Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ευχαριστω.. το προβλημα δεν ειναι ομως στο φαγητο..ευτυχως τρωει πολλα φρουτα και λαχανικα...το θεμα ειναι οτι μου λεει οτι φοβαται και ισως γιαυτο να κρυβεται...φοβαται οτι θα πονεσει..τον παιδιατρο τον συμβουλευτικα και μου ειπε οτι εφοσον τρωει σωστα αλλα δεν "τα κανει" να την βοηθησω μετα απο 3-4 μερες με κλισμα....απαραδεκτο νομιζω αφου το προβλημα της δεν ειναι τα σκληρα κακακια αλλα ο φοβος της...οτι θα πονεσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι αλλά και το ίδιο το παιδί μας γραφείς ότι πονάει…

 

Εκτός και αν το κάνει επίτηδες και τα κρατάει, οπότε μετά πονάει γιατί συσπάται το έντερο, τότε θα πρέπει μάλλον να τη καθησυχάσετε, να κάνετε ποιο ευχάριστο το κλίμα στο χώρο οπού τη βάζετε να τα κάνει, εν ανάγκη, να εξαφανίσετε τις πάνες, λέγοντας της ότι τελείωσαν και δεν έχετε άλλες και να μη της δίνεται την επιλογή της πάνας, αλλά μόνο της τουαλέτας. Κυκλοφορεί στο εμπόριο και ένα μικρό βιβλίο το «όχι πια πάνες», που θα σας βοηθήσει πολύ σε αυτό σας το πρόβλημα.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κανείς να επιμένει τόσο πολύ να βγει η πάνα σε ένα παιδί που δεν δείχνει έτοιμο για κάτι τέτοιο. Μπορεί να κάνει άνετα τα τσίσα στο γιο γιο, αλλά για τα κακά να θέλει την πάνα για έναν πολύ απλό λόγο: με την πάνα μπορεί να τα κάνει όρθια! Και μερικές φορές τα παιδάκια τα διευκολύνει πολύ περισσότερο να είναι όρθια, παρά καθιστά όταν κάνουν τα κακά τους. Αυτό συνέβη για ένα διάστημα και στον δικό μου τον μικρούλη. Γύρω στα τρία κι εκείνος, ενώ είχαμε βγάλει την πάνα και στα τσίσα και στα κακά και πήγαινε κανονικά στο γιο γιο για κάποιο χρονικό διάστημα, ξαφνικά άρχισε να μου λέει "δεν θέλω να κάνω κακά μου στο γιο γιο, θέλω στην πάνα". Και πού είναι το πρόβλημα; του λέω. Θα βάλουμε πάνα να τα κάνεις και μετά θα την βγάλουμε. Δεν έδωσα καμία σημασία στο γεγονός. Πολύ απλά μόλις του έρχονταν μου το έλεγε και βάζαμε την πάνα. Μετά την ανοίγαμε μαζί, τα πετάγαμε στην τουαλέτα λέγοντας διάφορα αστεία και τέλος. Αυτό κράτησε γύρω στις 10 μέρες, μετά πάλι ξαφνικά μου λέει "μαμά πήγα κι έκανα κακά στο γιο γιο μου". Μπράβο του είπα, χωρίς πάλι να το κάνω θέμα. Μόνος του λοιπόν συνέχισε κανονικά στο γιο γιο.

 

Νομίζω ότι έχουμε παρατραβήξει το θέμα της απεξάρτησης από την πάνα. Βλέπω γονείς να παιδεύονται και να παιδεύουν τα παιδάκια τους μ΄αυτό. Το καταλαβαίνω όταν υπάρχει η ανάγκη να πάει το παιδί σε σταθμό που δεν το παίρνουν με την πάνα. Κατά τα άλλα όμως πιστεύω ότι πρέπει να αφήνουμε κάθε παιδί να απεξαρτηθεί σταδιακά και με βάσει τους δικούς του ρυθμούς. Εμένα τα τρία μου παιδιά έβγαλαν την πάνα σε τελείως διαφορετική χρονική στιγμή το καθένα.

