Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το κάθε παιδί είναι μοναδικό, αλλά έχεται δύο γεμάτους μήνες μπροστά σας. Πσσσσ! Τέλεια θα τα πάτε, αρκεί να το "ξεχάσεις" ως πρόβλημα και να την εμπιστευτείς.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το κάθε παιδί είναι μοναδικό, αλλά έχεται δύο γεμάτους μήνες μπροστά σας. Πσσσσ! Τέλεια θα τα πάτε, αρκεί να το "ξεχάσεις" ως πρόβλημα και να την εμπιστευτείς.

Θεωρείς δηλαδή ότι οι δυο μήνες είναι αρκετοί ε? Μακάρι, άλλωστε έδειξε ότι μαθαίνει και προσαρμόζεται γρήγορα, ΑΝ δεν την πιάσει το πείσμα της φυσικα! Άντε να δούμε, να πάει παιδικό να γίνει άνθρωπος το αγριοκάτσικο :D

Link to comment
Share on other sites

Να στο πω αλλιώς. Δεν έχεις επιλογή! Και να αγχωθείς τσάμπα θα πάει. Ό,τι θέλει (είναι έτοιμη) θα κάνει. Οπότε χαλαρώνεις, το ξεχνάς και την αφήνεις να κάνει τα κουμάντα της (εννοείται προτείνεις κλπ).

 

Άσε που για τις βασικές βιολογικές ανάγκες καλό είναι να νιώθουν ότι είναι δική τους υπόθεση κι όχι δική μας (οπότε στάνταρ θα πεισμώσει).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το κάθε παιδί είναι μοναδικό, αλλά έχεται δύο γεμάτους μήνες μπροστά σας. Πσσσσ! Τέλεια θα τα πάτε, αρκεί να το "ξεχάσεις" ως πρόβλημα και να την εμπιστευτείς.

 

αυτο ακριβως!! καθε παιδι ειναι μοναδικο κι εχει τις δικες του ιδιαιτεροτητες!!

θα σου παω για τον μεγαλο μου.... ειναι 3 χρ κ 3 μηνων... εχουμε κοψει πανα απο περυσι το σεπτεμβρη... πλεον εχουμε κοψει και τη βραδινη.... ολα τελεια με τα τσισα του!!!

αλλα.... αρνειται να κανει κακα σε γιογιο η λεκανη.... τα κανει στο βρακι του.... το προβλημα του ειναι ο μικρος μας... κοντευει τα 2 αυτος κ τωρα του κοβουμε τη πανα.... αν τυχει κ ο μικρος κανει κακα στο γιογιο κ τον επιβραβευσουμε αμεσως τα κανει κ ο μεγαλος... ειναι θεμα ζηλιας.... γι αυτο και καιγομαι να κοψει κι ο μικρος τη πανα....

 

παιζουν ρολο πολλα πραγματα στις αντιδρασεις του παιδιου.... κ πιο πολυ παιζει ρολο το αγχος μας.... εγω οταν εχω βγαλει την αγωνια μου κ το αγχος μου σε οτιδηποτε αφορα τα παιδια τα εχω κανει σκατα τελικα....

 

ειδικα το θεμα πανας θελει ηρεμια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εσείς πώς το βλέπετε, είμαστε σε καλό δρομο? Θα προλάβουμε μέχρι το τέλος Αυγούστου να κόψουμε εντελώς την πάνα? Χρειάζεται να κάνω κάτι να την ενθαρρύνω?

 

κολπακια για ενθαρυνση που παιζουν ειναι κανενας πινακας επιβραβευσης με αστερακια κτλ που καθε φορα που θα τα κατεφερνει θα κερδιζει κι απο ενα κ στο τελος ενα μεγαλο δωρο!!!! κατι που θα κερδισει μολις τα καταφερει ας πουμε τη πρωτη φορα πχ καποιο αγαπημενο παιχνιδακι κτλ!!!!

αναλογα και τις αντδρασεις του παιδιου... ξεκινα με οτι νομιζεις εσυ οτι θα πιασει καλυτερα!!!!

