Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Σημερα ομως που πήγε 8-1.30 δεν μπορεσε να κρατηθει και τα εκανε πανω του!!Ντραπηκε απο οτι φαινεται κιολας και μου βαλε κατι κλαματα οταν φτασαμε σπιτι!!! Και ειναι και δημοτικος σταθμος και ειναι προαπαιτουμενο να εχουν βγαλει την πανα!!!Αγχώνομαι και με αυτο!

 

Να μην αγχωνεσαι με αυτό. Ακομά και στους δημοτικούς παιδικούς ξέρουν οι δασκάλες οτι τα παιδάκια αυτής της ηλικίας και ιδιαίτερα την περίοδο της προσαρμογής θα έχουν ατυχήματα. Εμένα ο δικός μου είχε κόψει πρωινή βραδυνή στα 21/2 χωρίς κανένα πρόβλημα και μόλις ξεκίνησε παιδικό βρεχόταν κάθε βραδυ τον πρώτο μήνα. Είναι μεγάλη αλλαγή στην ζωή τους και είναι λογικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σημερα ομως που πήγε 8-1.30 δεν μπορεσε να κρατηθει και τα εκανε πανω του!!Ντραπηκε απο οτι φαινεται κιολας και μου βαλε κατι κλαματα οταν φτασαμε σπιτι!!! Και ειναι και δημοτικος σταθμος και ειναι προαπαιτουμενο να εχουν βγαλει την πανα!!!Αγχώνομαι και με αυτο!

 

Να μην αγχωνεσαι με αυτό. Ακομά και στους δημοτικούς παιδικούς ξέρουν οι δασκάλες οτι τα παιδάκια αυτής της ηλικίας και ιδιαίτερα την περίοδο της προσαρμογής θα έχουν ατυχήματα. Εμένα ο δικός μου είχε κόψει πρωινή βραδυνή στα 21/2 χωρίς κανένα πρόβλημα και μόλις ξεκίνησε παιδικό βρεχόταν κάθε βραδυ τον πρώτο μήνα. Είναι μεγάλη αλλαγή στην ζωή τους και είναι λογικό.

 

Αχ μακαρι να δειξουν κατανοηση...και τα πηγαμε τοσο καλα στην προσαρμογή...αν εξαιρεσεις βέβαια ότι δεν τρώει τίποτα ολη μερα, και περιμένει να ερθει σπιτι...αλλά ειναι εκτος θέματος αυτο...

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Να μην αγχωνεσαι με αυτό. Ακομά και στους δημοτικούς παιδικούς ξέρουν οι δασκάλες οτι τα παιδάκια αυτής της ηλικίας και ιδιαίτερα την περίοδο της προσαρμογής θα έχουν ατυχήματα. Εμένα ο δικός μου είχε κόψει πρωινή βραδυνή στα 21/2 χωρίς κανένα πρόβλημα και μόλις ξεκίνησε παιδικό βρεχόταν κάθε βραδυ τον πρώτο μήνα. Είναι μεγάλη αλλαγή στην ζωή τους και είναι λογικό.

 

Αχ μακαρι να δειξουν κατανοηση...και τα πηγαμε τοσο καλα στην προσαρμογή...αν εξαιρεσεις βέβαια ότι δεν τρώει τίποτα ολη μερα, και περιμένει να ερθει σπιτι...αλλά ειναι εκτος θέματος αυτο...

 

Όντως, δεν πρέπει να αγχώνεσαι! Δουλειά τους είναι στο κάτω κάτω να τα αντιμετωπίσουν και τα "ατυχηματάκια". Αλλαξιές σίγουρα πρέπει να πηγαίνεις (γιατί μπορεί να λερωθεί και με φαγητό ή να βραχεί με νερό το παιδί, να μην έχουν να τον αλλάξουν; ) αλλά αυτό είναι άσχετο με την πρόοδό του στο θέμα της τουαλέτας. Είναι μικρό παιδάκι, τώρα ουσιαστικά μαθαίνει και πρέπει να δείξουν κατανόηση.