 

Όσο για το κλύσμα που είπε ο γιατρός, συμφωνώ μαζί σου camman, εφόσον δεν έχει δυσκοιλιότητα, αλλά κυρίως μία φοβία, με το κλύσμα μάλλον θα την μεγαλώσεις παρά θα την εξαλείψεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κανείς να επιμένει τόσο πολύ να βγει η πάνα σε ένα παιδί που δεν δείχνει έτοιμο για κάτι τέτοιο.

 

Νομίζω ότι έχουμε παρατραβήξει το θέμα της απεξάρτησης από την πάνα. Βλέπω γονείς να παιδεύονται και να παιδεύουν τα παιδάκια τους μ΄αυτό. Το καταλαβαίνω όταν υπάρχει η ανάγκη να πάει το παιδί σε σταθμό που δεν το παίρνουν με την πάνα. Κατά τα άλλα όμως πιστεύω ότι πρέπει να αφήνουμε κάθε παιδί να απεξαρτηθεί σταδιακά και με βάσει τους δικούς του ρυθμούς.

 

Η φύση του ανθρώπου, άρα και του παιδιού, δεν είναι να τα κάνει στη πάνα...

 

Και εκτός φυσικά από αυτόν το λόγο, υπάρχουν και πάρα πολύ άλλοι λόγοι. Όπως αυτός που πολύ σωστά είπες για τον παιδικό σταθμό, όπως ο οικονομικός, όπως ο οικολογικός, όπως ο εκπαιδευτικός. Και φυσικά να μη ξεχνάμε και το λόγο της υγείας που είναι και από τους ποιο σημαντικούς, εκτός αν εσύ πιστεύεις ότι το σύγκαμα είναι φυσιολογικό πράγμα και η πάνα είναι φτιαγμένη από αγνά υλικά.

 

Διάβασε αν θες και τη παρακάτω σελίδα…

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20508

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η φύση του ανθρώπου, άρα και του παιδιού, δεν είναι να τα κάνει στη πάνα...

 

Και εκτός φυσικά από αυτόν το λόγο, υπάρχουν και πάρα πολύ άλλοι λόγοι. Όπως αυτός που πολύ σωστά είπες για τον παιδικό σταθμό, όπως ο οικονομικός, όπως ο οικολογικός, όπως ο εκπαιδευτικός. Και φυσικά να μη ξεχνάμε και το λόγο της υγείας που είναι και από τους ποιο σημαντικούς, εκτός αν εσύ πιστεύεις ότι το σύγκαμα είναι φυσιολογικό πράγμα και η πάνα είναι φτιαγμένη από αγνά υλικά.

 

Διάβασε αν θες και τη παρακάτω σελίδα…

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20508

 

 

Εγώ πιστεύω ότι η ίδια η φύση καθοδηγεί το παιδάκι να απεξαρτηθεί, όταν το ίδιο είναι πραγματικά έτοιμο. Εννοείται ότι το ωθούμε προς αυτή την κατεύθυνση, εννοείται ότι προσπαθούμε να κάνουμε ό,τι είναι εφικτό για να συνηθίσει στη διαδικασία του γιο γιο, απλώς δεν είναι όλα τα παιδιά έτοιμα την ίδια χρονική στιγμή και δική μου άποψη είναι ότι πάνω απ' όλα πρέπει να σεβόμαστε αυτό. Ξέρω παιδάκια που από την πίεση των γονιών σε αυτό το θέμα, κατέληξαν να μην θέλουν να κάνουν κακά, να ουρούν κατά τη διάρκεια της νύχτας για πολλά περισσότερα χρόνια από το αναμενόμενο, κτλ. Αντιθέτως, η δική μου πείρα με τα παιδιά μου, μου έδειξε ότι τελικά περισσότερο απ' όλους "ήξερε" η φύση κάθε παιδιού ξεχωριστά πότε ήταν η κατάλληλη στιγμή.