κ φυσικα πολυ μπλα μπλα...... κ υπομονη!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να το (ξανα)ρωτήσω και εγώ διαφορετικα :P

Με δεδομένο ότι α)κόψαμε τα τσίσα χωρίς πίεση και άγχος, αλλά με παρότρυνση και επιβράβευση μέσα σε 2-3 μέρες και β)ότι καταλαβαίνει πότε θέλει κακά της αφού ζητάει η ίδια να βάλει πάνα

το θεωρείτε εφικτό να κόψουμε εντελώς την πάνα μέσα σε δυο μήνες ακολουθώντας την ίδια τακτική?

 

(άγχος δεν έχω καθόλου, γι'αυτό εχω γραψει τόσα μηνύματα και επιμενω :D)

Link to comment
Share on other sites

Να το (ξανα)ρωτήσω και εγώ διαφορετικα :P

Με δεδομένο ότι α)κόψαμε τα τσίσα χωρίς πίεση και άγχος, αλλά με παρότρυνση και επιβράβευση μέσα σε 2-3 μέρες και β)ότι καταλαβαίνει πότε θέλει κακά της αφού ζητάει η ίδια να βάλει πάνα

το θεωρείτε εφικτό να κόψουμε εντελώς την πάνα μέσα σε δυο μήνες ακολουθώντας την ίδια τακτική?

 

(άγχος δεν έχω καθόλου, γι'αυτό εχω γραψει τόσα μηνύματα και επιμενω :D)

 

κοιτα, εξαρταται πρωτα απο ολα απο το παιδι...

εγω πιστευω πως ναι ειναι εφικτο να τα καταφερετε!!!

αλλα το παιδι κι οι αντιδρασεις του εχουν το πρωτο ρολο... οποτε δοκιμαζεις, επιμενεις, συνεχιζεις κ βλεπεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, εξαρταται πρωτα απο ολα απο το παιδι...

εγω πιστευω πως ναι ειναι εφικτο να τα καταφερετε!!!

αλλα το παιδι κι οι αντιδρασεις του εχουν το πρωτο ρολο... οποτε δοκιμαζεις, επιμενεις, συνεχιζεις κ βλεπεις!!!!!!

εχουμε ξεκινησει πολυ χαλαρα κ χωρις κανενα προγραμμα το κοψιμο

 

1ον οταν ειναι λερωμεος κ τον ρωταω αν εχει κανει κακα επιμενει πως οχι:rolleyes:

2ον οταν το βαζω στην λεκανη εχει κανει ακετες φορες κακα αλλα οχι τσισα κ τον επιβραβευω αφηνοντας τον να τραβαει το καζανακι μονο στην δικη του αναγκη:wink:

3ον συχνα οταν του αλλαζω πανα με ρωταει... τι εκανα? τι τι???? εκανα κακα μηπως??? ενω εχει κανει τσισα η το αντιθετο κ θελει να τα δει:cool:

4ον προχθες τον αφησα γυμνο πανω στον καναπε με σελτεδακι να βλεπει Τ.V κ του ειπα πως αν λερωσει τον καναπε θα την κλεισω, σηκωθηκε λοιπον τα αμολησε στο πατωμα κ ξανακαθησε, κ οταν του ειπα πως θα την κλεισω επειδη εκανε τσισα μου απαντησε οχι μαμααααα δεν λεωσα τον κααπεεε... μονο το πατωμα!!!!!!!(:rolleyes:)μισοκλαιγοντας!

κ ρωταω εγω ειναι ετοιμο το παιδι μου να την κοψει τελικα?? με εχουν μπερδεψει τα σημαδια που μου δειχνει απο τη μια δειχνει αντιληψη στο θεμα απο την αλλη μπουφος:lol:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα καλα λεει το παιδι,δεν λερωσε τον καναπε...χαχαχαχα!!!

πανεξυπνος ειναι,μια χαρα θα τα πατε αρκη να εχεις υπομονη!!!

