Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσακια γεια σας,να ρωτησω τις αγορομανες απο ποτε κατουρανε ορθια τα παληκαρια μας;;;εμεις κοψαμε την πανα και κατουραμε καθιστοι αλλα μου ζηταει τελευταια και βλεπω που το κραταει και θελει να τα κανει ορθιος....να τον αφησω και να του δειξω πως;;η ακομα ειναι νωρις;;;εγω ελεγα να τελειωσουμε μια και καλη με την πανα και μετα να μαθουμε κανονικα...αλλα βλεπω πως καμια φορα θελει ο ιδιος ορθιος..την πανα την φοραμε μονο το βραδακι και μαλλον σε λιγο θα ξεκινησουμε να την βγαζουμε γιατι ο μικρος ζηταει τη νυχτα να παει για τσισακια και μετα η πανα ειναι στεγνη,να περιμενω λιγο ακομα η πιο μετα να την κοψουμε;;;Ευχαριστωωωω.

 

 

 

το παιδι σου το βλεπω πολυ ωριμο........

μαλλον δεν ειναι νωρις..εμας απο τον παιδικο δεν μας αφηνανε να τα μαθαινουμε ορθια...ειναι 4,5 τωρα κ στον παιδικο ολα καθιστα...αλλα εμεις τους βαζουμε ορθιους κ μια χαρα ξερουν....δεν ειναι κ κατι τρομερο///

 

 

εννοειτε κ θα του βγαλεις την πανα την νυχτα εαν ειναι στεγνη....βαλε κατι απο κατω απο το σεντονι,σελτε η υπνοσεντονο κ μια χαρα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το παιδι σου το βλεπω πολυ ωριμο........

μαλλον δεν ειναι νωρις..εμας απο τον παιδικο δεν μας αφηνανε να τα μαθαινουμε ορθια...ειναι 4,5 τωρα κ στον παιδικο ολα καθιστα...αλλα εμεις τους βαζουμε ορθιους κ μια χαρα ξερουν....δεν ειναι κ κατι τρομερο///

 

 

εννοειτε κ θα του βγαλεις την πανα την νυχτα εαν ειναι στεγνη....βαλε κατι απο κατω απο το σεντονι,σελτε η υπνοσεντονο κ μια χαρα!!!!!

Βασικα ο μικρος βλεπει τον μπαμπα του:oops: και μου λεει θελω σαν τον μπαμπα οχι σαν εσενα και βλεπω που προσπαθει να κανει το ιδιο....απλα λεω ισως ειναι νωρις....εσας γιατι δεν σας αφηναν ορθια στον παιδικο;;;...Οσο για την βραδινη φοβομουν λιγο μην το πιεσω αλλα μου ξυπναει τη νυχτα τελευταια και μου λεει θελω τσισα,αλλες παμε αλλα αλλες παλι οχι:oops:απο την βαρεμαρα μου γιατι θελω λιγο υπνο ρε συ:oops:...παντως οσες φορες τον πηγα μετα του ξαναεβαλα πανα και το πρωι που πηγαμε ηταν στεγνη...θα δουμε μετα τις διακοπες,παντως σιγουρα θα βαλω κατι απο κατω και ελπιζω να τα παμε καλα...σε ευχαριστω για την απαντηση,να σαι καλα.
Link to comment
Share on other sites

Κι ο δικός μου όρθιος στο σκαλάκι μπροστά στη λεκάνη. Νομίζω όμως ότι και για τους ενήλικες άνδρες η θέση που προτείνουν είναι η καθιστή.

 

Ουσιαστικά την έκοψε μόνος του. Ήταν η δεύτερη φορά που προσπαθήσαμε. Η προηγούμενη ήταν έξι μήνες πριν το Σεπτέμβρη που δεν ήθελε με τίποτα. Τώρα δε χρειάστηκε να κάνω κάτι σπουδαίο. Απλά του έβαλα βρακί και σφουγγάρισα δυο τρεις φορές.

 

Τα δε εκπαιδευτικά βρακάκια περισσότερο τον μπερδεύουν παρά τον βοηθούν. Μόνο η βραδινή πάνα μας έχει μείνει, αλλά πραγματικά αν δε δω στεγνή πάνα το πρωί δεεεεεν ξεκινάω. Δεν έχω κουράγιο και για άλλα ξενύχτια....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπράάβο σας!

