Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες για ξεκίνημα Α δημοτικού


Recommended Posts

Για αρχή προσέχουμε τη σωστή φορά και τον τρόπο που κρατανε το μολύβι. Διορθώνουμε υπενθυμίζοντας το σωστό τρόπο. Εγώ δεν έσβησα ποτέ. Απλά τονιζα το ποιος είναι ο σωστός τρόπος και το παιδί αποφάσιζε αν του αρέσει ή θέλει να ξαναπροσπαθησει. Φωτοτυπία εννοώ το δισέλιδο. Μπρος πίσω δηλαδή. 3 φύλλα εμένα μου φαίνονται υπερβολικά πολλά για πρωτάκι. 

 

Με τη δασκάλα η επικοινωνία γίνεται μέσω του eclass. Οι γονείς, επειδή κάποιοι ήδη γνωριζόμαστε από το νηπιαγωγείο, πήραμε τη πρωτοβουλία και φτιάξαμε μια ομάδα για μεταξύ μας επικοινωνία και σταδιακά μαζευτήκαμε όλοι οι γονείς. Αλλά όπως έχω ξαναγράψει, την περιοριζουμε αυστηρά σε θέματα όπως "τι έχουν για αύριο", ενημέρωση αν κάποιο έχει covid ή άλλη ίωση, προσκλήσεις σε πάρτι ή άλλη έξοδο. Για οτιδήποτε άλλο, ο γονιός πρέπει να μιλήσει με το σχολείο/δασκάλα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 276
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 58 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Όλο ερωτήσεις κάνω, πρωτακι κι εγώ! 

 

Τα γράμματα τα διορθώνετε?

 

Δεν έχουμε σχετική ενημέρωση αλλά διχάζομαι λίγο στο ζήτημα. Από την μία σκέφτομαι πως πρέπει να τα διορθώνω για να μάθει το χεράκι σωστή την κίνηση από την άλλη λέω μήπως η δασκάλα θέλει να δει τα λάθη, μήπως το πολύ το γράψε σβήσε είναι απογοητευτικό για το παιδί. 

 

οι αποψεις διιστανται κ σε αυτο

ειναι σημαντικο αυτο που λεει κ η vtgian, η σωστη φορα

προσπαθω να μην σβηνω.αλλα αν πχ στο α μου το κανει σαν ο ι ολο κ κτ θα σβησω

η φετινη δασκαλα δ ειναι τελειως αρνητικη σε αυτο

ειδικα τωρα που ειναι αρχη κ εχουν λιγα ειναι πιο ευκολο κ μπαινουν οι βασεις

μπορειτε να βλεπετε πριν ξεκινησει το γραψιμο στο τετραδιο πρωτης γραφης πχ σε ενα προχειρο στο σπιτι,μαζι την φορα

κ να ελεγχεις πριν γραψει πολλα για να μην χρειαζεται να σβησεις πολλα κ κουραζεται κ απογοητευεται

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν του έσβησα ποτέ κάτι, αυτή την οδηγία είχε δώσει η δασκάλα του, όπως και η @vtgian του υπενθύμιζα τον σωστό τρόπο όμως μέχρι εκεί .

Το ζήτημα είναι να μάθει μόνο του να γράφει σωστά, αυτό σημαίνει πως αν εμείς διορθώσουμε αυτό που κάνει δεν θα βοηθηθεί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν κάτι δεν το γράφει σωστά της το σβήνω για να μάθει να κάνει ωραία γραμματακια. Αλλιώς δεν θα μάθει να τα κάνει λάθος? Αν πχ πάει να γράψει το "πα" κ το ένα το γράψουν τεράστιο κ το άλλο μικρό ή κάτω απ' τη γραμμή δεν θα τα σβήσετε?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εγώ πάντως όταν κάτι δεν το γράφει σωστά της το σβήνω για να μάθει να κάνει ωραία γραμματακια. Αλλιώς δεν θα μάθει να τα κάνει λάθος? Αν πχ πάει να γράψει το "πα" κ το ένα το γράψουν τεράστιο κ το άλλο μικρό ή κάτω απ' τη γραμμή δεν θα τα σβήσετε?

