Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει τίποτα , τρομερά κακοφάγο παιδί!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, elenip είπε:

 

Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια, συγνώμη κιόλας, υπάρχει άνθρωπος που κάθεται και επηρεάζεται από την κάθε άσχετη που γράφει στο ιντερνετ για την διατροφή του παιδιού της????

Η ερώτησή σου φαντάζομαι είναι ρητορική :)! Μιλώντας πάλι για τη συγκεκριμένη ομάδα έχασα πάσα ιδέα  από τη στιγμή που είδα μέλη να αναρτούν αιματολογικές εξετάσεις του παιδιού τους ρωτώντας τις διαχειρίστριες τι να κάνουν. Οι "ειδικές" έδιναν κατεύθυνση για το αν χρειάζεται η λήψη συμπληρωμάτων ή όχι και ενίοτε έκραζαν τον παιδίατρο για τις λάθος οδηγίες. Η εκάστοτε μαμά συνήθως έδειχνε να συμφωνεί οπότε μάλλον τα πράγματ α είναι σοβαρά.

Την αμαρτία μου πάντως θα την πω, έχω ξεσηκώσει πολλές συνταγές για σνακ από αυτή την ομάδα και η μικρή ξετρελαίνεται με όλα. Πλέον βλέπω κατά καιρούς μόνο συνταγές και όχι σχόλια γιατί φουντώνω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 said:

Η ερώτησή σου φαντάζομαι είναι ρητορική :)! Μιλώντας πάλι για τη συγκεκριμένη ομάδα έχασα πάσα ιδέα  από τη στιγμή που είδα μέλη να αναρτούν αιματολογικές εξετάσεις του παιδιού τους ρωτώντας τις διαχειρίστριες τι να κάνουν. Οι "ειδικές" έδιναν κατεύθυνση για το αν χρειάζεται η λήψη συμπληρωμάτων ή όχι και ενίοτε έκραζαν τον παιδίατρο για τις λάθος οδηγίες. Η εκάστοτε μαμά συνήθως έδειχνε να συμφωνεί οπότε μάλλον τα πράγματ α είναι σοβαρά.

Την αμαρτία μου πάντως θα την πω, έχω ξεσηκώσει πολλές συνταγές για σνακ από αυτή την ομάδα και η μικρή ξετρελαίνεται με όλα. Πλέον βλέπω κατά καιρούς μόνο συνταγές και όχι σχόλια γιατί φουντώνω.

 

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω ποιος έχει πιο πολύ την ευθύνη σε αυτό! Η κάθε άσχετη ψωνισμένη που το παίζει αυθεντία ή η μαμά που εμπιστεύεται αυτή την αυθεντία! Αν σκεφτούμε ότι ως γονείς έχουμε την ευθύνη για τα παιδιά μας, τότε τείνω να καταλήξω ότι φταίει η μαμά. Από την άλλη επειδή δυστυχώς υπάρχουν πολλά πρόβατα, κάποιοι επιτήδειοι εκμεταλλεύονται την αφέλειά τους, το άγχος τους, την μη κριτική σκέψη που δεν διαθέτουν και τις εκμεταλλεύονται. In any case είναι λυπηρό να συμβαίνει. Την συγκεκριμένη ομάδα δεν την ξέρω και για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι σε αυτή, αναφέρομαι σε αυτό που περιγράφεις ότι σε ένα γκρουπάκι μπορεί κάποιος να ανεβάσει εξετάσεις του παιδιού για να δώσει ο οδηγίες η κάθε άσχετη! Κρίμα τι να πω! πόσο μυαλό!

Link to comment
Share on other sites

Παπαβέντση κι εγώ ακολουθώ πολύ, μάλιστα το δικό του πλάνο ακολούθησα για εισαγωγή στις στερεές. Γιατί παιδιά κακά τα ψέματα, είναι ελάχιστοι οι παιδίατροι που δίνουν καλές οδηγιες για τις τροφές των μωρών. Κι ο δικός μου με βανίλια ήθελε να ξεκινήσουμε και απλά του εξήγησα πως δεν θέλω τέτοια διατροφή για το παιδί μου. Και μπισκοτόκρεμες προτείνουν με το καλημέρα και μπισκοτάκια για να είναι πιο γευστική η φρουτόκρεμα. Κι άντε να μαζέψεις τα ασυμμάζευτα μετά που συνηθίζουν τα μωρά τη γλυκιά γεύση και σιγά μην τρώνε εύκολα κρέας και λαχανικά.

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Παπαβέντση κι εγώ ακολουθώ πολύ, μάλιστα το δικό του πλάνο ακολούθησα για εισαγωγή στις στερεές. Γιατί παιδιά κακά τα ψέματα, είναι ελάχιστοι οι παιδίατροι που δίνουν καλές οδηγιες για τις τροφές των μωρών. Κι ο δικός μου με βανίλια ήθελε να ξεκινήσουμε και απλά του εξήγησα πως δεν θέλω τέτοια διατροφή για το παιδί μου. Και μπισκοτόκρεμες προτείνουν με το καλημέρα και μπισκοτάκια για να είναι πιο γευστική η φρουτόκρεμα. Κι άντε να μαζέψεις τα ασυμμάζευτα μετά που συνηθίζουν τα μωρά τη γλυκιά γεύση και σιγά μην τρώνε εύκολα κρέας και λαχανικά.

 

 

Marakiz εγώ αυτό που έχω καταλάβει και παρατηρώντας και τι συμβαίνει γύρω μου είναι πως αναλόγως τι περιέχει το ψυγείο μας διαμορφώνεται και η διατροφή του παιδιού μας. Εάν εγώ έχω μεγαλώσει π.χ. με το να τρώω φρούτα, να τα έχω στην καθημερινότητά μου τότε και το μωρό θα βλέπει αυτή την εικόνα κάθε μέρα μπροστά του και θα θελήσει να δοκιμάσει αυτό που τρώει και η μαμά. Εάν εγώ μασαμπουκιάζω τα κρουασάν και τις τυρόπιτες τότε το παιδί θα τρώει ότι και εγώ γιατί το πιο πιθανό είναι σε αυτά να έχει πρόσβαση!

Νομίζω ότι ζούμε σε μία χώρα που είμαστε ευλογημένοι ως προς την διατροφή, η μεσογειακή διατροφή κατ' εμέ είναι ότι καλύτερο! Το παιδί πρέπει να τρώει από όλα, εννοείται ότι θα έχει κάποιες προτιμήσεις όπως και εμείς έχουμε! Ακόμη και το ανθυγιεινό θα φάει μία φορά στις τόσες, σε ένα πάρτυ, σε μία γιορτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, elenip said:

 

Νομίζω ότι ζούμε σε μία χώρα που είμαστε ευλογημένοι ως προς την διατροφή, η μεσογειακή διατροφή κατ' εμέ είναι ότι καλύτερο! Το παιδί πρέπει να τρώει από όλα, εννοείται ότι θα έχει κάποιες προτιμήσεις όπως και εμείς έχουμε! Ακόμη και το ανθυγιεινό θα φάει μία φορά στις τόσες, σε ένα πάρτυ, σε μία γιορτή.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Καλά δεν χρειάζεται να ειρωνεύεσαι! Η δική μου πηγή για το εάν θα δώσω σκόνη φρουτόκρεμα ή φρέσκα φρούτα στο παιδί μου, ήταν η φιλοσοφία που είχαμε από το σπίτι μας και την οικογένειά μας! Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος Αινστάιν για να καταλάβει εάν πρέπει να δώσει σκόνη ή φρέσκο φρούτο. Ο παιδίατρος ο δικός μου και όλων των φιλενάδων μου από την παρέα μου που έγιναν μητέρες σε καμία δεν προτάθηκαν οι σκόνες και τα μπισκότα! Τώρα πως προκύπτει ότι 8 στα 10 παιδια έτσι μεγαλώνουν, μάλλον θα είναι από ερευνες μαμάδων!

