Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

On 21/12/2018 at 10:01 ΠΜ, belleblue είπε:

@Polina87 αυτό που υπάρχει, είναι το γάλα που βγαίνει στην αρχή κ αυτό που βγαίνει στο τέλος. 

στό τέλος είναι το λιπαρό, - κρέμα γάλακτος ας το πούμε. 

Εάν μια μαμά δεν αδειάζει σωστά το στήθος, τότε το μωρό θα παρει μόνο το πρώτο γάλα που είναι πιο αραιό και λιγότερα λιπαρά άρα λιγότερο θρεπτικό. 

Κανονικά μια μαία ή συμβουλος πρέπει πάντα να δείχνει πως αδειάζουμε σωστά το στήθος. 

υπάρχει περίπτωση μια μαμά να έχει παραπάνω ποσότητα γάλακτος,  (πχ υπερπαραγωγή) ή αυξημένη ροή (τρέχει με περισσότερη ταχυτητα απο αυτήν που μπορεί να κατπιεί το μωρό) και το μωρό να πίνει από το πρώτο που είναι πιο ελαφρύ και να μην προλαβαίνει να πίνει το λιπαρό που ειναι στο τέλος. 

Θεμα ροης εχω...πολλες φορες μου δειχνει οτι δυσανασχετει,σα να πνιγεται!Γι αυτο κ κυριως το βραδυ εχω καθιερωσει να θηλαζουμε ξαπλωτα!Με προβληματισες ομως,πώς αδειαζουμε το στηθος σωστα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν έχεις παραπάνω γάλα μέσα ή αν βγάινει τόσο γρήγορα που βαρυστομαχιάζει/πνίγεται το μωρό και τα παρατάει, δεν θα μπορέσεις να αδειάσεις το στήθος σου σωστά κ να πάρει το λιπαρό γάλα. 

 

πρέπει πρώτα να καταλάβεις ποιό είναι το πρόβλημα - εάν έχεις παραπάνω γάλα ή εάν απλώς βγαίνει γρήγορα / απότομα. δεν είμαι σύμβουλος και δε νομίζω ότι μπορείς να το διαγνωσεις αυτό από το διαδίκτυο. 

το σίγουρο είναι ότι εάν βγάλεις το πρώτο γάλα που βγάινει εύκολα, με κάποιο θήλαστρο ή χειροκίνητα, (και το αποθηκευσεις ψυγείο, μη το πετάξεις)

τότε θα διασφαλίσεις ότι θα αδειάσει το στήθος σου αλλά και οτι θα πιεί το λιπαρό γάλα που είναι στο τέλος. 

για να αδειάσεις το στήθος 

α) να βγάλεις το πρώτο γάλα που πετάγεται 

έτσι ώστε το μωρό  να μην έχει πνιγεί ή κουραστεί πριν, ή γεμίσει το στομάχι του με το αραιό γάλα

β) θα κάνεις μαλάξεις όσο θηλάζει (ψάξε στο διαδικτυο την λέξη μαλάξεις)

γ)  θα θηλάσεις το ίδιο στήθος από όλες τις πλευρές /στασεις.

 

κάθε διαφορετική στάση, αδειάζει διαφορετικά αγγεία , του στήθους .  τα αγγεία/γαλακτοφόροι αδένες  είναι σαν ένα λουλούδι - το σαγόνι και η μύτη του μωρού πιέζουν πάντα τα αντικρυστά πέταλα. 

όσο αλλάζεις την στάση τόσο το μωρό θα πιέζει διαφορετικά πέταλα με αποτέλεσμα να αδειάσουν σωστά όλοι. 

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, belleblue είπε:

αν έχεις παραπάνω γάλα μέσα ή αν βγάινει τόσο γρήγορα που βαρυστομαχιάζει/πνίγεται το μωρό και τα παρατάει, δεν θα μπορέσεις να αδειάσεις το στήθος σου σωστά κ να πάρει το λιπαρό γάλα. 

 

πρέπει πρώτα να καταλάβεις ποιό είναι το πρόβλημα - εάν έχεις παραπάνω γάλα ή εάν απλώς βγαίνει γρήγορα / απότομα. δεν είμαι σύμβουλος και δε νομίζω ότι μπορείς να το διαγνωσεις αυτό από το διαδίκτυο. 

