Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γιατί το ότι είναι δύσκολη φάση από που προκύπτει?

Εμένα την έβγαλε μόνη της στα 2,5. Τη νυχτερινή επίσης είπε μόνη της ότι θα την κόψει και την έκοψε, μετά από ένα χρόνο. Δεν χρειάζεται ειδική αγωγή. Τα παιδιά κάνουν ότι και οι ενήλικες. Απλώς το κάθε παιδί θέλει το χρόνο του. Προσωπικά ούτε την κατέκρινα ούτε και την επιβράβευσα. Απλά πράγματα.:D

 

κι εγώ αν δεν είχα κάνει 2ο παιδί θα έλεγα τα ίδια με σένα, αφού ο γιος μου στα 2.5 έκοψε μόνος του την πάνα, χωρίς εγώ να κάνω κάτι ιδιαίτερο.

 

η κόρη μου όμως δεν ακολουθεί το ίδιο μοτίβο. δεν δείχνει καμμία διάθεση να κόψει την πάνα, ενώ σε όλα τα άλλα είναι πολύ πιό ανεξάρτητη από το γιο μου. οπότε η εμπειρία του ενός παιδιού, είναι διαφορετική από το άλλο.

 

πάντως, από τον παιδικό, μου είπαν ότι την Άνοιξη θα κόψουμε την πάνα με συντονισμένες προσπάθειες. εξάλλου στα 2.5-3 τα παιδιά έχουν πλήρη έλεγχο των σφιγκτήρων τους και είναι μόνο ψυχολογικό το όλο θέμα, όχι σωματικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Daphne-, ρώταγα την abc education από που προκύπτει ότι το παιδί πρέπει να έχει βγάλει τις πάνες το αργότερο 3,5 ετών όπως λεει και με ποια ιδιότητα το λεει αυτό ακριβώς...

Και αυτό γιατί η κόρη μου σε αυτή την ηλικία δεν έχει βγάλει πάνες και δείχνει ιδιαίτερη άρνηση να το κάνει, ενώ έχει έλεγχο των σφικτήρων εδώ και πάρα πολύ καιρό. Έχω ρωτήσει όλες τις σχετικές ειδικότητες και ξέρετε τι μου λένε όλοι; Οκ, έχει καθυστερήσει σε σχέση με τον μέσο όρο, αλλά γιατί αγχώνεστε τόσο πολύ; Οπότε δεν νομίζω ότι παίζει κανένα τέτοιο όριο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή ekavi- οπως έγραψα ακριβώς κάτω απο το αρχικό άρθρο το μετέφερα απο τον οδηγό γονέα της Εταιρίας Κατά της Κακοποίηση του Παιδιού που μου έδωσε μια συνάδελφος κοινωνική λειτουργός και απλα συμφωνεί και με την εμπειρία μου ως νηπιαγωγός, που έχω δουλέψει σε τάξη δημόσιου σχολείου και ιδωτικού, όπως και την εμπειρία συναδέλφων μου και φίλων γονέων. Δεν είμαι ειδική όπως ένας ψυχολόγος φυσικά! Αφού όμως συμβουλευτήκατε ειδικό τοτε εννοείται οτι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείτε για το μικρουλάκι σας!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή ekavi- οπως έγραψα ακριβώς κάτω απο το αρχικό άρθρο το μετέφερα απο τον οδηγό γονέα της Εταιρίας Κατά της Κακοποίηση του Παιδιού που μου έδωσε μια συνάδελφος κοινωνική λειτουργός και απλα συμφωνεί και με την εμπειρία μου ως νηπιαγωγός, που έχω δουλέψει σε τάξη δημόσιου σχολείου και ιδωτικού, όπως και την εμπειρία συναδέλφων μου και φίλων γονέων. Δεν είμαι ειδική όπως ένας ψυχολόγος φυσικά! Αφού όμως συμβουλευτήκατε ειδικό τοτε εννοείται οτι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείτε για το μικρουλάκι σας!