 

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!

Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια, συγνώμη κιόλας, υπάρχει άνθρωπος που κάθεται και επηρεάζεται από την κάθε άσχετη που γράφει στο ιντερνετ για την διατροφή του παιδιού της????

Τη ειρωνεία που την είδες? 

Επίσης δεν κατάλαβες κάτι και θα το ξαναγράψω: η συγκεκριμένη ομάδα λύνει απορίες και κάνει προτάσεις όχι με την φιλοσοφία που είχανε σπίτι τους αλλά τον Π.Ο.Υ και τον Ε.Δ.Ο.

Η γενιά μου μεγάλωσε με εβαπορε, αλιμονο αν αν το είδα στο παιδί μου επειδή ήταν στη φιλοσοφία της οικογένειας μας!!

 

Just now, marakiz είπε:

Παπαβέντση κι εγώ ακολουθώ πολύ, μάλιστα το δικό του πλάνο ακολούθησα για εισαγωγή στις στερεές. Γιατί παιδιά κακά τα ψέματα, είναι ελάχιστοι οι παιδίατροι που δίνουν καλές οδηγιες για τις τροφές των μωρών. Κι ο δικός μου με βανίλια ήθελε να ξεκινήσουμε και απλά του εξήγησα πως δεν θέλω τέτοια διατροφή για το παιδί μου. Και μπισκοτόκρεμες προτείνουν με το καλημέρα και μπισκοτάκια για να είναι πιο γευστική η φρουτόκρεμα. Κι άντε να μαζέψεις τα ασυμμάζευτα μετά που συνηθίζουν τα μωρά τη γλυκιά γεύση και σιγά μην τρώνε εύκολα κρέας και λαχανικά.

 

Όλοι πέσανε από τα σύννεφα όταν έγραψα ότι αυτά προτείνουν το μεγαλύτερο ποσοστό παιδιάτρων.

Μπράβο στα κορίτσια που πέτυχαν σωστούς επαγγελματίες λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ζάντενα είπε:

Μπράβο στα κορίτσια που πέτυχαν σωστούς επαγγελματίες λοιπόν!

 

Ευχαριστουμε! Αν και μεγαλο ποσοστο τους ψαξαμε, ρωτησαμε, κοψαμε "κινηση" , δεν επεσαν απο τον ουρανο μπροστα μας! 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια ηρεμήστε, γιατί τόση ένταση? Δεν μπορείτε να κάνετε ήρεμη συζήτηση? 

Μην "παθιάζεστε" τόσο με συζητήσεις που κάνετε με αγνώστους στο ίντερνετ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, kine είπε:

@Έσπερος ακριβώς τις ίδιες διατροφικές διαδρομές έκανε και η κόρη μου. Αρχισε πολύ καλά, καθόλου αλεσμένα, μέχρι το έτος πολύ μεγάλη ποικιλία τροφών και όσπρια και λαχανικά και κρέατα και σούπες και φρούτα κι ότι θες. Ανεξάρτητη να τρώει μόνη της ακόμη και τις σούπες. Τρεις φορές τη μέρα μπάνιο χρειαζόταν αλλά έτρωγε μόνη της. Και σταδιακά άρχισε να ελαχιστοποιεί και πρώτα πρώτα να απομακρύνεται από το κρεας, δευτερευόντως από το ψάρι, πλέον από οτιδήποτε.

 

Είχαμε κι έχουμε κι εμείς περιορισμό στη ζάχαρη και τα αρτοσκευάσματα, αλλά όχι αποκλεισμό.

 

Δυστυχώς, όταν το τραπέζι έχει απ' όλα τα καλά του τυπικού ελληνικού τραπεζιού, θα φάει το ψωμί και τη σαλάτα. Αν δεν έχει ψωμί, μόνο τη σαλάτα. Εχει όμως πολύ καιρό που σταδιακά ελαχιστοποιεί πολύ τις ποσότητες και έχει καταλήξει να τρώει λίγες μπουκιές, να χορταίνει και μετά από 1 ώρα να πεινάει και να ζητάει να φάει και να βαριέται εύκολα, να μασάει δύσκολα, να φτύνει ένα κρέας που έχει μασήσει αρκετά, αλλά δεν της έρχεται καλά να το καταπιεί κ.α. 

 

Εγώ εχω καταλήξει στα εξής: Αν προσφέρω ποικιλία, θα διαλέξει το ψωμί, ίσως και την σαλάτα. Αρα δεν θα φάει ποικιλία, αλλά καταλήγει σε μονοφαγία. Το δοκίμασα όλο το καλοκαίρι που ήμασταν με παππούδες και ήταν πλήρης αποτυχία. 

 

Προσπαθώ να τρώει πρωινό κι όχι δεκατιανό και μόλις πεινάσει να της δώσω το κυρίως γεύμα. Προσπαθώ να δίνω φαγητό και όχι σνακ. Προσπαθώ να μην υπάρχει ψωμί και πίτες κτλ στο σπίτι, μιας και θα φάει ζάχαρη κι αλέυρι στις τούρτες (παρτυ και οικογενειακές μαζώξεις) και από παπουδογιαγιάδες που χαίρονται να τη βλέπουν με την πάστα στο χέρι.(είναι και πολύ πολύ αδύνατη και θεωρούν πως όσο σκουπίδι και να φάει, δεν πειράζει, μιας και στο μυαλό τους, ο μόνος κίνδυνος από κακή διατροφή είναι να παχύνεις - την έλλειψη θρέψης, δεν την έχουν στα υπόψην)

 

Τέλος προσπαθώ να καταλάβω πώς αισθάνεται και τί την ενοχλεί (βλέπω ρεψίματα, λόξιγκα και κινήσεις σαν παλινδρόμηση) και δεν την καταπιέζω να φάει. 

 

Γενικά προσπαθώ, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.

