Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ Evi για την απάντηση.

Δοκιμές κάνω κι εγώ ανά διαστήματα για να μην την πιέζω απλά φοβόμουν μήπως κάνω κάτι λάθος!Προχθές έκανε στο γιογιο κακά και ήταν πολύ περήφανη!Τα τσίσα δεν τα προλάβαινε όλα δυστυχώς!Χθες την είδα να ζορίζετε και να μην μπορεί οπότε την ρώτησα αν προτιμάει πανούλα και την ήθελε.Δε ξέρω τι την φοβίζει αλλά σταματήσαμε τις προσπάθειες γι αργότερα.Ελπίζω να μην έκανα λάθος αλλά όταν την πήρα να "μιλήσουμε" μου είπε οτι θέλει πάλι την πανούλα.Ευχαριστώ και πάλι ,νιώθω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα!έχω μια κορούλα 2,2 ετών κ ξεκινήσαμε από κυριακή κ εμείς εκπαίδευση.στην αρχή της έφευγαν κ έκλαιγε.επίσης έκλαιγε κ όταν τα κάνε τελικά στο γιογιό.χθεσ έκανε κακά κ τσίσα στο γιογιό αλλά τσίσα έκανε μόνο μια φορά όλη μέρα!!ενώ λέει ότι θέλει φοβάται να τα αφήσει..κ την νύχτα η πανα της ήταν στεγνη!φοβάμαι μην πάθει ουρολοιμωξη..τελικά έκανε αλλά σίγουρα πέρασαν 10ώρες από την τελευταία φορά που ξανάκανε..τελικά της φόρεσα πάμπερς σήμερα..τι λέτε?

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

καλημέρα!

ξέρω σίγουρα ότι έχουν γραφτεί πολλές αποψεις για το θέμα, αλλά καθε μια περιπτωση είανι διαφορετική.

τα φώτα σας κορίτσια.

εμένα το αγοράκι μου από νωρίς είχε δείξει ότι τον ενοχλεί να κάνει κακάκια μπροστα μου. πήγαινε πιο πέρα ή εκλεινε την πόρτα από 1 1/2 ετων. εγώ θεωρούσα ότι είανι νωρίς αλλά χαιρόμουν με τη συμπεριφορα του γιου μου. ότι ξέρει έλεγα, αχ και τί έξυπνο μωρό που έχω!!:D

τώρα πια στα 2 1/2 δεν ξέρω τί να κάνω!

του είχε αγορασει μια φίλη μου γιογιο,αλλά επειδη πήγαινε βρεφικό και δουλευα είχε καθήσει καποιες φορες από λίγο αλλα δεν τον έβαζα συστηματικα:(

τώρα,μένοντας με τους δικούς μου, μου λένε συνεχεια αν του μάθω και όλο του λέμε του μωρου συνέχεια να μάθει.

δυστήχως την πάνα που σκέπτηκα εγώ να τη βγάλουμε ωστε να τα κάνει στο πατωμα κι εγω να τυ δείχνω οτι είναι λαθος και αν τον πηγαινω στη τουαλετα μου ειπε η μητερα μου δεν γίνεται γιατι ειναι ξύλινο πατωμα και τι ειναι το απιδι σκυλι ?

οταν κανει κακακια του η μπαινει σε μια παιδικη σκηνη που παιζει η κλεινει την πορτα στο δωματιο, του εχω εξηγησει οτι δεν πρεπει αν κανει κακα εκει , να πηγαινουμε στην τουαλετα, πως παει η μαμα, ο παππους , ο θειος κτλ.. του εχω πει οτι ειναι παρα πολυ καλο παιδι, εξυπνο κτλ αλλα τωρα πρεπει να μαθει αν κανει κακα στην τουαλετα.

τον βαζω, τον εχω βαλει συχνσ. αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να του λυγισω τα ποδαρακια να τον κανω να καθησειστη λεκανη. ουρλιαζει. τον εχω πιεση και δεν θελει. τον αφησα ενα διαστημα να ηρεμησει και παλι.

ξερω οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο. οτι αλλο μπορει στα 2 , 2 1/2 στα 3 να μαθει αλλα δεν ειπα με το που θα τον καθησω στη λεκανη να μαθει να μη τα κανει και πανω του. φαντοζομαι οτι θελει μια διαδικασια, λιγο καιρο να μαθει..

τι κανω λαθος? να τονβαζω συνεχεια κι ας τσιριζει?

τα φωτα σας μανουλες παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

σε παρομοια φαση ειμαστε λιγο πιο μπροστα. ξεκινησε τον με τα τσισα να τον πηγαινεις συχνα στην αρχη καθε μιση με 1 ωρα μην τον ρωτας γιατι η απαντηση θα ειναι οχι δεν θελω. αφου ειναι αγορακι αςτον να κατουρησει ορθιος κ ο δικος μου ετσι βολευεται, του αρεσει να τα κοιταει κ να σημαδευει διαφορα σημεια. περασε του το σαν παιχνιδι.

του εχεις παρει καθισματακι που μπαινει πανω στην λεκανη? αν οχι παρτο οπωσδηποτε.

κ ο δικος μου σε γιογιο εκατσε ελαχιστα κ ουτε στο πατωμα τον αφηνω!

με τα κακα ο δικος μου θελει πανα γιατι φοβαται την τρυπα μην πεσει μεσα κ μην του φανε μαμουνια τον κ---ο! φυσικα σε εκτακτες περιπτωσεις οπου ηξερε δεν υπαρχει πανα τα εχει κανει κ στην λεκανη. δεν τον πιεζω οποτε ειναι ετοιμος. γενικα κυκλοφορουμε με βρακακι κ οταν του βαλουμε την βραδυνη πανα συνηθως τοτε βρισκει ευκαιρια κ τα κανει.

