Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα η κορη μου απο την ημερα που αγορασαμε το γιο γιο και της ειπα εδω τα κανουμε , το ειδε σαν παιχνιδι και τα πάει πολύ καλα . Στις διακοπες όμως μέχρι να προσπαρμοστει για 2 μερες δεν το ηθελε το γιογιο . Το βραδυ της φοραω πάνα αλλα θα το σταματησω όταν βρω ενα μεγαλο σελτεδακι γιατι στροφογυριζει και θα μου κανει το στρωμα χαλια .

Επίσης οταν πάω για καφε της φοραω γιατι φοβαμαι μηπως ξεχαστει και κατουρηθει μεσα στην καφετερια.(λαθος μου όμως )

Τα παιδια θελουν το χρονο τους και θελουν όλα να τα συνδιαζουν σαν παιχνδιδι όποτε ριχνουμε οικογενειακο χειροκροτημα καθε φορα που τα κανει στο γιογιο . :)

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

...Επίσης οταν πάω για καφε της φοραω γιατι φοβαμαι μηπως ξεχαστει και κατουρηθει μεσα στην καφετερια.(λαθος μου όμως )

 

φιλιτσα, μπορείς να της πάρεις γιογιό για εξωτερικό χώρο, έχει σακκουλίτσες μίας χρήσης και είναι πολύ βολικό για το παιδί. Επίσης, κλείνει και μεταφέρεται σ’ ένα μικρό τσαντάκι.

Εμένα αυτό μου έλυσε τα χέρια, γιατί όπου βρεθούμε και θελήσουν, το στήνω και κάνουν αμέσως τα τσίσα τους.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!

Ήθελα να ρωτήσω τις απόψεις και την πείρα σας: Το καλοκαίρι αυτό προσπαθήσαμε να κόψουμε την πάνα.

Στην αρχή στις διακοπές μας, στο χωριό. Την πρώτη εβδομάδα καλά τα πήγαμε, καθόταν στο γιογιό, δύο φορές, μάλιστα, ζήτησε κι ο ίδιος να κάτσει. Ατυχήματα, βέβαια, πολλά.

Τη δεύτερη εβδομάδα μαζεύτηκαν πολλά ξαδελφάκια, με αποτέλεσμα να παρασύρεται και να μην περιμένω και πολλά. του έβαζα κατάλληλες ώρες επιμελώς βρακάκι, όπως μου είπε μία φίλη μου παιδαγωγός, για να μην το ξεχνάει.

Γυρίσαμε εδώ και μία εβδομάδα. Το πρωί με τη γυναίκα φοράει πάνα (από ότι κατάλαβα η εν λόγω κυρία βαριέται...) και το απόγευμα με εμένα βρακάκι. Δε βλέπω πολλά αποτελέσματα.

Την επόμενη εβδομάδα θα αρχίσει παιδικό σταθμό για πρώτη φορά. Τι να κάνω, να συνεχίσω την προσπάθεια ή να το αφήσω για... του χρόνου; στο σταθμό, δε, μου είχανε πει αν προσπαθώ να του βγάλω την πάνα να τους το πω για να το κάνουμε μαζί.

Μήπως να του φοράω πάνα τις πρώτες μέρες που θα πηγαίνει λίγες ώρες; Έχω μπερδευτεί.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

φιλιτσα, μπορείς να της πάρεις γιογιό για εξωτερικό χώρο, έχει σακκουλίτσες μίας χρήσης και είναι πολύ βολικό για το παιδί. Επίσης, κλείνει και μεταφέρεται σ’ ένα μικρό τσαντάκι.

Εμένα αυτό μου έλυσε τα χέρια, γιατί όπου βρεθούμε και θελήσουν, το στήνω και κάνουν αμέσως τα τσίσα τους.

 

Που το βρίσκω αυτό; ωραία ιδέα!!! κανένα site γιατί δεν ξέρω καν πως είναι;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Που το βρίσκω αυτό; ωραία ιδέα!!! κανένα site γιατί δεν ξέρω καν πως είναι;

 

Μαριλίνα, εγώ το πήρα από το mothercare.

