Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

12 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Νομίζω ότι ισχύουν και τα 2: το καθολικό lockdown ήταν παράλογο γιατί δεν ήταν ιστορία 2-3 μηνών και μετά εξαφάνιση του ιού, ούτε μπορεί μια χώρα να πάψει εντελώς να λειτουργεί για χρόνια. Από την άλλη μπορούσαμε να είχαμε θέσει άλλους όρους σε πολλά πράγματα από την αρχή και να υπολειτουργούσαν για καιρό, από το να είμαστε των άκρων και ή να γινεται μπάχαλο, ή να βάζουμε λουκέτο.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες.

Βλέπω όμως πως ο κόσμος γενικότερα δεν μπορεί να συμμορφωθεί με τους κανονισμούς, (όπως άλλωστε αυτό συμβαίνει σε πολλά πράγματα), χθες ήμουν στο σ/μ  ήταν μία μαμά με το παιδί της (γύρω στα 10)  και είχαν τις μάσκες στο πηγούνι, ωραίο παράδειγμα έδωσε στο παιδί να μην υπακούει τους κανονισμούς για το κοινό καλό, έβαλαν τις μάσκες την ώρα που άρχισε να μπαίνει κόσμος περισσότερο για να μην τους κόψουν πρόστιμο όπως την άκουσα να λέει. Πρέπει δηλαδή να είναι κάποιοι υπό τον φόβο του μπαμπούλα προκειμένου να κάνουν τα δεδομένα, δεν μπορώ προσωπικά με ξεπερνάει αυτή η νοοτροπία. Σκέφτομαι πως ενδεχομένως το λοκ νταουν ήταν αναγκαίο για αυτόν ακριβώς τον λόγο,   οι περισσότεροι δεν θα ακολουθήσουν τον κανόνα. Τώρα ουσιαστικά λένε πως πρέπει να είμαστε εγκρατείς, να έχουμε προσωπική ευθύνη για ότι κάνουμε για να μην έχουμε τα του Μαρτίου και πάλι ο κόσμος δεν συνεργάζεται δυστυχώς (οι περισσότεροι γιατί υπάρχει και μία μερίδα κόσμου που σέβεται απόλυτα και ακολουθεί όσα πρέπει). 

12 hours ago, little lamb said:

 

Εγω δεν παραπονιέμαι που άνοιξαν, παραπονιέμαι που πολύς κόσμος δεν αυτοσυγκρατειται. Όπως έγραψε και κάποια πιο πάνω "πρέπει να τα κλείσουν για να καταλάβουμε ότι είναι επικίνδυνα;"

Μα δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά, συμφωνώ πως ο κόσμος δεν προσέχει και δυστυχώς βλέπω να κάνουμε βήματα πίσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, kotsifikos είπε:

 

Μα δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά, συμφωνώ πως ο κόσμος δεν προσέχει και δυστυχώς βλέπω να κάνουμε βήματα πίσω.

 

Το ξέρω καλέ ότι δεν αναφέρθηκε σε εμένα, αφού είπες "παραπονιομαστε που άνοιξαν", γενικά. Από μόνη μου απλά έγραψα ότι εγώ δεν παραπονιέμαι γι'αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Το ξέρω καλέ ότι δεν αναφέρθηκε σε εμένα, αφού είπες "παραπονιομαστε που άνοιξαν", γενικά. Από μόνη μου απλά έγραψα ότι εγώ δεν παραπονιέμαι γι'αυτο.

Είναι που δεν έχω πιει ακόμα καφέ και δεν λαμβάνω τα μηνύματα χαχαχα:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες.

