Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Sunshine8 είπε:

Κακα τα ψέματα , κανείς δεν μπορεί να κλειστεί μέσα καλοκαιριατικα με παιδιά, θα 'λαλησουμε' όλοι, ειδικά γνωρίζοντας ότι μάλλον έρχεται δύσκολος χειμώνας . Και διακοπές θα πάμε και τα μπάνια μας θα κάνουμε. Μπορουμε όμως να συμπεριφερθούμε στο μετρό του δυνατού τηρώντας κάποια μέτρα ασφαλείας, απόλυτα προφυλαγμένος δεν μπορείς να είσαι πουθενά μόνο σε μια γυάλα ίσως! Όσο για τα πάρτυ και τους γάμους με 150 άτομα θα τα χαρακτήριζα απαράδεκτα τωρα αλλά πάντα έλεγα ότι του αρέσει του καθένα και ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του. 

Αααακριβως!  Ναι σε όλα!  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, marakiz είπε:

Η αληθεια ειναι πως εχεις φάει λίγο σκαλωμα εσπερος με ντόπιους και μη :-P. Όπως και να έχει, ακόμα και να έχεις εξοχικό δεν είσαι ντοπιος. Αλλα και το ότι βρίσκεσαι με γονεις στο ίδιο σπίτι,  ειναι κατι που συμβαινει και στην μόνιμη κατοικία, μην κοιτάς που εσείς μενετε σε άλλο μέρος από τους δικούς σας. Το θετικό με το να έχεις δικό σου σπίτι εκεί που θα πας είναι πως δεν θα μένει κάποιος άλλος πέρα από εσένα. 

Δεν το εξετάζω «γονιδιακά», μόνο με βάση την πιθανότητα να έρθεις σε εκτεταμένη στενή επαφή με τον  πληθυσμό που διαμένει μονιμα, λόγω του συγγενικού ή κοινωνικού κύκλου που ίσως εχεις, ενώ αν είσαι τελείως άσχετος με το μέρος και προσεχεις, δεν θα την εχεις. επίσης ως ταξιδιώτης είναι πιο πιθανό να προσεχεις κάποια πράγματα λόγω φόβου, ενώ αν είσαι σε οικείο μέρος μπορεί να ξεχαστείς κ να πιάσεις πχ κουβέντα με τον γείτονα στο δρόμο σε κοντινή απόσταση για αρκετή ώρα, αλλά κατά τ αλλά να είσαι πολύ σίγουρος ότι κανεις περιορισμένη κ ασφαλή ζωή (αυτό το κάνει κατά κόρον ο άντρας μου που είναι πολύ υπερβολικός όπως ξέρετε, κ μ εκνευρίζει πολύ, όχι που το κάνει, αλλά που δεν καταλαβαίνει ότι ασυναίσθητα όλοι κάνουμε τέτοιες μικρές επιπολαιότητες!!!!!). αλλά φυσικά όλα εξαρτώνται κυρίως από το τι κανεις εκεί πού είσαι, είτε είναι το σπίτι σου είτε το πατρικό σου είτε ενοικιαζόμενο. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, παντού είναι δυνητικά επικίνδυνα, μόνο σε γυάλα είσαι ασφαλής, γι'αυτο δεν καταλαβαίνω το "το τάδε είναι επικίνδυνο", "το άλλο όχι". Εγώ δεν είπα ότι γενικά το εξοχικό είναι πιο ασφαλές για εσένα τον ίδιο, αλλά ότι το καλύτερο είναι να μειώσουμε κάπως την κινητικότητά μας. Όχι να κλειστουμε στο διαμέρισμα, ούτε να βγαίνουμε κάθε βράδυ, υπάρχουν και μέσες λύσεις. Όπως είναι ας πούμε το εξοχικό για όποιον έχει και τα άλλα καλοκαίρια πήγαινε και εξοχικό και αλλού, φέτος να πάει μόνο εξοχικό πχ. Όχι και τα δύο. Κάπως έτσι, γενικά λίγο πιο μαζεμένα. Και το πιστεύω και ότι ο ερχόμενος χειμώνας θα ήταν πιο εύκολος έτσι παρά αν ζήσουμε ένα καλοκαίρι απολύτως σαν όλα τα άλλα. Απλά αυτη η μείωση της κινητικότητας είναι αδύνατον να εφαρμοστεί από όλους, γι'αυτο θεωρουμε δεδομένο ότι ο χειμώνας θα είναι άσχημος, κι έτσι "το ζούμε" τώρα κλπ κλπ κ γίνεται φαύλος κύκλος. Επίσης αν το βλέπουμε απλά "να προσέξω να μην κολλήσω" τότε αυτά που λέει η Έσπερος ισχύουν, αλλά αν το δούμε γενικά να μην υπάρχει φουλ κινητικότητα άρα και διασπορά είναι διαφορετικό.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

To θέατρο του παραλόγου σε δύο σημερινά περιστατικά:

1_ σε μεγάλη αλυσίδα φούρνων, μπαίνει η μαμά μου να πάρει κάτι. Κανείς υπάλληλος δε φοράει μάσκα, μόνο αυτές τις μισές προσωπίδες και οι μισοί υπάλληλοι από όσο είδε τις είχαν κατεβασμένες. Διαμαρτύρεται πελάτης και μόνο που δεν έφαγε ξύλο γιατί "ο νόμος μας καλύπτει, κύριε, τι θέλετε;" Αν δε χάσουν πελατεία, δεν καταλαβαίνουν.

