Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομιλία - ανάπτυξη της ομιλίας σε παιδιά κάτω των 3 ετών


Recommended Posts

Προσωπικα αν δεν εκλεινε τα 3 δεν θα παταγα πουθενα. Μπορει να ειναι αυτονομο παιδι και να θελει να αυτοεξυπηρετειτε.;)

 

Σωστη.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 994
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους τους γονείς!!!

Μέχρι τώρα έχω διαβάσει τα περισσότερα από τα μηνύματα που είναι καταχωρημένα και έχω λάβει σημαντικές πληροφορίες και σας ευχαριστώ γι΄αυτό.Το δικό μου πρόβλημα όμως είναι το εξής.Έχω διδύμα αγοράκια που αυτή τη στιγμή είναι 27μηνών.Ο ένας λέει εδώ και αρκετό καιρό μπαμπά-μαμά, δείχνει με τον δείκτη του ότι θέλει και κατανοεί ότι του λές, δηλαδή εντολές όπως ΄΄έλα, κάτσε, φέρε το βιβλίο σου κτλ.΄΄.Ο άλλος κατανοεί αρκετές από τις εντολές, δεν δείχνει αυτά που θέλει αλλά προσπαθεί να τα κάνει μόνος του π.χ. εάν θέλει να πεί νερό δεν το δείχνει αλλά κάνει κίνηση να το πάρει μόνος του, άσχετα εάν δεν το φτάνει και γενικά δεν πολυμιλάει εκτός από κάτι ΄΄μπά΄΄ , ΄΄μά΄΄, ΄΄ντα΄΄.Αντιδρά στα ερεθίσματα που τον ενδιαφέρουν πχ κάποια μουσική που του αρέσει ή κάποια παιδική εκπομπή και όλα τα υπόλοιπα τα αγνοεί.Το όνομά του το ακούει καθώς και όταν του φωνάζω την λέξη ΄΄μάμ΄΄.Σε αναπτυξιολόγο δεν τους έχω πάει αλλά ετοιμάζομαι να τους πάω σε λογοθεραπεύτρια.Απ΄τα λίγα που σας έγραψα έχετε να με συμβουλέυσετε και κάτι άλλο?

Τα δίδυμα μπορεί να αργήσουν να μιλήσουν σε σχέση με τον "μέσο όρο" και μετά να μιλήσουν μια χαρά. Παρόλα αυτά μπορεί να υπάρχει και κάποιο πρόβλημα που αν δεν δεις ειδικό να μην το ξέρεις. Πολλές φορές η έγκαιρη παρέμβαση έχει πολλά πλεονεκτήματα. Απλά ψάξε να βρεις κάποιο ειδικό που να είναι πολύ καλός με παιδάκια, εγώ έτσι έκανα όταν πήρα τον γιο μου 2.5 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους τους γονείς!!!

Μέχρι τώρα έχω διαβάσει τα περισσότερα από τα μηνύματα που είναι καταχωρημένα και έχω λάβει σημαντικές πληροφορίες και σας ευχαριστώ γι΄αυτό.Το δικό μου πρόβλημα όμως είναι το εξής.Έχω διδύμα αγοράκια που αυτή τη στιγμή είναι 27μηνών.Ο ένας λέει εδώ και αρκετό καιρό μπαμπά-μαμά, δείχνει με τον δείκτη του ότι θέλει και κατανοεί ότι του λές, δηλαδή εντολές όπως ΄΄έλα, κάτσε, φέρε το βιβλίο σου κτλ.΄΄.Ο άλλος κατανοεί αρκετές από τις εντολές, δεν δείχνει αυτά που θέλει αλλά προσπαθεί να τα κάνει μόνος του π.χ. εάν θέλει να πεί νερό δεν το δείχνει αλλά κάνει κίνηση να το πάρει μόνος του, άσχετα εάν δεν το φτάνει και γενικά δεν πολυμιλάει εκτός από κάτι ΄΄μπά΄΄ , ΄΄μά΄΄, ΄΄ντα΄΄.Αντιδρά στα ερεθίσματα που τον ενδιαφέρουν πχ κάποια μουσική που του αρέσει ή κάποια παιδική εκπομπή και όλα τα υπόλοιπα τα αγνοεί.Το όνομά του το ακούει καθώς και όταν του φωνάζω την λέξη ΄΄μάμ΄΄.Σε αναπτυξιολόγο δεν τους έχω πάει αλλά ετοιμάζομαι να τους πάω σε λογοθεραπεύτρια.Απ΄τα λίγα που σας έγραψα έχετε να με συμβουλέυσετε και κάτι άλλο?

