Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δωρααααααααααα εχεις δοκιμασει κολπακια για το γαλα ? Δεν ειναι καλο να το κοψει απο τοσο μικρος... γενικα δεν στενοχωριεμαι για το τι τρωει και τι οχι το παιδι, αλλα το γαλα ειναι κριμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ανοιγω παλι το θεμα μηπως και μπορει κανεις να με βοηθησει.

 

Ο μικρος μου ενω ετρωγε με πολυ ορεξη, εδω και 2 εβδομαδες δεν θελει γαλα και ας περασουν 5-6 ωρες. Τρωει λιγο, μπορει και 50ml την φορα αλλα μερικες φορες μπορει να πιει και 250 μονορουφι. Δεν ενδιαφερεται καθολου φια το γαλα του και δυσανασχετει αμα τον πιεσεις με το μπιμπερο.

 

Η γιατρος ειδε οτι ανεβαινουν τα δοντια στα ουλα, εχει σαλια, δαγκωνει σαν τρελο και ολα τα σχετικα συμπτωματα. Απο την αλλη δεν ειναι λιγο νωρις για δοντια ? Δεν θεωρει οτι υπαρχει λογος ανησυχιας και οτι δεν ειναι ουτε οσοφαγητιδα, ουτε ουρολοιμωξη. Μου ειπε να προσπαθω να του δινω ανα 3 ωρες και οσο πιει.

 

Δεν ξερω τι να κανω. Ειναι τοσο κουραστικο να τον κυνηγας για καθε γευμα του και μετα να το αφηνει στα 50, 70, 100ml.

 

Την τελευταια εβδομαδα πηρε 120 γραμμαρια αλλα αυτον τον μηνα συνολο πηρε 350 μονο.

 

Εχετε καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας. Νέα μαμά κι εγώ. Ο μικρούλης μου γεννήθηκε πριν 3 μήνες 2440 και σε ένα μήνα πήρε 1.300 με θηλασμό και συμπληρωμα frisolac. Λίγο πριν το πασχα σταματησε να κανει κακακια και μου είπε ο γιατρος στο συμπληρωμα να βαζω μιση δοση frisolac και μισή δόση frisolac comfort. Ολα καλα λοιπον, και κακακια εκανε και αυξησε και την ποσοτητα (πιο πολυ ωρα στηθος και 120 ml ξενο σε καθε γευμα). Εδω και 4-5 μερες ομως δε πινει πολυ απο το στηθος και απο το ξενο πινει με το ζορι 50ml. αλλες φορες μπορει να πιει 120 ξενο και στηθος κι αλλες 50ml ξενο και να μη θελει αλλο. γενικως εχει ελαττωσει το φαι του και απο αυτα που διαβασα εδω περι παλινδρομησης κτλ εχω φρικαρει. νομιζα η πως περναει τη φαση του, η πως τον επιασε η ζεστη. ο γιατρος πριν μια βδομαδα που του εκανα εμβολιο μου ειπε πως ειναι ικανοποιμενος με τη μεχρι τωρα πορεια του. ειμαστε 5 κιλα και 3,5 μηνων. απλα εχω ανχωθει επειδη εκει που παιρναμε 300 γραμμαρια τη βδομαδα τωρα εδω και δυο εβδομαδες παιρνουμε 60. ποια η γνωμη σας? μηπως πρεπει να προσεξω κατι τωρα που ειναι ακομα αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Μικρούλη καλως ήρθες και να σου ζήσει το μικράκι σου!!Είναι φυσιολογικό να μην συνεχίσει το παιδί να παίρνει βάρος με τόσο μεγάλους ρυθμούς!Εαν συνέχιζε να παίρνει 1200 γρ το μήνα που θα έφτανε;Σημασία έχει πως στο σύνολο είναι καλός!ίσως περνάει κάποιο άλμα ανάπτυξης;πότε ακριβώς γεννήθηκε;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια και εγω σε απογνωση..η μικρη μου εδω και 2 μερες κλαιει σπαραχτικα οταν την πλησιαζει το μπουκαλι με το γαλα και δε το βαζει καν στο στομα της..γαλα πινει 2 φορες την ημερα και αντε και κανενα μεσημερακι...πλεον δε το πινει ουτε το μεσημερι ουτε το βραδυ..πινει μονο το πρωι και εκεινο επειδη κοιμαται και την ταιζω..τι εχει παθει?δεν της αρεσει το γαλα?ετσι ξαφνικα?ολα τα υπολοιπα φαγητα της τα τρωει κανονικα..