 

Ελπίζω να έχεις καλύτερη τύχη ;)

Μήπως έχουν σχέση κ με το μωρό αυτά; αλλά οκ αν υποψιάζεσαι κ παλινδρόμηση είναι άλλο θέμα, τι να πιέσεις εκεί. Παντως εχω αναρωτηθεί, μηπως ειναι στανταρ μεχρι μια ηλικοα οτι η διατροφη θα εχει ιδιορρυθμίες κ δυσκολιες, κ εμεις απλως που ειχαμε την τυχη να κανουμε καλο ξεκίνημα "κακομαθαμε" κ απογοητευτηκαμε τωρα, ενω οποιος ξεκινησε με δυσκολιες ή οποιος εκανε λαθη τυπου αποσπαση προσοχής, τωρα βλεπει τη βελτιωση κ το ποτήρι μισογεμάτο. Ή για να κανω την εξυπνη, εμεις κοιταμε το πιατο που μενει γεματο ενω οσοι βιώνουν το αντοθετο, το ιδιο πιατο το βλεπουν μισοάδειο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Μήπως έχουν σχέση κ με το μωρό αυτά; αλλά οκ αν υποψιάζεσαι κ παλινδρόμηση είναι άλλο θέμα, τι να πιέσεις εκεί. Παντως εχω αναρωτηθεί, μηπως ειναι στανταρ μεχρι μια ηλικοα οτι η διατροφη θα εχει ιδιορρυθμίες κ δυσκολιες, κ εμεις απλως που ειχαμε την τυχη να κανουμε καλο ξεκίνημα "κακομαθαμε" κ απογοητευτηκαμε τωρα, ενω οποιος ξεκινησε με δυσκολιες ή οποιος εκανε λαθη τυπου αποσπαση προσοχής, τωρα βλεπει τη βελτιωση κ το ποτήρι μισογεμάτο. Ή για να κανω την εξυπνη, εμεις κοιταμε το πιατο που μενει γεματο ενω οσοι βιώνουν το αντοθετο, το ιδιο πιατο το βλεπουν μισοάδειο. 

 

Όλα τα μωρά τρώνε σχετικά εύκολα ό,τι τους δώσεις. Αφού δεν ξέρουν κάτι άλλο.

Η μαμά που θα δώσει μπισκότα και φαρίν λακτέ, μάλλον έτσι κι αλλιώς δεν πολυσκάει, η μαμά με το κεχρί και την γλυκοπατάτα, απλά θα πάθει ένα σοκ όταν συνειδητοποιήσει ότι και το δικό της παιδί, όπως όλα τα παιδιά του κόσμου, κάποια στιγμή, θες στο χρόνο, στα 2, στα 3, θα έχει προτιμήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Εσπε και εμείς βρεθήκαμε σε ένα σημείο που το κρέας δεν ήθελε να το βλέπει. Έκλεινε στόμα κλάμα και τέλος. Προσπάθησα να το κρύψω. Ναι έκανα τη φρουτοκρεμα με συκώτι. Στο ένα συκωτακι έφαγε. Με δύο συκωτακια κατάλαβε τη διαφορά και γειά σας. Τελικά για να μη τα πολυλογώ, ξεκίνησα να προσφέρω μεσημέρι απόγευμα. Το άφηνα στο πιάτο. Μπιφτεκάκια, μακαρόνια με κιμά, κοτόπουλο σε ίνες μέσα στο ρύζι, πολύ λεπτοκομμένο μοσχαράκι μέσα στο κριθαράκι, κατσικάκι εξοχικό με λαχανικά και λιωμένα τυριά, κοτόπουλο πανέ στο χέρι κλπ. Ξεκίνησε να τρώει στο δίμηνο. Να τρώει εννοώ μια ας την πούμε ικανοποιητική ποσότητα. Για το δικό μου παιδί ήταν μονόδρομος και οι υδατάνθρακες παρέα. Αλλά τι να κάνεις; Ακόμα και τώρα που χρειάστηκε να αλλάξουμε τη διατροφή για το έντερο υπάρχουν οι πατάτες οι τηγανιτές βραστές ψητές, υπάρχει το μακαρόνι χωρίς γλουτένη κλπ. Καλές χρυσές οι ομάδες γιατί σου λύνουν τα χέρια με τις συνταγές. Και εγώ δεν το είχα με τη μαγειρική. Άντε να ήξερα 20 φαγητά και πολλά λέω. 

Ξεκίνα να δοκιμάζεις διαφορετικό τρόπο μαγειρέματος. Φτιάξε το πιάτο με όμορφο τρόπο. Φάτε μαζί λέγοντας παραμύθια. Δίνε ξανά και ξανά και ξανά και ξανά. Μαγειρέψτε μαζί. Κάποια στιγμή θα ξεκινήσει να τρώει. Δελέασε τον με σουβλάκια γύρο και ντιπς. Έχει συνταγές στις ομάδες. Θα δεις σιγά σιγά θα φάει. 

Για την ομάδα τώρα κρατάω τις συνταγές. Γκουρού κλπ με αφήνουν αδιάφορη η άντε στο κέφι να διαβάσω κάνα τσακωμό. Όπως γράψατε γιατροί ίδιοι αναθεώρησαν τα γραφόμενα τους που ήταν μέσα στα πράγματα, συμβουλές που έδιναν μέχρι πέρσυ για τα ω φέτος άλλαξαν πορεία, όλοι συμφωνούν ότι ο χαμηλός σίδηρος προκαλεί αφαγίες αλλά όχι μη πάρεις συμπλήρωμα δώσε να φάει μα δεν τρώει μα μη δώσεις μα δεν τρώει και φαύλος κύκλος. Με τις εξετάσεις τώρα τελευταία βλέπω ότι παράλληλα σου λένε και για αιματολόγο οπότε κάτι έχει γίνει στάνταρ αλλά δεν έχουν αναφέρει κάτι. Έχω ξαναπεί ότι κάποια πράγματα εκεί μέσα γίνονται χάριν εντυπωσιασμού και τα περισσότερα μέλη κάνουν τα ίδια. Συγκεκαλυμμένη σούπερ μαμαδίαση με αρχηγό γκουρού αυθεντία σε θηλασμό αλλεργίες διατροφή συμπεριφορά ψυχολογία ενσυναίσθηση γονεϊκότητα και δεν συμμαζεύεται άνευ πτυχίου που να αγγίζει έστω και ένα από τα παραπάνω. Εκεί απλά γελάω. 

Οπότε. Δίνεις ξαναδίνεις ξαναδίνεις σε πολλές μορφές και συνέχεια και θα δοκιμάσει και θα φάει. Και ας φάει και κάνα μακαρόνι παραπάνω αν είναι να φάει από όλα. Δε θα τρελαθούμε! Βάζε και αλάτι μπαχαρικά κλπ από όλα πλέον μεγαλώσαμε! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και εγω τι εκανα με τον μικρο που και αυτος καποια στιγμη δεν ηθελε το κρεας...Καλα ακομη δεν το πολυ θελει αλλα κατι τρωει...