υπομονη κ επιμονη μην τον κανεις να νιωσει ασχημα αν λερωθει κ το παρει στραβα!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μας εμπειρία

27 Ιουλίου 12 η 1η μέρα εκπαίδευσης

Στο παλαιότερο post μου με no #1962 θα βρείτε την αρχή της εκπαίδευσής μας

Ξεκίναγε η άδεια μου , εγώ και ο μικρός μόνοι μας 1 βδομάδα στη Ραφήνα για παραθερισμό (ο μπαμπάς δούλευε και ερχόταν τα απογεύματα). Πήγαμε πολύ καλά (αν και είχαμε τα ατυχήματά μας). Μετά 3 βδομάδες διακοπές σε νησί. Εκεί καθιερώσαμε και την έξοδο με βρακάκι (δηλ. όχι πάνα) και μεσημεριανό ύπνο πάλι βρακάκι. Δεν λέω ότι δεν είχαμε ατυχήματα, αλλά είχαν ελαχιστοποιηθεί. Και ο ίδιος ζήταγε και έτρεχε στο γιο-γιο και εγώ τον έβαζα σε τακτά χρονικά διαστήματα (τα οποία στην αρχή ήταν ποιο πικνά, μετά αραιώσανε μια και φάνηκε ότι τα κρατά περισσότερο).

 

Τα συμπεράσματα που έβγαλα (από παρατήρηση και μελέτη) είναι ότι:

=> Κατά αρχάς δεν χρειάζεται να περιμένουμε να φτάσουν σε ηλικία να μας ζητήσουν μόνα τους να πάνε στη τουαλέτα. Θα περιμένουμε πολύ…. Απλά βλέπουμε τα σημάδια. Πχ, τα κακά του τα κάνει σε κάπως σταθερή βάση; Δεν χρειάζεται να μας τα πει (τσίσα ή κακά) πριν τα κάνει. Απλά παρατηρούμε. Μετά από λίγο καιρό θα τα πει και θα τρέχει. Για αυτό λέγεται και «εκπαίδευση» τουαλέτας. Φυσικά για αυτό χρειάζεται έναν άνθρωπο από πάνω, και μόνο αν η μανούλα είναι σε άδεια είναι δυνατό (ή έχουμε άνθρωπο με σταθερότητα).

Εξάλλου και στον ύπνο δεν τα βάζουμε όταν δούμε τα σημάδια νύστας και όχι όταν μας το λένε;;; (αν περίμενα από τον δικό μου να μου το πει ή να πάει μόνος του, θα πήγαινε τα μεσάνυχτα, και ας κουτούλαγε από τη νύστα).

=> Χρειάζεται επιβράβευση, σταθερότητα και να μην απογοητευτούμε, ειδικά τις 2 πρώτες βδομάδες. Στο τελευταίο βοήθησε πολύ ότι είχα ζήσει από κοντά (πέρυσι το καλοκαίρι) την εκπαίδευση ενός παιδιού 2,5 ετών, και είχε και αυτό ατυχήματα. Δηλ. δεν είδα κάποιο πλεονέκτημα στο να περιμένω. Ίσα-ίσα είχε παγιωθεί για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα η πάνα, και τους επιβάλεις ρουτίνα δυσκολότερα (φαίνεται ότι όσο μικρότερα έχουν μικρότερες αντιστάσεις).

=> Στα ατυχήματα ή δεν αντιδρούσα καθόλου ή (μετά από το 1ο μήνα) έδειχνα απογοήτευση («κρίμα, δεν τα έκανες στο γιο-γιο. Την επόμενη φορά όμως, ξέρω ότι θα πας»). Όχι μάλωμα. Απλή απογοήτευση.

 

Γυρίσαμε , και πάλι πήγαινε πολύ καλά. Ώσπου έκανε ένα πισωγύρισμα που κράτησε 10 μέρες. Και αυτό γιατί βρέθηκε κάμποσες φορές με τη ξαδερφούλα του. Όπου δεν ξέρω ακριβώς τι του έφταιξε: το ότι είχε πάνα (και που το κατάλαβε δηλ;;) ή ότι, ενώ είναι όλο αγάπες, αγκαλιές και φιλιά μεταξύ τους, κάνουν σαν τρελά που βρίσκονται, η ξαδερφούλα του μόλις δει να κρατά κάτι (δικό του) του το αρπάζει και του ρίχνει και καμιά ξεγυρισμένη δαγκωνιά; Με μεγαλύτερα παιδιά που έκανε παρέα στις διακοπές πήγανε τέλεια.

Τέλος πάντων, δεν το έβαλα κάτω. Ξαναέβγαλα τη σφουγγαρίστρα και με υπομονή ήρθε στα ίσα του. Τώρα πια κανένα ατύχημα. Έξω που είμαστε κουβαλάμε ένα φορητό γιο-γιο, αλλά μια και είναι αγοράκι βολεύει να ποτίζουμε και τα δεντράκια…

Το βράδυ δεν την κόβω ακόμα. Αν και 90% ξυπνά στεγνός, θέλω να περιμένω και άλλο (εξάλλου η βραδυνή πάνα δεν είναι θέμα εκπαίδευσης).

Και τώρα που ξαναβρέθηκαν με τη ξαδέρφη, η οποία άρχισε και αυτή το potty training, κάνανε αγώνα ποιος θα πρωτοκαθίσει στο γιο-γιο. Φρόντισα να μην έχουμε δαγκώματα και τσακωμούς και όλα οκ.

Βέβαια, στο πίσω μέρος του μυαλού μου, βλέποντας ότι όσο καλά και αν τα πάει μπορεί να πισωγυρίσει (διάβασα ότι το 80% των παιδιών έχουν τουλάχιστον 1 πισωγύρισμα) έχω αγχωθεί για το τι θα γίνει με τον ερχομό της αδερφούλας του σε 1 μήνα (όπου θα έχουμε βγάλει και τα χαλιά).

