Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

για να μην γίνει χαμός ίσως να ήταν καλό να φοράνε μάσκα έστω κ λάθος, έστω κ όσο αντέχουν, για να περιορίζεται γενικά η μετάδοση οποιουδήποτε ιού

 

Η λάθος εφαρμογή της μάσκας όμως απ'ο,τι έχω καταλάβει δεν είναι απλά λιγότερο αποτελεσματική, είναι χειρότερα επικίνδυνη. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά έτσι έχω καταλάβει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, little lamb είπε:

 

Η λάθος εφαρμογή της μάσκας όμως απ'ο,τι έχω καταλάβει δεν είναι απλά λιγότερο αποτελεσματική, είναι χειρότερα επικίνδυνη. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά έτσι έχω καταλάβει

φαντάζομαι ότι το να φοράνε λάθος τη μάσκα 5 από τα 20 παιδιά είναι καλύτερο από το να μην τη φοράνε καθόλου. Αλλά δεν το βλέπω κ εγω πιθανό για παιδιά νηπίου ή πρώτων τάξεων δημοτικού να φοράνε. εξάλλου τώρα δεν ειμαστε στη φάση να μην κολλήσει κανείς, αλλά να κολλήσουν λίγοι κ να μην το μεταδώσουν σε πολλους, άρα θεωρητικά μπορούμε να περιορίσουμε άλλες εστίες με πολύ αυστηρά μέτρα κ να αφήσουμε τα νήπια με όσα είναι πιο εφικτά. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμείς που χθες έπρεπε να πάμε σε νοσοκομείο ο γιος μου μια χαρά φόρεσε την μάσκα, στην αρχή δεν την ήθελε αλλά όταν του είπα πως είναι υποχρεωτικό και δεν έχει άλλη λύση την έβαλε, αν είναι απαραίτητο θα γίνει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι άνω των δυο πρέπει να φοράνε μάσκα αν πάνε κάπου που είναι υποχρεωτική. εμείς δεν τον πηγαίνουμε σε κανέναν κλειστό χώρο. δεν ξέρω όμως για ποσό θα μπορούμε να το αποφύγουμε. ευτυχώς δεν έχουμε κάτι να κάνουμε που να πρέπει να είμαστε κ οι δυο μαζί κ δεν έχει πού να μείνει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εμένα ο μικρός τη θέλει τη μάσκα. Στην αρχή που ήταν κάτι καινούριο και έβλεπε ότι τη φοράνε οι μεγάλοι τη δοκίμασε με ενθουσιασμό. Τώρα γκρινιάζει αν πρέπει να τη φορέσει πάνω από 10-20 λεπτά. 

Ελπίζω να μην την κάνουν υποχρεωτική στις μικρές τάξεις στο σχολείο, νομίζω ότι θα είναι άβολο και κυρίως πάρα πολύ άσχημο για την ψυχολογία των μικρών παιδιών να φοράνε για τόσες ώρες μάσκα κάθε μέρα.

Εμένα ο μικρός θα πάει φέτος πρώτη δημοτικού και φοβάμαι ότι με όλα αυτά θα πάρει στραβά και το σχολείο. Δεν θέλω οι πρώτες του εμπειρίες από το σχολείο να είναι δυσάρεστες και να περνάει 6 ώρες μέσα στον ψυχαναγκασμό. Μάσκες, αντισηπτικά, αποστάσεις από τα άλλα παιδιά, όχι γιορτές και εκδηλώσεις κτλ. Καλύτερα να τα κλείσουν τα σχολεία παρά να γίνουν τα παιδάκια μικροβιοφοβικά και αντικοινωνικά. 

Δύσκολος χειμώνας προβλέπεται! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Ούτε εμένα ο μικρός τη θέλει τη μάσκα. Στην αρχή που ήταν κάτι καινούριο και έβλεπε ότι τη φοράνε οι μεγάλοι τη δοκίμασε με ενθουσιασμό. Τώρα γκρινιάζει αν πρέπει να τη φορέσει πάνω από 10-20 λεπτά. 

