Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ο γιος μου ειναι 32 μηνων και ακομα εχει πανα!δε θελει να τα πει,τα λεει αφου τα κανει,οταν μας-επιτέλους-λεει οτι θελει να παει στο μπανιο τον επιβραβευουμε με αυτοκινητακια,μετα το ξεχναει να το ξαναπει!Μηπως,οταν παει στον παιδικο σταθμο δει τα αλλα παιδακια και επηρρεαστει θετικα για να την κοψει?Μήπως?Εχουμε αργησει,το ξερω!Εχει και την αδελφη του 5 μηνων και εχουμε,μαλλον,παλινδρομηση ή ζηλεια ή αρνηση...τι να πω?

Εμείς είμαστε 3 1/2 χρονών και ακόμα δεν μπορώ να πω ότι με ασφάλεια τον αφήνω χωρίς πάνα. Εχουμε αρχίσει την προσπάθεια από πέρυσι τον Μαϊο και εκεί που λέμε ότι κάναμε ένα βήμα μπροστά την επομένη έχουμε κάνει δύο πίσω. Αυτό που μπορώ να πω ότι έχουμε ξεμπερδέψει είναι τα κακά τα οποία μου τα λέει αλλα με τα τσίσα έχουμε μεγάλο πρόβλημα. Τον τελευταίο καιρό βέβαια που τον έχω τελείως γυμνό μέσα στο σπίτι μπορώ να πώ ότι βλέπω μια πρόοδο αλλά πάντα με την δική μου εννοια αν τον αφήσω δεν ξέρω τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο γιος μου ειναι 32 μηνων και ακομα εχει πανα!δε θελει να τα πει,τα λεει αφου τα κανει,οταν μας-επιτέλους-λεει οτι θελει να παει στο μπανιο τον επιβραβευουμε με αυτοκινητακια,μετα το ξεχναει να το ξαναπει!Μηπως,οταν παει στον παιδικο σταθμο δει τα αλλα παιδακια και επηρρεαστει θετικα για να την κοψει?Μήπως?Εχουμε αργησει,το ξερω!Εχει και την αδελφη του 5 μηνων και εχουμε,μαλλον,παλινδρομηση ή ζηλεια ή αρνηση...τι να πω?

 

σιγουρα το μωρο τον επηρεαζει αρνητικα.... τα μεγαλυτερα παιδια οταν ερχεται μωρο στο σπιτι μπορει να επηρεαστουν αρνητικα κ στο θεμα της τουαλετας και στην ομιλια τους...

 

εμενα ο δικος μου 3χρ κ 2 μηνων, τα επαθε κ τα δυο... δηλ κ με τη τουαλετα ειχαμε προβλημα κ στην ομιλια του...

απο οταν ομως κι ο μικρος 21 μηνων τωρα, εκοψε πανα κι αρχισε να μιλαει, ξεκολλησε κ ο μεγαλος για τα καλα... πλεον κ στα τσισα κ στα κακα ειναι αψογος αλλα αρχισε και να μιλαει επιτελους!!

 

τι να πω;; μαλλον παθαινουν μεγαλο σοκ με τον ερχομο του μωρου....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η δικια μου ειναι 28 μηνων κι εχουμε ξεκινησει εδω κι 6-7 μερες να φοραμε βρακακι (τις 3 τελευταιες ομως ολη μερα, τις πρωτες μερες ολο καπου πηγαιναμε και ηταν τη μιση με πανα τη μιση με βρακακι). Ε, δε βλεπω φως στον οριζοντα. Ολη μερα τη ζαλιζω, καθε 10 λεπτα τη ρωταω μηπως θελεις τσισακια, κλπ, την παω και στη λεκανη, την καθιζω, της λεω συνεχεια τι πρεπει νακανει οταν της ερθουν, ολα μια χαρα θεωρητικα, τα ξερει και μου λεει θα σου πω μαμα τσισα και θα κανουμε στη λεκανη. Ε, δεν το εχει κανει ουτε μια φορα! Συνεχεια πανω της, λες και φοραει πανα. Τι λετε, να την προσπαθησω κι αλλο, ή μηπως δεν ειναι ετοιμη ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η δικια μου ειναι 28 μηνων κι εχουμε ξεκινησει εδω κι 6-7 μερες να φοραμε βρακακι (τις 3 τελευταιες ομως ολη μερα, τις πρωτες μερες ολο καπου πηγαιναμε και ηταν τη μιση με πανα τη μιση με βρακακι). Ε, δε βλεπω φως στον οριζοντα. Ολη μερα τη ζαλιζω, καθε 10 λεπτα τη ρωταω μηπως θελεις τσισακια, κλπ, την παω και στη λεκανη, την καθιζω, της λεω συνεχεια τι πρεπει νακανει οταν της ερθουν, ολα μια χαρα θεωρητικα, τα ξερει και μου λεει θα σου πω μαμα τσισα και θα κανουμε στη λεκανη. Ε, δεν το εχει κανει ουτε μια φορα! Συνεχεια πανω της, λες και φοραει πανα. Τι λετε, να την προσπαθησω κι αλλο, ή μηπως δεν ειναι ετοιμη ακομα?