το σίγουρο είναι ότι εάν βγάλεις το πρώτο γάλα που βγάινει εύκολα, με κάποιο θήλαστρο ή χειροκίνητα, (και το αποθηκευσεις ψυγείο, μη το πετάξεις)

τότε θα διασφαλίσεις ότι θα αδειάσει το στήθος σου αλλά και οτι θα πιεί το λιπαρό γάλα που είναι στο τέλος. 

για να αδειάσεις το στήθος 

α) να βγάλεις το πρώτο γάλα που πετάγεται 

έτσι ώστε το μωρό  να μην έχει πνιγεί ή κουραστεί πριν, ή γεμίσει το στομάχι του με το αραιό γάλα

β) θα κάνεις μαλάξεις όσο θηλάζει (ψάξε στο διαδικτυο την λέξη μαλάξεις)

γ)  θα θηλάσεις το ίδιο στήθος από όλες τις πλευρές /στασεις.

 

κάθε διαφορετική στάση, αδειάζει διαφορετικά αγγεία , του στήθους .  τα αγγεία/γαλακτοφόροι αδένες  είναι σαν ένα λουλούδι - το σαγόνι και η μύτη του μωρού πιέζουν πάντα τα αντικρυστά πέταλα. 

όσο αλλάζεις την στάση τόσο το μωρό θα πιέζει διαφορετικά πέταλα με αποτέλεσμα να αδειάσουν σωστά όλοι. 

 

Πολυ κατατοπιστικο,ευχαριστω!Δυστυχώς με συμβουλο θηλασμου δεν εχω μιλησει,μονο οσα μου ειπε η μαια μου στα ψιλοπεταχτα τις μερες του μαιευτηριου...Υπαρχουν συμβουλοι θηλασμου που μπορω να συμβουλευτω στο δημοσιο;Γιατι ιδιωτικα δε γινεται για ευνοητους λογους...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Πολυ κατατοπιστικο,ευχαριστω!Δυστυχώς με συμβουλο θηλασμου δεν εχω μιλησει,μονο οσα μου ειπε η μαια μου στα ψιλοπεταχτα τις μερες του μαιευτηριου...Υπαρχουν συμβουλοι θηλασμου που μπορω να συμβουλευτω στο δημοσιο;Γιατι ιδιωτικα δε γινεται για ευνοητους λογους...

Ναι, υπάρχει ομάδα στο Ελενα και αν ψάξεις υπάρχει και τηλεφωνική γραμμή για το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

αν δείτε σε αυτό το άρθρο https://parents.org.gr/2015/05/27/10525-tilefoniki-grammi-gia-ton-thilasmo-alkyoni/

θα βρείτε το τηλέφωνο της γραμμής Αλκυόνη για τον θηλασμό, 

ενώ υπαρχει μια λίστα στοιχείων που πρέπει να καταγράψετε για να ζητήσετε βοήθεια στον θηλασμό, είτε εδώ (δημοσιεύστε τα πιο κάτω)

είτε στην τηλεφωνική γραμμή - θα είναι πράγματα που θα σας ζητηθούν.  

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κ καλη χρονια σε ολες σας!Ειμαι εδω κ τρεις μερες αρρωστη με πυρετο κ συναχι...κ απο κοντα ο σχεδον 6 μηνων μπεμπης μου.Εκεινος ευτυχως εχει μονο το συναχι,αλλα κ παλι ταλαιπωρειται!Δε θελω να παρεξηγηθω,προσπαθησα,προσπαθω κ θα προσπαθω για τον αποκλειστικο θηλασμο του μεχρι τελικης πτωσεως...αλλα εχω απογοητευτει απο το ποσο γρηγορα κ παρα τις προφυλαξεις που πηρα κολλησε απο μενα...Ηδη ακουσα το "μα υποτιθεται με τον θηλασμο δεν κολλανε,η ταδε που δινει ξενο κ δεν της αρρωστησε καθόλου τον πρωτο χρονο".Κ φυσικα δε θα εδινα ξενο,αλλα τι απαντανε;Κ περα απο την απάντηση που δε μ ενδιαφερει κ τόσο,ηθελα να θωρακισω το ανοσοποιητικο του με τον θηλασμο κ αισθανομαι οτι δεν το καταφερα!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Καλησπέρα κ καλη χρονια σε ολες σας!Ειμαι εδω κ τρεις μερες αρρωστη με πυρετο κ συναχι...κ απο κοντα ο σχεδον 6 μηνων μπεμπης μου.Εκεινος ευτυχως εχει μονο το συναχι,αλλα κ παλι ταλαιπωρειται!Δε θελω να παρεξηγηθω,προσπαθησα,προσπαθω κ θα προσπαθω για τον αποκλειστικο θηλασμο του μεχρι τελικης πτωσεως...αλλα εχω απογοητευτει απο το ποσο γρηγορα κ παρα τις προφυλαξεις που πηρα κολλησε απο μενα...Ηδη ακουσα το "μα υποτιθεται με τον θηλασμο δεν κολλανε,η ταδε που δινει ξενο κ δεν της αρρωστησε καθόλου τον πρωτο χρονο".Κ φυσικα δε θα εδινα ξενο,αλλα τι απαντανε;Κ περα απο την απάντηση που δε μ ενδιαφερει κ τόσο,ηθελα να θωρακισω το ανοσοποιητικο του με τον θηλασμο κ αισθανομαι οτι δεν το καταφερα!