Στον κατάλογο, http://www.mothercare.gr/catalog/MOTHERCARE.pdf, σελίδα 197, προϊόν 2.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ο μικρος μου ειναι 25 μηνων. Καιρο τωρα του εχω αγορασει γιογιο και προσπαθησα να του εξηγησω την χρηση του. Του εξηγησα πως οταν θελει τσισα ή κακα να μου λεει να τον βαλω στο γιογιο. Κανα δυο φορες στην αρχη μου ειπε τα κακα αλλα αρνιοταν να καθισει στο γιογιο να τα κανει. Τη μια φορα που προσπαθησε και η γιαγια του τα εκοψε και μολις του εβαλε μετα πανα τα εκανε κανονικα. Τα παρατησα θεωρησα οτι ηταν πολυ μικρος ακομα και δεν ηθελα να τον πιεσω. Πιστευω πως το πρωι ειναι πιο ευκολο να προσπαθησεις γιατι κανουν πολλα τσισα αλλα δυστυχως δουλευω οποτε τωρα που κλεισαμε τα 2 ειπα να τον προσπαθω καθε σ/κ. Απο χθες ολο το πρωινο τον εχω χωρις πανα. Χθες ειχαμε πολλα ατυχηματα αλλα παρολα αυτα ηθελα να μαθει την διαδικασια. Του ελεγα δεν πειραζει που δεν προλαβες θα το προσπαθησουμε την επομενη φορα. Χθες δεν καταφεραμε να κανουμε τσισα καθολου στο γιογιο. Σημερα τον αφησα παλι χωρις πανα και εβλεπα οτι ενω ηθελε να κανει κρατιοταν. Τοτε μου ηρθε κατι στο μυαλο. Μια φορα ειχε κανει τσισα του στην μπανιερα κατα την διαρκεια που εκανε μπανιο με τον μπαμπα του. Ζητησε λοιπον να παει στην μπανιερα παλι. Μολις τον εβαλε ο μπαμπας του εκανε τσισα κανονικα. Και δευτερη φορα παλι ζητησε να παει στην μπανιερα και παλι εκανε τσισα του εκει. Απο την μια γελαω με το πως το εχει συνδυασει απο την αλλη λετε να του γινει συνηθεια? Σκεφτομαι να το κανουμε ετσι για αρχη να μαθει την διαδικασια να ελεγχει την κυστη του και να τα λεει και μετα να βρω εναν τροπο να τον βαλω στο γιογιο ή να βαλω το γιογιο μεσα στην μπανιερα τι λετε και εσεις?

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...εμεις τα καταφεραμε :) οκ και τα κακα :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: την δελεασα με το σχολειο και οτι θα παιζει με τα παιδακια και τα κανει και αυτα στο γιογιο τωρα :)

Κοριτσια που προσπαθητε...δεν το συζηταμε καιρο για να βγαλουμε την πανα!

Ενα ωραιο πρωινο ανακοινωνουμε οτι απο σημερα κανουμε τσισακια στο γιογιο ή στην τουαλετα οπου βολευεται ;) και βαζουμε βρακακι :)

Αρχικος θαυμαζουμε το βρακακι που κατα προτιμηση εχει πανω κανενα αγαπημενο τους ηρωα :) Τριών ημερών υποθεση ητανε για εμας...τις τρεις πρωτες μερες ειχαμε ατυχηματα με τα τσισακια και μετα κυρια η μικρη :)

Το νου σας με τα κακα γιατι τα περισσοτερα παθαινουν κατι σαν ψιχολογικο και σφιγγοντε με αποτελεσμα να στουμπωνει :evil: αυτο με ταλαιπορισε εμενα αρκετα αλλα ολα καλα τωρα :)

kleiw...ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου...αν μπορεις να αποφυγεις την μπανιερα αποφυγε την!! Εφοσον ελεγχει την κυστη και κανει πιπι στην μπανιερα μπορει να την ελεγξει εξισου για να το κανει καπου αλλου ;)

δελεασε τον με κατι :) και εννοειτε ανταμοιβη χειροκροτηματα κλπ οταν τα κανει στο γιογιο :) Εμεις κανουμε παρτι ακομα :D:D