Εμένα ο δικός μου, που κλείνει τα 3 σε ένα μήνα, ξεκίνησε εκπαίδευση (στα σοβαρά, γιατί από την αρχή του καλοκαιριού προσπαθούσαμε αλλά όχι πολύ "φανατικά") αρχές Αυγούστου και μέχρι τα τέλη είχαμε ατυχήματα. Είχα αγχωθεί τρομερά, είχα απογοητευτεί, και έλεγα "πώς θα πάμε την άλλη εβδομάδα στον παιδικό;". Ακόμα και τώρα αρνείται να τα πει, τα κρατάει βέβαια για πολλή ώρα αλλά η μόνη λύση για να μην έχουμε ατυχήματα είναι να τον πηγαίνουμε εμείς (αυτά για τα τσίσα...για τα κακά δεν το έχουμε λύσει ακόμα το πρόβλημα...περιμένει κυρίως πότε θα βάλει πάνα ύπνου, για να τα κάνει...εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, που τον έχουμε "προλάβει" και έχει πάει τουαλέτα). Την 1η μέρα του παιδικού λοιπόν (που έκατσε και 9:00-14:00!) είπα στη δασκάλα να μην τον περιμένει να πει, να τον πηγαίνει μόνη της, του είχα βάλει στην τσάντα και 4 (!) βρακιά με ισάριθμα παντελόνια, και τελικά μια χαρά!! Ούτε ένα ατύχημα!! Και διανύουμε ήδη τη 2η εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου κρατάει τα τσίσα 8 ώρες στο σταθμό.

8-4. Παίζει, τρώει, κοιμάται, αλλά όταν τον ρωτάει η δασκάλα αν θέλει τσίσα λέει όχι.

Είναι ολοφάνερο πως ακόμα δεν έχει προσαρμοστεί. Αλλά θα βρει τον τρόπο του, θα ξεμπλοκάρει κάποια στιγμή που θα πάει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χτες παντως μετά το φαγητο που τον πήγαν έκανε αν και απο οτι ειδα μετα στο σπιτι τα ειχε κανει ελαφρα και πανω του, αλλά οχι τραγικα πραγματα. Πάντως παρατήρησα ότι ενω στο σπιτι συνηθως τον παρακαλαμε να παει τουαλετα, απο χτες έρχεται με τη θέλησή του οσο συχνα και να τον βαλω. Ας ελπισουμε

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα φωτα σας! η κορη μου ειναι 28 μηνων και ακομα φοραμε πανα! καθε μου προσπαθεια πεφτει στο κενο.αρνηται να τα κανει ειτε στι γιογιο ειτε στην τουαλετα.τι παραμυθια διαβασαμε τι της εταξα πραγματα, τιποτα! αφηστε που χειροτερεψε η κατασταση τωρα δεν κανει κακα ουτε στην πανα με αποτελεσμα να ειμαστε με τα υποθετα. ξεκινησαμε και παιδικο και σκεφτομαι να της βγαλω την πανα αλλα σιγα σιγα ειπα για να μην της ερθουν ολα μαζι γιατι εχουμε και καινουργιο μωρο στο σπιτι. αλλα εχω μια απορια...να της βγαζω την πανα σπιτι και να την στελνω με πανα στον παιδικο? δεν θα μπερδευτει το παιδι? απο την αλλη ολα τα παιδακια φιλων που καποια ειναι και πιο μικρα την κοψανε εδω και καιρο! αχ τι να κανω???:(

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χελωνίτσα και να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!

 

Εγώ θα στη θέση σου θα σταματούσα τις προσπάθειες, θα έκρυβα το γιογιό και θα προσπαθούσα ξανά μετά από 3-4 μήνες. Είναι μικρή ακόμα και ίσως την επηρεάζει αρνητικά και το καινούριο μωράκι. Επίσης μην αγχώνεσαι με το θέμα γιατί τα παιδιά έχουν "κεραίες" και όλα τα καταλαβαίνουν ;).