Όσο για το σύγκαμα, βρίσκω άστοχη την ειρωνεία, διότι δεν είναι δυνατόν ένας γονιός να θεωρεί φυσιολογικό το σύγκαμα ενός παιδιού! Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος, δεν είχατε μιλήσει για πρόβλημα συγκάματος λόγω πάνας, αλλά για πόνο λόγω άρνησης να κάνει τα κακά του...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξαναδιάβασε τι έγραψες στο προηγούμενο μήνυμα σου και τι σου απάντησα. Σε εσένα απάντησα και όχι στον camman. Εσύ ρώτησες γιατί πρέπει να επιμείνουμε να βγει η πάνα και εγώ σου απάντησα…

 

Και ναι, ούτε εγώ θεωρώ ότι πρέπει να πιεστεί το παιδί για να το κάνει.

Μπορεί όμως ο γονιός να κάνει όλη τη διαδικασία ευχάριστη, έτσι ώστε και το παιδί να νιώθει καλύτερα. Και πίστεψε με, νιώθει πολύ καλύτερα… Απλά σε καμιά περίπτωση δε πρέπει να το κάνει με πίεση. Δε θέλει πίεση, θέλει υπομονή. Η κόρη μου είναι 19 μηνών. Εδώ και ένα μήνα κάνει τα κακά της στην τουαλέτα και αρκετές φορές μέσα στη μέρα κάνει και τα τσισάκια της εκεί. Ποτέ δε τη πίεσα. Ποτέ δε τη πήρα με το ζόρι να τη πάω. Η ίδια έχει αρχίσει να μου τα λέει όταν θέλει να τα κάνει. Και είμαι σίγουρη, ότι το καλοκαίρι που θα κλείσει τα 2 και θα είναι έτοιμοι οι σφιγκτήρες μείς, θα καθαρίσει αμέσως.

 

Και αν σου πω και κάτι άλλο???? Θεωρώ ότι άργισα και πάρα πολύ να της το μάθω. Τα παιδιά δεν γεννιούνται με μια πάνα… ούτε τους αρέσει να είναι βρεγμένα και λερωμένα. Εμείς τους μαθαίνουμε με τις πάνες μιας χρήσης να συνηθίζουν σε αυτό.

 

Κάποτε οι μάνες μας, μας καθάριζαν 1,5 χρονών (εγώ τουλάχιστον, τόσο καθάρισα) επειδή είχαν κουραστεί να πλένουν και να σιδερώνουν τις πάνες. Από τότε που βγήκαν οι πάνες μιας χρήσης χρόνο με το χρόνο αυξάνονται και τα μεγαλύτερα νούμερα τους.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι η απάντηση απευθυνόταν σε μένα, προς τι η διευκρίνιση;;;;;;;;;;;;;

 

Δεν αντιλαμβάνομαι πού ακριβώς είναι η αντίθεσή σου σε σχέση με αυτό που λέω εγώ. Απλώς εσύ βάζεις χρονοδιάγραμμα στην απαλλαγή από την πάνα, ενώ εγώ δεν βάζω!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι πρακτικο?

Οταν ειμαστε στην φαση εκπαιδευσης (τον παω τουαλλετα καθε 45 λεπτα - αλλες φορες κανει κατι αλλες εχει κανει ηδη) τι κανουμε οταν ειμαστε εξω? Πχ. σημερα πριν τον παρω απο τον παιδικο ηταν στο γιογιο αλλα καναμε μια μεγαλη βολτα και γυρισαμε μετα απο αρκετη ωρα. Τον εβαλα στο γιογιο οταν πηκαμε στο σπιτι αλλα τα ειχε ηδη κανει.. Αυριο λεω να παμε στην εκκλησια. Θα παρω το γιογιο μαζι αλλα να του το θυμησω ή να τον αφησω μεχρι να γυρισουμε στο σπιτι (δεν νομιζω να το ζητησει μονος του)

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου ειναι 3 χρονων και κατι και συμφωνω οτι χωρις πιεση θα ρθει η ωρα του να παει τουαλλετα το καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο σε αυτο και το δειχνουν αλλα δεν τους πειραζει αν ειναι βρεγμενα και αλλα τα ενοχλει κτλ απο απλα πραγματα στην συμπεριφορα τους φαινεται ποτε ενα παιδι ειναι ετοιμο να βγαλει την πανα προσωπικα εμενα ειναι το τελευταιο που με απασχολει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτησω κατι πρακτικο?