ποσο ειναι το μικρο σου?

 

 

ειναι 3μιση....αργησε γιατι εβλεπε την μικρη και ......καταλαβες,αν ηταν η ζηλια ψωρα που λεμε...!!!!

τωρα ομως του ειπα οτι αν δεν βγαλει την πανα δεν θα μπορει να παει στο σχολειο(που το θελει τοσο πολυ) και δεν θα μπορουμε να παμε βολτα με το καραβι(τρελενετε για τα καραβια) οποτε και το καταφεραμε!!!!!

 

παντος εγω καταλαβα οτι πρεπει να το παρουμε εμεις αποφαση πρωτα,να τους αφιερωσουμε καποιες μερες και να μην ξεχναμε πως οταν ειχαν την πανα τα αφιναν λιιιιιιγα λιιιιιιγα.....μεχρι να μαθουν να τα κρατανε παραπανω ωρα τους περνει λιγες μερες !!!!

 

και εγω πιστευω οτι τα εκπαιδευτικα βρακακια τα μπερδευουν ποιο πολυ.......αν δεν λερωθει...δεν καταλαβενει την διαφορα με την πανα!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

για να πω κι εγω.....

2 χρ σχεδον ο δικος μου κ εχουμε ξεκινησει προσπαθειες εδω και 3 μερες....

αυτες τις μερες τα εκανε πανω του, στο βρακι δηλ κ μετα εκλαιγε... "τσισ" μου ελεγε κ αλλαζαμε αμεσως...

αποψε εκανε και λιγα τσισα στο γιογιο... λιγα ομως... δε ξερω αν του εφυγαν η αν προσπαθησε να τα κανει... παντως του ειπα τα σχετικα μπραβο, κερδισε αστερακι κ εφαγε κ παγωτο κ καλα επειδη τα καταφερε!!

 

εγω γενικα απελπιζομαι ευκολα... αποψε ομως χαρηκα που εκανε εστω κ λιγα... κ λεω να συνεχισω να προσπαθω!!

 

αλλα θελω να ρωτησω... ποσες μερες παιρνει συνηθως η προσπαθεια μεχρι να δουμε φως;;;;

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σας!!!!κοιτα να μην σε νοιαζει αν του εφυγαν καταλαθος.....εσυ να του το λες καθε 5-10 λεπτα και στο 20λεπτο να τον βαζεις εσυ(δεν νομιζω οτι θα τα κραταει και παραπανω!!!!)οταν καταλαβει πως θα αφινει τα τσισα του και αφου δεν του αρεσε που λερωθηκε δεν νομιζω οτι θα αργισετε και πολυ!!!!!

ταξε του και κατι που το θελει πολυ(εγω του εταξα οταν καθαρισει εντελος μια βολτα με καραβακι που εχουμε εδω στο νησι και το ηθελε παρα πολυ)αλλα μονο αν τα κανει στο γιογιο και δεν λερωνει την πανα του!!!!!

εμας μας πηρε περιπου 7-10 μερες για να σταματισουμε τα ατυχιματακια .

και εγω δεν το επερνα αποφαση γιατι απελπιζομαι ευκολα και σκεφτομουν οτι θα τρεχω με μια σφουγγαριστρα ολη μερα αλλα τελικα ολα πηγαν καλα!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να φανταστεις ειναι το δευτερο παιδι που κοβουμε πανα αλλα το θεωρω απο τις πιο υπομονετικες καταστασεις που πρεπει να περασεις....

στο πρωτο δοκιμασαμε 2 φορες κ στη δευετρη πετυχε....

αλλα θεωρω τωρα που ο μικρος βλεπει τον μεγαλο θα ειναι πιο ευκολο....

αλλα ειδικα οταν ειμαι κουρασμενη τα βλεπω ολα βουνο....

για να δουμε....

τεταρτη μερα σημερα!