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ τι να κανω???:(

 

Εκτός από υπομονή και ψυχραιμία να σταματήσεις και τις προσπάθειες για λίγο καιρό. Τουλάχιστον μέχρι να προσαρμοστεί στο σταθμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χελωνίτσα και να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!

 

Εγώ θα στη θέση σου θα σταματούσα τις προσπάθειες, θα έκρυβα το γιογιό και θα προσπαθούσα ξανά μετά από 3-4 μήνες. Είναι μικρή ακόμα και ίσως την επηρεάζει αρνητικά και το καινούριο μωράκι. Επίσης μην αγχώνεσαι με το θέμα γιατί τα παιδιά έχουν "κεραίες" και όλα τα καταλαβαίνουν ;).

εχεις δικιο δεν της ξεφευγει τιποτα...(τα παιδακια μας ειναι σχεδον μαζι! να τα χαιρεσαι!)

 

Εκτός από υπομονή και ψυχραιμία να σταματήσεις και τις προσπάθειες για λίγο καιρό. Τουλάχιστον μέχρι να προσαρμοστεί στο σταθμό.

 

με τον παιδικο δεν εχουμε θεμα παει με χαρα απο την πρωτη μερα.μηπως να ζητησω απο τον παιδικο να κανει την "βρομικη" δουλεια? λεω μηπως μαζι με τα αλλα παιδακια θελησει να παει τουαλετα.

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλυμερα κοριτσια ζιταω γνομες με το θεμα της πανας...

ισμινη ειναι 23 μινων , ξεκινισαμε εκπεδεβση με γιο-γιο τορα και μια ευδομαδα....

παμε αρκιετα καλα , στο σπιτι ολη μερα δεν φοραει πανα τα κανουμε ολα στο γιο-γιο , εδο να συμπλιροσο οτι το παιδι ζιταει σχιεδον παντα " μαμα κακα " , για ολα λεμε ομος κακα , δεν ξερουμε λεξη τσισα .

εχουμε ομος και καμμια φορα ατιχιματακια 1-2 φορες την ημερα .

τορα θελω σιγα σιγα να την βγαλο και βολτα εξω χορις πανα αλλα φοβαμε μιπος δεν ειναι ετιμι .............????????? τι λετε για αυτο??

για το βραδινο υπνο δεν το σιζιταο , το προι ξυπναει πολυ βρεγμενη

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟ ΤΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΒΟΛΤΕς ΕΞΟ ΧΟΡΙς ΠΑΝΑ .... ΠΡΟΧΟΡΑΩ Η ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΗ ΛΙΓΟ???????????

Link to comment
Share on other sites

χωρις να είμαι ειδικός εγώ θα έλεγα να βγαίνατε έξω σε παιδικές χαρές

ή εξωτερικούς χώρους...όχι δηλαδή για Σουπερμάρκετ ή μαγαζιά

 

ατυχηματάκια θα έχει αλλά δεν πειράζει...

 

αν μέσα στο σπίτι τα πάει καλά εγώ θα το τολμούσα και έξω

 

καλή επιτυχία

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πλέον τα κάνουμε και στη μικρή λεκάνη που έχουν στον παιδικό.

Στο σπίτι έχουμε κόψει τη βραδινή χωρίς ατύχημα.

Όλα τέλεια εκτός από τα κακά. Ακόμα ζητάει πάνα για να τα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

καλυμερα κοριτσια ζιταω γνομες με το θεμα της πανας...

ισμινη ειναι 23 μινων , ξεκινισαμε εκπεδεβση με γιο-γιο τορα και μια ευδομαδα....

παμε αρκιετα καλα , στο σπιτι ολη μερα δεν φοραει πανα τα κανουμε ολα στο γιο-γιο , εδο να συμπλιροσο οτι το παιδι ζιταει σχιεδον παντα " μαμα κακα " , για ολα λεμε ομος κακα , δεν ξερουμε λεξη τσισα .

