Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει τίποτα , τρομερά κακοφάγο παιδί!


Recommended Posts

Just now, Lenia16 είπε:

Εγω να ρωτήσω κάτι; Αν το παιδι φάει ένα γλυκό τι θα πάθει; Εσάς έχουν χαλάσει σε όλες τα δόντια σας κ φορατε μασέλα; Μήπως είστε όλες παχύσαρκες; Μήπως από τότε που δοκιμάσατε γλυκό τρώτε τις τουρτες με τα κιλά καθημερινα κ κόψατε το κανονικό φαι; Έχετε μήπως πάθει διαβήτη τύπου 2; Για να ξέρω τι με περιμενει δλδ. Γιατί από ότι φαίνεται είμαι η μόνη που της δίνω κ ετοιμάζομαι για την πυρά 

 

Θα καούμε μαζί. Σημερα που ο δεκάχρονος γιος μου είχε φίλους του στο σπίτι, και είχαν περάσει και κάτι επισκέψεις νωρίτερα, εκτός από το τσουρέκι που έφαγε με το γάλα του το πρωί, είχαμε για βραδινό πίτσα με αναψυκτικό και από πάνω τρουφάκια σοκολάτας, που μας τα έφεραν κέρασμα και δεν τα κρύψαμε. Και η δεκαπεντάχρονη κόρη μου όποτε έχουμε κανένα λικέρ που της αρέσει και βάλουμε να πιούμε, πίνει μαζί μας ένα ποτηράκι. Άσε, έρχεται η πρόνοια ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Εγω να ρωτήσω κάτι; Αν το παιδι φάει ένα γλυκό τι θα πάθει; Εσάς έχουν χαλάσει σε όλες τα δόντια σας κ φορατε μασέλα; Μήπως είστε όλες παχύσαρκες; Μήπως από τότε που δοκιμάσατε γλυκό τρώτε τις τουρτες με τα κιλά καθημερινα κ κόψατε το κανονικό φαι; Έχετε μήπως πάθει διαβήτη τύπου 2; Για να ξέρω τι με περιμενει δλδ. Γιατί από ότι φαίνεται είμαι η μόνη που της δίνω κ ετοιμάζομαι για την πυρά 

Εγώ παχύσαρκη δεν είμαι αλλά είμαι φουλ κυτταρίτιδα και ελαφρώς υπέρβαρη με αρκετή κοιλίτσα που δείχνει ολίγον έγκυος. Και ναι εγώ προσωπικά τις μισές μερες της εβδομάδας λέω τι αηδία φαγητό θα φάμε σήμερα και ευχαρίστως θα τρεφόμουν μόνο με γλυκά. Ο καφές που πίνω έχει μία κουταλιά καφέ κ τρεις ζάχαρη, το βράδυ σηκώνομαι κ τρώω τη ζάχαρη από το βάζο ή την ανακατεύω με βούτυρο, αν τα καλά μέλια δεν ήταν ακριβά, θα άδειαζα ένα βάζο έτσι για πλάκα. Οπότε με αυτά τα πράγματα στην υγεία του παιδιού δεν παίζω. 

 

Υ.Γ. Το άλλο μισό κουτί που μας έφεραν χθες το τελείωσα σήμερα. Έμεινε ένα γλυκό για να κεράσω αύριο την κοπέλα κ για να μην το φαω έπλυνα τα δόντια μου. Το μόνο που με κρατάει είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Εμένα πάντως σήμερα αφού έφαγε αυγό, κέικ, μισή μπανάνα κ μισό μανταρίνι, μετά χοιρινό με πιπεριές, αρνί με πιλάφι κ γύρω στις 10 τηγανιτές πατάτες, κατέβασε κ μισό κομμάτι καρυδόπιτα με παγωτό. Όλα αυτά μέχρι τις 3 το μεσημέρι. Πήγαμε εκδρομή στο βουνό κ της άνοιξε η όρεξη. Έφυγε με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά και τραγουδούσε σε όλο το δρομο. Όπως λέει κ η κουμπάρα μου χορτατο άνθρωπο μην τον φοβασαι :lol:

 

Να πούμε βέβαια πως όταν έχεις φαγανό παιδί και δεν το επηρεάζει στα υπόλοιπα γεύματα το αν θα φάει και τη σαβουρίτσα του,  σίγουρα σε απασχολεί λιγότερο το αν θα φάει ΚΑΙ γλυκό. Αν όμως ξαφνικά παρέλειπε πχ το αβγό και  το κρέας και έτρωγε μόνο κέικ πατάτες και γλυκό, θα μιλούσες από άλλη βάση Λένια μου. Κάποια παιδιά είναι καλόφαγα από μόνα τους,  κάποια άλλα τα περισσοτερα θελουν άλλους χειρισμούς για να υπάρχει διατροφική ισορροπία.  

 

Τώρα για το αν θα φάει γλυκό σε γενέθλια και γενικά σε διάφορες κοινωνικές επαφές,  όταν το παιδί περάσει τα 2 ετη είναι  καταπίεση να μην το αφήνουμε να φάει! Εκεί μπορούμε να βάλουμε κάποια όρια, όχι να το περιορίσουμε εντελώς.  Πχ ναι στην πίτσα όχι στα γαριδάκια.  Ναι στην τούρτα,  όχι στις καραμέλες. Κλπ κλπ. 

 

Αλλά να μην φάει τούρτα σε γενέθλια εφόσον δεν υποφέρει το παιδάκι από αλλεργίες, είναι παρατραβηγμένο.  Και γιατί να μην συνδυάσει την τούρτα με τα γενέθλια?  Ότι τέτοια γλυκά τα τρώμε σε ειδικές περιστάσεις? 

 

Εγώ δεν τα θέλω τα γλυκά του εμπορίου στην καθημερινότητα και δεν παίρνουμε στην καθημερινότητα.    Φτιάχνω ομως εγω γλυκά και κεικ με μέλι και έχω πάντα υγιεινά σνακ στο ντουλάπι να του δώσω κι αντίστοιχα θα παρουμε στις βολτες μαζί. Έχω πχ χαρουπολάτα αντί για σοκολάτα, μπάρες καθαρές από φοινικέλαια αντί των κοινων των σούπερ μαρκετ, μελεκούνι αντί για σοκοφρέτα,  μαρμελάδα χωρίς ζάχαρη αντί μερέντας.  

 

Πήγαμε στην παιδιατρο τις προάλλες για εμβόλιο και του πρότεινε καραμέλα και της είπε όχι θα φάω τη χαρουπολάτα μου,  που ήξερε ότι του είχα πάρει μαζί. Δεν το πιστευε η γυναίκα! ! 

 

Το παιδί δηλαδη δεν στερείται καμία γεύση,  αποκτά καλες συνήθειες, τουλάχιστον μέχρι τώρα αυτό φαίνεται.

 

Γιατί να μην γλιτώσει τη σαβούρα του εμπορίου έστω και τα πρώτα χρόνια της ζωής του για  όσο περισσότερο γίνεται? 

 

 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Μπορείς να το ξεκινήσεις χαλαρά εφόσον ο γιος σου δεν είναι λιχουδης μπορεις να του φτιάξεις τα μπισκότα με βρώμης που έχουν ανεβάσει ωραίες συνταγές εδώ τα κορίτσια η γλύκα μαφινς με φρούτα κ για μαρμελάδα να βράσεις φρούτα κ να τα βάζεις πάνω στο ψωμάκι που φτιάχνεις η σε ριζογκοφρετα κ έτσι δε θα χρειαζεται όταν τρως το ψωμί με τη μαρμελαδα σου να το τρως κρυφαε γυρισμένη πλάτη κ να το καταπίνεις χωρίς σχεδόν να το έχεις μασήσει .. κ όταν τρως γλυκάκι να του προσφέρεις κάποιο μπισκοτάκι για αρχή κ όταν ξεκινήσει να σου ζητάει του δίνεις λίγο να δοκιμάσει από αυτό που τρως εφόσον το παιδί δεν έχει μάθει σε αυτά μπορεί να μη του αρέσει καθόλου ή να του περάσει απαρατήρητος θα του αρκεί που απλά απολαμβάνει κάτι παρέα με τους γονείς του ..

Κ εγώ μπορώ να σου πω ότι οι γονείς μου είχαν γλυκά σπίτι μας κ έτρωγαν αλλά εμένα ποτέ δε μου άρεσαν αν με βάλεις να διαλέξω ανάμεσα σε γλυκό η αλμυρό θα διαλέξω το αλμυρό ... Όπως έπιναν κ αναψυκτικά η μαμά μου την κόκα κόλα την είχε  κ την έχει για νερό εγώ δε μπορώ να τα βάλω στο στόμα μου αυτά δε μου αρέσουν καθόλου κ ο άντρας μου πίνει πολύ αναψυκτικό άρα υπάρχει σπίτι μας , πραγματικά θα είναι το μόνο πράγμα που θα με ενοχλήσει να δω να κάνουν τα παιδιά μου για την ώρα ευτυχώς ο μεγάλος μου γιος δε δοκιμάζει εύκολα καινούργια πράγματα κ παρότι έχει δει παιδιά να πίνουν κοκα κολα δε την έχει αναζητήσει καθόλου αλλά ξέρω πως κάποια στιγμή θα έρθει εκείνη η στιγμή ακόμα δεν έχω σκεφτεί τι θα πω όταν θα έρθει η ώρα αλλά μεσα μου θέλω να πιστεύω πως με τον τρόπο που προσπαθώ να τους μεγαλώσω ότι θα καταφερω να το διαχειριστω κ ότι ο μεγάλος μου γιος κ έπειτα ο μικρός θα μπορέσουν να το καταλάβουν κ αργότερα να κάνουν τις επιλογές τους ...!!!