 

Μια εβδομαδα δεν μαγειρεψα κρεας...Καθε μερα αυγα, γαλατα, τυρια, τραχαναδες, φασολαδες, φρουτα πολλα κτλ...Μετα απο μια εβδομαδα, εμφανισα μια μπριζολα μοσχαρισια σπιτικη και σιτεμενη, λουκουμι! Την εψησα λοιπον, την εβαλα στην πιαταρα μου και καθησα κυρια να την φαω μονη μου....Δεν ειπα τιποτα. Να σου τα παιδακια μου που κατι τους μυρισε και καθησανε μαζι μου....Εγω εφαγα την πρωτη μπουκια χωρις να τα κοιταξω...Ε ο μικρος μου κανει "αααα" και μου δειχνει την μπριζολα...Την καταβροχθισαν! Ε και μετα ξεκινησα παλι να φτιαχνω κρεατακι και ηταν λες και θυμηθηκε οτι υπηρχε και αυτη η γευση! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 14 Νοεμβρίου 2019 at 11:47 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Σε όλες τις μαμάδες και μπαμπάδες που "πέφτουν με τα μούτρα" σε οτιδήποτε "κακό": έχετε ακούσε τη φράση "κάνε ό,τι λέω και όχι ό,τι κάνω";

Ε, εννοείται ότι είναι ειρωνική και δεν πιάνει :) 

Και επειδή η συζήτηση εδώ αφορά κυρίως μαμάδες πολύ μικρών παιδιών, για να ακούσετε και τι έρχεται μετά, όταν το παιδί μεγαλώσει λίγο, θα τρώει όπως τρώτε, όχι όπως θα θέλατε να τρώτε. Αν μία οικογένεια θέλει να μην ξαναφάει ψωμί ή μακαρόνια, δεκτό. Ότι για τα επόμενα 18 χρόνια, ο γονιός θα κρύβει από το παιδί το γεγονός ότι του αρέσει η μερέντα και η τυρόπιτα, είναι αστείο. Ούτε αν το παιδί 2 και 3 χρόνια τρώει μπρόκολο σημαίνει ότι στα 10 του όταν η μαμά παραγγέλνει πίτσα , του μικρού θα του έχει γίνει δεύτερη φύση το λαχανικό.

Πολλές μαμάδες έπαθαν υστερία με τη διατροφή του μωρού. Κρατά 1,2,3 άντε 4 χρόνια. Το παιδί μαθαίνει με το παράδειγμα. Σε μία οικογένεια που τρώει σαλάτες και γιαούρτι, δεν μπαίνει το δίλημμα τι να φάει το παιδί, γιατί αυτό είναι το φυσιολογικό. Όταν οι γονείς τρώνε τυρόπιτα από το φούρνο και κέικ σοκολάτα με τον καφέ, τα περί κεχριού και κινόας, σε λίγα χρόνια θα είναι ένα αποτυχημένο πείραμα, που ανάλογα με τον χαρακτήρα της κάθε μαμάς, ή θα προσπαθεί να το ξεχάσει, ή θα γελάει που το σκέφτηκε.

Τα παιδιά που έχουν καλή διατροφή και ισορροπημένη, είναι αυτά που την ίδια διατροφή έχει όλη η οικογένεια.

Εκ πείρας, αντί για υπερανάλυση της αξίας του φαγόπυρου έναντι της βρώμης για το μωρό, μία προσπάθεια έστω και μικρών αλλαγών των συνηθειών όλης της οικογένειας προς το πιο υγιεινό, είναι απείρως αποτελεσματικότερη σε βάθος χρόνου.  

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες. Προφανώς το παιδί θα φάει αυτά που βλέπει να τρώει στο σπίτι όλη η οικογενεια. Γι αυτο κ εγω εχω μπλοκαρει με τις αλλαγες στο μενου. Εμεις πχ τα φασολακια κ τον αρακα τα τρωμε χωρις πατατες, με τυρι κ ψωμι. Αρα το λογικο οταν εχουμε φασολακια ειναι να του τα προσφέρω χωρις πατατα, αρα δεν θα τα φαει κ θα φαει ψωμι κ τυρι ή δεν θα φαει τιποτα, ετσι δεν ειναι; Ή πχ μπιφτεκια οσπρίων δεν τρωμε. Δεν αρεσουν του αντρα μου. εγω φτιαχνω για μενα καμθα φορα με τα περισσεύματα. Ποιος ο λογος λοιιπον να αρχισω να τα φτιαχνω τωρα για το παιδι; 

 

Καπου όμως αντιφάσκεις γιατί εαυ η ίδια όταν ακούς πχ ότι το παθδι μου δεν εχει φαει μπισκότο ή τοστ γιατι στο σπίτι δεν τρωμε, λες οτι ειναι υπερβολη  κ το στερώ κ θα πεσει με τα μουτρα στα παρτι.  τι να κανω λοιπον, να βαλω ψωμιά κ τυριά τοστ στο σπίτι ενώ τα έχω κόψει από τότε που παντρεύτηκα, μονο κ μονο για να μην ειναι στερημένο το παθδι; Δεν συμβαδίζει αυτο με τα αλλα που γραφεις. 

 

παντως το αν οι γονεις έχουν κάποιες κακές συνήθειες δεν είναι λόγος να μην προσπαθήσουν να μην τις αποκτήσει το παιδί. Το αν εγώ στο γραφείο τρώω το σοκοφρετακι που μου κερνάνε με τον καφε ή παιρνω ενα σαντουιτςακι απο το κυλικείο, είναι άσχετο με το τι θελω να περασω στο παιδι. Προφανως δεν θα το φαω μπροστα του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες. Προφανώς το παιδί θα φάει αυτά που βλέπει να τρώει στο σπίτι όλη η οικογενεια. Γι αυτο κ εγω εχω μπλοκαρει με τις αλλαγες στο μενου. Εμεις πχ τα φασολακια κ τον αρακα τα τρωμε χωρις πατατες, με τυρι κ ψωμι. Αρα το λογικο οταν εχουμε φασολακια ειναι να του τα προσφέρω χωρις πατατα, αρα δεν θα τα φαει κ θα φαει ψωμι κ τυρι ή δεν θα φαει τιποτα, ετσι δεν ειναι; Ή πχ μπιφτεκια οσπρίων δεν τρωμε. Δεν αρεσουν του αντρα μου. εγω φτιαχνω για μενα καμθα φορα με τα περισσεύματα. Ποιος ο λογος λοιιπον να αρχισω να τα φτιαχνω τωρα για το παιδι; 

 

Καπου όμως αντιφάσκεις γιατί εαυ η ίδια όταν ακούς πχ ότι το παθδι μου δεν εχει φαει μπισκότο ή τοστ γιατι στο σπίτι δεν τρωμε, λες οτι ειναι υπερβολη  κ το στερώ κ θα πεσει με τα μουτρα στα παρτι.  τι να κανω λοιπον, να βαλω ψωμιά κ τυριά τοστ στο σπίτι ενώ τα έχω κόψει από τότε που παντρεύτηκα, μονο κ μονο για να μην ειναι στερημένο το παθδι; Δεν συμβαδίζει αυτο με τα αλλα που γραφεις. 

 

παντως το αν οι γονεις έχουν κάποιες κακές συνήθειες δεν είναι λόγος να μην προσπαθήσουν να μην τις αποκτήσει το παιδί. Το αν εγώ στο γραφείο τρώω το σοκοφρετακι που μου κερνάνε με τον καφε ή παιρνω ενα σαντουιτςακι απο το κυλικείο, είναι άσχετο με το τι θελω να περασω στο παιδι. Προφανως δεν θα το φαω μπροστα του. 