2_ σε συνοικιακό μικρό κατάστημα, πάει να μπει κύριος πίσω από εμένα, χωρίς μάσκα. Τον σταματάει η ιδιοκτήτρια ότι πρέπει καταρχήν να περιμένει να βγω γιατί έχει όριο 1 άτομο και ότι απαιτείται μάσκα. Και αρχίζει ο τύπος ένα απίστευτο λογίδριο, ότι είναι από τη δίπλα συνοικία που είναι καθαρή, και εμείς έχουμε κορονοϊό γιατί είμαστε πλούσιοι και πηγαινοερχόμαστε ενώ αυτοί που είναι από τη δίπλα συνοικία είναι φτωχοί και δεν αρρωσταίνουν αλλα τους βάζουμε εμείς οι άλλοι σε κίνδυνο, άρα εμείς να τη βάλουμε τη μάσκα  (εννοείται ότι δύο τυπικες συνοικίες του ίδιου Δήμου είναι, μη φανταστείτε ότι μιλάμε για Πετράλωνα-Εκάλη αντίθεση, πέρα από την υπόλοιπη τρέλα). Τελικά βγήκαν από το δίπλά κατάστημα δυο νεαροί, και μόνο που δεν τον πήραν σηκωτό να τον πετάξουν εξω  

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Sunshine8 said:

Όμως δεν ειναι και ασφαλές για τους ανθρώπους της επαρχίας αν το σκεφτείς ότι παμε εμείς.Κι εγώ το ίδιο θα κάνω βέβαια, δεν το κατηγορώ, με όλες τις προφυλάξεις, αλλά θα πάω στο πατρικό μου που είναι κοντά σε θάλασσα και θα βγαίνουμε μόνο για μπάνιο σε μια απόμερη παραλία. Και 

δεν εχω ηλικιωμένους γονείς κοντά.Εχω κλείσει και ένα τριήμερο μετά από αυτό εκεί κοντά αλλά μάλλον θα το ακυρώσω. Αν δεν υπήρχε ωστόσο η πρώτη επιλογή ώστε να χαλαρώσουμε λίγο κ να κάνουμε μπάνια δεν νομίζω να το ακυρωνα. 

Εδώ πάνε τουρίστες από τα μήκη και τα πλάτη του κόσμου, από χώρες όπως η Αγγλία, η Σουηδία κλπ. Οι οποίοι μάλιστα πάνε κατά κορον σε νησιά τύπου Ζάκυνθο πχ που έχουνε ελάχιστες δομές υγείας. Έχουν αλλάξει τα πράγματα από το lockdown, έχει απελευθερωθει ο τουρισμός, δεν κατάλαβαινω πώς γίνεται να σκεφτόμαστε με όρους lockdown για τους Έλληνες και μπατεσκυλοιαλεστε για τους τουρίστες. Δεν το λέω με καμιά διάθεση εθνικισμου ή κάτι τέτοιο έτσι? Απλώς είναι λογικό σφάλμα το να λέμε να περιορισουμε τις εσωτερικές μετακινήσεις την στιγμή που τα σύνορα της χώρας είναι ανοιχτά σε χώρες με χειριστη επιδημίολογικη κατάσταση 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Απλώς είναι λογικό σφάλμα το να λέμε να περιορισουμε τις εσωτερικές μετακινήσεις την στιγμή που τα σύνορα της χώρας είναι ανοιχτά σε χώρες με χειριστη επιδημίολογικη κατάσταση 

 

Για το ότι έρχονται σωρηδόν τουρίστες που όντως δεν είναι λογικό δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς οι ίδιοι όμως. Στο κάτω κάτω το να μην πάμε σε αυτά τα μέρη όπου έχουν έρθει όλοι αυτοί οι τουρίστες προστατεύει και τον εαυτό μας. Προσωπικά το βλέπω ότι αφού υπάρχει έκθεση σε κάτι, να την περιορίσω από αλλού, όχι "αφού εκτεθηκα ηδη, εκτεθηκα πάει". (Νομίζω το είπα και πριν στο παράδειγμα με το λεωφορείο, αν εκτιθομουν δηλαδη κάθε μέρα σε λεωφορείο δεν θα έλεγα "αφού μπαίνω που μπαίνω σε λεωφορείο, ας μπω και στο πλοίο". Θα έλεγα αφού τρώω αυτή την έκθεση αναπόφευκτα, ας μην εκτεθω και επιπλέον. Γιατί μπορεί στο λεωφορείο να μην κόλλησα, στο πλοίο όμως να κολλήσω) Οπότε κάπως έτσι το βλέπω και με τους τουρίστες. Το ότι έχει γίνει αυτό το "λαθος" και πάει ο τουρίστας εδώ κι εκεί δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Για το ότι έρχονται σωρηδόν τουρίστες που όντως δεν είναι λογικό δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς οι ίδιοι όμως. Στο κάτω κάτω το να μην πάμε σε αυτά τα μέρη όπου έχουν έρθει όλοι αυτοί οι τουρίστες προστατεύει και τον εαυτό μας. Προσωπικά το βλέπω ότι αφού υπάρχει έκθεση σε κάτι, να την περιορίσω από αλλού, όχι "αφού εκτεθηκα ηδη, εκτεθηκα πάει". (Νομίζω το είπα και πριν στο παράδειγμα με το λεωφορείο, αν εκτιθομουν δηλαδη κάθε μέρα σε λεωφορείο δεν θα έλεγα "αφού μπαίνω που μπαίνω σε λεωφορείο, ας μπω και στο πλοίο". Θα έλεγα αφού τρώω αυτή την έκθεση αναπόφευκτα, ας μην εκτεθω και επιπλέον. Γιατί μπορεί στο λεωφορείο να μην κόλλησα, στο πλοίο όμως να κολλήσω) Οπότε κάπως έτσι το βλέπω και με τους τουρίστες. Το ότι έχει γίνει αυτό το "λαθος" και πάει ο τουρίστας εδώ κι εκεί δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάω κι εγώ.