Την προηγούμενη Κυριακή είχαμε κατσικάκι με πατάτες στη γάστρα κ μπρόκολο. Ήξερα ότι λογικά θα φάει πατάτες η μπρόκολο μόνο όπως κ έγινε. Εμείς θα το τρώγαμε κ Δευτέρα, για κεινον είχα κανονίσει όμως σπανακορυζο για να ανακατεψω μέσα λιγο κατσικι μπας κ το φαει ετσι. Τελικα ενω λατρευει το σπανακορυζο ζήλεψε τις πατατες μας (ενταξει λογικο) κ εφαγε λιγες κ μετα αρχισε το σπανακορυζο αλλα μολις δοκιμασε κ βρηκε το κρεας θυμωσε κ το αφησε. Την Τριτη θα τρώγαμε ολοι σπανακορυζο αλλα ηταν εκνευρισμένος απο τη Δευτερα κ δεν το ηθελε, καποιο σαλατικο εφαγε. Τεταρτη κ Πεμπτη εφαγε μεγαλες μερίδες φακες, Παρασξευη κ Σαββατο εφαγε μοσχαράκι με κριθαρακι αλλα μεγαλη ποσοτητα κριθαρακι για να χωθεί μεσα η μεριδα κρεας αλλα οκ τηξ εφαγε, σημερα εφαγε ψαροζουμο κ λιγη πατατα κ δεν ηθελε παντζαρια που ειχαμε καιρο να κανουμε, αυριο θα φαει παλι ψαροζουμο γιατι το καταστημα δεν διαθέτει κατι αλλο. Εκτος αν προτιμήσει τα φασολακια μας.  Στην κατασταση αυτη, σε τι ακριβως θα με βοηθησει το μπισκότο βρωμης κ η ρυζογκοφρετα με μαρμελαδα; Δεν το λεω ειρωνικα, αλλα πραγματικα οταν εχω ενα παιδι που για οποιονδήποτε λογο που αγνοω, εχει περιορισει στο μισο τα φαγητα που τρωει, γιατι συζηταμε για το οτι δεν τρωει γλυκα; Θα βελτιώσει αυτο σε κατι τις διατροφικές του συνηθειες ή θα του προσφερει καποιο θρεπτικό συστατικό που δεν παιρνει απο τα γευματα που χανει; 

Just now, marakiz είπε:

 

Γιατί να μην γλιτώσει τη σαβούρα του εμπορίου έστω και τα πρώτα χρόνια της ζωής του για  όσο περισσότερο γίνεται? 

Πες τα μωρε γιατι εγω καπως τα λεω κ παρεξηγούμαι. Οπως το προφυλάσσουμε κ απο την τηλεοραση ενω ξερουμε οτι θα δει μετα, οπως το προφυλάσσουμε απο το κινητο ενω θα εχει μετα κλπ. Το οτι στο μελλον θα κανουν το χ ψ επικινδυνο/ακαλαίσθητο/απερίσκεπτο πραγμα, σημαινει οτι θα πρεοει να το αρχισουμε απο τωρα γιατθ ελα μωρε τι εγινε; Ουτε δυο χρονων δεν ειναι, η διατροφη τξυ κ η διασκεδαση του ειναι αποκλειστικα κ μονο ευθυνη των γονεων του. Αν οι πειρασμοί ηταν μονο το γλυκάκι στα γενεθλια κ ενα περιστασιακό κερασμα δεν θα καθόμασταν τωρα να συζηταμε. Δεν εινσι ομως ετσι, γιατι γυρω γυρ θα δει το παθδι που τρωει πατατάκια στην παιδικη, τη μαμα που κερνάει πτι μπερ τα ξένα παιδακια, τον γιατρο που δινει καραμέλες (κ η δικια μου εχει παει να προσφερει ζελεδακια βιταμινούχα, ελεος) ή ακομα χειροτερα συστήνει "βρεφικα μπισκοτα", τις νηπιαγωγούς που δωροδοκούν με μπισκοτάκια, ολα αυτα τα σκατολοΐδια πρωτο τραπεζι πίστα στο σουπερμαρκετ...  Οταν υπαρχουν ολα αυτα, δεν θεωρω αναγκαιο να σκεφτω πώς θα "γλυκαθεί" το παιδακι στα δυο ή στα τρια, διυλεια μου εινσι να καλλιεργήσω το γευστικό του αισθητήριο ετσι ωστε τουλαχιστον απο ολα αυτα να απορρίψει τα τυποποιημενα κ να προτιμα τα σπιτικα, οταν πια θα ερθει η στιγμη που δεν θα ειναι σε πληρη δικο μας ελεγχο η δθατροφή του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Την προηγούμενη Κυριακή είχαμε κατσικάκι με πατάτες στη γάστρα κ μπρόκολο. Ήξερα ότι λογικά θα φάει πατάτες η μπρόκολο μόνο όπως κ έγινε. Εμείς θα το τρώγαμε κ Δευτέρα, για κεινον είχα κανονίσει όμως σπανακορυζο για να ανακατεψω μέσα λιγο κατσικι μπας κ το φαει ετσι. Τελικα ενω λατρευει το σπανακορυζο ζήλεψε τις πατατες μας (ενταξει λογικο) κ εφαγε λιγες κ μετα αρχισε το σπανακορυζο αλλα μολις δοκιμασε κ βρηκε το κρεας θυμωσε κ το αφησε. Την Τριτη θα τρώγαμε ολοι σπανακορυζο αλλα ηταν εκνευρισμένος απο τη Δευτερα κ δεν το ηθελε, καποιο σαλατικο εφαγε. Τεταρτη κ Πεμπτη εφαγε μεγαλες μερίδες φακες, Παρασξευη κ Σαββατο εφαγε μοσχαράκι με κριθαρακι αλλα μεγαλη ποσοτητα κριθαρακι για να χωθεί μεσα η μεριδα κρεας αλλα οκ τηξ εφαγε, σημερα εφαγε ψαροζουμο κ λιγη πατατα κ δεν ηθελε παντζαρια που ειχαμε καιρο να κανουμε, αυριο θα φαει παλι ψαροζουμο γιατι το καταστημα δεν διαθέτει κατι αλλο. Εκτος αν προτιμήσει τα φασολακια μας.  Στην κατασταση αυτη, σε τι ακριβως θα με βοηθησει το μπισκότο βρωμης κ η ρυζογκοφρετα με μαρμελαδα; Δεν το λεω ειρωνικα, αλλα πραγματικα οταν εχω ενα παιδι που για οποιονδήποτε λογο που αγνοω, εχει περιορισει στο μισο τα φαγητα που τρωει, γιατι συζηταμε για το οτι δεν τρωει γλυκα; Θα βελτιώσει αυτο σε κατι τις διατροφικές του συνηθειες ή θα του προσφερει καποιο θρεπτικό συστατικό που δεν παιρνει απο τα γευματα που χανει; 

Πες τα μωρε γιατι εγω καπως τα λεω κ παρεξηγούμαι. Οπως το προφυλάσσουμε κ απο την τηλεοραση ενω ξερουμε οτι θα δει μετα, οπως το προφυλάσσουμε απο το κινητο ενω θα εχει μετα κλπ. Το οτι στο μελλον θα κανουν το χ ψ επικινδυνο/ακαλαίσθητο/απερίσκεπτο πραγμα, σημαινει οτι θα πρεοει να το αρχισουμε απο τωρα γιατθ ελα μωρε τι εγινε; Ουτε δυο χρονων δεν ειναι, η διατροφη τξυ κ η διασκεδαση του ειναι αποκλειστικα κ μονο ευθυνη των γονεων του. Αν οι πειρασμοί ηταν μονο το γλυκάκι στα γενεθλια κ ενα περιστασιακό κερασμα δεν θα καθόμασταν τωρα να συζηταμε. Δεν εινσι ομως ετσι, γιατι γυρω γυρ θα δει το παθδι που τρωει πατατάκια στην παιδικη, τη μαμα που κερνάει πτι μπερ τα ξένα παιδακια, τον γιατρο που δινει καραμέλες (κ η δικια μου εχει παει να προσφερει ζελεδακια βιταμινούχα, ελεος) ή ακομα χειροτερα συστήνει "βρεφικα μπισκοτα", τις νηπιαγωγούς που δωροδοκούν με μπισκοτάκια, ολα αυτα τα σκατολοΐδια πρωτο τραπεζι πίστα στο σουπερμαρκετ...  Οταν υπαρχουν ολα αυτα, δεν θεωρω αναγκαιο να σκεφτω πώς θα "γλυκαθεί" το παιδακι στα δυο ή στα τρια, διυλεια μου εινσι να καλλιεργήσω το γευστικό του αισθητήριο ετσι ωστε τουλαχιστον απο ολα αυτα να απορρίψει τα τυποποιημενα κ να προτιμα τα σπιτικα, οταν πια θα ερθει η στιγμη που δεν θα ειναι σε πληρη δικο μας ελεγχο η δθατροφή του. 