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν τρωει πολυ.Δηλαδή τρωει 150-200ml ανα γευμα.!

 

βρε κουκλα μου, αυτο δεν το πινει ουτε η δικια μου, που ειναι 8μιση μηνων!!!!

 

3 μηνων και πινει 200αρι??????:shock::shock::shock:

 

δεν αναβεις λαμπαδα????

 

 

ποτε της η δικια μου δεν ηπιε πολυ γαλα...

υπηρξαν και φασεις που δεν επινε ουτε 120, και αλλες που επινε το 150αρι της ευκολα...

 

ασε που εκει που σημερα μπορει να πιει πολυ, αυριο λιγοτερο...

να παρακαλας παντως, να συνεχισει να σου πινει τοσο και μετα την εισαγωγη των στερεων τροφων, γιατι εμενα οταν βαλαμε και το κρεας, σχεδον εκοψε εντελως το γαλα..

 

μονο στον υπνο της τωρα πια (κρυφα δηλαδη... μην το καταλαβει:lol::lol: ) ενα 150αρι και τα ξημερωματα αλλο ενα 100αρι...

Link to comment
Share on other sites

επαναφέρω το θέμα και εγώ... εμείς είμαστε 17 μηνών και εδώ και 15 ημέρες δεν τρώει τίποτα. πριν 2 μήνες είχε κόψει τελείως το γάλα το οποίο τώρα πίνει με ευχαρίστηση αλλά μην φανταστείτε ποσότητες τρελές πρωί και βράδυ περίπου 350ml. δεκατιανά και μεσημεριανό από 5 κουταλιές έως τίποτα....

βγάζει δόντια βέβαια κυνόδοντα και τραπεζίτη μαζί. σύνολικά έχει βγάλει 8+8. ξέρετε δαγνώνει μετα μανίας και τρέχουν σάλια.

η ψυχούλα μου όμως τρέμει για καμια ουρολοίμωξη... όχι τιποτα άλλο είναι και πολύ δύσκολος και στην αντιβίωση τις κάνει όλες εμετό...

τι να κάνω βρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον πινει γαλα δεν νομιζω να ειναι ουρολοιμωξη. Το πρωτο που κοβουν ειναι το γαλα.

Φυσικα αν θες να ηρεμισεις κανε μια καλλιεργια, δεν ειναι τιποτα.

Οσο για το τι να κανεις, υπομονη να κανεις. Τα κανουν αυτα τα μωρα. Η δικια μου να δεις τι μου εχει κανει κατα καιρους. Οταν λεμε "εκοβε' το φαι, μιλαμε κυριολεκτικα και μιλαμε για μερες ολοκληρες.

Θα επανελθει. Εχε υποψην οτι η αλλαγη της θερμοκρασιας τα επηρεαζει πολυ στο θεμα του φαγητου. Σιγα σιγα θα συνηθισει και θα επανελθει. Δοκιμαζε να του δινεις φαγητο αρκετες φορες μες στη μερα. απο λιγο καθε φορα. Εστω και 2-3 κουταλιες. Και δεν ξερω μηπως αφου πινει το γαλα, να το εκμεταλλευτεις οσο δεν τρωει, να του δινεις λιγο γαλατακι και κατα τη διαρκεια της μερας. (πριν το μεσημεριανο υπνο ας πουμε...)