 

@Έσπερος δεν είπε κανείς να φάει το παιδί μπισκότα με το ζόρι. Εσύ έχεις γράψει ότι τρως ψωμί με μαρμελάδα με την πλάτη γυρισμένη να μη σε βλέπει, και άλλα που έχεις βαφτίσεις ανθιυγεινά. Αυτό που σου λέω είναι να χαλαρώσεις, και να φάτε κανονικά, πράγματα που αρέσουν σε όλους και είναι καλά για όλους Αν εσείς τρώτε αρακά με ψωμί και τυρί, γιατί δηλαδή να μην φάει το ίδιο και το παιδί; Δίνεις μία φέτα ψωμί κομμένη με τον αρακά και τέλος. Αν εσείς δεν τρώτε μπιφτέκια οσπρίων, που εδώ που τα λέμε ελάχιστοι τρώνε, γιατι να τα φάει το παιδί; Και λοιπά.

Και όταν κεράσουν το παιδί, ναι, ειλικρινα πιστεύω ότι θα πρέπει να το φάει το ρημάδι το μπισκότο και το σοκοφρετάκι. Και να ξέρει ότι δε θα πεθάνει από αυτό, αλλά και ότι είναι κάτι που τρώμε με μέτρο, όπως εσείς κρίνεται στην οικογένειά σας το μέτρο. Για εμάς το γλυκό είναι καθημερινό, αλλά όχι προφανώς αντί φαγητού, για εσάς μπορεί να είναι κάθε Κυριακή ή στις γιορτές. Αλλα δαιμονοποίηση δε χρειάζεται, ούτε ειδικές συνήθειες για το παιδί. Αν κάτι πραγματικα το βρίσκεται κακό, ας μην το τρώει κανείς σας. Και αν κάτι είναι μέρος της διατροφής σας, όπως το ψωμί με τα λαδερά, θα πρέπει να είναι διαθέσιμο και για τοπαιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες. Προφανώς το παιδί θα φάει αυτά που βλέπει να τρώει στο σπίτι όλη η οικογενεια. Γι αυτο κ εγω εχω μπλοκαρει με τις αλλαγες στο μενου. Εμεις πχ τα φασολακια κ τον αρακα τα τρωμε χωρις πατατες, με τυρι κ ψωμι. Αρα το λογικο οταν εχουμε φασολακια ειναι να του τα προσφέρω χωρις πατατα, αρα δεν θα τα φαει κ θα φαει ψωμι κ τυρι ή δεν θα φαει τιποτα, ετσι δεν ειναι; Ή πχ μπιφτεκια οσπρίων δεν τρωμε. Δεν αρεσουν του αντρα μου. εγω φτιαχνω για μενα καμθα φορα με τα περισσεύματα. Ποιος ο λογος λοιιπον να αρχισω να τα φτιαχνω τωρα για το παιδι; 

 

Καπου όμως αντιφάσκεις γιατί εαυ η ίδια όταν ακούς πχ ότι το παθδι μου δεν εχει φαει μπισκότο ή τοστ γιατι στο σπίτι δεν τρωμε, λες οτι ειναι υπερβολη  κ το στερώ κ θα πεσει με τα μουτρα στα παρτι.  τι να κανω λοιπον, να βαλω ψωμιά κ τυριά τοστ στο σπίτι ενώ τα έχω κόψει από τότε που παντρεύτηκα, μονο κ μονο για να μην ειναι στερημένο το παθδι; Δεν συμβαδίζει αυτο με τα αλλα που γραφεις. 

 

παντως το αν οι γονεις έχουν κάποιες κακές συνήθειες δεν είναι λόγος να μην προσπαθήσουν να μην τις αποκτήσει το παιδί. Το αν εγώ στο γραφείο τρώω το σοκοφρετακι που μου κερνάνε με τον καφε ή παιρνω ενα σαντουιτςακι απο το κυλικείο, είναι άσχετο με το τι θελω να περασω στο παιδι. Προφανως δεν θα το φαω μπροστα του. 

Αν εσύ κάνεις τα λαδερα χώρος πατατα, ετσι να συνεχίσεις κ τωρα. Κ απλα αν ο μικρος 1-2φαει μόνο σαλάτα καντου μια ομελετα για βραδυ. Εγω αν δ φανε το φαι, ουτε ψωμι ούτε τυρι θα βγάλω. Κ δ θα χαλαστω καθόλου αν τύχει 1-2φορες να μην φανε. Στις παραπάνω θα αρχίσω κ εγω τα κολπα

Αν δ θέλεις να κάνεις μπιφτεκια οσπριων,μην κάνεις. Απλα να είσαι έτοιμη ότι κάποια στιγμή θα σου πει πάλι αυτό θα φαμε μαμα; ειδικα αν απο την πρωτη φορα αγχώνεσαι για το ότι δ εφαγε, το λογικο είναι να αρχίσεις να κανεις δοκιμές για να φαει

Οπως δ σε ενοχλει να τρως μόνο στη δουλειά τυρόπιτα η σοκοφρετακι, ετσι να μην σε ενοχλήσει αν τα τρωει κ το παιδι μόνο κρυφά στο σχολειο. Που πολυ πιθανο να μοιάσει κ στον μπαμπα του που δ τα τρωει(αλλά 50% πιθανότητα έχει να μοιάσει σε σενα:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εγω αν δ φανε το φαι, ουτε ψωμι ούτε τυρι θα βγάλω.

Δηλαδή το τυρί κ το ψωμί δεν τα βγάζεις μαζί; Και δεν τα τρώτε ούτε κ εσείς την ίδια ώρα; 

 

Just now, vicky86 είπε:

Οπως δ σε ενοχλει να τρως μόνο στη δουλειά τυρόπιτα η σοκοφρετακι, ετσι να μην σε ενοχλήσει αν τα τρωει κ το παιδι μόνο κρυφά στο σχολειο.

