Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρόβλημα να βγάλουμε την πάνα αφού είναι δυσκοίλια

 

Εγω λεω να τις βαλεις ενα υποθετακι να εχεις κοντα το γιο-γιο γιατι σε τρια λεπτα θα θελει να κανει κακα τις μολις θα κανει στο γιο-γιο θα καταλαβει τη διαφορα.Ετσι πιστευω γιατι εμενα το καλοκαιρι ειχε να κανει 3 μερες τις εβαλα υποθετο ΄¨γλυκερινης¨¨και αμεσως εκανε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η μκρη μου κορουλα ειναι 2,5 χρονων. απο το μαιο προσπαθησαμε να κοψουμε την πανα,καπου στον αυγουστο τελικα τα καταφεραμε...απο εκει και μετα μια χαρα φοραμε πανα μονο στον βραδυνο υπνο.εχει 15 μερες που τα κανει συνεχεια πανω της.ανησυχω γιατι σε 15 μερες θα παει στον παιδικο σταθμο και φοβαμαι πως θα εχω προβλημα...τι να εφτεξε αραγε και γυρισαμε παλι πισω??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

 

Σας έγραψα πριν κάνα μήνα που αρχίσαμε κι εμείς την προσπάθεια με το γιο-γιο.

Λοιπόν έχουμε προοδεύσει! Τωρα πια τα ατυχήματα είναι ελαχιστα αν και ακόμα δεν ζητάει μόνος του τουαλέτα. Το καλό είναι οτι κάνει μόνο μία φορά τσίσα πριν τον μεσημεριανό ύπνο και άλλη μία φορά το απόγευμα. Στους ύπνους φοραει βέβαια πάνα ακόμα και βρεχεται κανονικά.

Τα κακάκια τα κάνει το πρωϊ αλλά σχεδόν ποτέ δεν τον προλαβαίνω. Υποθέτω οτι ξυπνάει πριν απο μένα, κάνει την "δουλειά" του και μετά με φωνάζει :)

 

Οπως και να έχει είμαι αρκετά ευχαριστημένη γιατί αν σκεφτείς οτι την μιση μέρα την περνάει με την γιαγιά του και εκεί δεν κάνουν καθόλου εκπαίδευση, νομίζω πως τα έχει πάει πολύ καλά.

 

Ελπίζω σύντομα να "αποφασίσει" να μου λέει τι και πότε το θέλει....

 

Ψαχνω να βρω τίποτα παραμυθάκια σχετικά με την τουαλέτα, ξερετε αν υπάρχουν?

Διαβαζουμε πολύ εκεί μέσα αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι σχετικό που ίσως να μας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

 

Σας έγραψα πριν κάνα μήνα που αρχίσαμε κι εμείς την προσπάθεια με το γιο-γιο.

Λοιπόν έχουμε προοδεύσει! Τωρα πια τα ατυχήματα είναι ελαχιστα αν και ακόμα δεν ζητάει μόνος του τουαλέτα. Το καλό είναι οτι κάνει μόνο μία φορά τσίσα πριν τον μεσημεριανό ύπνο και άλλη μία φορά το απόγευμα. Στους ύπνους φοραει βέβαια πάνα ακόμα και βρεχεται κανονικά.

Τα κακάκια τα κάνει το πρωϊ αλλά σχεδόν ποτέ δεν τον προλαβαίνω. Υποθέτω οτι ξυπνάει πριν απο μένα, κάνει την "δουλειά" του και μετά με φωνάζει :)

 

Οπως και να έχει είμαι αρκετά ευχαριστημένη γιατί αν σκεφτείς οτι την μιση μέρα την περνάει με την γιαγιά του και εκεί δεν κάνουν καθόλου εκπαίδευση, νομίζω πως τα έχει πάει πολύ καλά.

 

Ελπίζω σύντομα να "αποφασίσει" να μου λέει τι και πότε το θέλει....

 

Ψαχνω να βρω τίποτα παραμυθάκια σχετικά με την τουαλέτα, ξερετε αν υπάρχουν?

Διαβαζουμε πολύ εκεί μέσα αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι σχετικό που ίσως να μας βοηθήσει.