εχουμε ομος και καμμια φορα ατιχιματακια 1-2 φορες την ημερα .

τορα θελω σιγα σιγα να την βγαλο και βολτα εξω χορις πανα αλλα φοβαμε μιπος δεν ειναι ετιμι .............????????? τι λετε για αυτο??

για το βραδινο υπνο δεν το σιζιταο , το προι ξυπναει πολυ βρεγμενη

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟ ΤΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΒΟΛΤΕς ΕΞΟ ΧΟΡΙς ΠΑΝΑ .... ΠΡΟΧΟΡΑΩ Η ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΗ ΛΙΓΟ???????????

 

Εγω ειμαι υπερ της αποψης οτι σε οδηγει το παιδι. Ας πουμε ποτε δεν της εβγαλα πανα εξω. Την αφησα μονη της και καποια στιγμη ΔΕΝ μου την λερωνε. Ενα απογευμα μετα απο 3 ωρες στεγνη πανα της λεω 'μηπως θες τουαλετα?' μου λεει ναι. Την πηγα στην φυση. Απο τοτε και μετα δεν ξαναβαλε πανα εξω......αλλα την αφησα να μου πει εκεινη ποτε ηταν ετοιμη. Και το μονο σιγουρο σημαδι ειναι να βλεπεις στεγνη πανα. Τπτ αλλο.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειμαι υπερ της αποψης οτι σε οδηγει το παιδι. Ας πουμε ποτε δεν της εβγαλα πανα εξω. Την αφησα μονη της και καποια στιγμη ΔΕΝ μου την λερωνε. Ενα απογευμα μετα απο 3 ωρες στεγνη πανα της λεω 'μηπως θες τουαλετα?' μου λεει ναι. Την πηγα στην φυση. Απο τοτε και μετα δεν ξαναβαλε πανα εξω......αλλα την αφησα να μου πει εκεινη ποτε ηταν ετοιμη. Και το μονο σιγουρο σημαδι ειναι να βλεπεις στεγνη πανα. Τπτ αλλο.

 

 

 

λοιπον καταρχιν ευχαριστω για την απαντιση ............

σινεχιζουμε την προσπατεια και μπορω να πω οτι παμε καλα αλλα .........

1 φορα την ιμερα ολο και κατι να της ξεφιγει γιατι ειναι απασχολιμενη με παιχνιδι και ξεχνιετε ...δεν την μαλονο απλος τις λεω με ιρεμο τροπο δεν πιραζει την αλλι φορα να προσεχει περισοτερο .

οσο για το εξο ...βγιενουμε για κοντινες αποστασεις χορης πανα και την βαζω καθε μιση ορα για τσισακια . εχτες πιγαμε για ψονια και η μικρη ηθελε παιχνιδι και εμεις δεν της το πιραμε και πανο στα νευρα εκει που τσιριζε εκανε τα τσισα στο διαδρομο του σ/μ :oops:

ΜΕ ΑΝΙΣΙΧΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΤΣΙΣΑ ΟΜΟΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΣΙΧΝΑ ( ΚΑΘΕ 30-40 ΛΕΠΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ , 23 ΜΗΝΩΝ ) ΠΙΝΕΙ ΟΜΟΣ ΑΡΚΙΕΤΑ ΥΓΡΑ . ΑΑΑΑ ΚΑΙ 1 ΜΙΝΑ ΝΟΡΙΤΕΡΑ ΝΟΣΙΛΕΥΤΙΚΙΕ ΜΕ ΒΑΡΒΑΤΗ ΟΥΡΟΛΙΜΟΞΗ ΣΤΟ ΠΑΙΔΟΝ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ . ΠΕΖΕΙ ΡΟΛΟ ΟΥΡΟΛΙΜΟΞΗ ΣΤΗΝ ΣΙΧΝΟΤΙΤΑ ????