Ελπίζω να μην την κάνουν υποχρεωτική στις μικρές τάξεις στο σχολείο, νομίζω ότι θα είναι άβολο και κυρίως πάρα πολύ άσχημο για την ψυχολογία των μικρών παιδιών να φοράνε για τόσες ώρες μάσκα κάθε μέρα.

Εμένα ο μικρός θα πάει φέτος πρώτη δημοτικού και φοβάμαι ότι με όλα αυτά θα πάρει στραβά και το σχολείο. Δεν θέλω οι πρώτες του εμπειρίες από το σχολείο να είναι δυσάρεστες και να περνάει 6 ώρες μέσα στον ψυχαναγκασμό. Μάσκες, αντισηπτικά, αποστάσεις από τα άλλα παιδιά, όχι γιορτές και εκδηλώσεις κτλ. Καλύτερα να τα κλείσουν τα σχολεία παρά να γίνουν τα παιδάκια μικροβιοφοβικά και αντικοινωνικά. 

Δύσκολος χειμώνας προβλέπεται! 

δεν γίνεται όμως να είναι κλειστά όλο το χειμώνα. αυτό θα είχε νόημα αν ήταν να κλείσουμε δυο μήνες τα πάντα κ μετά να μην ανοίξουν σύνορα μέχρι να είναι ελεγχόμενο παγκοσμίως κ σε κάθε χώρα μέσα να είμαστε άνετοι. αδύνατο πρακτικά να εφαρμοστεί. που κ πάλι δυο μήνες τα παιδιά μέσα είναι αφύσικο. 

 

τη μικρόβιοφία τη φοβάμαι, έχω μικρόβιοφοβικο άντρα που δεν έχει όμως κόλλημα με τα καθαρα χέρια κ τα χώματα κλπ, μονο με κλειστούς χώρους. όμως το παιδί έχουμε συμφωνήσει ότι δεν θα το κυνηγήσουμε να μην πιάνει κ να μην αγγίζει κλπ, για να γίνει αυτό όμως πρέπει να αποφεύγουμε χώρους που αυτό δεν επιτηρείται. είναι δυόμιση όμως κ μπορούμε να καθορίσουμε έτσι τις εξόδους μας πχ στη θάλασσα παίζει ελεύθερα αλλά δεν πάμε πλατεία εκτός αν είναι σε χωριό που δεν έχει πολύ κόσμο κ εκεί κυλιέται κάτω σαν να μη συμβαίνει τίποτα. αντισηπτικό του έβαλα μια φορά μόνο στο καράβι κ μια στην παιδίατρο. αν ήταν μεγαλύτερος όμως δεν θα μπορούσαμε να είμαστε έτσι. θα έπρεπε να κυκλοφορεί κ άλλου κ να μάθει να προσέχει, να μην αγκαλιάζει κλπ. 

 

μασκα στα σχολεία δεν θεωρώ πιθανή για μικρές ηλικίες ούτε καν για εκπαιδευτικούς. από γυμνάσιο κ μετά όμως είναι παιδιά που μπορούν να καταλάβουν. δεν μπορώ να με φανταστώ να μη με βλέπουν οι μαθητές βέβαια αλλά χειμώνα με κλειστά παράθυρα κ25 παιδιά κ να μην είναι υποχρεωτική θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Η λάθος εφαρμογή της μάσκας όμως απ'ο,τι έχω καταλάβει δεν είναι απλά λιγότερο αποτελεσματική, είναι χειρότερα επικίνδυνη. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά έτσι έχω καταλάβει

 

Δεν εχω καταλαβει κατι τετοιο, απλα ειναι σαν να μην τη φορας. Εκτος αν ξερω γω την τρως, αλλα το παιδι ειναι πιο πιθανο να γλυψει το θρανιο ετσι κι αλλιως. Σε μεγαλο που δεν τρωει τα χερια του και τα μολυβια του, ναι, το να παιζει με τη μασκα προκαλει προβλημα.