Επειδή αυτό ακριβώς το έθεσε ως ερώτημα γονέας στην δασκάλα μας σήμερα η απάντηση της ήταν ότι για αρχή δεν την πειράζει η ανισορροπία στο μέγεθος των γραμμάτων, ούτε η φορά γραφής, ούτε κάποια σκόρπια γράμματα με καθρεπτική γραφή. Αυτό που την νοιάζει είναι να γράφουν τα παιδιά (μην ξεχνάμε ότι για κάποια η γραφή δεν ήταν ούτε στις συχνές, ούτε στις αγαπημένες ενασχολήσεις τους στο νηπιαγωγείο). Στην πορεία φυσικά θα τα δουλέψουν όλα αυτά.

Ωστόσο, δεν είναι λάθος ο γονέας να υποδείξει σημεία προς διόρθωση στο παιδί, αλλά να τα διορθώσει μόνο του! Δηλαδή: "Ξανακοίταξε το εδώ. Μήπως το μέγεθος ή φορά δεν είναι όπως εκεί (πχ δείχνουμε το γράμμα όπως είναι τυπωμένο στο βιβλίο);". Το κοιτάει, το διορθώνει. 

Άποψη μου τώρα αυτό που θα πω, αλλά μην τα σβήνεις εσύ. Είναι δική της προσωπική δουλειά και κόπος η εργασία της. Έχει δικαίωμα στο λάθος και ευκαιρία στη διόρθωση. Να τα σβήσει μόνη της και να το ξαναγράψει, κατόπιν επισήμανσης σου αν κρίνεις ότι πρέπει.

 

Εγώ ντρέπομαι να σου πω να επέμβω ως εκεί στη δουλειά της. Εννοώ να πάρω εγώ την σβήστρα να σβήσω. Προσωπικό αυτό, εγώ το νιώθω έτσι, όχι οτι είναι ντροπή. Και μιλώ μόνο για το δικό μου παιδί που τα καταφέρνει καλά και δεν τολμώ να είμαι τόσο παρεμβατική (σε αυτό το κομμάτι που συζητάμε τώρα εννοώ). Αλλά ότι αν δω κάτι τρανταχτό θα το πω, ναι θα της το πω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εγώ πάντως όταν κάτι δεν το γράφει σωστά της το σβήνω για να μάθει να κάνει ωραία γραμματακια. Αλλιώς δεν θα μάθει να τα κάνει λάθος? Αν πχ πάει να γράψει το "πα" κ το ένα το γράψουν τεράστιο κ το άλλο μικρό ή κάτω απ' τη γραμμή δεν θα τα σβήσετε?

Συμφωνώ. Δεν έχουμε ενημερωθεί ακόμα απο την δασκαλα αλλά αυτή πιστεύω είναι η στιγμή να μπουν οι βάσεις. Αν πχ κάποιο παιδί μάθει να γράφει με ανάποδη φορά θα το συνηθίσει έτσι και έπειτα είναι πολύ δύσκολο ως αδύνατο να το αλλάξει. 

 

Εγώ κάνω μια μείξη από όλα, άλλες φορές τον προτρέπω να τα δει, άλλες φορές τα σβήνω, άλλες φορές τα σβήνει μόνος του και άλλες φορές κάνουμε αστεία πχ οτι το α χορεύει έτσι όπως γράφτηκε ή το τ ξάπλωσε κτλ. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Συμφωνώ. Δεν έχουμε ενημερωθεί ακόμα απο την δασκαλα αλλά αυτή πιστεύω είναι η στιγμή να μπουν οι βάσεις. Αν πχ κάποιο παιδί μάθει να γράφει με ανάποδη φορά θα το συνηθίσει έτσι και έπειτα είναι πολύ δύσκολο ως αδύνατο να το αλλάξει. 

 

Εγώ κάνω μια μείξη από όλα, άλλες φορές τον προτρέπω να τα δει, άλλες φορές τα σβήνω, άλλες φορές τα σβήνει μόνος του και άλλες φορές κάνουμε αστεία πχ οτι το α χορεύει έτσι όπως γράφτηκε ή το τ ξάπλωσε κτλ. 