Αν δώσεις λίγη ριζογκοφρετα η από το ψωμί που φτισχνεις εσύ μαζί με τη μαρμελαδα που θα έχεις φτιάξει εσύ από τα φρούτα που θα βράσεις ένα σαββατοκύριακο στης  9 η ώρα το πρωί η ένα μπισκότο βρώμης στις 7 η ώρα το απόγευμα που θα έχετε κ κάποιον επισκέπτη σπίτι αντί έτοιμου γλυκού .. αυτό νομίζω πως δε θα τον επιρεασει αν στις δύο η ώρα το μεσημέρι δε φάει το κατσικάκι με πατάτες κ μπρόκολο η το σπανακόρυζο που έχει μέσα το κρυμμένο κρέας 

Πίστεψέ με είχα κ έχω παιδί με πολυ μεγάλες ιδιαιτερότητες πάνω στο φαγητό μετά τους 18 μήνες κρέας μέχρι τώρα δεν έχει φάει πριν 6 μήνες ξεκίνησε να τρώει μπιφτέκια .γλυκά έφαγε μετά  τα δυο κ από επιλογή κ γιατί δεν ήθελε εκτός από μπισκότα που από εκεινσ έτρωγε ... Τούρτα έφαγε πρώτη φορά φέτος στα γεννεθλια του .. δύο εκλερεκια έφαγε στην γιορτή του όταν ήταν 26 μηνών κ από τότε δε ξανά έφαγε γιατί δεν ήθελε ... Μπρόκολο φασολάκια αρακά σπανάκι δε τρώει ( ότι είναι πράσινο χρώμα δε το τρώει  ούτε μυρωδικα αν δει στο φαγητό του θα το βάλει στην άκρη το πιάτο του ;όλα αυτά μετά τους 18 μήνες ) τώρα έχει ξεκινήσει σιγά σιγά να δέχεται αρακά 

Αυγό δεν έφαγε ποτέ πέρυσι ένα διάστημα ξεκίνησε κ έδειχνε ενδιαφέρον τώρα πάλι δε το θέλει .. ψάρι δε τρώει μόνο το ζουμί .. καρότο δε τρώει σαλάτες δε τρώει  πλέον δε τρώει ούτε κίτρινο τυρί πέρα από το τοστ που κάποτε το έτρωγε με το κουτάλι μαφινς κ κέικ ακόμα κ τα σπιτικά μπισκότα που έχω φτιάξει δε τα τρώει .. τρώει μόνο όλα τα όσπρια κ ζυμαρικά κ φρούτα μήλο αχλάδι ( μπανάνα σπάνια ) δλδ τι θα έπρεπε να κάνω να ρίξω μια θηλιά στο λαιμό μου επειδή δε τρώει κάποιες ομάδες φαγητων η σιγά σιγά με υπομονή κατανόηση να τον βοηθήσω να εντάξει κ τις άλλες ομάδες στο διαιτολόγιο του ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, xaroumenh mama είπε:

Αν δώσεις λίγη ριζογκοφρετα η από το ψωμί που φτισχνεις εσύ μαζί με τη μαρμελαδα που θα έχεις φτιάξει εσύ από τα φρούτα που θα βράσεις ένα σαββατοκύριακο στης  9 η ώρα το πρωί η ένα μπισκότο βρώμης στις 7 η ώρα το απόγευμα που θα έχετε κ κάποιον επισκέπτη σπίτι αντί έτοιμου γλυκού .. αυτό νομίζω πως δε θα τον επιρεασει αν στις δύο η ώρα το μεσημέρι δε φάει το κατσικάκι με πατάτες κ μπρόκολο η το σπανακόρυζο που έχει μέσα το κρυμμένο κρέας 

Πίστεψέ με είχα κ έχω παιδί με πολυ μεγάλες ιδιαιτερότητες πάνω στο φαγητό μετά τους 18 μήνες κρέας μέχρι τώρα δεν έχει φάει πριν 6 μήνες ξεκίνησε να τρώει μπιφτέκια .γλυκά έφαγε μετά  τα δυο κ από επιλογή κ γιατί δεν ήθελε εκτός από μπισκότα που από εκεινσ έτρωγε ... Τούρτα έφαγε πρώτη φορά φέτος στα γεννεθλια του .. δύο εκλερεκια έφαγε στην γιορτή του όταν ήταν 26 μηνών κ από τότε δε ξανά έφαγε γιατί δεν ήθελε ... Μπρόκολο φασολάκια αρακά σπανάκι δε τρώει ( ότι είναι πράσινο χρώμα δε το τρώει  ούτε μυρωδικα αν δει στο φαγητό του θα το βάλει στην άκρη το πιάτο του ;όλα αυτά μετά τους 18 μήνες ) τώρα έχει ξεκινήσει σιγά σιγά να δέχεται αρακά 

Αυγό δεν έφαγε ποτέ πέρυσι ένα διάστημα ξεκίνησε κ έδειχνε ενδιαφέρον τώρα πάλι δε το θέλει .. ψάρι δε τρώει μόνο το ζουμί .. καρότο δε τρώει σαλάτες δε τρώει  πλέον δε τρώει ούτε κίτρινο τυρί πέρα από το τοστ που κάποτε το έτρωγε με το κουτάλι μαφινς κ κέικ ακόμα κ τα σπιτικά μπισκότα που έχω φτιάξει δε τα τρώει .. τρώει μόνο όλα τα όσπρια κ ζυμαρικά κ φρούτα μήλο αχλάδι ( μπανάνα σπάνια ) δλδ τι θα έπρεπε να κάνω να ρίξω μια θηλιά στο λαιμό μου επειδή δε τρώει κάποιες ομάδες φαγητων η σιγά σιγά με υπομονή κατανόηση να τον βοηθήσω να εντάξει κ τις άλλες ομάδες στο διαιτολόγιο του ...

Μα κι εσυ η ιδια λοιπον λες απο επιλογη οτι δεν εδινες γλυκα πριν τα δυο. Γιατι να δωσω εγω; Οσο για το αν θα επηρεασει ενα κακοφαγο παθδι μια λιχουδιά, θα μου επιτρέψεις να εχω αλλη αποψη. Οταν γινεται προσπαθεια το παιδι να αποδέχεται αυτο που υπαρχει για μεσημεριανο και να χορταινει με αυτο, δεν θεωρω οτι βοηθαει να του δωσεις σε αλλη ωρα καποιο γλύκισμα ακομα κ σπιτικο. Εδω αναρωτιεμαι για το αν κανω καλα που του δινω μπανανα καποια απογευματα που πειναει, αν δεν εχει φαει καλα το μεσημερι κ δν τρωει κ ολο το γιαουρτι (τη ζηταει, δεν δινω απο μονη μου). Χθες ζητησε μπανανα ενω ημασταν στο τραπεζι του μεσημεριανού, τελειώναμε δλδ. Ο αντρας μου για φρουτα λεει συνεχεια δεν πειρεζει υγιεινά ειναι. Εγω εκεινη την ωρα θα του πρόσφερα κατι αλλο πιο αλμυρό αλλα δεν ηθελα κυριακάτικα να γινει σκηνικο στο τραπεζι κ την εφαγε ολη. 

 

Να σε ρωτησω κατι γιατι δεν καταλαβα. Εσενα τα θέματα ο δικος σου που απ ο,τι καταλαβαινω ειναι αισθητηριακα, τα εβγαλε μετα τους 18 μηνες ή τοτε αρχισε να τα λυνει; Γιατι δεν το καταλαβα αυτο. Γιατι εχω αναρωτηθεί κι εγω μηπως η απόρριψη τόσων φαγητών ειναι αισθητηριακή διαταραχή κ δεν ξερω αν αυτα φαινονται απο την αρχη ή εμφανίζονται αργοτερα. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγώ παχύσαρκη δεν είμαι αλλά είμαι φουλ κυτταρίτιδα και ελαφρώς υπέρβαρη με αρκετή κοιλίτσα που δείχνει ολίγον έγκυος. Και ναι εγώ προσωπικά τις μισές μερες της εβδομάδας λέω τι αηδία φαγητό θα φάμε σήμερα και ευχαρίστως θα τρεφόμουν μόνο με γλυκά. Ο καφές που πίνω έχει μία κουταλιά καφέ κ τρεις ζάχαρη, το βράδυ σηκώνομαι κ τρώω τη ζάχαρη από το βάζο ή την ανακατεύω με βούτυρο, αν τα καλά μέλια δεν ήταν ακριβά, θα άδειαζα ένα βάζο έτσι για πλάκα. Οπότε με αυτά τα πράγματα στην υγεία του παιδιού δεν παίζω. 

 

Υ.Γ. Το άλλο μισό κουτί που μας έφεραν χθες το τελείωσα σήμερα. Έμεινε ένα γλυκό για να κεράσω αύριο την κοπέλα κ για να μην το φαω έπλυνα τα δόντια μου. Το μόνο που με κρατάει είναι αυτό.

