Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημερα!εμεις την πανα την κοψαμε οταν ο γιωργος μ ηταν 22 μηνων. ξεκινησαμε 20 μηνων να καθομαστε στο γιογιο καθε πρωι μολις ξυπναγε, το μεσημερι πριν κ μετα τον υπνο κ το βραδυ παλι ριν κοιμηθει.στους 21 μηνες τον γυμνωσα κ για την ημερα κ ειχα μαζι μ ενα μικρο γιογιο στη βολτα, μαντηλακια κ ολα τα σχετικα.μεχρι τους 22 μηνες ειχαμε κοψει πρωινη κ βραδυνη πανα.απο σημαδια δεν ειχαμε κανενα σημαδι, απλα το ξεκινησαμε πειραματικα καθως ημουν κ εγω εγυος στον 2 κ ηθελα να τελειωνουμε με την πανα. ατυχηματα ειχαμε ελαχιστα κ πισωγυρισματα καθολου ουτε πριν γεννησω ουτε αφοτου γεννησα.

εγω θα σ ελεγα να προσπαθησεις κ οπως λεει κ η μικιο το νωρις κ το αργα ειναι υποκειμενικο..

 

εμείς είμαστε 15 μηνών. Την ιδέα να κόψω την πάνα σους 18-19 μήνες μου την έδωσε μια συνάδελφος!πραγματικά μπορεί να συμβεί πίστεψα!

μπορείς να μας δώσεις περισσοτερες λεπτομέρειες;

επίσης,τι ακριβώς γιογιό ήτανε αυτό;και πώς το χρησιμοποιούσατε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια!Θα γραψω και την δικη μας εμπειρια!Τον μεγαλο μου γιο τον ξεκινησα οταν εγινε 2 αλλα ειχα και το μωρο 30 ημερων.Προσπαθησα στην αρχη κλασικα γυμνουλης στο σπιτι με 2 γιο γιο ενα στο σαλονι και ενα μπαλαντερ(υπνοδωματιο-μπανιο).Στην πρωτη προσπαθεια αποτυχαμε,ηταν το γιογιο μπροστα του κι εκανε κακα στο πατωμα....Τον εβαζα συνεχεια να καθετε στο γιογιο αλλα προτιμουσε να τα κανει στο πατωμα!!!Μια εβδομαδα κρατησε,ισως και λιγοτερο,δεν ειδα αποτελεσμα,δεν ειδα καμια προοδο οποτε σε ενα μηνα ξαναπροσπαθησαμε.Ισως βεβαια να μην ειχα και τον απαραιτητο χρονο...καθαριζα τα κακα με το μωρο στο βυζι!!μια τρελα!:rolleyes:!!Τα ιδια ξανα.Τριτη φορα μετα απο ενα μηνα παλι τον Αυγουστο μια απο τα ιδια.Η αληθεια ειναι δεν ηθελα καθολου να τον πιεσω,δεν ειχα και βοηθεια καθολου,οποτε εψαχνα να βρω την καταλληλη στιγμη ωστε να ειναι ετοιμος.Τον Σεπτεμβρη ηταν 26 μηνων και λεω αντε μια τελευταια προσπαθεια και ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΟΣ!Σε 4 μερες εκοψε την πανα τελειως εκτος απο τον υπνο.Ηταν απιστευτο!Ατυχηματα σπανια και αυτο αν ξεχνιοταν με το παιχνιδι.Οταν βγαιναμε εξω εκανε τσισα πριν φυγουμε και καναμε στη αρχη μικρες βολτες ωστε να συνηθισει.Μια φορα ηθελε τσισα και φοβοταν να κανει σε δεντρακι και τα εκανε πανω του.εκλαψε πολυ ο καημενουλης γιατι ηταν βρεγμενος μεχρι να φτασουμε σπιτι αλλα επειδη δεν του αρεσε μετα μου ελεγε μαμα να ποτισουμε τα δεντρακια???

Σε ενα μηνα ειχε κοπει και η πανα του μεσημεριανου υπνου.Και αρχισε να πηγαινει στην τουαλετα με το ειδικο καθισμαται.Τον Δεκεμβρη αρχισε να ξυπναει το πρωι με στεγνη πανα οποτε εκανα 1-2 αποπειρες αλλα οποτε δεν του εβαζα πανα κατουριοταν.Μετα απο λγες μερες αρχισε να σηκωνετε τη νυχτα και να στριφογυριζει στο δωματιο και βογκαγε!:(Στην αρχη τρελαθηκα.ελεγα τι εχει το παιδι μου αλλα το καημενο κατουριοταν και δεν ηξερε τι να κανει μες τον υπνο του.Οποτε τον εβαζα για τσισα και ξανακοιμοταν και ετσι κοψαμε και την νυχτερινη πανα.Αυτο το στριφογυρισμα το εκανε για κανα εξαμηνο.μετα σταματησε να ξυπναει για τσισα.Ατυχηματα ειχαμε ελαχιστα κυριως την νυχτα αν ηταν πολυ κουρασμενος και συνεβη το πολυ 5 φορες.