Link to comment
Share on other sites

και μεις εχει μια βδομαδα που κοψαμε την πανα,ταυτοχρονα και χωρις βασανο-ο μικρος ειδικα δεν την θελει ουτε το βραδυ και ξυπναει να τον παω τουαλετα.η μικρη μου τα καταφερε και αυτη με 2 μερες διαφορα.απλα εβγαλα την πανα και τους εξηγησα οτι θα φοραμε βρακακι,τους πηρα τους αγαπημενους τους ηρωες,και οτι ειναι κριμα να λερωσουμε,τοσο ωραια βρακακια.αυτο ηταν...αφου και γω απορωωωωωω...περσυ ειχα κανει μια προσπαθεια και ειχα αγανακτησει...τωρα ειναι 3 χρονων...νομιζω ηταν ωριμα πλεον να καταλαβουν..και δεν χρειαζετε ζορι,νομιζω αν ειμαστε και μεις χαλαρες τα μωρα καταλαβαινουν καλυτερα...και γω ακομα δεν το πιστευω οτι σε λιγες μερες τα καταφεραμε...καλη τυχηηη σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Να ρωτήσω κάτι? Συγνώμη αν έχει ξαναπαντηθεί αλλά μπαίνω από την δουλειά και δεν έχω τόσο χρόνο ώστε να διαβάσω 38 σελίδες :oops:

 

Είμαστε 27 μηνών, κοριτσάκι και από το Σάββατο το απόγευμα κάνουμε τσισάκια στο γιογιό μας ακολουθώντας τις συμβουλές της φίλης .......... (δεν θυμάμαι :oops: :oops: απαράδεκτη είμαι :oops:) που έλεγε να βάλουμε για τσίσα το αγαπημένο κουκλάκι κλπ κλπ. και θέλω να ρωτήσω τώρα που είμαστε στην προσπάθεια ακόμα δεν βγαίνουμε από το σπίτι? γιατί χθες είχαμε πάει στην μητέρα μου και πρότεινα στην μικρή να την βάλω στην λεκάνη αλλά την φοβότανε και τελικά έκανε στην πάνα της (φαντάζομαι οτί έξω πάνα της φοράω ακόμα έτσι δεν είναι?) και αγχώθηκα λίγο γιατί μου λεγε η θεια μου οτι δεν είναι καλό να γίνονται πισωγυρίσματα. Τα φώτα σας please!

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Να ρωτήσω κάτι? Συγνώμη αν έχει ξαναπαντηθεί αλλά μπαίνω από την δουλειά και δεν έχω τόσο χρόνο ώστε να διαβάσω 38 σελίδες :oops:

 

Είμαστε 27 μηνών, κοριτσάκι και από το Σάββατο το απόγευμα κάνουμε τσισάκια στο γιογιό μας ακολουθώντας τις συμβουλές της φίλης .......... (δεν θυμάμαι :oops: :oops: απαράδεκτη είμαι :oops:) που έλεγε να βάλουμε για τσίσα το αγαπημένο κουκλάκι κλπ κλπ. και θέλω να ρωτήσω τώρα που είμαστε στην προσπάθεια ακόμα δεν βγαίνουμε από το σπίτι? γιατί χθες είχαμε πάει στην μητέρα μου και πρότεινα στην μικρή να την βάλω στην λεκάνη αλλά την φοβότανε και τελικά έκανε στην πάνα της (φαντάζομαι οτί έξω πάνα της φοράω ακόμα έτσι δεν είναι?) και αγχώθηκα λίγο γιατί μου λεγε η θεια μου οτι δεν είναι καλό να γίνονται πισωγυρίσματα. Τα φώτα σας please!

 

κοιτα,

εγω πιστευω πως αφου ξεκινησατε να κοψετε τη πανα καλο ειναι η προσπαθεια να διαρκει ολη μερα! για να μη μπερδευετε το παιδι.... μονο στον υπνο να φορατε πανε...

κ στη βολτα κ στρα ψωνια κ στις κουνιες κ στις επισκεψεις καλο ειναι το παιδι να ειναι χωρις πανα... και οκ ατυχηματα θα συμβουν και στη τελικη δε τρεχει τιποτα αν κανει τα τσισα του σε αλλο χωρο... να εχεις παντα μαζι σου στεγνα ρουχα!!! για να συνεχιζετε κανονικα αυτο που εχετε ξεκινησει!!!

 

ή αν θες υπαρχουν και σπαστα γιογιο που τα κουβαλας παντα μαζι σου!!

