Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Τελικά το Aptamil δεν το θέλει γιατί έχει πολύ διαφορετική γεύση από το μητρικό και μπερδεύεται. Η παιδίατρος μου είπε να πάρω το S26 Gold 1, που ταιριάζει πιο πολύ.

Εσείς τι λέτε; Κάνει αυτό το γάλα για τη δυσκοιλιότητα;

Συμπλήρωμα του δίνω γιατί δεν τον φτάνει το δικό μου γάλα. Μετά από μία ώρα ουρλιάζει και πεινάει.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο: Ενεργείται κάθε 3 μέρες με υπόθετο αλλά βγαίνουν σαν αλοιφή. Θεωρείται δυσκοίλιος;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μήπως ευθύνεται το γάλα για τη δυσκοιλιότητα; Γιατί και εμείς είχαμε παραπλήσιο πρόβλημα στις αρχές. Εμείς τις πρώτες 30 ημέρες πίναμε συμπλήρωμα frisolac που μας σύστησαν από το Μητέρα ( & ο παιδίατρος μας δουλεύει εκεί) και είχαμε μεγάλο πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Κάθε 3 ημέρες και αφού τον κρατάγαμε με τα ποδαράκια ψηλά στην αλλαξιέρα. Αλλάξαμε το γάλα σε Αlmiron και ως δια μαγείας μετά από 2-3 ημέρες ο Βένος έκανε κανονικά κακάκια κάθε ημέρα και όχι τόσο σφικτά.όταν αρχίσαμε το ρυζάλευρο πήραμε Νουνού (που έχει γάλα frisolac) και αμέσως αρχίσαμε τα ίδια με τη δυσκοιλιότητα. Αλλάζουμε την κρέμα και όλα καλά.

an1cEUC0g001310MzA1OTAzZHw5MDIyOTVkYXxvIFZlbm9zIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

tarshou μου σε ευχαριστώ για την απάντηση πιστευα οτι κανενας δεν με ακουγε :(

το άλλαξα το γάλα χτες και αποσημερα κιολας ειδα διαφορά στις κενώσεις ενεργηθηκε κανονικά πρωί πρωι

πως μπορω να καταλάβω αν τρεχει κάτι με τα ούλα ?

η παιδιατρος μου ειπε οτι επειδη μεγαλωσε απότομα λογικό ειναι τώρα να ρίχνει ρυθμούς, αλλα να τρωει τόσο λίγο ξαφνικά ???? μου είπε να μην τον πιέζω πάντως

αντε να δούμε

 

Ποιο γάλα του έδωσες; Γιατί κι εμείς δυσκολευόμαστε επειδή ενεργείται κάθε 3 μέρες αλλά μαλακά.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου είχε τύχει να μην πίνει όλο της το γάλα. Η γιατρός μου είχε πει ότι αν το συνεχίσει αυτό για πάνω από 3 μέρες ή διακόψει τελείως την λήψη γάλακτος να την πάω για μια καλλιέργεια ούρων μήπως είναι ουρολίμωξη (αυτό είναι σημαντικό θέλει προσοχή). Τελικά δεν ήταν ουρολίμωξη. Συνέχισε μετά από μερικές μέρες να πίνει το γάλα της κανονικά. Αυτό το πάθαινε που και που και όντως μου δημιουργούσε ανησυχία. Αλλά είχα πάντα υπόψη μου ότι από την στιγμή που δεν κρατάει πάνω από 3 ημέρες, δεν ανεβάζει πυρετό, είναι γενικά ευδιάθετη και παίρνει τα γραμμάρια της κανονικά κάθε εβδομάδα να μην ανησυχώ. Επίσης με βοήθησε πολύ η συμβουλή της γιατρού να ταίζω το μωρό κάθε 4 ώρες (για μπουκάλι και κάθε 3 για θηλασμό). Μετά ήμουν μόνο μπουκάλι και τάιζα κάθε 4 ώρες μετρώντας από την ώρα που ξεκίνησε και όχι την ώρα που σταμάτησε. Επίσης καμιά φορά δεν μπορούν να κάνουν κακάκια ή έχουν πρόβλημα τα εντεράκια, τότε ρίξε λιγάκι milupa στο γάλα της. Μια μυτούλα, εμένα έπινε το γαλατάκι με Milupa και ακόμα της βάζω ακόμα και στα φαγητά. Βοηθάει για τα αέρια και να κάνει κακάκια. Επίσης ίσως απλά να θέλει περισσότερο χρόνο να ρευτεί, περάσαμε και τέτοια φάση, που ενώ ρευόταν κανονικά μετά ήθελε ένα τέταρτο για να ρευτεί. Εκεί έχε ένα μπολάκι με νερό ζεστό ώστε να κρατήσεις το γαλατάκι ζεστούλη γιατί μέχρι να ρευτεί θα έχει γίνει πάγος το ρόφημα της. Αυτά ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω και κάτι άλλο: Ο μπέμπης μου (2,5 μηνών βάρος 6,145) έχει φτάσει να τρώει 4 γεύματα το 24ωρο από 200 ml. Τον ταίζω κάθε 5 ώρες τη μέρα και το βράδυ το τελευταίο του γεύμα είναι στις 12 και το πρώτο του στις 8 (εγώ τον ξυπνάω συνήθως). Σκεφτόμουν να τον ταιζω κάθε 4 ώρες τη μέρα. Αλλά πόσα να του φτιάχνω; Έχω μπερδευτεί!!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω και κάτι άλλο: Ο μπέμπης μου (2,5 μηνών βάρος 6,145) έχει φτάσει να τρώει 4 γεύματα το 24ωρο από 200 ml. Τον ταίζω κάθε 5 ώρες τη μέρα και το βράδυ το τελευταίο του γεύμα είναι στις 12 και το πρώτο του στις 8 (εγώ τον ξυπνάω συνήθως). Σκεφτόμουν να τον ταιζω κάθε 4 ώρες τη μέρα. Αλλά πόσα να του φτιάχνω; Έχω μπερδευτεί!!