 

ό παιδίατρός σας τι λέει? στη θέση σου θα κοίταζα και το θέμα του ότι δεν δείχνει με το δάχτυλο (εκτός κ αν κατάλαβα λάθος). σε περίπτωση του περιβάλλοντός μου ο παιδίατρος έδινε έμφαση στο αν είναι κοινωνικό κατά τα λοιπά, αν απομονώνεται και αν δείχνει με το δάκτυλο. τα δίδυμα πάντως όντως συμβαίνει να έχουν καθυστέρηση στην ανάπτυξη του λόγου.

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

ό παιδίατρός σας τι λέει? στη θέση σου θα κοίταζα και το θέμα του ότι δεν δείχνει με το δάχτυλο (εκτός κ αν κατάλαβα λάθος). σε περίπτωση του περιβάλλοντός μου ο παιδίατρος έδινε έμφαση στο αν είναι κοινωνικό κατά τα λοιπά, αν απομονώνεται και αν δείχνει με το δάκτυλο. τα δίδυμα πάντως όντως συμβαίνει να έχουν καθυστέρηση στην ανάπτυξη του λόγου.

Δεν δειχνει με το δαχτυλο αλλα προσπαθει να το παρει μονος του. ;)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν δειχνει με το δαχτυλο αλλα προσπαθει να το παρει μονος του. ;)

 

η εικόνα που μου έχει δοθεί είναι ότι το να δείχνει με το δάχτυλο είναι ιδιαίτερα σημαντικό. Μάλλον εκλαμβάνεται ως τρόπος επικοινωνίας που είναι και το ζητούμενο για παιδάκια που αργούν να μιλήσουν.

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτησω κι εγω!

Διαβασα πως ενα παιδι στους 23 μηνες (η Μαρια γινεται 23 μηνων σε 13 μερες), πρεπει να λεει 50 με 70 λεξεις.. Η Μαρια λεει 36 λεξεις (τις εχω παραθεσει λιγο πιο πανω). Ειμαστε πολυ πισω ή μου φαινεται? :?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυει αυτο καηκαμε. Ο Μαριος ειναι 21 μηνων και λεει με το ζορι 10 λεξεις και αυτες οποτε του ερθουν στο κεφαλι. Προσπαθω να τον προκαλω να λεει λεξουλες αλλα το μονο που καταφερνω ειναι να θυμωνει. Οποτε θελει και οπως θελει λεει λεξεις. Μπορει π,χ να πει μια λεξη ξαφνικα και μετα δεν την ξαναλεει ποτε. Οταν τον ρωταω θελεις εκεινο η το αλλο θυμωνει και συνεχιζει να μου το δειχνει.

 

Καταλαβαινει τα παντα αλλα αρνειται να προσπαθησει να τα πει. Εχω δωσει στον εαυτο μου διορια για να ανησυχησω πολυ μεχρι τα δευτερα του γενεθλια που ειναι τον Απριλιο. Καλα κανω η πρεπει να ψαχτουμε νωριτερα????

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω!

Διαβασα πως ενα παιδι στους 23 μηνες (η Μαρια γινεται 23 μηνων σε 13 μερες), πρεπει να λεει 50 με 70 λεξεις.. Η Μαρια λεει 36 λεξεις (τις εχω παραθεσει λιγο πιο πανω). Ειμαστε πολυ πισω ή μου φαινεται? :?