 

εγω παντως οταν ξεκιναω να κοψω πανα δε τους φοραω ποτε, εκτος απο τον υπνο.... κι η προσπαθεια συνεχιζεται!!!!!!!

 

καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις σημερα καναμε πρωτη φορα συνειδητα τσισα στο γιογιο!!!!!!!!!!!!!

κερδισαμε το δευτερο αστερακι στο πινακα επιβραβευσης και συνεχιζουμε!!!

 

αλλα μονο μια φορα εκανε ολη μερα.... τις αλλες φορες τα εκανε πανω του.... ητανε βεβαια η μερα λιγο (εως πολυ) εκτος προγραμματος...

παντως αυτο που παρατηρω κ μου φαινεται καλο σημαδι πως σημερα που ειναι η πεμπτη μερα προσπαθειων τα στισα του τα κραταει κ τα κανει κανα 2 φορες ολο το πρωι κ 2-3 φορες το απογευμα.... δηλ δε κανει συνεχεια απο λιγο οπως τις πρωτες μερες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να φανταστεις ειναι το δευτερο παιδι που κοβουμε πανα αλλα το θεωρω απο τις πιο υπομονετικες καταστασεις που πρεπει να περασεις....

στο πρωτο δοκιμασαμε 2 φορες κ στη δευετρη πετυχε....

αλλα θεωρω τωρα που ο μικρος βλεπει τον μεγαλο θα ειναι πιο ευκολο....

αλλα ειδικα οταν ειμαι κουρασμενη τα βλεπω ολα βουνο....

για να δουμε....

τεταρτη μερα σημερα!

 

και εμενα το δευτερο ειναι!!!

ο πρωτος μου ειναι σιχασιαρης και κατουριθηκε μια φορα μονο....μετα ολες στην τουαλετα(το μισω το γιο-γιο.....)

 

κοιτα,

εγω πιστευω πως αφου ξεκινησατε να κοψετε τη πανα καλο ειναι η προσπαθεια να διαρκει ολη μερα! για να μη μπερδευετε το παιδι.... μονο στον υπνο να φορατε πανε...

κ στη βολτα κ στρα ψωνια κ στις κουνιες κ στις επισκεψεις καλο ειναι το παιδι να ειναι χωρις πανα... και οκ ατυχηματα θα συμβουν και στη τελικη δε τρεχει τιποτα αν κανει τα τσισα του σε αλλο χωρο... να εχεις παντα μαζι σου στεγνα ρουχα!!! για να συνεχιζετε κανονικα αυτο που εχετε ξεκινησει!!!

 

ή αν θες υπαρχουν και σπαστα γιογιο που τα κουβαλας παντα μαζι σου!!

 

εγω παντως οταν ξεκιναω να κοψω πανα δε τους φοραω ποτε, εκτος απο τον υπνο.... κι η προσπαθεια συνεχιζεται!!!!!!!

 

καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!

 

και εγω το ιδιο πιστευω αλλα δεν ειναι παντα ευκολα.....και εγω τις πρωτες μερες του εβαζα πανα αλλα του ελεγα να μην τα κανει εκει αλλα να μου το πει και να την βγαλουμε....και ετσι καναμε!!!!

 

 

εμεις σημερα καναμε πρωτη φορα συνειδητα τσισα στο γιογιο!!!!!!!!!!!!!

κερδισαμε το δευτερο αστερακι στο πινακα επιβραβευσης και συνεχιζουμε!!!

 

αλλα μονο μια φορα εκανε ολη μερα.... τις αλλες φορες τα εκανε πανω του.... ητανε βεβαια η μερα λιγο (εως πολυ) εκτος προγραμματος...

παντως αυτο που παρατηρω κ μου φαινεται καλο σημαδι πως σημερα που ειναι η πεμπτη μερα προσπαθειων τα στισα του τα κραταει κ τα κανει κανα 2 φορες ολο το πρωι κ 2-3 φορες το απογευμα.... δηλ δε κανει συνεχεια απο λιγο οπως τις πρωτες μερες....

ειδες;;;τελικα δεν ειναι τοσο τρομερο μαλλον αρκη να ειναι ετοιμα τα ζουζουνια και να το παρουμε και εμεις αποφαση!!!!

αντε καλη επιτυχια!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειδες;;;τελικα δεν ειναι τοσο τρομερο μαλλον αρκη να ειναι ετοιμα τα ζουζουνια και να το παρουμε και εμεις αποφαση!!!!