Just now, Ilaeira είπε:

Βρε παιδιά, πόσο νόημα έχει να φορέσεις μάσκα στα παιδιά στο νηπιαγωγείο; Άντε και τη φόρεσαν σωστά (λέμε τώρα). Δεν θα φάνε; Δεν θα τρίψουν τη μύτη τους; Θα πλένουν τα χέρια τους και δεν θα αγγίζουν ποτέ το πρόσωπό τους; Μου φαίνεται αδιανόητο να έχει κολλήσει το ένα και να μην το μεταφέρει στο άλλο. Πιο λογικό είναι να προσέχουν οι ενήλικες, ώστε να μην υπάρξει διασπορά από το σπίτι. 

 

Δεν ειναι για την προστασια τους, ειναι για να μην βηχουν μεσα στα μουτρα των αλλων νηπιων.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω καταλάβει ότι αν φοράς μάσκα αλλά πιάνεις τα πάντα και μετά τα μάτια σου , την μύτη σου κτλ ή δεν την αλλά ζεις τακτικά, προφανώς δεν προστατεύεσαι, το αντίθετο ίσως. Όμως αυτό είναι δικό σου πρόβλημα. Οι άλλοι μια χαρά προστατεύονται από σένα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν ειναι για την προστασια τους, ειναι για να μην βηχουν μεσα στα μουτρα των αλλων νηπιων.

 

Ναι, το φαντάζομαι. Γνωρίζω ποια είναι η λογική της μάσκας. Αλλά ακόμα κι αν δεν βήξουν στη μούρη των άλλων νηπίων, θα βάλουν τα χέρια στο στόμα και μετά θα πιάσουν το ίδιο παιχνίδι, ή θα αφήσουν μύξες, ή θα πιάσουν το ένα το φαγητό του άλλου. Δηλαδή και στην απίθανη περίπτωση που θα φορέσουν τη μάσκα σωστά, τα παιδιά σ' αυτήν την ηλικία έρχονται σε τόσο στενή επαφή, πολύ στενότερη απ' ό,τι οι ενήλικες, που υπάρχουν άφθονοι τρόποι μετάδοσης έτσι κι αλλιώς.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ilaeira είπε:

 

Ναι, το φαντάζομαι. Γνωρίζω ποια είναι η λογική της μάσκας. Αλλά ακόμα κι αν δεν βήξουν στη μούρη των άλλων νηπίων, θα βάλουν τα χέρια στο στόμα και μετά θα πιάσουν το ίδιο παιχνίδι, ή θα αφήσουν μύξες, ή θα πιάσουν το ένα το φαγητό του άλλου. Δηλαδή και στην απίθανη περίπτωση που θα φορέσουν τη μάσκα σωστά, τα παιδιά σ' αυτήν την ηλικία έρχονται σε τόσο στενή επαφή, πολύ στενότερη απ' ό,τι οι ενήλικες, που υπάρχουν άφθονοι τρόποι μετάδοσης έτσι κι αλλιώς.  

 

Aν κρίνω από το πώς ήταν τα δημοτικά πέρσυ, δε θα υπάρχουν πια παιχνίδια, παρά μόνο προσωπικά αντικείμενα, που δε μοιράζονται. Και δεν υπάρχουν και πολλά ομαδικά παιχνίδια. Αυτό το είδαμε σε πρωτάκια και σε νηπιαγωγείο, πολύ στενόχωρο, δεν ξέρω καν τι νόημα έχει να πάει σχολείο ένα παιδί 4-5 ετών έτσι, αλλά στα σχολεία της περιοχής εφαρμόστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω πως θα ξεμπλεξουμε.Τρεις κοντινοί δήμοι με τον δικό μας έχει κρουσματα.Στον έναν βρίσκεται κ το κολυμβητηριο του παιδιού στο οποίο έχουν αυξησει τα ατομα στην πισινα.Αλλαξε ο νόμος?Δεν ξέρω τι κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Aν κρίνω από το πώς ήταν τα δημοτικά πέρσυ, δε θα υπάρχουν πια παιχνίδια, παρά μόνο προσωπικά αντικείμενα, που δε μοιράζονται. Και δεν υπάρχουν και πολλά ομαδικά παιχνίδια. Αυτό το είδαμε σε πρωτάκια και σε νηπιαγωγείο, πολύ στενόχωρο, δεν ξέρω καν τι νόημα έχει να πάει σχολείο ένα παιδί 4-5 ετών έτσι, αλλά στα σχολεία της περιοχής εφαρμόστηκε.