Βλέπω όμως πως ο κόσμος γενικότερα δεν μπορεί να συμμορφωθεί με τους κανονισμούς, (όπως άλλωστε αυτό συμβαίνει σε πολλά πράγματα), χθες ήμουν στο σ/μ  ήταν μία μαμά με το παιδί της (γύρω στα 10)  και είχαν τις μάσκες στο πηγούνι, ωραίο παράδειγμα έδωσε στο παιδί να μην υπακούει τους κανονισμούς για το κοινό καλό, έβαλαν τις μάσκες την ώρα που άρχισε να μπαίνει κόσμος περισσότερο για να μην τους κόψουν πρόστιμο όπως την άκουσα να λέει. Πρέπει δηλαδή να είναι κάποιοι υπό τον φόβο του μπαμπούλα προκειμένου να κάνουν τα δεδομένα, δεν μπορώ προσωπικά με ξεπερνάει αυτή η νοοτροπία. Σκέφτομαι πως ενδεχομένως το λοκ νταουν ήταν αναγκαίο για αυτόν ακριβώς τον λόγο,   οι περισσότεροι δεν θα ακολουθήσουν τον κανόνα. Τώρα ουσιαστικά λένε πως πρέπει να είμαστε εγκρατείς, να έχουμε προσωπική ευθύνη για ότι κάνουμε για να μην έχουμε τα του Μαρτίου και πάλι ο κόσμος δεν συνεργάζεται δυστυχώς (οι περισσότεροι γιατί υπάρχει και μία μερίδα κόσμου που σέβεται απόλυτα και ακολουθεί όσα πρέπει). 

 

To κακό με το αρχικό lockdown και μετά την εξαφάνιση των μέτρων ήταν ότι δύσκολα το παίρνει κανείς σοβαρά πια. Αν έχει και το κράτος μία συνέπεια και σου πει από την αρχή θα κάνουμε το Α, μετά το Β κλπ, έχεις ένα μπούσουλα. Δεν μπορείς να βλέπεις λεωφορεία σαν τις σαρδέλες (στην περιοχή μας είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει, και δεν περνάνε πια ούτε καν κάθε μισή ώρα, ακόμη πιο αραιά), να ανεβάζει την πληρότητα στα πλοία όλο και παραπάνω, να έρχονται αεροπλάνα γεμάτα χωρίς κενές θέσες ανάμεσα, και μετά να σου λένε ότι φταις που δε φοράς μάσκα. Δε λέω ότι δε θα βάλω μάσκα, αλλά αν υπήρχε μία λογική σχεδίαση, με συχνά ΜΜΜ, αυστηρούς ελέγχους στις εισόδους της χώρας, μάσκα σε κλειστό χώρο από τη μέρα της άρσης του lockdown, προσλήψεις στην εκπαίδευση να σουλέψουν τα σχολεία πρωί-απόγευμα με μισά τμήματα, κλπ, θα ήταν πιο αποτελεσματικό από τη μία, και πιο εύκολο να πειθαρχήσεις από την άλλη. Κακά τα ψέματα, η μάσκα στο λεωφορείο που έχει μουλιάσει από την υγρασία, δε θα σε προστατεύσει από τον διπλανό σου που είναι στα 20 εκατοστά, και καμία μάσκα δε θα προστατεύσει τελικά το δεκάχρονο από τον διπλανό του στο θρανίο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Θα σε απογοητεύσω, αλλά νομίζω (τονίζω το νομίζω) ότι οι αδιάβροχες μάσκες που μαζεύουν υγρασία θεωρούνται επικίνδυνες

Ναι ε????? Κ εγώ που νόμιζα ότι θα είναι καλύτερες!!! Με απογοητευσες όντως! :D

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

To κακό με το αρχικό lockdown και μετά την εξαφάνιση των μέτρων ήταν ότι δύσκολα το παίρνει κανείς σοβαρά πια. Αν έχει και το κράτος μία συνέπεια και σου πει από την αρχή θα κάνουμε το Α, μετά το Β κλπ, έχεις ένα μπούσουλα. Δεν μπορείς να βλέπεις λεωφορεία σαν τις σαρδέλες (στην περιοχή μας είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει, και δεν περνάνε πια ούτε καν κάθε μισή ώρα, ακόμη πιο αραιά), να ανεβάζει την πληρότητα στα πλοία όλο και παραπάνω, να έρχονται αεροπλάνα γεμάτα χωρίς κενές θέσες ανάμεσα, και μετά να σου λένε ότι φταις που δε φοράς μάσκα. Δε λέω ότι δε θα βάλω μάσκα, αλλά αν υπήρχε μία λογική σχεδίαση, με συχνά ΜΜΜ, αυστηρούς ελέγχους στις εισόδους της χώρας, μάσκα σε κλειστό χώρο από τη μέρα της άρσης του lockdown, προσλήψεις στην εκπαίδευση να σουλέψουν τα σχολεία πρωί-απόγευμα με μισά τμήματα, κλπ, θα ήταν πιο αποτελεσματικό από τη μία, και πιο εύκολο να πειθαρχήσεις από την άλλη. Κακά τα ψέματα, η μάσκα στο λεωφορείο που έχει μουλιάσει από την υγρασία, δε θα σε προστατεύσει από τον διπλανό σου που είναι στα 20 εκατοστά, και καμία μάσκα δε θα προστατεύσει τελικά το δεκάχρονο από τον διπλανό του στο θρανίο.