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έχω ευχάριστα νέα διότι ξεκινήσαμε τον παιδικό μια χαρά για ένα 2ωρο στην αρχή του έβαλα και 2 αλλαξιές στην τσαντούλα του και ενημέρωσα

την δασκάλα του να τον ρωτάει γιατί τα κρατάει,ο μικρός όμως ενθουσιάστηκε με τις μικρές τις τουαλέτες που έχουν στον παιδικό και πάει με πολύ χαρά μπορώ να πω.Με τα κακακια έχουμε ακόμα θέμα αλλά θα το λύσουμε και αυτό που θα πάει.

Καλή επιτυχία σε όλες....

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΙΝΑΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΝΩ ΜΕ ΤΑ ΤΣΙΣΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ. ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΣΤΟ ΣΩΒΡΑΚΑΚΙ Η ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ Η ΣΤΗ ΠΑΝΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΕΚΑΝΗ. ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ; Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμεις εχουμε το εξης προβλημα: ενω εδω και ενα μηνα τουλαχιστον εχουμε κοψει την ημερησια πανα, τη βραδυνη δεν εχω προσπαθησει ακομη..ξαφνικα αρχισε παλι να αφηνει πανω της μια σταγονιτσα ισα για να λερωθει και μετα να ζηταει γιογιο για να κανει τα υπολοιπα...δεν θελω να της ξαναφορεσω πανα αλλα μου βρεχεται τουλαχιστον μια φορα τη μερα συνηθως αν εχει ωρα να παει και ξεχαστει απο το παιχνιδι..λιγο αλλα βρεχεται! Ελεγα να προχωρησω και στο κοψιμο της βραδυνης πανας αλλα το βλεπω δυσκολο με αυτες τις συνθηκες!

Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι μην αγχώνεσαι...απλώς ξεχνιέται το παιδί....

Αν δεις οτι έχει ώρα να κατουρίσει απλώς υπενθίμισέ της το και δεν νομίζω να αρνηθεί...εκτός και αν ασχολείται με κάτι το τόσο ενδιαφέρον και δεν θέλει να διακόψει.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε το εξης προβλημα: ενω εδω και ενα μηνα τουλαχιστον εχουμε κοψει την ημερησια πανα, τη βραδυνη δεν εχω προσπαθησει ακομη..ξαφνικα αρχισε παλι να αφηνει πανω της μια σταγονιτσα ισα για να λερωθει και μετα να ζηταει γιογιο για να κανει τα υπολοιπα...δεν θελω να της ξαναφορεσω πανα αλλα μου βρεχεται τουλαχιστον μια φορα τη μερα συνηθως αν εχει ωρα να παει και ξεχαστει απο το παιχνιδι..λιγο αλλα βρεχεται! Ελεγα να προχωρησω και στο κοψιμο της βραδυνης πανας αλλα το βλεπω δυσκολο με αυτες τις συνθηκες!

 

Δεν ειναι τπτ αυτο ξεχνιεται. Εμεις την εχουμε κοψει 1 χρονο τωρα και παρολα αυτα καμια φορα οταν παιζει και γουσταρει πολυ και ΔΕΝ θελει να κοψει το παιχνιδι μου κανει σταμπα. Ισα για να την δω να την παω εγω για πιπι με το στανιο που λενε και μετα να τρεξει σαν παλαβη να ξαναπαιξει. Λεω να δοκιμασεις μεσημεριανη πανα και μετα βραδυνη......νομιζω εισαστε πολυ οκ.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον καταρχιν ευχαριστω για την απαντιση ............

σινεχιζουμε την προσπατεια και μπορω να πω οτι παμε καλα αλλα .........

1 φορα την ιμερα ολο και κατι να της ξεφιγει γιατι ειναι απασχολιμενη με παιχνιδι και ξεχνιετε ...δεν την μαλονο απλος τις λεω με ιρεμο τροπο δεν πιραζει την αλλι φορα να προσεχει περισοτερο .