 Και πώς νομίζεις ότι έτσι προστατεύεσαι? Με το να μείνεις στην Αθήνα πχ μια εβδομάδα αντί να πας διακοπές αλλού θα εκτεθεις στην πιθανότητα να κολλήσεις τον ιό στην Αθήνα αλλιώς θα εκτεθείς στην πιθανότητα να τον κολλήσεις στο μέρος τον διακοπών. Δεν αλλάζει κάτι ούτε για εσένα ούτε για την διασπορά. Εκτός βέβαια αν μείνεις κλεισμενη σπίτι σου στην Αθήνα που πόσο καιρό θα το κάνεις? Γιαυτό άνοιξαν τα σύνορα για να κλειδωθουμε μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Για το ότι έρχονται σωρηδόν τουρίστες που όντως δεν είναι λογικό δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς οι ίδιοι όμως. Στο κάτω κάτω το να μην πάμε σε αυτά τα μέρη όπου έχουν έρθει όλοι αυτοί οι τουρίστες προστατεύει και τον εαυτό μας. Προσωπικά το βλέπω ότι αφού υπάρχει έκθεση σε κάτι, να την περιορίσω από αλλού, όχι "αφού εκτεθηκα ηδη, εκτεθηκα πάει". (Νομίζω το είπα και πριν στο παράδειγμα με το λεωφορείο, αν εκτιθομουν δηλαδη κάθε μέρα σε λεωφορείο δεν θα έλεγα "αφού μπαίνω που μπαίνω σε λεωφορείο, ας μπω και στο πλοίο". Θα έλεγα αφού τρώω αυτή την έκθεση αναπόφευκτα, ας μην εκτεθω και επιπλέον. Γιατί μπορεί στο λεωφορείο να μην κόλλησα, στο πλοίο όμως να κολλήσω) Οπότε κάπως έτσι το βλέπω και με τους τουρίστες. Το ότι έχει γίνει αυτό το "λαθος" και πάει ο τουρίστας εδώ κι εκεί δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάω κι εγώ.

καλά το να πας σε μερη γεμάτα τουρίστες είναι λίγο αυτοκτονικό κι ας είναι κ το πατρικό σου εκεί, κ πάλι ομωσ μπορεί να είναι καλύτερο από το να μείνεις στην Αθήνα. μπορείς να πας και κάπου αλλού όμως! 

 

γεμικα καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, εξάλλου κ εμείς από τους γραφικούς είμαστε. απλώς εγω δεν το βλέπω ποσοτικά, ότι αν έκανα χ πράγματα θα κάνω τώρα χ/2 για να περιοριστώ, ούτε ας πούμε «ηθικά», ότι είναι σωστό να κινδυνεύω στη δουλειά ή για να δω τη μάνα μου που είναι ευπαθής ομάδα, αλλά λάθος κ επιπόλαιο να κάνω κάτι για διασκέδαση. εγω το βλέπω πιο «ποιοτικά», οχ η τάδε καφετέρια τηρεί μέτρα άρα μπορώ να πάω κάποιες φορές ενώ η δεινα τα τηρεί επιφανειακά, άρα δεν πατάω ούτε απ έξω που λέει ο λόγος, ή παω κάθε μέρα στην παραλία -όχι σε μέρος κ ώρα με κόσμο, αλλά δεν θα πάω τη μια φορά στη συναυλία  στο θεατράκι γιατί δεν ξέρω τι μέτρα τηρούν κ ας είναι ανοιχτός χώρος γιατί επιπλέον  το τραγούδι κ οι φωνεσ φέρνουν υπέρ μετάδοση. 

Just now, maripoz είπε:

 Και πώς νομίζεις ότι έτσι προστατεύεσαι? Με το να μείνεις στην Αθήνα πχ μια εβδομάδα αντί να πας διακοπές αλλού θα εκτεθεις στην πιθανότητα να κολλήσεις τον ιό στην Αθήνα αλλιώς θα εκτεθείς στην πιθανότητα να τον κολλήσεις στο μέρος τον διακοπών. Δεν αλλάζει κάτι ούτε για εσένα ούτε για την διασπορά. Εκτός βέβαια αν μείνεις κλεισμενη σπίτι σου στην Αθήνα που πόσο καιρό θα το κάνεις? Γιαυτό άνοιξαν τα σύνορα για να κλειδωθουμε μέσα?