Οταν ειμαστε στην φαση εκπαιδευσης (τον παω τουαλλετα καθε 45 λεπτα - αλλες φορες κανει κατι αλλες εχει κανει ηδη) τι κανουμε οταν ειμαστε εξω? Πχ. σημερα πριν τον παρω απο τον παιδικο ηταν στο γιογιο αλλα καναμε μια μεγαλη βολτα και γυρισαμε μετα απο αρκετη ωρα. Τον εβαλα στο γιογιο οταν πηκαμε στο σπιτι αλλα τα ειχε ηδη κανει.. Αυριο λεω να παμε στην εκκλησια. Θα παρω το γιογιο μαζι αλλα να του το θυμησω ή να τον αφησω μεχρι να γυρισουμε στο σπιτι (δεν νομιζω να το ζητησει μονος του)

 

Θα έλεγα ότι εάν πρόκειται να λείψετε από το σπίτι περισσότερο από μία ώρα συνολικά, θα ήταν καλό να του το θυμίσεις στην εκκλησία, για να μην ενοχληθεί άμα το ξεχάσει και κάνει τα τσισάκια του πάνω του. Γενικά πάντως το ξεχνάνε τα παιδάκια και μπορεί να τους φύγουν ξαφνικά και να στενοχωρηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι η απάντηση απευθυνόταν σε μένα, προς τι η διευκρίνιση;;;;;;;;;;;;;

 

Δεν αντιλαμβάνομαι πού ακριβώς είναι η αντίθεσή σου σε σχέση με αυτό που λέω εγώ. Απλώς εσύ βάζεις χρονοδιάγραμμα στην απαλλαγή από την πάνα, ενώ εγώ δεν βάζω!

 

Και συνεχίζω να πιστεύω, ότι κάτι δε κατάλαβες καλά… γιατί ακριβώς εκεί είναι το ζητούμενο… στο χρονοδιάγραμμα!!!

 

Έγραψα τους ποιο σημαντικούς λόγους για να μπει στη διαδικασία κάποιος, να εκπαιδεύσει το παιδί του να απαλλαγεί από τη πάνα. Και ξαναυπενθυμίζω ότι μιλάω για εκπαίδευση και όχι για πίεση. Όσο ποιο νωρίς το κάνει, τόσο το καλύτερο. Αν και εφόσον αυτό είναι δυνατόν να γίνει πριν τα 2 χρόνια του παιδιού, τότε γιατί να μη το κάνει??? Εγώ μιλώ για εκπαίδευση πολύ πριν τα 2 χρόνια και εσύ μιλάς για αντιμετώπιση του θέματος αυτού, όταν το παιδί το επιθυμήσει και νιώσει έτοιμο.

 

Έχουν μεγάλη διαφορά αυτά τα δυο… δε νομίζεις???

 

Σίγουρα ο καθένας μπορεί να το αντιλήφθη αυτό το θέμα διαφορετικά. Άλλος μπαίνει στη διαδικασία να εκπαιδεύσει και άλλος να αφήσει το παιδί από μόνο του. Αλλά αν μπορεί έστω και ένας, διαβάζοντας τα αρνητικά που έχουν οι πάνες να προσπαθήσει να εκπαιδεύσει νωρίτερα το παιδάκι του, τότε αυτό είναι κέρδος και για εκείνον και για το παιδί του αλλά και για τη φύση…

 

Απʼ ότι φαίνεται, οι αντιλήψεις μας είναι τελείως διαφορετικές και γιʼ αυτό δε θα μπω στη διαδικασία να συνεχίσω την (ας τη πούμε) κόντρα. Δεν υπάρχει λόγος άλλωστε… ο καθένας μας ξέρει καλύτερα το καλό του παιδιού του…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα τους ποιο σημαντικούς λόγους για να μπει στη διαδικασία κάποιος, να εκπαιδεύσει το παιδί του να απαλλαγεί από τη πάνα. Και ξαναυπενθυμίζω ότι μιλάω για εκπαίδευση και όχι για πίεση. Όσο ποιο νωρίς το κάνει, τόσο το καλύτερο. Αν και εφόσον αυτό είναι δυνατόν να γίνει πριν τα 2 χρόνια του παιδιού, τότε γιατί να μη το κάνει??? Εγώ μιλώ για εκπαίδευση πολύ πριν τα 2 χρόνια και εσύ μιλάς για αντιμετώπιση του θέματος αυτού, όταν το παιδί το επιθυμήσει και νιώσει έτοιμο