 

Ακυρο! Τα καταφεραμε τελικα!(την επομενη μερα του μηνυματος μου) Τωρα μου λεει, μαμα παμε στη λεκανη, παμε, και τα κανει εκει! τουλαχιστον χτες δεν αλλαξαμε βρακακι. Τελικα δεν ηταν τοσο δυσκολο οσο νομιζα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακυρο! Τα καταφεραμε τελικα!(την επομενη μερα του μηνυματος μου) Τωρα μου λεει, μαμα παμε στη λεκανη, παμε, και τα κανει εκει! τουλαχιστον χτες δεν αλλαξαμε βρακακι. Τελικα δεν ηταν τοσο δυσκολο οσο νομιζα!

 

ακριβος αυτο!!!πρεπει εμεις πρωτα να εχουμε υπομονη...να το παρουμε αποφαση και μετα ολα θα γινουν!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια..θα ηθελα και εγω την βοηθεια σας πανω στο θεμα πανας.η μικρη μου ειναι 2,5 χρονων. μας εβαλε και της αγορασαμε γιογιο αλλα απο τοτε που το πηραμε σταματησε να τα λεει αμεσως οταν τα κανει και μπορει να περασει και μιση ωρα μεχρι να ερθει να μας το πει για να την αλλαξουμε.αν την ρωτησεις σου λεει τι κανουμε στο γιογιο και θελει να παει να καθεται αλλα μονο οταν φοραει πανα.δεν ξερω τι να κανω.μηπως βιαστηκα?θα εκτιμουσα καθε δυνατη βοηθεια...

τα παιδιά μας είναι η ελπίδα μας για ένα πιο όμορφο αύριο..

Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια δεν βιαστηκες καθολου.

Ο μικρος μου γιος ειναι δεκ09 δηλ.ιδια ηλικια του εκοψα την πανα πριν απο ενα μηνα με τον ιδιο τροπο οπως και στο μεγαλο μου παιδι που ειναι τωρα 4.5.

Τα λεγανε και οι δυο. Τους εξηγησα τι κανουμε ακριβως και που παμε οταν θελουμε να κανουμε τσισα ή κακα.

βεβαιως δεν καταλαβαν.

τους αφησα κατουρημενους. Την 1η φορα 5λεπτα την 2η φορα 10λεπτα και την 3η φορα 20 λεπτα. Μιλαμε για μαρτυριο των παιδιων.. Με παρακαλουσαν να τους αλλαξω. Δεν το ξανακαναν. Τους εξηγουσα οταν ηταν κατουρημενοι οτι δεν πρεπει να το ξανακανουν. Τις 2 πρωτες φορες δεν ειχαν καταλαβει ακριβως το μυαλουδακι τους την εντολη. Την 3η ομως το καταλαβαν. Καποιος θα πει ακαρδη μανα τι κανεις... αλλα η απαντηση ειναι ξεμπερδευω,!!! Βεβαιως αν τυχει να μην προλαβει να τα κατεβασει ή φυγουν στην προσπαθεια να παει στο γιογιο δεν τους μαλωνεις ποτε. Ισα ισα τα επιβραβευεις που τρεχουν. Ξεμπερδεψα τοσο πολυ γρηγορα που εδω και 2 εβδομαδες εχω βγαλει και την βραδυνη πανα. Οχι οπως αλλοι γνωστοι που που παλευουν μεχρι τα 4 με την βραδυνη πανα. Και ο μεγαλος μου τουλαχιστον πισωγυρισματα δεν ειχε καθολου.

 

σου ευχομαι καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

βεβαιως δεν καταλαβαν.

τους αφησα κατουρημενους. Την 1η φορα 5λεπτα την 2η φορα 10λεπτα και την 3η φορα 20 λεπτα. Μιλαμε για μαρτυριο των παιδιων.. Με παρακαλουσαν να τους αλλαξω. Δεν το ξανακαναν.

 

Τι να πω...

Απαράδεκτη μέθοδος. Εντελώς όμως.

Αν το παιδί δεν ειναι έτοιμο, του δίνουμε χρόνο.

Δεν το πιέζουμε.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα την κόψει την πάνα.

Δεν έχω δει ενήλικα να κατουριέται επάνω του, πλην παθολογικών καταστάσεων.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια δεν βιαστηκες καθολου.

Ο μικρος μου γιος ειναι δεκ09 δηλ.ιδια ηλικια του εκοψα την πανα πριν απο ενα μηνα με τον ιδιο τροπο οπως και στο μεγαλο μου παιδι που ειναι τωρα 4.5.