βέβαια εξ των πραγμάτων όσοι μένουμε σε τουριστικά μερη είμαστε πιο μετρημένοι, μη νομίζεις ότι δεν φοβόμαστε. πχ εμείς έχει τύχει να αλλάξουμε μερος βόλτας γιατί είδαμε τουριστικό λεωφορείο στο πάρκινγκ του χωριού κ σεν θέλαμε να κάτσουμε στο ίδιο καφέ ούτε να στριμωχτούμε στα στενά μαζί τους. κ τώρα όσο πλησιάζει ο 15αυγουστος κ μετά ειδικά τις λειτουργίες κ τα σχετικά, νομίζω ότι θα απομονωθούμε από τις περισσότερες επαφές μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

 Και πώς νομίζεις ότι έτσι προστατεύεσαι? Με το να μείνεις στην Αθήνα πχ μια εβδομάδα αντί να πας διακοπές αλλού θα εκτεθεις στην πιθανότητα να κολλήσεις τον ιό στην Αθήνα αλλιώς θα εκτεθείς στην πιθανότητα να τον κολλήσεις στο μέρος τον διακοπών. Δεν αλλάζει κάτι ούτε για εσένα ούτε για την διασπορά. Εκτός βέβαια αν μείνεις κλεισμενη σπίτι σου στην Αθήνα που πόσο καιρό θα το κάνεις? Γιαυτό άνοιξαν τα σύνορα για να κλειδωθουμε μέσα?

 

Βρε παιδιά δεν είπα να μην πάει κανείς πουθενά. Μίλησα για έναν περιορισμό κινήσεων και συναναστροφών απλά, που να σας πω την αλήθεια μέχρι πριν λιγο καιρό θεωρούσα δεδομένο ότι τηρούν όλοι λίγο πολύ αλλά τελικά κατάλαβα πως οι περισσότεροι δεν έχουν αλλάξει τίποτα (δεν μιλάω για εδώ μέσα). Προφανώς αν κάποιος μένει σε ένα διαμέρισμα σε στενό στην Αθήνα και δεν έχει εξοχικό, θα πάει κάπου (η αργκ ομως ρώτησε λέγοντας ότι κάνει σχεδόν διακοπές κι εδώ). Αλλά κι εκεί θεωρούσα δεδομένο ότι θα είναι λιγο πιο "μαζεμένος" από άλλες φορές, όπως και αυτός που πάει στο χωριό του, όπως και αυτός που μένει στην Αθήνα αν υπάρχει -δεν καταλαβαίνω δηλαδη το δεδομένο ότι στην Αθήνα κινδυνεύεις πιο πολύ, παντού εξαρτάται από το τι κάνεις. Ούτε το ότι σε όποιο μέρος πας ειτε χωριό είτε νησί θα το μεταφέρεις απαραίτητα, γιατί μπορεί πριν πας εκεί, στο μέρος που έμενες να μην κυκλοφορουσες πολύ. Αλλά το ότι γενικά η πολλή κινητικότητα και σουρτα φέρτα μεταφέρουν και τον ιό δεν νομίζω ότι είναι τόσο παράλογο. 

Just now, Έσπερος είπε:

ούτε ας πούμε «ηθικά», ότι είναι σωστό να κινδυνεύω στη δουλειά ή για να δω τη μάνα μου που είναι ευπαθής ομάδα, αλλά λάθος κ επιπόλαιο να κάνω κάτι για διασκέδαση

 

Ούτε εγώ το λέω ηθικά. Το λέω με την έννοια του τι είναι αναπόφευκτο και τι καθαρά επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Προφανώς αν κάποιος μένει σε ένα διαμέρισμα σε στενό στην Αθήνα και δεν έχει εξοχικό, θα πάει κάπου (η αργκ ομως ρώτησε λέγοντας ότι κάνει σχεδόν διακοπές κι εδώ).

 