Θα δούμε…

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δική μου εμπειρία, η οποία εντάσσεται στην γενικότερη φιλοσοφία ότι δεν πιέζω καταστάσεις παρά μόνο αν είναι απόλυτη ανάγκη:

Γύρω στα 3 και 5 μηνών κόψαμε την πάνα. Δεν το βιαστήκαμε, αφενός γιατί δεν θέλαμε να πιέσουμε αχρείαστα τον μικρό, αφετέρου περιμέναμε να έρθει καλοκαίρι που είναι πιο εύκολο.

 

Προς το τέλος του προηγούμενου καλοκαιριού είχε ήδη αρχίσει να καταλαβαίνει πότε έκανε κακάκια, ενώ μέχρι το τέλος φθινοπώρου καταλάβαινε πότε του έρχονται. Άνοιξη μας προειδοποιούσε αρκετή ώρα πριν, οπότε με το που μπήκε Ιούνης, τέρμα οι πάνες... Στην αρχή είχαμε 2-3 ατυχήματα με τσισάκια μες στη μέρα και άλλα 2-3 τη νύχτα (για τα οποία η ευθύνη είναι μάλλο δική μου, καθώς ξέχασα να πάμε τουαλέτα πριν κοιμηθούμε). Με κακάκια είχαμε μόνο 2 ατυχήματα, αλλά και αυτά λόγω ευκοίλιας.

 

Το συμπέρασμά μου (και το συζήτησα και με αρκετούς γνωστούς, γονείς) είναι ότι δεν έχει νόημα να γίνει πριν τα 3. Μόνο ταλαιπωρία για τους γονείς και απογοήτευση για τα παιδιά θα φέρει. Ξέρω κάποιους που πίεσαν τα παιδιά τους από τα 2-2.5. Οκ, γλύτωσαν το έξοδο της πάνας για ένα ολόκληρο χρόνο, αλλά εκείνο το χρόνο άλλαζαν λερωμένα σεντόνια, βρακάκια, ρούχα, χαλιά... συν το φορτίο άγχους και απογοήτευσης στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμά μου (και το συζήτησα και με αρκετούς γνωστούς, γονείς) είναι ότι δεν έχει νόημα να γίνει πριν τα 3. Μόνο ταλαιπωρία για τους γονείς και απογοήτευση για τα παιδιά θα φέρει. Ξέρω κάποιους που πίεσαν τα παιδιά τους από τα 2-2.5. Οκ, γλύτωσαν το έξοδο της πάνας για ένα ολόκληρο χρόνο, αλλά εκείνο το χρόνο άλλαζαν λερωμένα σεντόνια, βρακάκια, ρούχα, χαλιά... συν το φορτίο άγχους και απογοήτευσης στο παιδί.

 

Συμφωνώ απολύτως. Έκανα και εγώ το λάθος να ξεκινήσω στα 2,5 την προσπάθεια. Βέβαια είναι κάποια παιδιά που ανταποκρίνονται αλλά με εμάς το αποτέλεσμα ήταν η ταλαιπωρία και η απογοήτευση όπως λες. Έχει περάσει πάνω από 1,5 χρόνος και ακόμα δεν είμαστε 100% σίγουροι για τα τσισα. Για τη βραδινή πάνα ούτε συζήτηση. Μήπως είναι λάθος που του φοράω το βράδυ. Αφού δεν φοράει τη μέρα να μην φοράει και το βράδυ. Μήπως τον μπερδεύω?

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμά μου (και το συζήτησα και με αρκετούς γνωστούς, γονείς) είναι ότι δεν έχει νόημα να γίνει πριν τα 3. Μόνο ταλαιπωρία για τους γονείς και απογοήτευση για τα παιδιά θα φέρει. Ξέρω κάποιους που πίεσαν τα παιδιά τους από τα 2-2.5. Οκ, γλύτωσαν το έξοδο της πάνας για ένα ολόκληρο χρόνο, αλλά εκείνο το χρόνο άλλαζαν λερωμένα σεντόνια, βρακάκια, ρούχα, χαλιά... συν το φορτίο άγχους και απογοήτευσης στο παιδί.

 

Συμφωνώ απολύτως. Έκανα και εγώ το λάθος να ξεκινήσω στα 2,5 την προσπάθεια. Βέβαια είναι κάποια παιδιά που ανταποκρίνονται αλλά με εμάς το αποτέλεσμα ήταν η ταλαιπωρία και η απογοήτευση όπως λες. Έχει περάσει πάνω από 1,5 χρόνος και ακόμα δεν είμαστε 100% σίγουροι για τα τσισα. Για τη βραδινή πάνα ούτε συζήτηση. Μήπως είναι λάθος που του φοράω το βράδυ. Αφού δεν φοράει τη μέρα να μην φοράει και το βράδυ. Μήπως τον μπερδεύω?

 

Θα με συγχωρήσετε κορίτσια αλλά εγώ διαφωνώ μαζί σας....δεν είναι κακό το παιδί να γνωρίσει το γιογιο ή την τουαλέτα από πολύ νωρίς. Φυσικά και συμφωνώ μαζί σας ότι τίποτα δεν πρέπει να γίνεται με πίεση αλλά σαν ένα πολύ ωραίο παιχνιδάκι... και συνεχίζεις το συγκεκριμένο παιχνιδάκι εαν και εφόσον το αποδέχεται και το διασκεδάζει,,,

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

ουφ, τι ταλαιπωρία είναι και αυτή! Ο Κωσταντίνος είναι 2,3 ετών και εδώ και μια εβδομάδα κάνουμε προσπάθεια να κόψουμε τα τσίσα. Όταν είναι γδυτός πάει και κάνει κακά και τσίσα στο γιογιο από μόνος του. όταν φοράει εσώρουχο τα κάνει επάνω του. έχουμε βγει έξω και χωρίς πάνα και τα έχουμε πάει καλά αλλά το κακό είναι ότι δε μου τα λέει. έχω αγχωθεί γιατί κρυώνει σιγά σιγά ο καιρός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μανούλες, θα ήθελα τα φώτα σας.

