Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο στην Θάλασσα-πως;


Recommended Posts

Ο γιος μου πέρσι δεν ήθελε να μην τον κρατάμε, παρολο που είχε σανίδα. Σήμερα πρώτη φορά, κρατιόταν απ τη σανίδα κι εγω τον άφησα κ κρατούσα μόνο τη σανίδα κολύμπησε λίγο έτσι!! 

 

Το μόνο κακό είναι ότι μας δουλεύει λίγο, όπως με το ποδηλατο που θέλει να σπρώχνουμε, έτσι κ στη θάλασσα δεν θέλει συνέχεια να κουνάει τα πόδια του. Αλλά έγινε ένα βήμα σε σχέση με πέρσι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 506
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιδιά σήμερα προβληματίστηκα. Όπως έχω γράψει έχουμε το swimtrainer επειδή αφ'ενός είχαμε διαβάσει ότι προωθεί τη σωστή στάση για εκμάθηση κολύμβησης κλπ εν αντιθέσει με τα "παθητικά" μπρατσακια, σωσίβια με βρακάκι κλπ, κι αφ'ετέρου επειδή πέρσι που το πήραμε ήταν 14 μηνών, οπότε ούτως ή άλλως σωσίβιο θα παίρναμε, ήταν μικρή για κάτι άλλο. Σήμερα λοιπόν είδα παιδάκι ακριβώς συνομήλικο με μπρατσακια και μου φάνηκε ότι ήταν πολύ περισσότερο στη σωστή στάση και κίνηση κολύμβησης από τη δικιά μας. Ήταν οριζόντια στη θάλασσα, κουναγε χέρια και ποδια μια χαρά, ενώ της δικιάς μας τα χέρια είναι αμετοχα έτσι που είναι πάνω από την "κουλούρα" του σωσιβιου. Γενικά έκανε πιο ελεύθερες κινήσεις το άλλο, η δικιά μου σαν να ήταν πάνω σε ένα φουσκωτό βαρκακι ήταν. Και σκέφτομαι και μήπως ήταν πιο δεκτική με τα μπρατσακια, γιατί το σωσίβιο σήμερα μετά από πολλή προσπάθεια δέχτηκε να το βαλει, μετά από 5 μπάνια που ήθελε μόνο αγκαλιά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , little lamb είπε:

Παιδιά σήμερα προβληματίστηκα. Όπως έχω γράψει έχουμε το swimtrainer επειδή είχαμε διαβάσει ότι προωθεί τη σωστή στάση για εκμάθηση κολύμβησης κλπ εν αντιθέσει με τα "παθητικά" μπρατσακια, σωσίβια με βρακάκι κλπ, κι επειδή πέρσι που το πήραμε ήταν 14 μηνών οπότε ούτως ή άλλως σωσίβιο θα παίρναμε, ήταν μικρή για κάτι άλλο. Σήμερα λοιπόν είδα παιδάκι ακριβώς συνομήλικο με μπρατσακια και μου φάνηκε ότι ήταν πολύ περισσότερο στη σωστή στάση και κίνηση κολύμβησης από τη δικιά μας. Ήταν οριζόντια στη θάλασσα, κουναγε χέρια και ποδια μια χαρά, ενώ της δικιάς μας τα χέρια είναι αμετοχα έτσι που είναι πάνω από την "κουλούρα" του σωσιβιου. Γενικά έκανε πιο ελεύθερες κινήσεις το άλλο, η δικιά μου σαν να ήταν πάνω σε ένα φουσκωτό βαρκακι ήταν. Και σκέφτομαι και μήπως ήταν πιο δεκτική με τα μπρατσακια, γιατί το σωσίβιο σήμερα μετά από πολλή προσπάθεια δέχτηκε να το βαλει, μετά από 5 μπάνια που ήθελε μόνο αγκαλιά.