 

καλησπέρα Δέσποινα, είναι καλύτερα σε αυτή την ηλικία να κάνει μικρά και συχνά γεύματα, καλα το σκεφτηκες! Να δοκιμάσεις 180ml ανά 4 ώρες. είναι και "τυπικά" το maximum που πρέπει να πίνουν σε αυτή την ηλικία (έτσι μας είχε πει ο γιατρός όταν κάναμε την παλιδρόμηση και αναγκαστήκαμε να μειώσουμε τις ποσότητες)

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια δεν ξέρω τι έγινε κι όλα ανατράπηκαν!

Αύριο κλείνουμε τους 3 μήνες και είμαστε 6400 (γεννήθηκε 3850). Ενώ έτρωγε μια χαρά 200-250 ml τη φορά (4 γεύματα το 24ωρο) ξαφνικά είχαμε τη φαεινή ιδέα να τα κάνουμε 5 τα γεύματα (με μικρότερη ποσότητα φυσικά). Το δοκιμάσαμε 2 μέρες και δεν πέτυχε, οπότε είπαμε να ξαναγυρίσουμε στα 4 γεύματα. Όμως άρχισε να πίνει πολύ λογότερο στο σύνολο. Ενώ έπινε 800-900 ml την ημέρα τώρα με πολύ ζόρι πίνει 600. Να σημειώσω ότι επειδή έμπαινε η πιπίλα του μπιμπερό μέσα από το ρούφηγμα βάλαμε αυτή της Chicco για 4 μηνών με τις 3 τρύπες.

Η παιδίατρος μας είπε αν συνεχίσει έτσι να κάνουμε εξετάσεις (καλλιέργεια και γενική ούρων) για ουρολοίμωξη. Αλλά το πιο πιθανό είναι να βαρέθηκε τη διαδικασία του φαγητού γιατί τον πιέζω πολύ να φάει.

Τι να κάνω όμως; Δεν αντέχω να τον βλέπω να τρώει τόσο λίγο!

Πείτε μου τη γνώμη σας, σας παρακαλώ!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και από μένα, δεν έχω μεγάλη εμπειρία στο forum

Ούτε ξέρω αν γράφω στο σωστό topic

Λοιπόν αντιμετωπίζω τα εξής

Έχω ένα κοριτσάκι 3,5 μηνών είναι 6400 γενικά για να μη μακρυγορω ένα μωρό εύκολο με καλό υπνο και καλή σίτιση με ξένο γάλα.

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι το τελευταίο καιρό στα διάμεσος γεύματα δε θέλει να φάει, Με ταΐζω με το ζόρι, σήμερα δεν έδειξε καθόλου σημάδια πείνας ούτε καν στο 6ωρο από της 9:00 πμ που έφαγε πήγα να τη ταΐσω στις 12 και δεν ήθελε καθόλου. Σφίγγοταν κοκκίνιζε έκλαιγε την έβαλα στο πόρτμπεμπέ με πιπίλα και κοιμήθηκε αμέσως