Αυτό ακριβώς. 

Ο κόσμος επίσης βρίσκεται σε σύγχυση. Είναι και η ανακολουθία για τη μάσκα σε σχέση με τις οδηγίες του Μαρτίου, που βέβαια δικαιολογείται, είναι και η κοόυραση, ίσως είναι κ ο φόβος ότι αυτά θα γίνονταν ούτως ή άλλως τον χειμώνα, οπότε γιατί να μην ξεδώσουμε τώρα;

 

Χθες είδα μια ανάρτηση στο φβ από μαμαδοσελίδα (όχι τις σοβαρές, τις άλλες) σχετικά με το ενδεχομενο της μάσκας στα σχολεία. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν μπορώ να φανταστώ να λειτουργεί το με΄τρο αυτό στην πρωτοβάθμια και είμαι επιφυλακτική και για το γυμνάσιο, αλλά αν είναι να δουλέψουν τα σχολεία κανονικά και να είμαστε όλοι ασφαλείς, μάλλον είναι μονόδρομος κ γίνεται κ σε άλλες χώρες. αλλά αυτά που διάβασα στα σχόλια, δεν περιγράφονται. Θέλουν να φιμώσουν τα παιδιά μας, θα πεθάνουν από το διοξείδιο που εκπνέουν, θα πάθουν υποξία, θα πάθουν βλάβες από τη μακροχρόνια χρήση μάσκας, πήραν τη δική μας ελευθερία δεν θα τη στερήσουν από τα παιδια μας, να μην τα στείλουμε σχολείο, να ξεσηκωθούμε, να αντιδράσουμε, εκατοντάδες σχόλια έτσι. Ούτε ένα δεν είχε ένα λογικό επιχείρημα για το ενδεχόμενο λάθος χρήσης, για διάφορα πρακτικά ζητήματα, κάτι σοβαρό τέλος πάντων. Μόνο κραυγές μιας ακατανόητης οργής. Ήταν τρομαχτικό γιατί δεν είχε λογική και συνοχή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό ακριβώς. 

Ο κόσμος επίσης βρίσκεται σε σύγχυση. Είναι και η ανακολουθία για τη μάσκα σε σχέση με τις οδηγίες του Μαρτίου, που βέβαια δικαιολογείται, είναι και η κοόυραση, ίσως είναι κ ο φόβος ότι αυτά θα γίνονταν ούτως ή άλλως τον χειμώνα, οπότε γιατί να μην ξεδώσουμε τώρα;

 

Χθες είδα μια ανάρτηση στο φβ από μαμαδοσελίδα (όχι τις σοβαρές, τις άλλες) σχετικά με το ενδεχομενο της μάσκας στα σχολεία. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν μπορώ να φανταστώ να λειτουργεί το με΄τρο αυτό στην πρωτοβάθμια και είμαι επιφυλακτική και για το γυμνάσιο, αλλά αν είναι να δουλέψουν τα σχολεία κανονικά και να είμαστε όλοι ασφαλείς, μάλλον είναι μονόδρομος κ γίνεται κ σε άλλες χώρες. αλλά αυτά που διάβασα στα σχόλια, δεν περιγράφονται. Θέλουν να φιμώσουν τα παιδιά μας, θα πεθάνουν από το διοξείδιο που εκπνέουν, θα πάθουν υποξία, θα πάθουν βλάβες από τη μακροχρόνια χρήση μάσκας, πήραν τη δική μας ελευθερία δεν θα τη στερήσουν από τα παιδια μας, να μην τα στείλουμε σχολείο, να ξεσηκωθούμε, να αντιδράσουμε, εκατοντάδες σχόλια έτσι. Ούτε ένα δεν είχε ένα λογικό επιχείρημα για το ενδεχόμενο λάθος χρήσης, για διάφορα πρακτικά ζητήματα, κάτι σοβαρό τέλος πάντων. Μόνο κραυγές μιας ακατανόητης οργής. Ήταν τρομαχτικό γιατί δεν είχε λογική και συνοχή. 