 

 

OK, ευχαριστώ για το link!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άλλη ερώτηση κορίτσια

Ο μικρούλης μου είναι 26 μηνών. Εδώ και λίγο καιρό δείχνει ενδιαφέρον για την τουαλέτα μας. Δηλαδή θέλει να κατεβάζει το παντελόνι του και να κάθεται στο καπάκι της λεκάνης (για λόγους υγιεινής το έχουμε πάντα κλειστό) και μετά από λίγο να τραβάει το καζανάκι.

Πήραμε γιογιο και κάθισμα που μπαίνει στην λεκάνη σε περίπτωση που δεν θέλει το γιογιο.

Μέσα στη μέρα κάποιες στιγμές κατεβάζει το παντελόνι του και λέει τσίσα. Του βγάζω την πάνα και τον βάζω στο γιογιο αλλά τίποτα. Μετά σηκώνεται και πάει μόνος του στη λεκάνη, αλλά δεν θέλει να καθίσει στο καθισματάκι του, θέλει να καθίσει πάνω στο καπάκι της λεκάνης και να τραβάει το καζανάκι. Δεν έχω καταλάβει αν όντως μας προειδοποιεί ότι θα κάνει τσίσα και θα μπορούσαμε να αρχίσουμε τη διαδικασία εκμάθησης (κάτι που είχαμε προγραμματίσει για την άνοιξη προς καλοκαίρι) ή αν απλα το έχει δει σαν παιχνίδι. Σ'αυτή τη περίπτωση (που το έχει δει σαν παιχνίδι), πώς το χειριζόμαστε αρχικά για να τον βοηθήσουμε να μάθει; Δηλαδή λειτουργούμε κάπως σαν το βοσκό και τα πρόβατα. Δεν ξέρουμε αν το εννοεί ή απλά παίζει. Και φυσικά δεν γίνεται να τρέχει με τα βρακιά κατεβασμένα γιατί θα φάει τα μούτρα του καμια ώρα (αν και είναι πολύ γλυκούλης).

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

. Για τη μανουλίτσα που ρώτησε για το εσώρουχο φυσικά και πάντα εσώρουχο στα παιδά. ΠΟΤΕ χωρις εσώρουχο και κατευθείαν παντελόνι..!:D

 

Η ερώτηση δεν ήταν να φοράμε ή όχι εσώρουχο γενικά :lol:(αυτό εννοείται) αλλά συγκεκριμένα σε παιδί που μπερδεύεται όταν το φορά ...γι' αυτό είχα κ τον προβληματισμό. Είδαμε ότι αυτό έφταιγε. Οπότε αποφασίσαμε να μην φοράει για όσο προσπαθεί να μάθει. (τα ρούχα είναι πάντα σιδερωμένα κ βαμβακερά τουλάχιστον) Υπάρχει κάποια άλλη λύση που δεν έχω σκεφτεί;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

 

έχει κάποιο πρόβλημα ο υπολ μου μάλλον κ δεν μπορώ να το διαβάσω δυστυχώς..αν υπάρχει κάτι σχετικό και μικρό σε έκταση ας το παραθέσει όποιος μπορεί, θα με βοηθούσε πολύ.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Άλλη ερώτηση κορίτσια

Ο μικρούλης μου είναι 26 μηνών. Εδώ και λίγο καιρό δείχνει ενδιαφέρον για την τουαλέτα μας. Δηλαδή θέλει να κατεβάζει το παντελόνι του και να κάθεται στο καπάκι της λεκάνης (για λόγους υγιεινής το έχουμε πάντα κλειστό) και μετά από λίγο να τραβάει το καζανάκι.

Πήραμε γιογιο και κάθισμα που μπαίνει στην λεκάνη σε περίπτωση που δεν θέλει το γιογιο.