 

Κουραγιο... Ολες τα περασαμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφοσον πινει γαλα δεν νομιζω να ειναι ουρολοιμωξη. Το πρωτο που κοβουν ειναι το γαλα.

.

 

 

ωπα!!!:shock:

 

τι σχεση εχει το γαλα με την ουρολοιμωξη??

 

η δικια μου, εδω και καιρο δε γουσταρει καθολου το γαλα... της δινω μονο οταν κοιμαται, μισοξυπνια θα πιει γυρω στα 150...

 

τρωει ομως γιαουρτακι...

 

αλλα, τωρα κολλησα, με την ουρολοιμωξη....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός που είναι 5 μηνών θηλάζει ακόμα, αλλα επειδη σιγα σιγα πρέπει να σταματήσουμε προσπαθώ να του δώσω γάλα σκόνη & δεν το παίρνει με τίποτα! Έχω αλλάξει 4 γάλατα αλλα δεν θέλει κανένα. Τον άφησα νηστικό, άλλαξα μπιμπερόν, τον τάισα κοιμισμένο, επιστράτευσα τον άντρα μου & τη μαμά μου μήπως & το δεχτεί απο αυτούς, αλλά τζίφος! Καμια άλλη ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

ωπα!!!:shock:

 

τι σχεση εχει το γαλα με την ουρολοιμωξη??

 

η δικια μου, εδω και καιρο δε γουσταρει καθολου το γαλα... της δινω μονο οταν κοιμαται, μισοξυπνια θα πιει γυρω στα 150...

 

τρωει ομως γιαουρτακι...

 

αλλα, τωρα κολλησα, με την ουρολοιμωξη....

 

Βρε φυστίκι αφού ποτέ δεν έπινε πολύ γάλα τι ανησυχείς? Να σου πω τι έκανε η δικιά μου την Πέμπτη? Το απόγευμα είχε φάει λίγα κουταλάκια γιαούρτι και το βράδυ δεν ήπιε σταγόνα γάλα! Μέχρι τις 5 το πρωί που ξύπνησε και ήπιε μόνο 120γρ ήταν νηστική. Εκείνη την ημέρα της είχαμε κάνει εξετάσεις και μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα τα είχα δει όλα. Νόμιζα πως σίγουρα κάτι θα έδειχναν. Τελικά είναι μια χαρά, όλες οι εξετάσεις καθαρές και έτσι ηρέμησα και δεν θα ασχοληθώ άλλο με το φαγητό της.

Μην ξεχνάς ότι η ζέστη σε συνδιασμό με τον ερχομό των δοντιών(εμάς βέβαια έχουν χάσει τον δρομο και ακόμα άφαντα είναι) είναι δύο πολύ σοβαροί λόγοι που τα κανουν να κόβουν το φαγητό ;) Μην πηγαίνει το μυαλό σου στο κακό!

 

novpal δεν έχω ανάλογη εμπειρία, αλλά πιστεύω ότι θα το δεχτεί σιγά σιγά. Εκτός από την αλλαγή μάρκας και μπιμπερό δοκίμασε και διακυμάνσεις στη θερμοκρασία που δίνεις το γάλα. Άλλα παιδάκια το θέλουν πολύ ζεστό, άλλα σχεδόν κρύο.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κυρίες, κύριοι, για άλλη μια φορά βοήθεια, γιατί μ΄εχει πιάσει πανικός.

 

Η μπέμπα μου είναι 3,5 μηνών.Την περασμένη Τετλαρτη κάναμε τρία εμβόλια.Το ένα προαιρετικό, νομίζω rotateg λέγεται-ήταν πόσιμο.Μετά το εμβόλιο ήρθαμε στη μαμά μου για λίγες μέρες και το μωρό ήταν μια χαρά, αν εξαιρέσουμε ότι τα βράδια μέσα στον ύπνο του έβγαζε πολύ αέρα.