 

νομιζω το ιδανικο ειναι να ρωτησεις τι θελει η δικη σας δασκαλα

γτ εμας πχ η φετινη ειπε ας σβηνουμε αν το θεωρουμε απαραιτητο

αλλα κ εγω ειμαι προβληματισμενη.δ θελω να σβηνω συνεχεια.γι αυτο κανω κ εγω μειξη

κ ο λογος που συνηθως το κανω εγω ειναι καθαρα για θεμα πρακτικο.να γινει γρηγορα κ πιο καλα

 

καλα αν ηταν κ κατω απο την γραμμη εννοειται το ξερει κ μονος οτι δ ειναι καλο.ισως απλα πρεπει να τονισω να τα ελεγχει μονος κ να αυτοδιορθωνεται

εμας παντως ζητησε η κυρια σωστο μεγεθος κ φορα

κ επειδη ακριβως ειναι ενα παιδι που στα μαθηματικα δ δυσκολευεται,κ γραφει κ διαβαζει,νομιζω οτι ειναι καλυτερα να επιμεινω στη σωστη γραφη.ειδικα τωρα που δ εχουν μπει κανονες ορθογραφιας κ γραμματικη

αλλα να πω την αληθεια αφου κανουν ολα τα γραμματα αν κτ τον βολευει αναποδα η πχ που μπορεις το η με ουριτσα η οχι,θα τον αφησω να κανει αυτο που θελει.οπως κ η μεγαλη.κ εγω.εχω αλλαξει πολλες φορες τον τροπο γραφης μου προσωπικα,κ το θεμα ειναι να ειναι ευαναγνωστα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , vicky86 είπε:

αφου κανουν ολα τα γραμματα αν κτ τον βολευει αναποδα η πχ που μπορεις το η με ουριτσα η οχι,θα τον αφησω να κανει αυτο που θελει.οπως κ η μεγαλη

Κι εγώ δεν επιμένω σε αυτά. Πχ το π άλλος το γράφει χωρίς να προεξέχουν άκρες από πάνω άλλος αλλιως. Τον αριθμό δύο άλλος τον γράψει έτσι 2, άλλος με κυκλάκι στην κορυφή.

 

Αλλά η φορά και το μέγεθος είναι σημαντικά νομίζω, ιδίως το μέγεθος ώστε να ξεχωρίζουν και τα γράμματα που είναι ίδια σε πεζά και κεφαλαία. 

  Προσωπικά γράφω από αριστερά προς δεξιά και από πάνω προς τα κάτω.  Μου φαινεται πως έτσι γράφεις πιο γρήγορα (μιλάω για μεγαλύτερες τάξεις του δημοτικού σε περιπτώσεις που χρειάζεται πχ σβήνεται ο πίνακας και μένουν μισά τα γραπτά.)Ίσως για αυτό  μου φαίνεται πολύ παραξενο όταν βλέπω να ξεκινάνε γράμματα από κάτω προς τα πανω, και από δεξιά στα αριστερά αν και ακόμα δεν το κάνει αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έκανα και κάνω στα λάθη του (πέρυσι λάθος φορά, φέτος ορθογραφία και ωραία γράμματα) , είναι να του ζητήσω να κοιτάξει ξανά την άσκηση του και αν θεωρεί πως είναι εντάξει να το πάει έτσι στην δασκάλα του,  τις φορές που λέει πως είναι εντάξει το αφήνω να το πάει έτσι στην δασκάλα, οπότε και την διόρθωση την κάνει εκείνη. Πέρυσι υπενθύμιζα τον σωστό τρόπο όμως ως εκεί.

Προσωπικά προτιμώ να είναι ο ίδιος υπεύθυνος για τις εργασίες του και να μη περιμένει εμένα να βλέπω τα λάθη του, να το κάνει μόνος του, το ίδιο έχω ζητήσει στις δασκάλες της μελέτης, το βλέπω και σαν μία καλή ευκαιρία να μάθει να ''αξιολογεί'' τον εαυτό του.