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Nαι zouzounitsa αυτο εχω σκοπο να κανω το κακο ειναι οτι θελει μονο με τον μπαμπα του και δεν γινεται δουλεια απο σ/κ σε σ/κ θα πω και στην μαμα μου να το προσπαθησει απο αυριο που τον κραταει τα πρωινα. Την επομενη φορα σε καμια ωρα περιπου που θα ξαναπροσπαθησουμε θα προσπαθησουμε στην τουαλετα ειναι δευτερη μερα σημερα και ουσιαστικα μονο για λιγες ωρες το πρωι που προσπαθουμε πιστευω και εγω οτι θα τα καταφερουμε υπομονη θελει και πολλα χειροκροτηματα οπως λες. Παντως ειμαι πολυ χαρουμενη που εστω και ετσι καταφερε μονος του να ελεγξει το ποτε θα κανει τσισα. Ξερεις πιο ειναι το θεμα? Θελει να κανει ορθιος κρατωντας το πουλακι του οποτε το γιογιο δεν βολευει.

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ο μικρος μου ειναι 25 μηνων. Καιρο τωρα του εχω αγορασει γιογιο και προσπαθησα να του εξηγησω την χρηση του. Του εξηγησα πως οταν θελει τσισα ή κακα να μου λεει να τον βαλω στο γιογιο. Κανα δυο φορες στην αρχη μου ειπε τα κακα αλλα αρνιοταν να καθισει στο γιογιο να τα κανει. Τη μια φορα που προσπαθησε και η γιαγια του τα εκοψε και μολις του εβαλε μετα πανα τα εκανε κανονικα. Τα παρατησα θεωρησα οτι ηταν πολυ μικρος ακομα και δεν ηθελα να τον πιεσω. Πιστευω πως το πρωι ειναι πιο ευκολο να προσπαθησεις γιατι κανουν πολλα τσισα αλλα δυστυχως δουλευω οποτε τωρα που κλεισαμε τα 2 ειπα να τον προσπαθω καθε σ/κ. Απο χθες ολο το πρωινο τον εχω χωρις πανα. Χθες ειχαμε πολλα ατυχηματα αλλα παρολα αυτα ηθελα να μαθει την διαδικασια. Του ελεγα δεν πειραζει που δεν προλαβες θα το προσπαθησουμε την επομενη φορα. Χθες δεν καταφεραμε να κανουμε τσισα καθολου στο γιογιο. Σημερα τον αφησα παλι χωρις πανα και εβλεπα οτι ενω ηθελε να κανει κρατιοταν. Τοτε μου ηρθε κατι στο μυαλο. Μια φορα ειχε κανει τσισα του στην μπανιερα κατα την διαρκεια που εκανε μπανιο με τον μπαμπα του. Ζητησε λοιπον να παει στην μπανιερα παλι. Μολις τον εβαλε ο μπαμπας του εκανε τσισα κανονικα. Και δευτερη φορα παλι ζητησε να παει στην μπανιερα και παλι εκανε τσισα του εκει. Απο την μια γελαω με το πως το εχει συνδυασει απο την αλλη λετε να του γινει συνηθεια? Σκεφτομαι να το κανουμε ετσι για αρχη να μαθει την διαδικασια να ελεγχει την κυστη του και να τα λεει και μετα να βρω εναν τροπο να τον βαλω στο γιογιο ή να βαλω το γιογιο μεσα στην μπανιερα τι λετε και εσεις?

 

