Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!!

Το όνομα μου είναι Αλεξάνδρα και έχω ένα κοριτσάκι 3,5 μηνών και έχω ένα πρόβλημα..Ενώ έτρωγε κανονικά και μάλιστα αρκετά για την ηλικία της, ξαφνικά άρχισε να αρνείται πεισματικά το γάλα της.Και σαν να μην έφτανε αυτό, μετά το πρώτο ρέψιμο κι ενώ πηγαίναμε να φάμε και το υπόλοιπο δεν δεχόταν με τίποτα ούτε καν να της βάλεις το μπιμπερό στο στόμα!!Σήμερα κάναμε υπέρηχο αλλά δόξα το Θεό τίποτα από παλινδρόμηση και οισοφαγίτιδα.Αποφάσισα να της δίνω κάθε 3 ώρες να φάει και απ'όσο θέλει!Εχω στεναχωρηθεί πολύ με το θέμα γιατί φοβάμαι πως δεν θα πάρει καθόλου βάρος ή ότι έχει κάτι το οποίο δεν φαίνεται..

:cry:

Διαφημίσεις

Χωρις να ειμαι ειδικος, θα ηθελα να σου πω οτι αυτο μπορει να συμβει οταν βγαζει δοντακια, οταν δεν εχει κανει καλα τα κακακια του αλλα και γενικα περνανε φασεις τα μωρακια μας...

Δεν τρωει καθολου ή απλα δεν τρωει πολυ ?

Οχι δεν τρωει πολυ.Δηλαδή τρωει 150-200ml ανα γευμα.Απλα το δικο μου το μπουμπουκακι ειναι υπναρου και το 1ο γευμα ειναι στις 10 το πρωι!!Η παιδιατρος μου ειπε να μην την ξυπναω.Ετσι εκανα 3ωρα γευματα και οσα τρωει!Δεν εχω καταλαβει ποσα ml πρεπει να τρωνε την μερα!

Felicita καλησπέρα.

Κατα τη γνώμη μου η ποσότητα που τρώει είναι ικανοποιητική έως καλή μπορώ να πω για μωράκι 3,5 μηνών. Πόσο περισσότερο έτρωγε πριν;

Τα γεύματα πόσα είναι την ημέρα;

Μια χαρα τρωει το παιδι. Εμενα οταν ηταν 3,5 μηνων δεν εφαγε ποτε πανω απο 150ml ανα γευμα. Μην ανησυχεις τοσο πολυ. Οσο παιρνει βαρος ολα καλα ειναι.

Η άποψή μου είναι να μην της βάλεις ακόμη πρόγραμμα (αν 3 ώρες που λες).... άστην να πεινάσει (να κλάψει δηλαδή) και τότε θα φάει όσο θέλει...

Θεωρώ επίσης ότι τα 150-200 είναι υπεραρκετά για ένα μωράκι 3 1/2 μηνών...

Εμένα ο δικός μου είναι 5 1/2 μηνών και έχουμε κολλήσει στα 180. Αφού όμως αναπτύσεται φυσιολογικά... δεν ανησυχώ....

Από ανάπτυξη η δικιά σου πως πάει;;; Αν πάει καλά, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Λενε οτι ένα παιδι πρέπει να τρώει περίπου 120 με 150 ml για καθε κιλό του ανα 24ωρο. Ενα παιδι ας πουμε 8 κιλών πρέπει να τρωει περίπου 940 με 1200ml το 24ωρο. Αρα αν τρωει 5 γεύματα των 180ml μεσο όρο τη φορα νομιζω ειναι μεσα στα φυσιολογικά πλαίσια.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, μετά το πρώτο ρέψιμο κι ενώ πηγαίναμε να φάμε και το υπόλοιπο δεν δεχόταν με τίποτα ούτε καν να της βάλεις το μπιμπερό στο στόμα!!