 

 Koίτα το να μη στείλουν όλοι οι παλαβοί τα παιδιά τους σχολείο, καλό είναι. Καταρχήν θα αποσυμφοριστούν οι τάξεις :) 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα σχόλια του κόσμου στις αναρτήσεις περί κορονοϊού είναι κατά κύριο λόγο αρνητικά, συνωμοσιολογικά θα έλεγα. Καμία σχέση με τη σοβαρότητα που βρίσκω προσωπικά στη συζήτηση εδώ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Στο νησί που παραθερίζουμε εδώ και μερικές μέρες (υπάρχει εξοχικό), πήγαμε χθες με τον άντρα μου και τον μικρό και κάτσαμε σε ένα όμορφο μαγαζί , το οποίο φέτος άλλαξε διεύθυνση δυστυχώς, να πιούμε ένα ποτό, κατά τις 8 το βράδυ. Βλέπουμε λοιπόν τους σερβιτόρους με μισή προσωπίδα κατεβασμένη στο σαγόνι. Κοιτάω έντονα τον σερβιτόρο μπας και καταλάβει, αλλά δεν.. Από εκεί που καθόμουν, έβλεπα μέσα τα παιδιά που ετοίμαζαν τα ποτά. Δεν φορούσαν τίποτα. Το μαγαζί γεμάτο. Λέω κάποια στιγμή στη σερβιτόρα, ας πούμε ότι εσείς φοράτε μάσκα, που δεν φοράτε , μέσα τα παιδιά, δεν υποχρεούνται να φοράνε? Και μου λέει, θα βάλουν το βράδυ! Τώρα δεν φοράνε γιατί κάνουν προετοιμασία για το βράδυ!:shock: Μετά από λίγο τους είδα με χειρουργική μάσκα στο σαγόνι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Γενικά τα σχόλια του κόσμου στις αναρτήσεις περί κορονοϊού είναι κατά κύριο λόγο αρνητικά, συνωμοσιολογικά θα έλεγα. Καμία σχέση με τη σοβαρότητα που βρίσκω προσωπικά στη συζήτηση εδώ.

Η κατασταση έχει ξεφύγει παγκοσμιως μου φαίνεται με τις θεωρίες συνομωσιας.Δυστυχως οι εκπρόσωποι της κοντεύουν μου φαινεται να ξεπεράσουν τους έχοντες απλή λογική. 

Είδατε φώτο από το Βερολίνο?Τίποτα.πρεπει να γίνουμε Ιταλία δυστυχώς για να πειστουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Στο νησί που παραθερίζουμε εδώ και μερικές μέρες (υπάρχει εξοχικό), πήγαμε χθες με τον άντρα μου και τον μικρό και κάτσαμε σε ένα όμορφο μαγαζί , το οποίο φέτος άλλαξε διεύθυνση δυστυχώς, να πιούμε ένα ποτό, κατά τις 8 το βράδυ. Βλέπουμε λοιπόν τους σερβιτόρους με μισή προσωπίδα κατεβασμένη στο σαγόνι. Κοιτάω έντονα τον σερβιτόρο μπας και καταλάβει, αλλά δεν.. Από εκεί που καθόμουν, έβλεπα μέσα τα παιδιά που ετοίμαζαν τα ποτά. Δεν φορούσαν τίποτα. Το μαγαζί γεμάτο. Λέω κάποια στιγμή στη σερβιτόρα, ας πούμε ότι εσείς φοράτε μάσκα, που δεν φοράτε , μέσα τα παιδιά, δεν υποχρεούνται να φοράνε? Και μου λέει, θα βάλουν το βράδυ! Τώρα δεν φοράνε γιατί κάνουν προετοιμασία για το βράδυ!:shock: Μετά από λίγο τους είδα με χειρουργική μάσκα στο σαγόνι!