Κοίταξε το "διακοπές" είναι πολύ σχετικό :) Βγαίνω μέρα παρά μέρα χονδρικώς με το παιδί στη γειτονιά και συνήθως αυτές τις μέρες πιάνω κουβέντα με τις άλλες μαμάδες και περίπου μια φορά τη βδομάδα καθόμαστε στα τραπεζάκια στο διπλανό μαγαζί στην αυλή να πιούμε μια μπυρα. 2-3 απογεύματα αργούτσικα, γιατί δουλεύω ακόμη, πάμε σε κάποια κοντινή παραλία και θα τσιμπήσουμε και κάτι. Αυτό είναι κάτι που για εμένα δεν είναι "διακοπές" με την έννοια ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες είμαι πολύ τουτ έξω, θα πήγαινα και βόλτες τα ΣΚ στην Πλάκα και το Θησείο, και με τα παιδιά σε beach bar Κυριακή μέσα στον κόσμο, και σε νεροτσουλήθρες και σε γεμάτα εστιατόρεια, και θα έψαχνα μέρος με αξιοθέατα και πολλές δραστηριότητες για διακοπές κλπ κλπ. Είναι δηλαδή αλλαγή του τρόπου ζωής του δικού μου, αλλά δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι είμαι κλεισμένη μέσα γιατί δεν είμαι. Είμαι πολύ πιο κλεισμένη μέσα από όσο θα ήμουν, αλλά σίγουρα όχι σε σχέση με άλλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Κοίταξε το "διακοπές" είναι πολύ σχετικό :) Βγαίνω μέρα παρά μέρα χονδρικώς με το παιδί στη γειτονιά και συνήθως αυτές τις μέρες πιάνω κουβέντα με τις άλλες μαμάδες και περίπου μια φορά τη βδομάδα καθόμαστε στα τραπεζάκια στο διπλανό μαγαζί στην αυλή να πιούμε μια μπυρα. 2-3 απογεύματα αργούτσικα, γιατί δουλεύω ακόμη, πάμε σε κάποια κοντινή παραλία και θα τσιμπήσουμε και κάτι. Αυτό είναι κάτι που για εμένα δεν είναι "διακοπές" με την έννοια ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες είμαι πολύ τουτ έξω, θα πήγαινα και βόλτες τα ΣΚ στην Πλάκα και το Θησείο, και με τα παιδιά σε beach bar Κυριακή μέσα στον κόσμο, και σε νεροτσουλήθρες και σε γεμάτα εστιατόρεια, και θα έψαχνα μέρος με αξιοθέατα και πολλές δραστηριότητες για διακοπές κλπ κλπ. Είναι δηλαδή αλλαγή του τρόπου ζωής του δικού μου, αλλά δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι είμαι κλεισμένη μέσα γιατί δεν είμαι. Είμαι πολύ πιο κλεισμένη μέσα από όσο θα ήμουν, αλλά σίγουρα όχι σε σχέση με άλλους.

 

Βασικά εννοούσα αυτό που είπες ότι περνάς καλά κι εδώ και το σκέφτεσαι και η ίδια μηπως το ακυρώσεις. Αλλιώς δηλαδη θα απαντούσα σε γκάλοπ κάποιου που θα έλεγε "ζω έναν εφιάλτη, δεν αντέχω άλλο στο διαμέρισμα" κλπ κλπ :-P

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι οτι ο κίνδυνος είναι παντου κ ότι παντου θα πρέπει να τηρούμε τα ίδια μετρα κ να αυτοπεριοριζομαστε στην πολυκοσμία.

Χθες βράδυ πηγαμε να δουμε Καραγκιόζη στο φλοισβο όπου είχα πληροφορηθεί οτι τηρουνται τα μέτρα.Κ πράγματι έτσι ήταν.

Όταν πηγαμε είχε αρκετή ηρεμία στο πάρκο.Στην παιδική χαρά υπηρχε μέτρια κίνηση.Καναμε λοιπόν εκει μια σύντομη επισκεψη .Όταν βγήκαμε από την παράσταση ομως κ πηγαμε στο πάρκινγκ στη Μαρίνα εκπλαγήκαμε δυσάρεστα.Η διπλανή μαρίνα με τα μαγαζιά ηταν σκέτη κόλαση.Σαν να ήσουν στηνOxford  Street ηταν ο κοσμος.Εκειβλοιπον πρέπει να υπάρξει ατομική ευθύνη. Χρειάζεται δηλ να την κλείσουν για να καταλάβουν ότι αυτό το πράγμα είναι επικινδυνο?Τόσο ανεγκέφαλοι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μόλις γυρίσαμε από το εξοχικό -πατρικό του άντρα μου.  Περάσαμε υπέροχο γεμίσαμε μπαταριες. ..Με κάποιους συγγενείς ανταλλάξαμε αγκωνιες και ήπιαμε έναν καφέ σε απόσταση στο αεράκι το θαλασσινό. ..Με άλλους αγκαλιαστικαμε. ..Τι να πω ιδιαίτερα κανενας δεν προσεχε αυστηρά αλλά και πάλι ούτε ήταν πολύ διαχυτικός ο κόσμος. ..Οι μάσκες από την άλλη οπως το βλέπω είναι δικόπο μαχαίρι γιατί δεν γίνεται σωστή χρήση και δεν καταλαβαίνει και ο κόσμος ότι δεν υπάρχει προστασία ενάντια στον ιό απόλυτα...προστάτευε σε ενα ποσοστό την διασπορά αλλά είναι και μια ψευδαίσθηση. ..Η λύση να μην κολλήσει κάποιος είναι η απομόνωση. ..Η μάσκα άπλα είναι η ελπιδα ότι κάποιος που είναι άρρωστος να μην το μεταδώσει..