Εχω μια απορία, τι εννοείς στο πρώτο ρέψιμο; Της βγαζεις το μπιμπερό απ' το στόμα για να ρευτεί; Αυτο απ' οτι ξερω το κάνουν μόνο στα νεογέννητα και όχι απαραίτητα. Μήπως το παιδί λαμβανει το μηνυμα οτι "τελειωσαμε" και μετά δεν θελει να συνεχίσει; Δοκίμασε να μην της βγαζεις το μπιμπερο να δουμε πως θα παει.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ FELICITA,

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟΝ 4ο ΜΗΝΑ. ΕΝΩ ΕΤΡΩΓΕ ΜΕ ΠΟΛΥ ΟΡΕΞΗ 210-240ml, ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ 120-150ml ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΠΙΝΕ ΑΛΛΑ 20-50ml ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ. ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΙΠΟΤΕ- ΜΟΝΟ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΟΥΝΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ. ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΛΛΙΕΡΓΙΑ ΟΥΡΩΝ. ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΕ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ. ΑΠΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΝΕΝΑ- ΟΥΤΕ ΠΥΡΕΤΟ, ΟΥΤΕ ΓΡΙΝΙΑ- ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΥΔΙΑΘΕΤΟΣ ΗΤΑΝ. ΕΚΑΝΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ 10 ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ-ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΕ ΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΕ.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΗΣΥΧΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ. ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ - ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ(ΚΙΛΑ).

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ :wink:

Δεν τρωει τιποτα...

Οταν λεμε τιποτα τιποτα...

Πινει μονο ελαχιστο νερο (φαινεται και απο τα τσισα αυτο γιατι ξυπναει το πρωι στεγνος και κατα τη διαρκεια της μερας κανει ελαχιστα) Και ολη την ημερα θα φαει 4-5 κουταλιες απο το φαγητο του, μισο γιαουρτακι και κανα δυο κουταλιες κρεμα η φρουτοκρεμα.. Γανα εννοειτε ουτε να το φτυσει.. στριβει γωνια μολις το δει..

Εχει αδυνατισει αισθητα...

Πρεπει να εχει σιγουρα το κιλο που πηρε οταν πρηστηκε απο την κορτιζονη μην σαν πω και παραπανω..

Στην αρχη θεωρησα οτι ηταν λογω που δεν μπορουσε να ανασανει καλα (λογω βρογχιτιδας παλι) αλλα τωρα πραγματικα ανησυχω.. Για να φαει κατι πρεπει να τον αφησουμε να κανει ζηλια πχ να παιζει με τα κινητα, να βγαζει ολα τα πραγματα απο τα ντουλαπια και να τα κοπαναει κατω... που ξεγελιεται γελαει ανοιγει το στομα και του χωνω κουταλιες (τις μισες τις φτυνει..)

Τι να κανω να τον αφησω? Ο γιατρος λεει να μην τον πιεζουμε και να του δινουμε συχνα και μικρα γυεματα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Διαφημίσεις

Κι εγώ σε απόγνωση βρίσκομαι!!!

Τις τελευταίες 5-6 μέρες αρνείται να φάει τη φρουτόκρεμα,το μεσημεριανό και το απογευματινό γεύμα. Με το ζόρι και με πολύ προσπάθεια πίνει γάλα, ενώ μόλις εχθές κατάφερα να του δώσω λίγη φαρί λακτέ.........

Βεβαια τα ούλα του είναι τούμπανο αλλα πότε θα σκάσουν τα δοντια, άγνωστο! :evil::evil:

Ελπίζω σήμερα να είναι μια καλύτερη μέρα..........

(Ευτυχώς δεν έχουμε πρόβλημα βάρους, αφού ζυγίζει 10.800, πάλι καλά!)

Υπομονή κορίτσια και γρήγορα περαστικά μας! :wink:

920035f02d.png

Αρνειται πεισματικα απο χθες στις 9 να πιει γαλα, ουτε το πρωι το ηπιε και τωρα με τη φρουτοκρεμα δεν ανοιγει με τιποτα το στομα. Την ξεγελασα και τις εχωσα 2-3 κουταλιες! Τι τρεχει ρε παιδια;;;;;; :shock:

Μπιζελινα μου κατα τα αλλα ειναι ευδιαθετη και μες στις ζαβολιες... Μηπως περναει την μετα-ιωση φαση;

Διαφημίσεις

Ρε παιδια... μια υποθεση κανω τωρα.. μηπως παιζει καμια ιωση που κοβει τηνορεξη? Συνατησα τρεις γνωστες κοπελες με μωρα στο δρομο και εδω και μια βδομαδα δεν τρωει κανενα... συμπτωση?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