Και δεν φύγατε από εκεί? αυτό που πρέπει να επισημαίνουμε τα αυτονόητα πόσο με τρελαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Η κατασταση έχει ξεφύγει παγκοσμιως μου φαίνεται με τις θεωρίες συνομωσιας.Δυστυχως οι εκπρόσωποι της κοντεύουν μου φαινεται να ξεπεράσουν τους έχοντες απλή λογική. 

Είδατε φώτο από το Βερολίνο?Τίποτα.πρεπει να γίνουμε Ιταλία δυστυχώς για να πειστουν.

Έτσι όπως πάμε βλέπω σε λίγες μέρες τριψήφιο νούμερο μόνο στην Αττική, κ πάλι καλά που φεύγουν αρκετοί για διακοπές κ θα αραιώσουν λίγο, μπας κ σωθεί η κατάσταση. Αλλά δεν ξέρω ποτε θα πειστούν, αν θα τους φτάσει αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Γενικά τα σχόλια του κόσμου στις αναρτήσεις περί κορονοϊού είναι κατά κύριο λόγο αρνητικά, συνωμοσιολογικά θα έλεγα. Καμία σχέση με τη σοβαρότητα που βρίσκω προσωπικά στη συζήτηση εδώ.

Το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό. Νομίζω πως οφείλεται στην ανωνυμία του κόσμου σε ένα social media όπως στο fb  που τον βοηθά να εκφράζεται πιο ελεύθερα να το πω οι έτσι,ενω εδώ κατά κάποιο τρόπο και εντος πολλων εισαγωγικων ""γνωριζόμαστε''"

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό. Νομίζω πως οφείλεται στην ανωνυμία του κόσμου σε ένα social media όπως στο fb  που τον βοηθά να εκφράζεται πιο ελεύθερα να το πω οι έτσι,ενω εδώ κατά κάποιο τρόπο και εντος πολλων εισαγωγικων ""γνωριζόμαστε''"

Μαρτίου ίσα ίσα,  εδώ γράφουμε ανώνυμα,  στο φβ μιλάμε για πραγματικά προφίλ μείναι φωτος κλπ  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ νομίζω ότι αυτό πιθανόν να οφείλεται στις ψυχικές ελλείψεις του καθενός.

Χθες πι γονεις μου φώναξαν ένα φίλο γείτονα να τους φτιάξει κάτι ασήμαντο.Δουλευει σε κρουαζιέρες κ εχει 2 παιδια 20 κ 25 ετών.Καλη επιλογή όπως καταλαβαίνετε δυο 80φευγα να τον βάλουν στο σπίτι.Τον υποδέχτηκαν χωρις μασκες.μπηκε με παπούτσια κ χωρις να πλυνει τα χέρια του.Μου ρθε εγκεφαλικό.

Τον είδα κατά τύχη στην πόρτα κ για να μην το διώξω του είπα να ανεβάσει τη μασκα  στη μύτη.Αντεδρασε ασχημα λεγοντας μου οτι από τη μύτη δεν υπάρχει κίνδυνος κ οτι ειναι ουφο που τους πιστευω .Κρατήθηκα με το ζόρι.Πιανω τον εαυτό μου να έχει μεγαλο θυμό.Δεν είναι καλό αυτό.θα υπαρξει μεγαλη διχωνια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εγώ νομίζω ότι αυτό πιθανόν να οφείλεται στις ψυχικές ελλείψεις του καθενός.

Χθες πι γονεις μου φώναξαν ένα φίλο γείτονα να τους φτιάξει κάτι ασήμαντο.Δουλευει σε κρουαζιέρες κ εχει 2 παιδια 20 κ 25 ετών.Καλη επιλογή όπως καταλαβαίνετε δυο 80φευγα να τον βάλουν στο σπίτι.Τον υποδέχτηκαν χωρις μασκες.μπηκε με παπούτσια κ χωρις να πλυνει τα χέρια του.Μου ρθε εγκεφαλικό.