Τώρα που το ξαναείδα στο διαδίκτυο και το θυμήθηκα προσωπικά μου φαίνεται για μικρότερα παιδάκια. Έχει και βάση από κάτω και μπαίνει μέσα το παιδί?

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , little lamb είπε:

Παιδιά σήμερα προβληματίστηκα. Όπως έχω γράψει έχουμε το swimtrainer επειδή είχαμε διαβάσει ότι προωθεί τη σωστή στάση για εκμάθηση κολύμβησης κλπ εν αντιθέσει με τα "παθητικά" μπρατσακια, σωσίβια με βρακάκι κλπ, κι επειδή πέρσι που το πήραμε ήταν 14 μηνών οπότε ούτως ή άλλως σωσίβιο θα παίρναμε, ήταν μικρή για κάτι άλλο. Σήμερα λοιπόν είδα παιδάκι ακριβώς συνομήλικο με μπρατσακια και μου φάνηκε ότι ήταν πολύ περισσότερο στη σωστή στάση και κίνηση κολύμβησης από τη δικιά μας. Ήταν οριζόντια στη θάλασσα, κουναγε χέρια και ποδια μια χαρά, ενώ της δικιάς μας τα χέρια είναι αμετοχα έτσι που είναι πάνω από την "κουλούρα" του σωσιβιου. Γενικά έκανε πιο ελεύθερες κινήσεις το άλλο, η δικιά μου σαν να ήταν πάνω σε ένα φουσκωτό βαρκακι ήταν. Και σκέφτομαι και μήπως ήταν πιο δεκτική με τα μπρατσακια, γιατί το σωσίβιο σήμερα μετά από πολλή προσπάθεια δέχτηκε να το βαλει, μετά από 5 μπάνια που ήθελε μόνο αγκαλιά.

Δεν απαντάω στον προβληματισμό σου , αλλά θα ήθελα αν μπορείς να με διαφωτίσεις. Σε τι ηλικίες απευθύνεται το swimtrainer?

Link to comment
Share on other sites

Το πιο γνωστό το κόκκινο λέει 0-4 ετών, αν και απίθανο μου φαίνεται να το έχει καν του χρόνου που θα είναι 3. Μετά υπάρχει πορτοκαλί για 2-6 υποτίθεται και κίτρινο για 4-8. Υποθέτω πως αυτά τα δύο δεν τα παίρνει κανείς για θάλασσα, είναι για κολυμβητήριο. Γενικά από μια κολυμβητική ακαδημία του εξωτερικού ξεκίνησε το swimtrainer.

 

Όχι δεν έχει βρακάκι, αν εννοείς αυτό βάση. Αυτό είναι το νόημά του υποτίθεται, να μην έχει, ώστε το παιδί να μην επιπλει απλώς καθισμενο αλλά να σκύβει μπροστά και να αρχίσει να κάνει κολυμβητικές κινήσεις. Έχει ένα "γιλεκακι" από μέσα που το φοράς στο παιδι και γύρω γύρω είναι η κουλούρα που είναι σαν μισοφέγγαρο όμως, δεν κλείνει εντελώς πίσω.

 

Αλλά όπως είπα τελικά πιο ελεύθερο για κολυμβητικές κινήσεις μου φάνηκε το παιδάκι με τα μπρατσακια παρά η δικιά μου με όλο αυτό το πράγμα γύρω γύρω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , little lamb είπε:

με τα "παθητικά" μπρατσακια,

Τα μπρατσακια  δεν τα συμπαθούν πολύ γονείς. Εγώ είμαι από αυτούς που τα συμπαθούν! Η αλήθεια είναι πως τα χέρια μπορει να είναι λιγάκι στον "αέρα" αλλά δεν είναι αμετοχα στην κολύμβηση και επίσης το παιδί μπορεί να κολύμπησει κάποια απόσταση, να εξοικειωθεί με το νερό, να ξεπεράσει το φόβο του πάντα με γονέα δίπλα. Επίσης, το προσωπάκι είναι πολύ κοντά στο νερό και μπορεί να του έρθει κύμα αν φυσαει στο πρόσωπο. 