οσο για το εξο ...βγιενουμε για κοντινες αποστασεις χορης πανα και την βαζω καθε μιση ορα για τσισακια . εχτες πιγαμε για ψονια και η μικρη ηθελε παιχνιδι και εμεις δεν της το πιραμε και πανο στα νευρα εκει που τσιριζε εκανε τα τσισα στο διαδρομο του σ/μ :oops:

ΜΕ ΑΝΙΣΙΧΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΤΣΙΣΑ ΟΜΟΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΣΙΧΝΑ ( ΚΑΘΕ 30-40 ΛΕΠΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ , 23 ΜΗΝΩΝ ) ΠΙΝΕΙ ΟΜΟΣ ΑΡΚΙΕΤΑ ΥΓΡΑ . ΑΑΑΑ ΚΑΙ 1 ΜΙΝΑ ΝΟΡΙΤΕΡΑ ΝΟΣΙΛΕΥΤΙΚΙΕ ΜΕ ΒΑΡΒΑΤΗ ΟΥΡΟΛΙΜΟΞΗ ΣΤΟ ΠΑΙΔΟΝ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ . ΠΕΖΕΙ ΡΟΛΟ ΟΥΡΟΛΙΜΟΞΗ ΣΤΗΝ ΣΙΧΝΟΤΙΤΑ ????

 

Καθε περιπου 1 ωρα τα εκανε και εμεα τοσο μικρη. Πλεον στα 3 τα κραταει και 4 και 5 ωρες. Και το βραδυ 12ωρα. Μην ανησυχεις ολα οκ. Η ουρολοιμωξη παιζει ρολο στην συχνοτητα οταν εισαι αρρωστος οχι μετα. Επισης σας εχει πει ο γιατρος οτι θα πρεπει να δειτε για παλινδρομηση ουρων? Ειναι συχνο φαινομενο με αποτελεσμα τις ουρολοιμωξεις. Στην ιδια ηλικια με σενα περιπου παθαμε εμεις ουρολοιμωξη που εξελιχθηκε σε πυελονεφριτιδα. Πολυ ασχημη κατασταση. Η καλυτερη δουλεια που εκανες ειναι να βγαλεις την πανα. ΑΝ το παιδι εχει παλινδρομηση η αφαιρεση της πανας σε συνδιασμο με ΠΟΛΥ νερο μπορει να σας γλιτωσει απο μεγαλα μανικια και συνεχομενες ουρολοιμωξεις. Μπραβο που την εβγαλες......και εμεις γιαυτο την βγαλαμε τοσο νωρις. Μου ειπαν ολοι οι γιατροι απο νεφρολογοι μεχρι παιδιατροι βγαλε την πανα ΧΘΕΣ και αστην να τα κανει στο πατωμα που λεει ο λογος. Γιαυτο και στα 2 καθαρισε.

 

Ευχομαι τα καλυτερα κυριως με τις ουρολοιμωξεις. ΠΟΤΕ μην ξαναπαθετε......εμεις κανουμε εδω και 1 χρονο εξετασεις ουρων ανα 2-3 μηνες για να προλαβουμε......μην ερθει παλι το κακο......και ΑΚΟΜΑ δεν εχω ησυχασει.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Καθε περιπου 1 ωρα τα εκανε και εμεα τοσο μικρη. Πλεον στα 3 τα κραταει και 4 και 5 ωρες. Και το βραδυ 12ωρα. Μην ανησυχεις ολα οκ. Η ουρολοιμωξη παιζει ρολο στην συχνοτητα οταν εισαι αρρωστος οχι μετα. Επισης σας εχει πει ο γιατρος οτι θα πρεπει να δειτε για παλινδρομηση ουρων? Ειναι συχνο φαινομενο με αποτελεσμα τις ουρολοιμωξεις. Στην ιδια ηλικια με σενα περιπου παθαμε εμεις ουρολοιμωξη που εξελιχθηκε σε πυελονεφριτιδα. Πολυ ασχημη κατασταση. Η καλυτερη δουλεια που εκανες ειναι να βγαλεις την πανα. ΑΝ το παιδι εχει παλινδρομηση η αφαιρεση της πανας σε συνδιασμο με ΠΟΛΥ νερο μπορει να σας γλιτωσει απο μεγαλα μανικια και συνεχομενες ουρολοιμωξεις. Μπραβο που την εβγαλες......και εμεις γιαυτο την βγαλαμε τοσο νωρις. Μου ειπαν ολοι οι γιατροι απο νεφρολογοι μεχρι παιδιατροι βγαλε την πανα ΧΘΕΣ και αστην να τα κανει στο πατωμα που λεει ο λογος. Γιαυτο και στα 2 καθαρισε.