 

 

Αν ισχυει αυτο καηκαμε. Ο Μαριος ειναι 21 μηνων και λεει με το ζορι 10 λεξεις και αυτες οποτε του ερθουν στο κεφαλι.

 

Δεν υπάρχουν ΠΡΕΠΕΙ !!!! :eek:

 

Το κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης και ωρίμανσης!!

 

Πίστέψτε με!

Είμαι παθούσα!!! ;)

 

Και μιας και το ξαναναφέρουμε το θέμα

ήθελά να σας πω τα δικά μας νέα:

 

Τώρα που κλείσαμε τα 3,5 αρχίσαμε να κάνουμε

κανονικές προτάσεις !!

 

Σημειωτέον:

To παιδί απο τον Οκτώβριο πηγαίνει

μόνο σε παιδικό σταθμό και τίποτα άλλο

(ούτε λογοθεραπείες ούτε τίποτα!)

 

Στο μόνο που έχουμε μείνει λίγο πίσω τώρα πια

είναι λίγο στην άρθρωση

(δηλαδή το "σ" το λέει ακόμα "θ"

και το "ρ" δεν το λεει καλά)

 

Αρα ισχύει αυτό που μου έλεγαν ένα σωρό γιατροί

οτι δηλαδή

υπάρχουν κάποια παιδάκια

που στρώνει η ομιλία τους στα 3,5 !!

 

Δεν τους πίστευα....και τρελαινόμουν σαν κι εσάς!

 

Και ήρθε τώρα η κόρη μου να τους επιβεβαιώσει όλους

(και να διαψεύσει φυσικά άλλους που μας άχγωναν! :twisted:)

 

Η αναπτυξιολόγος μας είπε ξεκάθαρα:

Σε παιδάκια που δεν υπάρχει κάποιο θέμα (αυτισμός κλπ)

δεν έχει νόημα να γίνονται λογοθεραπείες πριν τα 4.

 

Προσπαθω να τον προκαλω να λεει λεξουλες αλλα το μονο που καταφερνω ειναι να θυμωνει. Οποτε θελει και οπως θελει λεει λεξεις. Μπορει π,χ να πει μια λεξη ξαφνικα και μετα δεν την ξαναλεει ποτε. Οταν τον ρωταω θελεις εκεινο η το αλλο θυμωνει και συνεχιζει να μου το δειχνει.

 

Καταλαβαινει τα παντα αλλα αρνειται να προσπαθησει να τα πει. Εχω δωσει στον εαυτο μου διορια για να ανησυχησω πολυ μεχρι τα δευτερα του γενεθλια που ειναι τον Απριλιο. Καλα κανω η πρεπει να ψαχτουμε νωριτερα???

 

H αναπτυξιολόγος μας είχε επισημάνει το εξής:

 

"Oταν βλέπουμε το παιδί να εκνευρίζεται

με την επιμονή μας και τις τυχόν διορθώσεις μας

να μην το συνεχίζουμε!"

 

Μπορεί έτσι να αντιδράσει χειρότερα

και να πεισμώσει απο αντίδραση και μόνο.

 

Άφησέ το ελεύθερο!

 

YΓ: Εμάς 21 μηνών έλεγε μόνο 2 λέξεις ("ναι" και "νινί")!

Και 26 μηνών είπε συνειδητά "μαμά"!

 

2,5 χρονών μπορώ να πω οτι άρχισε να λέει καμιά λεξούλα παραπάνω!

 

3,5 χρονών έστρωσε!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω!

Διαβασα πως ενα παιδι στους 23 μηνες (η Μαρια γινεται 23 μηνων σε 13 μερες), πρεπει να λεει 50 με 70 λεξεις.. Η Μαρια λεει 36 λεξεις (τις εχω παραθεσει λιγο πιο πανω). Ειμαστε πολυ πισω ή μου φαινεται? :?