Το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι καθε παιδακι ειναι διαφορετικο,δεν θελει πιεση και καλο ειναι να ψαχνουμε εμεις να δουμε ποτε ειναι ετοιμο.Αν δεν τα καταφερει(γιατι ειναι καθαρα δικο του επιτευγμα)δεν το αποκαρδιωνουμε αλλα του λεμε δεν πειραζει θα ξαναπροσπαθησουμε σε λιγο καιρο παλι.αυτο για ολα τα μεγαλα σταδια του παιδιου:πανα-πιπιλα-μεγαλο κρεβατι κ.α.

Επισης τις πρωτες μερες ειναι καλυτερα να ειναι γυμνα γιατι εχω την εντυπωση οτι με το βρακακι μπερδευονται και τα κανουν πανω τους.Βεβαια θα χρειαστει καποιες φορες να τα κανουν πανω τους να καταλαβουν οτι αυτο που φορανε δεν ειναι πανα!Σε εμας επισης βοηθησε πολυ οτι ειχε διαλεξει μονος του τα εσωρουχα του και οταν τα λερωνε στεχαχωριοταν γιατι του αρεσαν και μετα τα προσεχε πιο πολυ!:lol:

Εννοειται οτι ειχε επιβραβευση καθε φορα που τα καταφερνε ειτε καποιο αυτοκολλητο,ειτε κανα ζελεδακι και μην φοβαστε οτι θα γινει συνιθειο και θα ζηταει την επιβραυευση του καθε φορα.Σιγα σιγα κοβετε.Ακομα του δινω καποια επιβραβευση αν κανει κατι σημαντικο.Για παραδειγμα την τελευταια βδομαδα σταματησε να ερχεται τη νυχτα στο κρεβατι μας και του πηρα ενα παγωτο για να τον ευχαριστησω!Ειναι 4 πλεον...φτανει πια!!!χαχα

Τωρα ειμαστε στη φαση που κοβει την πανα ο μικρος.ειμαστε στην τριτη μερα εκπαιδευσης και εχω εκπλαγει.Σημερα μεχρι στιγμης δεν ειχε ουτε ενα ατυχημα!Εκανε τσισα 6 φορες και εκανε και κακα που δεν ειχε κανει της αλλες μερες.Ελπιζω να συνεχισει ετσι αλλιως δεν πειραζει...σε ενα μηνα παλι εδω θα μαστε!

Α επισης καποια μωρα φοβουνται τα κακα του οπως ο μικρος μου!ειχε κανει 1-2 φορες στην μπανιερα και ειχα τρομαξει πολυ!Κλαααααμα!!!!πριν κανα 2μηνο εγινε αυτο κι ετσι οποτε εκανε κακα στην πανα του τα εδειχνα(ξερω ειναι αηδια)αλλα ετσι συμφιλιωθηκε με την εικονα και τη διαδικασια και σταμτησε να φοβαται.Επισης οποτε εκανε ο μεγαλος πηγαινε και εβλεπε ολη τη διαδικασια και με κοιταγε καλα καλα οποτε του εξηγουσα και γελαγε πολυ με μια εκφραση αηδιας!!!Ω ναι....ζουμε μεγαλε στιγμες!!!

Καλη επτυχια σε ολα τα παιδακια και καλη υπομονη σε ολες της μανουλες!!!

Link to comment
Share on other sites

εμείς είμαστε 15 μηνών. Την ιδέα να κόψω την πάνα σους 18-19 μήνες μου την έδωσε μια συνάδελφος!πραγματικά μπορεί να συμβεί πίστεψα!

μπορείς να μας δώσεις περισσοτερες λεπτομέρειες;

επίσης,τι ακριβώς γιογιό ήτανε αυτό;και πώς το χρησιμοποιούσατε;

 

κ εμενα την ιδεα μ την εδωσε μια φιλη με μεγαλυτερο κοριτσακι που της παρουσιασε μεγαλη αρνηση στο κοψιμο κ μ λεει καλυτερα ξεκινα νωρις να εξοικειωθει.βεβαια τελικα την εκοψε οποτε ακομα καλυτερα!

λοιπον εχω πιο αναλυτικο ποστ σε προηγουμενη σελιδα, θα στο επικολλησω, να σ πω οτι ειχα το γιογιο της φισερ πραισ που ειναι σαν λεκανιτσα κ κανει ηχο οποτε πεσει πιπι ή σκ@τουλακι αλλα ποτε δεν εβαλα μπαταριες...τεμπελα..

ειχα τον μικρο γυμνο κ τον εβαζα να κατσει καθε μια ωριτσα ή μιση αναλογα ποσο νερακι επινε.κακα μια-2 φορες ξεκινησε να τα κανει στο πατωμα τον σηκωσα τον εβαλα στο γιογιο οποτε επιασε το νοημα κ μ εδειχνε οτι ηθελε (βλεπεις δε μιλαγαμε ακομα 22 μηνων) κ τον καθιζα.στις βολτες αρχικα ειχα πανα αλλα κ ενα μικρο απλο γιογιο στο καπο κ πριν φυγουμε απο το σπιτι εκανε πιπι, κ μετα την βολτα τον εβαζα στο γιογιο κ εκανε κ εκει πιπι καθοτι δεν το ζηταγε ακομα αλλα κρατΑγε στεγνη την πανα.αυτο κρατησε 2 εβδομαδες μετα αρχισε να λεει κακα οποτε ηθελε ειτε κακα ειτε πιπι κ τελικα τα καταφεραμε σε 1 μηνα να τα κοψουμε ολα.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=26248&page=49

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Me auta pou egrapses me hremises arketa, giati arxisa na apogoiteuomai oti kanw kati lathos , emeis eimaste 24 mhnon kai edw kai mia ebdomada prospathw na tou kopsw thn pana, ala tpt katouraei opou brethei, bebaia me enhmerwnei pada ala einai arga otan to leei, shmera malista me enhmerwne otan hthele na kanei ta kaka tou trexame sthn toualeta ala den prolabename pali, den ton zorizw bebaia ala den kserw kai pws na to xeiristw............