Μετα οξύ ξύπνησε από τις 13:30 ως τις 14:30 δε παλεύουν

Δεν ήθελε με τίποτα γάλα

Την πήγα στο γιατρό και τα βρήκε όλα καλα

Στις 15:30 έφαγε 150 ml &αποκοιμηθηκε

Μετα στις 18:30 προσπάθησα να τη ταΐσω το έφαγε αλλά πάλι έκανε αυτά τα κόλπα. Γενικά τα γεύματα είναι 5 και ημερησίως έφτανε και 750-800 ml

Σκέφτηκα να αφήνω 4ωρο να περνάει για να τη ταΐσω φοβάμαι ότι τη πίεσα και εκνευρίστηκε. Με ούλα εχει ενδείξεις ότι πονάει αλλά είναι τα πρώτα συμπτώματα

Κάποια πιο έμπειρη να εχει κάτι να μου πει;;ανγωυηκα αρκετά. Γενικά κοιμάται και το βράδυ και μέσα στη μέρα και αν εξαιρέσω τα ούλα είναι σχετικά ευδιάθετη

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, δεν έχω μεγάλη εμπειρία στο forum

Ούτε ξέρω αν γράφω στο σωστό topic

Λοιπόν αντιμετωπίζω τα εξής

Έχω ένα κοριτσάκι 3,5 μηνών είναι 6400 γενικά για να μη μακρυγορω ένα μωρό εύκολο με καλό υπνο και καλή σίτιση με ξένο γάλα.

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι το τελευταίο καιρό στα διάμεσος γεύματα δε θέλει να φάει, Με ταΐζω με το ζόρι, σήμερα δεν έδειξε καθόλου σημάδια πείνας ούτε καν στο 6ωρο από της 9:00 πμ που έφαγε πήγα να τη ταΐσω στις 12 και δεν ήθελε καθόλου. Σφίγγοταν κοκκίνιζε έκλαιγε την έβαλα στο πόρτμπεμπέ με πιπίλα και κοιμήθηκε αμέσως

Μετα οξύ ξύπνησε από τις 13:30 ως τις 14:30 δε παλεύουν

Δεν ήθελε με τίποτα γάλα

Την πήγα στο γιατρό και τα βρήκε όλα καλα

Στις 15:30 έφαγε 150 ml &αποκοιμηθηκε

Μετα στις 18:30 προσπάθησα να τη ταΐσω το έφαγε αλλά πάλι έκανε αυτά τα κόλπα. Γενικά τα γεύματα είναι 5 και ημερησίως έφτανε και 750-800 ml

Σκέφτηκα να αφήνω 4ωρο να περνάει για να τη ταΐσω φοβάμαι ότι τη πίεσα και εκνευρίστηκε. Με ούλα εχει ενδείξεις ότι πονάει αλλά είναι τα πρώτα συμπτώματα

Κάποια πιο έμπειρη να εχει κάτι να μου πει;;ανγωυηκα αρκετά. Γενικά κοιμάται και το βράδυ και μέσα στη μέρα και αν εξαιρέσω τα ούλα είναι σχετικά ευδιάθετη

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Καταρχήν δεν μας είπες πόσο καιρό έχει αυτή η αλλαγή. Ο παιδίατρος τι σου είπε για τα γραμμάρια που τρωει?Είναι ικανοποιημενος? Αν είναι οκ και παίρνει βάρος μην ανησυχείς.

Γενικά να ξέρεις ότι τα μωρα περνάνε φάσεις. Κάποιες μέρες πείνανε πολύ κάποιες όχι. Κάποιες μέρες θέλουν να κοιμούνται συνέχεια άλλες πάλι όχι. Σίγουρα όσο μεγαλώνουν δεν τρώνε τόσο συχνά. Εμένα ο μεγάλος μου έκανε 4 γεύματα από πολύ νωρίς. Μετά άλλαξε ....και μετά πάλι! Κοιμόταν πολύ για κάποιες μέρες και ξαφνικά έκανε άλματα σε ανάπτυξη.

 

Εφόσον ο γιατρός απέκλεισε κάτι παθολογικο η κάποια αλλεργία απλσ κάνε λίγο υπομονή και δώσε χρόνο στο μωρό σου να ξαναβρεί την όρεξη του.Από βάρος μια χαρά είστε! Όλα θα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν μας είπες πόσο καιρό έχει αυτή η αλλαγή. Ο παιδίατρος τι σου είπε για τα γραμμάρια που τρωει?Είναι ικανοποιημενος? Αν είναι οκ και παίρνει βάρος μην ανησυχείς.