 

Έχει ένα με το μικρό κοάλα (δε θυμάμαι ακριβώς τίτλο) και επίσης το "Ο Μάγος Γιογιοδούλης" που μπορούν να βοηθήσουν. Κατά τα άλλα εμένα στη δικιά μου δουλεύει πολύ καλά η επιβράβευση. Αν κάνει πχ κακά παίρνεις ένα μεγάλο αυτοκόλλητο, αν κάνεις και τσίσα παίρνεις και ένα μικρό... κάπως έτσι.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν το πιστευω απο τον ιουλιο χωρις πανα (μονο βραδυνη) κακα τσισα στην λεκανη με καθησματακι και ξαφνηκα προχθες το βραδυ ΞΕΧΑΣΑ να την βαλω πανα.Φυσικο και επομενο τα εκανε επανω της.ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ το μεσημερι τα κανει επανω της εχει τωρα 4 μεσημερια.Δεν θα το αντεξω ξανα απο την αρχη.Βεβαια απο χθες την εχω τιμωρια και θα δειξει σημερα αμα καταλαβε την τιμωρια.(στον παιδικο ολα καλα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει ένα με το μικρό κοάλα (δε θυμάμαι ακριβώς τίτλο) και επίσης το "Ο Μάγος Γιογιοδούλης" που μπορούν να βοηθήσουν. Κατά τα άλλα εμένα στη δικιά μου δουλεύει πολύ καλά η επιβράβευση. Αν κάνει πχ κακά παίρνεις ένα μεγάλο αυτοκόλλητο, αν κάνεις και τσίσα παίρνεις και ένα μικρό... κάπως έτσι.

 

Ευχαριστώ πολύ Βερα, θα ψάξω να τα αγοράσω

 

ΚΥΡΙΕΣ ΜΟΥ !!!

Σημερα το πρωϊ πρωτη φορά μου είπε:

"μαμά, να κάτσουμε στη λεκάνη!!!!"

 

:D:D:D:D:D:D:D:D:D

ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!

 

Ουφ, είμαι τόσο χαρούμενη που μετά απο ενάμιση μήνα κάναμε προοδο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν το πιστευω απο τον ιουλιο χωρις πανα (μονο βραδυνη) κακα τσισα στην λεκανη με καθησματακι και ξαφνηκα προχθες το βραδυ ΞΕΧΑΣΑ να την βαλω πανα.Φυσικο και επομενο τα εκανε επανω της.ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ το μεσημερι τα κανει επανω της εχει τωρα 4 μεσημερια.Δεν θα το αντεξω ξανα απο την αρχη.Βεβαια απο χθες την εχω τιμωρια και θα δειξει σημερα αμα καταλαβε την τιμωρια.(στον παιδικο ολα καλα)

 

Την έβαλες τιμωρία γιατί τα έκανε πάνω της αν κατάλαβα καλά?:shock:

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δε χρειάζεται άγχος, κάθε παιδί όταν έρθει η ώρα του.. Εγω ακουγα μερικους πολύξερους γυρω μου, ααα ακομα δε τη κοψατε; Κακώς... εμεις απο 2 χρονών,κ κατι τετοια κ αρχιζα να αγχωνομαι γιατι δεν ηθελε με τιποτα, ειχαμε κ το μωρο κ μου'λεγε η παιδιατρος οτι το παιρνουν ψυχολογικα καμια φορα, κ να μη τη πιέζω, θα δω ποτε ειναι ετοιμη.. Μολις εκλεισε τα τρία, μετα απο κανα δυο βδομαδες, (ειχε μπει κ'η Ανοιξη..) της λεω ενα πρωί, δε θα σου βαλω πανα εισαι μεγαλη κοπέλα κ θα κατουράς στο Γιογιο ενταξει;; Ενταξει μαμα... Αυτο ηταν...Ουτε μια φορα δε λερώθηκε, και μεσα σε δυο μηνες εκοψε και τη βραδυνη πανα... Ισως οταν παει στα τρια, καταλαβαινει πιο καλα τι του λες, και το κοβει και μια κι'έξω... Παντως η παιδιατρος μου επεμενε: Οχι Πίεση...

uADxp3.pngΑγάπες μου .... HqIgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλες τιμωρία γιατί τα έκανε πάνω της αν κατάλαβα καλά?:shock:

 

Την εβαλα τιμωρια και σημερα που τις ειπα οτι αμα ξανακανει τσισα στο κρεβατι δεν θα ξαναπαμε βολτα και ουτε γλυκα και ολα θα κοπουν κοιμηκε και ξυπνησε στεγνη

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τη βραδινή πάνα νομίζω δε θα την κόψουμε ποτέ!!!! Πραγματικά ... καμιά ιδέα??? ΚΑΘΕ βράδυ κατουράμε την πάνα .... ΚΑΘΕ βράδυ .... ενώ μέσα στη μέρα μια χαρά. Εγώ προσπαθώ να της δώσω κίνητρο για να μείνει στεγνή ... όπως ότι θα πάρει βραβείο αν ξυπνήσει στεγνή αλλά δε δουλεύει καλά το πράγμα ... δεν το κάνει μωρέ επίτηδες το γλυκό μου ... απλά τις πρώτες ώρες κοιμάται βαριά και δε μπορεί μάλλον να ξυπνήσει. Τιμωρία δε μου φαίνεται σωστό να τη βάλω γι' αυτό το λόγο!

 

ΔΕ ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΨΟΥΜΕ ΠΟΤΕ???? HELP!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τι να πω? Σχεδόν 3 και ακόμα τίποτα. Τον Ιούνιο έκανα την πρώτη προσπάθεια, δεν είχε επιτυχία, λέω οκ δεν θα τις πιέσω. Μετά από 2 βδομάδες, μου λέει η μία θέλω τσίσα στην τουαλέτα, τρελλή χαρά εγώ, και πράγματι από τότε πήγαινε τουαλέτα. Μέχρι και το πρωί σηκωνόταν στεγνη! Μετά από λίγες ημέρες άρχισε και η άλλη. Δεν μπορούσα να πιστεψω στην τύχη μου. Και καλά έκανα. Πήγαμε διακοπές και χαλάσαμε το πρόγραμμα..:|

Κάτι πήγαμε να κάνουμε μόλις επιστρέψαμε, αλλά ξεκίνησε ο παιδικός.

Για να μην τα πολυλογώ, ενώ εκεί δεν τους φοράνε πάνα και έχουν λίγα ατυχήματα, στο σπίτι, δεν προλαβαίνω να πλένω και να σφουγγαρίζω. Δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση να μου το πουν ή να τις ρωτήσω και να μου πουν ναι θέλω. Μα καμμία. Ακόμα και να τις βάλω και καθήσουν στην τουαλέτα, σπάνια θα κάνουν τσίσα. Με το που θα σηκωθούν, θα τα κάνουν πάνω τους. Τι κάνουμε τώρα? Αναρωτιέμαι αν έχει νόημα να επιμείνω ή να τις αφήσω λίγο ακόμα και να ξαναπροσπαθήσω αργότερα. :?:???::?

Αν προσπαθήσεις να τα κόψεις και στις 2 ταυτόχρονα μπορεί και να τρελλαθείς...

Εμένα από 22 μηνών στο σταθμό τους πηγαίναν τουαλέτα, φορούσαν πανάκια αλλά σπάνια τα βρέχαν. Σιγά σιγά άρχισα να πηγαίνω και εγώ στο σπίτι, αλλά φορούσαν πανάκια, κάποτε κάναν κάποτε όχι. Λίγο πριν τα 21/2 θεώρησα ότι ήταν έτοιμα και είπα να τους βγάλω τα πανιά, εκεί τρελλάθηκα, δεν προλάμβαινα τα πλυντήρια κλπ και έτσι τους τα ξανάβαλα την 3η μέρα. 10 μέρες μετά η κόρη μου αποφάσισε μονή της να τα βγάλει και είχε 1/2 ατυχηματα την ημέρα για 2 - 3 μέρες! 4 μήνες αργότερα, ενώ είμασταν διακοπές στην θάλασσα αποφάσισε και ο γιος μου. Ούτε κατάλαβα πως τα έκοψε!