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα την ιδεα μ την εδωσε μια φιλη με μεγαλυτερο κοριτσακι που της παρουσιασε μεγαλη αρνηση στο κοψιμο κ μ λεει καλυτερα ξεκινα νωρις να εξοικειωθει.βεβαια τελικα την εκοψε οποτε ακομα καλυτερα!

λοιπον εχω πιο αναλυτικο ποστ σε προηγουμενη σελιδα, θα στο επικολλησω, να σ πω οτι ειχα το γιογιο της φισερ πραισ που ειναι σαν λεκανιτσα κ κανει ηχο οποτε πεσει πιπι ή σκ@τουλακι αλλα ποτε δεν εβαλα μπαταριες...τεμπελα..

ειχα τον μικρο γυμνο κ τον εβαζα να κατσει καθε μια ωριτσα ή μιση αναλογα ποσο νερακι επινε.κακα μια-2 φορες ξεκινησε να τα κανει στο πατωμα τον σηκωσα τον εβαλα στο γιογιο οποτε επιασε το νοημα κ μ εδειχνε οτι ηθελε (βλεπεις δε μιλαγαμε ακομα 22 μηνων) κ τον καθιζα.στις βολτες αρχικα ειχα πανα αλλα κ ενα μικρο απλο γιογιο στο καπο κ πριν φυγουμε απο το σπιτι εκανε πιπι, κ μετα την βολτα τον εβαζα στο γιογιο κ εκανε κ εκει πιπι καθοτι δεν το ζηταγε ακομα αλλα κρατΑγε στεγνη την πανα.αυτο κρατησε 2 εβδομαδες μετα αρχισε να λεει κακα οποτε ηθελε ειτε κακα ειτε πιπι κ τελικα τα καταφεραμε σε 1 μηνα να τα κοψουμε ολα.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=26248&page=49

 

σ'ευχαριστώ πολύ!

θα την κάνουμε την προσπάθεια και βλέπουμε!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο γιος μου μόλις έκλεισε τα 3. Εδώ και 15 μέρες, του βάζω πάνα βρακάκι (βρακί κανονικό αρνείται προς το παρόν), τον πηγαίνω συχνά για τσίσα στην τουαλέτα και όποτε φτάσει εκεί, κάνει τσίσα. Κακά δεν έχει κάνει ποτέ, αλλά δε βιάζομαι. Τις τελευταίες 5 ημέρες η πάνα του μετά το μεσημεριανό ύπνο (2+ ώρες) είναι στεγνή. Τις τελευταίες 2 ημέρες όμως αρνείται να πάει στην τουαλέτα. Τι να κάνω; Να επιμένω παρότι γκρινιάζει και αρνείται ή να τον αφήσω να ξαναπάει όποτε το αποφασίσει;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!εχω ξαναγραψει και πιο πανω για το θεμα της τουαλετας του μικρου μας 2 χρονων.εντωμεταξυ εγω γεννησα κια γυρισα καθοτι εγκυος.Ο μικρουλης δεν εμφανισε καμια αλλαγη,εξακολουθουσε να σφιγγεται.Οσο ημουν στο μαιευτηριο τον ειχα στην μανα μου και αποτι μου ειπε την εκανε και αυτηνης τα ιδια.δηλ.15 φορες πηγαινε ελα στην τουαλετα χωρις αποτελεμα ωσπου προοχθες τα εκανε τελικα εκει.(αφου δενπηγαινε αλλο)ουτε κλαμα ουτε τπτ.Σημερα στο σπιτακι μας αφου γυρισαμε....αρχισαμε το ιδιο τροπαριο..10 φορες πηγαινε ελα με εμφανη τα σημαδια οτι θελει να κανει.ωσπου για ν αμπορεσει νακοιμηθει για βραδυτου λεω οτι η τουαλετ αχαλασε γι α να τα κανει στην πανα.τα κανειτελικα(ζοριζοταν πολυ ενω τα κακα του ειναι πολυ ******-παιρνουμε λαδακι nujio)και μολις τα κανει τον πιανει ενα κλαμα που δεν μπορουσε να ηρεμισει με τπτ....:(ν δεν τον εχω ξαναδει ετσι...δεν ηθελε μετπτ νατον καθαρισω και εκλαιγε..τελικα τον καθαρισα κακην κακως και υπνο..εχουμε παει σε παιδογαστρεντερολογο και τον ειδε.ουτε ραγαδες ουτε αιμοροοιδες..και κακα ****** πολυ...αχ θατρελαθω το μωρακι μου τι επαθε..??:(

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και απο εμενα,

 

θελω και εγω τη γνωμη σας και τη συμβουλη σας πανω στο συγκεκριμενο θεμα της πανας.