 

Προχθές ένα παιδάκι από την γειτονιά ήρθε και χτύπησε με δύναμη την μπέμπα στην κοιλιά.Εκείνη την ώρα έκλαψε, αλλά μετά ηρέμησε και ακολούθησε κανονικά το προγραμμά της ύπνο,φαγητό κλπ.Από χθες όμως το μωρό άρχισε να τρώει με το ζόρι και σήμερα δεν τρώει σχεδόν καθόλου και όταν την θηλάσω γκρινιάζει, μαζεύει τα πόδια της και αρνείται να φάει.Με τα χίλια ζόρια της έδωσα πριν λίγο 25 μλ κίντερτε και τώρα κοιμήθηκε.Ανησυχώ πάρα πολύ, γιατί είναι η πρώτη φορά που κάνει κάτι τέτοιο.Φοβάμαι μήπως έπαθε τίποτα.

 

Να σημειώσω ότι βάζει συνεχώς τα χέρια στο στόμα και η γιατρός μας είπε ότι άρχισαν να εμφανίζονται οι πρώτοι πυρήνες των δοντιών.

 

Δεν ξερω τι να κάνω.Η γιατρός μας έχει άδεια και κλειστό το κινητό.Έχω πανικοβληθεί.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα¨)εγω εχω ενα μικρουλη 3 μιση μηνων ο οποιος η αληθεια ειναι ποτε δεν ηταν του φαγητου αλλ τισ τελευταιες μερες απο τα 120 ml (μεσος ορος) πεσαμε στα 90 ml με το ζορι.Ο παιδιατρος μας αλλαξε το γαλα απο Nan 1 σε Guigoz 1 αλλα τιποτα.Χτυπιεται και δεν θελει με τιποτα να φαει..¨(Ουρολοιμωξη δεν εχει..Καμια ιδεα??Ειναι προωρος και στεναχωριεμαι πολυ..¨(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά νομίζω ότι η ζέστη πρέπει να παίζει κάποιο ρόλο γιατί και ο Βένος ενώ έτρωγε μέχρι πριν από 2 εβδομάδες 4 γεύματα των 210 και 1 των 180 τώρα αρκείται σε 4 των 210. Βέβαια είναι αρκετά για την ηλικία του αλλά αν και φαγανό παιδί μείωσε την ποσότητά του.

Sofia01 αν δοκίμαζες να του δίνεις πιο συχνά γεύματα και ας είναι μικρή η ποσότητα; και αν δοκίμαζες να είναι λίγο πιο ζεστό ή πιο κρύο; Κακά του κάνει κανονικά; γιατί πολλές φορές αν δεν έχουν κάνει κακά τους ζορίζονται.

an1cEUC0g001310MzA1OTAzZHw5MDIyOTVkYXxvIFZlbm9zIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα τόσο τρώει. Του φτιάχνω 120 αφήνει τα 40 και τρώει 6 γεύματα την ημέρα. Εχουν και αυτά σκαμπανεβάσματα, τα πονάκια, η ζέστη, το γάλα δε νομίζω πως φταίει, εγώ 5 άλλαξα, λόγω κολικών, ούτε οι κολικοί σταμάτησαν ούτε έφαγε περισσότερο..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Κυρίες, κύριοι, για άλλη μια φορά βοήθεια, γιατί μ΄εχει πιάσει πανικός.

 

Η μπέμπα μου είναι 3,5 μηνών.Την περασμένη Τετλαρτη κάναμε τρία εμβόλια.Το ένα προαιρετικό, νομίζω rotateg λέγεται-ήταν πόσιμο.Μετά το εμβόλιο ήρθαμε στη μαμά μου για λίγες μέρες και το μωρό ήταν μια χαρά, αν εξαιρέσουμε ότι τα βράδια μέσα στον ύπνο του έβγαζε πολύ αέρα.