Με λίγα λόγια, περίμενε, αφού τους πηγαίνουν τουαλέτα στον παιδικό θα συνιθίσουν σιγα σιγα - όταν είναι έτοιμες θα στο πούνε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Την εβαλα τιμωρια και σημερα που τις ειπα οτι αμα ξανακανει τσισα στο κρεβατι δεν θα ξαναπαμε βολτα και ουτε γλυκα και ολα θα κοπουν κοιμηκε και ξυπνησε στεγνη

 

Καμιά φορά αυτά που λένε πω ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε... πιάνουνε!

 

Τι να πει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κάλα πάμε, κάναμε ένα διάλειμμα 3 ημερών λόγω ταξιδίου ανευ μαμας να εποπτέυει και όταν επέστρεψε (χθες δηλαδη) μου ζήτησε μόνος του να κάνει τσίσα.

 

Ευχομαι να σταθεροποιηθούμε τώρα σύντομα, πρίν στρώσω χαλιά.

:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι μικρουλι ακομα αλλα θα σας πω πως εκοψα εγω τα τσισα γιατι το θυμαμαι πεντακαθαρα ετσι που μου το καναν οι γονεις μου.Ημουν 2 χρονων και πηγε η μανα μου και μου πηρε κατι ροζ πυτζαμες και τις εβαλε στο καναπε και μαζι με τον πατερα μου τις καμαρωναν :πω πω τι ωραιες πυτζαμες και τετοια.Ωσπου απο τα πολλα αρχιζα να τις ζαχαρωνω και να θελω να τις φορεσω.Οχι μου ειπαν γιατι θα τις λερωσεις γιατι φοριουνται χωρις πανα και εσυ φορας πανα επειδη τα κανεις πανω σου(καπως ετσι).Πεισμωσα που μου λεγαν οχι και απο την αλλη που τους ακουγα να συνεχιζουν το παινεμα για το τι ωραιες πυτζαμες ειναι αυτες.Και ειπα θα τις φορεσω αλλα δεν θα τις λερωσω και τοτε η μαμα μου ειπε οτι αν τις λερωσω δεν θα μου τις ξαναβαλει ποτε......ετσι τελος η πανα!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιος μου την εκοψε στα 2 με την βοηθεια του παιδικου σταθμου και τωρα που ειναι 2,5 εκοψε και το γκιογκιο,του εχω ενα καθισματακι για τη δικη του τουαλετα,παρ' όλα αυτα το μεσημερι αν και το βγαζω στεγνο για καθε ενδεχομενο του βαζω πανα βρακακι και τη νυχτα pampers το οποιο ειναι γεματο το πρωι

ο παιδικος σταθμος ειναι μεγαλη βοηθεια και στο φαγητο εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη

BkuAp2.pngNxSUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κορη μου ειναι 3,5 σχεδον. Κοψαμε την πανα τελος καλοκαιριου εν οψη παιδικου σταθμου, ομως το βραδυ φοραει ακομα πανα. Τις περισσοτερες φορες το πρωι ειναι στεγνη αλλα καποιες αλλες οχι. Επισης καποια μεσημερια εχει βρεξει το κρεββατι της. Ειναι φυσιολογικο λετε? τι να κανουμε? υπαρχει καποιος τροπος να κοψουμε το βραδυνο? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πολύς χαμός για το τίποτα... Έχετε δει ποτέ έφηβο να φοράει πάνα;; μήπως αυτό σας λέει ότι αργά ή γρήγορα τα παιδάκια σας θα την κόψουν; μην αγχώνεστε τόσο και η υπομονή σας (και η προσπάθεια των παιδιών ) θα ανταμοιφθεί. Η βραδινή θα κοπεί, η μεσημβρινή θα κοπεί και η πρωινή πάνα επίσης..λίγο ψυχραιμία και υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι!!!

 

Εγω τσαντίζομαι λιγάκι με αυτή τη μόδα να τα κάνουν όλα τα μωράκια μας εδω και τώρα.

 

Να μιλήσει πριν τα 2

Να έχει πετάξει την πάνα πριν τα 3

Να έχει σταματήσει το μπιμπέρό πριν τα 2

Να έχει αφήσει την πιπίλα πριν τα 3

 

Οχουουουου!!!!

 

Εγω είμαι τρελή που θέλω το μωράκι μου.... μωράκι!!!!