αντε καλη επιτυχια!!!!

 

ε ενταξει... δεν ειμαι κι ο πιο υπομονετικος ανθρωπος αυτου του πλανητη... γι αυτο κι απελπιζομαι ευκολα....

γιατι το κοψιμο πανας το θεωρω απο τα πιο υπομονετικα πραγματα που πρεπει αν κανει....

αλλα αφου τον βλεπω θετικο κι αφου το εχω παρει αποφαση να το κανουμε θα συνεχισουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο πιστευω αλλα δεν ειναι παντα ευκολα.....και εγω τις πρωτες μερες του εβαζα πανα αλλα του ελεγα να μην τα κανει εκει αλλα να μου το πει και να την βγαλουμε....και ετσι καναμε!!!!

 

μωρε εγω ετσι κ πω τελος σε κατι μουλαρωνω κ δε θελω πισω γυρισματα.... φυσικα αυτα τα λεω εγω.... πολλες φορες τα παιδια δεν ειναι συμφωνα κ κανουν το δικο τους.... κ το πισωγυρισμα δε το γλιτωνουμε....

 

παντως εγω οταν αποφασισω πως κοβουμε πανα δε τους τη ξαναφοραω εκτος στον υπνο... εχω ρουχα μαζι μου κ προσπαθω να βαζω το παιδι να κατουραει συνεχει κι αμα τα κανει τα εκανε.... αν εχουμε ατυχημα τοτε οκ....

ευκολο δεν ειναι καθολου....

αλλα αμα φαωκ εγω το κολλημα... παει.... αυτο ητανε....

 

αλλα αν κανεις τη προσπαθεια καλοκαιρι ολα ειναι πιο ευκολα τοτε απο αποψη πρακτικης..... ετσι νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησαμε τις προσπαθειες κ τζιφος!μια φορα τσισα μια κακα κ τελος.αν του πουμε να παμε στο γιο γιο λεει οχι κ τα κραταει να τα κανει κρυφα.βαλαμε κ τα μεγαλα να πανε στο γιο γιο τρεχει να παει πρωτος αλλα απλα καθεται.ακομα δεν εχω βγαλει τα χαλια κ του φοραω πανα.οταν τα βγαλω θα βγαλουμε κ την πανα .ατυχηματα τα περιμενω αλλα λεω μηπως ετσι καταλαβει κ παει στο γιο γιο.καμια ιδεα?

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

ξεκινησαμε τις προσπαθειες κ τζιφος!μια φορα τσισα μια κακα κ τελος.αν του πουμε να παμε στο γιο γιο λεει οχι κ τα κραταει να τα κανει κρυφα.βαλαμε κ τα μεγαλα να πανε στο γιο γιο τρεχει να παει πρωτος αλλα απλα καθεται.ακομα δεν εχω βγαλει τα χαλια κ του φοραω πανα.οταν τα βγαλω θα βγαλουμε κ την πανα .ατυχηματα τα περιμενω αλλα λεω μηπως ετσι καταλαβει κ παει στο γιο γιο.καμια ιδεα?

 

νομιζω πως να του φορας τη πανα και να προσπαθεις ταυτοχρονα να του τη κοψεις τον μπερδευεις πολυ....

γι αυτο καλο θα ειναι να κυκλοφορει ελευθερος με το βρακι του... κ σιγα σιγα θα το πιασει το νοημα...

ποσο ειναι το παιδι;;;

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την bounitsa,για την πανα!!

τωρα εχει μαθει να τα αφινει λιγα λιγα....αν δεν κατουριθει λιγακι να καταλαβει τι γινετε δεν νομιζω οτι θα κανεις πολλα!!!

και εγω τα χαλια τα εχω ακομα αλλα ευτυχος τα ατυχιματα μας ηταν μικρης ποσοτητας(και εμενα ο μεγαλος μου φοβος αυτος ηταν!!!!)