Τα λεγανε και οι δυο. Τους εξηγησα τι κανουμε ακριβως και που παμε οταν θελουμε να κανουμε τσισα ή κακα.

βεβαιως δεν καταλαβαν.

τους αφησα κατουρημενους. Την 1η φορα 5λεπτα την 2η φορα 10λεπτα και την 3η φορα 20 λεπτα. Μιλαμε για μαρτυριο των παιδιων.. Με παρακαλουσαν να τους αλλαξω. Δεν το ξανακαναν. Τους εξηγουσα οταν ηταν κατουρημενοι οτι δεν πρεπει να το ξανακανουν. Τις 2 πρωτες φορες δεν ειχαν καταλαβει ακριβως το μυαλουδακι τους την εντολη. Την 3η ομως το καταλαβαν. Καποιος θα πει ακαρδη μανα τι κανεις... αλλα η απαντηση ειναι ξεμπερδευω,!!! Βεβαιως αν τυχει να μην προλαβει να τα κατεβασει ή φυγουν στην προσπαθεια να παει στο γιογιο δεν τους μαλωνεις ποτε. Ισα ισα τα επιβραβευεις που τρεχουν. Ξεμπερδεψα τοσο πολυ γρηγορα που εδω και 2 εβδομαδες εχω βγαλει και την βραδυνη πανα. Οχι οπως αλλοι γνωστοι που που παλευουν μεχρι τα 4 με την βραδυνη πανα. Και ο μεγαλος μου τουλαχιστον πισωγυρισματα δεν ειχε καθολου.

 

σου ευχομαι καλη επιτυχια

 

πες ότι μετά από πολλά-πολλά χρόνια, εκεί στην τρίτη μας ηλικία, παθαίνεις ένα εγκεφαλικό (φτου κακά μακριά από μας) και για ένα διάστημα χάνεις τον έλεγχο των σφιγκτήρων σου και πρέπει να εκπαιδευτείς ξανά από την αρχή να τους ελέγχεις... πόσο θα σου άρεσε να σου το κάνουν αυτό τα παιδιά σου, για να "ξεμπερδεύουν";

 

Καλό είναι το ξεμπέρδεμα, αλλά ακόμα καλύτερος κι ο σεβασμός των παιδιών μας ως ανθρώπων κι όχι ως ρομπότ που τα ρυθμίζουμε κατά πώς μας βολεύει...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις μαλλον ξεμπερδεψαμε απο πανες!!

την ημερα κανουμε τσισα με ελαχιστα εως καθολου ατυχηματα!!! αλλα συνηθως τον βαζω εγω να τα κανει....

επισης μεσημερι δε φοραμε πανα κ το πρωι ξυπναει σχεδον παντα στεγνος!!!

 

και δε χαιρομαι τοσο για τον μικρο που εκοψε τη πανα χαιρομαι κ για τον μεγαλο που ενω απο περυσι εχει κοψει πανα κ βραδινη, δεν ελεγε τα κακα του... κι ηταν καθαρα απο αντιδραση ή ζηλεια...

πλεον κι αυτος τα λεει κι ειμαστε ενταξει!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,το δικο μου κοριτσακι ειναι 31μηνων,μεχρι πριν λιγο καιρο οταν εκανε τσισα η κακα πηγαινε σε ενα συγκεκριμενο σημειο του σπιτιου.οταν καταλαβα τι κανει την επαιρνα κ πηγαιναμε στην τουαλετα περιμεναμε περιμεναμε αλλα τιποτε,οταν μετα της ξαναεβαζα την πανα της,αμεσως εκανε την αναγκη της.προφανως γιατι ετσι νιωθει ασφαλεια.πειτε μου τι να κανω,απο σεπτεμβρη στο σταθμο πρεπει να εχει καθαρισει εντελως!:confused:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,το δικο μου κοριτσακι ειναι 31μηνων,μεχρι πριν λιγο καιρο οταν εκανε τσισα η κακα πηγαινε σε ενα συγκεκριμενο σημειο του σπιτιου.οταν καταλαβα τι κανει την επαιρνα κ πηγαιναμε στην τουαλετα περιμεναμε περιμεναμε αλλα τιποτε,οταν μετα της ξαναεβαζα την πανα της,αμεσως εκανε την αναγκη της.προφανως γιατι ετσι νιωθει ασφαλεια.πειτε μου τι να κανω,απο σεπτεμβρη στο σταθμο πρεπει να εχει καθαρισει εντελως!:confused:

 

Γειά σου nenamou!

(σε είδα και σε αυτό το thread :-))

 

Εμείς την κόψαμε στα 3 και κάτι. Πρώτα από όλα να μη νοιώσει με τίποτα το παιδί ότι το πιέζετε, εμείς την πατήσαμε έτσι!