 

Με πάνα, με πιπίλα, με μπιμπερό, με αγκού... με όλα!!!!! :-) :-) :-)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ενω αρχισε χωρις προβλημα, 25 μηνων ,το γιογιο κ φοραμε πανα στον υπνο,ξεφνικα εχουμε μαζεμενα ατυχηματα. (2 ΜΗΝΕς ΜΕΤΑ..)

Εγω επιμενω να μην της φοραμε πανα οταν βγαινουμε εξω ενω ο αντρας μου οποτε την παιρνει μονος του επιμενει να της φοραει. Ποια ειναι η γνωμη σας;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα τα κανε πανω της 3 φορες !! :shock:

Κ τις 3 μεσα στο σπιτι...Περιεργο δεν ειναι; Πριν λιγο καιρο οταν της εφευγαν στεναχωριοταν κ φωναζε "πετσετα,πετσετα" Αυτες τις μερες ειναι τελειως αδιαφορη ..Λετε να θελει να μου 'πει' κατι αλλο ;;:?:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ενω αρχισε χωρις προβλημα, 25 μηνων ,το γιογιο κ φοραμε πανα στον υπνο,ξεφνικα εχουμε μαζεμενα ατυχηματα. (2 ΜΗΝΕς ΜΕΤΑ..)

Εγω επιμενω να μην της φοραμε πανα οταν βγαινουμε εξω ενω ο αντρας μου οποτε την παιρνει μονος του επιμενει να της φοραει. Ποια ειναι η γνωμη σας;;

 

εμεις την κοψαμε 23 μηνων.. υπαρχουν λιγα ατυχηματα αλλα μονο αν ξεχαστει με κοσμο παιχνιδι κτλ. παντως εξω απο το σπιτι δεν της εχω φορεσει ποτε. παιρνω παντα μαζι μου το γιογιο και τα παμε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ κουβαλας το γιογιο οπου πας; Ταβερνα,σπιτια,κουνιες.;Σημερα δεν ειχαμε ατυχημα.Ελπιζω να ηταν μια κακη μερα .:)

 

Εμείς δεν το κουβαλάμε ... κάνουμε στη φύση ή στις ξένες τουαλέτες ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ουφ ... εμείς είχαμε κόψει την πάνα για τα καλά αλλά το παιδί έχει 1 εβδομάδα που περνάει κάτι και δε μπορώ να καταλάβω τι... Είναι γενικά άλλο παιδί ... Γκρίνια!!! Κλάμα με το παραμικρό!!! Μας αγνοεί τελείως!!! Όλο ρωτάει "τι είπες" σα να μην ακούει (μπορεί και να μην ακούει γιατί έχει λίγο μπούκωμα)! Τι να πω ... και σε όλα αυτά φυσικά τα τσίσα μας τα κάναμε 2 μέρες πάνω μας στο σχολείο και την Κυριακή κάναμε 2 φορές πάνω μας τα κακά μας !!!! Κακά πάνω της έχει να κάνει από πέρσυ!!!! Τι να πω πια!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύς χαμός για το τίποτα... Έχετε δει ποτέ έφηβο να φοράει πάνα;; μήπως αυτό σας λέει ότι αργά ή γρήγορα τα παιδάκια σας θα την κόψουν; μην αγχώνεστε τόσο και η υπομονή σας (και η προσπάθεια των παιδιών ) θα ανταμοιφθεί. Η βραδινή θα κοπεί, η μεσημβρινή θα κοπεί και η πρωινή πάνα επίσης..λίγο ψυχραιμία και υπομονή

 

Ετσι είναι!!!

 

Εγω τσαντίζομαι λιγάκι με αυτή τη μόδα να τα κάνουν όλα τα μωράκια μας εδω και τώρα.

 

Να μιλήσει πριν τα 2

Να έχει πετάξει την πάνα πριν τα 3

Να έχει σταματήσει το μπιμπέρό πριν τα 2

Να έχει αφήσει την πιπίλα πριν τα 3

 

Οχουουουου!!!!

 

Εγω είμαι τρελή που θέλω το μωράκι μου.... μωράκι!!!!