Ο γιος μου έβγαλε την πάνα πριν 2 μήνες και κάτι. Τη φοράμε μόνο τη νύχτα. Είχαμε ξαναπροσπαθήσει και 3,5 μήνες πριν χωρίς επιτυχία, αλλά τον Αύγουστο ήταν παιχνιδάκι με ελάχιστα ατυχήματα.

Έχω το εξής θέμα, εδώ και 2-3 εβδομάδες, κρατάει τα τσίσα του για ώρες πολλές. Έτυχε σε μια μέρα να τα κρατήσει και 12 ώρες. Όποτε τον ρωτήσω αν θέλει πιπί, αρνείται κατηγορηματικά και αρνείται να πάμε μαζί στην τουαλέτα. Τον ρωτάω αραιά, περίπου κάθε 2 με 3 ώρες όταν είμαι σπίτι. Ο παιδίατρος μου είπε να μην τον πιέσω καθόλου και να μην τον ρωτάω όλη την ώρα, αν το ξεχάσω θα χαλαρώσει και αυτός και θα τα λέει από μόνος του εγκαίρως. Το πρόβλημα είναι ότι τις τελευταίες μέρες έχουν αυξηθεί τα ατυχήματα, π.χ. κάνει τσίσα το μεσημέρι στις 2-3 και μετά τα κρατάει ως το βράδυ και ξαφνικά του φεύγουν εκεί που παίζει. Και δύο λεπτά πριν να τον έχω ρωτήσει, θα μου πει ότι δε θέλει και μετά του φεύγει λίμνη ολόκληρη. Επίσης, έχουν συμβεί και 2-3 μεσημεριανά ατυχήματα, που δεν είχε κανένα από τότε που βγάλαμε την ημερήσια πάνα. Αρκετές φορές τα προλαβαίνει, βέβαια και πηγαίνει μόνος του στο γιογιό χωρίς πρόβλημα.

Τη Δευτέρα ξεκινάμε παιδικό σταθμό, όπου πρέπει να είναι πλήρως αυτοεξυπηρετούμενος. Μήπως τον έχει αγχώσει ότι θα πάει σχολείο? Αλλά το έκανε και πριν μάθουμε ότι τελικά τον πήραν στο σταθμό.

Έχει αντιμετωπισει καμιά μανούλα κάτι αντίστοιχο?

 

Και ένα τελευταίο, το σκουπισμα το μαθαίνουν εύκολα? Εμείς δυστυχώς δεν το έχουμε μάθει, γιατί συνήθως τον πλέναμε μετά τα κακά και πρέπει σε 4 ημέρες να το μάθει και αυτό. Ευτυχώς την πρώτη εβδομάδα θα πηγαίνει μόνο για 2 ώρες.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανούλες, θα ήθελα τα φώτα σας.

Ο γιος μου έβγαλε την πάνα πριν 2 μήνες και κάτι. Τη φοράμε μόνο τη νύχτα. Είχαμε ξαναπροσπαθήσει και 3,5 μήνες πριν χωρίς επιτυχία, αλλά τον Αύγουστο ήταν παιχνιδάκι με ελάχιστα ατυχήματα.

Έχω το εξής θέμα, εδώ και 2-3 εβδομάδες, κρατάει τα τσίσα του για ώρες πολλές. Έτυχε σε μια μέρα να τα κρατήσει και 12 ώρες. Όποτε τον ρωτήσω αν θέλει πιπί, αρνείται κατηγορηματικά και αρνείται να πάμε μαζί στην τουαλέτα. Τον ρωτάω αραιά, περίπου κάθε 2 με 3 ώρες όταν είμαι σπίτι. Ο παιδίατρος μου είπε να μην τον πιέσω καθόλου και να μην τον ρωτάω όλη την ώρα, αν το ξεχάσω θα χαλαρώσει και αυτός και θα τα λέει από μόνος του εγκαίρως. Το πρόβλημα είναι ότι τις τελευταίες μέρες έχουν αυξηθεί τα ατυχήματα, π.χ. κάνει τσίσα το μεσημέρι στις 2-3 και μετά τα κρατάει ως το βράδυ και ξαφνικά του φεύγουν εκεί που παίζει. Και δύο λεπτά πριν να τον έχω ρωτήσει, θα μου πει ότι δε θέλει και μετά του φεύγει λίμνη ολόκληρη. Επίσης, έχουν συμβεί και 2-3 μεσημεριανά ατυχήματα, που δεν είχε κανένα από τότε που βγάλαμε την ημερήσια πάνα. Αρκετές φορές τα προλαβαίνει, βέβαια και πηγαίνει μόνος του στο γιογιό χωρίς πρόβλημα.

Τη Δευτέρα ξεκινάμε παιδικό σταθμό, όπου πρέπει να είναι πλήρως αυτοεξυπηρετούμενος. Μήπως τον έχει αγχώσει ότι θα πάει σχολείο? Αλλά το έκανε και πριν μάθουμε ότι τελικά τον πήραν στο σταθμό.

Έχει αντιμετωπισει καμιά μανούλα κάτι αντίστοιχο?

 

Και ένα τελευταίο, το σκουπισμα το μαθαίνουν εύκολα? Εμείς δυστυχώς δεν το έχουμε μάθει, γιατί συνήθως τον πλέναμε μετά τα κακά και πρέπει σε 4 ημέρες να το μάθει και αυτό. Ευτυχώς την πρώτη εβδομάδα θα πηγαίνει μόνο για 2 ώρες.

 

Εμένα η κόρη μου άργησε με την πάνα, την κόψαμε εντελώς περίπου στα τρισίμισι. Πήγαινε παιδικό κανονικά από τριών και έκανε τα τσίσια με τα άλλα παιδάκια στην τουαλέτα, της είχα πάνα βρακάκι που ανεβοκατεβαίνει. Και στο σπίτι τα ίδια, τις περισσότερες φορές τα έκανε στην τουαλέτα αλλά είχαμε και ατυχήματα αρκετά συχνά. Έτσι της άφησα την πάνα βρακάκι πάνω από εξάμηνο για να ωριμάσει από μόνη της λέγοντάς της συνέχεια ότι δεν πρέπει να τα κάνουμε στην πάνα χωρίς όμως να αγχώνομαι και να την αγχώνω ιδιαίτερα, στο πολύ χαλαρό. Κάποια στιγμή το έκοψε από μόνη της.