Μέσα στη μέρα κάποιες στιγμές κατεβάζει το παντελόνι του και λέει τσίσα. Του βγάζω την πάνα και τον βάζω στο γιογιο αλλά τίποτα. Μετά σηκώνεται και πάει μόνος του στη λεκάνη, αλλά δεν θέλει να καθίσει στο καθισματάκι του, θέλει να καθίσει πάνω στο καπάκι της λεκάνης και να τραβάει το καζανάκι. Δεν έχω καταλάβει αν όντως μας προειδοποιεί ότι θα κάνει τσίσα και θα μπορούσαμε να αρχίσουμε τη διαδικασία εκμάθησης (κάτι που είχαμε προγραμματίσει για την άνοιξη προς καλοκαίρι) ή αν απλα το έχει δει σαν παιχνίδι. Σ'αυτή τη περίπτωση (που το έχει δει σαν παιχνίδι), πώς το χειριζόμαστε αρχικά για να τον βοηθήσουμε να μάθει; Δηλαδή λειτουργούμε κάπως σαν το βοσκό και τα πρόβατα. Δεν ξέρουμε αν το εννοεί ή απλά παίζει. Και φυσικά δεν γίνεται να τρέχει με τα βρακιά κατεβασμένα γιατί θα φάει τα μούτρα του καμια ώρα (αν και είναι πολύ γλυκούλης).

 

Χαζή ερώτηση (και συγγνώμη, αλλά δεν κατανόησα καλά): έχει καταλάβει το παιδί τι κάνετε στη λεκάνη εσείς? εννοώ, έχει δει εσένα ή τον άντρα σου να χρησιμοποιείτε κανονικά τη λεκάνη, ή η μόνη του προσλαμβάνουσα είναι το καζανάκι που λειτουργεί με τη λεκάνη σκεπασμένη?

επίσης δεν χρειάζεται το παιδί να τρέχει με τα βρακιά κατεβασμένα, μέσα στο σπίτι άσε τον μόνο με το βρακάκι (όχι πάνα) ή το πολύ με μια φόρμα που ανεβοκατεβαίνει εύκολα, ώστε και γρήγορα να μπορεί να ανταποκριθεί στο κάλεσμα της φύσης, και εσύ να δεις αν τελικά είναι έτοιμο το παιδί για τη μετάβαση ή απλώς του αρέσει το παιχνίδι με το καζανάκι.

Αν δεις ότι τα ατυχήματα ξεπερνούν κατά πολύ τις επιτυχίες, μην το κάνεις θέμα, γύρνα τον στην πάνα και σε δυο μήνες ξαναπροσπαθείς.

Αυτά για την μέρα. Για τη νύχτα είναι άλλη η διαδικασία, οπότε το ξεχνάς σίγουρα προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Μας έχει δεί, του έχω κάνει και αναλυτική περιγραφή την ώρα εκείνη. Τώρα κατέβάζουμε το παντελονάκι μας, μετά καθόμαστε, κάνουμε τσίσα (φσσσσσ) κλπ κλπ...

Βέβαια, εγώ κάθομαι στο καπάκι της λεκάνης όταν τον κάνω μπάνιο. Ίσως απο κεί να το έχει πάρει ως παιχνίδι.

Δεν μπορώ να τον έχω γυμνούλη αυτή την εποχή γιατί στο σπίτι έχει λίγο κρύο. Δεν έχω τολμήσει ακόμα να του βγάλω τελείως την πάνα και να του βάλω βρακάκι. Ένας άλλος τρόπος βέβαια θα ήταν αυτό που μου είπε μια φίλη μου, να πάρω πάνες βρακάκι.

Δεν νομίζω πάντως ότι είναι έτοιμος. Σπανίως μας προειδοποιεί κι όταν το λέει δεν κάνει τίποτα ή (υπάρχει κι αυτή η περίπτωση) προλαβαίνει να τα κάνει στην πάνα, μέχρι να δει το γιογιο. Αυτό το σκέφτηκα μόλις. Όπως και να έχει, ερώτησή μου είναι αν θα πρέπει να καλλιεργήσουμε το θέμα "παιχνίδι" και να το μετατρέψουμε σε εκπαίδευση ή όχι ακόμα. Γιατί έχω την εντύπωση ότι είναι ένα αρκετά σοβαρό βήμα στην ανάπτυξη του, και φοβάμαι μήπως λάβει κανένα λάθος μήνυμα όσο γίνεται ως παιχνίδι. Δεν ξέρω αν είμαι πιο σαφής τώρα;

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ μάλλον ήμουν πολύ τυχερή την έκοψε σε μια εβδομάδα. Πώς? Της έβαλα κατεύθειαν βρακάκι. Κατουρήθηκε δύο φορές πάνω της και την άφησα για λίγο βρεγμένη οπότε την ενοχλούσε. Αυτό ήταν μετά ζητούσε μόνη της τουαλέτα και όχι μόνο τη μέρα αλλά και τη νύχτα! Μαγικό ε?