 

Εγω δεν της εχω καν μετρησει :lol:

Ασε το παιδακι ησυχο καλε που μετρας τις λεξεις του :mrgreen:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυει αυτο καηκαμε. Ο Μαριος ειναι 21 μηνων και λεει με το ζορι 10 λεξεις και αυτες οποτε του ερθουν στο κεφαλι. Προσπαθω να τον προκαλω να λεει λεξουλες αλλα το μονο που καταφερνω ειναι να θυμωνει. Οποτε θελει και οπως θελει λεει λεξεις. Μπορει π,χ να πει μια λεξη ξαφνικα και μετα δεν την ξαναλεει ποτε. Οταν τον ρωταω θελεις εκεινο η το αλλο θυμωνει και συνεχιζει να μου το δειχνει.

 

Καταλαβαινει τα παντα αλλα αρνειται να προσπαθησει να τα πει. Εχω δωσει στον εαυτο μου διορια για να ανησυχησω πολυ μεχρι τα δευτερα του γενεθλια που ειναι τον Απριλιο. Καλα κανω η πρεπει να ψαχτουμε νωριτερα????

 

θα έλεγα να μην ανησυχήσεις! θα δεις οτι η εξέλιξη που έχουν τα παιδιά στην ομιλία μπορεί να είναι ραγδαία. απο εκεί που λένε μερικες λέξεις να λυθεί η γλώσσα τους. Ο ανηψιός μου 20 μηνών έλεγε με το ζόρι μαμα μπαμπά. 26 μηνών κάνει προτασούλες.όταν 23 μηνών άρχισε να ψευδίζει λεξούλες δεν το πιστεύαμε πόσο ξαφνικά έγινε! είμασταν προετοιμασμένοι για περαιτέρω διερεύνηση και αυτός απλά μίλαγε!

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχχα αμαν ρε φαιη!!!!

εμεις ειμασταν 20 λεξεις στους 30 μηνες

αρχισα λογοθεραπειες εδω και 3,5 μηνες

η διαφορα ειναι τεραστια

πολλες φορες το σκεφτομαι οτι ισως δε χρειαζονταν!

αλλα 2 φορες τη βδομαδα για ενα μαθημα που του αρεσει , δε βαριεσαι

η αναπτυξιολογος ειπε να τον ξαναδει τον ιουνη

ελπιζω και ευχομαι να τελειωσουμε τοτε γιατι κουραζομαι εγω και μονο!!!

και βασικα να μη μου κανει νερα τον απριλιο η αναπτυξιολογος του ΙΚΑ που θα τον δει για πρωτη φορα γιατι αλλαζω ταμειο τον αλλο μηνα!!!!!

αλλα κολλαμε τωρα πολυ στο για-για-για-γιατι!!!!!

αμ συγκεντρωθει το λεει με τη μια αλλιως δενει η γλωσσα του

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να παρει μπρος για να ηρεμησουμε. Σκεφτομαι μηπως παιζει ρολο και η προωροτητα αν και την εχουμε ξεχασει γενικως γιατι μεχρι στιγμης δεν καθυστερησε σε τιποτα. Περπατησε 11 μηνων και διανοητικα απο πολυ μωρο πεταγε κυριολεκτικα. Καταλαβαινει τα παντα και αναγνωριζει ολα τα αντικειμενα και εκτελει εντολες σε οτι κι αν του πεις. Απλα μου δινει την αισθηση οτι βαριεται να μιλησει αφου συνεννοουμαστε ετσι κι αλλιως ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια τοτε εμενα που ειναι 5 και δεν λεει το ρο να ανησυχω απο τωρα; δηλαδη να επιμεινω στη παιδιατρο; η να περιμενω μεχρι του χρονου;

το μωρο να του δωσω ακομα περιθωριο λιγους μηνες πριν αρχισω να το σκεφτομαι σοβαρα αλλα τον μεγαλο................