 

ο μεγαλος γενικα αρνειται πεισματικα να την κοψει αλλα ας τα παρω απο την αρχη.

 

περυσι το καλοκαιρι καναμε μια προσπθεια στον μεγαλο πολυ μικρη και επιφανειακη και επειδη 3-4 φορες που τον αφησμαε με βρακακι δεν ειπε και εκανε τσισα μον πανω του το αφησαμε. ηταν ακι πολυ μωρο ο μικρος.

 

φετος πριν περιπου 2,5 μηνες ειχε αρρωστησει και τον κρατησαμε πολλες μερες απο τον παιδικο και αρχισε να πηγαινει συστηματικα στο γιογιο και εκενα και τσισα και κακα. διαβαζουμε και 2 σχετικα παιδικα βιβλια και του αρεσουν και επηρεαστηκε και του αρεσε πολυ. μαλιστα πεταξε και την πανα ψηλα στον αερα, οπως το μικρο κοαλα στο βιβλιο. οατν βγαιναμε εξω επειδη ηταν πολυ πρωιμο το σταδιο του βαζαμε στην αρχη πανα και μετα δεν του βαζαμε για κοντινες αποστασεις (βολτα στη γειτονια). στο σχολειο φορουσε πανα οπωσδηποτε γιατι ειχε εντονο αρνητισμο με την τουαλετα.

 

ενω τα πηγαιναμε τοσο καλα και ενω καταλαβαινει τα παντα, και τα τσισα και τα κακα του απο το πασχα και μετα (δεν του αγορασα στη βολτα κατι αυτοκινητακια που ηθελε) εβγαζε την πανα και οταν ηθελε να κανει κατι ζητουσε πανα. εγω υποχωρησα αλλα καποιες φορες δεν γινοταν να του βαλω πανα και αρχισε να κανει τσισα στο μπαλκονι η στο γιογιο. τωρα ομως εχει παραγινει τυο κακο. αρνειται να βγαλει την πανα. τον ρωταω μονο (και πλεον δεν τον ρωταω) αν θελει να φορεσουμε βρακακι η πανα και μου απανταει αναλογως τι θελει. αν φορεσει βρακακι, το βγαζει, κυκολοφορεει γυμνος και οταν θελει τουαλετα ζηταει πανα.

 

σας εχει τυχει; εχουμε σηκωσει τα χερια ψηλα και δεν ξερυμε πλεον πως να το χειριστουμε. δεν πιεζουμε, απλα διαβαζουμε τα βιβλια και οχι συνεχεια, τωρα τελευταια το αμελουμε επιτηδες για να μην τον πιεσουμε. μονο ο αντρας μου πλεον του λεει αν θελει να καθισει στο γιογιο. και επισης 3 φορες εκανε τσισα στο κρεβατι. τη μια φορα ισως δεν προλαβε, του εφυγαν, τη δευτερη εβγαλε το παμπερ και εκανε τσισα και χθες παλι εκανε το μεσημερι δεν ξερω γιατι και δεν μας το ειπε κιολας. μας το ξεφουρνισε το βραδυ.

 

να πω οτι εχει κοιμηθει ακι μεσημερι και βραδυ χωρις πανα και δεν ειχε ατυχημα και επισης η πανα η βραδινη εινια στεγνη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα,

 

θελω και εγω τη γνωμη σας και τη συμβουλη σας πανω στο συγκεκριμενο θεμα της πανας.

 

ο μεγαλος γενικα αρνειται πεισματικα να την κοψει αλλα ας τα παρω απο την αρχη.

 

περυσι το καλοκαιρι καναμε μια προσπθεια στον μεγαλο πολυ μικρη και επιφανειακη και επειδη 3-4 φορες που τον αφησμαε με βρακακι δεν ειπε και εκανε τσισα μον πανω του το αφησαμε. ηταν ακι πολυ μωρο ο μικρος.

 

φετος πριν περιπου 2,5 μηνες ειχε αρρωστησει και τον κρατησαμε πολλες μερες απο τον παιδικο και αρχισε να πηγαινει συστηματικα στο γιογιο και εκενα και τσισα και κακα. διαβαζουμε και 2 σχετικα παιδικα βιβλια και του αρεσουν και επηρεαστηκε και του αρεσε πολυ. μαλιστα πεταξε και την πανα ψηλα στον αερα, οπως το μικρο κοαλα στο βιβλιο. οατν βγαιναμε εξω επειδη ηταν πολυ πρωιμο το σταδιο του βαζαμε στην αρχη πανα και μετα δεν του βαζαμε για κοντινες αποστασεις (βολτα στη γειτονια). στο σχολειο φορουσε πανα οπωσδηποτε γιατι ειχε εντονο αρνητισμο με την τουαλετα.

 

ενω τα πηγαιναμε τοσο καλα και ενω καταλαβαινει τα παντα, και τα τσισα και τα κακα του απο το πασχα και μετα (δεν του αγορασα στη βολτα κατι αυτοκινητακια που ηθελε) εβγαζε την πανα και οταν ηθελε να κανει κατι ζητουσε πανα. εγω υποχωρησα αλλα καποιες φορες δεν γινοταν να του βαλω πανα και αρχισε να κανει τσισα στο μπαλκονι η στο γιογιο. τωρα ομως εχει παραγινει τυο κακο. αρνειται να βγαλει την πανα. τον ρωταω μονο (και πλεον δεν τον ρωταω) αν θελει να φορεσουμε βρακακι η πανα και μου απανταει αναλογως τι θελει. αν φορεσει βρακακι, το βγαζει, κυκολοφορεει γυμνος και οταν θελει τουαλετα ζηταει πανα.