 

Δεν το ήξερα αυτό. Συμφωνώ, δεν έχει κανένα νόημα. 

Δεν είμαι από τους γραφικούς που αναπολούν τα ανέμελα παιδικά τους χρόνια σαν τον θείο Αιμίλιο, αλλά αυτές τις μέρες στεναχωριέμαι ΚΑΙ για αυτό: πώς θα διαμορφωθεί ο κόσμος τα επόμενα χρόνια και πώς θα μεγαλώσει το παιδί μου μέσα σ' αυτόν. Ποια θα είναι η κανονικότητά του; Σκέφτομαι ότι αυτό που εμείς θεωρούμε δυστοπία, για τη δική του γενιά θα είναι φυσιολογικό, γιατί δεν θα έχει γνωρίσει τίποτε άλλο, και με πιάνει κατάθλιψη. :(

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Aν κρίνω από το πώς ήταν τα δημοτικά πέρσυ, δε θα υπάρχουν πια παιχνίδια, παρά μόνο προσωπικά αντικείμενα, που δε μοιράζονται. Και δεν υπάρχουν και πολλά ομαδικά παιχνίδια. Αυτό το είδαμε σε πρωτάκια και σε νηπιαγωγείο, πολύ στενόχωρο, δεν ξέρω καν τι νόημα έχει να πάει σχολείο ένα παιδί 4-5 ετών έτσι, αλλά στα σχολεία της περιοχής εφαρμόστηκε.

Σ αυτές τις ηλικίες το μόνο που θα είχε νόημα θα ήταν να γίνουν γκρουπ των πέντε με δικό τους χώρο κ πολύ παιχνίδι έξω, κι ας μην βγει ακριβώς το πρόγραμμα σπουδών. έτσι ώστε να απομονώνεται ο ιός σε λίγα άτομα κ να είναι μεταξύ τους όσο το δυνατόν πιο ελεύθερα κ φυσιολογικά. 

Γενικά σε όλες τις τάξεις θα χρειαζόταν ένα έκτακτο πλάνο. Οδηγίες για να μοιραστούν αλλιώς τα μαθήματα κ να μην μπαίνουν καθηγητές σε πολλά τμήματα, ειδικά στο γυμνάσιο που με τα δίωρα μαθήματα αλλάζουν πολλούς. ας κάνει ένα τμήμα για μια χρόνια μαθηματικά με τον φυσικό πχ, ή ιστορία με τον ξενόγλωσσο, ας κάνει μια τάξη δυο ώρες μουσική κ μια άλλη δυο ώρες εικαστικά, γενικά να μειωθεί η αλληλεπίδραση πολλών ατόμων κ ας μην είναι ιδανικά. κ στο λύκειο που τα παιδιά είναι μεγαλύτερα κ κινούνται πιο αυτόνομα μπορούν να είναι λιγότερες ώρες σχολείο για τα πιο βασικά μαθήματα κ τα αλλά εκ περιτροπής κ εξ αποστάσεως, αφού όσο μεγαλώνουν μεταδίδουν σαν ενήλικες. Θέλει ευρηματικότητα έτσι ώστε να μην χρειαστούν μαζικά κ μακροχρόνια θα κλεισιματα σχολείων κ τμημάτων κ να μην υπάρξουν πανικόβλητοι γονείς που θα παίρνουν τα παιδιά σπίτι επειδή αρρώστησαν πολλοί στην τάξη κ τετοια. κ ας μην γίνει το σούπερ αξαδημαϊκο μάθημα, χίλιες φορές να εξασφαλιστεί η ομαλή κ συνεχόμενη λειτουργία για να μη χάσουν τη σειρά τους. στις περισσότερες χώρες ψάχνουν πατέντες για να λειτουργήσουν με ασφάλεια, εδώ νομοθετούν για άσχετα θέματα, καθόλου επείγοντα, απλώς για να είναι πιστοί στο κοινό τους. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένα πλάνο, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι και δεν το ξέρει κανείς, γιατί και με διευθυντές γνωστούς που έχω μιλήσει, και με άνθρωπο στην σχολική επιτροπή του Δήμου, δεν έχουν ιδέα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένα πλάνο, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι και δεν το ξέρει κανείς, γιατί και με διευθυντές γνωστούς που έχω μιλήσει, και με άνθρωπο στην σχολική επιτροπή του Δήμου, δεν έχουν ιδέα.