 

Καλό κουράγιο! :)

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

2 και κατι ηταν θυμαμαι. Αλλα το πιο σημαντικο πιστευω ειναι πως δεν την μαλωσα ποτε οταν τα εκανε πανω της. Οταν το μαλωνεις εχεις αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που θελεις. Βεβαια στις αρχες οταν την ξεκινησα την πηγαινα καθε μιση ωρα στην τουαλετα για να καταλαβει ποτε θελει και ποτε οχι. Θελει υπομονη και οχι νευρα! Βεβαια τα αγορακια συνηθως θελουν περισσοτερο χρονο απο τα κοριτσακια για να κοψουν την πανα. Αλλα και το καθε παιδι ειναι διαφορετικο μην το ξεχναμε κι αυτο.

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον ήμουν πολύ τυχερή την έκοψε σε μια εβδομάδα. Πώς? Της έβαλα κατεύθειαν βρακάκι. Κατουρήθηκε δύο φορές πάνω της και την άφησα για λίγο βρεγμένη οπότε την ενοχλούσε. Αυτό ήταν μετά ζητούσε μόνη της τουαλέτα και όχι μόνο τη μέρα αλλά και τη νύχτα! Μαγικό ε?

 

Αυτό για την βραδινή πάνα μου έχει κάνει κ εμένα πολύ εντύπωση γιατί κ εγώ του την σταμάτησα βλέποντας ότι είναι στεγνή κάθε πρωί. Και να φανταστείς ότι πίνει κ γάλα μια φορά μέσα στη νύχτα κ πριν κοιμηθεί! Απ' την μια χαίρομαι απ΄την άλλη μου φαίνεται τόσο παράξενο που ανησύχησα κ λίγο. Υπάρχει κανόνας για το πόσες ώρες είναι φυσιολογικό να κρατιούνται; Και μέσα στην μέρα αντέχει πολύ. Εσένα ξυπνούσε κ ζητούσε και την νύχτα ή το πήγαινε σερί όλη νύχτα κ ζητούσε το πρωί;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Melina22 η κυστη για να γεμισει θελει 2 ωρες. το ποσες ωρες ειναι φυσιολογικο να κρατιουνται τι να σου πω, εχει να κανει με τις αντοχες του καθε παιδιου και την καταναλωση υγρων που κανουν. Εμενα τον πρωτο μηνα που εκοψε την πανα εβγαζε σερι ολη τη νυχτα και πηγαινε τουαλετα το πρωι. Μετα απο καιρο ξυπνουσε τη νυχτα για να παει τουαλετα. Τωρα ειναι στο σταδιο "παμε τουαλετα πριν τον υπνο για να κοιμηθουμε καλα" και μετα παλι το πρωι. Γενικως εμενα κρατιεται πολυ που καμια φορα ανησυχω κιολας να μη παθει τιποτα.

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιος μου ειναι 3 ετων...κοψαμε την πανα απο τον ιουνιο...εκτος απο τη νυχτα...αρνειται ωστοσο πεισματικα να κανει κακα στη λεκανη.ενω οταν θελει τσισα του παει μονος του στη λεκανη...για κακα ζηταει πανα, τα κανει και μετα μου λεει να τη βγαλω.Εχω δοκιμασει τα παντα αλλα αυτος δεν.Καποιες φορες τα καναμε στη λεκανη...καταχαρηκε που τα καταφερε...ειπα κι εγω επιτελους αλλα δεν...την επομενη μερα παλι στην πανα.Εχει συνηθισει και τα κανει με την πανα ορθιος και καθιστος δεν μπορει.Ωστοσο ο παιδιατρος προχθες μου συνεστησε να μιλησω με εναν παιδοψυχολογο.Οτι φαινεται να αντιδρα...εκβιαζει εμενα λεει με τον τροπο αυτο.Μου ηρθε λιγο ξαφνικο ομολογουμενως αλλα θα το δοκιμασω...αν ειναι να βοηθηθουμε ετσι.Εχει συμβουλευτει αλλη μανουλα παιδοψυχολογο για το θεμα αυτο κι αν ναι που καταληξατε?