 

Από την άλλη υπάρχουν κι άλλα μέσα για εκμάθηση (τουβλάκια, μακαρόνι) αλλα δεν ξέρω για ποιες ηλικίες συνιστώνται. 

 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by Mama_Anesti_
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τα μπρατσακια  δεν τα συμπαθούν πολύ γονείς. Εγώ είμαι από αυτούς που τα συμπαθούν! Η αλήθεια είναι πως τα χέρια μπορει να είναι λιγάκι στον "αέρα" αλλά δεν είναι αμετοχα στην κολύμβηση και επίσης το παιδί μπορεί να κολύμπησει κάποια απόσταση, να εξοικειωθεί με το νερό, να ξεπεράσει το φόβο του πάντα με γονέα δίπλα. Επίσης, το προσωπάκι είναι πολύ κοντά στο νερό και μπορεί να του έρθει κύμα αν φυσαει στο πρόσωπο. 

 

Από την άλλη υπάρχουν κι άλλα μέσα για εκμάθηση (τουβλάκια, μακαρόνι) αλλα δεν ξέρω για ποιες ηλικίες συνιστώνται. 

 

 

 

 

 

τα τουβλακια δ θα τα εβαζα πριν τα 3.θελει μια εξοικειωση.συν οτι ειναι νομιζω απο 15κιλα

υπαρχουν κ τα γιλεκα αναλογα με τα κιλα

κ αντι για μπρατσακια κτ με αφρωδες υλικο που πιανει μπρατσα κ στερνο,επισης απο 15κιλα.νομιζω

μακαρονι χρησιμοποιουν απο πολυ μικρα σε baby swimming,εμεις πηραμε στα 3

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , little lamb είπε:

Για τα 2 δηλαδή πέρα από το swimtrainer τι συστήνεται;

ποσα κιλα;

εμεις ειχαμε γιλεκο

φυσικα μπορεις να δοκιμασεις μακαρονι κ σανιδα,αλλα εισαι απο πανω συνεχεια

αν θελεις κ μπρατσακια

η απλη κουλουρα,που επισης δ την βρισκω κ την πιο ασφαλη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

13 κιλά. Το γιλέκο όμως προϋποθέτει να κάνει ήδη κολυμβητική κίνηση, απ'ο,τι έγραψαν παραπάνω, δεν είναι για να το βοηθήσει να την κάνει. Και η σανίδα/μακαρόνι το ίδιο νομίζω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Παιδιά σήμερα προβληματίστηκα. Όπως έχω γράψει έχουμε το swimtrainer επειδή είχαμε διαβάσει ότι προωθεί τη σωστή στάση για εκμάθηση κολύμβησης κλπ εν αντιθέσει με τα "παθητικά" μπρατσακια, σωσίβια με βρακάκι κλπ, κι επειδή πέρσι που το πήραμε ήταν 14 μηνών οπότε ούτως ή άλλως σωσίβιο θα παίρναμε, ήταν μικρή για κάτι άλλο. Σήμερα λοιπόν είδα παιδάκι ακριβώς συνομήλικο με μπρατσακια και μου φάνηκε ότι ήταν πολύ περισσότερο στη σωστή στάση και κίνηση κολύμβησης από τη δικιά μας. Ήταν οριζόντια στη θάλασσα, κουναγε χέρια και ποδια μια χαρά, ενώ της δικιάς μας τα χέρια είναι αμετοχα έτσι που είναι πάνω από την "κουλούρα" του σωσιβιου. Γενικά έκανε πιο ελεύθερες κινήσεις το άλλο, η δικιά μου σαν να ήταν πάνω σε ένα φουσκωτό βαρκακι ήταν. Και σκέφτομαι και μήπως ήταν πιο δεκτική με τα μπρατσακια, γιατί το σωσίβιο σήμερα μετά από πολλή προσπάθεια δέχτηκε να το βαλει, μετά από 5 μπάνια που ήθελε μόνο αγκαλιά.