παντως ιωση κυκλοφορει...απο χτες η μικρή ειναι χαλια ...το βραδυ ανεβασε πάνω από 39 πυρετο η κακομοιρα...αφου ξυπνησαμε να τη δουμε και ηταν στη κουνια της καθιστη, εκαιγε στο πυρετο και της πηγαμε το νερο της και ηπιε όλο το ποτηρι...ευτυχως της πεφτει με αντιπυρετικά...ελπίζω να της περασει σύντομα γιατι δε μπορω να το βλεπω έτσι :cry::cry:

.png.png

παντως ιωση κυκλοφορει...απο χτες η μικρή ειναι χαλια ...το βραδυ ανεβασε πάνω από 39 πυρετο η κακομοιρα...αφου ξυπνησαμε να τη δουμε και ηταν στη κουνια της καθιστη, εκαιγε στο πυρετο και της πηγαμε το νερο της και ηπιε όλο το ποτηρι...ευτυχως της πεφτει με αντιπυρετικά...ελπίζω να της περασει σύντομα γιατι δε μπορω να το βλεπω έτσι :cry::cry:

bizeli περαστικά στη μικρή, ελπίζω να είναι ήδη καλυτερα.

920035f02d.png

Και η ζουζούνα μου εδώ και τρεις μέρες δυσκολεύεται με τη φρουτόκρεμα. Ενώ τις πρώτες φορές την έτρωγε εύκολα και γρήγορα τώρα ούτε τη μισή δεν τρώει.

Το ρυζάλευρο βέβαια το κατασπαράζει, αλλά το βράδυ πάλι που τη θηλάζω δεν τρώει όσο έτρωγε.

Δεν παραπονιέμαι όμως γιατί το μπουλουκάκι μου είναι ήδη υπέρβαρο όπως λέει και η παιδίατρος (9800 περίπου).

Απλά πιστεύω πως περνάνε φάση. Το θέμα είναι να μη τα πιέζουμε :wink: γιατί όταν πεινάσουν θα φάνε.

Εμεις τωρα αλλαξαμε... ξυπναει το πρωι και θελει αβγο.. Αν δεν φαει αβγο δεν βαζει τιποτα στο στομα του... Μετα ξανατρωει κανα κομματακι τοστ η τυροπιτα (οτι δει εμενα να τρωω αλλα μιλαμε για ελαχιστο) και μετα τρωει το μεσημερι ολο του το φαγητο, που θελει να το βλέπει στην κατσαρωλα να βραζει και να το ανακατευει (οποτε αναγκαστικα το ζεσταινω σε κατσαρωλακι) και μετα με βοηθαει να το λιωσουμε και το κανει να..

Το απογευμα τρωει μισο γιαουρτι το πολυ, στο οποιο επιμενω παρα πολυ γιατι δεν πινει γαλα με τιποτα και μετα το βραδυ εχει ξελιγωθει στην πεινα οποτε ξανατρωει φαγητο, παλι με την ιδια μεσημεριανη διαδικασια...

Αλλα γαλα ουτε σταγονα...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από dwraki,
        Να μαι παλι!!!!
        Σας ελειψα;

Αχ κοριτσια,εχω ενα αγορακι 32 μηνων,πανεξυπνο,καλοβολο....
        ΑΛΛΑ ΚΑΚΟΦΑΓΟ!!!!!!!!!
        το πρωι θα πιει 250-270μλ γαλα.
        Κατα τις 11μιση του δινω τα φρουτα(2-3) αλεσμενα φυσικα γιατι δεν τα τρωει με τιποτα αλλιως. (Και τωρα εχει αρχισει να μην τα τρωει ουτε ετσι.....)
        Κατα τις 2 του δινω φαγητο,με χιλια ζορια ψιλοτρωει.......
        Απογευματινο κατα τις 6-6μιση που θα ξυπνησει, κανενα γιαουρτακι-κρεμα-αυγο...αυτα ειναι τα μονα που και παλι με πιεση θα φαει.(ενα απο ολα.....ε!)
        Μετα αλλα 250-270 μλ γαλα και νανι.
        Το θεμα ειναι οτι δεν τρωει πολλα....δεν υπαρχει ποικιλια.
        Τωρα τελευταια περασε ιωση,πυωδη αμυγδαλιτιδα (11 μερες πριν)και τωρα δεν τρωει τιποτα.Με τα χιλια ζορια να φαει και κυριως σουπες...που κι αυτες τωρα τις εχει βαρεθει.....
        Και το μονιμο μας προβλημμα;...Ο εμετος,που τον κανει πανευκολα......
        Απο στερεες,μακαρονια-ρυζι κτλ,τρωει 2-3 μπουκιες και μετα το κραταει στο στομα πολυ ωρα!!!!!!!