 

σας εχει τυχει; εχουμε σηκωσει τα χερια ψηλα και δεν ξερυμε πλεον πως να το χειριστουμε. δεν πιεζουμε, απλα διαβαζουμε τα βιβλια και οχι συνεχεια, τωρα τελευταια το αμελουμε επιτηδες για να μην τον πιεσουμε. μονο ο αντρας μου πλεον του λεει αν θελει να καθισει στο γιογιο. και επισης 3 φορες εκανε τσισα στο κρεβατι. τη μια φορα ισως δεν προλαβε, του εφυγαν, τη δευτερη εβγαλε το παμπερ και εκανε τσισα και χθες παλι εκανε το μεσημερι δεν ξερω γιατι και δεν μας το ειπε κιολας. μας το ξεφουρνισε το βραδυ.

 

να πω οτι εχει κοιμηθει ακι μεσημερι και βραδυ χωρις πανα και δεν ειχε ατυχημα και επισης η πανα η βραδινη εινια στεγνη.

 

 

καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Σας γράφω κ εγώ μήπως μου πείτε κάποια γνώμη κ με βοηθήσετε.

 

Ο μικρούλης μας είναι 20 μηνών κ κάτι. Απ' την μια βλέπω ότι υπάρχει η άποψη να ξεκινήσει η προσπάθεια για κόψιμο της πάνας μετά τα δύο χρόνια κ από την άλλη βλέπω την άποψη ότι όσο περισσότερο καθυστερήσεις δεν βοηθάς, ιδίως αν το παιδί δείχνει σημάδια ετοιμότητας. Σε καμια περίπτωση δεν βιάζομαι, απλά τον λυπάμαι τον καημενούλη ιδίως τώρα που καλοκαίριασε κ φαντάζομαι πόσο άσχημα θα αισθάνεται με την πάνα συνεχώς επάνω στο δερματάκι του... Οι πιο έμπειρες μαμάδες τι λέτε; Δεν έχω προλάβει να το ψάξω εκτενώς, δεν έχω διαβάσει κάποιο βιβλίο κλπ Επηρεάστηκα κ προβληματίστηκα κυρίως διαβάζοντας το άλλο θέμα (elimination comunication...)που μιλά για μια εντελώς διαφορετική αντίληψη σε σχέση με τα όσα ξέραμε πάνω στο θέμα αυτό...:?

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Melina 22 προπερσι το καλοκαίρι ο γιος μου ήταν 18-19 μηνών. Κι εμένα μου έλεγαν να προσπαθήσω, να κόψει τις πάνες, "τι μεγάλο παιδί pampers θα φοράει" και διάφορα άλλα. Η αλήθεια είναι δοκίμασα χωρίς πίεση και τον άφησα χωρίς πάνα με ένα φαρδύ σορτσάκι (έτσι έλεγε το βιβλίο) αλλά το παιδί κατουριόταν πάνω του και δεν το καταλάβαινε κι όλας... Δεν είχε νόημα να επιμένω. Το επομένο καλοκαίρι αυτό ήταν. Δυο βδομάδες ήμουν με μια σφουγγαρίστρα στο χέρι :lol: αλλά τα καταφέραμε!!Εντάξει που και που κανένα ατύχημα μόνο. Και βράδυ με την μία το έκοψε που από ότι ξέρω διαφέρει από την πάνα της ημέρας. Μπορεί να αργήσει πολύ περισσότερο. Γνώμη μου μην αγχώνεσαι. Δοκίμασε αλλά αν δεν τα καταφέρνει μην το πιέζεις και το πάρει και στραβά. Άσε που και η γιατρός μας είπε ότι ο σφιγκτήρας λειτουργεί μετά τα 2. Καλή επιτυχία όταν τα καταφέρετε

Kourkoumpini δεν μου έτυχε κάτι ανάλογο αλλά αν ήμουν στην θέση σου θα προσπαθούσα να κάνω λίγο υπομονή, να μην λέω τίποτα για λίγες μέρες και μετά να προσπαθήσω πάλι μήπως και η πολύ ενασχόληση με το θέμα τον αγχώνει. Κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!εχω διαβασει αρκετές περιπτώσεις εδω αλλα θα ηθελα μια γνώμη απο εσας.Ξεκίνησα την κορη μου αυτες τις μερες για να καθεται στο γιογιο(η μικρή μου είναι 22 μηνών) σημερα έχει κάνει μια φορά τσισα στο γιογιο και μια στο πατωμα.Στο γιογιο τα εκανε γιατι την εβαζα καθε δεκα λεπτα και οταν την επιβραβευσα δεν εδωσε σημασια. Μετα που τα εκανε στο πατωμα ηταν ορθια και ουτε που καταλαβε πως της εφυγαν μονο ελεγε τσισα και κλαψουρισε. Μηπως δεν ειναι ετοιμη και τυρρανιόμαστε και οι δυο ή να το συνεχίσω??

nQjip3.png
Link to comment
Share on other sites

Kourkoumpini δεν μου έτυχε κάτι ανάλογο αλλά αν ήμουν στην θέση σου θα προσπαθούσα να κάνω λίγο υπομονή, να μην λέω τίποτα για λίγες μέρες και μετά να προσπαθήσω πάλι μήπως και η πολύ ενασχόληση με το θέμα τον αγχώνει. Κουράγιο

 

καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση. πλεον δεν του λεμε τιποτα. ισα ισα εγω πλεον του φοραω πανα και αυτος τη βγαζει γιατι προφανως τον ενοχλει και εγω του λεω "παμε να βαλουμε πανα".