Ντρέπομαι που το λέω, ο δικός μου άντρας είναι ένα βήμα πριν πάρουμε μπρατσάκια. Ο μικρός μερη σανιδα κ το μακαρόνι απλώς στέκεται ακίνητος με τα χέρια τεντωμένα κ χτυπάει λίγο τα πόδια ενώ γύρω γύρω βλέπουμε χαρούμενα παιδάκια να απολαμβάνουν τη θάλασσα. Υποτίθεται ότι θα τα πάρουμε για λίγο γιατί τιυ χρόνου θα κάνει το καλοκαίρι κολύμβηση στον όμιλο (δεν παίρνουν την ηλικία μας φέτος) κ θα συνεχίσουμε κ εξάσκηση με τουβλάκια κ σανιδα. Έχω σκάσει από τη στενοχώρια μου αλλά δεν μπορώ να προτείνω κ κάτι γιατί αυτό το σύστημα κ πέρσι κ φέτος δεν οδηγεί κάπου. Ο σύζυγος λεει ότι δν μπορούμε να παριστάνουμε τους προπονητές κολύμβησης ενώ δεν είμαστε. Βεβαθα κ τα ανίψια μου που μένουν στην Αθήνα κ πηγαίνουν κολυμβητήριο, κ έχουν δοκιμάσει οτιδήποτε από εξοπλισμό, στα μπρατσάκια κατέληξαν… 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, little lamb said:

Για τα 2 δηλαδή πέρα από το swimtrainer τι συστήνεται;

το swimtrainer βοηθάει περισσότερο από τα μπρατσάκια το οποία δεν έχουν καμία απολύτως ασφάλεια, όσο και αν σου αρέσει που το παιδί είναι πιο ελεύθερο μέσα στην θάλασσα στην ουσία δεν είναι ασφαλές. Αν έχετε στην περιοχή κανένα baby swimming μπορείς να ρωτήσεις εκεί τι συστήνουν.

1 hour ago, Έσπερος said:

Ντρέπομαι που το λέω, ο δικός μου άντρας είναι ένα βήμα πριν πάρουμε μπρατσάκια. Ο μικρός μερη σανιδα κ το μακαρόνι απλώς στέκεται ακίνητος με τα χέρια τεντωμένα κ χτυπάει λίγο τα πόδια ενώ γύρω γύρω βλέπουμε χαρούμενα παιδάκια να απολαμβάνουν τη θάλασσα. Υποτίθεται ότι θα τα πάρουμε για λίγο γιατί τιυ χρόνου θα κάνει το καλοκαίρι κολύμβηση στον όμιλο (δεν παίρνουν την ηλικία μας φέτος) κ θα συνεχίσουμε κ εξάσκηση με τουβλάκια κ σανιδα. Έχω σκάσει από τη στενοχώρια μου αλλά δεν μπορώ να προτείνω κ κάτι γιατί αυτό το σύστημα κ πέρσι κ φέτος δεν οδηγεί κάπου. Ο σύζυγος λεει ότι δν μπορούμε να παριστάνουμε τους προπονητές κολύμβησης ενώ δεν είμαστε. Βεβαθα κ τα ανίψια μου που μένουν στην Αθήνα κ πηγαίνουν κολυμβητήριο, κ έχουν δοκιμάσει οτιδήποτε από εξοπλισμό, στα μπρατσάκια κατέληξαν… 

Τα παιδιά που βλέπεις γύρω να χαίρονται την θάλασσα μπορεί να έχουν περάσει δύο τρεις χειμώνες μέσα σε ένα κολυμβητήριο, δεν θα είναι σίγουρα το ίδιο με το δικό σου παιδί, μη το συγκρίνεις.  Δείξε του εσύ τι πρέπει να κάνει, πως θα πρέπει να κάνει τα πόδια του, όταν και ο ίδιος δει πως αν το κάνει θα μπορεί να ''βολτάρει'' σίγουρα θα του αρέσει. Τι στάση έχει με την σανίδα ? δες κανένα βιντεάκι στο νετ για το πως μπορεί να κρατάει την σανίδια μέσα στην θάλασσα ένα παιδί που δεν ξέρει κολύμπι, αυτό ίσως βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, little lamb είπε:

13 κιλά. Το γιλέκο όμως προϋποθέτει να κάνει ήδη κολυμβητική κίνηση, απ'ο,τι έγραψαν παραπάνω, δεν είναι για να το βοηθήσει να την κάνει. Και η σανίδα/μακαρόνι το ίδιο νομίζω. 

μακαρονι κ γιλεκο θα επαιρνα.εκτος του σωσιβιου που εχετε

με το γιλεκο επιπλεεις λιγο λιγοτερο απο οτι με μπρατσακια

οποτε ναι,θα πρεπει παραλληλα λιγο να κουναει ποδια για να μενει εκτος νερου

ουτε τα μπρατσακια νομιζω βοηθανε να κανεις κολυμβητικη κινηση.απλα κρατανε το παιδι στην επιφανεια

με ολα τα αλλα μαθαινεις να την κανεις.ειδικα το σωσιβιο σας,η σανιδα κ το μακαρονι βοηθανε κ για σωστη σταση

ισως ετυχε αλλα προσωπικα δ εχω δει παιδι με μπρατσακια να κολυμπαει "σωστα".εννοω να ειχε σωστη σταση κ να κανει τις κινησεις οπως πρεπει φορωντας τα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Ντρέπομαι που το λέω, ο δικός μου άντρας είναι ένα βήμα πριν πάρουμε μπρατσάκια. Ο μικρός μερη σανιδα κ το μακαρόνι απλώς στέκεται ακίνητος με τα χέρια τεντωμένα κ χτυπάει λίγο τα πόδια ενώ γύρω γύρω βλέπουμε χαρούμενα παιδάκια να απολαμβάνουν τη θάλασσα. Υποτίθεται ότι θα τα πάρουμε για λίγο γιατί τιυ χρόνου θα κάνει το καλοκαίρι κολύμβηση στον όμιλο (δεν παίρνουν την ηλικία μας φέτος) κ θα συνεχίσουμε κ εξάσκηση με τουβλάκια κ σανιδα. Έχω σκάσει από τη στενοχώρια μου αλλά δεν μπορώ να προτείνω κ κάτι γιατί αυτό το σύστημα κ πέρσι κ φέτος δεν οδηγεί κάπου. Ο σύζυγος λεει ότι δν μπορούμε να παριστάνουμε τους προπονητές κολύμβησης ενώ δεν είμαστε. Βεβαθα κ τα ανίψια μου που μένουν στην Αθήνα κ πηγαίνουν κολυμβητήριο, κ έχουν δοκιμάσει οτιδήποτε από εξοπλισμό, στα μπρατσάκια κατέληξαν… 

Εμείς που έχουμε και μπρατσακια και τουβλάκια και κάναμε ήδη πολλά μπάνια φέτος έχω να σου πω ότι μπρατσακια σκέτα ΌΧΙ. Καμία ασφάλεια στην ηλικία μας. Ήπιε πόσες φορές νερό γύρισε ανάποδα (χαχαχουχου δεν έχουν καμία αίσθηση κινδύνου) και ας ήμασταν συνέχεια από πάνω. Πόσες φορές είπαμε ότι ήδη έπρεπε να κάνει μαθήματα τη χρονιά που πέρασε αλλά με τον ιό δεν γινόταν. Και φυσικά δεν είμαστε κατάλληλοι να της δείξουμε όσο και αν θέλουμε καλά λέει ο σύζυγος. Πάρτε και τουβλάκια για φέτος και το χειμώνα αν όλα είναι οκ σίγουρα και εσείς και εμείς κολυμβητήριο. Το σωσίβιο από πέρσυ δεν το θέλει. Εμείς τα βάζουμε πλέον και τα δύο τουβλάκια που δένουν από κάτω και μπρατσακια και φυσικά επίβλεψη. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , kotsifikos είπε:

το swimtrainer βοηθάει περισσότερο από τα μπρατσάκια το οποία δεν έχουν καμία απολύτως ασφάλεια, όσο και αν σου αρέσει που το παιδί είναι πιο ελεύθερο μέσα στην θάλασσα στην ουσία δεν είναι ασφαλές. Αν έχετε στην περιοχή κανένα baby swimming μπορείς να ρωτήσεις εκεί τι συστήνουν.

 

Όταν λέω ελεύθερο δεν εννοώ ότι μπορεί να είναι μόνο του, εννοώ ότι μπορούσε όντως να κάνει κινήσεις ενώ η δικιά μου ήταν εγκλωβισμένη στο swimtrainer και τα χέρια ακίνητα πάνω από την κουλούρα του. Σαν να επέπλεε πάνω σε μια σημαδούρα, δεν ξέρω πώς νσ το εξηγήσω. Πέρσι που ήταν πιο μικρόσωμη όντως κουναγε ποδαράκια σκυμμένη μπροστά και είχαμε ενθουσιαστεί, τώρα μου έδωσε την εντύπωση ενός αφηνωμενου παιδιού. Μια φορά το έβαλε μόνο βέβαια, ελπίζω να ξαναμπεί και να δούμε πώς θα πάει σιγά σιγά.

Το άλλο ήταν οριζόντια στο νερό και προσπαθούσε, βέβαια ήταν μόνο στο μισό μέτρο βάθος.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, little lamb said:

 

Όταν λέω ελεύθερο δεν εννοώ ότι μπορεί να είναι μόνο του, εννοώ ότι μπορούσε όντως να κάνει κινήσεις ενώ η δικιά μου ήταν εγκλωβισμένη στο swimtrainer και τα χέρια ακίνητα πάνω από την κουλούρα του. Σαν να επέπλεε πάνω σε μια σημαδούρα, δεν ξέρω πώς νσ το εξηγήσω. Πέρσι που ήταν πιο μικρόσωμη όντως κουναγε ποδαράκια σκυμμένη μπροστά και είχαμε ενθουσιαστεί, τώρα μου έδωσε την εντύπωση ενός αφηνωμενου παιδιού. Μια φορά το έβαλε μόνο βέβαια, ελπίζω να ξαναμπεί και να δούμε πώς θα πάει σιγά σιγά.

Το άλλο ήταν οριζόντια στο νερό και προσπαθούσε, βέβαια ήταν μόνο στο μισό μέτρο βάθος.

Μήπως δεν χωράει το παιδί και θέλει μεγαλύτερη? διαβάσατε τις οδηγίες? δεν θυμάμαι καθόλου αν πάει μόνο με την ηλικία ή είναι σε συνάρτηση με το ύψος και το βάρος.

Κατάλαβα ακριβώς όπως το περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

βαση κιλων ειναι πιο σωστα να δεις αν χωραει.οχι ηλικιας

θεωρητικα 2χρ 13κιλα ειναι το σωστο μεγεθος.εξαρταται κ το παιδι βεβαια

ο γιος μου περυσι 3,5χρ ιδια κιλα στις αρχες ειχε το trainer,κ κετα πηραμε το γιλεκο,περιπου 1μετρο υψος ηταν,αλλα παρα πολυ αδυνατος

με το γιλεκο ηταν πολυ πιο ελευθερος αν κ το φοβοταν στις αρχες.φετος δ του κανει το γιλεκο αλλα ειμαατε ακομη στη φαση που φοβαται τα τουβλακια

 

επισης ο τροπος που μπαινει το trainer ειναι τετοιος ωστε να προεξεχουν αρκετα τα χερια κ να ψιλοξαπλωνει το παιδι