ποσες μερες προσπαθεις;;;ποσο ειναι το μικρο σου;;;

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 2 χρονών και 5 μηνών. Τον Σεπτέμβριο ελπίζουμε να την πάρουν στον δημοτικό παιδικό σταθμό και για τον λόγο αυτό προσπαθούμε εδώ και λίγο καιρό να της κόψουμε την πάνα. Τα αποτελέσματα με τα τσίσα της ήταν θεαματικά, δεν πέρασαν 2-3 μέρες που την είχαμε με βρακάκι και άρχισε να πηγαινει μόνη της όταν ήθελε!

Για τα κακά της όμως αρνείται προς το παρόν να πάει στο γιο γιο. Πάει και παίρνει μια πάνα, μας ζητάει να της την φορέσουμε και αποσύρεται για να κάνει την ανάγκη της!

Εσείς πώς το βλέπετε, είμαστε σε καλό δρομο? Θα προλάβουμε μέχρι το τέλος Αυγούστου να κόψουμε εντελώς την πάνα? Χρειάζεται να κάνω κάτι να την ενθαρρύνω?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν δεν την πιέσεις και την σεβαστείς όλα θα πάνε μια χαρά. Ήδη είστε σε πολύ καλό δρόμο. Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι όταν της βγάζεις την πάνα με τα κακά να την πιάσεις στο μπιρι μπίρι τύπου "και να δεις τώρα που θα μεγαλώσεις κι άλλο και θα είσαι κοπέλα που θα κάνεις και τα κακά στη λεκάνη να κάνουν πλατσ και να σε πιτσιλάνε θα έχει πλάκα" "ή θα κάνεις τα κακά στη λεκάνη κι έτσι θα είσαι συνέχεια καθαρή και μοσχομυριστή" ξέρεις τέτοια ύπουλα :roll: Χωρίς όμως να την πιέσεις ή να της πεις να μη βάλει πάνα. Επίσης όταν εσύ πηγαίνεις στην τουαλέτα πες της τι ωραία που νιώθεις που δε λερώνεσαι και φεύγουν τα κακά στη λεκάνη κλπ....

 

Επίσης τα κακά στο γιογιό πολλά παιδιά τα φοβούνται που τα βλέπουν ενώ στη λεκάνη είναι ΟΚ...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

2 χρονων κ 7 μηνων ειναι.εχεις δικιο για την πανα.δεν του αρεσει να λερωνετε οποτε ελπιζω οταν την βγαλουμε να καταλαβει κ να πηγαινει στο γιο γιο.δεν βρισκει χρονο ο αντρας μου να μαζεψουμε τα χαλια.υπομονη κ θα σας ενημερωσω για την προοδο του!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν δεν την πιέσεις και την σεβαστείς όλα θα πάνε μια χαρά. Ήδη είστε σε πολύ καλό δρόμο. Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι όταν της βγάζεις την πάνα με τα κακά να την πιάσεις στο μπιρι μπίρι τύπου "και να δεις τώρα που θα μεγαλώσεις κι άλλο και θα είσαι κοπέλα που θα κάνεις και τα κακά στη λεκάνη να κάνουν πλατσ και να σε πιτσιλάνε θα έχει πλάκα" "ή θα κάνεις τα κακά στη λεκάνη κι έτσι θα είσαι συνέχεια καθαρή και μοσχομυριστή" ξέρεις τέτοια ύπουλα :roll: Χωρίς όμως να την πιέσεις ή να της πεις να μη βάλει πάνα. Επίσης όταν εσύ πηγαίνεις στην τουαλέτα πες της τι ωραία που νιώθεις που δε λερώνεσαι και φεύγουν τα κακά στη λεκάνη κλπ....

 

Επίσης τα κακά στο γιογιό πολλά παιδιά τα φοβούνται που τα βλέπουν ενώ στη λεκάνη είναι ΟΚ...

Να την πιέσω αποκλειεται, και με τα τσίσα της που έκανα το λάθος τις πρώτες μέρες και την πίεσα από το άγχος μου είχα αντίθετα αποτελέσματα.

Θα ακολουθήσω τους ρυθμούς της και αν είναι θα την "σπρώξω" ελαφρώς.

Το θέμα μου είναι αν ακολουθώντας τους ρυθμούς της έχω ελπίδες να έχει κόψει την πάνα μέχρι το τέλος Αυγούστου :roll:

Δεν έχω διαβάσει ακομα και το θέμα για να δω αν έχει γραφτεί τι χρονική απόσταση χρειάζεται γενικά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...