Νομίζω ότι είναι λίγο παρακινδυνευμένο να συνηθίσει στην μπανιέρα γιατί μετά μπορεί να μην θέλει με τίποτα να την ... εγκαταλείψει! Και τότε τι θα κάνεις; ΚΑι σκέψου, τώρα τα πράματα είναι απλά γιατί είναι καλοκαίρι, μόλις όμως βάλουμε καλτσούλες και χειμωνιάτικα ρουχαλάκια η διαδικασία θα γίνει πολύ κουραστική για όποιον μεγάλο τον βοηθάει. Αποκλείεται η γιαγιά, πχ, να κάνει όλη αυτή την ιστορία και το παιδί θα μπερδευτεί. Δεν ξέρω πάλι, αυτή είναι η γνώμη μου. Κάθε παιδάκι έχει τα χούγια του και όσα ξέρει η μανούλα δεν τα ξέρει κανείς άλλος!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι είναι λίγο παρακινδυνευμένο να συνηθίσει στην μπανιέρα γιατί μετά μπορεί να μην θέλει με τίποτα να την ... εγκαταλείψει! Και τότε τι θα κάνεις; ΚΑι σκέψου, τώρα τα πράματα είναι απλά γιατί είναι καλοκαίρι, μόλις όμως βάλουμε καλτσούλες και χειμωνιάτικα ρουχαλάκια η διαδικασία θα γίνει πολύ κουραστική για όποιον μεγάλο τον βοηθάει. Αποκλείεται η γιαγιά, πχ, να κάνει όλη αυτή την ιστορία και το παιδί θα μπερδευτεί. Δεν ξέρω πάλι, αυτή είναι η γνώμη μου. Κάθε παιδάκι έχει τα χούγια του και όσα ξέρει η μανούλα δεν τα ξέρει κανείς άλλος!!!!

 

Αυτο με τα καλτσακια και τα χειμωνιατικα δεν το ειχα σκεφτει εχεις απολυτο δικιο. Προσπαθησα το πρωι με τον μπαμπα του πηγαμε στην τουαλετα και του ειπα αντι για την μπανιερα να κανουμε εκει τσισα και μετα να τραβηξει εκεινος το καζανακι που του αρεσει πολυ. Χαρηκε αλλα δεν ειχε τσισα να κανει ο καημενουλης και παει περασε η ευκαιρια μετα ντυθηκαμε φυγαμε, αυριο δουλευω και σωστα σιγα μην καθισει η γιαγια να κανει ολη αυτη την διαδικασια ασε που εκεινος δεν θα θελει μαλλον οποτε παλι το αλλο σ/κ? Αν η μανα δεν ειναι σπιτι τελικα τιποτα δεν γινεται. Πολυ βασικο ακομα και για την ψυχολογια του. Δεν το βαζω κατω ομως εστω και ετσι θα προσπαθω.

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.Εμενα η κορη μου εχει κλεισει τα 3.Την πανα την κοψαμε επιτυχως,ολη μερα οπου παμε εξω μου λεει τα τσισα της και την πηγαινω τουαλετα.Το προβλημα ειναι οτι τη νυχτα δεν τα κραταει με τιποτα Καθε πρωι το παμπερς γεματο!Δεν ξερω τι να κανω,προφανως πρεπει να περιμενω να μεγαλωσει κι αλλο και ισως να νιωσει απο μονη της ετοιμη τι να πω.

U7Uip3.pngT7alp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εχουμε ενα μηνα που κοψαμε την πανα της μερας με το δημητρη μου.εγινε πολυ απλα,χωρις να προσπαθησω σχεδον καθολου.απλα τον παιρναμε μαζι μας στην τουαλετα,καθε φορα κ του λεγαμε τι γινεται εκει.(παει κ παιδικο,δεν ξερω αν βοηθησε αυτο,παντως την κοψαμε στις διακοπες.)στην αρχη του ειχα αγορασει ενα γιογιο,το οποιο δεν ηθελε καθολου κ καθε φορα που τον εβαζα,σηκονοταν κ το εβαζε καπελο (χωρις να κανει κακα η τσισα).αγορασα μια κουλουρα που μπαινει στην τουαλετα,κ μ αυτο βολευτηκε.κ να φανταστειτε οτι μεχρι πριν λιγο καιρο,ο δημητρης δεν μιλαγε καν για τα βασικα.τιποτα,ουτε μαμα,μπαμπα.ειμαι πολυ περηφανη τωρα που διαβαζω ποσο δυσκολα κοβουν την πανα.εμεις παντως ενα ατυχημα ειχαμε μονο στον παιδοτοπο,επειδη ξεχαστηκε με το παιχνιδι.ελπιζω κ τα αλλα μου παιδια να ξεμπερδεψουν ετσι ευκολα..

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα ειμαι καινουργια στο φορουμ και θα ηθελα την συμβουλη σας για το θεμα πανα.