Στο σβήσιμο εμάς η δασκάλα πέρυσι ήταν κάθετη να μη γίνεται, και για να είμαι ειλικρινής συμφωνώ, σε εμένα προσωπικά θα φαίνονταν σαν να ακυρώνω την όποια προσπάθεια έχει κάνει . Για να μη παρεξηγηθώ δε λέω πως όποιος γονιός σβήνει το κάνει για αυτό, λέω πως σε εμένα δημιουργείται αυτή η αίσθηση.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη δεν έχω προλάβει να διαβάσω τις αναρτήσεις σας παρά μόνο τα πολύ χοντρά. Εμείς σήμερα είχαμε ενημέρωση @Mama_Anesti_ κ μας είπε η δασκάλα ότι επιμένουμε να γράφουν από πάνω προς τα κάτω κ από αριστερά προς δεξιά, πάνω στη γραμμή κ με κενό μεταξύ των λέξεων. Αυτά είναι τα βασικά. Από διάβασμα για σήμερα είχαν 2 φωτοτυπίες γλωσσα, να γράψουν 3 φορές το ονοματεπώνυμο στο τετράδιο αντιγραφής κ 2 σελίδες ασκήσεις μαθηματικών. Μου φάνηκαν αρκετά αλλά δεν έχω καμία εμπειρία. Εγώ δεν επεμβαίνω καθόλου στο γράψιμο της εκτός αν είναι εντελώς λάθος το γράμμα πχ έγραφε το η σαν κεραυνό. Εκεί την έβαζα κ το έσβηνε μέχρι να το γράψει όσο το δυνατόν πιο σωστά. Βασικά, έτσι όπως το σκέφτομαι, προτιμώ να φαίνεται η πρόοδος με τον καιρό, δλδ πως γράφει τον πρώτο μήνα κ πώς αργότερα που θα έχει λυθεί το χεράκι. Δεν το συζήτησα όμως με τη δασκάλα τι συστήνεται γιατί δεν το είχα σκεφτεί.

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Συγγνώμη δεν έχω προλάβει να διαβάσω τις αναρτήσεις σας παρά μόνο τα πολύ χοντρά. Εμείς σήμερα είχαμε ενημέρωση @Mama_Anesti_ κ μας είπε η δασκάλα ότι επιμένουμε να γράφουν από πάνω προς τα κάτω κ από αριστερά προς δεξιά, πάνω στη γραμμή κ με κενό μεταξύ των λέξεων. Αυτά είναι τα βασικά. Από διάβασμα για σήμερα είχαν 2 φωτοτυπίες γλωσσα, να γράψουν 3 φορές το ονοματεπώνυμο στο τετράδιο αντιγραφής κ 2 σελίδες ασκήσεις μαθηματικών. Μου φάνηκαν αρκετά αλλά δεν έχω καμία εμπειρία. Εγώ δεν επεμβαίνω καθόλου στο γράψιμο της εκτός αν είναι εντελώς λάθος το γράμμα πχ έγραφε το η σαν κεραυνό. Εκεί την έβαζα κ το έσβηνε μέχρι να το γράψει όσο το δυνατόν πιο σωστά. Βασικά, έτσι όπως το σκέφτομαι, προτιμώ να φαίνεται η πρόοδος με τον καιρό, δλδ πως γράφει τον πρώτο μήνα κ πώς αργότερα που θα έχει λυθεί το χεράκι. Δεν το συζήτησα όμως με τη δασκάλα τι συστήνεται γιατί δεν το είχα σκεφτεί.

 

 

10 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Από διάβασμα για σήμερα είχαν 2 φωτοτυπίες γλωσσα, να γράψουν 3 φορές το ονοματεπώνυμο στο τετράδιο αντιγραφής κ 2 σελίδες ασκήσεις μαθηματικών. Μου φάνηκαν αρκετά αλλά δεν έχω καμία εμπειρία.  

Είναι αρκετά! Εμείς ακόμα θα γράφαμε ! 

Εξαρταται και από το παιδί, την όρεξη που θα έχει, την συγκέντρωση κτλ. 

Εμείς πάλι, λόγο ίωσης μας έπεσαν πολλά (έκανε σπίτι και όσα έκαναν σχολείο) κ δεν τα προλαβαίναμε αυτές τις μέρες. 

 

Φαίνεται πως κάθε δασκάλα έχει το σύστημα της, έτσι όπως το ακούω συμφωνώ με την δική σας με την έννοια πως η πρώτη δημοτικού είναι η ευκαιρία να μπουν οι βάσεις και εντέλει το κάθε παιδί θα γράψει όπως το βολεύει. 

 

Εμείς έχουμε ενημέρωση αρχές Οκτωβρίου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Από φόρτο εργασίας εμείς έχουμε ή 3 σελίδες φωτοτυπίες (δηλ 1 φύλλο + 1 σελίδα) ή άλλες φορές 1 φύλλο μόνο (2 σελίδες δηλ) συν κάποια άσκηση στο τετράδιο αντιγραφής ή πρώτης γραφής. Λογικά πράγματα δηλαδή, που του παίρνουν ένα 20λ με 30λ χωρίς διάλειμμα.