 

Ευχομαι τα καλυτερα κυριως με τις ουρολοιμωξεις. ΠΟΤΕ μην ξαναπαθετε......εμεις κανουμε εδω και 1 χρονο εξετασεις ουρων ανα 2-3 μηνες για να προλαβουμε......μην ερθει παλι το κακο......και ΑΚΟΜΑ δεν εχω ησυχασει.

 

πολιτιμες ι συμβουλες σου ....ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Η δική μου κόρη είναι σχεδόν 29 μηνών και έχουμε αρχίσει την εκπαίδευση εδώ και κανένα μήνα. Αργήσαμε λίγο και δεν ξέρω αν είναι για καλό ή κακό. Εν τω μεταξύ ενώ τις πρώτες φόρες τα πήγε καλά, τις τελευταίες μέρες αρνείται να κάτσει στην τουαλέτα. Με τίποτα όμως. Και εγώ δεν θέλω και να την πιέσω. Αναρωτιέμαι όμως αν κάνω καλά. Πραγματικά δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Να την πιέσω ή να το πάμε χαλαρά?

6e27704b68.png

 

1ce464eb8b.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια και απο εμενα,

τωρα ειμαστε 27 μηνων, αλλα ξεκινησα και εγω να του κοψω την πανα απο τα 2.

εμεις δεν μαθαμε με γιο-γιο δεν το ηθελε καθολου, του πηρα απο τα jumbo αυτο πλαστικο που μπαινει πανω στο καπακι της τουαλετας και καθοταν κατευθειαν εκει, και του ελεγα οπως καθετε η μαμα και ο μπαμπας και του αρεσε παρα πολυ που εκανε και αυτος το ιδιο!!!

στην αρχη ξεκινησαμε με τα τσισα, γιατι κακα δεν ηθελε με τιποτα ηθελε πανα,

τον αφησα για καμια βδομαδα τελειως γυμνο, ειχαμε τα ατυχηματα μας, τα ελεγε αφου τα εκανε, αλλα δεν τον πιεσα , οταν μπορουσα να τον ελεγξω τον αφηνα χωρις πανα και τον ρωταγα συνεχεια, μεχρι που απο μονος του μετα αρχισε να μου τα λεει.

αυτη την στιγμη ολη μερα με το που ξυπναει του βαζω βρακακι, τσισα και κακα κανει στην λεκανη κανονικα (καμια φορα παει και μονος του και κατεβαζει το βρακακι) αλλα το βραδυ.........του φοραω πανα και σηκωνεται μουσκεμα.

οσες φορες τον εχω αφησει χωρις πανα....εχει κατουρησει πανω του.

εχω επιχειρησει να τον ξυπνησω το πρωι κατα τις 6 -7 (ξυπναει και απο μονος του για να πιει γαλα) παω να τον βαλω να κατουρησει , αλλα αρχιζει τα κλαματα που τον ξυπναω και δεν θελει με τιποτα να κατσει στην λεκανη.

ετσι λοιπον το βραδυ ξαναγυρισαμε στην πανα.......

και λεω να τον αφησω...μεχρι να δω την πανα τουλαχιστον στεγνη....θα το κοψει απο μονος του οταν θελει εκεινος.

θα περιμενω....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...