Δηλαδή αν εγώ δεν φάω το σοκοφρετάκι, θα μειώσω τις πιθανότητες να το φάει και το παιδί μου στο σχολείο; Ή πρέπει επειδή το τρώω κι εγώ να του το δίνω έτσι κι αλλιώς; Προσπαθώ να καταλάβω το συσχετισμό αλλά δεν μπορώ. Αν του κεράσει σοκοφρετάκι ο συμμαθητής, λογικό είναι να το φάει. Αυτό είναι ένα θέμα, το πώς θα διαχειριστούμε στο σπίτι το ότι μπορεί να το ξαναζητήσει, είναι άλλο θέμα. Εγώ για να φάω το σοκοφρετάκι μόνο και όχι το κρουασάν σοκολάτας από τον απέναντι φούρνο, έχω κάνει έναν δρόμο, έχω κάνει την προσπάθειά μου κ μακάρι να έρθει η μέρα που ούτε το σοκοφρετάκι θα φάω, ούτε το σαντουιτσάκι, αλλά θα πηγαίνω με την μπανάνα κ το πορτοκάλι που θα φέρνω από το σπίτι. Δύσκολο έως απίθανο μου φαίνεται αλλά τέλος πάντων μπορεί κ να συμβεί γιατί λυπάμαι κάτι παντελόνια που μένουν αφόρετα στην ντουλάπα. Αλλά και να συμβεί, θα είναι για λίγο, μέχρι να ξανακυλήσω. Αυτά όλα θέλω να αποφύγω για το παιδί όμως. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή το τυρί κ το ψωμί δεν τα βγάζεις μαζί; Και δεν τα τρώτε ούτε κ εσείς την ίδια ώρα; 

 

Δηλαδή αν εγώ δεν φάω το σοκοφρετάκι, θα μειώσω τις πιθανότητες να το φάει και το παιδί μου στο σχολείο; Ή πρέπει επειδή το τρώω κι εγώ να του το δίνω έτσι κι αλλιώς; Προσπαθώ να καταλάβω το συσχετισμό αλλά δεν μπορώ. Αν του κεράσει σοκοφρετάκι ο συμμαθητής, λογικό είναι να το φάει. Αυτό είναι ένα θέμα, το πώς θα διαχειριστούμε στο σπίτι το ότι μπορεί να το ξαναζητήσει, είναι άλλο θέμα. Εγώ για να φάω το σοκοφρετάκι μόνο και όχι το κρουασάν σοκολάτας από τον απέναντι φούρνο, έχω κάνει έναν δρόμο, έχω κάνει την προσπάθειά μου κ μακάρι να έρθει η μέρα που ούτε το σοκοφρετάκι θα φάω, ούτε το σαντουιτσάκι, αλλά θα πηγαίνω με την μπανάνα κ το πορτοκάλι που θα φέρνω από το σπίτι. Δύσκολο έως απίθανο μου φαίνεται αλλά τέλος πάντων μπορεί κ να συμβεί γιατί λυπάμαι κάτι παντελόνια που μένουν αφόρετα στην ντουλάπα. Αλλά και να συμβεί, θα είναι για λίγο, μέχρι να ξανακυλήσω. Αυτά όλα θέλω να αποφύγω για το παιδί όμως. 

Δεν πιστεύω πραγματικά να πιστεύεις ότι αν φάει το παιδί μία σοκοφρέτα τη βδομάδα ,που έχει κάτι σαν 200 θερμίδες (τώρα το έψαξα) αντι για μία μπανάνα που έχει 100 θερμίδες αυτές οι 100 θερμίδες διαφορά μία φορά τη βδομάδα θα το κάνουν παχύσαρκο; Άλλο να το ταϊζεις σοκοφρέτες αντί για μεσημεριανό φυσικά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή το τυρί κ το ψωμί δεν τα βγάζεις μαζί; Και δεν τα τρώτε ούτε κ εσείς την ίδια ώρα; 

 

Δηλαδή αν εγώ δεν φάω το σοκοφρετάκι, θα μειώσω τις πιθανότητες να το φάει και το παιδί μου στο σχολείο; Ή πρέπει επειδή το τρώω κι εγώ να του το δίνω έτσι κι αλλιώς; Προσπαθώ να καταλάβω το συσχετισμό αλλά δεν μπορώ. Αν του κεράσει σοκοφρετάκι ο συμμαθητής, λογικό είναι να το φάει. Αυτό είναι ένα θέμα, το πώς θα διαχειριστούμε στο σπίτι το ότι μπορεί να το ξαναζητήσει, είναι άλλο θέμα. Εγώ για να φάω το σοκοφρετάκι μόνο και όχι το κρουασάν σοκολάτας από τον απέναντι φούρνο, έχω κάνει έναν δρόμο, έχω κάνει την προσπάθειά μου κ μακάρι να έρθει η μέρα που ούτε το σοκοφρετάκι θα φάω, ούτε το σαντουιτσάκι, αλλά θα πηγαίνω με την μπανάνα κ το πορτοκάλι που θα φέρνω από το σπίτι. Δύσκολο έως απίθανο μου φαίνεται αλλά τέλος πάντων μπορεί κ να συμβεί γιατί λυπάμαι κάτι παντελόνια που μένουν αφόρετα στην ντουλάπα. Αλλά και να συμβεί, θα είναι για λίγο, μέχρι να ξανακυλήσω. Αυτά όλα θέλω να αποφύγω για το παιδί όμως. 

 

Αυτο που σου λεει βασικα η Βικυ ειναι οτι καποια στιγμη τα πραγματα ξεφευγουν του ελεγχου μας και πολυ απλα στο παιδι μπορει να αρεσει να τρωει γλυκα και αλλα σνακς...Οποτε και να τα τρωει οταν δεν το βλεπεις...Ολοι οι γονεις κανουμε οτι μπορουμε για να αποκτησει το παιδι μας συνηθειες καλες...Αλλα δεν ειναι στο χερι μας απο ενα σημειο και μετα...

 

Δεν μπορω να καταλαβω ομως πραγματικα τι θα πρεπει να "διαχειριστητε" αν το παιδι ζητησει σοκοφρετα????? Σοβαρα τωρα? Τελος παντων για μενα αυτες ειναι ανησυχιες πολυ ανουσιες...Μαθε του να τρωει ενα και να σταματαει, μαθε του να βαζει ορια στην ορεξη του για το καλο του, να μην τρωει την σακουλα ολοκληρη, να τρωει μια φορα την εβδομαδα...Αυτο ομως με τον αποκλεισμο και την απαγορευση δεν νομιζω οτι θα το καταφερεις...Ισορροπια θελει οχι ακραιοτητες...Τωρα ειναι μικρο και οτι του δωσεις θα φαει...Θα ερθει η μερα που θα παιρνει οποτε και οσα γλυκα θελει...Η θα του φανει τοσο ουαου η γευση που θα κολλησει, η θα αναγουλιασει και θα πει τι τρωω...Σημασια εχει να καταλαβει αργοτερα τι του κανει καλο και ποσο απο το "κακο" φαγητο μπορει να φαει χωρις να του κανει "κακο"...

 

Αυτες ειναι οι δικες μου σκεψεις...Εμεις εχουμε καθε εβδομαδα γλυκο, παγωτο ή τελος παντων κατι που αρεσει στα παιδια...Ο μεγαλος το ζηταει και ειναι 3...Του λεω ομως οτι "φαγαμε ηδη παγωτο χτες, δεν μπορουμε να φαμε σοκολατα σημερα" "εχει ζαχαρη και δεν μας κανει καλο να τρωμε πολυ"...Προσπαθω να περασω μια γραμμη, ενα πλανο του ποσο τρωμε...