 

Σε λίγες μέρες θα πάμε επαρχία...2 εβδομάδες θα κάτσουμε. ..Έχουμε με το lockdown ένα χρόνο σχεδόν να πάμε. ..Ο Κορωναίος δεν είναι για μένα λόγος να μην πάω. Υπάρχουν και αλλά πράγματα που μας αρρωσταινουν. ..Υπάρχουν και άλλοι λόγοι πού φευγουμε από την ζωή αυτή. Και δεν ξέρεις και ποτε...Δεν θα ειναι ο Κορωναίος το τελος της ανθρωποτητας ούτε όμως και θέλω να κολλήσω όχι μόνο Κορωναίο άλλα και γρίπη και γαστρεντεριτιδα κτλ..ποιος θέλει να είναι άρρωστος? . ..Πρέπει να προσέχουμε. Άλλα δεν σταματάει  και η ζωή. Έχω ανθρώπους που θέλω να δω άνθρωπους που μας περιμένουν και λαχταρουν να μας δούνε...Δεν θα σταματήσει αυτό το πράγμα ήρθε για να μείνει και δεν ξέρουνε ούτε τα εμβόλια ποτε θα βγουν..Και αντε και βγήκε. ..Εγώ δεν νομίζω να το κάνω ούτε τα παιδιά μου....Οπότε για πόσο θα βάλουμε σε παύση την ζωή μας?  Και πόσοι άνθρωποι μπορούν να την βάλουν σε παύση?  Και αν κάποιος δεν θέλει κιόλας? Ο νόμος ορίζει αυτό που ορίζει. ..Αν οι προσωπιδες είναι νομιμες (δεν ξέρω αν ειναι παράδειγμα φέρνω ) με ποιό δικαίωμα κάνει παρατήρηση ο καθένας σε αυτόν που την φοράει. ..Όταν τα ταξίδια είναι νόμιμα με ποιο δικαίωμα το κρίνουμε?

 

Σίγουρα όλοι μας έχουμε γνώμη και άποψη σε αυτό που γίνεται και σε αυτό που θα θέλαμε να γίνεται. .. ..Αυτές είναι οι δίκες μου σκέψεις. .Για μένα τα μετράω είναι εντελώς εικονικά και πολυτονικό δύσκολα εως ανέφικτο να εφαρμοστούν. ..Είναι στο χέρι του καθένα να προστατευτεί  όπως αυτές νομίζει καλύτερα και στο μέγεθος που μπορεί. ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έκρινε κανείς κανέναν, απλώς λέμε τι κάνουμε/δεν κάνουμε και τι θα κάναμε/δεν θα κάναμε και είναι διαφορετικά. Το ότι δεν μπορεί να μπει για πάντα η ζωή σε παύση είναι προφανές, αλλά και πάλι διαφέρει η οπτική. Εγώ ας πούμε θεωρώ ότι αν ψιλοεμπαινε σε "παύση", όχι πλήρη, αλλά με κάπως μειωμένη δραστηριότητα, τελικά αυτή η φάση θα ήταν πολύ πιο σύντομη από το να κάνουμε επ'αοριστον ο,τι κάναμε πάντα έχοντας μάσκες και μέτρα κάθε τρεις και λίγο όπως γίνεται τώρα. Νομίζω δηλαδη ότι θα κρατήσει πολύ περισσότερο έτσι παρά αν το παίρναμε απόφαση ότι θα θυσιάζαμε ένα καλοκαίρι και θα ξεμπερδευαμε. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά το σκέφτομαι.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν νομίζω να έκρινε κανείς κανέναν, απλώς λέμε τι κάνουμε/δεν κάνουμε και τι θα κάναμε/δεν θα κάναμε και είναι διαφορετικά. Το ότι δεν μπορεί να μπει για πάντα η ζωή σε παύση είναι προφανές, αλλά και πάλι διαφέρει η οπτική. Εγώ ας πούμε θεωρώ ότι αν ψιλοεμπαινε σε "παύση", όχι πλήρη, αλλά με κάπως μειωμένη δραστηριότητα, τελικά αυτή η φάση θα ήταν πολύ πιο σύντομη από το να κάνουμε επ'αοριστον ο,τι κάναμε πάντα έχοντας μάσκες και μέτρα κάθε τρεις και λίγο όπως γίνεται τώρα. Νομίζω δηλαδη ότι θα κρατήσει πολύ περισσότερο έτσι παρά αν το παίρναμε απόφαση ότι θα θυσιάζαμε ένα καλοκαίρι και θα ξεμπερδευαμε. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά το σκέφτομαι.

 

Σε αυτό που λες συμφωνώ απόλυτα, και από εκεί και ο προβληματισμός μου. Από την μία θα ήμουν υπέρ του να περιοριστούμε αρκετά όλοι, από την άλλη νιώθω ότι δεν μπορώ να ελέγξω και πολύ την κατάσταση, όταν γύρω μου κανείς δεν προσέχει ιδιαίτερα, εκτός αν κλειδωθούμε στο σπίτι κυριολεκτικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Δεν νομίζω να έκρινε κανείς κανέναν, απλώς λέμε τι κάνουμε/δεν κάνουμε και τι θα κάναμε/δεν θα κάναμε και είναι διαφορετικά. Το ότι δεν μπορεί να μπει για πάντα η ζωή σε παύση είναι προφανές, αλλά και πάλι διαφέρει η οπτική. Εγώ ας πούμε θεωρώ ότι αν ψιλοεμπαινε σε "παύση", όχι πλήρη, αλλά με κάπως μειωμένη δραστηριότητα, τελικά αυτή η φάση θα ήταν πολύ πιο σύντομη από το να κάνουμε επ'αοριστον ο,τι κάναμε πάντα έχοντας μάσκες και μέτρα κάθε τρεις και λίγο όπως γίνεται τώρα. Νομίζω δηλαδη ότι θα κρατήσει πολύ περισσότερο έτσι παρά αν το παίρναμε απόφαση ότι θα θυσιάζαμε ένα καλοκαίρι και θα ξεμπερδευαμε. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά το σκέφτομαι.