 

Με πάνα, με πιπίλα, με μπιμπερό, με αγκού... με όλα!!!!! :-) :-) :-)

 

Σωστα τα λετε δεν ειναι το θεμα και για να τρελενεσαι αλλα μην τα ισοπεδωνουμε και ολα...

Αυτη την ατακα που ''δεν υπαρχει ενηλικας με πανα και πιπιλα'' την ακουω συχνα τελευταια αλλα με βρισκει παντελως αντιθετη.

Και ενηλικας που να μπουσουλαει,που να μην ξερει να πιανει κουταλι,που να μην μιλαει κτλ κτλ δεν υπαρχει ,παρολα αυτα ειμαι σιγουρη πως ολοι μας βοηθησαμε τα παιδια κρατωντας τους το χερακι στα πρωτα τους βηματα,ολοι μας πανηγυρισαμε οταν περπατησαν,ολοι μας τα βοηθησαμε και τα ενθαρρυναμε να μαθουν να τρωνε μονα τους,ολοι μας δυσανασχετησαμε οταν δεν αποκοιμουνταν ευκολα και ειπαμε Δοξα τω Θεω οταν εστρωσε ο υπνος τους,ολοι μας τα ενθαρρυναμε να μιλησουν,ολοι μας τα βοηθησαμε και τα βοηθαμε καθημερινα παντου.

Γιατι οχι και στο θεμα πανα?Γιατι το θεμα αποκοπη απο την πανα και απο την πιπιλα ειναι κατι που πρεπει να κατακτησουν μονα τους; Μηπως γιατι θελει λιγη παραπανω δουλιτσα απο εμας; Μηπως γιατι εμεις τους δημιουργησαμε την αναγκη της πανας και της πιπιλας και μετα δε ξερουμε πως να τα αποκοψουμε;

Και ναι υπαρχουν πολλοι ενηλικες που εχουν προβληματα με την τουαλετα(δυσκοιλιοτητες,ακρατειες κτλ)και ναι υπαχουν ακομα ενηλικες που πιπιλιζουν το δαχτυλο για να απκοιμηθουν.Ολα αυτα δεν εχουν καμμια σχεση με τη βρεφικη ηλικια πιστευετε ?

Τις προαλλες ημουν στις κουνιες και μιλουσα με μια ξενη μητερα.Μου ειπε οτι ο γιος της 22 μηνων δεν φοραει πανα και με ρωτησε ποτε τη βγαλαμε εμεις.Της ειπα οτι τη βγαλαμε 2 ετων και οτι τον ξεκινησα απο 18 μηνων την εκπαιδευση της τουαλετας γιατι εκρινα σωστο να τον βοηθησω εγκαιρα να μαθει τη διαδικασια ωστε οταν ειναι ετοιμος και ο ιδιος να αποκοπει χωρις πιεση,χωρις αγχος.Οπως και εγινε.

Ξερετε οτι εμεινε εκπληκτη?Μου ειπε οτι αναρωτιεται γιατι στην Ελλαδα οι μαμαδες διατηρουν αμυντικη σταση σε συζητησεις οποτε τιθεται το θεμα ''πανα''.Μηπως τελικα ειναι ταμπου;

Η αποκοπη απο την πανα ειναι μεγαλο κατορθωμα για τα παιδια κακα τα ψεμματα.Τα γεμιζει αυτοπεποιθηση και σιγουρια.Εγω αυτο εχω δει και αυτο υποστηριζω.Δεν ειναι δυνατον να λεμε οτι ειναι ''μοδα'' το να μην θελουμε τα παιδια μας να φορανε πανα,να μην εχουν πιπιλα,να μην πινουν απο μπιμπερο.

Ειναι τουλαχιστον αστειο να πιστευει καποιος οτι η προσπαθεια που κανουν οι γονεις να μαθουν στα παιδια τους να αποκοιμουνται μονα τους,να πηγαινουν στην τουαλετα κτλ κτλ ειναι ''μοδα''.Για μενα αντιθέτως αυτο ειναι το λογικο και το φυσιολογικο να κανουμε.Οπως τα βοηθαμε σε ολα τους τα κατορθωματα ετσι οφειλουμε να τα βοηθησουμε,να τα ενθαρρυνουμε και να τους δειξουμε το δρομο και σε αυτο.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...