 

Και ας μην ξεχναμε πως η διατροφη και αλλες συνηθειες εξαρτωνται αργοτερα και απο την ενασχοληση του παιδιου πχ με τον αθλητισμο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψωμι το μεσημερι δ τρωω, εκτος πχ αν κάνουμε μπέργκερ. Τυρί βάζω στο πιάτο, οποτε στον μικρο θα βάλω λίγο, αν δ τρωει φαι, δ συμπληρώνω τυρι

Αυτό που λέμε είναι ότι δ ειναι μαθηματικά. Θα κανεις το Χ για να γίνει το ψ. Ενω αν κάνεις το Ζ θα γίνει το γ. Συμφωνώ με την αργκ, ότι κ να έδινες ως τώρα στο παιδι σου για φαγητό, κάποια στιγμή θα περασει φάση άρνησης. Κ αφου τρως κ εσύ τους υδατανθρακες κ τα γλυκάκια, κάποια στιγμή θα τα φάει κ το παιδι σου. Φυσικα δ ειναι το ιδιο το 3 με το 8,απλα προσπαθούμε να σου πούμε λίγο να χαλαρωσεις. Προσωπικά δ σου προτείνω καν να κανεις σπιτικά γλυκά η κεικ, αλλα ότι θα είναι υπερβολή αν κόψεις την μια φετα ψωμι την μερα, κ το μια φορα την εβδομάδα μακαρονια

Αν εσύ κ ο άντρας σου περνατε μόνο φρούτα στη δουλειά για δεκαετιανο  θα το κάνει κ το παιδι, ε αφου δ το κάνετε εσείς, στο δημοτικο κ εκεινο πλέον θα ακολουθεί τις δικές σας συνηθειες(αν ο αντρας σου παίρνει φρουτα κ εσύ κρουασάν, είναι 50/50οι πιθανότητες ποιον θα μιμηθεί. Κ δ μπορεις να προδιαγραψεις τι θα είναι αυτό σε σχέση με τι το ταΐζες 6-12μ, συνηθως μετα δείχνουν πιο έντονα προτιμήσεις) 

Απλα δ ξερω με αυτα που κάνεις αν θα το αποφύγεις. Κ δ ξερω αν χρειάζεται κιολας. Δ το θεωρω καθόλου κακό να φαει ένα σοκοφρετακι την εβδομάδα. 

Δ εννοω κάθε φορά που τρως δώσε κ στο παιδι, ακομη κ τωρα που ειναι 3 κ 5 τα δικα μου, αν δ φαμε εμεις γλυκο, κ να ζητήσουν ακούνε στο όχι. Αν φάω εγω, φυσικά κ επιμένουν.οποτε βολεύει να φάω όταν κοιμουνται. Αλλα οταν θα είναι 8 κ 10 θα τα βρισκουν μονα στο σπιτι

Επισης αν δ έτρωγες ποτέ εσύ σοκοφρετακι, τοτε ναι, θα μειώνονταν οι πιθανότητες να το φάει

Εμενα που πάει ο μικρος παιδικο πάντως τρωνε πολύ υδατανθρακα στο σχολειο, τα ταΐζουν εκεί. Κ τα κεράσματα έχουν πολύ ζάχαρη, ευτυχως όμως τα περνούσε από τα ντουλαπάκι κ τα δίνουμε οπότε κ αν θέλουμε εμείς. Στα προνηπια όμως παίζει πολύ κέρασμα, κ απλα της λεω αυτό που λέει κ η φενια. Αν της δώσουν δυο ας φαει το ενα, η ας το φέρει στο σπιτι να το φάει μετά το φαγητό.επίσης ανταλλάσσουν φαγητα με τα άλλα παιδακια:roll:Δ ειναι πολυ μακρια αυτές οι στιγμές κ για σας

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Αν εσύ κ ο άντρας σου περνατε μόνο φρούτα στη δουλειά για δεκαετιανο  θα το κάνει κ το παιδι, ε αφου δ το κάνετε εσείς, στο δημοτικο κ εκεινο πλέον θα ακολουθεί τις δικές σας συνηθειες(αν ο αντρας σου παίρνει φρουτα κ εσύ κρουασάν, είναι 50/50οι πιθανότητες ποιον θα μιμηθεί. Κ δ μπορεις να προδιαγραψεις τι θα είναι αυτό σε σχέση με τι το ταΐζες 6-12μ, συνηθως μετα δείχνουν πιο έντονα προτιμήσεις) 

Μα πώς θα μιμηθεί εμένα αφού δεν το ξέρει; να μου πεις ότι θα έρθει μια ηλικία  που θα ζηλεύει τον συμμαθητη κ δεν θα θέλει να πηγαίνει με το σπιτικό, προφανώς θα συμβει. αλλά το να επηρεαστεί από τη δίκη μου κρυφη ατασθαλία να δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να συμβεί. 

Just now, Fenia27 είπε:

.Μαθε του να τρωει ενα και να σταματαει, μαθε του να βαζει ορια στην ορεξη του για το καλο του, να μην τρωει την σακουλα ολοκληρη, να τρωει μια φορα την εβδομαδα...Α

Αυτο εννοω διαχειριση. ειναι μια διαφικασια υποθετω που θελει πολλη συζητηση κ υπομονη. δεν νομιζω οτι γινεται ετσι ευκολα. σημερα μας εφεραν γλυκα κατι φιλοι που ηρθαν σπίτι. εχω φαει ηδη το μισο κουτι (κ λιγο περιτύλιγμα μαζι ενδεχομενως ετσι οπως τα μπουκώνω στα κρυφά). Αν δεν μπορώ εγώ ολόκληρη γαϊδουρα να το διαχειριστώ αυτό, θα το διαχειριστει ενα νηπιο; 

Just now, vicky86 είπε:

υτό που λέμε είναι ότι δ ειναι μαθηματικά. Θα κανεις το Χ για να γίνει το ψ. Ενω αν κάνεις το Ζ θα γίνει το γ. Σ

Αυτό έχω καταλάβει ότι ισχύει σε πολλούς τομείς κ είναι πολύ απογοητευτικό. αλλά τέλος πάντων δεν είναι λόγος για να μην κάνουμε το σωστό.

Just now, Fenia27 είπε:

Αυτο ομως με τον αποκλεισμο και την απαγορευση δεν νομιζω οτι θα το καταφερεις...Ισο

Κοιτά εγώ απαγόρευση θεωρώ ότι είναι το να πεις να μην παίρνει κεράσματα ή να το τρώνε οι μεγαλοι κ να μην δινεις μπριστα του. το να εχει ενα σπίτι μια φιλοσοφια οτι δεν μπαινουν μεσα πατατάκια, σοκοφρετακια κ λοιπα τετοια, δεν ειναι απαγόρευση, ειναι οικογενειακη φιλοσοφια, οπως η καθε οικογενεια εχει τη δικη της φιλοσοφια σε διαφορα θέματα οπως μουσικη, τηλεοραση, τρόποι διασκέδασης κλπ. Αφου εμεις δεν παιρνουμε στο σπίτι σοκοφρετακια για μας, δεν υπαρχει λογος να παρουμε  στο δίχρονο. Τα Χριστούγεννα έχουμε πει ότι θα φάει το πρώτο του γλυκό. Μετα θα τρωει οποτε φτιαχνω για το σπίτι, προς το παρον σε διαφορες γιορτες.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κοιτά εγώ απαγόρευση θεωρώ ότι είναι το να πεις να μην παίρνει κεράσματα ή να το τρώνε οι μεγαλοι κ να μην δινεις μπριστα του. το να εχει ενα σπίτι μια φιλοσοφια οτι δεν μπαινουν μεσα πατατάκια, σοκοφρετακια κ λοιπα τετοια, δεν ειναι απαγόρευση, ειναι οικογενειακη φιλοσοφια, οπως η καθε οικογενεια εχει τη δικη της φιλοσοφια σε διαφορα θέματα οπως μουσικη, τηλεοραση, τρόποι διασκέδασης κλπ. Αφου εμεις δεν παιρνουμε στο σπίτι σοκοφρετακια για μας, δεν υπαρχει λογος να παρουμε  στο δίχρονο. Τα Χριστούγεννα έχουμε πει ότι θα φάει το πρώτο του γλυκό. Μετα θα τρωει οποτε φτιαχνω για το σπίτι, προς το παρον σε διαφορες γιορτες.  