 

αυτο που μας προβληματιζει εινια οτι εχει απολυτο ελεγχο και στα κακα και στα τσισα του και οτι το κανει εσκεμμενα. αυτο δεν ξερω γιατι το κανει. ενω πηγαινε κανονικα στο γιογιο.

Link to comment
Share on other sites

μανούλες,σε ποια βιβλία αναφέρεστε;να παίρνουμε κι εμείς οι νεότερες ιδέες!;)

κουρκουμπίνι,κάτι θα τον ενοχλησε και το κάνει επίτηδες!προσπάθησε να θυμηθείς και θα το βρεις!διαφορετικα άστον και θα επανέλθει μόνος του αφού δεν είναι θέμα εκπαίδευσης πλέον αλλά συμπεριφοράς!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ο μικρός μου είναι 18 μηνών, ενώ τα καταλαβαίνει όλα δεν πολυμιλάει, λέει κάποια πράγματα αλλά όχι κακά ή τσίσα αλλά αν του πω όταν κάνει κακά "τι κάνεις κυριάκο στο βρακάκι σου" μου λέει "κακά" τα τσίσα ακόμα όμως ούτε που τα έχουμε συλλαβήσει :lol: το πρόβλημα μου είναι αν είναι ώρα να του ξεκινήσω την διαδικασία να τα κόψουμε γιατί είναι 18 μηνών και βολεύει μιας και είναι καλοκαίρι ή είναι πολύ μικρός ακόμα.εσείς σε ποια ηλικία ξεκινήσατε την διαδικασία και πως?δεν έχω ιδέα πως να το ξεκινήσω!!του έβαλα χθες το γιογιό να κάτσει αλλά ούτε να κάτσει δεν ήθελε..δεν τον πίεσα καθόλου μην το πάρει στραβά!καμιά ιδέα?

 

Συμφωνώ με τις υπόλοιπες μαμάδες: μικρούλης είναι ακόμα. Συνήθως καλή εποχή είναι το καλοκάιρι μετά που κλείνουνε τα 2. Το καλοκαίρι είναι καλή εποχή γιατί μπορούν να κυκλοφορούν μόνο με το βρακάκι τους και επίσης το σπίτι δεν έχει χαλιά για να λερώνουμε (:D). Εγώ και στις 2 μου κόρες ξεκίνησα βγάζοντάς τους την πάνα το πρωί και ρωτώντας τους σε τακτά χρονικά διαστήματα αν θέλουνε να πάνε για τσίσα τους. Τώρα είμαστε στη διαδικασία διακοπής της πάνας με τη δεύτερή μου: είναι πιο εύκολο γιατί βλέπει την πρώτη και ζηλεύει.

Για το βράδυ, στη μεγάλη έκοψα την πάνα όταν παρατήρησα ότι το πρωί η πάνα ήταν στεγνή (συνέβη περίπου ένα τρίμηνο αφού τελειώσαμε με την πάνα την ημέρα).

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

σημερα πρωτη μερα μετα απο ματαιη προσπαθεια ολο το καλοκαιρι, καταφερε να ειναι με το βρακακι ολη μερα και να συνεργαστει κανοντας κακα και τσισακια στη λεκανη...

 

το αγοράκι μου ειναι 2,5 ετων και θέλει να κανει τσισα στην μπανιερα ή ορθιος πανω στη λεκανη...

 

τι να κανω οταν παμε βολτα και θελει τσισακια.....

 

στο δρομο???? του εβαλα πανα για να παμε ψωνια το απογευμα αλλα δεν ηθελε με τιποτα...τελικα του εβαλα γιατι φοβηθηκα....

 

τι με συμβουλευετε για τη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

ειμαι παλια στο φορουμ αλλα λογω βλαβης του υπολογιστη ,χάθηκαν ολοι οι κωδικοι κλπ,οποτε είναι όλα νέα.

 

Ο γιος μου ειναι 28 μηνών.ξεκινησαμε απο Ιουνιο σιγα σιγα να του φοραμε βρακακι μεσα στο σπιτι ,οπου και εκανε τσιτσα παντου.μετα μας ετυχαν καποια τρεχαματα με νοσοκομεια (συγγενών) ,οποτε τον ειχαμε μια με πανα μια χωρις.παρολα αυτα αρχισε να κατεβαζει το βρακακι και να καθεται στο γιογιο ή να ζηταει τουαλετα (αλλα του το λεγαμε πολυ καιρο οτι θα πεταξουμε την πανα κλπ).23 Ιουλιου ηταν η τελευταια μερα που εβαλε πανα την νυχτα .απο τις 24 ιουλιου φοραει βρακακι ,με 2-3 ατυχηματα.ειδικα για τα κακα τρεχει φωναζοντας τουαλέτα.