Link to comment
Share on other sites

εμενα η δικια μου που ειναι 3,5 χρονων και μου φοραει πανα ακομα αλλα μονο για τα κακα??τσισα κανει στο γιογιο και δεν εχουμε προβλημα με την βραδινη πανα και ουτως ή αλλως δεν ειχαμε ποτε καθως δεν εχει βρεξει ποτε το κρεβατι της.τα εχω δοκιμασει ολα απο αδιαφορια μεχρι ιστοριουλες και παραμυθακια αλλα αρνειται πεισματικα.δεν ξερω τι αλλο να κανω!

 

εχτες και σημερα μου κανει και τα τσισα στην πανα.:(:( εχω τρελαθει και συνναμα στεναχωρεθει.δεν της λεω κατι κακο ουτε την μαλωνω ουτε την πιεζω.απλα κανουμε μια συζητηση επι του θεματος και εκεινη αμεσως να αλλαξει θεμα.λες και το κανει επιτηδες.μεχρι που της ειπα οτι με πηρε και η νεραιδα τηλ γιατι τς εχω παρει κατι γλυφυτζουρακια τελος παντων και της ειπα οτι τα αγορασε για σενα η νεραιδα και μου ειπε οτι αν κανεις τα κακακια και τα τσισακια στην λεκανη θα σου δωσει ενα...κλαμα και πανικος!γιατι ουτως ή αλλως της δινω κανα δυο την εβδομαδα.δεν ειναι παιδι που χαμπαριαζει ομως γενικοτερα.ειναι λες και μιλας σε 15χρονο και ας ειναι μονο 3,5.σε αγοραζει και σε πουλαει...δεν μπορω να την πιασω πουθενα.δεν ξερω αν κανω κατι λαθος...κουραστηκα ισως και να το καταλαβαινει αυτο...να το αφησω για λιγο καιρο λετε και να μην της δινω σημασια δηλαδη ας πουμε μου λεει εχτες και σημερα μαμα κακα και της βαζω την πανα αφου της ειχα πει πρωτα να κανει αν θελει μια προσπαθεια στην λεκανιτσα και αντι αυτου δεν εκανε κακα παρα μονο τσισα....πισωγυρισμα δηλαδη...δυο μερες δεν εχει δηλαδη χρησιμοποιησει το γιογιο της που ποτε εδω και καιρο δεν ειχα προβλημα με τσισα.οποτε τι κανω?οταν μου λεει πανα της την βαζω χωρις καμια αλλη συζητηση ή κανω κατι αλλο?ειναι το πρωτο μου και ειμαι full μπερδεμενη γιατι πραγματικα εχω δοκιμασει τα παντα και με καλο τροπο αλλα και με λιγο φωνη(ισως να της εχει μεινει τοτε που της φωναξα)....help:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