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυει αυτο καηκαμε. Ο Μαριος ειναι 21 μηνων και λεει με το ζορι 10 λεξεις και αυτες οποτε του ερθουν στο κεφαλι. Προσπαθω να τον προκαλω να λεει λεξουλες αλλα το μονο που καταφερνω ειναι να θυμωνει. Οποτε θελει και οπως θελει λεει λεξεις. Μπορει π,χ να πει μια λεξη ξαφνικα και μετα δεν την ξαναλεει ποτε. Οταν τον ρωταω θελεις εκεινο η το αλλο θυμωνει και συνεχιζει να μου το δειχνει.

 

Καταλαβαινει τα παντα αλλα αρνειται να προσπαθησει να τα πει. Εχω δωσει στον εαυτο μου διορια για να ανησυχησω πολυ μεχρι τα δευτερα του γενεθλια που ειναι τον Απριλιο. Καλα κανω η πρεπει να ψαχτουμε νωριτερα????

 

και μεις Απρίλιο οπου και γω μεχρι τότε εχω δώσει διορία...ακριβώς στο ίδιο μοτίβο κινούμαστε.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να παρει μπρος για να ηρεμησουμε. Σκεφτομαι μηπως παιζει ρολο και η προωροτητα αν και την εχουμε ξεχασει γενικως γιατι μεχρι στιγμης δεν καθυστερησε σε τιποτα. Περπατησε 11 μηνων και διανοητικα απο πολυ μωρο πεταγε κυριολεκτικα. Καταλαβαινει τα παντα και αναγνωριζει ολα τα αντικειμενα και εκτελει εντολες σε οτι κι αν του πεις. Απλα μου δινει την αισθηση οτι βαριεται να μιλησει αφου συνεννοουμαστε ετσι κι αλλιως ευκολα.

 

Aφού κάνει αυτά....ΞΕΧΝΑ τις ανησυχίες σου!!!!!!!!

 

βρε κοριτσια τοτε εμενα που ειναι 5 και δεν λεει το ρο να ανησυχω απο τωρα; δηλαδη να επιμεινω στη παιδιατρο; η να περιμενω μεχρι του χρονου;

το μωρο να του δωσω ακομα περιθωριο λιγους μηνες πριν αρχισω να το σκεφτομαι σοβαρα αλλα τον μεγαλο................

 

Το "ρ" είναι το τελευταίο που λένε!

 

Διάβασε εδώ

http://www.logosinstitute.gr/index.jsp?standalonePageID=12

 

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΟ «ρ». ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΗΣΩ;

 

Σε ποια ηλικία εμφανίζεται το «ρ».

Στην εξέλιξη της ομιλίας ενός παιδιού το «ρ» αναμένεται να εμφανιστεί τελευταίο. Παρότι υπάρχουν παιδιά που λένε το «ρ» αρκετά νωρίς, με βάση έρευνες που αναφέρονται στην φωνολογική εξέλιξη της Ελληνικής γλώσσας ισχύουν τα ακόλουθα: Στην αρχή της συλλαβής στην αρχή της λέξης όπως στη λέξη «ρόδα», αναμένεται να εμφανιστεί σε ηλικία άνω των 5,5 χρονών σε ποσοστό 90% του πληθυσμού. Στην αρχή της συλλαβής μέσα στη λέξη όπως στη λέξη «χορός», σε ηλικία άνω των 5 χρονών* σε ποσοστό 90% του πληθυσμού. Ενώ στο τέλος της συλλαβής όπως στη λέξη «χόρ-τα» σε ηλικία άνω των 5:6 χρονών* σε ποσοστό 50-75% του πληθυσμού. Στα συμφωνικά συμπλέγματα όπως στις λέξεις «βροχή», «γράφω» και «στρώμα» μπορεί να αργεί να εμφανιστεί ακόμα περισσότερο (4,5-6 χρόνων* σε ποσοστό 75% του πληθυσμού) *(Πηγή: Δοκιμασία Φωνητικής και Φωνολογικής εξέλιξης, Πανελλήνιος Σύλλογος Λογοπεδικών, 1995).