το μπροστα μερος του σωσιβιου ειναι πιο ψηλα στο στερνο,κ το πισω πιο χαμηλα προς μεση

Link to comment
Share on other sites

Θα δω μέχρι τι κιλά λέει, αλλά λέει μέχρι 4ων, οπότε τα 13 θα'ναι σίγουρα μεσα. Πέρσι έτσι προεξείχε μπροστά και ήταν πιο ξαπλωτη, τώρα δεν το καταφέραμε. Θα δω όταν το ξαναβάλουμε. Μια φορά το βάλαμε μόνο κι άλλη μια που είχαμε επιχειρήσει για λίγα λεπτά αλλά δεν ήθελε. Τότε ήταν πιο ξαπλωτη, όπως πέρσι, αλλά τούμπαρε και λίγο μπροστά γι'αυτό τη δεύτερη το βάλαμε πιο πίσω. Γενικά είναι λίγο δύσκολο να το φορέσεις στο παιδί πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε μπρατσακια κ το ευχαριστιεται πολύ η κόρη μας. Κ μπρούμυτα κάνει κ ανάσκελα, κουνάει κανονικά τα ποδαράκια της, χεράκια όχι γιατί με μπρατσακια δεν γίνεται. Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν προβληματίζομαι πολύ τι να της βάλω για να μάθει κολύμπι. Φέτος έλεγα να την πάω κολυμβητήριο αλλά όπως είναι τα πράγματα μάλλον χλωμό το βλέπω. Της είχα πάρει κ ένα γιλεκακι με τουβλάκια μέσα αλλά επειδή είναι πολύ αδυνατουλα δεν έστρωνε καλά, βέβαια κ με αυτό μια χαρά επέπλεε αλλά προτίμησα τα μπρατσακια

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το ξαναπω! Αυτό το σωσίβιο που λέτε πραγματικά μου φαίνεται πολύ καταπιεστικο... μου φαίνεται τόσο στριμωγμενο που απορώ πως μπορεί να μάθει κολύμπι ετσι. Εμενα με βόλεψαν τα μπρατσακια 2 καλοκαίρια, οταν ηταν 2 και 3 χρονων. Στα 4 πηραμε τουβλάκια και μέχρι το τέλος του καλοκαιριού ειχε μεινει με 2 και το επόμενο καλοκαίρι, στα 5, μετα απο μια εβδομάδα κολυμπούσε μονος του. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Τα παιδιά που βλέπεις γύρω να χαίρονται την θάλασσα μπορεί να έχουν περάσει δύο τρεις χειμώνες μέσα σε ένα κολυμβητήριο, δεν θα είναι σίγουρα το ίδιο με το δικό σου παιδί, μη το συγκρίνεις.  Δείξε του εσύ τι πρέπει να κάνει, πως θα πρέπει να κάνει τα πόδια του, όταν και ο ίδιος δει πως αν το κάνει θα μπορεί να ''βολτάρει'' σίγουρα θα του αρέσει. Τι στάση έχει με την σανίδα ? δες κανένα βιντεάκι στο νετ για το πως μπορεί να κρατάει την σανίδια μέσα στην θάλασσα ένα παιδί που δεν ξέρει κολύμπι, αυτό ίσως βοηθήσει.

παιδιά του νησιού είναι, δεν έχουμε κολυμβητήριο, πέρσι μπορεί να ήταν με την κουλούρα κ φέτος με τα μπρατσάκια. δεν λέω ότι κολυμπούν σωστά, αλλά ειναο χαρούμενα, πηγαίνουν από τον ένα γονιό στον άλλον, απολαμβάνουν. ο γιος μου τρελαίνεται για τη θάλασσα αλλά μετά από λίγο ζητάει να αφήσουμε τη σανιδα κ να μείνουμε αγκαλιά ή εκεί που πατάει. από πέρσι κάθε μέρα θάλασσα κ η πρόοδος είναι απλα ότι κρατάει τη σανιδα, στέκεται σωστά κ τίποτα άλλο. Ήδη σιχάθηκε το ποδηλατο μετά τις ασκήσεις που του έκανα για το πετάλι κ δεν θέλει ούτε να ανεβεί για να τον σπρώξουμε. δεν θέλω να του μείνει ότι κ η θάλασσα είναι ένας καταναγκασμός. 