 

Mη βγάζεις τα απωθημένα σου στο παιδί. Αν εσύ έχεις πρόβλημα με το πώς δείχνεις ή το πόσο ζυγίζεις, επικεντρώσου σε αυτό. Το καταλαβαίνω με τι λες, όλοι το κάνουμε να ζούμε λίγο μέσω των παιδιών μας, αλλά δεν είναι λογικό αυτό που κάνεις. Αν η σχέση σου με το γλυκό δεν έχει όρια, δούλεψέ το αυτό στον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Την προηγούμενη Κυριακή είχαμε κατσικάκι με πατάτες στη γάστρα κ μπρόκολο. Ήξερα ότι λογικά θα φάει πατάτες η μπρόκολο μόνο όπως κ έγινε. Εμείς θα το τρώγαμε κ Δευτέρα, για κεινον είχα κανονίσει όμως σπανακορυζο για να ανακατεψω μέσα λιγο κατσικι μπας κ το φαει ετσι. Τελικα ενω λατρευει το σπανακορυζο ζήλεψε τις πατατες μας (ενταξει λογικο) κ εφαγε λιγες κ μετα αρχισε το σπανακορυζο αλλα μολις δοκιμασε κ βρηκε το κρεας θυμωσε κ το αφησε. Την Τριτη θα τρώγαμε ολοι σπανακορυζο αλλα ηταν εκνευρισμένος απο τη Δευτερα κ δεν το ηθελε, καποιο σαλατικο εφαγε. Τεταρτη κ Πεμπτη εφαγε μεγαλες μερίδες φακες, Παρασξευη κ Σαββατο εφαγε μοσχαράκι με κριθαρακι αλλα μεγαλη ποσοτητα κριθαρακι για να χωθεί μεσα η μεριδα κρεας αλλα οκ τηξ εφαγε, σημερα εφαγε ψαροζουμο κ λιγη πατατα κ δεν ηθελε παντζαρια που ειχαμε καιρο να κανουμε, αυριο θα φαει παλι ψαροζουμο γιατι το καταστημα δεν διαθέτει κατι αλλο. Εκτος αν προτιμήσει τα φασολακια μας.  Στην κατασταση αυτη, σε τι ακριβως θα με βοηθησει το μπισκότο βρωμης κ η ρυζογκοφρετα με μαρμελαδα; Δεν το λεω ειρωνικα, αλλα πραγματικα οταν εχω ενα παιδι που για οποιονδήποτε λογο που αγνοω, εχει περιορισει στο μισο τα φαγητα που τρωει, γιατι συζηταμε για το οτι δεν τρωει γλυκα; Θα βελτιώσει αυτο σε κατι τις διατροφικές του συνηθειες ή θα του προσφερει καποιο θρεπτικό συστατικό που δεν παιρνει απο τα γευματα που χανει; 

 

@Έσπερος το φαγητό είναι και απόλαυση. Για το παιδί σου δεν είναι. Αγνοείς ότι το παιδί καταλαβαίνει γεύσεις. Θα έβγαζες ποτέ σε έναν φιλοξενούμενο, π.χ. την πεθερά σου αν έρθει να μείνει μαζί σας, σπανακόρυζο με λιωμένο μέσα κατσικάκι, ή ψαρόζουμο με πατάτες;;; ΄Και μάλιστα ανάλατα;;; Αν το φαγητό είναι απλά για να καλύπτει τη διατροφή, τότε το παιδί σου λογικα θα τρώει ακριβώς όσο να μην πεινάει πολύ.

Είναι πια παιδάκι, και δεν περιγράφεις μία αντιμετώπιση που αρμόζει σε παιδάκι. Είναι άλλο το τραπέζι όπου όλοι έχουν το κατσικάκι και την πατάτα, δίνουν λίγο και στον μικρό, έστω να δοκιμάσει με παραμυθάκια και κουβέντα, έχουν και για μετά π.χ. ένα μπισκότο που έχει ξεκαθαριστεί ότι το τρώμε μόνο αν δοκιμάσουμε από όλα, και άλλο ένα τραπέζι με το κανονικό φαγητό για όλους και το ανάλατο σπανακόρυζο με κρέας για το παιδί, και το γιαούρτι να το περιμενει το απόγευμα όταν η μαμά θα τρώει κρυφά τα καλούδια που έφεραν οι επισκέπτες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μα κι εσυ η ιδια λοιπον λες απο επιλογη οτι δεν εδινες γλυκα πριν τα δυο. Γιατι να δωσω εγω; Οσο για το αν θα επηρεασει ενα κακοφαγο παθδι μια λιχουδιά, θα μου επιτρέψεις να εχω αλλη αποψη. Οταν γινεται προσπαθεια το παιδι να αποδέχεται αυτο που υπαρχει για μεσημεριανο και να χορταινει με αυτο, δεν θεωρω οτι βοηθαει να του δωσεις σε αλλη ωρα καποιο γλύκισμα ακομα κ σπιτικο. Εδω αναρωτιεμαι για το αν κανω καλα που του δινω μπανανα καποια απογευματα που πειναει, αν δεν εχει φαει καλα το μεσημερι κ δν τρωει κ ολο το γιαουρτι (τη ζηταει, δεν δινω απο μονη μου). Χθες ζητησε μπανανα ενω ημασταν στο τραπεζι του μεσημεριανού, τελειώναμε δλδ. Ο αντρας μου για φρουτα λεει συνεχεια δεν πειρεζει υγιεινά ειναι. Εγω εκεινη την ωρα θα του πρόσφερα κατι αλλο πιο αλμυρό αλλα δεν ηθελα κυριακάτικα να γινει σκηνικο στο τραπεζι κ την εφαγε ολη. 

 

Να σε ρωτησω κατι γιατι δεν καταλαβα. Εσενα τα θέματα ο δικος σου που απ ο,τι καταλαβαινω ειναι αισθητηριακα, τα εβγαλε μετα τους 18 μηνες ή τοτε αρχισε να τα λυνει; Γιατι δεν το καταλαβα αυτο. Γιατι εχω αναρωτηθεί κι εγω μηπως η απόρριψη τόσων φαγητών ειναι αισθητηριακή διαταραχή κ δεν ξερω αν αυτα φαινονται απο την αρχη ή εμφανίζονται αργοτερα. 

 

 

Σε μία υγιή σχέση με το φαγητό, αν ένα παιδί ταυτόχρονα βγάζει αισθητηριακά θέματα με το φαγητό και έχει και μείνει ταυτόχρονα και πολύ πίσω στην ομιλία, νομίζω καταλαβαίνεις πού πηγαίνει το μυαλό. Το θέμα όμως είναι ότι έχεις μία τάση τόσο ακραίου ελέγχου και αντιμετωπίζετε από όσο φαίνεται το παιδί σε όλα σαν να είναι πολύ μικρότερο από όσο είναι, που δε νομίζω ότι μπορεί κανείς που δε σας γνωρίζει από κοντά να σου πει τι συμβαίνει. 

Δηλαδή, ναι μεν κάποια από όσα λες είναι κόκκινα λαμπάκια, αλλά ο τρόπος ανατροφής σας είναι αρκετά ακραίος για τη μέση οικογένεια (όχι αυτή των φόρουμ, αυτή της γειτονιάς σας) . 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγώ παχύσαρκη δεν είμαι αλλά είμαι φουλ κυτταρίτιδα και ελαφρώς υπέρβαρη με αρκετή κοιλίτσα που δείχνει ολίγον έγκυος. Και ναι εγώ προσωπικά τις μισές μερες της εβδομάδας λέω τι αηδία φαγητό θα φάμε σήμερα και ευχαρίστως θα τρεφόμουν μόνο με γλυκά. Ο καφές που πίνω έχει μία κουταλιά καφέ κ τρεις ζάχαρη, το βράδυ σηκώνομαι κ τρώω τη ζάχαρη από το βάζο ή την ανακατεύω με βούτυρο, αν τα καλά μέλια δεν ήταν ακριβά, θα άδειαζα ένα βάζο έτσι για πλάκα. Οπότε με αυτά τα πράγματα στην υγεία του παιδιού δεν παίζω. 

 

Υ.Γ. Το άλλο μισό κουτί που μας έφεραν χθες το τελείωσα σήμερα. Έμεινε ένα γλυκό για να κεράσω αύριο την κοπέλα κ για να μην το φαω έπλυνα τα δόντια μου. Το μόνο που με κρατάει είναι αυτό.

Εχω μια φίλη που είναι στρουμπουλή και γενικώς δεν κρατιέται με το φαι ενώ κάνει απίστευτες προσπάθειες εδώ και χρόνια αλλά δεν τα καταφέρνει - ψυχολογικό είναι - που προσπαθεί τώρα στο παιδί της να κάνει το αντίθετο. Να μην του δίνει τα απαγορευμένα. Το αποτέλεσμα είναι εδώ και ένα χρόνο το μικρό να μην τρώει σχεδόν τίποτα. Δεν είμαι σπίτι της δεν ξέρω τι κάνει και πως το περνάει αυτό στο παιδί αλλά πιστεύω ότι κάτι δεν βαίνει καλά. Στην αρχή έλεγα οκ συμβαίνει αλλά συνέβη το ίδιο και με το δεύτερο παιδί. Οπότε είμαι σίγουρη Κάτι χειρίζεται λάθος. Πρόσεξε το λιγάκι αυτό. Στξν προσπάθεια μας να κάνουμε καλό, ίσως κάνουμε λάθος τελικά. Μπορεί βέβαια εγώ να κάνω λάθος εικασίες και να της έτυχε έτσι, δεν ξέρω.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 17/11/2019 at 12:11 ΠΜ, Έσπερος είπε:

Ε εντάξει αυτό το ξέρω. Κ πάλι καλά που γίνονται έλεγχοι τώρα στα κυλικεία κ δεν εχουν σαβούρες. Μακαρι να μοιάσει του αντρα μου κ να μην τα θελει αυτα καθολου. γιατι αν μοιάσει σ μενα που η σαβουρα κυλάει στο αιμα μου, καταστράφηκε. 