 

 

Το παιδί μου αντικαθιστά το «ρ» με άλλο σύμφωνο. Γιατί γίνεται αυτό;

Συχνά στην τυπική εξέλιξη της ομιλίας το κενό που υπάρχει στη λέξη από την έλλειψη του «ρ» αντικαθίσταται από ένα άλλο ευκολότερο ως προς την άρθρωση σύμφωνο, το «λ». Έτσι το παιδί αντί να λέει «ρόδα» λέει «λόδα». Επίσης συχνά τα παιδιά απλοποιούν την ομιλία τους με μία διαδικασία που λέγεται ολίσθηση των υγρών συμφώνων. Υγρά σύμφωνα είναι το «ρ» και το «λ» και το αποτέλεσμα αυτής της απλοποίησης είναι το «ρ» και το «λ» να αρθρώνονται σαν «γι». Δηλαδή, το ρολόι λέγεται «γιογιόι» και η λάμπα «γιάμπα». Εξίσου συχνά, στη θέση του «ρ» υπάρχει ένα κενό στη λέξη. Δηλαδή, το ρόδι λέγεται «_όδι». Όλες οι ανωτέρω διαφοροποιήσεις στην απόδοση λέξεων με «ρ» απαντώνται στη τυπική εξέλιξη της ομιλίας μέχρι το φωνολογικό σύστημα να ωριμάσει και να αρχίσει το παιδί να «βάζει» το «ρ» στην ομιλία του.

 

Πότε θα πρέπει να ανησυχήσω;

Υπάρχει ένας γενικός κανόνας που αναφέρει ότι ένα παιδί θα πρέπει να έχει ολοκληρώσει την εξέλιξη του φωνολογικού του συστήματος και επομένως να μιλά τελείως καθαρά μέχρι να πάει στην Α΄ τάξη, οπότε θα αρχίσει η μετάβαση στο γραπτό λόγο. Εάν ένα παιδί δε λέει το «ρ» ή το αντικαθιστά με άλλο σύμφωνο ένα χρόνο πριν την Α΄ τάξη, η ομιλία θα πρέπει να εκτιμηθεί για να αποφασιστεί εάν χρειάζεται θεραπευτική παρέμβαση ή εάν μπορούμε να του δώσουμε λίγο ακόμα χρόνο για να το εξελίξει.

 

 

Ένα παιδί που δε λέει το «ρ» θα πρέπει, κατά κανόνα, να κάνει λογοθεραπεία εάν:

  • είναι στην Α΄ δημοτικού και δε λέει το «ρ» ή το λέει διαφορετικά.
  • θα πάει στην Α΄ δημοτικού το Σεπτέμβριο
  • ενοχλείται επειδή δε λέει το «ρ» (ντρέπεται, απομονώνεται, αποφεύγει λέξεις με «ρ»)
  • προσπαθεί ανεπιτυχώς να το πει
  • λέει κάτι που μοιάζει με «ρ» ή λέει ένα διαφορετικό «ρ» όπως για παράδειγμα το γαλλικό «ρ»
  • έχει «κοντό» χαλινό. Η μεμβράνη δηλαδή που υπάρχει κάτω από τη γλώσσα για να συγκρατεί την κίνησή της είναι κοντή και δεν επιτρέπει την άρση της γλώσσας προς τον ουρανίσκο όπου και τη θέση άρθρωσης του «ρ». Συχνά σε παιδιά με κοντό χαλινό, η μύτη της γλώσσας έχει το σχήμα που εμφανίζεται στην διπλανή εικόνα. Επίσης η άρση της γλώσσας έξω από το στόμα και προς τη μύτη δεν είναι εφικτή.