Πλάνο που να έχει διαρρεύσει σε διευθυντές  κ σε δήμους δεν υπάρχει. άρα κανένα σχέδιο για εξεύρεση αιθουσών ή προσωπικού για να γίνουν μικρότερα τμήματα κ να μην μαζεύονται πολλοί μαθητές στο ίδιο κτίριο. 

 

άρα πάμε για σχέδια του στιλ ανοίγουμε κ  παρακαλάμε να έχει ζέστη για να είμαστε με ανοιχτά παράθυρα κ αν χρειαστεί φοράνε μάσκες ή ερχόμαστε μέρα παρά μέρα στη χειρότερη, που δεν υπάρχει χειρότερη εναλλακτική πραγματικά, κ με αερομεταδιδομενο ιό σε κλειστό χώρο δεν κερδίζουμε κ κάτι. επίσης θεωρώ πιθανό κάποιο σχέδιο πιο σοφιστικέ, όπως να μην προσληφθούν αναπληρωτές εγκαίρως κ να υπάρχουν ελλείψεις άρα στην αρχή να πηγαίνουν γιε λίγες ώρες για να μην είναι συνέχεια μαζί μπας κ γλιτώσουμε κάτι κ απ αυτό. υπάρχει κ το πλάνο να βασιστούμε στην παράνοια του γονιού που όσο τα σχολεία είναι κλειστά παρακαλάει να ανοίξουν αλλά όταν ανοίξουν σκέφτεται ότι ίσως αρρωστήσει κ το κρατάει σπίτι μέχρι να κινδυνεύσει από απουσίες. Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη ότι υπάρχουν πολλά τετοια σενάρια για τα οποία προσεύχονται καθημερινά να αποβούν χρήσιμα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

ερχόμαστε μέρα παρά μέρα στη χειρότερη,

 

Στους εργαζόμενους γονείς δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα αυτό, εμένα είναι ο εφιάλτης καθώς δεν ξέρω τι εναλλακτική θα βρω, φαντάζομαι πολλοί είναι στην θέση την δική μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Στους εργαζόμενους γονείς δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα αυτό, εμένα είναι ο εφιάλτης καθώς δεν ξέρω τι εναλλακτική θα βρω, φαντάζομαι πολλοί είναι στην θέση την δική μου.

Λογικά αυτό θα είναι το έσχατο σενάριο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις κ μάλλον όχι πανελλαδικά, οποτε θα είναι σε μέρη που θα υπάρχουν κ άλλοι περιορισμοί κ ίσως είναι κλειστές υπηρεσίες ή επιχειρήσεις κ όσοι μπορούν δουλεύουν από το σπίτι, οπότε θα επηρεάσει όσο το δυνατόν λιγότερους. Με ανησυχεί όμως το να μην υπάρχει άλλο πλάνο. Πόσες μέρες τώρα ακούγεται η γενικότητα «θα ανοίξουμε κανονικά ή δεν θα ανοίξουμε κανονικά». δεν είναι σοβαρό αυτό. η μάσκα είναι ένα σοβαρό μέσο αλλά όχι για όλες τις ηλικίες. το εκ περιτροπής είναι ένα μέτρο που μπορεί να εφαρμοστεί στο λύκειο με μεγάλα παιδιά, πάλι όμως δεν εξυπηρετεί καθολου τα μικρότερα κ σε περίπτωση παιδικών σταθμών ακυρώνει την ίδια την ιδέα του σταθμού. Είμαι κ εγω προβληματισμένη από την απουσία ενημέρωσης. Θα ήμουν πιο ήσυχη αν οι ενήλικες είχαν βρει ήδη έναν ρυθμό συμπεριφοράς με τα μέτρα προστασίας, αν δεν υπήρχε συνωστισμός στα ΜΜΜ, αν περιορίζονταν ξανά οι επαφές με το κοινό σε πολλές υπηρεσίες κ εφαρμοζόταν τηλεργασθα σε μεγάλο βαθμό. τουλάχιστον αν η ευρύτερη κοινότητα τηρεί κάποια μέτρα για να εμποδίζεται η διασπορά, μπορεί να ισορροπηθεί ο συνωστισμός κ η έλλειψη μέτρων στα σχολεία, ειδικά σε μικρές ηλικίες. 