Γενικά να ξέρεις ότι τα μωρα περνάνε φάσεις. Κάποιες μέρες πείνανε πολύ κάποιες όχι. Κάποιες μέρες θέλουν να κοιμούνται συνέχεια άλλες πάλι όχι. Σίγουρα όσο μεγαλώνουν δεν τρώνε τόσο συχνά. Εμένα ο μεγάλος μου έκανε 4 γεύματα από πολύ νωρίς. Μετά άλλαξε ....και μετά πάλι! Κοιμόταν πολύ για κάποιες μέρες και ξαφνικά έκανε άλματα σε ανάπτυξη.

 

Εφόσον ο γιατρός απέκλεισε κάτι παθολογικο η κάποια αλλεργία απλσ κάνε λίγο υπομονή και δώσε χρόνο στο μωρό σου να ξαναβρεί την όρεξη του.Από βάρος μια χαρά είστε! Όλα θα πάνε καλά

 

Καταρχήν ευχαριστω για την απάντηση

Επειδή βρίσκομαι εκτός Αθηνών, την πήγα εκείνη τη νερά που αρνιόταν να φάει σε άλλον που ξέρω εδώ που είμαι

Τη Τρίτη έχω ραντεβού στον δικό μου όπου θα του πω λεπτομερέστατα το προγράμμα της και τη μου κάνει σε μερικά γεύματα.

Σήμερα την τάισα στο 3,5 με 4 ωρο και ήταν καλύτερα τα πράγματα, βέβαια τα γεύματα είναι 4 περίπου 180 ml

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι σε κάποια γεύματα (όχι πρωί-βράδυ) τρώει λίγο μετα πετάει το μπιμπερό σφίγγεται κοιτάει προς τα πίσω Σα να τεντώνεται μετα συνεχίζει το γάλα μετα ξεκινάει οι τα ίδια Κοκ μέχρι που πίνει ικανοποιητικά

Αυτό που κάνει τόξο το κορμί και βγάζει το μπιμπερό με ανυσηχει κάποιες στιγμές φοβάμαι για σιωπηλή παλινδρόμηση αλλά δεν είναι σίγουρη

Μπορει να είμαι υπερβολική :(((

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟ ίδιο περνάω και εγω. Πρόσεξε όντως την παλλινδρομηση. Παίρνουμε ήδη χάπι και προσπαθώ να την παλλέψω.

Μου δώσανε ειδικό γάλα για αλλεργίες και δεν το πινει με τιποτα. Το φαγητό πλέον είναι μαρτύριο και το κακό είναι ότι δεν βλέπω βελτίωση ιδιαιτερη. Να πας σε παιδογαστρεντερολογο το παιδι να το δει.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Για μένα καμια μάνα δεν είναι υπερβολική. Είμαστε οι προστάτες και οι συνήγοροι τους!

Μπορεί να είναι παλινδρόμηση, αλλεργία, κολικοι ...Μπορεί απλά να περάσει ξαφνικά .

Εμένα ο δεύτερος γιος μου είναι 6 μηνών( διορθωμένη ηλικια) από την αρχή τόσο κακοφαγο που δεν φαντάζεσαι. Οχτώ ώρες την ημέρα κρατούσε το τάισμα. Ξεκινήσαμε στερεές και με το κουτάλι όλα τέλεια. Παθαίνει κολίτιδα το Πάσχα και επειδή στην αρχή φοβήθηκαν για αλλεργία μέχρι να βγουν οι καλλιέργειες δίναμε υποαλλεργικα γάλατα κσι κρέμες. ...χάλια! !!να κλαίει και να χτυπιέται. Μόλις δώσαμε ξανά τα κλασσικά 200 ml γαλα 3 φορες/μέρα +στερεές.

Μια βδομάδα υπέροχη. ..Τώρα άρχισε πάλι να μου κάνει νούμερα. Δεν ξέρω αν έχετε μεγαλύτερο παιδάκι αλλά θα πολλές φορές έχουν αλλαγές στη διατροφή τους.

Είναι ο καιρός, τα δόντια, ιωσουλες, άλμα ανάπτυξης κτλ κτλ.

Πάντα θέλει ψυχραιμία! Και να ψάχνετε καλά τους γιατρούς. Να ακούτε το ένστικτό σας .

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστω για το ενδιαφέρον σας!!

Σήμερα έχω γιατρό και θα τα περιγράψω όλα!!

Κάπως καλύτερα είναι σήμερα νομίζω

Δε φαίνεται Ν πονάει πάντως

Φοβάμαι εμένα την μπέρδεψα με τα διαφορετικά μπιμπερό και είπα έδρες τις μέρες να τη ταΐζω μόνο με ένα συγκεκριμένο που της αρέσει και εχει πολύ σωστή ροή.

Θα σας ενημερώσω :)

Να χαίρεστε τα παιδάκια σας :)))

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...