Αν μπορουσατε να με βοηθησετε με το θεμα φαγητο θα σας ημουν υποχρεη.
        Επισης θα ηθελα τη γνωμη ενως ειδικού,αν γινετε!!!!

Κοριτσακια εαν εχετε περασει κατι παρομοιο με το παιδι σας,Βοηθηστε με!!!!!!!!!
      • Από MAmom?,
        Καλησπέρα σας! Έχω δίδυμα αγοράκια 4,5 μηνών και το ταίσμα του ενός έχει γίνει γολγοθάς... όλη μέρα προσπαθώ να τον ταίσω, αναγκαστικά παραμελώ τον αδερφό του και νιώθω πολύ άσχημα!

Δε θήλασα και από την αρχή σχεδόν πίνει το γάλα του με μπιμπερό. Οι πρώτοι 2 μήνες ήταν πολύ καλοί, το μωρό έπινε από το μπιμπερό με πολλή όρεξη και έπαιρνε πολύ καλό βάρος. Μετά ξεκίνησαν οι ταλαιπωρίες. Άρχισε να έχει πολλές αναγωγές, που μέχρι τους 3 μήνες εξελίχθηκαν σε εμετούς, 1 με 2 φορές την ημέρα. Στο διάστημα αυτό αλλάξαμε πολλά γάλατα (Frisolac, Frisolac Comfort, Frisolac HA, HIPP, Almiron, S26gold και άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα), αλλά οι εμετοί δε σταματούσαν με τίποτα. Ο παιδίατρός μας δεν ανησυχούσε, παρόλο που τον έπαιρνα συνεχώς τηλέφωνο, και έλεγε ότι το μωρό θα μεγαλώσει και το πρόβλημα θα φύγει από μόνο του. Τελικά τον πήγαμε σε παιδογαστρεντερολόγο, ο οποίος μας έγραψε μικροβιολικές εξετάσεις και υπέρηχο, οι οποίοι δεν έδειξαν απολύτως τίποτα.

Να μην τα πολυλογώ, το μωρό ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ, εμείς δοκιμάσαμε τα πάντα χωρίς να βρούμε ούτε ποιό είναι το πρόβλημα, ούτε ποιά είναι η λύση. Τώρα του δίνουμε frisolac απλό και ευτυχώς όπως είπε ο παιδίατρος, οι εμετοί και οι αναγωγές έχουν σχεδόν σταματήσει. Δυστυχώς όμως επειδή προσπαθούσαμε πάρα πολύ να τον ταίσουμε σωστά, σιγά σιγά δημιουργήθηκε μια κατάσταση που το μωρό φοβάται το μπιμπερό και κάθε φορά που το βλέπει κλαίει και οδύρεται. Τελικά αναγκάζομαι να τον κοιμήσω για να τον ταίσω, και κάθε τάισμα μου παίρνει 1,5 ώρα. Ξεκινάμε με εμένα να προσπαθώ να του δώσω το μπιμπερό ξύπνιο, αυτόν να κλαίει, μετά να τον ηρεμώ και να τον κοιμίζω, και μετά να τον ταίζω κοιμισμένο Δοκίμασα να τον αφήσω να πεινάσει μπας και πάρει το μπιμπερό καλύτερα, αλλά μάταια... Για τον αδερφό του δεν το συζητώ, όλο τον έχει η μαμά ή ό άντρας μου γιατί όλη μέρα προσπαθώ να ταίσω τον άλλον :(:(