 

Με λίγα λόγια, τί κατάλαβα: όταν δεν πιάνει με την απευθείας συζήτηση: "μωρό μου τώρα που είσαι μεγάλη μπλα-μπλα..." πιάνει με συζήτηση μέσω μιας κούκλας ή μέσα από κάποιο αρκουδάκι κλπ που αγαπάει:

Κράτε ένα κουκλάκι κλπ και πιάσε μπροστά της "κουβεντα" μαζί του. Κάνε ότι μιλάει η κούκλα για τον εαυτό της και μετά από λίγα άσχετα, να "λέει" ότι θέλει να κάνει πιπι και κακά στην τουαλέτα (ή στο γιογιο) και γενικά μίλα με την κούκλα σα να είναι κι αυτή παιδάκι, και δες τί θα της πει το παιδί σου. Εγώ μόνο έτσι κατάλαβα ότι φοβόταν να μην πέσει μέσα, το είπε "εμπιστευτικά" στην κούκλα!

 

Το δεύτερο που είναι πολύ αποτελεσματικό με την κούκλα/αρκουδάκι κλπ, και που μου το είπε η κουνιάδα μου που είναι νηπιαγωγός:

 

Δήθεν αδιάφορα, όταν π.χ. το παιδί παίζει στο μπάνιο, βάλε την κούκλα να καθίσει στην τουαλέτα, δήθεν ότι κάνει κακά ή τσίσα και μιλάει γι αυτό. Το έκανα, και, ενώ 6 μήνες προσπαθούσα απευθείας με το παιδί με συζήτηση και δεν είχα αποτέλεσμα, από την επόμενη μέρα έκανε τσίσα κανονικά στην τουαλέτα - σαν την barbie!

 

Γενικά στα μικρά παιδιά αρέσει το θεατρικό παιχνίδι και είναι εργαλείο για εκπαιδευτικούς και ψυχολόγους.

 

Καλή τύχη!!!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Για εμας το κοψιμο της πανας ηταν πανευκολο.

Απο κακα καθαρισε πριν απο ενα χρονο.....στα 2 δλδ...

απο τα τσισια ακριβως στα 3...την αλλη μερα των γενεθλιων του,πανευκολα μεσα σε 3 μερες ειχαμε κοψει και την μεσημεριανη και την βραδινη πανα.

Δεν τον πιεσα καθολου.

Με τα κακακια του,ηξερα ποτε τα κανει...(κουνουσε ρυθμικα τα ποδια του,σαν επι τοπου βηματακια..:lol:)οποτε εφερνα το γιογιο και τα εκανε εκει....χωρις καμια αντιρρηση...μη σας πω οτι ειχε βολευτει και τα εκανε πιο ευκολα...ετσι αρχισε απο μονος να μου ζηταει να τα κανει στο γιογιο του.

Ολο αυτον τον καιρο εκανε και τσισακια στο γιογιο μετα απο τον υπνο...(πρωι-μεσημερι)

Στα τσισια μου φανηκε πιο δυσκολο την πρωτη μερα γιατι κατουρουσε παντου.....και στο γιογιο φυσικα,αλλα οχι μονο!

Την δευτερη μερα καλητερα και την τριτη ειχε ηδη μαθει να κρατιεται και να ζηταει γιογιο.

Για μας ηταν πολυ ευκολο γιατι το παιδι ηταν ετοιμο να την κοψει την πανα,αυτο νομιζω εγω!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

πες ότι μετά από πολλά-πολλά χρόνια, εκεί στην τρίτη μας ηλικία, παθαίνεις ένα εγκεφαλικό (φτου κακά μακριά από μας) και για ένα διάστημα χάνεις τον έλεγχο των σφιγκτήρων σου και πρέπει να εκπαιδευτείς ξανά από την αρχή να τους ελέγχεις... πόσο θα σου άρεσε να σου το κάνουν αυτό τα παιδιά σου, για να "ξεμπερδεύουν";

 

Καλό είναι το ξεμπέρδεμα, αλλά ακόμα καλύτερος κι ο σεβασμός των παιδιών μας ως ανθρώπων κι όχι ως ρομπότ που τα ρυθμίζουμε κατά πώς μας βολεύει...