εχτες και σημερα μου κανει και τα τσισα στην πανα.:(:( εχω τρελαθει και συνναμα στεναχωρεθει.δεν της λεω κατι κακο ουτε την μαλωνω ουτε την πιεζω.απλα κανουμε μια συζητηση επι του θεματος και εκεινη αμεσως να αλλαξει θεμα.λες και το κανει επιτηδες.μεχρι που της ειπα οτι με πηρε και η νεραιδα τηλ γιατι τς εχω παρει κατι γλυφυτζουρακια τελος παντων και της ειπα οτι τα αγορασε για σενα η νεραιδα και μου ειπε οτι αν κανεις τα κακακια και τα τσισακια στην λεκανη θα σου δωσει ενα...κλαμα και πανικος!γιατι ουτως ή αλλως της δινω κανα δυο την εβδομαδα.δεν ειναι παιδι που χαμπαριαζει ομως γενικοτερα.ειναι λες και μιλας σε 15χρονο και ας ειναι μονο 3,5.σε αγοραζει και σε πουλαει...δεν μπορω να την πιασω πουθενα.δεν ξερω αν κανω κατι λαθος...κουραστηκα ισως και να το καταλαβαινει αυτο...να το αφησω για λιγο καιρο λετε και να μην της δινω σημασια δηλαδη ας πουμε μου λεει εχτες και σημερα μαμα κακα και της βαζω την πανα αφου της ειχα πει πρωτα να κανει αν θελει μια προσπαθεια στην λεκανιτσα και αντι αυτου δεν εκανε κακα παρα μονο τσισα....πισωγυρισμα δηλαδη...δυο μερες δεν εχει δηλαδη χρησιμοποιησει το γιογιο της που ποτε εδω και καιρο δεν ειχα προβλημα με τσισα.οποτε τι κανω?οταν μου λεει πανα της την βαζω χωρις καμια αλλη συζητηση ή κανω κατι αλλο?ειναι το πρωτο μου και ειμαι full μπερδεμενη γιατι πραγματικα εχω δοκιμασει τα παντα και με καλο τροπο αλλα και με λιγο φωνη(ισως να της εχει μεινει τοτε που της φωναξα)....help:confused::confused:

 

 

Από τα ελάχιστα που διάβασα έχω την αίσθηση ότι χωρίς να το καταλαβαίνεις της περνάς με την στάση σου συναισθήματα που δεν την βοηθούν, αλά αντίθετα την κάνουν να αντιδρά. Την πιέζεις χωρίς να το θέλεις. Αν ηρεμήσεις εσύ πραγματικά τότε κ αυτή θα ανταποκριθεί είμαι σίγουρη. Σκέψου τι σε ενοχλεί πραγματικά σε σχέση με αυτό το θέμα; Όταν βρεις την απάντηση, ίσως μπορέσεις να το δουλέψεις μέσα σου ώστε να μην συνεχίσεις να νιώθεις έτσι. Το ζήτημα αυτό είναι πολύ ιδιαίτερο κ ακόμα κ η παραμικρή ενόχληση μας μπορεί να επιδράσει αρνητικά στα παιδιά. Πάντα εμείς φταίμε, ποτέ το παιδί.

 

Η δική μου συμβουλή είναι να μην σχολιάζεις τίποτα. Αν θέλει πάνα να της την φοράς χωρίς να της ζητάς πράγματα. Ούτε συζητήσεις, ούτε νεράιδες, ούτε δώρα κλπ. Να μην ξαναασχοληθείς με το θέμα λες κ είναι κάτι που δεν σε απασχολεί. Όχι όμως εκδικητική αδιαφορία. Αλλά να πιστέψεις κ μέσα σου ότι όντως δεν είναι κάτι φοβερό και ότι όπως όλα τα παιδιά έτσι κ η μικρή σου θα το καταφέρει. Το χαμόγελο και η ήρεμη στάση σου αυτό δηλαδή που θα εκπέμπεις θα είναι το πιο μεγάλο δώρο στην μικρή σου και στον εαυτό σου.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ....πολυ κατατοπιστικο και ενδιαφερον!τα μισα τα εχω κανει σωστα και τα μισα λαθος....;);) οποτε οχι πιεση και βλεπουμε τι θα γινει!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ....πολυ κατατοπιστικο και ενδιαφερον!τα μισα τα εχω κανει σωστα και τα μισα λαθος....;);) οποτε οχι πιεση και βλεπουμε τι θα γινει!