Δεν το σκέφτεσαι λάθος. Απλώς το θέμα είναι το το θα κανεις μετά την παύση. Αν δεν γίνει ταυτόχρονα σε όλες τις χώρες, δεν έχει νόημα. κατά τ αλλά κ εγω πιστεύω ότι το άνοιγμα ήταν βιαστικό κ κάποιες δραστηριότητες έπρεπε να μείνουν κλειστές γιατί η ζημιά θα είναι μεγαλύτερη. εννοώ πχ νυχτερινά κέντρα, μπαρ, μεγάλες εκδηλώσεις, γάμους κ βαφτίσεις με κόσμο, θρησκευτικές εκδηλώσεις που μαζευουν κόσμο  κ οτιδήποτε σε κλειστό χώρο όπως παιδότοποι, εσωτερικό χώρο στην εστίαση κ τετοια, κ επίσης να μη σταματήσει η τηλεργασια κ η μάσκα εξαρχής υποχρεωτική σε περισσότερες δραστηριότητες. 

Επεξεργάστηκαν by Έσπερος
Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Η οικονομία δεν μπορεί να αντέξει άλλο λοκνταουν, η άρση μέτρων δεν έγινε γιατί ο ιός έπαψε να υπάρχει, έγινε γιατί η οικονομία καταρρέει, δεν μπορούν πάλι να κλείσουν καταστήματα, εμπορικά κτλ, ήδη η ζημιά είναι τεράστια. Από την άλλη για εμένα το ιδανικό σενάριο θα ήταν ο κάθε ένας να αντιλαμβάνονταν την ατομική ευθύνη που φέρει και να τηρούσε τα μέτρα ευλαβικά, αυτό θα έλυνε ένα μεγάλο μέρος του προβλήματος. 

Πάντως αν γυρίσετε μερικές σελίδες πίσω θα δείτε πως τονίζαμε το ότι ήταν υπερβολικό το κλείσιμο όλων ενώ τώρα παραπονιόμαστε που άνοιξαν τα πάντα.. πουθενά δεν μας πιάνει κανείς τελικά! :D

 

Νομίζω ότι ισχύουν και τα 2: το καθολικό lockdown ήταν παράλογο γιατί δεν ήταν ιστορία 2-3 μηνών και μετά εξαφάνιση του ιού, ούτε μπορεί μια χώρα να πάψει εντελώς να λειτουργεί για χρόνια. Από την άλλη μπορούσαμε να είχαμε θέσει άλλους όρους σε πολλά πράγματα από την αρχή και να υπολειτουργούσαν για καιρό, από το να είμαστε των άκρων και ή να γινεται μπάχαλο, ή να βάζουμε λουκέτο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Νομίζω δηλαδη ότι θα κρατήσει πολύ περισσότερο έτσι παρά αν το παίρναμε απόφαση ότι θα θυσιάζαμε ένα καλοκαίρι και θα ξεμπερδευαμε. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά το σκέφτομαι.

Αυτό προϋποθέτει την μεγάλη χρονικα απαγόρευση των ταξιδιών μεταξύ χωρών. Έστω και αν αυτό γινόταν (που δεν γίνετε διότι  πέραν των οικονομικών επιπτώσεων ο κόσμος ταξίδευει για πολλους λόγους επαγγελματικων προσωπικών υγεία και άλλα πολλά ) ο ιός δεν σταματά να υπάρχει.  Έστω κι αν εδώ δεν είχαμε πλέον κρουσμάτων την στιγμή που ανοίγουν τα σύνορα παλι θα ερχοταν . Καταλαβαινετε ότι το κλείσιμο των συνόρων επ αοριστον και μέχρι να βγει το εμβόλιο είναι ανέφικτο και θα καταπατουσε βασικα δικαιώματα ...Οπότε δεν υπάρχει σενάριο ξεμπερδεματος. ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Η οικονομία δεν μπορεί να αντέξει άλλο λοκνταουν, η άρση μέτρων δεν έγινε γιατί ο ιός έπαψε να υπάρχει, έγινε γιατί η οικονομία καταρρέει, δεν μπορούν πάλι να κλείσουν καταστήματα, εμπορικά κτλ, ήδη η ζημιά είναι τεράστια. Από την άλλη για εμένα το ιδανικό σενάριο θα ήταν ο κάθε ένας να αντιλαμβάνονταν την ατομική ευθύνη που φέρει και να τηρούσε τα μέτρα ευλαβικά, αυτό θα έλυνε ένα μεγάλο μέρος του προβλήματος. 