μπορει αν δ θηλαζες  να το περνουσε πολυ πιο βαρια,δ το ξερεις αυτο.κ δ υπαρχει λογος να μπαινεις σε αυτο το σκεπτικο

περαστικα σας

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , vicky86 είπε:

μπορει αν δ θηλαζες  να το περνουσε πολυ πιο βαρια,δ το ξερεις αυτο.κ δ υπαρχει λογος να μπαινεις σε αυτο το σκεπτικο

περαστικα σας

Ευχαριστώ...πρωτη φορα μου αρρωσταινει κ στεναχωριεμαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Χαιρετώ το φόρουμ που μου έχει κρατήσει συντροφιά τις ατέλειωτες ώρες θηλασμού..

Θέλω τις γνώμες σας για το εξής

Έχω μια μπέμπα 2,5 μηνών θηλάζουμε αποκλειστικά από την πρώτη μέρα και το πρόβλημα είναι...πως δεν ξέρω ποιο είναι το προβλημα!

Ξέρω πως έχω ένα παιδί μόνιμα πεινασμένο δέκα λεπτά αφού την βγάλω από το στήθοςοπου την είχα για όση ώρα ήθελε!

Εννοώ πως έχει ανησυχία και δεν την ηρεμει αν π.χ. την αλλάξω πάνα η προσπαθήσω να την κοιμησω

Άσε που κοιμάται σπάνια μέσα στην μέρα

Έχει τύχει από 8 το πρωί να κοιμηθεί στις 1 το βράδυ!!

Όλα καταλήγουν στο ότι δεν τρώει καλά είτε γιατί δεν θα έχει μάθει να θηλάζει είτε γιατί δεν έχω αρκετό γάλα!

Ναι έχει πάνω από 5 πανες βρεγμένες ναι παίρνει νορμάλ βάρος (1.400 σε 2 μήνες) αλλά δεν θυμάμαι πότε να είναι χαρούμενη και γελαστη με μόνιμα σημάδια πείνας

Είναι λοιπόν δυνατόν μετά από τόσο καιρό να μην έχει μάθει να θηλάζει? Και αν ναι τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω?

Πεστε μου κάτι που δεν έχω σκεφτεί η δεν έχω διαβάσει εδώ μέσα..

Είναι κρίμα να μην μπορέσω να θηλάσω εγώ που δεν είχα ποτέ πρόβλημα με πληγωμένες θηλές που η μπέμπα έπιασε το στήθος αμέσως μετά τον τοκετό και που έχω όλη ην στήριξη που θέλω από το περιβάλλον μου!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, petriel είπε:

Χαιρετώ το φόρουμ που μου έχει κρατήσει συντροφιά τις ατέλειωτες ώρες θηλασμού..

Θέλω τις γνώμες σας για το εξής

Έχω μια μπέμπα 2,5 μηνών θηλάζουμε αποκλειστικά από την πρώτη μέρα και το πρόβλημα είναι...πως δεν ξέρω ποιο είναι το προβλημα!

Ξέρω πως έχω ένα παιδί μόνιμα πεινασμένο δέκα λεπτά αφού την βγάλω από το στήθοςοπου την είχα για όση ώρα ήθελε!