Εχω μια κορουλα την Φανη που ειναι 17 μηνων, εδω και 1 μηνα περιπου οταν κανει τσισα ή κακα ερχεται και μου το λεει, βεβαια απο μικρη την επαιρνα στο μπανιο μαζι μου και της εξηγουσα τι κανουμε εκει,επειδη διαβασα στο θεμα ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ καποιες συμβουλες ποτε ειναι ετοιμο το παιδι να βγαλει την πανα, ελεγε

-οταν κοιταζει την πανα του

-οταν την αρπαζει ή προσπαθει να την τραβηξει μακρια του

-οταν σταυρωνει τα ποδια του

καταλαβαινει οτι εχει λερωθει

ολα αυτα η Φανη τα κανει αλλα ειναι δυνατον απο τοσο μικρη να μπορει να κατσει σε γιο-γιο?

Απο τα μυνηματα που διαβασα τα παιδακια βγαζουν την πανα μετα τα 2,5.

Της πηρα ενα γιο-γιο εχθες και οταν της το εδειξα και της εξηγησα τι κανουμε στο γιο-γιο, αυτη το θεωρησε παιχνιδι εκατσε λιγο πανω και μετα το επαιρνε μαζι της σε ολο το σπιτι.

Τι να κανω , να προσπαθησω να την βαλω ή ειναι μικρη ακομα?

ΕΙΣΑΙimage.php?type=sigpic&userid=18571&dateline=1250847646 ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα ειμαι καινουργια στο φορουμ και θα ηθελα την συμβουλη σας για το θεμα πανα.

Εχω μια κορουλα την Φανη που ειναι 17 μηνων, εδω και 1 μηνα περιπου οταν κανει τσισα ή κακα ερχεται και μου το λεει, βεβαια απο μικρη την επαιρνα στο μπανιο μαζι μου και της εξηγουσα τι κανουμε εκει,επειδη διαβασα στο θεμα ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ καποιες συμβουλες ποτε ειναι ετοιμο το παιδι να βγαλει την πανα, ελεγε

-οταν κοιταζει την πανα του

-οταν την αρπαζει ή προσπαθει να την τραβηξει μακρια του

-οταν σταυρωνει τα ποδια του

καταλαβαινει οτι εχει λερωθει

ολα αυτα η Φανη τα κανει αλλα ειναι δυνατον απο τοσο μικρη να μπορει να κατσει σε γιο-γιο?

Απο τα μυνηματα που διαβασα τα παιδακια βγαζουν την πανα μετα τα 2,5.

Της πηρα ενα γιο-γιο εχθες και οταν της το εδειξα και της εξηγησα τι κανουμε στο γιο-γιο, αυτη το θεωρησε παιχνιδι εκατσε λιγο πανω και μετα το επαιρνε μαζι της σε ολο το σπιτι.

Τι να κανω , να προσπαθησω να την βαλω ή ειναι μικρη ακομα?

 

θα σου ελεγα να προσπαθησεις για αρχη να τη βαεις να καθεται..τη βενετια μου,που ειναι 21 μηνων τη βαζω απο τους 18,να καθεται.κ το δημητρη επισης.εκεινου δεν του αρεσε το γιογιο,το εβαζε καπελο κ παριστανε το μεγα ναπολεοντα...γι αυτο κ πηραμε κουλουρα,κ τα καταφεραμε...ξεκινας απο την ηλικια που το παιδι σου δειχνει οτι ειναι ετοιμο,κ καταληγεις στην ηλικια,παλι που το παιδι ειναι ετοιμο.η βενετια λεει τσισα η κακα,καθεται στο γιογιο,κ μολις της ξαναβαλω την πανα,τα κανει στην πανα..δεν τη πιεζω,μολις τα κανει,(που καποια στιγμη θα γινει,επιβραβευω με παλαμακια,κανοντας το παιδι να νιωσει πως εχει κανει κατι πολυ σπουδαιο,οποτε το κανει ξανα κ ξανα,μεχρι να μη λερωνει πια την πανα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια εμενα ο μεγαλος ειναι 2,5 χρωνων καθε πρωι που ξυπναει μου λεει μαμα κακα κανω παμε τουαλετα γιατι μονο στην τουαλετα θελει οταν του βγαζω την πανα τα εχει κανει ειδη. Τον αφηνω ολη μερα με το βρακακι πηγαινοντας τον καθε ωρα τουαλετα αλλα αυτος δεν κανει σχεδον τιποτα συνεχεια τα κανει πανω του και ερχετε και μου τα λεει. (π.χ μαμα τσισα στο σαλονι ) Μηπως δεν το χειριζομαι σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο παιδίατρος μας μου είπε να τον βάζω κάθε μέρα την ίδια ώρα για 20 λεπτά στο γιογιό, άσχετα αν κάνει ή όχι.