 

Μια χαρά σαβούρες έχουν...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 Στην κατασταση αυτη, σε τι ακριβως θα με βοηθησει το μπισκότο βρωμης κ η ρυζογκοφρετα με μαρμελαδα; Δεν το λεω ειρωνικα, αλλα πραγματικα οταν εχω ενα παιδι που για οποιονδήποτε λογο που αγνοω, εχει περιορισει στο μισο τα φαγητα που τρωει, γιατι συζηταμε για το οτι δεν τρωει γλυκα; Θα βελτιώσει αυτο σε κατι τις διατροφικές του συνηθειες ή θα του προσφερει καποιο θρεπτικό συστατικό που δεν παιρνει απο τα γευματα που χανει; 

 

Αυτο που ειπαμε στην αρχη ειναι οτι εφοσον ενα διαστημα δεν τρωει αρκετο κρεας, δεν χρειαζεται πανικος.. Ε βρισκεις τροφες που μπορουν να το αντικαταστησουν και να προσφερουν αρκετο σιδηρο, πρωτεινη, ψευδαργυρο κτλ στο παιδι......Αυτο ειπαμε λοιπον αρχικα..Ειναι εντυπωσιακο ποσες τροφες υπαρχουν τοσο πλουσιες με θρεπτικα συστατικα...Αλλα καπως εκτροχιαστηκε η συζητηση στα γλυκα...Ισως γιατι καποιες ειπαμε να δωσεις μελι με ταχινι ή φυστικοβουτυρο? Τα οποια ειναι σουπερ τροφες? Δεν ξερω...Οπως και αν εχει η μαρμελαδα δεν εχει κατι ιδιαιτερο να προσφερει..Τα ολικης τροφιμα καθημερινα ομως ναι...Το γιαουρτι μονο για απογευματινο δεν αντικαθηστα το κρεας σε καμια περιπτωση...Πρεπει να προσφερεις και αλλα θρεπτικα σνακ...

 

Οσο για τα μπισκοτα βρωμης μπορεις ευκολα να βρεις τα θρεπτικα συστατικα της βρωμης, του κακαου που μπορεις να προσθεσεις, του ταχινιου που επισης παει πολυ και ουτω καθεξης.......Καταλαβαινεις λοιπον ενα απλο μπισκοτο ή μια μπαρα βρωμης με σταφιδες κτλ ποσο θρεπτικο μπορει να ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Οχι μην δώσεις μπισκότο η ρυζογκοφρετα επειδή δ εφαγε το κατσικι. Αλλα κάνε μια κιμοπιτα. Δοκίμασε ένα μεσημέρι μήπως φαει μπέργκερ αντί για κλασικό κρεας στο φουρνο. Ακομη κ πίτσα με κοτόπουλο για βραδυ

Αφου δ εφαγε σπανακορυζο την τριτη κάνε μια ομελετα με σπανακι κ τυρι. Είτε.απο το μεσημερι αφού το φαντάζεσαι ότι δ θα φαει, είτε για βραδυ

Κ δ σου λέω να κανεις επί τούτου την πίτσα η την πίτα. Όταν πάρεις κιμά κ κρεας, ένα σ/κ, ετσι θα εχεις μεσοβδομαδα

Τα παντζάρια γίνονται κ ωραιότατη σαλάτα με γιαουρτι, όπως κ μεσα σε μαφιν δίνουν πολύ ωραίο χρώμα. Να προτείνω σε σμουθις η θα με έλουζες με αυτό; :P

Η πχ εκτός από παντζαρι βγαλε κ αλλη σαλάτα που ταιριάζει. Μπρόκολο, κουνουπίδι, χόρτα, μαρουλι

Επίσης εκεί εγώ θα μαλωναε με τον άντρα σου δ θα εδινα την μπανανα αν δ θεωρούσα ότι εφαγε αρκετά. Κ το ίδιο θα έλεγα κ στον μικρο. Αν πείνας φαε παραπάνω φαι, φρουτο αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μα κι εσυ η ιδια λοιπον λες απο επιλογη οτι δεν εδινες γλυκα πριν τα δυο. Γιατι να δωσω εγω; Οσο για το αν θα επηρεασει ενα κακοφαγο παθδι μια λιχουδιά, θα μου επιτρέψεις να εχω αλλη αποψη. Οταν γινεται προσπαθεια το παιδι να αποδέχεται αυτο που υπαρχει για μεσημεριανο και να χορταινει με αυτο, δεν θεωρω οτι βοηθαει να του δωσεις σε αλλη ωρα καποιο γλύκισμα ακομα κ σπιτικο. Εδω αναρωτιεμαι για το αν κανω καλα που του δινω μπανανα καποια απογευματα που πειναει, αν δεν εχει φαει καλα το μεσημερι κ δν τρωει κ ολο το γιαουρτι (τη ζηταει, δεν δινω απο μονη μου). Χθες ζητησε μπανανα ενω ημασταν στο τραπεζι του μεσημεριανού, τελειώναμε δλδ. Ο αντρας μου για φρουτα λεει συνεχεια δεν πειρεζει υγιεινά ειναι. Εγω εκεινη την ωρα θα του πρόσφερα κατι αλλο πιο αλμυρό αλλα δεν ηθελα κυριακάτικα να γινει σκηνικο στο τραπεζι κ την εφαγε ολη. 

 

Να σε ρωτησω κατι γιατι δεν καταλαβα. Εσενα τα θέματα ο δικος σου που απ ο,τι καταλαβαινω ειναι αισθητηριακα, τα εβγαλε μετα τους 18 μηνες ή τοτε αρχισε να τα λυνει; Γιατι δεν το καταλαβα αυτο. Γιατι εχω αναρωτηθεί κι εγω μηπως η απόρριψη τόσων φαγητών ειναι αισθητηριακή διαταραχή κ δεν ξερω αν αυτα φαινονται απο την αρχη ή εμφανίζονται αργοτερα. 

 

Κοίτα να δεις τώρα. Αν σου περιγράψουμε μερικές μαμάδες ότι το δικό μας παιδί παρουσίασε ίδια συμπεριφορά και τελικά παρουσίασε ξερώ γω κοιλιοκάκη, είμαι σίγουρη ότι θα αρχίσεις να ψάχνεσαι μήπως έχει και ο δικός σου.  Είσαι φοβερά αγχωμένη με το φαγητό. Αλλά όχι μόνο με αυτό. Το πρόγραμμα, η υπερανάλυση των πάντων, γενικά το να θέλεις να είναι πλήρως ελεγχόμενο και προβλέψιμο το τι συμβαίνει γύρω σου, ειλικρινά σου το λέω, δεν είναι καλό σημάδι.  Η δική σου αντιμετώπιση ως προς το φαγητό είναι απείρως χειρότερη και είναι αυτή που ουσιαστικά χρειάζεται παρέμβαση. Μήπως αντί να αντιμετωπίσεις τα δικά σου στραβά (που είναι και πιο δύσκολο), στρέφεσαι με τέτοια ένταση προς το παιδί; (τα ίδια γράφαμε με τη Λένια). 

Να ξέρεις πάντως ότι αν καταλάβει το παιδί πόσο σε επηρεάζει το θέμα του φαγητού, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κόψει εντελώς όσα τρώει και να συμπεριφέρεται ακόμα πιο αρνητικά.

 

Αυτά που αναφέρει η Fenia πιο πάνω, μπορεί να ανήκουν στην κατηγορία "γλυκά" αλλά καμία σχέση δεν έχουν με τα κοινά γλυκά του εμπορίου. Είναι θρεπτικότατα και πολύ πλούσια σε συστατικά. Το φυστικοβούτυρο πχ είναι μια καλή επιλογή. Δε σου λέω να φτιάξεις μόνη σου, έχει και στο εμπόριο χωρίς φοινικέλαιο, με καθαρό φυστίκι. Το ταχίνι (ειδικά το ολικής) είναι επίσης εξαιρετικό. 

Και εγώ σου λέω κράτα το μεσημεριανό και το βραδινό, καθαρά. Ό,τι έχετε, αυτό είναι, δε συμφωνώ ούτε εγώ στο να δώσεις μια μπανάνα, επειδή δε θέλει το φαγητό. Εγώ θα κρατούσα για κάποια ώρα το φαγητό στο τραπέζι (για την περίπτωση που γκρινιάξει) και μετά θα πήγαινα απόγευμα για σνακ. Το βράδυ όμως δε θα έβγαζα το ίδιο αλλά παραλλαγή του (όπως αυτές που λέει η Βίκυ - μου θύμισε το παντζάρι με γιαούρτι, τι τέλειο! και σαν τζατζίκι γίνεται τέλειο επίσης). Α θυμήθηκα τώρα μια συνταγή για vegan "τζατζίκι" με λιωμένα ωμά κάσιους, λεμόνι, αγγούρι και σκόρδο, πέρα από το γεγονός ότι είναι πολύ καλό, πιστέψτε με έχει καταπληκτική γεύση!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Να πούμε βέβαια πως όταν έχεις φαγανό παιδί και δεν το επηρεάζει στα υπόλοιπα γεύματα το αν θα φάει και τη σαβουρίτσα του,  σίγουρα σε απασχολεί λιγότερο το αν θα φάει ΚΑΙ γλυκό. Αν όμως ξαφνικά παρέλειπε πχ το αβγό και  το κρέας και έτρωγε μόνο κέικ πατάτες και γλυκό, θα μιλούσες από άλλη βάση Λένια μου. Κάποια παιδιά είναι καλόφαγα από μόνα τους,  κάποια άλλα τα περισσοτερα θελουν άλλους χειρισμούς για να υπάρχει διατροφική ισορροπία