 

Βασικά νομίζω ότι είναι θέμα παιδιού. Ο γιος μου κι ας ήταν το πρώτο παιδί και ας ήμουν άπειρη σε αυτό το θέμα την έκοψε μαχαίρι σε λιγότερο από μια εβδομάδα όταν ήταν δύο και κάτι με ελάχιστα μόνο νυχτερινά ατυχήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Την κόψαμε!! Την κόψαμε!!! Την κόψαμεεεεε!!!

 

Λίγο μετά τα γενέθλια της!! Ανάποδη σε όλα!! Τα περισσότερα παιδάκια την κόβουν καλοκαίρι, εμείς χειμώνα!! Το ζήτησε μόνη της...Ήθελε το γιο-γιο και αυτό ήταν!! Ένα μήνα τώρα κάνουμε πιπί-κακά στην "ολοκαίνουρια, ολόδικη" της τουαλέτα (έτσι τη λέει η ψωνάρα μου) και μάλιστα το μεσημέρι δεν την θέλει και το πρωί είναι στεγνή!! Θα πάμε του χρόνου θθθχολείο!!!

 

Καλή επιτυχία σε όσα μωράκια προσπαθούν!! :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα!

Κλεινουμε σχεδον 10 μηνες που ξεφορτωθηκαμε πανες. Πρωινες/μεσημεριανες/βραδυνες/εξοδου/για κακα, τα παντα. Φοραμε αποκλειστικα βρακακι.

Η απορια που εχω (κι οποιος μπορει ας βοηθησει) ειναι γιατι τωρα συγκαιγεται στο πιπι ενω οσο φορουσε πανα δεν ειχαμε ποτε κανενα προβλημα; :confused: Θα περιμενε κανεις να γινει το ακριβως αντιθετο (να συγκαιγεται οσο εχει πανα και με το βρακακι να ηρεμησει) ομως σπασαμε το ρεκορ και σε αυτο... :rolleyes:

Κανουμε μπανιο καθε βραδυ και ξεπλενω την ευαισθητη περιοχη με αφθονο νερο. Δε βαζω αφρολουτρα κλπ στη γεννητικη περιοχη. Δυο φορες την εβδομαδα τη σαπουνιζω με πρασινο σαπουνι και την ξεσαπουνιζω πολυ σχολαστικα.

Τα εσωρουχα της ειναι μονο βαμβακερα και ανετα (δεν την πιεζουν). Τα πλενω μαζι με τα υπολοιπα ρουχαλακια της (τα βαζω σε ξεχωριστη πλυση ακομα) με το υγρο που επαιρνα παντα. Τα σιδερωνω παντα με την πρεσσα οποτε δεν ξεφευγει κατι. Δεν εμφανιζει ερεθισμο πουθενα αλλου παρα μονο στο πιπι.

Μετα τα τσισακια σκουπιζομαστε με χαρτι. Μωρομαντηλο βαζουμε μονο στον ποπο και μονο οταν κανει κακακια.

Γενικως τα ρουχαλακια της ειναι βαμβακερα και ανετα. Δεν την πιεζουν. Επισης δεν εχουμε αλλαξει κατι στη διατροφη της.

Καναμε εξετασεις ουρων πριν μια εβδομαδα και βγηκαν πεντακαθαρες (γενικη ΚΑΙ καλλιεργεια). Η μικρη κανει ομοιπαθητικη οποτε εχουμε κοψει τα πολλα χημικα απο παντου, ετσι καθε φορα που ερεθιζεται της βαζω ειτε κεραλοιφη (την εχει φτιαξει η πεθερα μου) ειτε τη fissan baby. Οχι sudocrem κλπ. Παρολαυτα, υποχωρει για 2 - 3 μερες και μετα ξανα τα ιδια.

 

Τι μπορει να φταιει που ερεθιζεται τοσο πολυ; Και τι μπορω να κανω;

Ευχαριστω εκ των προτερων! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορει να φταιει που ερεθιζεται τοσο πολυ; Και τι μπορω να κανω;

Ευχαριστω εκ των προτερων! :D

 

 

Εφόσον δεν έχει αλλάξει κάτι στη διατροφή της, εγώ στη θέση σου θα δοκίμαζα να αλλάξω το καθαριστικό (μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο πολύ ήπιο μπεμπέ από το φαρμακείο). Μήπως δεν σκουπίζεται πολύ καλά με το χαρτί και μένουν υπολείμματα από τσίσα στην ευαίσθητη περιοχή? Θα μπορούσες να τη σκουπίζεις με βρεγμένο πανάκι ή βαμβάκι για να καθαρίζει κάπως και μετά με χαρτί για να δεις αν είναι καλύτερα.

 

 

 

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα. Δεν κάνει τσίσα πλέον παρά μία ή δύο φορές το 24ωρο. Ούτε τη βραδινή πάνα βρέχει, να πω ότι ξαλαφρώνει τουλάχιστον στον ύπνο του. Τον κάνω χρυσό, δεν κάνει. Αδιαφορώ, πάλι δεν κάνει. Απορώ, δεν σκάει αυτό το παιδί? Ευτυχώς που μια φορά την ημέρα θέλει και κακά και τα αμολάει τότε! Και όταν τον βάλω στη μπανιέρα για ντουζάκι. Και νερό δεν πίνει σχεδόν καθόλου, δε θέλει. :(

 

(Ευτυχώς σταμάτησαν τα ατυχήματα, τώρα τα κρατάει μέχρι τελικής πτώσεως. Βρε λέτε να παρεξηγήθηκε που έστρωσα τους καναπέδες με σελτεδάκια?)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως να αντικαταστήσεις το πράσινο σαπούνι με κάτι άλλο?

Σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες! Νομιζω πως ειναι το πιο αγνο (μετα το σκετο νερακι) που μπορω να της βαζω εκει. :roll:

 

Εφόσον δεν έχει αλλάξει κάτι στη διατροφή της, εγώ στη θέση σου θα δοκίμαζα να αλλάξω το καθαριστικό (μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο πολύ ήπιο μπεμπέ από το φαρμακείο). Μήπως δεν σκουπίζεται πολύ καλά με το χαρτί και μένουν υπολείμματα από τσίσα στην ευαίσθητη περιοχή? Θα μπορούσες να τη σκουπίζεις με βρεγμένο πανάκι ή βαμβάκι για να καθαρίζει κάπως και μετά με χαρτί για να δεις αν είναι καλύτερα.

Ευχαριστω για την απαντηση!

Υποπτευομαι πως ισως δεν σκουπιζεται καλα μονη της (ειδικα στο σχολειο). Γενικα μετα απο μια συζητηση που καναμε και της ειχα τονισει πως μονο εκεινη μπορει να πιανει το πιπι της, δεν αφηνει κανεναν να την αγγιζει εκει (και καλα κανει). Ηταν η αφορμη για να ξεκινησει να πλενεται μονη της (οκ, τη βοηθαω κι εγω ή ο μπαμπας της). Αλλα μας το ειχε πει και η διευθυντρια του σταθμου αυτο που λες. Ειχε παει μια μερα η δασκαλα της να τη σκουπισει και της ειπε "οχι, μονο εγω πιανω το πιπι μου, κανεις αλλος". Οποτε προφανως δεν σκουπιζεται καλα και μετα απο τοσες ωρες στο σταθμο (πλεον καθεται φουλ ωραριο) ερεθιζεται.

Τουλαχιστον λυσαμε το γριφο του "ΓΙΑΤΙ ερεθιζεται τωρα;". Η αντιμετωπιση νομιζω ειναι να "δουλεψουμε" με τη μικρη στο σπιτι το πως να σκουπιζεται καλα.

 

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας! :D

 

Edit: Η Μαρια πλενεται απο προϊοντα φαρμακειου αποκλειστικα (οχι απο πετρια δικη μου) αλλα γιατι μετα τα 3 (ναι, κι ομως) εμφανισε ατοπικη δερματιτιδα. Και του εμποριου την ερεθιζουν. Μονο το fissan ψιλοανεχεται κι αυτο αμα της το βαλεις 3 μερες σερι ξεκιναει το εκζεμα. Γι' αυτο δεν υποψιαστηκα το υγρο καθαρισμου. :-)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια γειά σας. Θα ήθελα κάποιες συμβουλές σχετικά με το κόψιμο της πάνας. Το αγοράκι μου θα γίνει 3 χρονών το Μάϊο και ενω λέει και καταλαβαίνει πολλά, έχει έναν τεράστιο αρνητισμό ως προς το να πει τα "κακά" του πριν και ως προς το να πάει στην τουαλέτα .....ούτε να αλλάξει την πάνα δεν θέλει τους τελευταίους μήνες....γίνεται πάλη...τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας. Θα ήθελα κάποιες συμβουλές σχετικά με το κόψιμο της πάνας. Το αγοράκι μου θα γίνει 3 χρονών το Μάϊο και ενω λέει και καταλαβαίνει πολλά, έχει έναν τεράστιο αρνητισμό ως προς το να πει τα "κακά" του πριν και ως προς το να πάει στην τουαλέτα .....ούτε να αλλάξει την πάνα δεν θέλει τους τελευταίους μήνες....γίνεται πάλη...τι πρέπει να κάνω?

Yπομονή...Το οτι δεν θέλει να αλλάξει πάνα ίσως ειναι σημάδι ότι συντομα θα την πετάξει. Η κόρη μου πριν βγάλει την πάνα, καθώς και γνωστά παιδάκια στην ιδια ηλικία το πέρασαν ακριβώς όπως το περιγράφεις.

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα κοριτσια.

Ειμαι πλεον πληρως αγανακτισμενη,...μετανιωσα την ωρα καιτην στιγμη που του ειπα οτι κανουμε κακα και τσιασακια στην τουαλετα...Ειναι 23 μηνων αυτος και γω 8,5 μηνων εγκυος...με εχει ψοφησει να πηγαινουμε κυριολεκτικα ανα 10 λεπτατουαλετα..αφου κλεγεται και φωναζει μαμα κακακια και να μην κανει τιποτα.ποτε...τα κακα τα κανει τελικα στην πανα και οταν το παρω χαμπαρι για να τον τρεξω τουαλετα αρνειται...μετα σκεφτομαι μηπως ειναι δυσκοιλιο το καημενουλι..μεχρι στιγμης δεν ηταν ποτε αλλα γι ι κανατε??να τον πηγαινω ανα 5 λεπτα τουαλετα οπως ζηταει??εχω ψοφησει η γυναικα...φιλια;)

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.

Ειμαι πλεον πληρως αγανακτισμενη,...μετανιωσα την ωρα καιτην στιγμη που του ειπα οτι κανουμε κακα και τσιασακια στην τουαλετα...Ειναι 23 μηνων αυτος και γω 8,5 μηνων εγκυος...με εχει ψοφησει να πηγαινουμε κυριολεκτικα ανα 10 λεπτατουαλετα..αφου κλεγεται και φωναζει μαμα κακακια και να μην κανει τιποτα.ποτε...τα κακα τα κανει τελικα στην πανα και οταν το παρω χαμπαρι για να τον τρεξω τουαλετα αρνειται...μετα σκεφτομαι μηπως ειναι δυσκοιλιο το καημενουλι..μεχρι στιγμης δεν ηταν ποτε αλλα γι ι κανατε??να τον πηγαινω ανα 5 λεπτα τουαλετα οπως ζηταει??εχω ψοφησει η γυναικα...φιλια;)

 

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά έχω την αίσθηση ότι ο γιος σου είναι μικρός ακόμα και ότι δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για μια τέτοια αλλαγή.