 

Εσεις που μένετε Αθήνα, έχει τόσους τουρίστες; πιστεύετε όντως ότι τα κρούσματα εκεί είναι λόγω τουρισμού όπως αφήνουν να εννοηθεί κ όχι λόγω εργασιακών χωρων κ άλλων κλειστών χωρων με πολύ κόσμο; σίγουρα σε πολλές πόλεις υπάρχουν κρούσματα από Έλληνες του εξωτερικού, δεν μπορώ όμως να δεχτω ότι σε καταστήματα κ εργασιακούς χώρους που είναι τόσες ωρεσ άνθρωποι χωρίς μασκα, δεν υπάρχει μετάδοση του ιού. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Εσεις που μένετε Αθήνα, έχει τόσους τουρίστες; πιστεύετε όντως ότι τα κρούσματα εκεί είναι λόγω τουρισμού όπως αφήνουν να εννοηθεί κ όχι λόγω εργασιακών χωρων κ άλλων κλειστών χωρων με πολύ κόσμο; σίγουρα σε πολλές πόλεις υπάρχουν κρούσματα από Έλληνες του εξωτερικού, δεν μπορώ όμως να δεχτω ότι σε καταστήματα κ εργασιακούς χώρους που είναι τόσες ωρεσ άνθρωποι χωρίς μασκα, δεν υπάρχει μετάδοση του ιού. 

Εγώ πιστεύω πως είναι τόσα τα κρούσματα επειδή ένα μεγάλο ποσοστό του κόσμου δεν προσέχει, βγαίνω έξω στην μαρίνα και βλέπω τα μαγαζιά γεμάτα τον έναν πάνω στον άλλον, κολλάει ο κόσμος έτσι λογικό. Θεωρώ πως στις επιχειρήσεις/καταστήματα/εταιρείες προσέχουν πολυ περισσότερο από ότι στα μπαρ και τις καφετέριες, δεν έχει νόημα η τηλεργασία αν το άτομο που δουλεύει από το σπίτι το σάββατο το βράδυ παρτάρει σε κλαμπ της παραλιακής το οποίο είναι τίγκα στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ πιστεύω πως είναι τόσα τα κρούσματα επειδή ένα μεγάλο ποσοστό του κόσμου δεν προσέχει, βγαίνω έξω στην μαρίνα και βλέπω τα μαγαζιά γεμάτα τον έναν πάνω στον άλλον, κολλάει ο κόσμος έτσι λογικό. Θεωρώ πως στις επιχειρήσεις/καταστήματα/εταιρείες προσέχουν πολυ περισσότερο από ότι στα μπαρ και τις καφετέριες, δεν έχει νόημα η τηλεργασία αν το άτομο που δουλεύει από το σπίτι το σάββατο το βράδυ παρτάρει σε κλαμπ της παραλιακής το οποίο είναι τίγκα στον κόσμο.

αυτό ισχύει σίγουρα. αλλά κ σ ένα γραφείο όσο κ να προσεχείς, αν αναπνέεις στον ίδιο μη αεριζόμενο χώρο με πολλά άτομα για 8+ ώρες, δεν φταις αν αρρωστήσεις... είναι πολλοί παράγοντες αλλά υποψιάζομαι ότι τα ρίχνουν στον τουρισμό σαν αναγκαίο κακό για να μη φανεί ότι δεν λειτουργούν τα (μη) μέτρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

αυτό ισχύει σίγουρα. αλλά κ σ ένα γραφείο όσο κ να προσεχείς, αν αναπνέεις στον ίδιο μη αεριζόμενο χώρο με πολλά άτομα για 8+ ώρες, δεν φταις αν αρρωστήσεις... είναι πολλοί παράγοντες αλλά υποψιάζομαι ότι τα ρίχνουν στον τουρισμό σαν αναγκαίο κακό για να μη φανεί ότι δεν λειτουργούν τα (μη) μέτρα. 