 

Προχθές ένα παιδάκι από την γειτονιά ήρθε και χτύπησε με δύναμη την μπέμπα στην κοιλιά.Εκείνη την ώρα έκλαψε, αλλά μετά ηρέμησε και ακολούθησε κανονικά το προγραμμά της ύπνο,φαγητό κλπ.Από χθες όμως το μωρό άρχισε να τρώει με το ζόρι και σήμερα δεν τρώει σχεδόν καθόλου και όταν την θηλάσω γκρινιάζει, μαζεύει τα πόδια της και αρνείται να φάει.Με τα χίλια ζόρια της έδωσα πριν λίγο 25 μλ κίντερτε και τώρα κοιμήθηκε.Ανησυχώ πάρα πολύ, γιατί είναι η πρώτη φορά που κάνει κάτι τέτοιο.Φοβάμαι μήπως έπαθε τίποτα.

 

Να σημειώσω ότι βάζει συνεχώς τα χέρια στο στόμα και η γιατρός μας είπε ότι άρχισαν να εμφανίζονται οι πρώτοι πυρήνες των δοντιών.

 

Δεν ξερω τι να κάνω.Η γιατρός μας έχει άδεια και κλειστό το κινητό.Έχω πανικοβληθεί.

Τα δόντια πολύ συχνά ευθύνονται για παροδική ανορεξία.

Το ίδιο και τα εμβόλια.

Αφού θηλάζεις, καλύτερα να αποφύγεις να δίνεις κιντερτε κλπ,δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα. Προσπάθησε να θηλάσεις όταν το μωρό είναι ήρεμο ή μισοκοιμισμένο.

Πάντως αν ανησυχείς για το χτύπημα στην κοιλιά καλύτερα να το δει κάποιος το παιδί...

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια καλησπερα, δεν ξερω αν ειναι το σωστο μεροσ για να γραψω.

το κοριτσακι μου ειναι 4 μηνων και με το ζορι πινουμε 700ml

καλα γραφω εδω ή πρεπει να παω σε αλλη σελιδα?

μπερδευτηκα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια σας παρακαλώ τη βοηθεια σας ...

 

εχω εναν μπεμπακο περίπου 4 μηνών που γεννηθηκε λιγακι προωρα 35 εβδομαδα ειναι πολύ φαγανος ετρωγε μεχρι προτεινος 240-300ml και παρόλο που γεννηθηκε 2kg αυτη τη στιγμή εχει φτασει τα 7 kg

πριν μια εβδομαδα περασαμε ιωση αλλα ηπια μεχρι 37.8 ανέβασε το ξεπέρασε μεσα σε μια μέρα τον πυρετο αλλα επειδη του έκανε λαρυγγιτιδα η γιατρος μου ειπε προχτες να του δώσω κορτιζόνη για το βήχα και όντως του πέρασε , πριν 3 μερες καναμε και το prevenar. Απο την ίωση και μετα το παιδι εγινε δυσκοιλιο μέσα σε μία εβδομάδα εχει κάνει κακα 2 φορες μόνο. Απο χτες (δευτερη μερα χωρίς κακά) δεν τρώει σχεδόν τίποτα με το ζόρι 100 ml και όλη την εβδομάδα έχει πάρει 70 gr ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ !!!!! εχτες όλη την ημέρα έφαγε 520 ml !!

ορεξη για παιχνιδι έχει, την πιπίλα του την τρώει με μανία λες και πεινάει μόλις πάω να του βάλω όμως το μπιμπερό τρελλαίνεται!!