 

Εγώ δεν διορθώνω κατ' απαίτηση της δασκάλας, παρά μόνο επισημαίνω ρωτώντας αν κάτι τον ικανοποιεί που να φαίνεται όμως εντελώς χάλια, σπάνια δηλαδή. Κ κρίνει μόνος του αν θα το ξαναγράψει.

 

Περισσότερη σημασία έχει το "εδραιωνω το σύστημα να διαβάζω συγκεντρωμένος αμέσως μετά το φαγητό". Τα μικρολαθη κούρασης επειδή έγραψε το πα 15 φορές δεν τα διορθώνω ούτε τα θεωρώ σημαντικα. Επίσης ήδη συλλαβιζει στην ανάγνωση πολύ καλά, οπότε τα βιβλία που χαζεύουμε έχει αρχίσει να τα διαβάζει κιόλας. Θεωρώ ότι γίνεται πολύπλευρα η μάθηση, κι όχι μόνο στις καθεαυτό ασκήσεις. 

 

Οι περισσότεροι γονείς είπαν ότι τους παίρνουν 30λ-1 ώρα αυτές οι ασκήσεις της τάξης μας, με κάνα δυο εξαιρέσεις που έφταναν το 2ωρο.

 

Τη δασκάλα τη λατρεύουν, έχω καταλάβει πως αφιερώνει χρόνο και για την προσωπική τους ευημερία και τα ρωτάει συχνά πώς νιώθουν κ αν πηγαίνουν με χαρά στο σχολείο, για τις φιλίες τους, τα έχει χωρίσει σε ομάδες κλπ, παίζουν πολλά παιχνίδια στην τάξη γλωσσικά κλπ

 

Επίσης ανακαλύψαμε δύο τέλεια βιβλία, ενα με γλωσσικούς γρίφους και ένα με μαθηματικά μυστήρια για την α δημοτικού. Αυτά από εμάς, καλή συνέχεια στα πρωτακια μας.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς  συνήθως μας βάζει μια σελίδα αντιγραφή στο τετράδιο, 1 φωτοτυπία στη γλώσσα μπρος πίσω κ ή μια φωτοτυπία μπρος πίσω στα μαθηματικά ή μια σελίδα στο τετράδιο να γράψει κάποιον αριθμό. Εμένα πάντως μου φαίνονται πολλά κ την παίρνει ένα δίωρο σίγουρα με μικρά διαλείμματα. Κουράζεται γενικά εύκολα κ δεν συγκεντρώνεται σε αυτά που κάνει.. Ελπίζω στο άμεσο μέλλον να στρώσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, mama16 said:

Και εμάς  συνήθως μας βάζει μια σελίδα αντιγραφή στο τετράδιο, 1 φωτοτυπία στη γλώσσα μπρος πίσω κ ή μια φωτοτυπία μπρος πίσω στα μαθηματικά ή μια σελίδα στο τετράδιο να γράψει κάποιον αριθμό. Εμένα πάντως μου φαίνονται πολλά κ την παίρνει ένα δίωρο σίγουρα με μικρά διαλείμματα. Κουράζεται γενικά εύκολα κ δεν συγκεντρώνεται σε αυτά που κάνει.. Ελπίζω στο άμεσο μέλλον να στρώσει.

Λογικό να κουράζεται, είναι πολλές δύο ώρες για ένα παιδάκι έξι ετών. Αν σκεφτείς πως τα σχολεία ξεκίνησαν πριν δύο εβδομάδες είναι πράγματι πολλά αυτά που έχουν.

Δώσε της λίγο χρόνο και θα προσαρμοστεί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , kotsifikos είπε:

Λογικό να κουράζεται, είναι πολλές δύο ώρες για ένα παιδάκι έξι ετών. Αν σκεφτείς πως τα σχολεία ξεκίνησαν πριν δύο εβδομάδες είναι πράγματι πολλά αυτά που έχουν.

Δώσε της λίγο χρόνο και θα προσαρμοστεί.

Ναι μακάρι σιγά σιγά να προσαρμοστεί...

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, chv είπε:

Επίσης ανακαλύψαμε δύο τέλεια βιβλία, ενα με γλωσσικούς γρίφους και ένα με μαθηματικά μυστήρια για την α δημοτικού.