Συμφωνώ 100% και το αναγνωρίζω. Έχεις σκεφτεί όμως ότι μπορεί να είναι πιο φαγάνα γιατί έχουν γνωρίσει ποικιλία γεύσεων και έχουν συνδυάσει το φαγητό με κάτι που είναι συνήθως νόστιμο; Δεν ισχύει ότι ο αποκλεισμός κάποιου φαγητού συνήθως γίνεται γιατί το έχουμε δοκιμάσει κ δε μας άρεσε; Πχ ο άντρας μου μέχρι να με γνωρίσει δεν πλησίαζε μελιτζάνα. Τώρα τις τρώει με 2 κουταλια. Ξέρεις γιατί; Γιατί η πεθερά μου δεν ήξερε να τις μαγειρεύει, δεν τις ξεπικρισε κάποια στιγμη, του φάνηκαν χάλια κ δεν ξαναδοκιμασε. Σίγουρα υπάρχουν προτιμήσεις δεν το συζητω αλλά σε γενικές γραμμές, αν σε κάποιον δεν προσφέρονται επιλογές στο φαγητό πως θα γνωρίσει νέες γεύσεις, τι του αρέσει κ τι όχι κ με ποιο τρόπο μαγειρεμένο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Συμφωνώ 100% και το αναγνωρίζω. Έχεις σκεφτεί όμως ότι μπορεί να είναι πιο φαγάνα γιατί έχουν γνωρίσει ποικιλία γεύσεων και έχουν συνδυάσει το φαγητό με κάτι που είναι συνήθως νόστιμο; Δεν ισχύει ότι ο αποκλεισμός κάποιου φαγητού συνήθως γίνεται γιατί το έχουμε δοκιμάσει κ δε μας άρεσε; Πχ ο άντρας μου μέχρι να με γνωρίσει δεν πλησίαζε μελιτζάνα. Τώρα τις τρώει με 2 κουταλια. Ξέρεις γιατί; Γιατί η πεθερά μου δεν ήξερε να τις μαγειρεύει, δεν τις ξεπικρισε κάποια στιγμη, του φάνηκαν χάλια κ δεν ξαναδοκιμασε. Σίγουρα υπάρχουν προτιμήσεις δεν το συζητω αλλά σε γενικές γραμμές, αν σε κάποιον δεν προσφέρονται επιλογές στο φαγητό πως θα γνωρίσει νέες γεύσεις, τι του αρέσει κ τι όχι κ με ποιο τρόπο μαγειρεμένο; 

Συμφωνω απολυτα

Μαρακιζ κατά βάση ούτε μαζί διαφωνουμε

Για παράδειγμα η μεγάλη τρελενεται για πατατες τηγανιτες, απόλυτα λογικό. Φυσικα κ δ θα κανω συχνα, συγκεκριμένα κάνω σπάνια, αλλά όταν θα βγουμε έξω θα φαει, όπως κ οταν παμε στις γιαγιάδες. Σαν συνοδευτικό με τα μπιφτεκια πχ, οχι με λαδερο που είχε μάθει ο αντρας μου ούτε σαν βραδινο γτ δ θελουν κτ αλλο τα παιδια

Κ εγω κ ο άντρας μου δ τρωγαμε πολλά φαγητα τα οποία πλέον τα τρώμε γτ αλλάξαμε τον τρόπο μαγειρέματος. Πχ η μαμα μου τα παντζάρια τα τρωειε λεμόνι, ζεστά κ οχι πολυ σκόρδο. Δ ετρωγα ποτέ, σαν γλυκές πατατες μου έρχονταν. Στα πεθερικα μου τα έφαγα με φουλ σκόρδο, ξύδι κ κρυα

Η μεγάλη τρελενεται για φακες, μια φορά στην μαμα μου τις έφαγε με το ζορι γτ μαγειρεύουμε διαφορετικα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Συμφωνώ 100% και το αναγνωρίζω. Έχεις σκεφτεί όμως ότι μπορεί να είναι πιο φαγάνα γιατί έχουν γνωρίσει ποικιλία γεύσεων και έχουν συνδυάσει το φαγητό με κάτι που είναι συνήθως νόστιμο; Δεν ισχύει ότι ο αποκλεισμός κάποιου φαγητού συνήθως γίνεται γιατί το έχουμε δοκιμάσει κ δε μας άρεσε; Πχ ο άντρας μου μέχρι να με γνωρίσει δεν πλησίαζε μελιτζάνα. Τώρα τις τρώει με 2 κουταλια. Ξέρεις γιατί; Γιατί η πεθερά μου δεν ήξερε να τις μαγειρεύει, δεν τις ξεπικρισε κάποια στιγμη, του φάνηκαν χάλια κ δεν ξαναδοκιμασε. Σίγουρα υπάρχουν προτιμήσεις δεν το συζητω αλλά σε γενικές γραμμές, αν σε κάποιον δεν προσφέρονται επιλογές στο φαγητό πως θα γνωρίσει νέες γεύσεις, τι του αρέσει κ τι όχι κ με ποιο τρόπο μαγειρεμένο; 

 

Αναλόγως το παιδί θα πω και πάλι. Γιατί ο δικός μου πχ είναι φοβερός φαγάνας και τρώει σχεδόν από όλα όπως επίσης δεν διστάζει να δοκιμάζει. Και θα φάει πχ ένα κομματάκι σοκολάτα και καπάκι θα φάει κι ένα στικ πιπεριά, καταλαβαίνεις για τι άνθρωπο μιλάμε. Όταν όμως παραφάει ψωμιά ή γλυκά και μιλάω για αρκετές μέρες, όχι κανα δυο, τρώει πολύ λιγότερο φαγητό, έχει μια άρνηση γιατί φαντάζομαι πως αναζητά τις πιο ωραίες γεύσεις. Και τον καταλαβαίνω γιατί κι εγώ το παθαίνω. Δύσκολα μετά από μια εβδομάδα με τζανκ, καρμπονάρες πατάτες τηγανιτές μου πάει εύκολα να φάω το πιο υγιεινό φαγητό. Άρα καταλαβαίνω πως στο παιδί μου χρειάζεται να μπει ένα όριο, δεν έχει τον αυτοέλεγχο. 

 

Απλά εγώ δεν φρικάρω αν δεν φάει κάθε μέρα ποσότητα ή την προκαθορισμένη ώρα.  Χτες πχ έφαγε ομελέτα για πρωινό, μετά ξηρούς καρπούς, μετά 2 μήλα. Και ήρθε η ώρα του μεσημεριανού, ψάρι με μπρόκολο και κολοκυθοκεφτέδες και δεν έφαγε μαζί μας κατά τις 13,30 που φάγαμε εμείς, δεν ήθελε. Δεν τον πιέσαμε φυσικά. Στη συνέχεια μου ζήτησε να φάει μπάρα, του είπα πως δεν γινεται εφοσον δεν έχει φάει το φαγητό του, γκρίνιαξε σε κάποια φάση, σταμάτησε γρήγορα γιατί το ξέρει πως δεν πρόκειται να γίνει έτσι. Κι απλά μετά κάποια στιγμή που πείνασε νομίζω πήγε 4, έφαγε το ψαράκι και το έφαγε με όρεξη. Και από το μπρόκολο τα μπαστουνάκια. Τους κολοκυθοκεφτέδες ούτε να τους φτύσει.

 

Just now, Lenia16 είπε:

 

Δοκίμασε ταχίνι με κακάο κ μέλι, είναι ακριβώς σαν Μερέντα.

 

 

Φτιάχνω δική μου με φουντούκια, μέλι, κακάο και λάδι καρύδας. Ξετρελαίνεται!  

 

Just now, Lenia16 είπε:

 

Έχεις σκεφτεί μήπως αυτά που του προσφέρεις τα θεωρεί πλέον πολυ ανοστα και προτιμά να φάει τη μπανανα; Εφόσον εσύ τα θεωρείς αηδία, ο μικρός δεν τα τρωει, ποιο το νόημα να συνεχίζετε σε αυτό το μοτίβο κ δεν αναθεωρείς λίγο τη μαγειρικη σου;; Λέω εγώ τώρα..

 

Συμφωνώ. Πρεπει να γίνεις λίγο πιο ευέλικτη. Βγες λίγο από τα κουτάκια σου. Μάλλον θα πω βγείτε, γιατι κ ο σύζυγος φαίνεται πολύ άκαμπτος.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αν και παρόλο πθυ αργουν οι δημοσιεύσεις μου, αυτό ήθελα να γράψω κι εγώ παραπάνω πως μαμάδες που ζουν κακή σχέση με το φαι άθελά τους το περνάνε κάπως στα παιδιά κι αυτά το βγάζουν περίεργα. Εγώ έτσι νομίζω και για να το υπονοειτε κάπως κι εσείς δεν είμαι νομίζω τόσο λάθος 

Σαν αίσθηση μου ρχεται επειδή έχω δίπλα μου παράδειγμα 

 

Κι εγώ γλυκατζου είμαι ζω με σοκολάτα πίνω σκέτο καφέ όμως και είμαι στυλακι :P όχι σοβαρά μια χαρά είμαι και ήμουν, δεν εχει να κάνει εγώ έτσι νομίζω μπορεί να κάνω λάθος.. :/

Παντως μην αγχώνεσαι φάση είναι θα περάσει κάνε δοκιμές με άλλους τρόπους όπως σου είπαν χωρίς όμως στρες δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αυτό 

Just now, vtgian είπε:

 

Κοίτα να δεις τώρα. Αν σου περιγράψουμε μερικές μαμάδες ότι το δικό μας παιδί παρουσίασε ίδια συμπεριφορά και τελικά παρουσίασε ξερώ γω κοιλιοκάκη, είμαι σίγουρη ότι θα αρχίσεις να ψάχνεσαι μήπως έχει και ο δικός σου.  Είσαι φοβερά αγχωμένη με το φαγητό. Αλλά όχι μόνο με αυτό. Το πρόγραμμα, η υπερανάλυση των πάντων, γενικά το να θέλεις να είναι πλήρως ελεγχόμενο και προβλέψιμο το τι συμβαίνει γύρω σου, ειλικρινά σου το λέω, δεν είναι καλό σημάδι.  Η δική σου αντιμετώπιση ως προς το φαγητό είναι απείρως χειρότερη και είναι αυτή που ουσιαστικά χρειάζεται παρέμβαση. Μήπως αντί να αντιμετωπίσεις τα δικά σου στραβά (που είναι και πιο δύσκολο), στρέφεσαι με τέτοια ένταση προς το παιδί; (τα ίδια γράφαμε με τη Λένια). 