Πάντως αν γυρίσετε μερικές σελίδες πίσω θα δείτε πως τονίζαμε το ότι ήταν υπερβολικό το κλείσιμο όλων ενώ τώρα παραπονιόμαστε που άνοιξαν τα πάντα.. πουθενά δεν μας πιάνει κανείς τελικά! :D

 

Εγω δεν παραπονιέμαι που άνοιξαν, παραπονιέμαι που πολύς κόσμος δεν αυτοσυγκρατειται. Όπως έγραψε και κάποια πιο πάνω "πρέπει να τα κλείσουν για να καταλάβουμε ότι είναι επικίνδυνα;"

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Νομίζω ότι ισχύουν και τα 2: το καθολικό lockdown ήταν παράλογο γιατί δεν ήταν ιστορία 2-3 μηνών και μετά εξαφάνιση του ιού, ούτε μπορεί μια χώρα να πάψει εντελώς να λειτουργεί για χρόνια. Από την άλλη μπορούσαμε να είχαμε θέσει άλλους όρους σε πολλά πράγματα από την αρχή και να υπολειτουργούσαν για καιρό, από το να είμαστε των άκρων και ή να γινεται μπάχαλο, ή να βάζουμε λουκέτο.

Εγώ πιστευω ότι το καθολικό lockdown το μόνο που βοήθησε κι αν έγινε και κάτι τέτοιο τελικά ήταν η προετοιμασία στον χώρο της υγείας για ένα ναό κυμα (όχι ότι είχαμε κύμα εμείς εδώ )...Κατά τα άλλα δεν ξέρω αν ωφελησε κάπου αλλού. ..Όταν τελειωσε η καραντίνα εδώ και 10 μέρες περιπου μετά σε χώρα που εργάζεται συγγενικο μου πρόσωπο στην εντατική (με ασθενεις κορονοιου  εκείνη την περίοδο ) τα τμήματα που είχαν ανοίξει σαν εντατική άρχισαν να κλείνουν και τα κρεβάτια να είναι άδεια... η χώρα αυτη δεν εφάρμοσε καθολική απαγόρευση πάρα μόνο συστάσεις και ομαλοποιηθηκαν τα πράγματα στο νοσοκομείο. Η εικόνα αυτή μέσα από το νοσοκομείο σε μια χώρα με πολλά κρούσματα εμένα με εξέπληξε και με έκανε να αναρωτηθω αν τελικά καλώς έγινε η απαγόρευση όχι. ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα πάω διακοπές με το αυτοκίνητο σε ενοικιαζόμενο δωμάτιο που πριν καθίσουμε θα το καθαρίσω με χλωρίνη (που κάθε χρόνο το έκανα αλλά τώρα πιο σχολαστικά) θα πάρω δικιες μου πετσέτες κ σεντόνια που κ αυτό το έκανα κ θα περάσουμε ωραία. Θα κάνουμε τα μπανάκια μας, τις βόλτες μας μόνοι μας χωρίς να είμαστε μαζί με άλλους. Αν δεν πάω δεν θα έχω αντοχές για τον χειμώνα. Αλλά δεν θα κάνω κ κάτι το ιδιαίτερο, σε κλαμπ εννοείται ότι δεν πάω όχι μόνο του κορωνοιου αλλά κ των παιδιών.

 

Άσχετο αλλά πήρα μια τέλεια μάσκα βαμβακερή που είναι αδιάβροχο ύφασμα κ αν πχ ανοίξεις την βρύση κ την βάλεις από κάτω συγκρατεί το νερό κ απ' την άλλη μεριά παραμένει στεγνό. Λέτε να προστατεύει κ στο να μην κολλήσω τπτ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , mama16 είπε:

Εγώ πάντως θα πάω διακοπές με το αυτοκίνητο σε ενοικιαζόμενο δωμάτιο που πριν καθίσουμε θα το καθαρίσω με χλωρίνη (που κάθε χρόνο το έκανα αλλά τώρα πιο σχολαστικά) θα πάρω δικιες μου πετσέτες κ σεντόνια που κ αυτό το έκανα κ θα περάσουμε ωραία. Θα κάνουμε τα μπανάκια μας, τις βόλτες μας μόνοι μας χωρίς να είμαστε μαζί με άλλους. Αν δεν πάω δεν θα έχω αντοχές για τον χειμώνα. Αλλά δεν θα κάνω κ κάτι το ιδιαίτερο, σε κλαμπ εννοείται ότι δεν πάω όχι μόνο του κορωνοιου αλλά κ των παιδιών.

 

Άσχετο αλλά πήρα μια τέλεια μάσκα βαμβακερή που είναι αδιάβροχο ύφασμα κ αν πχ ανοίξεις την βρύση κ την βάλεις από κάτω συγκρατεί το νερό κ απ' την άλλη μεριά παραμένει στεγνό. Λέτε να προστατεύει κ στο να μην κολλήσω τπτ?

 

Θα σε απογοητεύσω, αλλά νομίζω (τονίζω το νομίζω) ότι οι αδιάβροχες μάσκες που μαζεύουν υγρασία θεωρούνται επικίνδυνες

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου...οι παππούδες προσέχουν όπως πρεπει?Εγώ έχω χαλαρώσει σε αυτό αλλα κατά διαστήματα παθαίνω εγκεφαλικά.Αδυνατουν να προστατεύουν όπως πρεπει.Ποκυ χαλιέμαι ψυχολογικά κ μεταφέρω ένταση στην οικογενεια μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...