Εννοώ πως έχει ανησυχία και δεν την ηρεμει αν π.χ. την αλλάξω πάνα η προσπαθήσω να την κοιμησω

Άσε που κοιμάται σπάνια μέσα στην μέρα

Έχει τύχει από 8 το πρωί να κοιμηθεί στις 1 το βράδυ!!

Όλα καταλήγουν στο ότι δεν τρώει καλά είτε γιατί δεν θα έχει μάθει να θηλάζει είτε γιατί δεν έχω αρκετό γάλα!

Ναι έχει πάνω από 5 πανες βρεγμένες ναι παίρνει νορμάλ βάρος (1.400 σε 2 μήνες) αλλά δεν θυμάμαι πότε να είναι χαρούμενη και γελαστη με μόνιμα σημάδια πείνας

Είναι λοιπόν δυνατόν μετά από τόσο καιρό να μην έχει μάθει να θηλάζει? Και αν ναι τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω?

Πεστε μου κάτι που δεν έχω σκεφτεί η δεν έχω διαβάσει εδώ μέσα..

Είναι κρίμα να μην μπορέσω να θηλάσω εγώ που δεν είχα ποτέ πρόβλημα με πληγωμένες θηλές που η μπέμπα έπιασε το στήθος αμέσως μετά τον τοκετό και που έχω όλη ην στήριξη που θέλω από το περιβάλλον μου!!

 

που μενεις;ενας παιδιατρος πιστοποιημενος συμβουλος θηλασμου η εστω μια μαια συμβουλος να σας δει απο κοντα,να σας δει πως θηλαζετε θα προτεινα εγω

οπως κ το ενδεχομενο να ψαξεις αν την ενοχλει κτ που τρως.πχ γαλακτοκομικα;εχει κολικους;πως ειναι τα κακα της;βγαζει γουλιες;

να σου ζησει

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, petriel είπε:

Χαιρετώ το φόρουμ που μου έχει κρατήσει συντροφιά τις ατέλειωτες ώρες θηλασμού..

Θέλω τις γνώμες σας για το εξής

Έχω μια μπέμπα 2,5 μηνών θηλάζουμε αποκλειστικά από την πρώτη μέρα και το πρόβλημα είναι...πως δεν ξέρω ποιο είναι το προβλημα!

Ξέρω πως έχω ένα παιδί μόνιμα πεινασμένο δέκα λεπτά αφού την βγάλω από το στήθοςοπου την είχα για όση ώρα ήθελε!

Εννοώ πως έχει ανησυχία και δεν την ηρεμει αν π.χ. την αλλάξω πάνα η προσπαθήσω να την κοιμησω

Άσε που κοιμάται σπάνια μέσα στην μέρα

Έχει τύχει από 8 το πρωί να κοιμηθεί στις 1 το βράδυ!!

Όλα καταλήγουν στο ότι δεν τρώει καλά είτε γιατί δεν θα έχει μάθει να θηλάζει είτε γιατί δεν έχω αρκετό γάλα!

Ναι έχει πάνω από 5 πανες βρεγμένες ναι παίρνει νορμάλ βάρος (1.400 σε 2 μήνες) αλλά δεν θυμάμαι πότε να είναι χαρούμενη και γελαστη με μόνιμα σημάδια πείνας

Είναι λοιπόν δυνατόν μετά από τόσο καιρό να μην έχει μάθει να θηλάζει? Και αν ναι τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω?

Πεστε μου κάτι που δεν έχω σκεφτεί η δεν έχω διαβάσει εδώ μέσα..

Είναι κρίμα να μην μπορέσω να θηλάσω εγώ που δεν είχα ποτέ πρόβλημα με πληγωμένες θηλές που η μπέμπα έπιασε το στήθος αμέσως μετά τον τοκετό και που έχω όλη ην στήριξη που θέλω από το περιβάλλον μου!!