Τον είδα κατά τύχη στην πόρτα κ για να μην το διώξω του είπα να ανεβάσει τη μασκα  στη μύτη.Αντεδρασε ασχημα λεγοντας μου οτι από τη μύτη δεν υπάρχει κίνδυνος κ οτι ειναι ουφο που τους πιστευω .Κρατήθηκα με το ζόρι.Πιανω τον εαυτό μου να έχει μεγαλο θυμό.Δεν είναι καλό αυτό.θα υπαρξει μεγαλη διχωνια.

Και μεις είμαστε τα μαύρα πρόβατα της οικογένειας του άντρα μου επειδή δεν δεχτηκαμε να δούμε τους συγγενείς του που ήρθαν από Γερμανία για διακοπές αλλά δεν πειράζει.Αν δεν κρατήσουμε έστω και λίγοι τα μέτρα το χάσαμε τελείως το παιχνίδι.Και συ χίλια δίκια είχες αλλά που να τα βρεις.

Δηλαδή οι επαγγελματίες υγείας που χτυπάνε δεκαωρα με τις μάσκες τι πρέπει να λένε;

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Εγώ νομίζω ότι αυτό πιθανόν να οφείλεται στις ψυχικές ελλείψεις του καθενός.

Χθες πι γονεις μου φώναξαν ένα φίλο γείτονα να τους φτιάξει κάτι ασήμαντο.Δουλευει σε κρουαζιέρες κ εχει 2 παιδια 20 κ 25 ετών.Καλη επιλογή όπως καταλαβαίνετε δυο 80φευγα να τον βάλουν στο σπίτι.Τον υποδέχτηκαν χωρις μασκες.μπηκε με παπούτσια κ χωρις να πλυνει τα χέρια του.Μου ρθε εγκεφαλικό.

Τον είδα κατά τύχη στην πόρτα κ για να μην το διώξω του είπα να ανεβάσει τη μασκα  στη μύτη.Αντεδρασε ασχημα λεγοντας μου οτι από τη μύτη δεν υπάρχει κίνδυνος κ οτι ειναι ουφο που τους πιστευω .Κρατήθηκα με το ζόρι.Πιανω τον εαυτό μου να έχει μεγαλο θυμό.Δεν είναι καλό αυτό.θα υπαρξει μεγαλη διχωνια.

Εμένα πάλι μου κάνει εντύπωση που φορούσε μάσκα έστω και κάτω από τη μύτη. Δε νομίζω ότι φοράνε πολλοι σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Να πχ οι γονείς σου δεν φορούσαν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Οι γονεις μου εκτός σπιτιού φορανε.εντος ένιωσαν ασφαλείς βλακωδως.

Ναι αλλά και σε επίσκεψη στον γείτονα φοράνε? Ακόμα κι αν φοράνε, αυτό που λεω είναι ότι στη δική μου γειτονιά/πολυκατοικία μπαίνουν και βγαίνουν οι γιαγιάδες από διαμέρισμα σε διαμέρισμα για το καθιερωμένο κους κους χωρίς καμία προφυλαξη. Δεν ξέρω αν εδω είμαστε η εξαίρεση αλλά η διαισθηση μου μου λέει πως μάλλον δεν είμαστε 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πηγαίνουν επισκέψεις.ειναι ηλεκτρολόγος κ ηρθε να τους φτιάξει κάτι.απλα βλέπουν το γείτονα σαν οαση επικοινωνίας.

Νομοζω παντως οτι θα γίνει χαμος  τις επόμενες μερες

Link to comment
Share on other sites

Τα πεθερικά μου προσέχουν πάρε πολύ γιατί είναι πολύ ευπαθείς. Δλδ ούτως ή άλλως χειμώνα πρόσεχαν πολύ ακόμα κ το κρυολόγημα, στο μέτρο του εφικτού. Δεν έχουν τεράστιο κοινωνικό κύκλο κ ο πεθερός μου δεν έχει αντοχές για πολλά κοινωνικά ούτως ή άλλως, επομένως δεν αλλάζει κάτι. τώρα είναι στο νησί που έχουν εξοχικό κ κάνουν μπάνια κ πού κ πού πάνε για καφέ σε ήσυχα μερη. Δεν τους φοβόμαστε ιδιαίτερα. 