 

Ελπίζω να συνεχισουμε το ιδιο καλα, αν και στην αρχη που τα εκανε συνεχεια στο πατωμα ελεγα θα μας παρει πολυ καιρο

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια είχα άριστη εμπειρία στο θέμα...κόψαμε την πάνα στην κόρη μου εδω και ενα μήνα πανεύκολα!Είναι 3 ετων και 2 μηνών, δηλ το παιδί ήταν πολύ πολύ έτοιμο, από καιρό λέγαμε θα κόψουμε την πάνα, διαβάζαμε και βιβλία με αυτό το θέμα, ε ενα πρωι της έβαλα βρακάκι και της εξήγησα τι έπρεπε να κάνει, το ίδιο πρωι έκανε δυο φορές πάνω της τσίσα, κατάλαβε και έκτοτε πηγαίνει μόνη της στην τουαλέτα και μέσα και όταν είμαστε εξω με ειδοποιεί κ πγαίνουμε μαζί, δεν δυσκολευτήκαμε ούτε στο ελάχιστο, δεν είχαμε κάνένα πέραν των αρχικών ατυχημάτων...

Link to comment
Share on other sites

Η μικρημ ειναι 3 ετων ...εφω κι ενα μηνα σχεδον και λιγο παραπανω φοραμε βρακακι..., αλλα μονο την ημερα...το μεσημερι κοιμαται με βρακακι επιχειρησα να της βαλω και το βραδυ αλλα ειχαμε ατυχηματα...

εχουμε ομως ενα αλλο προβλημα εμεις...τα κακα τα κανουμε επανω μας {και τα τσισα μερικες φορες οταν ειναι αφηρημενη με καποιο παιχνιδι και αν της πω να παμε για τσισα θα μου πει οχι και σε 3 λεπτα τα εχει κανει επανω της} ,για τα κακα τωρα οταν τα κανει μετα μου λεει κακα μαμα....παμε και οταν τα βλεπει ναι μεν σιχαινεται αλλα οταν τα δει να τα πεταμε στην λεκανη κλαιει....εχω ακουσει οτι τα θεωρουν κατι δικο τους αλλα με κανεναν τροπο δεν θελει να καταλαβει οτι ναι μεν ειναι δικα της αλλα ειναι κακα και πρεπει να τα πεταξουμε ....τωρα σκεφτομαστε να παμε ενα 4ημερο να ξεκουραστουμε και το κακο ειναι οτι δεν θα παμε με αμαξι ... τι να της φοραω πανα η βρακακι τουλαχιστον για τα κακα? το βραδυ που φοραει την πανα μεχρι να κοιμηθει παει τουαλετα και το κατεβαζει...το πρωι ομως η πανα ειναι τιγκα ο λογος ειναι οτι πινει και 3 μπουκαλια ζωη να εχει γαλα....οποτε λογικο ειναι να της ερθουν αλλα δνε μπορει να τα συγκρατησει...

καποιους αλλους τροπους εχετε?

εχουμε κανει το τεστ με τα αυτοκολλητακια , με τα δωρακια δεν πτοειται η κοπελια με τιποτα :)

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Εμεις ειμαστε 19 μηνων και οταν ειμαστε σπιτι κανει τις αναγκες τις στο γιοιγιο,εχουμε βεβαια και τα ατυχηματα μας που και που,αλλα το συνηθιζει βλεπω ολο και περισσοτερο.Στο σπιτι δεν φοραει παμπερς,λογω καλοκαιριου κιολλας γυρναει γυμνη ολη μερα,αλλα εξω της βαζω παμπερς αλλα δεν μου λεει οταν θελει να κανει την αναγκη της.Εσεις οταν ειστε εξω που τα πατε τα παιδακια για να κανουν τα τσισακια τους?Γιατι πρεπει να μαθει και εναν τροπο να τα κανει οταν ειμαστε εξω,γιατι στο σπιτι εχει το γιογιο της αλλα εξω δεν μπορουμε να το παιρνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Η κόρη μου έκοψε τσίσα και κακά στα 2,5 και ο γιός μου στα 2.

Μέχρι να τα κόψουν εντελώς σφουγγάριζα κακά και τσίσα απο το πάτωμα όλη μέρα.

Μη χρησιμοποιείτε γιο-γιο.

Κατευθείαν στη λεκάνη.

Όταν τα έκοψαν την ημέρα, τα έκοψαν και τη νύχτα.

Δεν τους άφησα περιθώριο να πισωγυρίσουν.

Έβαλα στα κρεβατάκια τους ειδικά σεντόνια που αν ουρήσουν τη νύχτα δεν περνάει στο στρώμα και σε 1 μήνα έκοψαν και τη νυχτερινή ενούρηση.

Θέλει πείσμα και επιμονή.