Αυτό θα χρειαστει να επαναληφθεί για κανένα μήνα περίπου μεχρι να του έρθει του παιδιού η ανάγκη να κάνει κακά του την συγκεκριμένη ώρα και βέβαια στο γιογιό.

Αυτή την μέθοδο μου είπε ότι την εφαρμόζουν οι παιδικοί σταθμοί.

Το θέμα είναι ότι ο δικός μου δεν κάθεται στο γιογιό. Θα καθήσει για 1-2 λεπτά, θα σηκωθεί να πάρει ένα παιχνίδι , να πιει νερό , κλπ. Και μου κάνει εντύπωση γιατί όταν ασχολείται με κάτι , συνήθως συγκεντρώνεται . Μόνο όταν κάθεται στο γιογιό βρίσκει προφάσεις

Εγώ προσωπικά κάθομαι δίπλα του και του δείχνω διάφορες εικόνες από παραμύθια που έχουμε προσπαθώντας να τον κάνω να ξεχαστεί , αλλά...

Μάλλον δεν ειναι έτοιμος ακόμη. Δεν τον πιέζω όμως γιατί τώρα κόψαμε και την πιπίλα και δεν θέλω να του πέσουν μαζεμένα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Εδω και 3 μηνες καθαρισε η τριχρονη κορη μου, αλλα δεν θελει να φορεσει βρακακι. Ειναι ολη την ημερα γυμνη. οταν ειναι να παμε βολτα τσιριζει μεχρι να της βαλω πανα για να φυγουμε. Σε λιγες μερες πρεπει να παει παιδικο, αλλα πως αφου δε μπορω να της βαλω εστω και μονο το παντελονι (χωρις βρακι). Εχω απελπιστει. Μπορει κανεις να μου δωσει μια συμβουλη?:-(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Εδω και 3 μηνες καθαρισε η τριχρονη κορη μου, αλλα δεν θελει να φορεσει βρακακι. Ειναι ολη την ημερα γυμνη. οταν ειναι να παμε βολτα τσιριζει μεχρι να της βαλω πανα για να φυγουμε. Σε λιγες μερες πρεπει να παει παιδικο, αλλα πως αφου δε μπορω να της βαλω εστω και μονο το παντελονι (χωρις βρακι). Εχω απελπιστει. Μπορει κανεις να μου δωσει μια συμβουλη?:-(

 

 