Μια προσεκτική εξέταση του στόματος καθώς και λεπτομερής ανάλυση της φωνολογικής εξέλιξης και της άρθρωσης του παιδιού είναι απαραίτητη για να εξακριβωθεί κατά πόσον ένα παιδί είναι απαραίτητο να ακολουθήσει θεραπεία ή κατά πόσον είναι σκόπιμο να του δοθεί χρόνος για να εξελίξει και να εδραιώσει το «ρ» στο φωνολογικό του σύστημα και στην ομιλία του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας ειμαι μικρουλα μαμα κ ανησυχω σχεδον για ολα αλλα προσ το παρον μια ειναι η ανησυχια μου ο γιος μου ειναι 20 μηνων και ακομα δεν λεει πολλα πραγματακια μαμα,κικο(σηκω) και αλλεσ μικρεσ λεξουλεσ οχι καθαρα ομως!πρεπει να ανησυχω ποτε μιλανε τα παιδια ειναι το πρωτο μου κ θελω τις αποψεις σας!ευχαριστω :)

eNortjKzUjI0NDExN1KyBlwwFXAC0A,,96.png
Link to comment
Share on other sites

boubou μπες στο http://www.babyspace.gr και θα λυσεις αρκετες απο αυτου του ειδους τις αποριες σου. Αν γραφτεις σου στελνουν ανημερωσεις αναλογα με την ηλικια του παιδιου και το τι μπορει να κανει. :P;)

Link to comment
Share on other sites

Εμας μεχρι 2 ετων ελεγε 50 λεξουλες, με τον δικο του τροπο.

ΑΠο εκει και μετα εξελιχθηκε...

Μαλλον δεν πρεπει να ανησυχεις.

 

σιγουρα δεν περιμενω να τα λεει καθαρα ακομα αλλα λεει ελαχιστα και δεν καθετε να με ακουσει προσπαθω να του μιλαω οσο περισσοτερο γινετε!!ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)

eNortjKzUjI0NDExN1KyBlwwFXAC0A,,96.png
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δεν περιμενω να τα λεει καθαρα ακομα αλλα λεει ελαχιστα και δεν καθετε να με ακουσει προσπαθω να του μιλαω οσο περισσοτερο γινετε!!ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)

 

να μην ανησυχεις καθολου! καθε παιδακι εχει το δικο του χρονο αναπτυξης

εμενα ο μεγαλος μου ενα χρονω μιλουσε και ο μικρος ενα χρονω τωρα με το ζορι λεει μερικες λεξουλες....και το κυριοτερο ειναι το εξης

και μηνων να μιλησει κανεις

και 4 χρονω ξερω ατομο που μιλησε

ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΝΝΟΗΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ!!!

δεν σημαινει οτι καποιος ειναι εξυπνος και καποιος αλλος οχι!

τα ιδια ισχυουν και για το περπατημα!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δεν περιμενω να τα λεει καθαρα ακομα αλλα λεει ελαχιστα και δεν καθετε να με ακουσει προσπαθω να του μιλαω οσο περισσοτερο γινετε!!ευχαριστω για τις απαντησεις σας

 

boubou, θυμήσου με, σε λιγότερο από ένα χρόνο από τώρα... θα εύχεσαι να σταματήσει να μιλάει :lol::lol::lol:

Μήν ανησυχείς. Κάθε παιδάκι θέλει τον δικό του χρόνο για να αρχίσει να μιλάει, αλλά όταν αρχίσει...τα λέει όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι μικρουλα μαμα κ ανησυχω σχεδον για ολα αλλα προσ το παρον μια ειναι η ανησυχια μου ο γιος μου ειναι 20 μηνων και ακομα δεν λεει πολλα πραγματακια μαμα,κικο(σηκω) και αλλεσ μικρεσ λεξουλεσ οχι καθαρα ομως!πρεπει να ανησυχω ποτε μιλανε τα παιδια ειναι το πρωτο μου κ θελω τις αποψεις σας!ευχαριστω :)

 

Μην ανησυχεις καθόλου! Της αδελφης μου κλεινει 2χρ. τον αλλο μήνα και ακόμα λεει ελαχιστες λεξεις και οχι καθαρά! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...