 

Να 'σαι καλά! Καλή συνέχεια! :D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικα τελος η πανα για εμας εδω και 1,5 μηνα(ηλικια 3,5χρονων).:P:p ακολουθησα την υπομονη και την αδιαφορια λεγοντας στον εαυτο μου εεεε καποια στιγμη θα την βγαλει!δεν εγινε ομως ετσι στην περιπτωση μας.λοιπον η κορη μου τρελενετε και δεν χανει επεισοδιο απο τους power rangers.μια μερα λοιπον μου λεει ελα μαμα να κανουμε μαγικες δυναμεις να εξαφανισουμε τον νταισι(ο κακος για οσες μαμαδες παρακολουθουν powerranger):P γυρναω εγω και της λεω στο πολυ χαλαρο....ασε μας βρε (ονομα παιδιου) που θες να εχεις και μαγικες δυναμεις εδω καλα καλα φορας πανα ακομα και κανεις τα κακα πανω σου.επειδη λοιπον ξερω τι εγωιστρια ειναι η κορη μυ γιαυτο της το ειπα αυτο αλλα χωρις βεβαια να περιμενω αποτελεσμα...:Pγυρναε και με κοιταει και μου λεει.....δηλαδη αν κανω κακα στο γιογιο θα εχω καλες μαγικες δυναμεις?της λεω ....καλα αυτο εννοειτε και ειναι το μονο σιγουρο και μετα θα εισαι εσυ η δυνατοτερη πιο δυνατη ακομα και απο τους power ranger....παει λοιπον η δεσποινιδα κατεβαζει βρακι και τσουπ χωρις καμια δυσκολια και φοβο τα κανε!στην αρχη δεν το πιστευα τρελαθηκα απο τη χαρα μου το ιδιο και το παιδι!και λεω κατσε να δουμε και αυριο μεθαυριο θα το κρατησει?τελικα ναι ολα πηγαν καλα.και το παιδι ειναι καταχαρουμενο με τις μαγικες δυναμεις του καθε φορα που παιζουμε μαζι τους powerranger και η μανουλα χαρουμενη που επιτελους ξεφορτοθηκαμε τις πανες.....κοινως βρηκα το κουμπι της και χτυπησα διανα στην αδυμαμια της..δηλαδη τους powerranger...καλη επιτυχια στις υπολοιπες μανουλες που συνεχιζουν την προσπαθεια:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

Λοιπόν η δικιά μας ιστορία εχει ως εξής:

18 μηνών: αγόρασα γιογιο και το τοποθέτησα στο σαλόνι! Της εξήγησα τι ειναι και τέλος δεν το ξανασυζητησαμε... Κάποιες φορές κάθισε μονη της με τα ρούχα και τις έκανα τους γνωστούς θορύβους της τουαλέτας και γελούσαμε!

23 μηνών: έπεσε στα χέρια μου ενα παραμύθι ¨Στο γιογιο με τη γιαγιά¨ και το διαβάζαμε πριν τον ύπνο...τις άρεσε πολυ η εικονογράφηση αλλα και τα κείμενα παρόλο που το βιβλίο προτείνεται για μεγαλύτερα παιδάκια.

26 μηνών: μου λέει ενα πρωί θελω τσισα στο γιογιο, κάθισε της απαντώ, βγάλεις ρούχα εμένα! Οκ, της τα βγάζω και βγαίνω για δευτερόλεπτα απο το σαλόνι. Μαμαααα, έκανα! Ναι οκ, σκεφτομα...στάνταρ!!! Μαμααααααα ΕΚΑΝΑ!!! Τρέχω, βλέπω, γελάω, αγκαλιάζω, χορεύω τον τρελό χορό των τσισα!!! Την ίδια μερα έκανε και κακά (τρόμαξε, αλλα είπαμε οτι θα τα στείλουμε στην λίμνη με τα κακά της μαμάς και του μπαμπά να κάνουν μπάνιο...!)! Αυτό ήταν μετα απο 3 μέρες δεν ήθελε πάνα ούτε την νύχτα! (Ξυπνάγε εδώ και 4 μήνες με στεγνή πάνα απο τις 8 που την κάνω μπάνιο μεχρι 7-8 οτι ώρα σήκωνοταν).

Έτσι ξεμπερδεψαμε εμείς! Ως τώρα είχαμε 2-3 ατυχήματα την ημέρα (λόγω παιχνιδιού) και 2 ατυχήματα τις 2 νύχτες που θηλάζε ασταμάτητα λόγω εμφάνισης τραπεζίτη....