 

 

Ήθελα να postaρω το παρακάτω που διάβασα σε ένα βιβλίο

και το βρίσκω πολύ σωστό:

(υπογράμμισα αυτά που ήθελα να προσέξετε)

 

 

 

"Η εκπαίδευση του παιδιού να πηγαίνει στην τουαλέτα δεν μπορεί να γίνει με το ζόρι και δεν εξαρτάται απο τον γονιό. Πρέπει να δείτε τα σημάδια που θα δείξουν πότε το παιδί σας είναι έτοιμο.

 

Είναι λάθος να προσπαθήσετε να εκπαιδεύσετε ένα παιδί πριν να είναι πραγματικά έτοιμο. Μερικοί γονείς παθιάζονται να αποδεσμέυσουν τα παιδιά τους απο τις πάνες όσο το δυνατόν συντομότερα.

 

Εαν ξεκινήσετε πολύ νωρίς, η προσπάθεια θα είναι μακρόχρονη και δύσκολη, εάν όμως επιλέξετε τη σωστή ώρα, θα μπορέσετε να εκπαιδεύσετε το παιδί σας μέσα σε μία ή το πολύ δύο εβδομάδες.

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις, αυτό θα συμβεί όταν το παιδί γίνει δύο έως τριών ετών. Μέχρι την ηλικία των δεκαοχτώ μηνών το παιδί δεν έχει φτάσει σε εκείνο το στάδιο σωματικής ανάπτυξης που θα του επιτρέψει να ελέγχει την ουροδόχο κύστη και το έντερό του. Λίγο μετά, περίπου στην ηλικία των δύο ετών, θα αρχίσει να αντιλαμβάνεται αυτές τις λειτουργίες.

 

Μπορεί ακόμα και να ανακοινώνει το πότε κάνει την ανάγκη του ή να το λέει αφού το έχει κάνει.

 

Για να ξεκινήσει κάποιος γονιός την εκπαίδευση, το κάθε παιδί πρέπει να βρίσκεται στο στάδιο που να μπορεί να επικοινωνεί μαζί του έως κάποιο βαθμό, ώστε να μπορεί να το διδάξει πως να αναγνωρίζει τα σημάδια οτι πρέπει να πάει στην τουαλέτα και να καταλαβαίνει όταν ο γονιός το παρακινεί και το παροτρύνει"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Όποιος θέλει να μάθει ποιό βιβλίο είναι, ας μου στείλει πμ.

Δεν θέλω να αναφερθώ σε αυτό δημόσια για να μην κάνω διαφήμιση.

Link to comment
Share on other sites

Διάλογο κάνουμε για να ακούγονται διαφορετικές απόψεις και ο καθένας να βγάζει τα συμπεράσματά του. Δεν υπάρχει λόγος διαφωνίας...

Το γεγονός ότι γράφεται κάτι σε ένα βιβλίο είναι πάλι μια γνώμη ειδικού αλλά πόσες φορές δε διαφωνούν οι ειδικοί???

Η μεγάλη μου κόρη έλεγε κακα προτού τα κάνει και έτσι από 18 μηνών την έβαζα σε γιογιό, δεν το είχα σκεφτεί, το παιδί με οδήγησε... για τα τσίσα ξεκινήσαμε εκπαίδευση στους 21 μήνες και πήγε περίφημα... εκτός από τη νύχτα που τα έκοψε μόνη της λίγο πριν τα 3.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά δε θα σχολιάσω, γιατί φαίνεται πως η φίλη μας έχει όρεξη για κόντρες…

Αυτά πιστεύω και που ήθελα να πω, τα είπα. Και αν μερικοί καταλαβαίνουν άλλα τότε πρόβλημα τους.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

 

Δηλαδή όποιος έχει μια άλλη άποψη σημαίνει οτι θέλει και "κόντρες" ??????.............