 

ειναι κατι που του αρεσει πολυ;;;;εμενα λατρευει τα καραβια-βαρκες....του ειπα μολις βγαλουμε την πανα και κανει κακα και τσισα στο γιογιο θα παμε μια βολτα με καραβι.......σε 15μερες περιπου καθαρισαμε!!!!

κατι τετοιο λοιπον να του πεις...καμια βολτα,καποιο παιχνιδι!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

1ον οταν ειναι λερωμεος κ τον ρωταω αν εχει κανει κακα επιμενει πως οχι:rolleyes:

 

α καλα κι εμενα οι δικοι μου κ συσκατοι να ητανε, παντα οχι λεγανε.....

 

2ον οταν το βαζω στην λεκανη εχει κανει ακετες φορες κακα αλλα οχι τσισα κ τον επιβραβευω αφηνοντας τον να τραβαει το καζανακι μονο στην δικη του αναγκη:wink:

 

βρες κ κατι αλλο πιο δελεαστικο εκτος απο το καζανακι....

 

3ον συχνα οταν του αλλαζω πανα με ρωταει... τι εκανα? τι τι???? εκανα κακα μηπως??? ενω εχει κανει τσισα η το αντιθετο κ θελει να τα δει:cool:

 

ε δειξε του να τα δει...

 

4ον προχθες τον αφησα γυμνο πανω στον καναπε με σελτεδακι να βλεπει Τ.V κ του ειπα πως αν λερωσει τον καναπε θα την κλεισω, σηκωθηκε λοιπον τα αμολησε στο πατωμα κ ξανακαθησε, κ οταν του ειπα πως θα την κλεισω επειδη εκανε τσισα μου απαντησε οχι μαμααααα δεν λεωσα τον κααπεεε... μονο το πατωμα!!!!!!!(:rolleyes:)μισοκλαιγοντας!

 

κοιτα δικιο εχει ο ανθρωπος.... το καναπε του ειπες να μη λερωσει.... κι αυτος σε ακουσε....

 

το θεμα πανα, θελει πολυ υπομονη..... κ γερα νευρα.... ειδικα εγω που απελπιζομαι ευκολα...

 

αλλα στα αγορια βοηθαει να τα βαζεις ορθια για τσισα, σε μια γλαστρα λεγοντας πως θα ποτισουν το λουλουδι, ή σε καμια ροδα απο αμαξι κ καλα βαζουν βενζινη.... δοκιμαζεις διαφορα κι οτι πιασει!!! στους δικους μου παντως τετοια χαζα πιανουν... σημερα ο μικρος κατουρησε πρωτη φορα ορθιος κ καλα για να τον δουν κατι αρνακια.... οπως βολευετι ο καθενας....

 

 

ποσες μερες προσπαθεις κ ποσο ειναι το παιδι;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:arrow:α καλα κι εμενα οι δικοι μου κ συσκατοι να ητανε, παντα οχι λεγανε.....

 

βρωμιλοι εκ πεποιθησεως δηλαδη οι αντρες μας;)

 

:arrow:βρες κ κατι αλλο πιο δελεαστικο εκτος απο το καζανακι....

 

του δινω κ αλλα κινητρα αναλογα π.χ βολτα παγωτο καποιο παιχνιδι που ειχε κατασχεθει.. λεω να δοκιμασω κ με πινακα επιβραβευσης

 

 

:arrow:ε δειξε του να τα δει...

 

του τα δειχνω κ κανει μπλιαχχχ αηια(αηδια):cool:

 

 

:arrow:κοιτα δικιο εχει ο ανθρωπος.... το καναπε του ειπες να μη λερωσει.... κι αυτος σε ακουσε....

 

ναι δεν επρεπε να ειμαι τοσο συγκεκριμενη:rolleyes: επρεπε να πω μην λερωσεις πουθενα!

 

:arrow:το θεμα πανα, θελει πολυ υπομονη..... κ γερα νευρα.... ειδικα εγω που απελπιζομαι ευκολα...

 

ουτε υπομονη ουτε γερα νευρα διαθετω αλλα ουτε κ για την επιμονη μου φημιζομαι:oops: μαλον εγω εχω το προβλημα κ οχι το παιδι εεε????