 

Συγνωμη αλλα το παρατραβατε! Εγω ημουν γραφικη στην περιγραφη μου αλλα το θεμα ειναι να βρισκουμε πρακτικους τροπους να βοηθαμε τα παιδια μας να ανεξαρτητοποιουνται. Αν νομιζετε οτι πρεπει να παρακαλαμε τα παιδια να μας καταλαβουμε για κατι που προσπαθουμε να τους μαθουμε ειστε βαθια γελασμενοι. Τα παιδια θελουν μεθοδο για να ξεμπερδευουμε οπως επικριτικα γραφεις παραπανω.Αν διαβασεις το συνολο του μυνηματος μου γραφω για ολοκληρη μεθοδο.Εγω ξερω πως το εκανα και τα λουλουδια μου ειναι πολυ ευχαριστημενα, ειδικα ο μικρος ουτε που θελει να βλεπει πανα. Αν δει παιδακια με πανα τους λεει να πανε στην τουαλετα. Εγω να βοηθησω ηθελα γιατι και εμενα αλλος μου το ειπε και τον ευγνωμονω. Αν δες σας αρεσει τωρα, βρειτε καποιον αλλο τροπο που να ταιριαζει στο παιδι σας και απλα πεταξτε την πληροφορια. Τωρα τα παραπανω σχολια νομιζω ειναι περιττα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείσ κόψαμε την πάνα σχετικά γρήγορα, πράγμα που δεν το περίμενα με τίποτα επέιδη το παιδι είναι πολυ πεισματάρικο και κάνει σχεδόν πάντα το αντίθετο από αυτο που του λέσ. Μόλισ μπήκαν οι ζέστεσ του πήρα βρακάκια, έβγαλα την πάνα, κατουρήθηκε πάνω του δυο τρεισ φορέσ, έκανε και τα κακά πάνω του, αυτό ήταν, συγχάθηκε φαίνεται πολύ αυτό ήταν από την επόμενη μέρα κάνουμε τα κακά μασ στην τουαλέτα. Απίστευτο!!!!!! Γενικα δεν του αρέσει τίποτα βρώμικο, λερωμένο, βοήθησε και αυτό.

Τα νυχτερίνα τσισάκια τα είχε κόψει από μόνοσ του.

Θεωρώ πωσ μετά το δεύτερο έτοσ τησ ηλικίασ τους κόβεται η πάνα.

Και μην πιέζεται το παιδί σασ γιατι από αντίδρασή και μόνο θα τα κάνει πάνω του

Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια δεν βιαστηκες καθολου.

Ο μικρος μου γιος ειναι δεκ09 δηλ.ιδια ηλικια του εκοψα την πανα πριν απο ενα μηνα με τον ιδιο τροπο οπως και στο μεγαλο μου παιδι που ειναι τωρα 4.5.

Τα λεγανε και οι δυο. Τους εξηγησα τι κανουμε ακριβως και που παμε οταν θελουμε να κανουμε τσισα ή κακα.

βεβαιως δεν καταλαβαν.

τους αφησα κατουρημενους. Την 1η φορα 5λεπτα την 2η φορα 10λεπτα και την 3η φορα 20 λεπτα. Μιλαμε για μαρτυριο των παιδιων.. Με παρακαλουσαν να τους αλλαξω. Δεν το ξανακαναν. Τους εξηγουσα οταν ηταν κατουρημενοι οτι δεν πρεπει να το ξανακανουν. Τις 2 πρωτες φορες δεν ειχαν καταλαβει ακριβως το μυαλουδακι τους την εντολη. Την 3η ομως το καταλαβαν. Καποιος θα πει ακαρδη μανα τι κανεις... αλλα η απαντηση ειναι ξεμπερδευω,!!! Βεβαιως αν τυχει να μην προλαβει να τα κατεβασει ή φυγουν στην προσπαθεια να παει στο γιογιο δεν τους μαλωνεις ποτε. Ισα ισα τα επιβραβευεις που τρεχουν. Ξεμπερδεψα τοσο πολυ γρηγορα που εδω και 2 εβδομαδες εχω βγαλει και την βραδυνη πανα. Οχι οπως αλλοι γνωστοι που που παλευουν μεχρι τα 4 με την βραδυνη πανα. Και ο μεγαλος μου τουλαχιστον πισωγυρισματα δεν ειχε καθολου.

 

σου ευχομαι καλη επιτυχια

σε ευχαριστω για την συμβουλη σου αλλα υπαρχει ενα προβλημα η δικη μου δεν τα λεει.να φανταστεις μπορει να κανει κακα κ να κατσει και μια ωρα ετσι αν δεν την κυνηγησω να την αλλαξω.ειμαι απελπισμενη.γι'αυτο κ σκέφτηκα σαν λυση το γιογιο.ειπα μηπως αρχισει κ τα λεει.ισως πρεπει να την αφησω μεχρι να αρχισει να τα λεει απο μονη της και μετα να προσπαθησω παλι.:-(

τα παιδιά μας είναι η ελπίδα μας για ένα πιο όμορφο αύριο..

Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια δεν βιαστηκες καθολου.

Ο μικρος μου γιος ειναι δεκ09 δηλ.ιδια ηλικια του εκοψα την πανα πριν απο ενα μηνα με τον ιδιο τροπο οπως και στο μεγαλο μου παιδι που ειναι τωρα 4.5.