 

00020070.gif

 

Το έχω και εγώ και το ακολουθώ, γιʼ αυτό αν θέλεις να είσαι σωστή, επειδή το έχω διαβάσει όλο και ξέρω τι γράφει, κάτσε και γράψε μας, όλο το βιβλίο και όχι μόνο αυτό που σε ενδιαφέρει. Το βιβλίο που διάβασες, λέει πώς να ξεκινήσεις την εκπαίδευση για τη απαλλαγή της πάνας ανάλογα με την ηλικία του παιδιού και μιλάει και για το ξεκίνημα από ηλικία ενός περίπου έτους.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου η παρέμβαση ήταν για να πω το εξής:

 

Δεν μπορούμε να βάλουμε ΤΟ ΙΔΙΟ χρονοδιάγραμμα ΣΕ ΟΛΑ τα παιδιά!

 

Το βιβλίο λέει οτι ΣΥΝΗΘΩΣ πριν τους 18 μήνες

είναι δύσκολο

 

και αυτό γιατί ΣΥΝΗΘΩΣ τα περισσότερα παιδιά δεν είναι ΕΤΟΙΜΑ !

(και εξηγεί τους λόγους)

 

Και πως καταλαβαίνουμε οτι το παιδί μας δεν είναι έτοιμο;

EAN KANEI ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑ!!

 

Απο εκεί και πέρα η επιμονή ενός γονιού

(πέρα απο 2 εβδομάδες)

μπορεί να κάνει κακό στην ψυχολογία του παιδιού.

 

Αυτό ήθελα να τονίσω μόνο.

 

Τώρα εάν θέλεις εσύ να μας επισημάνεις το πόσο έξυπνο είναι το παιδί σου και το οτι τα κατάφερε απο πιο πρίν....

τι να σου πώ....

συγχαρητήρια!

 

Απλά δεν μπορεί ο καθένας να αγχώνει τον άλλον

λέγοντας

το τι έχει κάνει το δικό του παιδί

(που σύμφωνα με το βιβλίο αποτελεί την εξαίρεση του κανόνα....)

και να επιμένει!!!

 

Και καλό ΠΑΝΤΑ θα είναι σε μια συζήτηση να υπάρχουν

ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΠΟΨΕΙΣ

γιατί αλλιώς δεν είναι διάλογος

ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ!!! ;)

 

(και άλλωστε έτσι είναι τα φόρουμ φιλενάδα:

Δεν σε ξέρω - δεν με ξέρεις....

εδώ διαφωνούμε, αλλά σε ένα άλλο θέμα μπορεί να συμφωνούμε....

δεν βλέπω το λόγο εσύ γιατί να το βλέπεις σαν "κόντρα"!

Δηλαδή πρέπει όλοι οπωσδήποτε να συμφωνούμε μαζί σου

για να μην "κοντραριζόμαστε" δήθεν;;; )

Link to comment
Share on other sites

γιατι εχεις τετοιο θεμα με τους γονεις που προσπαθουν να επικοινωνησουν με τα παιδια τους εγω δεν μπορω να το καταλαβω:roll:.

ξερω πολυ μα παρα πολυ καλα περιπτωσεις που δεν καταφεραν να εκπαιδευσουν τα παιδακια τους να βγαλουνε τη βραδυνη πανα ουτε στο νηπιαγωγειο!δεν μπορουσαν αυτα τα παιδια να επικοινωνησουν?

δεν θα επρεπε για αυτον ακριβως το λογο να κοψουν τις πανες σε 2 εβδομαδες?

θες να μας πεις τι?

οτι ειμαστε ψωνια που προσπαθουμε να βγαλουμε τις πανες απο νωρις απλα κ μονο για να το πουμε?

ομοιως τοτε πρεπει να μιλησεις κ για τις κοπελες που θηλαζουν 3-4 χρονια γιατι μαλλον το κανουν για να το λενε...