 

:arrow:αλλα στα αγορια βοηθαει να τα βαζεις ορθια για τσισα, σε μια γλαστρα λεγοντας πως θα ποτισουν το λουλουδι, ή σε καμια ροδα απο αμαξι κ καλα βαζουν βενζινη.... δοκιμαζεις διαφορα κι οτι πιασει!!! στους δικους μου παντως τετοια χαζα πιανουν... σημερα ο μικρος κατουρησε πρωτη φορα ορθιος κ καλα για να τον δουν κατι αρνακια.... οπως βολευετι ο καθενας....

 

αχ εχεις δικιο σε αυτα τα ''χαζα'' οτι πιανουν αλλα με φοβιζει να το μαθουν ''λαθος'' εχω παραδειγμα τα 3 ανηψια του αντρα μου, τα εμαθε η πεθερα μου με αυτον τον τροπο κ μετα χειμωνιασε κ δεν εμπαιναν στο μπανιο να κατουρησουν με τιποτα ηθελαν να ποτισουν τον κηπο:lol::lol:

 

 

 

:arrow:ποσες μερες προσπαθεις κ ποσο ειναι το παιδι;;;;

 

ειναι 2 ετων κ 4 μηνων προσπαθουμε 2-3 εβδομαδες ειχαμε ξαναπροσπαθησει πριν 2-3 μηνες για λιγες εβδομαδες παλι, απλα μου κακοφαινεται γιατι στα υπολοιπα που φοβομουν, δεν με δυσκολεψ.ε εκοψε την ππιλα σε ενα βραδυ κ τον υπνο στο κρεβατι μας επισης σε ενα βραδυ ανελπιστα ευκολα κ λεγα μηπως ημουν τυχερη κ τωρα....:cool::cool:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι 3 ετων και εχει περιπου 2 εβδομαδες που εκοψε τη πανα λογω οτι ειχε ενα θεμα με το πουλακι του επρεπε να βγαλουμε τη πανα για να παιρνει αερα,στην αρχη ουρλιαζε για να του βαλω πανα και δεν πηγαινε με τιποτα στη τουαλετα ή στο γιογιο και τα κραταγε τοσο πολυ που ποναγε.Τον εβαζα στη μπανιερα ταχα οτι κανουμε μπανιο και με το ντουζ να πεφτει επανω του δεν αντεχε και τα αφηνε αυτο το καναμε για 3-4 ημερες μεχρι που τον πηγα τουλετα.Οσον αφορα τα κακα επειδη εχει μανια με το καζανακι του ελεγα την ιστορια με τα κακα που τα ριχνουμε μεσα στο νερακι της τουαλετας και μετα παταμε το καζανακι και αυτα κολυμπανε μεχρι να πεσουν στο βοθρο και να πνιγουν (ημαρτον πια:cool:) του αρεσε-γελαγε και ετσι καθε φορα του ελεγα παμε να τα πνιξουμε και ερχοταν .Μετα απο 2 εβδομαδες παει μονος του τωρα το προβλημα μου ειναι οτι θελει να σκουπιζεται μονος του:lol:

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Κάτι ακόμα... το κρεβάτι σας ή τον καναπέ σας με τί τα προστατεύετε? γιατί τουλάχιστον η δικιά μου ανεβαίνει και κάθεται αρκετή ώρα και στο κρεβάτι μου και στον καναπέ.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Κάτι ακόμα... το κρεβάτι σας ή τον καναπέ σας με τί τα προστατεύετε? γιατί τουλάχιστον η δικιά μου ανεβαίνει και κάθεται αρκετή ώρα και στο κρεβάτι μου και στον καναπέ.

 

εγω αγορασα σελτεδες μεγαλους 2,00 x 1,00, δηλαδη ακριβως για μονο κρεβατι... υπαρχουν και πιο μεγαλοι αν θες... κ υπαρχουν κ διαφορες ποιοτητες... βολευουν πολυ!! στρωνω το σελτε κ μετα το σεντονι... οι σελτεδες αυτοι εχουν κ λαστιχο για να πιανονται στο στρωμα.. οποτε δεν υπαρχει κ περιπτωση να φυγουν....