Τα λεγανε και οι δυο. Τους εξηγησα τι κανουμε ακριβως και που παμε οταν θελουμε να κανουμε τσισα ή κακα.

βεβαιως δεν καταλαβαν.

τους αφησα κατουρημενους. Την 1η φορα 5λεπτα την 2η φορα 10λεπτα και την 3η φορα 20 λεπτα. Μιλαμε για μαρτυριο των παιδιων.. Με παρακαλουσαν να τους αλλαξω. Δεν το ξανακαναν. Τους εξηγουσα οταν ηταν κατουρημενοι οτι δεν πρεπει να το ξανακανουν. Τις 2 πρωτες φορες δεν ειχαν καταλαβει ακριβως το μυαλουδακι τους την εντολη. Την 3η ομως το καταλαβαν. Καποιος θα πει ακαρδη μανα τι κανεις... αλλα η απαντηση ειναι ξεμπερδευω,!!! Βεβαιως αν τυχει να μην προλαβει να τα κατεβασει ή φυγουν στην προσπαθεια να παει στο γιογιο δεν τους μαλωνεις ποτε. Ισα ισα τα επιβραβευεις που τρεχουν. Ξεμπερδεψα τοσο πολυ γρηγορα που εδω και 2 εβδομαδες εχω βγαλει και την βραδυνη πανα. Οχι οπως αλλοι γνωστοι που που παλευουν μεχρι τα 4 με την βραδυνη πανα. Και ο μεγαλος μου τουλαχιστον πισωγυρισματα δεν ειχε καθολου.

 

σου ευχομαι καλη επιτυχια

σε σενα επιασε γιατι ηταν και ετοιμα τα μικρα αλλα και σιχαινονταν τα τσισα πανω τους. εμενα η κορη μου την εβγαλε στα δυο, ξεκινησαμε πολυ πιο πριν την προσπαθεια μιας και δεν τις ηιθελε τις πανες, απο εναμιση χρ τις εβγαζε μονη της, πηγαμε λοιπον οταν ηταν 20-21 μηνων, αγορασαμε γιγο, το διαλεξε μονη της φυσικα, και την εβαζα οταν κλαταλαβαινα οτι θα κανει. τσισα εκανε και για πολυ καιρο οταν ηθελε τσισα μου ελεγε και την πηγαινα στο γιογιο, φορουσαμε ομως πανα γιατι τα κακα τα ελεγε αφου τα ειχε κανει. στα δυο την εβγαλε τελειως (της φορουσα καμια φορα οταν επρεπε να παμε καπου που δεν θα ηταν ευκολο να τρεξουμε κατευθειαν μολις της ερθει και τσιριζε) και τη νυχτερινη για ενα μηνα την εβαζα αλλ αφου την εωγαζε στεγνη κι εκανε το πρωι ολα τα τσισα μαζεμενα την εβγαλα κι αυτη. ειχαμε καποια ατυχηματακια κια με κακα και με τσισα αλλα λιγες φορες. ενα διαστημα ομως οταν ηταν ο μπεμπης 5-6 μηνων ειχε λιγο καιρο που εκανε τσισα πανω της πριν παει στο μπανιο. το εκανε επιτηδες απο ζηλια κι εκει αναγκαστηκα να την απειλεισω οτι αν το ξενακανει θα το πεταξω το γιογιο της.

τωρα ειναι 3 και εχει ανεξαρτητοποιειθει πολυ, πηγαινει μονη της στο μπανιο, εμαθε να σκουπιζεται και να ανεβαζει το βρακακι της, πεταει το χαρτι στο καλαθακι, αδειαζει το γιογιο στη λεκανη παταει το καζανακι και μετα το πλενει στη μπανιερα με ντετολ ή υγρο πιατων οτι βρισκει πιο κοντα.

ο μικρος αν και πολυ μικρος ακομα αρχισε και βγαζιε την πανα μονος του και την πεταει κι οταν τον γδυνω και τον βαζω για μπανιο κανει τσισα και φαινεται να το απολαμβανει......

Link to comment
Share on other sites

εμεις καθαρισαμε και απο κακα και απο τσισα....και το πρωι και το βραδυ!!!

επιτελους κοριτσια μου δεν το πιστευω!!!!!!!