Θα της πεις: "Τώρα τελείωσε το καλοκαίρι και είσαι μεγάλη, δεν είσαι πια μωρό. Έχεις δει κανέναν μεγάλο να είναι χωρίς βρακάκι; Κι η μαμά φοράει βρακάκι, και η τάδε, κλπ. Τα μωρά μόνο δεν φοράνε βρακάκι". Θα είσαι πολύ ήρεμη όταν της το λες και πολύ αποφασιστική. Δεν θα υποκύψεις με τίποτα. Θα περιμένεις να βάλει το βρακάκι της για να πάτε βόλτα. Δεν θα δεχτείς να μην το βάλει (ακόμη κι αν βάζει πάνα, να βάλεις και το βρακάκι και να της γίνει συνήθεια). Ξεκίνα το από σήμερα κιόλας, προετοίμασέ την το βράδυ πριν την βάλεις για ύπνο, πες της "Αύριο που θα ξυπνήσεις, θα είσαι μεγάλη. Και γι αυτό ........" κτλ κτλ. Να ξέρει από σήμερα ότι αύριο ξεκινάει να φοράει βρακάκι. Είναι πολυ΄σημαντικό σε αυτή την ηλικία να ξέρουν τι τα περιμένει αλλά και να νιώθουν ότι κατακτούν πράγματα μεγαλώνοντας. Γι αυτό μαζί με το βρακάκι, δώστης και κάποιο άλλο "δικαίωμα". Ξέρω γω να τρώει κάτι που πριν της το απαγόρευες ή να κάνει κάτι που πριν δεν την άφηνες, πχ να δει τηλεόραση λίγο παραπάνω... Έτσι θα της παρουσιάσεις το θέμα "βρακάκι" σαν μια κατάκτηση και όχι σαν μία υποχρέωση. Όμως πρέπει να είσαι απόλυτη, μην το διαπραγματευτείς. Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα γιο 20 μηνών σχεδόν που μου λέει κακά και τραβάει το πανί του πολλές φορές δείχνοντας ότι δεν θέλει άλλο να το φοράει αλλά σκέφτομαι ότι είναι νωρίς να το κόψω. Θυμάμαι όταν σπούδαζα μας είχε πει ο καθηγητής μας σε ένα μάθημα (σπουδαίος παιδοψυχολόγος) πως όταν το μωρό θα μπορεί να ανεβαίνει σκαλάκια μόνο του, χωρίς να κρατιέται από κάπου, τότε μπορεί να ελέγχει και την κύστη του, οπότε από βιολογικής πλευράς μπορεί να κόψει τα πανιά. Δοκιμάστε το και εσείς που αναρωτιέστε αν είναι νωρίς για το παιδί. Είναι κρίμα να προσπαθούμε να τους κόψουμε τα πανιά και να τους φωνάζουμε να κρατιούνται αν ακόμα τα καημένα δεν έχουν τις βιολογικές απαιτήσεις για να τα καταφέρουν. Ο άντρας μου λέει ότι η μαμά του, του έκοψε τα πανιά απτον χρόνο και η δε θεία του δεν φόρεσε ποτέ πανιά στα μωρά της αλλά τα έτρεχε στην τουαλέτα όταν έβλεπε ότι θέλανε και μου λέει με ύφος ότι το μωρό μας δεν πρεπει να φοράει ακόμα πανί, ότι έιναι πολύ μεγάλος. Και του λέω ότι αυτό που έκανε η μάνα του και η θεία του ήταν λίγο μαζοχιστικό και προφανώς δεν είχανε και άλλο βρέφος να φροντίσουν το οποίο θηλάζανε αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τι να κανω , να προσπαθησω να την βαλω ή ειναι μικρη ακομα?

 

aggela βαζαμε απο 7 μηνων τον γιο μας στο γιογιο ,καταλαβαιναμε οτι θελει να κανει κακα γιατι ζoριζοταν οπως ολοι οταν πηγαινουμε τουαλετα ,του αρεσε κιολας ,ετσι δεν εχω καθαρισει κακα απο τοτε που εγιναν σαν των μεγαλων εκτος απο λιγες περιπτωσεις.Γενικα τον πηγαινα χορευοντας και τραγουδωντας στο γιογιο και ετσι το εβλεπε σαν παιχνιδι.Aπο 12 μηνων αν θυμαμαι καλα ελεγε μονος του πια οτι θελει να κανει κακα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΑ 3 ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ. ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΦΕΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΟΝ ΑΦΗΝΑ ΜΕ ΤΟ ΒΡΑΚΑΚΙ. ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΡΟΝΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΟΙΑΖΕ. ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΟΓΙΟ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ. ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ. ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΘΕΛΕΙ. ΕΝΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΚΑ Ή ΤΣΙΣΑ, ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΤΟΥΑΛΕΤΑ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΓΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.