Να ξέρεις πάντως ότι αν καταλάβει το παιδί πόσο σε επηρεάζει το θέμα του φαγητού, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κόψει εντελώς όσα τρώει και να συμπεριφέρεται ακόμα πιο αρνητικά.

 

Αυτά που αναφέρει η Fenia πιο πάνω, μπορεί να ανήκουν στην κατηγορία "γλυκά" αλλά καμία σχέση δεν έχουν με τα κοινά γλυκά του εμπορίου. Είναι θρεπτικότατα και πολύ πλούσια σε συστατικά. Το φυστικοβούτυρο πχ είναι μια καλή επιλογή. Δε σου λέω να φτιάξεις μόνη σου, έχει και στο εμπόριο χωρίς φοινικέλαιο, με καθαρό φυστίκι. Το ταχίνι (ειδικά το ολικής) είναι επίσης εξαιρετικό. 

Και εγώ σου λέω κράτα το μεσημεριανό και το βραδινό, καθαρά. Ό,τι έχετε, αυτό είναι, δε συμφωνώ ούτε εγώ στο να δώσεις μια μπανάνα, επειδή δε θέλει το φαγητό. Εγώ θα κρατούσα για κάποια ώρα το φαγητό στο τραπέζι (για την περίπτωση που γκρινιάξει) και μετά θα πήγαινα απόγευμα για σνακ. Το βράδυ όμως δε θα έβγαζα το ίδιο αλλά παραλλαγή του (όπως αυτές που λέει η Βίκυ - μου θύμισε το παντζάρι με γιαούρτι, τι τέλειο! και σαν τζατζίκι γίνεται τέλειο επίσης). Α θυμήθηκα τώρα μια συνταγή για vegan "τζατζίκι" με λιωμένα ωμά κάσιους, λεμόνι, αγγούρι και σκόρδο, πέρα από το γεγονός ότι είναι πολύ καλό, πιστέψτε με έχει καταπληκτική γεύση!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Fenia27 είπε:

 

Αυτο που ειπαμε στην αρχη ειναι οτι εφοσον ενα διαστημα δεν τρωει αρκετο κρεας, δεν χρειαζεται πανικος.. Ε βρισκεις τροφες που μπορουν να το αντικαταστησουν και να προσφερουν αρκετο σιδηρο, πρωτεινη, ψευδαργυρο κτλ στο παιδι......Αυτο ειπαμε λοιπον αρχικα..Ειναι εντυπωσιακο ποσες τροφες υπαρχουν τοσο πλουσιες με θρεπτικα συστατικα...Αλλα καπως εκτροχιαστηκε η συζητηση στα γλυκα...Ισως γιατι καποιες ειπαμε να δωσεις μελι με ταχινι ή φυστικοβουτυρο? Τα οποια ειναι σουπερ τροφες? Δεν ξερω...Οπως και αν εχει η μαρμελαδα δεν εχει κατι ιδιαιτερο να προσφερει..Τα ολικης τροφιμα καθημερινα ομως ναι...Το γιαουρτι μονο για απογευματινο δεν αντικαθηστα το κρεας σε καμια περιπτωση...Πρεπει να προσφερεις και αλλα θρεπτικα σνακ...

 

Οσο για τα μπισκοτα βρωμης μπορεις ευκολα να βρεις τα θρεπτικα συστατικα της βρωμης, του κακαου που μπορεις να προσθεσεις, του ταχινιου που επισης παει πολυ και ουτω καθεξης.......Καταλαβαινεις λοιπον ενα απλο μπισκοτο ή μια μπαρα βρωμης με σταφιδες κτλ ποσο θρεπτικο μπορει να ειναι...

Υγιεινά είναι αυτά τα υλικά, σούπερ θρεπτικά δεν θα έλεγα. Εννοώ δεν έχουν κάτι που δεν βρίσκεις πχ στον σκέτο ξηρό καρπό. Έχω αρχίσει να τα σκέφτομαι βέβαια αν κ το φυστικοβούτυρο δεν μου αρέσει καθόλου και το ταχίνι το σιχαίνομαι, δεν μπορώ ούτε τη μυρωδιά του. Αυτά δηλαδή δεν είναι ότι τα έχουμε αποκλείσει για κάποιον λόγο, απλώς δεν τα τρώμε ούτε κ για εμάς κ βασικά μέχρι τώρα το παιδί έδειχνε καλυμμένο από τα μεγάλα γεύματα κ δεν τσιμπολογούσε ούτε θέλαμε να μπει στη λογική ότι θα φάει κάτι άλλο πέραν των βασικών γευμάτων. Αλλά τελικά ούτε αυτό μας βοήθησε σε κάτι. 

 

Just now, vicky86 είπε:

Η πχ εκτός από παντζαρι βγαλε κ αλλη σαλάτα που ταιριάζει. Μπρόκολο, κουνουπίδι, χόρτα, μαρουλι

Ε πόσες σαλάτες θα βγάζω κάθε μέρα; Την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε μπρόκολα. Τώρα είπα  να αλλάξω. Δεν είμαι μανάβικο να έχω συνεχως ένα ψυγείο γεμάτο φρέσκα λαχανικά για να έχω 3-4 εναλλακτικές για κάθε γεύμα, ούτε νομίζω ότι το κάθε σπίτι είναι. 

 

Just now, Lenia16 είπε:

Αν έχει συνδέσει το φαι με νεροβραστα ψάρια κ ανάλατα κρέατα για ποιο λόγο να ζητήσει να φάει ή να δοκιμάσει κάτι καινούριο; Είσαι πολυ αρνητική να βάλεις αλάτι; Αλλάζει όλη τη γεύση. Θα δεχοσουν να άρχιζε πάλι να τρώει αλλά αλατισμένα;

Επειδη πρόσφατα κόψαμε το αλάτι από τα δικά μας φαγητά, πραγματικά δεν εχει διαφορά. Γιατί χρησιμοποιούμε λαχανικά εποχής όσο γίνεται, πολλά μυρωδικά που είναι μάλιστα από τον κήπο μας, και κάποια μπαχαρικά, σε λίγες περιπτώσεις κατάλαβα ότι έλειπε το αλάτι κ ενίσχυσα τότε κάτι άλλο πχ το σκόρδο, το λεμόνι κλπ. Καθόλου άσχημα δεν είναι τα φαγητά και δεν το λέω εγώ, το λέει ένας πολύ απαιτητικός άντρας που σπάνια τρώει και απολαμβάνει γεύματα εκτός αυτών που φτιάχνει η μαμά του, εκείνος, και κάποιες πολύ έμπειρες μαγείρισσες ηλικίας των μαμάδων μας ή κ των γιαγιάδων μας. Κ ό,τι φτιάχνω εγώ είναι σύμφωνα με δικές του οδηγίες γι αυτό κ δεν έχει θέμα με τη μαγειρική μου. Οπότε δεν πιστεύω ότι είναι θέμα γεύσης του παιδιού. Κ εγώ που είπα τι αηδία τρώμε, δεν το είπα γιατί δεν είναι ωραία μαγειρεμένα, απλώς γιατί εμένα πχ τα φασολάκια, ο αρακάς, τα ψαρια, δεν μου αρέσουν. έτσι απλά δεν μου αρέσουν. σπίτι μου δεν τα έτρωγα καθόλου και άρχισα να τα τρώω όταν μου έδειξε ο άντρας μου πώς μαγειρεύονται. τα τρώω, λέω οκ αυτό δεν είναι άνοστο, δεν είναι κακομαγειρεμένο, αλλά μέχρι εκεί. αν μπορώ να τα αποφύγω κ να φάω μια σαλάτα, θα τα αποφύγω ευχαρίστως. γενικά έχω πολύ διαταραγμένο γευστικό αισθητήριο, με προσελκύουν τα πολύ γλυκά κ τα πολύ αλμυρά τύπου μεζέδων. να σου πω κιόλας ότι μικρή έτρωγα φέτες ωμό μπέικον; 

 

Just now, marakiz είπε:

Συμφωνώ. Πρεπει να γίνεις λίγο πιο ευέλικτη. Βγες λίγο από τα κουτάκια σου. Μάλλον θα πω βγείτε, γιατι κ ο σύζυγος φαίνεται πολύ άκαμπτος.

Η αλήθεια είναι ότι ο άντρας μου δεν έχει συνηθίσει την ιδέα της λιχουδιάς. Θα φάει το φαγητό του, και όποτε πεινάσει θα φάει φρούτα ή ξηρούς καρπούς. οπτε έχω πει να κάνω κάτι για σνακ, λέει δεν χρειάζεται αφού τρώει φρούτα. εγώ πάλι είμαι το άλλο άκρο γιατί βολεύομαι μόνο με σνακ, δεν έχω θέμα. ίσως γι αυτό φοβάται κ αντιδρά. 