το μονο μου προβλημα τωρα ειναι οτι οποτε παμε στην θαλασσα

κανει τσισα μεσα στο νερο χωρις να μου το πει για να τον βγαλω εξω.....και αυτο δεν με νιαζει τοσο πολυ οσο το οτι το εχει βρει παιχνιδι και κανει και τα κακα..........2 φορες μεχρι τωρα εχει παει σε μια ακρη,μεσα στο νερο και καθετε πολυ ωρα και παιζει και οταν παω να δω γιατι καθετε μονος του βλεπω το "δωρο" μεσα στο μαγιο:oops::oops:

μετα τρεχω να φερω σακουλα να τα μαζεψω(μπιαχχχχ) και ολα αυτα οσο ποιο διακριτικα μπορω να μην μας δει ολη η παραλια..........τι θα κανω;;;;γιατι το κανει μονο στην θαλασσα αυτο(που δεν μου λεει και απλα τα κανει;;;)

 

μηπως χαλαρωνει τοσο πολυ και του αρεσει? η μικρη μου ενα διαστημα οταν πρωτοβγαλαμε την πανα εκανε τα κακα της μεσα στη λεκανη που εκανε μπανιο.

*ασχετο, αν δεν ειναι καθαρη η θαλασσα ειναι επικυνδυνο να κανει τσισα μεσα στο νερο, μπορει να παθει ουρολοιμωξη, καθως ανοιγει η ουρηθρα μπορει να περασει μικροβιο μεσα, αν μπορεις να τον βαζεις να κανει τσισα πριν μπει στο νερο

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες να χαιρεστε τα αγγελούδια σας!

Ο μικρουλης μου ειναι 28μηνων κεδω κανα 3μηνο εχει κόψει νυχτερινα τσισα,στανταρ ωρες για κακα δεν εχει,σκεφτηκα λοιπον ναμπω στη διαδικασια κοψιματος της πανας αλλα το θεμα ειναι οτι δε μου ζηταει τσισα ,τα κανει κ μετα το λεει,κ οταν απο πριν τον ρωταω συνηθως λεει οτι θελει αλλα δε κανει.αρα δε συννενοουμαστε.τι να κανω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή gioma, ανήκω και γω στο κλαμπ των ακαρδων μαναδων:D ναι,δεν είσαι μονη! Ακριβώς διομιση ετών βγάλαμε την πανα στη μικρη, για μια βδομάδα περίπου τα έκανε όπου μπορείς να φανταστείς, στο πάτωμα, στην αυλή, σε πάρκινγκ, στην παιδική χαρά.....και πάντα την κουβεντιαζαμε και την πηγαίναμε πολύ συχνά στην κουλουρα της, γιο γιο δεν το δοκίμασα καθόλου.ε..δυο μέρες δεν άντεξα, την άφησα και γω λερωμενη για κάποια λεπτά και της μιλούσα και της εξηγούσα. Από την επόμενη,στην κουλουρα τα έκανε και τα κάνει ολα, εξακολουθεί να είναι ένα πολύ ευτυχισμένο πλάσματακι, να παίζει, να γελά, να κολυμπά και να χειροκροτα, κάθε φορά που γεμίζει τη λεκάνη. Να σημειώσω ότι και η μαμά μου με είχε αφήσει λερωμενη, και μου το διηγιοταν και γελαγαμε, μόνο ψυχικό τραύμα δε μου έμεινε...

Εξάλλου όταν η ερώτηση στο φόρουμ είναι ποτέ κόψετε την πανα και πως, η καθεμιά μας αναφέρεται στον τροπο που ακολουθησε και στην εμπειρία της, σχόλια και δικαστήρια καλό είναι να αποφεύγονται εκτός και αν ανοιχτεί αντιστοιχο θέμα κριτικής μεθόδων

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Το να αφήσεις το παιδί μερικά λεπτά λερωμένο για να καταλάβει την αίσθηση του λερώματος δεν είναι κατακριτέο, αν δεν καταλάβει τι σημαίνει λερώνομαι πώς θα νιώσει και το ότι θέλει να είναι καθαρό;

 

Κι εγώ παρατήρησα στη δική μου ότι όσο την κυνηγούσα από πίσω και την πήγαινα στην τουαλέτα συχνά για να προλάβω τα ατυχήματα δεν είχε καμία πρόοδο. Όταν την άφησα να τα κάνει πάνω της και να καταλάβει τι γίνεται, για 2-3 μέρες είχε πολλά ατυχήματα, αλλά μετά άρχισε και τα έλεγε μόνη της πριν τα κάνει. Πρέπει να τα αφήσεις να το δουλέψουν μόνα τους.

 

Αλλά το να αφήνεις το παιδί 20 λεπτά λερωμένο, να σε παρακαλάει να το αλλάξεις κι εσύ να μην το κάνεις, μπορεί να έχει αποτελέσματα, αλλά σίγουρα δεν είναι και ο τρόπος που λαμβάνει καλύτερα υπόψη τις ανάγκες του παιδιού... Στην ουσία το τιμωρείς για κάτι που δεν έχει κάνει λάθος.