Δεν ξέρω τι να υποθέσω, ειλικρινά δεν ξέρω γιατί λειτουργούν έτσι. Στην εταιρεία που εργάζομαι εγώ είμαστε λίγα άτομα και τεράστιος ο χώρος, έχω δικό μου γραφείο,  οπότε δεν μπορώ να κρίνω. Γενικά πάντως δεν πάει καλά η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

αλλά υποψιάζομαι ότι τα ρίχνουν στον τουρισμό σαν αναγκαίο κακό για να μη φανεί ότι δεν λειτουργούν τα (μη) μέτρα. 

Εγώ αυτό που διαβάζω είναι το αντίθετο. Ότι τα εισαγόμενα κρούσματα (τουρίστες) που πολλοί "δαιμονοποίησαν", εντέλει ήταν ελεγχόμενα. Η διασπορά μεταξύ των ημεδαπών, από την χαλάρωση των μέτρων και της συμπεριφοράς μας, είναι η επικίνδυνη.

@Έσπερος τι ωραία που τα έγραψες παραπάνω για εναλλακτικά πλάνα, σχεδιασμό κλπ που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να υπάρχουν! Μίλησες πολύ λογικά, χωρίς να χρωματίζεις τον λόγο σου. Είδες, στο αναγνωρίζω, δεν είμαι πορωμένη (Κ)ουλή θεούσα (χαχαχ χιούμορ κάνω ε;!).

Πάντως, επειδή βρεθήκαμε επαρχία (κοντά στην Αθήνα), εκεί που μέναμε "Δεν υπάρχει κανένας κορονϊός, ούτε κανένας άλλος ιός. Υπάρχει μόνο η ευλογία που προστατεύει του Έλληνα τον τράχηλο που ζυγό δεν υπομένει".

(λίγο χιούμορ ακόμη μίξη με ατάκα της αγαπημένης μου κυρίας από το youtube).

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

γώ αυτό που διαβάζω είναι το αντίθετο. Ότι τα εισαγόμενα κρούσματα (τουρίστες) που πολλοί "δαιμονοποίησαν", εντέλει ήταν ελεγχόμενα. Η διασπορά μεταξύ των ημεδαπών, από την χαλάρωση των μέτρων και της συμπεριφοράς μας, είναι η επικίνδυνη.

Επισήμως δεν έχω διαβάσει κάτι για τον τουρισμό, εννοώ από αρμοδίους. Όντως φαίνεται ότι αυτο είναι πιο ελεγχόμενο, σε αντίθεση με τους Έλληνες του εξωτερικύ που ακούω ότι δημιούργησαν εστίες, συχνά άθελά τους γιατί έτυχε κ να τους κάνουν τεστ κ να βγει αρνητικό ενώ είχαν κολλήσει στο ταξίδι ή δεν είχαν τότε συμπτώματα κ επαναπαύτηκαν. Όμως στα διάφορα μέσα που διαβάζω ειδήσεις, αυτές που είναι πανομοιότυπες κ φαίνονται καθ' υπαγόρευσιν από "πάνω" διαβάζω ότι ένας λόγος διασποράς στα αστικά κέντρα είναι η κίνηση των τουριστών, ενώ δεν διαβάζω τίποτα για εργασιακούς χώρους. Γι αυτό αναρωτιέμαι. 

 

Just now, samsympan είπε:

Πάντως, επειδή βρεθήκαμε επαρχία (κοντά στην Αθήνα), εκεί που μέναμε "Δεν υπάρχει κανένας κορονϊός, ούτε κανένας άλλος ιός. Υπάρχει μόνο η ευλογία που προστατεύει του Έλληνα τον τράχηλο που ζυγό δεν υπομένει".