και για να επανελθω, δεν νομιζω πως κανενα παιδι μετα απο 2 χρονια εγκλωβισμου σε ενα παμπερς θα το βγαλει απο πανω του σε 2 εβδομαδες, απλα κ μονο γιατι εμεις του το επιβαλλαμε για τα 2 προηγουμενα χρονια να το φοραει, χωρις να δωσουμε σημασια στις απεγνωσμενες του προσπαθειες να κατουρησει μολις του βγαζαμε την πανα οταν ηταν βρεφακι. αντιθετα γελαγαμε γιατι μας φαινοταν χαριτωμενο:|.

και εγω το ιδιο εκανα , για αυτο το λεω:(.

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά δε θα σχολιάσω, γιατί φαίνεται πως η φίλη μας έχει όρεξη για κόντρες…

Αυτά πιστεύω και που ήθελα να πω, τα είπα. Και αν μερικοί καταλαβαίνουν άλλα τότε πρόβλημα τους.

 

 

Βασικά sophie07 το προηγούμενο μήνυμα μου (αυτό που παραθέτω), δεν απευθυνόταν σε εσένα. Νόμιζα ότι μου ξαναέγραψε η ίδια κοπέλα (anemoni) από κάτω και δε το πρόσεξα ότι ήσουν άλλη γιʼ αυτό και μίλησα για κόντρα. Τζάμπα αρπάχτηκα και σου ζητώ συγγνώμη για αυτό.:roll::roll::?:???::oops::oops:

 

Όσον αφορά τη γνώμη κάποιου, εννοείτε ότι είναι σεβαστή και εννοείτε πως εδώ είμαστε για να λέμε τις απόψεις μας.

 

Για να επανέλθω στο θέμα και να κλείσω, δεν έγραψα πουθενά για εκπαίδευση με το ζόρι, ούτε ότι είναι δεδομένο ότι πριν τα 2 του χρόνια το παιδί μπορεί να κόψει την πάνα.

Αντιθέτως έγραψα για εκπαίδευση – διασκέδαση – δραστηριότητα – συνήθεια – προσαρμογή πριν τα 2 χρόνια, έτσι ώστε όταν θα είναι έτοιμοι οι σφικτήρες μείς (που συνήθως είναι γύρω στα 2 χρόνια του παιδιού) να μπορεί να απαλλαγεί από την πάνα.

 

Ελπίζω να έγινα ποιο κατανοητή, γιατί προσωπικά εμένα, δε μου αρέσουν οι κόντρες (ιδικά οι καταφαντασία μου κόντρες :mrgreen:) και να μη χρειαστεί να ξαναεπισημάνω τι εννοώ σε αυτά που γράφω.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

γιατι εχεις τετοιο θεμα με τους γονεις που προσπαθουν να επικοινωνησουν με τα παιδια τους εγω δεν μπορω να το καταλαβω:roll:.

ξερω πολυ μα παρα πολυ καλα περιπτωσεις που δεν καταφεραν να εκπαιδευσουν τα παιδακια τους να βγαλουνε τη βραδυνη πανα ουτε στο νηπιαγωγειο!δεν μπορουσαν αυτα τα παιδια να επικοινωνησουν?

..................................................................................

δεν θα επρεπε για αυτον ακριβως το λογο να κοψουν τις πανες σε 2 εβδομαδες?

 

Το βιβλίο που σας post-αρα παραπάνω

δεν ανέφερε πουθενά για προβλήματα επικοινωνίας!

Γιατί το αναφέρεις εσύ αυτό;

 

Ξαναδιάβασετο προσεχτικά σε παρακαλώ και δες

για ποιό λόγο λέει οτι συνήθως

δεν κόβουν την πάνα πριν τους 18 μήνες.

 

Και όσο για το "2 εβδομάδες"

ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ!

 

Εχω πάάάρα πολλά παραδείγματα απο γνωστούς

αλλά κυρίως απο τις ανιψιές μου

που έκοψαν την πάνα 3 χρονών

σε μόλις 5 ημέρες!!!!!!!!!