αλλα οσο να ναι τωρα το καλοκαιρι ζεσταινεται το παιδι... τουλαχιστον ετσι νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

ειναι 2 ετων κ 4 μηνων προσπαθουμε 2-3 εβδομαδες ειχαμε ξαναπροσπαθησει πριν 2-3 μηνες για λιγες εβδομαδες παλι, απλα μου κακοφαινεται γιατι στα υπολοιπα που φοβομουν, δεν με δυσκολεψ.ε εκοψε την ππιλα σε ενα βραδυ κ τον υπνο στο κρεβατι μας επισης σε ενα βραδυ ανελπιστα ευκολα κ λεγα μηπως ημουν τυχερη κ τωρα....:cool::cool:

 

κι εγω τα ιδια... μεχρι κ το δαχτυλοπιπιπιλισμα κοψαμε σε μια μερα κ τον υπνο στρωσαμε ευκολα αλλα η πανα θεωρω ειναι απο τα πιο δυσκολα που πρεπει να κανουμε.... θελει πολυ υπομονη....!! πολυ ομως.....

 

αχ εχεις δικιο σε αυτα τα ''χαζα'' οτι πιανουν αλλα με φοβιζει να το μαθουν ''λαθος'' εχω παραδειγμα τα 3 ανηψια του αντρα μου, τα εμαθε η πεθερα μου με αυτον τον τροπο κ μετα χειμωνιασε κ δεν εμπαιναν στο μπανιο να κατουρησουν με τιποτα ηθελαν να ποτισουν τον κηπο:lol::lol:

 

κοιτα, εγω στον μεγαλο ετσι εκοψα πανα με αυτα τα χαζα.... ποτισαμε κηπους, βαλαμε βενζινη κτλ... κ μετα τον εβαλα στο γιογιο που ειχε κ μουσικη μολις εκανε τα τσισα του... οποτε με βολεψε κ δε δυσκολευτηκαμε... πλεον πηγαινει μονος του στη λεκανη, κατουραει μονος του κ τραβαει κ καζανακι!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοψαμε την παναααααα !!!!! Γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι !!!!!!!!!!!

Είμαι πολύ υπερηφανη για τη μικρή μου ζουζουνίτσα !!!

 

Elpidaz εγώ στον καναπέ, έβγαλα τα καλύματα απο τα μαξιλάρια, και τα τυλιξα γυρω-γυρω με μεμβράνη συσκευασίας. Απο πάνω έβαλα σεντόνια αντί για τα καλύματα. Μπορείς να β'αλεις μόνο κουβερλι. Κάνει λιγο χρατσ-χρουτσ αλλά δεν περναει τιποτα απο κατω και καθαρίζει για πλάκα.

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

 

και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Να σας πώ την πορεία μας : Από το Σάββατο κάνουμε σίσα στο γιογιό μας κατά παραγγελία. την βάζω κάθε 1 ώρα περίπου. Μεσοβδόμαδα σταμάτησα να της φοράω πάνα βρακάκι και την άφησα μόνο με βρακάκι γιατί ενώ στην αρχή ήταν ενθουσιασμένη ξαφνικά άρχισε να μου λέει "την πάνα να τα κάνουμε όχι γιογιό" λερώθηκε 2-3 φορές άρχισε να φωνάζει αλλά μέχρι εκεί. δεν μου λέει εκ των προτέρων οτι θέλει. τα κακά μας μόνο στην πάνα και όταν δεν φοράμε στο βρακάκι μας και μετά κλαψουρίζουμε οτι λερωθήκαμε. Πώς τα βλέπετε τα πράγματα? θα τα καταφέρουμε? έχετε μήπως να συμβουλέψετε κάτι παραπάνω?

 

Συγνώμη που σας πρήζω με ερωτήσεις αλλά η πείρα η δική σας είναι που με βοηθά τόσο καιρό σε διάφορα θέματα.