Link to comment
Share on other sites

4 μηνών και 7 κιλά, μια χαρά τον βρίσκω τον μπεμπούλη σου!! Ξέρεις τι; Εμάς σ'αυτόν τον μήνα ξεκίνησαν οι πρώτες φαγούρες στα ούλα. Δε βγάλαν δοντάκια από τόσο νωρίς, αλλά ξεκινήσαν να τις τρώνε τα ούλα, και θυμάμαι ότι και οι δύο μου κάνανε πολλά τέτοια κόλπα με το φαγητό και διάφορα με τις κενώσεις τους. Πάντως, αν δεις οτι συνεχίζει, συζήτησέ το με την παιδίατρό σου, μήπως και χρειάζεται να αλλάξεις γάλα ή κάτι τέτοιο.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

tarshou μου σε ευχαριστώ για την απάντηση πιστευα οτι κανενας δεν με ακουγε :(

το άλλαξα το γάλα χτες και αποσημερα κιολας ειδα διαφορά στις κενώσεις ενεργηθηκε κανονικά πρωί πρωι

πως μπορω να καταλάβω αν τρεχει κάτι με τα ούλα ?

η παιδιατρος μου ειπε οτι επειδη μεγαλωσε απότομα λογικό ειναι τώρα να ρίχνει ρυθμούς, αλλα να τρωει τόσο λίγο ξαφνικά ???? μου είπε να μην τον πιέζω πάντως

αντε να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα μωρά κάνουν τέτοια περίεργα με το φαγητό τους. Εμένα πρώτη φορά μου το κάνανε και οι δύο ταυτόχρονα και νόμιζα ότι είχαν κάτι σοβαρό και μεταδοτικό, για να ρίχνουν ρυθμούς ταυτόχρονα. Τελικά δεν ήταν τίποτα απολύτως. Εκεί που τώρα σου τρώει λιγότερο, μπορεί ξαφνικά να θέλει ένα ολόκληρο μπιμπερό για να χορτάσει.

 

Με τα ούλα, γενικά θα δεις το παιδάκι να βάζει τα χεράκια του στο στόμα και να τα τρίβει, ή να θέλει να μασήσει ό,τιδήποτε βάζει στο στοματάκι, να βγάζει σαλάκια. Πολλές φορές οι ανωμαλίες στις κενώσεις δηλώνουν ούλα/δοντάκια, ακόμα και η άρνηση να φάει. Παρατήρησέ τον και συζήτα το με τον παιδίατρό σου. Πάντως, αφού μου λες ότι άλλαξες γάλα και ήδη υπάρχει διαφορά, δε θα είναι κάτι.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια!

Ο μπέμπης μου είναι 44 ημερών και σε κάθε γεύμα του τον θηλάζω και μετά πίνει συμπλήρωμα. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ μετά το στήθος έπινε 90 ή 120 ml, τώρα με το ζόρι πίνει 30 με 40.

Να σημειώσω ότι επειδή ενεργείται κάθε 3 μέρες κι αυτό με υπόθετο (ευτυχώς ο οργανισμός του το πετάει μαζί με τα κακά του όταν του το βάζουμε) άλλαξα ήδη το γάλα. Από Frisolac 1 πήρα Aptamil 1, αλλά πάλι τίποτα.

Κοντεύω να τρελαθώ. Σας παρακαλώ αν ξέρετε κάτι, βοηθήστε με!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα, μήπως το μωρό δεν θέλει τη σκόνη? Στο λέω γιατί & ο μικρός μας δεν την έπινε με τίποτα & καλύτερα δηλαδή γιατί τελικά το δικό μου γάλα μια χαρά του έφτανε -αφού έπαιρνε βάρος κανονικά-. Μήπως δεν θέλει το συμπλήρωμα επειδή του φτάνει το δικό σου? Γιατί του δίνεις συμπλήρωμα? Νομίζω οτι αυτό μειώνει την ποσότητα του δικού σου γάλακτος. Τεσπα, αν δεν μπορεί να σε βοηθήσει ο παιδίατρός σου, δοκίμασε να τηλεφωνήσεις στο μαιευτήριο Έλενα Βενιζέλου. Έχει τμήμα μητρικού θηλασμού & εμένα με βοήθησαν πολύ -ακόμα & απο το τηλέφωνο-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...