Εντάξει αυτό παίζει πολύ. Περιμένω πώς κ πώς να δω τα σχόλια όταν γίνει υποχρεωτική η μάσκα στην εκκκλησία, που μάλλον κατα κει πάμε. Λογικά άφησαν να εμπεδωθεί η χρηση της σε άλλους χώρους πρώτα για να μην υπάρξουν παρατράγουδα. Τους συνωστισμούς έξω σε λιτανείες κλπ ενόψει των γιορτών του Αυγούστου όμως, δεν ξέρω πώς θα τους αποφύγουν και είναι και λίγο παράδοξο, το βράδυ στα μπαράκια ενός νησιού να γίνεται το αδιαχώρητο και την επόμενη μέρα να έχεις περιοριστικά μέτρα στη λιτάνευση σε υπαίθριο χώρο. Αυτό ακόμα κι εγώ δηλαδή το αναγνωρίζω, όπως καταλαβαίνω και την αγανάκτηση για τα τοπικά πανηγύρια όταν στα ίδια μέρη γίνεται χαμός σε μπιτς πάρτι και άλλους χώρους. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν πιστεύω ότι είναι μόνο εισαγομενα. Άπειροι γνωστοί μου αυτές τις μέρες ανεβάζουν φωτό πανω σ'ενα καράβι και απορώ ακόμα μία φορά πώς δεν φοβούνται και αν είμαι εγώ υπερβολική.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Κι εγώ δεν πιστεύω ότι είναι μόνο εισαγομενα. Άπειροι γνωστοί μου αυτές τις μέρες ανεβάζουν φωτό πανω σ'ενα καράβι και απορώ ακόμα μία φορά πώς δεν φοβούνται και αν είμαι εγώ υπερβολική.

Υπό προϋποθέσεις το καράβι είναι ασφαλές, αν κάτσεις μόνο έξω και αν επιλέξεις δρομολόγιο χωρίς πολύ κόσμο (όσο περνάει ο καιρός αυτό γίνεται δύσκολο). σίγουρα ασφαλέστερο από αεροπλάνο.  Βέβαια υπάρχουν δυσκολίες, αν δεν έχεις ΙΧ θα στριμωχτείς στην αναμονή για την έξοδο πχ, αν είναι πολλές ώρες θα πας αναγκαστικά τουαλέτα, αν έχεις παιδάκι είναι δύσκολο να είσαι σίγουρος ότι δεν θα ακουμπήσει κάτι κλπ. Εμείς πήγαμε ένα δίωρο ταξίδι σε κομμάτι της γραμμής με ελάχιστο κόσμο, αρχές Ιουλίου που δεν είχε ακόμα κίνηση. Δεν φοβηθήκαμε ιδιαίτερα εκτός από τη λίγη ώρα που περιμέναμε να ανοιξουν για το γκαράζ στο σαλόνι κ είδαμε ότι πολλοί δεν φορούσαν μάσκα. Στο κατάστρωμα δεν είχε πολύ κόσμο κ έτσι ο μικρός γύριζε άφοβα, χάιδεψε όλα τα καθίσματα βέβαια, όλες τις κολώνες, όλες τις κουπαστές, ελπίζω ότι ο καθαρός αέρας και η αλμύρα τα κρατούν σχετικά καθαρά. ήταν μικρό το ταξίδι κ έφαγε κάτι στο χέρι, οπότε γλιτώσαμε κ αυτήν την έγνοια. Όμως δεν θα πάμε στην ΑΘήνα για να αποφύγουμε το πολύωρο ταξίδι, που αυτά θα είανι πιο δύσκολο να οριοθετηθούν. Κι από το νησί, λίγος κόσμος έφυγε. οι δικοί μου θέλουν να έρθουν, όχι τώρα με την πολλή κίνηση, και είμαστε διστακτικοί. αν όμως δεν έρθουν τώρα, αργότερα θα είναι χειρότερα τα πράγματα και λογικά τα χριστούγεννα δεν θα είναι συνετό να ταξιδέψουμε εμείς, οπότε δεν γίνεται να περιμένουμε την επόμενη άνοιξη να ιδωθούμε, μάλλον θα πάρουμε το ρίσκο κι ελπίζω μέχρι αρχές φθινοπώρου αν μην έχουμε πολύ δυσάρεστες εξελίξεις. γενικά όμως θεωρώ πιο ασφαλή τον οδικό τουρισμό και όχι σε μεγάλα ξενοδοχεία, καλύτερα κάτι τύπου μικρά στούντιο ή καλύτερα rbnb. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...