G84hp3.png qIlip3.png
Link to comment
Share on other sites

Τοτε μου ηρθε κατι στο μυαλο. Μια φορα ειχε κανει τσισα του στην μπανιερα κατα την διαρκεια που εκανε μπανιο με τον μπαμπα του. Ζητησε λοιπον να παει στην μπανιερα παλι. Μολις τον εβαλε ο μπαμπας του εκανε τσισα κανονικα. Και δευτερη φορα παλι ζητησε να παει στην μπανιερα και παλι εκανε τσισα του εκει. Απο την μια γελαω με το πως το εχει συνδυασει απο την αλλη λετε να του γινει συνηθεια? Σκεφτομαι να το κανουμε ετσι για αρχη να μαθει την διαδικασια να ελεγχει την κυστη του και να τα λεει και μετα να βρω εναν τροπο να τον βαλω στο γιογιο ή να βαλω το γιογιο μεσα στην μπανιερα τι λετε και εσεις?

 

Εμείς έχουμε κόψει την πάνα από τον Μάιο φέτος. Στην αρχή είχαμε και εμείς ατυχήματα και τώρα έχουμε αλλά σπάνια πλέον. Για να κατουρήσει ο μικρός τον βάζαμε μέσα στην μπανιέρα και εμείς και εκεί έμαθε. Όμως εδώ και ένα μήνα που έχει κατανοήσει την διαδικασία τον βάζω στην λεκάνη και τα κάνει. Μην φοβάσαι θα του μάθεις σε δεύτερη φάση την λεκάνη. Εμείς δεν χρησιμοποιήσαμε καθόλου γιογιό το βλέπει σαν παιχνίδι του στυλ κάθομαι και σηκώνομαι αστραπή ούτε λόγος για να κάνει κακά ή να κατουρήσει εκεί.

 

Επίσης στον παιδικό συμφωνήσανε και οι δασκάλες τους και τον στέλνω με βρακάκι. Μέχρι στιγμής δεν τον έχω βρει κατουρημένο αλλά πάμε μόνο μια εβδομάδα.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου ηταν 19 μηνων οταν βγαλαμε την πανα ...ηταν καλοκαιρι κ ετσι τριγυρνουσε με το βρακακι της μες στο σπιτι.....ειχα 2 γιογιο -1 στην τουαλετα κ 1 στο σαλονι-καθε λιγη ωρα τη ρωτουσα αν ηθελε τσισα κ το πετυχαιναμε !!!!!

Της ειχα φτιαξει ενα πινακα σε χαρτονι κ καθε φορα που τα εκανε στο γιογιο βαζαμε σφραγιδουλες!!!!ΠΟλυ χαιροταν!!!!Δοκιμαστε το!!!!! :)

Την βραδυνη πανα την κοψαμε περιπου 2,5-3 χρονων .Της εδινα νωρις γαλα , πριν ξαπλωσει την πηγαινα στην τουαλετα και την ξυπνουσα κ ενδοιαμεσα το βραδυ....

Αυτο που μας δυσκολεψε ηταν η πιπιλα-κ αυτην της την εκοψα νωρις,γυρω στα 2,5-3χρ.-εκανε σαν στερημενη...χτυπιοταν στο πατωμα κ τσιριζε....αλλα κρατησε 2 μερες μονο....Ενας Θεος ξερει πως κρατηθηκα να μην της την δωσω πισω!!!!

 

Παντως πιστευω πως ειναι και στο παιδι....στο κατα ποσο ειναι ετοιμο να αλλαξει συνηθειες ...

...οπως κ να εχει καποια στιγμη θα τα κοψουν...γερα να ειναι πανω απ ολα!!!!!

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια εγώ πάλι αντιμετωπίζω κάτι διαφορετικό. Η μικρή μου τα τσίσα της τα λέει και τα κάνει στη λεκάνη εδώ και δυο μήνες περίπου. Τα κακά της τα λέει αλλά θέλει να τα κάνει στη πάνα...:confused::confused::confused::confused::confused:!!!!!!!!!!!!! Μας λέει να της βγάλουμε το βρακάκι και να της βάλουμε πάνα γιατί θέλει να κάνει κακά της!!!! Βρε καλή μου, βρε χρυσή μου της λέμε....τίποτα. Τι κάνουμε σ΄αυτή τη περίπτωση?????? Αν κάποια έχει καμιά ιδέα ας τη ρίξει γιατί είμαστε σε αδιέξοδο....:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...