 

Eφ'οσον βρεχει ικανοποιητικες πανες (φανταζομαι και κενωσεις;) και παιρνει βαρος, δεν νομιζω να μην θηλαζει καλα ουτε να μην εχεις γαλα. Αυτες ειναι οι ενδειξεις για παραγωγη και καλη προσληψη γαλακτος, οποτε πρεπει να κοιταξεις αλλου. Μηπως απλα δυσκολευεται ακομη να προσαρμοστει στην εξωμητρια ζωη και αποζητα συνεχως το μονο πραγμα που της προσφερει ασφαλεια και θαλπωρη; Μηπως  να σκεφτεις το ενδεχομενο να εχεις ενα μωρο υψηλων αναγκων; Μηπως η αϋπνοια την κανει να συμπεριφερεται ετσι; Πως την κοιμιζεις; Την θηλαζεις και μολις κοιμηθει την αφηνεις στην κουνια με αποτελεσμα να ξυπναει γρηγορα; Εχεις δοκιμασει να την κρατησεις στην αγκαλια σου ή σε μαρσιπο αγκαλιας που προσομοιαζει την μητρα μηπως κοιμηθει περισσοτερο; Φανταζομαι τα διαβασες ηδη στο φορουμ αλλα ειπα μηπως. Φυσικα, θα ηταν καλο να σας δει ενας συμβουλος θηλασμου -παιδιατρος για να αποκλεισει κι αλλα ενδεχομενα, ισως παθολογικα. 

Παρεμπιπτοντως, η αλλαγη πανας γινοταν με κλαματα και σε μας μεχρι τους 3 μηνες περιπου.

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , vicky86 είπε:

που μενεις;ενας παιδιατρος πιστοποιημενος συμβουλος θηλασμου η εστω μια μαια συμβουλος να σας δει απο κοντα,να σας δει πως θηλαζετε θα προτεινα εγω

οπως κ το ενδεχομενο να ψαξεις αν την ενοχλει κτ που τρως.πχ γαλακτοκομικα;εχει κολικους;πως ειναι τα κακα της;βγαζει γουλιες;

να σου ζησει

Όχι εδώ που μένω δεν εχει

Αλλά πιστεύω κιόλας πως το να πιάσει ένα μωρό σωστά την θηλή ειναι και λίγο ένστικτο

Δεν νομίζω να είναι κάτι που τρώω γιατί αυτό συμβαίνει κάθε μέρα ότι κ να έχω φαει

Κολικούς έχει σπάνια και κακά κάνει σχεδόν κάθε μέρα γουλιες βγάζει σπάνια

Γενικά επειδή της αρέσει πολύ να είναι στο στήθος είτε να θηλάζει είτε να πιπιλιζει δυσκολεύομαι να καταλάβω ποτέ έχει χορτάσει...

Για τον ύπνο πάλι αγκαλιά δεν έχω καταφέρει να την κοιμησω ποτέ με μάρσιπο η αλήθεια είναι δεν έχω δοκιμάσει

Κοιμάται και αυτό λίγο μόνο όταν την παίρνω στο κρεββάτι και την θηλάζω ξαπλωτη

Ο εφιάλτης μου είναι ότι έχω το παιδί συνέχεια στην πείνα και για αυτό είναι ανήσυχη και δεν μπορεί να κοιμηθει

Είναι ντροπή αλλά ειλικρινά δεν έχω καταφέρει να μάθω τίποτα για αυτήν 2,5 μήνες τώρα..

Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον!!

 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την @Sentir...natureza. Τι εννοείς όταν λες ότι δείχνει συνεχώς σημαδια πείνας; γκρινιάζει με το που απομακρυνθεί από το στήθος; και όπως ρώτηθηκε και πριν πως την κοιμιζεις; είχα ένα μωρό υψηλών αναγκών που έτρωγε κανονικά, αλλά που για να μην κλαίει έπρεπε να είναι συνεχώς στο στήθος να πιπιλαει ή αγκαλιά. Δεν κοιμόταν αν δεν ήταν στο μάρσιπο και με το που τον άνοιγα για να ξαπλώσω και εγώ ξυπνουσε και έκλαιγε. Οπότε για να κοιμηθει κοιμόμουν και εγώ σε ημιορθια στάση με το μάρσιπο. Ρώτα και την γνώμη κάποιου συμβούλου θηλασμού αλλά μπορεί να μην είναι πείνα όσα σου δείχνει, αλλά κάτι από όλα τα άλλα που αναφέρθηκε πιο πριν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Chrysoum είπε:

Θα συμφωνήσω με την @Sentir...natureza. Τι εννοείς όταν λες ότι δείχνει συνεχώς σημαδια πείνας; γκρινιάζει με το που απομακρυνθεί από το στήθος; και όπως ρώτηθηκε και πριν πως την κοιμιζεις; είχα ένα μωρό υψηλών αναγκών που έτρωγε κανονικά, αλλά που για να μην κλαίει έπρεπε να είναι συνεχώς στο στήθος να πιπιλαει ή αγκαλιά. Δεν κοιμόταν αν δεν ήταν στο μάρσιπο και με το που τον άνοιγα για να ξαπλώσω και εγώ ξυπνουσε και έκλαιγε. Οπότε για να κοιμηθει κοιμόμουν και εγώ σε ημιορθια στάση με το μάρσιπο. Ρώτα και την γνώμη κάποιου συμβούλου θηλασμού αλλά μπορεί να μην είναι πείνα όσα σου δείχνει, αλλά κάτι από όλα τα άλλα που αναφέρθηκε πιο πριν. 

Εννοώ κάνα δεκάλεπτο μετά που την βγάζω από το στήθος αρχίζει τρώει χέρια βγάζει φωνουλες κουνάει νευρικά χέρια πόδια και μετά ξεκινάνε τα κλαμματα...

Και χωρίς να είναι πρωτότυπο αυτό που θα πω όταν ελάχιστες φορές της έδωσα μπουκάλι με δικό μου και μετά κοιμήθηκε για 2 3 ώρες είχα τόσες τύψεις....

Όποτε τελικά ποτέ μπορείς να βγάλεις με ασφάλεια ένα μωρό από το στήθος όταν δεν καταλαβαίνεις ποτέ σταματάει το φαι και πότε ξεκινάει το πιπιλισμα και η αγκαλιά?

Και αυτη το καταραμένο πρόγραμμα πότε έρχεται?

Κάθε μέρα διαφορετικη χωρίς ποτέ να μπορώ να ερμηνεύσω το κλάμα της...

Τεσπά σε πρώτη φάση θα ήθελα να είμαι σίγουρη ότι τρέφεται σωστά και τα άλλα φαντάζομαι θα τα βρούμε..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, petriel είπε:

Χαιρετώ το φόρουμ που μου έχει κρατήσει συντροφιά τις ατέλειωτες ώρες θηλασμού..

Θέλω τις γνώμες σας για το εξής

Έχω μια μπέμπα 2,5 μηνών θηλάζουμε αποκλειστικά από την πρώτη μέρα και το πρόβλημα είναι...πως δεν ξέρω ποιο είναι το προβλημα!

Ξέρω πως έχω ένα παιδί μόνιμα πεινασμένο δέκα λεπτά αφού την βγάλω από το στήθοςοπου την είχα για όση ώρα ήθελε!

Εννοώ πως έχει ανησυχία και δεν την ηρεμει αν π.χ. την αλλάξω πάνα η προσπαθήσω να την κοιμησω

Άσε που κοιμάται σπάνια μέσα στην μέρα

Έχει τύχει από 8 το πρωί να κοιμηθεί στις 1 το βράδυ!!

Όλα καταλήγουν στο ότι δεν τρώει καλά είτε γιατί δεν θα έχει μάθει να θηλάζει είτε γιατί δεν έχω αρκετό γάλα!

Ναι έχει πάνω από 5 πανες βρεγμένες ναι παίρνει νορμάλ βάρος (1.400 σε 2 μήνες) αλλά δεν θυμάμαι πότε να είναι χαρούμενη και γελαστη με μόνιμα σημάδια πείνας

Είναι λοιπόν δυνατόν μετά από τόσο καιρό να μην έχει μάθει να θηλάζει? Και αν ναι τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω?

Πεστε μου κάτι που δεν έχω σκεφτεί η δεν έχω διαβάσει εδώ μέσα..

Είναι κρίμα να μην μπορέσω να θηλάσω εγώ που δεν είχα ποτέ πρόβλημα με πληγωμένες θηλές που η μπέμπα έπιασε το στήθος αμέσως μετά τον τοκετό και που έχω όλη ην στήριξη που θέλω από το περιβάλλον μου!!

 

Να σου ζησει! 

 Κάθε πότε θηλάζει? Πόση ώρα θηλάζει? Την νύχτα ξυπνά? Παράλληλα κάνεις και αντλήσεις? Συστηματικές  ή περιστασιακα?  