 

Ευχαριστώ πολύ :)

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;; Ο γιος μου είναι σχεδόν 3 ετών... Προσπαθώ εδώ και 2 μήνες περίπου μα κόψω την πάνα και πέφτω σε έναν τοίχο που λέγεται... ΠΕΘΕΡΑ! Θα σας εξηγήσω... Το παιδί το κρατάει η πεθερά μου, ετοιμαζόμαστε για μετανάστευση και μέχρι να φύγουμε κι εμείς αποφασίσαμε να μείνει το παιδί σπίτι, μιας και δεν είχαμε λεφτά για παιδικό...

Λοιπόν, πήρα έναν πίνακα επιβράβευσης! Μέσα σε 3 μέρες ξεκίνησε να κοιμάται στο κρεβατάκι του, να μαζεύει τα παιχνίδια του, να τρώει όοολο το φαγητό του. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να κάνω κάτι με την πάνα γιατί... ήρθε η πεθερά μου! Ενώ εγώ του έλεγα τι ωραίο και σημαντικό είναι να κάνουμε κακά και τσίσα στο γιογιό, αυτή του έλεγε "δεν πειράζει" και πολλά άλλα, τι να πρωτογράψω...!!! Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι το παιδί μπερδεύτηκε, και φυσικά, προτίμησε τον εύκολο δρόμο, των μη υποχρεώσεων, δηλ. της γιαγιάς! Και τώρα, τι;;;; Πως να τον δελεάσω; Νιώθω πως ότι χτίζω το Σαββατοκύριακο που δεν εργάζομαι, γκρεμίζεται την Δευτέρα! :cry:

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;; Ο γιος μου είναι σχεδόν 3 ετών... Προσπαθώ εδώ και 2 μήνες περίπου μα κόψω την πάνα και πέφτω σε έναν τοίχο που λέγεται... ΠΕΘΕΡΑ! Θα σας εξηγήσω... Το παιδί το κρατάει η πεθερά μου, ετοιμαζόμαστε για μετανάστευση και μέχρι να φύγουμε κι εμείς αποφασίσαμε να μείνει το παιδί σπίτι, μιας και δεν είχαμε λεφτά για παιδικό...

Λοιπόν, πήρα έναν πίνακα επιβράβευσης! Μέσα σε 3 μέρες ξεκίνησε να κοιμάται στο κρεβατάκι του, να μαζεύει τα παιχνίδια του, να τρώει όοολο το φαγητό του. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να κάνω κάτι με την πάνα γιατί... ήρθε η πεθερά μου! Ενώ εγώ του έλεγα τι ωραίο και σημαντικό είναι να κάνουμε κακά και τσίσα στο γιογιό, αυτή του έλεγε "δεν πειράζει" και πολλά άλλα, τι να πρωτογράψω...!!! Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι το παιδί μπερδεύτηκε, και φυσικά, προτίμησε τον εύκολο δρόμο, των μη υποχρεώσεων, δηλ. της γιαγιάς! Και τώρα, τι;;;; Πως να τον δελεάσω; Νιώθω πως ότι χτίζω το Σαββατοκύριακο που δεν εργάζομαι, γκρεμίζεται την Δευτέρα! :cry:

 

Πρεπει να πισεις την γιαγια.. Αν δεν το παρει αποφασιση να αλλαζει βρακακια για καποιες μερες και να μαζευει πιπι οντως το μπερδευεις το παιδι

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να πισεις την γιαγια.. Αν δεν το παρει αποφασιση να αλλαζει βρακακια για καποιες μερες και να μαζευει πιπι οντως το μπερδευεις το παιδι

 

ετσι!! αμα η γιαγια δε καταλαβει οτι πρεπει να συνεργαστει για το καλο του παιδιου κ της οικογενειας τοτε δε θα καταφερεις και πολλα....