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 3 χρόνων και ακόμα φοραμε πανα.,όσες φορές της έβαλα βρακακι τα έκανε πάνω της χωρίς να τη νοιαξει καθόλου και γενικά δεν θέλει ούτε το γιογιό ούτε τη λεκάνη...οσες φορές επιχείρησε να τη βάλω να κατσει σ'αυτα μας άκουσε όλη η γειτονιά από τις φωνές της,τι άλλο να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες καλημέρα.Το θεμα τουαλέτα χρειαζεται πολυ υπομονη.Με το που μπηκε το ακλοκαίρι ξεκινησα την ευιασθητοποιηση στην κορη μου(τοτε 2 χρονων και 4 μηνων).Αρχικα δεν ηθελε καν να καθησει στο γιογιο αλλα ουτε και να βγαλει την πανα για να φοραει βρακακι μεσα στο σπιτι.Ενα μηνα νμετα αρχισε να ζηταει μονη της να της φοραω μονο βρακακι και στην συνεχεια πηγαινε παρα πολλες φορες μεσα στη μερα και καθοταν στο γιογιο, δεν εκανε τιποτε και ακποιες φορες της ξεφευγαν στο πατωμα.Μας πηρε 2 μηνες μεχρι ναεξοικειωθει με τη νεα κατασταση οποτε αρχισε μονη αν ζηταει να καθεται στο γιογιο και πλεον δεν φοραει καθολου πανα τη μερα.Για τον υπνο θα περιμενω να εδραιωθει η νεα συνηθεια και μετα θα το προσπαθησω.Ειναι μεγάλη αλλαγη για τα παιδια η μεταβαση απο την πανα στην τουαλέτα και ο τροπος που θα γινει επηρεαζει πολυ την ψυχοσυνθεση τους.Δυστυχως ακομη ακουω μαμαδες να χρησιμοποιουν εκφοφιστικα μεσα για να το πετυχουν.

Οσον αφορα τις βολτες μας, σωθηκαμε με το γιογιο ταξιδιου απο την σελιδα maria evita.Το εχουμε εδω και 4 μερες και πραγματικα μου ελυσε το αγχος που να την βαζω αν κανει την αναγκη της οταν βολταρουμε.Δεν μου αρεσει καθολου η εικονα παιδιων που " τα κανουν" στον δρομο.Κοιταξτε το, ειναι ελαφρυ,δεν πιανει πολυ χωρο και πανω απ ολα ειναι θεμα υγιεινης.

 

Sophia, και η δικια μου εκλαιγε αρχικα.Ειχα το γιογιο στον χωρο που επαιζε, απλα για να το βλέπει.Δεν την πιεσα ποτε.Καποιες φορες που καθοτανστο γιογιο καθομουν κι εγω διπλα και διαβαζαμε ενα βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες τις μανουλες!!! εμεις ειμαστε στη 4η μερα προσπαθειας εννοειται χωρις επιτυχια. Η μικρη μου ειναι 23 μηνων σε λιγες μερες θα ειναι 2χρονων. Τον προηγουμενο μηνα την ειχαα ξαναβαλει αλλα σταματησαμε αυτο το μηνα ξαναπροσπαθουμε γιατι βλεπω οτι συννενοειται λιγο (πολυ λιγο) καλυτερα. Τα κανει παντου ορθια οταν τη βαζω στο γιογιο δεν κανει τιποτα και μετα απο λιγο τα κανει κατω και ορθια. Τα κακα παλι τα κανει οπου να ναι χτες τα εκανε μεσα στο μπανακι της και τα επιανε να παιξει και προχτες τα πασαλειψε στο πατωμα καταλαβαινετε οτι επαθα κριση δεν της φωναξα της ειπα αυστηρα οχι στο πατωμα και δεν παιζουμε με αυτα αλλα περα βρεχει. Η μαμα μου μου λεει οτι δεν ειναι ετοιμη αλλα εγω φοβαμαι οτι ποτε δεν θα ειναι ετοιμη αν δεν το ξεκινησω απο νωρις και παντα θα βολευεται με το παμπερς.

Εννοειται εχω διαβασει και αλλες περιπτωσεις αλλα καμια που να παιζει με τα κακα και κοριτσακι να κανει τσισα ορθιο δεν ξερω τι να κανω εχετε καμια συμβουλη please???????

nQjip3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 3 χρόνων και ακόμα φοραμε πανα.,όσες φορές της έβαλα βρακακι τα έκανε πάνω της χωρίς να τη νοιαξει καθόλου και γενικά δεν θέλει ούτε το γιογιό ούτε τη λεκάνη...οσες φορές επιχείρησε να τη βάλω να κατσει σ'αυτα μας άκουσε όλη η γειτονιά από τις φωνές της,τι άλλο να κάνω?

τιποτα...μην την πιεζεις,το καθε παιδι ειναι διαφορετικο και εχει τον δικο του ρυθμο...

διαβαζε της πολυ βιβλια και μιλα της γι αυτο και καθε τοσο ρωτα την αν θελει να βαλει βρακακι...

διαλεξτε μαζι καποια με σχεδια αν την κανει να θελει να μην τα λερωσει...

διαλεξτε καθισμα λεκανης και βαλτης ενα στοχο...

πχ...αν ειστε διακοπες πες της οταν γυρισουμε σπιτι μας θα φορεσεις βρακακι κτλ

φτιαξτης εναν πινακα επιβραβευσης και δωστης σαν κινητρο ενα δωρο που το θελει πολυ

αν κλαιει μην την πιεζεις,προσπαθησε παλι μετα απο μερικες μερες η εβδομαδες

κατι που πιανει σε ενα παιδι δεν πιανει σε αλλο....

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...