 

Πάντως αν σ ένα πράγμα έχετε δίκιο, όντως σκέφτομαι ότι μετά τον χρόνο περίπου που είχαν τελειώσει οι εισαγωγές των περισσοτέρων τροφών, δεν έχει φάει κάτι νέο έκτοτε. νομίζω μόνο χόρτα κ αμπελοφάσουλα που δεν είχε φάει το καλοκαίρι το πρώτο του κ έφαγε φέτος πρώτη φορά. Θα μπορούσε να είχε φάει κ θαλασσινά αλλά δεν θέλαμε να του δώσουμε κατεψυγμένα. Είχαμε βολευτεί βασικά στο ότι έτρωγε κ ήταν ευχαριστημένος κ μας ήρθε απότομο. Το κακό είναι ότι τώρα απορρίπτει μόνο από την όψη πράγματα. Εκτός από κάποια που βαρέθηκε πχ το καρότο, του έβγαλα μια φορά γλυκοπατπατες που δεν είχε φάει γιατί δεν τις τρώγαμε ούτε εμείς, ούτε να τις αγγίξει. μελιτζάνες επίσης. το μαρούλι το κοιτάει γιατί του αρέσουν τα πράσινα, δεν συγκινείται όμως να το δοκιμάσει. κ έτσι τώρα έχουν δυσκολέψει τα πράγματα γιατί δεν είναι ΄τοι θα ενθουσιαστεί αν δει κάτι καινούργιο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Θα μπορούσε να είχε φάει κ θαλασσινά αλλά δεν θέλαμε να του δώσουμε κατεψυγμένα.

 

Ολοκληρο νησι και δεν μπορειτε να βρειτε ενα χταποδακι φρεσκο, καλαμαρακια κτλ? Εντυπωση μου κανει...

 

Just now, Έσπερος είπε:

Υγιεινά είναι αυτά τα υλικά, σούπερ θρεπτικά δεν θα έλεγα. Εννοώ δεν έχουν κάτι που δεν βρίσκεις πχ στον σκέτο ξηρό καρπό.

 

βεβαιως ειναι σουπερ θρεπτικα να συνδυαζεις τα βουτυρα των ξηρων καρπων με το μελι σε ψωμακι ολικης και σε μορφη μπισκοτο-μπαρο-κεικοηδες γιατι εχεις συνδιαστικα πολλα θρεπτικα συστατικα....Μηπως να το ψαξεις λιγο παραπανω...? Εσυ εχεις το καρπουζι εσυ και το μαχαιρι... σορρυ αν επιμενω κιολας...Αλλα σαν να εχεις μπετωσει σε καποια πραγματα και δεν λες λιγο να γινεις πιο ευελικτη...

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Ολοκληρο νησι και δεν μπορειτε να βρειτε ενα χταποδακι φρεσκο, καλαμαρακια κτλ? Εντυπωση μου κανει...

 

 

βεβαιως ειναι σουπερ θρεπτικα να συνδυαζεις τα βουτυρα των ξηρων καρπων με το μελι σε ψωμακι ολικης και σε μορφη μπισκοτο-μπαρο-κεικοηδες γιατι εχεις συνδιαστικα πολλα θρεπτικα συστατικα....Μηπως να το ψαξεις λιγο παραπανω...? Εσυ εχεις το καρπουζι εσυ και το μαχαιρι... σορρυ αν επιμενω κιολας...Αλλα σαν να εχεις μπετωσει σε καποια πραγματα και δεν λες λιγο να γινεις πιο ευελικτη...

 

Ξέρω τι συστατικά εχουν, απλως θελω να πω οτι σε τοσο μικρο παιδακι αν πεινουσε μεταξυ των γευματων θα εδινα περισσοτερο φαγητο ή θα αύξανα  τα κανονικα γευματα βασικα. ο δικος μου με ρι τωρα καλυπτόταν με το μεσημεριανο κ το απογευμα ξηρους καρπους κ γιαουρτι, ουτε καν φαγητο δεν του δινω, γιατι να του εδινα κατι αλλο; στο φυςτικοβουτυρο μπορει να δωσω μια ευκαιρια γιατι βρηκα ενα βιολογικό που λεει οτι δεν εχει τιποτα αλλο μεσα, ταχίνι δεν μπαινει σπίτι μου γιατι θα βγω εγω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ξέρω τι συστατικά εχουν, απλως θελω να πω οτι σε τοσο μικρο παιδακι αν πεινουσε μεταξυ των γευματων θα εδινα περισσοτερο φαγητο ή θα αύξανα  τα κανονικα γευματα βασικα. ο δικος μου με ρι τωρα καλυπτόταν με το μεσημεριανο κ το απογευμα ξηρους καρπους κ γιαουρτι, ουτε καν φαγητο δεν του δινω, γιατι να του εδινα κατι αλλο; στο φυςτικοβουτυρο μπορει να δωσω μια ευκαιρια γιατι βρηκα ενα βιολογικό που λεει οτι δεν εχει τιποτα αλλο μεσα, ταχίνι δεν μπαινει σπίτι μου γιατι θα βγω εγω. 

 

Βρε εσπερος χαιρω πολυ καταλαβα τι εκανες μεχρι τωρα....Αλλα το θεμα σου ηταν τι να κανεις που το παιδι δεν τρωει πλεον μεσημεριανο...!  Οποτε τι θα κανεις? Δεν θα βρεις κατι πιο θρεπτικο να του δινεις το απογευμα? Η ενα σνακ που θα το φαει και θα παρει αυτα που πρεπει? Δεν σου λεω ντε και καλα ταχινι ή φυστικουβουτυρο...Αλλα για οσο κρατησει αυτη η φαση, ευκαιρια ειναι να ψαξεις και εσυ πως θα παιρνει αυτα που χρειαζεται και να δοκιμασει και νεες γευσεις που μονο καλο κανει....Εκτος αν του δωσεις απογευμα το φαγητο που δεν εφαγε και το φαει....

Link to comment
Share on other sites

On 11/16/2019 at 11:46 PM, Έσπερος said:

Μα πώς θα μιμηθεί εμένα αφού δεν το ξέρει; να μου πεις ότι θα έρθει μια ηλικία  που θα ζηλεύει τον συμμαθητη κ δεν θα θέλει να πηγαίνει με το σπιτικό, προφανώς θα συμβει. αλλά το να επηρεαστεί από τη δίκη μου κρυφη ατασθαλία να δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να συμβεί. 

Αυτο εννοω διαχειριση. ειναι μια διαφικασια υποθετω που θελει πολλη συζητηση κ υπομονη. δεν νομιζω οτι γινεται ετσι ευκολα. σημερα μας εφεραν γλυκα κατι φιλοι που ηρθαν σπίτι. εχω φαει ηδη το μισο κουτι (κ λιγο περιτύλιγμα μαζι ενδεχομενως ετσι οπως τα μπουκώνω στα κρυφά). Αν δεν μπορώ εγώ ολόκληρη γαϊδουρα να το διαχειριστώ αυτό, θα το διαχειριστει ενα νηπιο; 

Αυτό έχω καταλάβει ότι ισχύει σε πολλούς τομείς κ είναι πολύ απογοητευτικό. αλλά τέλος πάντων δεν είναι λόγος για να μην κάνουμε το σωστό.

Κοιτά εγώ απαγόρευση θεωρώ ότι είναι το να πεις να μην παίρνει κεράσματα ή να το τρώνε οι μεγαλοι κ να μην δινεις μπριστα του. το να εχει ενα σπίτι μια φιλοσοφια οτι δεν μπαινουν μεσα πατατάκια, σοκοφρετακια κ λοιπα τετοια, δεν ειναι απαγόρευση, ειναι οικογενειακη φιλοσοφια, οπως η καθε οικογενεια εχει τη δικη της φιλοσοφια σε διαφορα θέματα οπως μουσικη, τηλεοραση, τρόποι διασκέδασης κλπ. Αφου εμεις δεν παιρνουμε στο σπίτι σοκοφρετακια για μας, δεν υπαρχει λογος να παρουμε  στο δίχρονο. Τα Χριστούγεννα έχουμε πει ότι θα φάει το πρώτο του γλυκό. Μετα θα τρωει οποτε φτιαχνω για το σπίτι, προς το παρον σε διαφορες γιορτες.  

 

Καλά βρε Εσπερος, έπρεπε να φας και εσύ όλο το κουτί? (το μισό είπες πως έχεις φάει αλλά αυτό το είπες το Σάββατο, άρα μέχρι τώρα θα έχεις φάει και το υπόλοιπο) :mrgreen:

Ούτε εμείς είμαστε του πολύ γλυκού στο σπίτι, όλα με μέτρο, όταν μας φέρνουν γλυκά ή θα τα δώσω στην νταντά γιατί κρίμα είναι να φάμε ένα δύο και τα άλλα να μείνουν στο ψυγείο ή θα τα πάρω στο γραφείο να τα φάνε οι άλλοι.

Ιδέα: μπορείς να τα παίρνεις στο σχολείο να τα τρώνε οι συνάδελφοι ή μπορείς να τα παίρνεις στο σχολείο να τα τρώνε τα άλλα παιδιά!! :D

Μην τρελαίνεστε με τα γλυκά, τα παιδιά θα δοκιμάσουν εννοείται και γλυκό. Η συχνότητα με την οποία θα φάνε εξαρτάται από το πόσο τρώει και η οικογένεια γλυκά (κρυφά ή φανερά).

Και εν πάει περιπτώσει, ήρθε η ώρα να απενοχοποιηθεί το σοκοφρετάκι ΤΩΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...