το θεμα πανα, εχω ξαναπε οτι θελει πολυ υπομονη κ γερα νευρα.... ετσι τα αποτελεσματα θα έρθουν!! αλλιως δεν...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

 

και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Να σας πώ την πορεία μας : Από το Σάββατο κάνουμε σίσα στο γιογιό μας κατά παραγγελία. την βάζω κάθε 1 ώρα περίπου. Μεσοβδόμαδα σταμάτησα να της φοράω πάνα βρακάκι και την άφησα μόνο με βρακάκι γιατί ενώ στην αρχή ήταν ενθουσιασμένη ξαφνικά άρχισε να μου λέει "την πάνα να τα κάνουμε όχι γιογιό" λερώθηκε 2-3 φορές άρχισε να φωνάζει αλλά μέχρι εκεί. δεν μου λέει εκ των προτέρων οτι θέλει. τα κακά μας μόνο στην πάνα και όταν δεν φοράμε στο βρακάκι μας και μετά κλαψουρίζουμε οτι λερωθήκαμε. Πώς τα βλέπετε τα πράγματα? θα τα καταφέρουμε? έχετε μήπως να συμβουλέψετε κάτι παραπάνω?

 

Συγνώμη που σας πρήζω με ερωτήσεις αλλά η πείρα η δική σας είναι που με βοηθά τόσο καιρό σε διάφορα θέματα.

 

Ευχαριστώ πολύ :)

 

εγω μια χαρα το βλεπω!!!

προχωρατε σταθερα!!

τα κακα θελουν περισοτερο καιρο για να δουμε αποτελεσμα... τα τσισα ειναι πιο ευκολα...

κι εμεις σε παρομοια φαση βρισκομαστε... τσισα τις περισσοτερες φορες στο γιογιο κ κακα πανω του στο βρακι η στη πανα οταν του βαζω το βραδυ για να παει για υπνο.

το μονο που μπορεις να κανεις για να το κανεις πιο δελεαστικο ειναι να του υποσχεθεις κατι αν τα καφερει. κατι που θελει πολυ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω θα επιανα τη γιαγια-πεθερα και θα της ελεγα οτι δεν θελω να ξανακουσω κουβεντα πανω στη διαπαιδαγωγιση του παιδιου ΜΟΥ αν εχει καποια αντιρηση μπορει να μου την πει ιδιαιτερος και οχι μπροστα στο παιδι. Ειμαι ολη αυτια για συμβουλες αλλα μονο πρωσοπικα και οχι μπροστα στο παιδι. Ξερω απο τετοια.

Να αναφερω λιγο και ενα προβληματακι που εχω κι εγω. Ο δικος μου ειναι 22 μηνων και συμφωνα με την παιδιατρο πολυ μικρος για να μπορεσω να τον καθαρισω φετος και οτι καλυτερα να προσπαθησω του χρονου το καλοκαιρι ετσι κι εγω δεν το πηρα ζεστα το θεμα αλλα συνεβη το εξης. Μια που ειναι καλοκαιρακι ειπα αντι για ορθιο να τον κανω στο μπανιερο του μπανιο ωστε να παιζει κι ολας αφου εχει ζεστη για να δροσιζεται απο την πρωτη μερα ομως αρχισε να κανει κακα εκει μεσα:shock:, την δευτερη μερα μαλιστα μου το ειπε, την τριτη μερα το ιδιο:mad:.

Καταλαβα λοιπον :idea:οτι αυτος το ελεγχει και περιμενει ποτε θα κανει μπανιο στο μπανιερο για να κανει κακα πηγα λοιπον και του πηρα γιογιο και για παν εδεχομενο πηρα και στεφανακι τον εβαλα στο γιογιο και δεν καθοταν και του εβαλα και μια λεκανιτσα με νερο μπροστα του για να παιζει και παλι δεν καθοταν και σε καποια φαση μου ειπε κακα του ειπα να κατσει εκει και αυτος μου εδεικσε το μπανιερο του ειπα οχι και τελικα προτιμησε να μην κανει κακα:?.

Ερωτηση:?: : τι κανουμε σ΄αυτη την περιπτωση?

1. Να μην τον προσπαθω?