Σε 15 μέρες το αργότερο έρχεται στη ζωή του η μεγαλύτερη αλλαγή που θα μπορούσε να του τύχει.

Ακόμα και αν κάτι έχετε καταφέρει μέχρι τότε με την πάνα, δε θα είναι μία εδραιωμένη συνήθεια και πιστεύω ότι θα ξανακυλήσει εύκολα. Και δε νομίζω ότι με νεογέννητο στο σπίτι θα έχεις τη δυνατότητα να ασχοληθείς με αυτό το θέμα του γιου σου. Στη θέση σου θα το άφηνα για μετά από 3-4 μήνες.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.

Ειμαι πλεον πληρως αγανακτισμενη,...μετανιωσα την ωρα καιτην στιγμη που του ειπα οτι κανουμε κακα και τσιασακια στην τουαλετα...Ειναι 23 μηνων αυτος και γω 8,5 μηνων εγκυος...με εχει ψοφησει να πηγαινουμε κυριολεκτικα ανα 10 λεπτατουαλετα..αφου κλεγεται και φωναζει μαμα κακακια και να μην κανει τιποτα.ποτε...τα κακα τα κανει τελικα στην πανα και οταν το παρω χαμπαρι για να τον τρεξω τουαλετα αρνειται...μετα σκεφτομαι μηπως ειναι δυσκοιλιο το καημενουλι..μεχρι στιγμης δεν ηταν ποτε αλλα γι ι κανατε??να τον πηγαινω ανα 5 λεπτα τουαλετα οπως ζηταει??εχω ψοφησει η γυναικα...φιλια;)

εγω ξεκιησα να του κοβω την πανα στα 2,5 τωρα εινα 3,5 εκοψε με την μια την βραδυνη πανα και τα κακα ,οσο και αν ακουγετε περιεργο την ημερα την κοψαμε τελειως στον μηνα με βοηθησε οτι ηταν καλοκαιρι ,καθε απογευμα τον πηγαινα στις κουνιες χωρις πανα μονο με βρακακι και εκει του ελεγα οταν θελει τσισα να μου το πει να ποτισουμε το δεντρακι στην εβδομαδα ειχαμε αρχισει να μαθαινουμε ειχαμε 2-3 ατυχηματα στο σπιτι που ξεχνιοταν με το παιχνιδι αλλα στο μηνα τελος !!!αστον λιγο ακομα πολλες οι αλλαγες στην ζωη του και στην δικαη σου και προσπαθησε μετα απο λιγο ,καλοκαιρι θαλασσα θα σε βοηθησει να τον εχεις χωρις πανα περισσοτερη ωρα χωρις να εισαι με μια σφουγγαριστρα στο χερι!!
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ο μικρος σου παραειναι μικρος για να κοψει την πανα, δεν ειναι ουτε καν δυο.

 

Συμφωνω με τις αλλες κοπελες που σου απαντησαν οτι εφοσον δεν εχετε καταφερει κατι ως τωρα, σε λιγες μερες που θα ερθει το μωρακι ουτως η αλλως θα γυρισετε στηνπανα μια και ουτε εσυ θα εχεις χρονο να ασχολεισαι αλλα και για αυτον η παλινρομηση θα ειναι η πιο φυσιολογικη και αναμενομενη αντιδραση

 

Ηθελα να σε ρωτησω ομως: πως και αποφασισες να μπεις σε αυτη τη διαδικασια; Σου εδειξε καποια σημαδια ετοιμοτητας; Το πιο συνηθισμενο σημαδι ειναι να ξυπναει το παιδι το πρωι με εντελως στεγνη πανα και αυτο να επαναλαμβανεται και οταν κανει κακα να σταματαει οτι κανει και να πηγαινει να στεκεται σε μια γωνια (μερικα κρυβονται κιολας)

 

Στην κορη μου περιμενα τα σημαδια αυτα (ηταν περιπου 32 μηνων) και η διαδικασια ουσιαστικα εγινε σχεδον αυτοματα. Τωρα ο γιος μου ειναι 32 μηνων και παρουσιαζει ακριβως αυτα τα σημαδια εδω και κανενα μηνα.. μαλιστα πολλες φορες λεει κακα περιπου 10 λεπτα πριν τα κανει, μπορει και περισσοτερο. Ανεβασα λοιπον το γιογιο απο το υπογειο και περιμενω αλλον ενα μηνα μεχρι να σταματησουμε τον παιδικο για να ξεκινησουμε...

 

Μην αγχωνεσαι καθε πραγμα στον καιρο του... Με το καλο το καινουριο μωρακι!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ πολυ κοριτσια ολες σας.

Τ ασημαδια (εαν ειναι σημαδια)ηταν οτι μου ελεγε τα κακα του πριν τα κανει οποτε και αποφασισα οτι ισως να τον δοκιμασω.τωρα που ερχεται και το δευτερο μωρακι να καθαριζαμε απο την μια μερια τις πανες.

Ναι ισως ναειναι πολυ νωρις...επισης παρατηρησα οτι τις τελευταιες μερες ειναι και πολυ δυσκοιλιος ο φουκαρας..οποτε ισως γι αυτο να με πηγαινει ανα 5 λεπτ ακαι ναμην βγαζει τπτ γιατι φαινεται ο καημενουλης οτι θελει..θα το δω και θ απροσπαθησω και πιο μετα..ετσι και αλλιως δεν ειναι γι απιεση..ουτε αυτος ουτε εγω!!

 

Πιστευω πως ο μικρος σου παραειναι μικρος για να κοψει την πανα, δεν ειναι ουτε καν δυο.