 

5 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Εμείς που έχουμε και μπρατσακια και τουβλάκια και κάναμε ήδη πολλά μπάνια φέτος έχω να σου πω ότι μπρατσακια σκέτα ΌΧΙ. Καμία ασφάλεια στην ηλικία μας. Ήπιε πόσες φορές νερό γύρισε ανάποδα (χαχαχουχου δεν έχουν καμία αίσθηση κινδύνου) και ας ήμασταν συνέχεια από πάνω. Πόσες φορές είπαμε ότι ήδη έπρεπε να κάνει μαθήματα τη χρονιά που πέρασε αλλά με τον ιό δεν γινόταν. Και φυσικά δεν είμαστε κατάλληλοι να της δείξουμε όσο και αν θέλουμε καλά λέει ο σύζυγος. Πάρτε και τουβλάκια για φέτος και το χειμώνα αν όλα είναι οκ σίγουρα και εσείς και εμείς κολυμβητήριο. Το σωσίβιο από πέρσυ δεν το θέλει. Εμείς τα βάζουμε πλέον και τα δύο τουβλάκια που δένουν από κάτω και μπρατσακια και φυσικά επίβλεψη. 

σκέτα μπρατσάκια όχι δεν το συζητάμε, κι έτσι κι αλλιώς δεν μας νοιάζει να είμαστε μακριά ή να μπαινοβγαίνει μόνος. Θα δούμε ή τουβλάκια με σανιδα ή μπρατσάκια με τουβλάκια για να φύγουν μετά τα μπρατσάκια ή κάποιος άλλος συνδυασμός. Το σωσίβιο πέρσι ήταν απογοήτευση, δεν κρατάει καθολου. φάγαμε τόσο καιρό να ψάχνουμε το ένα βοήθημα κ το άλλο, παιδί που ζει στη θάλασσα κ δν τον νοιάζουν ούτε τα κύματα ούτε το κρύο νερό ούτε τρομάζει αν του έρθει κύμα στο πρόσωπο, είναι κρίμα να ταλαιπωρείται κ να μην ευχαριστιέται. από πέρσι λυπόμουνα που έβλεπα παιδάκια στα σωσίβια κ τις κουλούρες να πλατσουρίζουνε. Δυστυχώς όμως δεν έχουμε κολυμβητήριο. καλοκαιρινά μαθήματα γίνονται μόνο από διάφορους φορείς αλλά κανεις δεν δέχεται κάτω των 5. κ του χρόνου με παρακάλια ελπίζω να μας δεχτούν. Έχω στενοχωρηθεί πολύ κι είναι κρίμα. Αλλά φοβάμαι κ μήπως δεν καταφέρει να μάθει αν ξεκινήσουμε με λάθος μέθοδο. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Έσπερος said:

π Ήδη σιχάθηκε το ποδηλατο μετά τις ασκήσεις που του έκανα για το πετάλι κ δεν θέλει ούτε να ανεβεί για να τον σπρώξουμε.

 

Κάτι εντελώς άσχετο με το θέμα όμως σχετικό με αυτό. Πολλά παιδιά συνήθως ότι τα κουράζει για να το κατακτήσουν δεν το θέλουν, όπως το ποδήλατο που λες. Δεν θέλουν να δυσκολεύονται για κάτι, οπότε θεωρώ πως για αυτό δεν θέλει να ανέβει στο ποδήλατο, όχι επειδή τον πίεσες. Μόλις δει πως με επιμονή τα καταφέρνει τότε δεν θα κατεβαίνει από το ποδήλατο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...