2. Να κοψω το ντουζ στο μπανιερο και τον αρχισω παλι ορθιο?

Τι αλλο δεν ξερω....:|

Link to comment
Share on other sites

εγω μια χαρα το βλεπω!!!

προχωρατε σταθερα!!

τα κακα θελουν περισοτερο καιρο για να δουμε αποτελεσμα... τα τσισα ειναι πιο ευκολα...

κι εμεις σε παρομοια φαση βρισκομαστε... τσισα τις περισσοτερες φορες στο γιογιο κ κακα πανω του στο βρακι η στη πανα οταν του βαζω το βραδυ για να παει για υπνο.

το μονο που μπορεις να κανεις για να το κανεις πιο δελεαστικο ειναι να του υποσχεθεις κατι αν τα καφερει. κατι που θελει πολυ!!!!!!!!

 

Δηλαδη για να καταλαβω εμεις και σε αυτο αναποδα παμε πρωτα καταλαβα οτι ελεγχει τα κακα και οτι θελουμε ακομα πολυ για τα τσισα. Τι αναποδια:!:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω θα επιανα τη γιαγια-πεθερα και θα της ελεγα οτι δεν θελω να ξανακουσω κουβεντα πανω στη διαπαιδαγωγιση του παιδιου ΜΟΥ αν εχει καποια αντιρηση μπορει να μου την πει ιδιαιτερος και οχι μπροστα στο παιδι. Ειμαι ολη αυτια για συμβουλες αλλα μονο πρωσοπικα και οχι μπροστα στο παιδι. Ξερω απο τετοια.

Να αναφερω λιγο και ενα προβληματακι που εχω κι εγω. Ο δικος μου ειναι 22 μηνων και συμφωνα με την παιδιατρο πολυ μικρος για να μπορεσω να τον καθαρισω φετος και οτι καλυτερα να προσπαθησω του χρονου το καλοκαιρι ετσι κι εγω δεν το πηρα ζεστα το θεμα αλλα συνεβη το εξης. Μια που ειναι καλοκαιρακι ειπα αντι για ορθιο να τον κανω στο μπανιερο του μπανιο ωστε να παιζει κι ολας αφου εχει ζεστη για να δροσιζεται απο την πρωτη μερα ομως αρχισε να κανει κακα εκει μεσα:shock:, την δευτερη μερα μαλιστα μου το ειπε, την τριτη μερα το ιδιο:mad:.

Καταλαβα λοιπον :idea:οτι αυτος το ελεγχει και περιμενει ποτε θα κανει μπανιο στο μπανιερο για να κανει κακα πηγα λοιπον και του πηρα γιογιο και για παν εδεχομενο πηρα και στεφανακι τον εβαλα στο γιογιο και δεν καθοταν και του εβαλα και μια λεκανιτσα με νερο μπροστα του για να παιζει και παλι δεν καθοταν και σε καποια φαση μου ειπε κακα του ειπα να κατσει εκει και αυτος μου εδεικσε το μπανιερο του ειπα οχι και τελικα προτιμησε να μην κανει κακα:?.

Ερωτηση:?: : τι κανουμε σ΄αυτη την περιπτωση?

1. Να μην τον προσπαθω?

2. Να κοψω το ντουζ στο μπανιερο και τον αρχισω παλι ορθιο?

Τι αλλο δεν ξερω....:|

 

Αν κανει στανταρ ωρα κακα να αλλαξεις την ωρα του μπανοιυ..

Και με ρεγουλα μια και με βαση την βιβλιογραφια ειναι στο οριο του να αρχισει να το καταλαβαινει..

Εμεις ξεκινησαμε την προσπαθια τον Σεπτεμβρη με τον μικρουλη γιατι πιεζομασταν για το σχολειο και ηταν 26μηνων. Με πολυ υπομονη τα καταφερε η γιαγια γιατι αυτη αλλαζε βρακακια ολο το πρωι και σφουγκαριζει...

Με τον μεγαλο ειχαμε ξεκινησει μετα τα δυομιση (πιο κοντα στα 3) και σε 3 μερες εμαθε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...