείς στη λαϊκη για φρέσκα λαχανικά, αφου θα πας στο σουπερ ετσι κ αλλιως, κ φυσικα δεν χρειαζεται να πιάσεις ολα τα φρουτα για να δεις ποιο σ αρεσει. 

Διαφωνώ... Και θα σας παραθέσω ένα παραδειγμα... Είδατε γενικά πόσο "χαλαρές" απόψεις έχω, αλλά είμαι διατεθειμένη να προστατεύσω την οικογένεια μου... Έχουμε μια θεία η οποία είναι πολύ θρήσκα... Ακόμα και τώρα δηλαδή πηγαίνει σε λειτουργίες κλπ... Πήραμε λοιπόν την απόφαση να μην έχουμε επαφές μαζί της όσο διαρκεί αυτό, αλλά δεν θα σκάσω τώρα για τη δική της υγεία... Αν θέλει να πεθάνει νωρίτερα, ας πεθάνει! Δεν θα σκάσω εγώ για αυτή... Εγώ παρόλα αυτά, παραμένω προστατευμενη... Αλλά είναι δικαίωμα της ακόμα , όσο δεν υπάρχει απαγόρευση κυκλοφορίας

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

ν θέλει να πεθάνει νωρίτερα, ας πεθάνει! Δεν θα σκάσω εγώ για αυτή... Εγώ παρόλα αυτά, παραμένω προστατευμενη... Αλλά είναι δικαίωμα της ακόμα , όσο δεν υπάρχει απαγόρευση κυκλοφορίας

Ναι η θεία σου όμως, που είναι κ ευπαθής ομάδα μάλλον, πρώτον μπορεί να το μεταδώσει σε άλλον πχ εκεί που ψωνίζει ή σε ένα ιατρείο κ δευτερον αν χρειαστει νοσηλεία θα απασχολήσει το συστημα κ θα στερήσει πόρους απο καποιον που χρειαζεται χρόνια θεραπεία ή κάποιον που η εργασία του δεν του επιτρέπει να προφυλαχτεί όπως οι υπόλοιποι, άρα δεν ευθύνεται αν αρρωστήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

 

Διαφωνώ... Και θα σας παραθέσω ένα παραδειγμα... Είδατε γενικά πόσο "χαλαρές" απόψεις έχω, αλλά είμαι διατεθειμένη να προστατεύσω την οικογένεια μου... Έχουμε μια θεία η οποία είναι πολύ θρήσκα... Ακόμα και τώρα δηλαδή πηγαίνει σε λειτουργίες κλπ... Πήραμε λοιπόν την απόφαση να μην έχουμε επαφές μαζί της όσο διαρκεί αυτό, αλλά δεν θα σκάσω τώρα για τη δική της υγεία... Αν θέλει να πεθάνει νωρίτερα, ας πεθάνει! Δεν θα σκάσω εγώ για αυτή... Εγώ παρόλα αυτά, παραμένω προστατευμενη... Αλλά είναι δικαίωμα της ακόμα , όσο δεν υπάρχει απαγόρευση κυκλοφορίας

Η διαφορά στη νοοτροπία μας είναι η εξής.  

 

Εμένα ο πατέρας μου που συνεχιζε να πηγαίνει στα καφενεια με ανησυχουσε πρώτον γιατι γινόταν επικίνδυνος για τον εαυτό του και δεύτερον γιατί  γινόταν και για τους άλλους. 

 

Είμαι στεναχωρημένη απογοητευμενη κι εκνευρισμενη μαζί του.

 

Αυτό που ζούμε δεν είναι ατομικος αγώνας.  Είναι παρτιστικο το να παίρνεις 10 χαρτιά υγείας κι όχι το να μην σε νοιάζει η υγεία του άλλου σε αυτη τη φάση που ειναι αλληλοεξαρτωμενη από την συμπεριφορα όλων? 

Επίσης εγώ κάθομαι σπίτι, ο άντρας μου δεν μπορεί να μην πάει για δουλειά.  Αν κολλήσει από κάποιον που εχει το δικαιωμα  να κυκλοφορεί ελεύθερα και φέρει τον ιό στο σπίτι σε μένα και στα παιδιά μου τότε στην ουσία δεν προφυλασσομαι παροτι έχω κάνει ότι περνάει από το χέρι μου. Αυτό δεν είναι δικαίωμα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

 

Διαφωνώ... Και θα σας παραθέσω ένα παραδειγμα... Είδατε γενικά πόσο "χαλαρές" απόψεις έχω, αλλά είμαι διατεθειμένη να προστατεύσω την οικογένεια μου... Έχουμε μια θεία η οποία είναι πολύ θρήσκα... Ακόμα και τώρα δηλαδή πηγαίνει σε λειτουργίες κλπ... Πήραμε λοιπόν την απόφαση να μην έχουμε επαφές μαζί της όσο διαρκεί αυτό, αλλά δεν θα σκάσω τώρα για τη δική της υγεία... Αν θέλει να πεθάνει νωρίτερα, ας πεθάνει! Δεν θα σκάσω εγώ για αυτή... Εγώ παρόλα αυτά, παραμένω προστατευμενη... Αλλά είναι δικαίωμα της ακόμα , όσο δεν υπάρχει απαγόρευση κυκλοφορίας

Το θέμα είναι ότι όσο κάνει ο καθένας ότι θέλει κ βρίσκεται σε μέρη με συνωστισμό ο ιός θα διασπείρεται όλο κ περισσότερο. Οπότε θα φτάσουμε να έχουμε παρά πολλούς ασθενείς με πολλούς νεκρούς. Κ όσοι προσέχουμε κ μένουμε σπίτι δεν γίνεται να είμαστε τελείως προστατευμένοι γιατί αναγκαστικά θα πάμε σούπερ μάρκετ κ μπορεί να κολλήσουμε κ ας προσέχαμε.. Δεν θα ήταν καλύτερα να συμμορφωθούμε για λίγο καιρό όλοι με τους κανόνες για να έχουμε όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες?

Just now, marakiz είπε:

Η διαφορά στη νοοτροπία μας είναι η εξής.  

 

Εμένα ο πατέρας μου που συνεχιζε να πηγαίνει στα καφενεια με ανησυχουσε πρώτον γιατι γινόταν επικίνδυνος για τον εαυτό του και δεύτερον γιατί  γινόταν και για τους άλλους. 

 

Είμαι στεναχωρημένη απογοητευμενη κι εκνευρισμενη μαζί του.

 

Αυτό που ζούμε δεν είναι ατομικος αγώνας.  Είναι παρτιστικο το να παίρνεις 10 χαρτιά υγείας κι όχι το να μην σε νοιάζει η υγεία του άλλου σε αυτη τη φάση που ειναι αλληλοεξαρτωμενη από την συμπεριφορα όλων? 

Επίσης εγώ κάθομαι σπίτι, ο άντρας μου δεν μπορεί να μην πάει για δουλειά.  Αν κολλήσει από κάποιον που εχει το δικαιωμα  να κυκλοφορεί ελεύθερα και φέρει τον ιό στο σπίτι σε μένα και στα παιδιά μου τότε στην ουσία δεν προφυλασσομαι παροτι έχω κάνει ότι περνάει από το χέρι μου. Αυτό δεν είναι δικαίωμα. 

Συμφωνώ απόλυτα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...