 

Εσάς ως ενήλικες θα σας άρεσε να σας φερθεί κάποιος με αυτό τον τρόπο;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

"Αλλά το να αφήνεις το παιδί 20 λεπτά λερωμένο, να σε παρακαλάει να το αλλάξεις κι εσύ να μην το κάνεις, μπορεί να έχει αποτελέσματα, αλλά σίγουρα δεν είναι και ο τρόπος που λαμβάνει καλύτερα υπόψη τις ανάγκες του παιδιού... Στην ουσία το τιμωρείς για κάτι που δεν έχει κάνει λάθος.

 

Εσάς ως ενήλικες θα σας άρεσε να σας φερθεί κάποιος με αυτό τον τρόπο;"

 

Kinkajoujou, δε νομίζω ότι καμιά μάνα με στοιχειώδη παιδεία χαίρεται να βλέπει το παιδί της λερωμένο να την παρακαλάει να το αλλάξει, υποθέτω ότι η φίλη gioma ακολούθησε τη μέθοδο αυτή όταν είχε ενδείξεις ότι το παιδί της ήταν σωματικά έτοιμο να δεχτεί κάτι τέτοιο, δεν το ξεκίνησε όταν ήταν ενός έτους, αλλά σε ηλικία που ήταν έτοιμα όπως και αποδείχτηκε. Απλά ακολούθησε σε κάποια στιγμή πιο ριζοσπαστική μέθοδο, αναφέρει ότι τους έκανε συνέχεια κουβέντα για το τί έπρεπε να κάνουν και ποτέ δεν τα μάλωνε όταν είχαν ατυχήματα στο δρόμο για την τουαλέτα. Για μένα αυτό δε θα ήτανε σωστό.

Τη σύγκριση με ενήλικα ή άτομο προχωρημένης ηλικίας που τα κάνει λόγω ασθένειας πάνω του τη θεωρώ ατυχή, γιατί εκεί πια τιμωρείς κάποιον πού αποδεδειγμένα δεν μπορεί, ενώ στην περίπτωση με τα παιδιά που είναι έτοιμα ηλικιακά και σωματικά, βιώνουν ένα ολιγόλεπτο σοκ και μετά συνειδοτοποιούν και συνεργάζονται. Δε σημαίνει ότι αυτό έχει επιτυχία σε όλα τα παιδιά, ούτε πιστέυω ότι υπάρχουν μαγικές φόρμουλες, γι αυτό και έχει ενδιαφέρον το τί η καθεμιά μας εφάρμοσε.

Πολλά φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα,

Επειδη οι αποψεις ειναι χωρισμενες στα 2 και εχει γινει λιγο θεμα η περιγραφη μου νομιζω οτι η φιλη/φιλος Prinzessin καταλαβε ακριβως τι εννοω.

Μια διευκρινηση μονο να σας δωσω το καθε μου παιδι το αφησα κατουρημενο 3 φορες.

 

1η 5λεπτα

2η 10λεπτα

3η 20λεπτα την ιδια μερα.

 

Και δεν τα ξανακαναν πανω τους ποτε, η τουλαχιστον προσπαθησαν που σημαινει οτι κατανοησαν την εντολη.Γι αυτο σας εγραψα οτι αν γινοταν ατυχηματα δεν μαλωνουμε το παιδι. Δηλαδη η διαδικασια εμενα προσωπικα μου πηρε 1μερα εντατικα σε 1 εβδομαδα βγηκε η μεσημεριανη πανα και λιγο αργοτερα η νυκτερινη.

Ειμαι σιγουρη οτι εχετε αφησει τα παιδια σας 20λεπτα με τα κακακια τους και ισως και παραπανω χρονο χωρις να το εχετε καταλαβει χωρις να ειναι κατακριταιο.

Εγω ξερω οτι αυτο λειτουργησε και πολυ γρηγορα. Και το εγραψα γιατι δεν το περιμενα οταν μου το ειπαν να με βοηθησει και τοσο πολυ. Και επειδη και οι μανουλες περνανε πολλα και δουλειες και σπιτι και ξενυχτια και ολα τα αλλα που συνοδευουν τα παιδακια μας δεν βρισκω κατι κακο το να θελουν να ξεμπερδεψουν.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρη οτι εχετε αφησει τα παιδια σας 20λεπτα με τα κακακια τους και ισως και παραπανω χρονο χωρις να το εχετε καταλαβει χωρις να ειναι κατακριταιο.

 

αυτο ειναι μια αληθεια....

εμενα ο μεγαλος μου ποτε δε γκρινιαζε αν ητανε λερωμενος οποτε εχει μεινει ετσι αρκετη ωρα μεχρι να τον παρω χαμπαρι....

 

το ποια μεθοδο θα ακολουθησει η καθε μαμα για να κοψει τη πανα στο παιδι της ειναι κατι που αφορα τη καθε μια προσωπικα..... η καθε μια απο μας, ξερει καλυτερα πως λειτουργει το παιδι της, τι δεχεται κ τι οχι....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...