Καλησπέρα! Εννοείτε τα Γλωσσικά Μυστήρια & τα Μαθηματικά μυστήρια στην Α' Δημοτικού, από τις εκδόσεις Παπαδόπουλος; Σκέφτομαι να τα πάρω & εγώ στην δικιά μου. Άρεσαν στο παιδί;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Και εμάς  συνήθως μας βάζει μια σελίδα αντιγραφή στο τετράδιο, 1 φωτοτυπία στη γλώσσα μπρος πίσω κ ή μια φωτοτυπία μπρος πίσω στα μαθηματικά ή μια σελίδα στο τετράδιο να γράψει κάποιον αριθμό. Εμένα πάντως μου φαίνονται πολλά κ την παίρνει ένα δίωρο σίγουρα με μικρά διαλείμματα. Κουράζεται γενικά εύκολα κ δεν συγκεντρώνεται σε αυτά που κάνει.. Ελπίζω στο άμεσο μέλλον να στρώσει.

Εμείς κάθε μέρα έχουμε  μία δυο φωτοτυπίες, στο πρώτης γραφής μια σελίδα και στο αντιγραφης και την ορθογραφία. Κάνουμε και αναγνωση, λίγα λεπτά παίρνει αυτό, και κάποιες μέρες γράφουν αριθμούς στο μαθηματικών. Σήμερα εχουν και στα αγγλικά να ζωγραφίσουν και να κόψουν τρία ζωακια. Πάνω κάτω μια ώρα διαβάζουμε με παιχνίδια ανάμεσα, δεν θέλει πάντα μετά το φαγητό, θέλει να ξεκουραστεί και η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ ακόμα να διαμορφώσω ρουτίνα για το διάβασμα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kater1n@ είπε:

Καλησπέρα! Εννοείτε τα Γλωσσικά Μυστήρια & τα Μαθηματικά μυστήρια στην Α' Δημοτικού, από τις εκδόσεις Παπαδόπουλος; Σκέφτομαι να τα πάρω & εγώ στην δικιά μου. Άρεσαν στο παιδί;

 

Ναι, αυτά τα δύο εννοώ συν τα μυστήρια της γιαγιάς Τερέζας, ένα κλικ πιο εύκολο απ' τα μαθηματικά μυστήρια, δηλ πρώτο αυτό και μετά θα κάνουμε του Παπαδόπουλου. Του Παπαδόπουλου σκεφτείτε είναι για Χριστούγεννα κ έπειτα στο περίπου. Είναι πιο παιχνιδιάρικα από ένα απλό βοήθημα, λύνεις μυστήρια κ είναι προσεγμένα, αλλά προϋποθέτει να έχουν προχωρήσει λίγο την α δημοτικού, όχι για τώρα στην αρχή. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Εμείς κάθε μέρα έχουμε  μία δυο φωτοτυπίες, στο πρώτης γραφής μια σελίδα και στο αντιγραφης και την ορθογραφία. Κάνουμε και αναγνωση, λίγα λεπτά παίρνει αυτό, και κάποιες μέρες γράφουν αριθμούς στο μαθηματικών. Σήμερα εχουν και στα αγγλικά να ζωγραφίσουν και να κόψουν τρία ζωακια. Πάνω κάτω μια ώρα διαβάζουμε με παιχνίδια ανάμεσα, δεν θέλει πάντα μετά το φαγητό, θέλει να ξεκουραστεί και η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ ακόμα να διαμορφώσω ρουτίνα για το διάβασμα. 

Πολλά βάζει!! Εμάς ορθογραφία δεν βάζει προς το παρόν. Με την ορθογραφία τι εννοείς δλδ? Να μαθαίνουν κάποιες λεξουλες απ' έξω για να τις γράφουν την ώρα του μαθήματος? Κ στο τετράδιο πρώτης γραφής τι κάνετε? Εμείς έχουμε ένα τετράδιο γραφής που την πρώτη  σειρά την γράφει η κυρία κ συνεχίζουμε κ εμείς. Τετράδιο πρώτης γραφής κ αντιγραφής ξεχωριστά δεν έχουμε