 

Οι γονείς μου προσέχουν, δεν μπορώ να πω. μάσκα παντού εξαρχής κ ο μπαμπάς μ που δουλεύει ακόμα κ παίρνει συγκοινωνία φρόντισε να περιορίσει τις μετακινήσεις του, λόγω της θέσης που έχει ήταν εφικτό ως τώρα κ ελπίζω να συνεχίσει. Η μαμά μου έχει επιδείξει τεράστια αυτοσυγκράτηση κ απορώ. πολύ κοινωνική κ των εξόδων, δεν ξέρω πώς αντέχει. Έκανε κάτι παρασπονδίες πχ πήρε ταξί κάποιες φορές για να πάει στο κέντρο να δει φίλες της σε ανοιχτό χώρο. το ταξί το θεωρώ περιττό αν δεν σου είναι ανάγκη για δουλειά αυτόν τον καιρό. επίσης πηγαίνει στην εκκλησία με μάσκα αλλά όχι τόσο συχνά όσο θα πήγαινε. τώρα είναι στο χωριό κ λέει ότι εκεί τηρούν τα μέτρα λιγότερο απ ο,τι στην Αθήνα κ θυμώνει κ τους το έχει πει. Ίσως έχει εγκαταλείψει την ιδέα να έρθουν να μας δουν γιατί δεν το αναφέρει. Γενικά δεν τους φοβάμαι απλώς πού κ πού μπορεί να κάνουν κάτι αψυχολόγητο κ αντιφατικό κ επίσης φοβάμαι ότι αν έχουν κανονίσει να έρθουν κ νιώσουν κάποια αδιαθεσία δεν θα το που για να μην χάσουν το ταξίδι, το έχουν κάνει ξανά αυτό, όχι μεκορονοιο βέβαια αλλά δεν τους εμπιστεύομαι. ο βασικός λόγος που δεν θέλω να έρθουν είναι αυτός. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η μαμά μου έχει επιδείξει τεράστια αυτοσυγκράτηση κ απορώ. πολύ κοινωνική κ των εξόδων, δεν ξέρω πώς αντέχει. Έκανε κάτι παρασπονδίες πχ πήρε ταξί κάποιες φορές για να πάει στο κέντρο να δει φίλες της σε ανοιχτό χώρο. το ταξί το θεωρώ περιττό αν δεν σου είναι ανάγκη για δουλειά αυτόν τον καιρό. επίσης πηγαίνει στην εκκλησία με μάσκα αλλά όχι τόσο συχνά όσο θα πήγαινε.

 

Μα αν πηγαίνει κάποιος εκκλησία, ειλικρινά τι σημασία έχει πια το ταξί, ο καφές και ό,τι άλλο και να κάνει; Και να φοράει η γιαγιά μάσκα, δε φοράει κανείς άλλος, και εκκλησία με καλό φυσικό αερισμό, εγώ δεν έχω δει ποτέ :(

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μα αν πηγαίνει κάποιος εκκλησία, ειλικρινά τι σημασία έχει πια το ταξί, ο καφές και ό,τι άλλο και να κάνει; Και να φοράει η γιαγιά μάσκα, δε φοράει κανείς άλλος, και εκκλησία με καλό φυσικό αερισμό, εγώ δεν έχω δει ποτέ :(

Κοιτά δεν θέλω να αναλύσω τη γνώμη μου για τις εκκλησίες.... αλλά απ αυτά χειρότερο θεωρώ το ταξί. στην εκκλησία μπαίνει, ανάβει κερί η κάθεται έξω. στο ταξί που περνάει κόσμος κ κοσμάκης...

Link to comment
Share on other sites

Να δω τι θα γινει τον δεκαπενταυγουστο νε την θεία κοινωνία.ξερω οτι δεν είναι η μοναδική πηγή αλλα είναι άμεση η εισαγωγή.χωρια που είσαι φάτσα κάρτα με τον παπά που λέει τα λόγια κ που έρχεται σε επαφή κοντινή με όλους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...