(και αυτό γιατί ήταν έτοιμες ;))

 

Oύτε άγχος, ούτε καταπίεση, ούτε τίποτα!

 

Βέβαια δεν είναι "κανόνας" για κανέναν!!

Απλά είναι η πλειοψηφία.

 

Εχω ακούσει και περιπτώσεις

που κάποια παιδιά την κόβουν κι απο μόνα τους,

βλέποντας τα μεγαλύτερα αδερφάκια τους

ή βλέποντας και τα άλλα παιδάκια του παιδικού σταθμού....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ας εκφράσω κι εγώ την απορία μου. Η κόρη μου είναι 26 μηνών. Κάποιες φορές λέει ότι θέλει κακά, άλλες όχι. Ξέρω ότι όταν θα τη γδύσω για να την κάνω μπάνιο θα κάνει τσίσα στη μπανιέρα. Την αφήνω λοιπόν εκτός μπανιέρας μέχρι να ζεστάθεί το νερό. μου λέει ότι θέλει τσίσα αλλά δε θέλει να κάτσει ουτε στο γιο-γιο, ούτε στη λεκάνη αλλά να μπει στη μπανιέρα. Σίγουρα δε θα την πιέσω γιατί έχω σκοπό να περιμένω το καλοκαίρι αλλά όταν έρθει το καλοκαίρι τι θα γίνει???

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως έγραψα για εκπαίδευση – διασκέδαση – δραστηριότητα – συνήθεια – προσαρμογή πριν τα 2 χρόνια, έτσι ώστε όταν θα είναι έτοιμοι οι σφικτήρες μείς (που συνήθως είναι γύρω στα 2 χρόνια του παιδιού) να μπορεί να απαλλαγεί από την πάνα.

 

Αν είναι έτσι τότε ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ!

 

Εγω εκνευρίζομαι με τους γονείς που λένε:

"A, εμένα το δικό μου το παιδί έκοψε την πάνα του

όταν ήταν 9 μηνών!! :roll:"

 

Και τότε θα ήθελα πολύ να τους απαντήσω

οτι κι εγώ εαν της έβγαζα την πάνα 9 μηνών,

και την άφηνα να μου καταχsi όλο το σπίτι

ε, ναι θα έλεγα κι εγώ

"την κόψαμε" και είναι το πιό έξυπνο παιδί του κόσμου!!!"

 

ΚΑΘΕ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ

ΚΑΙ Ο ΚΟΛΛΙΟΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ;):-D

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να postaρω το παρακάτω που διάβασα σε ένα βιβλίο

και το βρίσκω πολύ σωστό:

(υπογράμμισα αυτά που ήθελα να προσέξετε)

 

 

 

Μπορεί ακόμα και να ανακοινώνει το πότε κάνει την ανάγκη του ή να το λέει αφού το έχει κάνει.

 

Για να ξεκινήσει κάποιος γονιός την εκπαίδευση, το κάθε παιδί πρέπει να βρίσκεται στο στάδιο που να μπορεί να επικοινωνεί μαζί του έως κάποιο βαθμό, ώστε να μπορεί να το διδάξει πως να αναγνωρίζει τα σημάδια οτι πρέπει να πάει στην τουαλέτα και να καταλαβαίνει όταν ο γονιός το παρακινεί και το παροτρύνει"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

παραλιγο να με πεισεις πως δεν ξερω ελληνικα...

δεν μιλησα για προβληματα επικοινωνιας , αλλα για την επικοινωνια την ιδια :)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να postaρω το παρακάτω που διάβασα σε ένα βιβλίο

και το βρίσκω πολύ σωστό:

(υπογράμμισα αυτά που ήθελα να προσέξετε)

 

 

 

 

Είναι λάθος να προσπαθήσετε να εκπαιδεύσετε ένα παιδί πριν να είναι πραγματικά έτοιμο. .

και φυσικα ειναι ακομα πιο λαθος να ξεεκπαιδευουμε ενα παιδι απο την μεχρι πριν 2 χρονια εκπαιδευση στις πανες. ετσι δεν ειναι?:)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...