Ανησυχούμε πολύ... το τελευταίο δεκαπενθήμερο πήρε μόνο 200 γραμμάρια. Ο γιατρός δεν ανησυχεί ακόμη, γιατί το βάρος του είναι σχετικά καλό Το πρόβλημά του είναι σίγουρα ψυχολογικό, δηλαδή έχει φοβηθεί το μπιμπερό, αφού όταν τρώει κοιμισμένος δεν κλαίει ούτε πονάει. Έχει πάθει καμιά κάτι παρόμοιο; Πως το έλυσε; Σκεφτομαι πολύ σοβαρά να αρχίσω να δίνω στερεες τροφές ή να δώσω το γάλα σε εκπαιδευτικό ποτηράκι;
      • Από Onar,
        Καλώς σας βρήκα! Η αφορμή για να ποστάρω κάτι μετά από χρόνια ανάγνωσης του φόρουμ,είναι η απόγνωσή της μητέρας που το παιδί της δεν σιτίζεται σωστά!
        Ο γιός μου είναι 20 μηνών 10 κιλά. Είναι η προσωποποίηση της χαράς αλλά και πολύ γκρινιάρης ! Από την αρχή της εισαγωγής τροφών ήταν δύσκολος .Παρέμεινε για αρκετούς μήνες στο καρότσι όταν τον ταιζα κ όχι στο καρεκλάκι φαγητού . (1ο λάθος μου)
        Στην συνέχεια όταν ξεκίνησε να σηκώνεται και άρχισα να τον βάζω στο καρεκλάκι φαγ.,σηκωνόταν όρθιος με συνεχή κίνδυνο πτώσης, οπότε το κατήργησα αμέσως. (2ο λάθος μου) Στην πορεία ταιζα στην στράτα με τραγουδάκια στο κινητό.(3η αλλαγή και λάθος) Τα βαρέθηκε αμέσως.
        Εως τους 10 μήνες η σίτηση σχετικά παλευόταν διότι δεν είχε ανεπτυγμένους τους μηχανισμούς αντίδρασης (λίγο τραγουδάκι και παιχνιδάκια που κουνιούνται,...) Γάλα έπινε ικανοποιητική ποσότητα. Έπαιρνε βάρος και ύψος κανονικά (πάντα όμως χαμηλές καμπύλες λόγω χαμηλού βαρούς στην γέννηση 2140γρ.)
        Εδώ και 10 μήνες και μετά την επιστροφή μου στην εργασία η κατάσταση είναι ανυπόφορη. Κάθε ταισμα με τις γιαγιάδες και εμένα είναι γολγοθας. Μια ώρα πριν οργανώνουμε σκετς,αγοράζουμε καινούργια παιχνίδια μόνο για αυτό τον λόγο,πάμε κούνιες,κυνηγάμε γάτες,σβήνουμε κ ανάβουμε κεριά, και άλλα εκατομμύρια πράγματα. Μόνο έτσι θα φάει επαρκή ποσότητα φαγητού μεσημέρι και απόγευμα. Όταν προσπαθώ να τον δελεάσω να κάτσουμε στο τραπέζι, δεν πλησιάζει καν ή τρώει μια μπουκιά και φεύγει.Τον 14ο μήνα ξεκίνησε ποτήρι με καλαμάκι . Σταδιακά μείωνε την ποσότητα γάλακτος με το μπιμπερό. Απ'τον 17ο μήνα και μετά την επιστροφή μας από διακοπές,αρνούνταν το μπιμπερό και δεν δεχόταν το γάλα στο ποτήρι. Ούτε με σοκολάτα μέσα. Δεν πίνει άλλα υγρά (πορτοκαλάδες πχ) παρά μόνο νερό. Το έκοψε εντελώς το γάλα εδώ και 3 μήνες. Δόντια έχει μόνο 10 και πιστεύω ότι η μεγάλη χρήση πιπίλας έχει παίξει ρόλο. Θέλει όλη μέρα πιπίλα και νερό. Δεν πεινάει ποτέ (πιθανόν διότι πάντα τον προλαβαίνουμε). 
        Έχω κουραστεί τόσο πολύ από αυτό το άγχος που νομίζω ότι θα καταλήξω στο νοσοκομείο...