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Πολλά βάζει!! Εμάς ορθογραφία δεν βάζει προς το παρόν. Με την ορθογραφία τι εννοείς δλδ? Να μαθαίνουν κάποιες λεξουλες απ' έξω για να τις γράφουν την ώρα του μαθήματος? Κ στο τετράδιο πρώτης γραφής τι κάνετε? Εμείς έχουμε ένα τετράδιο γραφής που την πρώτη  σειρά την γράφει η κυρία κ συνεχίζουμε κ εμείς. Τετράδιο πρώτης γραφής κ αντιγραφής ξεχωριστά δεν έχουμε

εμας εχουν γραψει 2-3φορες ως τωρα ορθογραφια

τις λεξεις παπι,πιτα,πατατα.μια καθε φορα.κ καμια συλλαβη ισως

δυο φορες ειχαν αναγνωση

συνηθως εχει δυο φυλλαδια,1γλωσσα κ 1μαθηματικα

το τετραδιο πρωτης γραφης αντικαθιστα αυτο που κανει η δασκαλα σας.αντι να γραφει πχ την λεξη πατατα κ να την αντιγραφουν τα παιδια,ειναι ετοιμο.απο αυτο εχουμε μερα παρα μερα

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Πολλά βάζει!! Εμάς ορθογραφία δεν βάζει προς το παρόν. Με την ορθογραφία τι εννοείς δλδ? Να μαθαίνουν κάποιες λεξουλες απ' έξω για να τις γράφουν την ώρα του μαθήματος? Κ στο τετράδιο πρώτης γραφής τι κάνετε? Εμείς έχουμε ένα τετράδιο γραφής που την πρώτη  σειρά την γράφει η κυρία κ συνεχίζουμε κ εμείς. Τετράδιο πρώτης γραφής κ αντιγραφής ξεχωριστά δεν έχουμε

Η αλήθεια είναι πως μου φαίνονται αρκετά! 

 

Τετράδιο Πρώτης γραφής είναι ένα βιβλιαράκι που ζήτησε η δασκάλα με έτοιμες λέξεις και φράσεις που προχωράει παράλληλα με όσα κάνουν στην γλώσσα. Στο τετράδιο της γλώσσας γράφουν αντιγραφή κάποιες χειρόγραφες λέξεις της δασκάλας ή γράμματα. 

 

Ορθογραφία μαθαίνουν την αντιγραφή τους, δηλ να την γράφουν χωρίς να την βλέπουν εξ' ακοης. Έχουμε γράψει κι εμείς παπί, πιτα, πατάτα και αύριο έχουν το τόπι. 

 

"Σχετικό άσχετο": μέχρι την 28η Οκτωβρίου θα έχουν φτάσει εκεί που έχει την σχετική σελίδα στο βιβλίο? Μου φαίνονται πάρα πολλά για να τα κάνουν μέσα σε λιγότερο από μήνα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Η αλήθεια είναι πως μου φαίνονται αρκετά! 

 

Τετράδιο Πρώτης γραφής είναι ένα βιβλιαράκι που ζήτησε η δασκάλα με έτοιμες λέξεις και φράσεις που προχωράει παράλληλα με όσα κάνουν στην γλώσσα. Στο τετράδιο της γλώσσας γράφουν αντιγραφή κάποιες χειρόγραφες λέξεις της δασκάλας ή γράμματα. 

 

Ορθογραφία μαθαίνουν την αντιγραφή τους, δηλ να την γράφουν χωρίς να την βλέπουν εξ' ακοης. Έχουμε γράψει κι εμείς παπί, πιτα, πατάτα και αύριο έχουν το τόπι. 

 

"Σχετικό άσχετο": μέχρι την 28η Οκτωβρίου θα έχουν φτάσει εκεί που έχει την σχετική σελίδα στο βιβλίο? Μου φαίνονται πάρα πολλά για να τα κάνουν μέσα σε λιγότερο από μήνα!

 

 

 

Έχετε υπόψη ότι το βιβλίο (ισχύει για όλα τα μαθήματα) συμπεριλαμβάνει μια χ ύλη και έπειτα το υπουργείο κάθε χρόνο στέλνει στους δασκάλους ποια σημεία μπορούν να παραλείψουν, ποια θέλουν προσοχή, ποια θέλουν περισσότερο ανάλυση. Ο δάσκαλος με τη σειρά του βγάζει ένα πρόγραμμα το οποίο δεν ακολουθεί πάντα τη σειρά του βιβλίου. Μέσα στη χρονιά μπορεί να υπάρξουν πολλά μπρος - πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...