 

Ναι οκ μαζι σου..αυτο ομως δεν αποκλειει το παιδι να τρωει με το χαρτζιλικι του πατατακια στο σχολειο ή να πηγαινει και να μασαμπουκιαζει με την καθε ευκαιρια εκτος σπιτιου...Ααυτο λεμε...

Just now, Έσπερος είπε:

Αν δεν μπορώ εγώ ολόκληρη γαϊδουρα να το διαχειριστώ αυτό, θα το διαχειριστει ενα νηπιο; 

 

ΕΙναι δυνατον αν περιμενει κανεις να το διαχειριστει αυτο ενα νηπιο? Στο νηπιο οτι του δωσεις θα φαει! Προφανως!

Να σε ρωτησω ομως κατι? Γιατι εσυ εχεις φαει ηδη το μισο κουτι? Ποιος σου εμαθε να τρως ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Ναι οκ μαζι σου..αυτο ομως δεν αποκλειει το παιδι να τρωει με το χαρτζιλικι του πατατακια στο σχολειο ή να πηγαινει και να μασαμπουκιαζει με την καθε ευκαιρια εκτος σπιτιου...Ααυτο λεμε...

Ε εντάξει αυτό το ξέρω. Κ πάλι καλά που γίνονται έλεγχοι τώρα στα κυλικεία κ δεν εχουν σαβούρες. Μακαρι να μοιάσει του αντρα μου κ να μην τα θελει αυτα καθολου. γιατι αν μοιάσει σ μενα που η σαβουρα κυλάει στο αιμα μου, καταστράφηκε. 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έτρωγες κρυφά πιστεύω θα είχες αρκεστεί στα δύο με τρία γλυκά .. γιατί θα μασουσες κ καλύτερα κ θα καταλαβενες κ κορεσμό κ θα συζητουσες κιόλας .. αυτή τη στιγμή έχεις βάλει τον εαυτό σου να πιστεύει ότι τρως κάτι απαγορευμένο που δε πρέπει να σε δουν κ υποσυνείδητα τρως ποιο γρήγορα κ ποιο πολύ ....είναι αυτό που όταν μας απαγορεύουν κάτι το θέλουμε όλο κ ποιο πολύ ...! 

Κ γενικά αυτό το κρυφά εμένα σαν φιλοσοφία δε μαρεσει το θεωρώ ψέμα κ ότι κοροϊδεύω το παιδί μου κ τον εαυτό μου .. κ πάνω από όλα θέλω να χτίσω σχέσεις εμπιστοσύνης με τα παιδιά μου 

Κ μιας κ ποιο πάνω αναφέρθηκε το ψωμί το μεσημέρι εγώ δε τρώω ψωμί ο άντρας μου όμως τρώει τρεις φέτες ψωμί τα παιδιά για την ώρα δε τρώνε ψωμί με το φαγητό τους .. θα φάνε σε άλλες στιγμές .. κ τη πρώτη μέρα που έβαλα μια μικρή φετα ψωμί στο γιο μου στο Νηπιαγωγείο την άλλη μέρα μου είπε μη μου ξαναβάλεις ψωμί δε θέλω 

Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2019 at 7:12 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Μήπως έχουν σχέση κ με το μωρό αυτά; αλλά οκ αν υποψιάζεσαι κ παλινδρόμηση είναι άλλο θέμα, τι να πιέσεις εκεί. Παντως εχω αναρωτηθεί, μηπως ειναι στανταρ μεχρι μια ηλικοα οτι η διατροφη θα εχει ιδιορρυθμίες κ δυσκολιες, κ εμεις απλως που ειχαμε την τυχη να κανουμε καλο ξεκίνημα "κακομαθαμε" κ απογοητευτηκαμε τωρα, ενω οποιος ξεκινησε με δυσκολιες ή οποιος εκανε λαθη τυπου αποσπαση προσοχής, τωρα βλεπει τη βελτιωση κ το ποτήρι μισογεμάτο. Ή για να κανω την εξυπνη, εμεις κοιταμε το πιατο που μενει γεματο ενω οσοι βιώνουν το αντοθετο, το ιδιο πιατο το βλεπουν μισοάδειο. 

 

Δεν έχει να κάνει με τον αδερφό της, διότι αυτό ήταν κάτι που φαινόταν από το έτος και εξελίσσεται αργά και σταθερά μέχρι σήμερα. Εχουμε περάσει σταδιακά στη μείωση και ποικιλίας και ποσότητας. Και γενικά σκέφτομαι την διατροφή της σε βάθος έτους και όχι μέρα με τη μέρα. Δεν θα έλεγα κάτι δηλαδή αν από μέρα σε μέρα, δεν τρώει κτλ. Είναι πολύ παλιά πλέον ιστορία και έχει χειροτερεύει.

 

Αυτή τη στιγμή, αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο (με απασχολούσε πάντα, αλλά τώρα προσπαθώ να το επιβάλλω και στον μπαμπά και στους παππούδες) είναι να μην την κάνουμε κομπλεξική σε σχέση με την τροφή. Να μην υπεραναλύουμε τι τρώει, πόσο τρώει, πότε έφαγε κτλ κτλ όλη μέρα άλλοτε φανερά κι άλλοτε κρυφά. Οταν παίρνω τηλ τη μάνα μου, να ρωτήσω τί κάνει η κόρη μου, πχ. ένα απόγευμα που είναι μαζί τους, ξεκινάει να απαντήσει κάνοντας λεπτομερή περιγραφή του τί έφαγε πώς και πόσο από το τηλέφωνο. Το παιδί πιο δίπλα παίζει και φυσικά ακούει. Της το κόβω. Της το έχω πει και 500 φορές αλλά θα συνεχίσω να το λέω, να την παρατήσουν στην ησυχία της και να μην σχολιάζουν σαρανταδυο ενήλικες την τροφή της, σαν να μην ακούσει και να μην καταλαβαίνει.

 

Οσο κι αν ανησυχώ ότι υποσιτίζεται, θεωρώ πιο σημαντικό να μην υποτιμούμε την νοημοσύνη και την αντίληψη της, προσπαθώντας να της "σπρώξουμε" λίγο κρεατάκι στο στόμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...