Δεν θελει κόπο, θελει τροπο! Παλιό μοτο αλλα σωστό... Καλή επιτυχία!

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στον μικρό (είναι 33 μηνών) ξεκίνησε η δασκάλα την εκπαίδευση στον παιδικό σταθμό. Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν ήμουν έτοιμη για κάτι τέτοιο και σκέφτηκα, ας τον ξεκινήσει σιγά σιγά και αργότερα το κάνω κι εγώ. Αλλά εκείνη μέσα σε 10 μέρες μου λέει "Αύριο βρακάκι θα του βάλεις και παραπάνω αλλαξιές". Την πρώτη μέρα έκανε πάνω του τσίσα 1 φορά μόνο, ενώ φορούσε βρακάκι από τις 8.30 το πρωί μέχρι τις 4 και την επόμενη δεν έκανε καθόλου πάνω του. Ε τότε σκέφτηκα πως είναι κρίμα να τον πηγαίνω πίσω εγώ τα απογεύματα...Πρακτικά δεν είμαι έτοιμη ακόμη, καθώς έχω παντού χαλιά και με ρούχα ακόμη που σε κάθε ατύχημα πρέπει να τα αλλάξεις όλα!!! Στον πρώτο μου γιο, το έκανα Μάιο μήνα, τον άφησα μόνο με το βρακάκι του και απλά έπλενα στο χερι τα βρακάκια σε καθε ατύχημα!!! Πάντως το έκανα από την Πέμπτη και τα πάει τέλεια, 2 απογεύματα και ΣΚ και είχαμε ελάχιστα ατυχήματα. Εχθές πήγαμε για καφέ το πρωί και δεν είχαμε κανένα εκεί, μόνο το απόγευμα εκανε κακάκια πάνω του, που είχαμε κατέβει στην πυλωτή για παιχνίδι! Όλη μέρα μόνο αυτό!!! Είναι τέλειος! Το Σάββατο είχε κάνει και στην λεκάνη κακάκια που είναι πιο δύσκολο από τα τσίσα!! Αγάπη μου...είσαι λατρεμένο μουτράκι! Η πάνα σε λίγο θα είναι παρελθόν! Φοράμε βρακάκι μόνο το μεσημέρι και το βράδυ και περιμένουμε...Προς το παρόν τον πάω εγώ, δεν μου λέει όταν θέλει, αλλά θα μάθει..που θα πάει..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα! Να σας πω και γω τον προβληματισμό μου γιατί αρχίζω και αγχώνομαι και δν ξέρω τι να κάνω. ο μικρός μου είναι σχεδόν τριών χρονών. Εδώ και μια εβδομάδα βγάλαμε την πάνα και κάνουμε τα τσίσα μας στο γιο-γιο. Τον ευχαριστεί πολύ γτ τον επιβραβεύουμε μετά και λέει είμαι καθαρός και τέτοια. Για τα κακά όμως ούτε λόγος στο γιο-γιο.Τα κάνουμε πάνω μας. Είναι και λίγο δυσκοίλιος εδώ που τα λέμε, αλλά κάνει κάθε μέρα. Εχθές τελικά δεν έκανε καθόλου. Είχα διαβάσει εδώ πως μπορεί επειδή είχε μάθει να τα κάνει όρθιος στην πάνα να μην βολεύεται και να δοκιμάσω στην μπανιέρα. Τον ρώτησα αν θέλει να τα κάνει στην μπανιέρα μου είπε ναι αλλά και πάλι κανένα αποτέλεσμα. Σήμερα το πρωί λοιπόν ξυπνάει με κλάματα στις 7 "μαμά πονάω πονάω, ο πωπούλης μου"!!! Πήγα στο φαρμακείο και μου έδωσαν τα υπόθετα γλυκερίνης. Βάλαμε και πάλι τίποτα. Έβγαλε λίγο υγρό. Έκατσε στο γιο-γιο για τσίσα, κακά τίποτα. Γιατί το έχει πάρει τόσο στραβά; Πως θα τον πείσω να κάνουμε κακά?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...