 

Συμφωνω με τις αλλες κοπελες που σου απαντησαν οτι εφοσον δεν εχετε καταφερει κατι ως τωρα, σε λιγες μερες που θα ερθει το μωρακι ουτως η αλλως θα γυρισετε στηνπανα μια και ουτε εσυ θα εχεις χρονο να ασχολεισαι αλλα και για αυτον η παλινρομηση θα ειναι η πιο φυσιολογικη και αναμενομενη αντιδραση

 

Ηθελα να σε ρωτησω ομως: πως και αποφασισες να μπεις σε αυτη τη διαδικασια; Σου εδειξε καποια σημαδια ετοιμοτητας; Το πιο συνηθισμενο σημαδι ειναι να ξυπναει το παιδι το πρωι με εντελως στεγνη πανα και αυτο να επαναλαμβανεται και οταν κανει κακα να σταματαει οτι κανει και να πηγαινει να στεκεται σε μια γωνια (μερικα κρυβονται κιολας)

 

Στην κορη μου περιμενα τα σημαδια αυτα (ηταν περιπου 32 μηνων) και η διαδικασια ουσιαστικα εγινε σχεδον αυτοματα. Τωρα ο γιος μου ειναι 32 μηνων και παρουσιαζει ακριβως αυτα τα σημαδια εδω και κανενα μηνα.. μαλιστα πολλες φορες λεει κακα περιπου 10 λεπτα πριν τα κανει, μπορει και περισσοτερο. Ανεβασα λοιπον το γιογιο απο το υπογειο και περιμενω αλλον ενα μηνα μεχρι να σταματησουμε τον παιδικο για να ξεκινησουμε...

 

Μην αγχωνεσαι καθε πραγμα στον καιρο του... Με το καλο το καινουριο μωρακι!!!

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.

Ειμαι πλεον πληρως αγανακτισμενη,...μετανιωσα την ωρα καιτην στιγμη που του ειπα οτι κανουμε κακα και τσιασακια στην τουαλετα...Ειναι 23 μηνων αυτος και γω 8,5 μηνων εγκυος...με εχει ψοφησει να πηγαινουμε κυριολεκτικα ανα 10 λεπτατουαλετα..αφου κλεγεται και φωναζει μαμα κακακια και να μην κανει τιποτα.ποτε...τα κακα τα κανει τελικα στην πανα και οταν το παρω χαμπαρι για να τον τρεξω τουαλετα αρνειται...μετα σκεφτομαι μηπως ειναι δυσκοιλιο το καημενουλι..μεχρι στιγμης δεν ηταν ποτε αλλα γι ι κανατε??να τον πηγαινω ανα 5 λεπτα τουαλετα οπως ζηταει??εχω ψοφησει η γυναικα...φιλια;)

 

Εάν είχες κάποια βοήθεια θα σου έλεγα με χίλια να συνεχίσεις τις προσπάθειες δοκιμάζοντας παράλληλα να τον βοηθήσεις με το θέμα της δυσκοιλιότητας. Τρώει φρούτα και λαχανικά? Δοκίμασε τα μούσμουλα κάνουν τρομερή δουλειά! Αφού σου λέει τα κακά αλλά ζορίζεται, ίσως πονάει η κοιλίτσα και αντιλαμβάνεται αυτήν την πίεση της δυσκοιλιότητας ως επιθυμία να πάει τουαλέτα, οπότε και σε τρέχει κάθε τρεις και λίγο. Αν λύσεις το θέμα της δυσκοιλιότητας ίσως να φτιάξει κι αυτό το θέμα. Κατά τα άλλα σου ξυπνάει στεγνός; Με τα τσίσα τι γίνεται? Κι εγώ ούσα έγκυος εκπαίδευα το γιο μου στο γιογιό, από πολύ μικρούλι. Τον έβαζα το πρωί μόλις ξυπνούσε, το μεσημέρι μετά το φαγητό, όποτε τον έβλεπα έτοιμο για κακά και το βραδάκι πριν τον ύπνο. Ξυπνούσε στεγνός από πολύ μικρός. Για ένα διάστημα πήραν αναστολή οι προσπάθειες και μετά 22 μηνών μήνα Ιούνιο, αρχίσαμε πάλι εντατικά και κανονικά. Πανεύκολα και πολύ γρήγορα και με ελάχιστα ατυχήματα κόψαμε πάνα ημέρας και νύχτας 24 μηνών! Καμία ηλικία δεν είναι στάνταρ, οπότε μη φοβηθείς το "είναι μικρός". Το μόνο που χρειάζεσαι είναι σημάδια και όρεξη από το παιδί σου και φυσικά στην κατάστασή σου βοήθεια! Είναι πολύ καλή ευκαιρία για εσάς το φετινό καλοκαίρι, αλλιώς μόλις χειμωνιάσει πώς θα μπεις σε διαδικασία? Θα παει 3 ετών μετά, καλή ώρα σαν την κόρη μου... την οποία ακόμα δεν βλέπω έτοιμη και συνεργάσιμη και τρέμω μην πάει τεσσάρων στο τέλος! Ευτυχώς το καλοκαίρι είναι ακόμα μακρύ...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εμεις την πανα την κοψαμε οταν ο γιωργος μ ηταν 22 μηνων. ξεκινησαμε 20 μηνων να καθομαστε στο γιογιο καθε πρωι μολις ξυπναγε, το μεσημερι πριν κ μετα τον υπνο κ το βραδυ παλι ριν κοιμηθει.στους 21 μηνες τον γυμνωσα κ για την ημερα κ ειχα μαζι μ ενα μικρο γιογιο στη βολτα, μαντηλακια κ ολα τα σχετικα.μεχρι τους 22 μηνες ειχαμε κοψει πρωινη κ βραδυνη πανα.απο σημαδια δεν ειχαμε κανενα σημαδι, απλα το ξεκινησαμε πειραματικα καθως ημουν κ εγω εγυος στον 2 κ ηθελα να τελειωνουμε με την πανα. ατυχηματα ειχαμε ελαχιστα κ πισωγυρισματα καθολου ουτε πριν γεννησω ουτε αφοτου γεννησα.

εγω θα σ ελεγα να προσπαθησεις κ οπως λεει κ η μικιο το νωρις κ το αργα ειναι υποκειμενικο..

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...