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, petriel είπε:

Εννοώ κάνα δεκάλεπτο μετά που την βγάζω από το στήθος αρχίζει τρώει χέρια βγάζει φωνουλες κουνάει νευρικά χέρια πόδια και μετά ξεκινάνε τα κλαμματα...

Και χωρίς να είναι πρωτότυπο αυτό που θα πω όταν ελάχιστες φορές της έδωσα μπουκάλι με δικό μου και μετά κοιμήθηκε για 2 3 ώρες είχα τόσες τύψεις....

Όποτε τελικά ποτέ μπορείς να βγάλεις με ασφάλεια ένα μωρό από το στήθος όταν δεν καταλαβαίνεις ποτέ σταματάει το φαι και πότε ξεκινάει το πιπιλισμα και η αγκαλιά?

Και αυτη το καταραμένο πρόγραμμα πότε έρχεται?

Κάθε μέρα διαφορετικη χωρίς ποτέ να μπορώ να ερμηνεύσω το κλάμα της...

Τεσπά σε πρώτη φάση θα ήθελα να είμαι σίγουρη ότι τρέφεται σωστά και τα άλλα φαντάζομαι θα τα βρούμε..

 

Κοριτσι καλημερα σου...ειμαι ξυπνια γιατι θηλαζα την 15 μηνων κορη μου..

Η αληθεια ειναι πωσ αυτο το προγραμμα θα παρει αρκερο καιρο να ερθει..γενικα ο θηλασμοσ δεν εχει προγραμμα..πασ οπωσ σε παει το μωρο

.δεν θελω να σ απογοητευσω..αλλα ο θηλασμοσ θελει κ καποιεσ θυσιεσ...εμεισ σχεδον χρονισαμε για να μαθει το μωρο να τρωει σχετικα γρηγορα κ να κοιμαται λιγο πιο ησυχα..αλλα.μετα ξεκινησαν τα δοντακια..κ ειμαστε παλι στα ιδια..ακομη κ τωρα που ειμαστε 15 μηνων ξυπναει πολλεσ φορεσ το βραδυ κ δεν μ αφηνει να κοιμηθω για ωρα....εχω να κοιμηθω καλα απο τοτε που γεννησα..αλλα για μενα ηταν μεγαλη ευτυχια το να μεγαλωνει με το γαλα μου..

επισησ λογω αλλεργιασ στο αγελαδινο το καλυτερο που χα να κανω ηταν να την θηλασω για να ερθει σιγα σιγα σε επαφη παλι με γαλακτοκομικα..( εσυ προσεξε τισ πανεσ για βλεννεσ..μηπωσ εχει κ αυτην καποια ενοχληση απο τα γαλακτοκομικα στη διατροφη σοθ)

Δεν σου κρυβω πωσ εχω κουραστει πολυ..κ ειδικα το καλοκαιρι που ξενυχτουσα κ δουλευα κιολασ..

Αλλα προσπαθησα να κανω το καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, petriel είπε:

Όχι εδώ που μένω δεν εχει

Αλλά πιστεύω κιόλας πως το να πιάσει ένα μωρό σωστά την θηλή ειναι και λίγο ένστικτο

Δεν νομίζω να είναι κάτι που τρώω γιατί αυτό συμβαίνει κάθε μέρα ότι κ να έχω φαει

Κολικούς έχει σπάνια και κακά κάνει σχεδόν κάθε μέρα γουλιες βγάζει σπάνια

Γενικά επειδή της αρέσει πολύ να είναι στο στήθος είτε να θηλάζει είτε να πιπιλιζει δυσκολεύομαι να καταλάβω ποτέ έχει χορτάσει...

Για τον ύπνο πάλι αγκαλιά δεν έχω καταφέρει να την κοιμησω ποτέ με μάρσιπο η αλήθεια είναι δεν έχω δοκιμάσει

Κοιμάται και αυτό λίγο μόνο όταν την παίρνω στο κρεββάτι και την θηλάζω ξαπλωτη

Ο εφιάλτης μου είναι ότι έχω το παιδί συνέχεια στην πείνα και για αυτό είναι ανήσυχη και δεν μπορεί να κοιμηθει

Είναι ντροπή αλλά ειλικρινά δεν έχω καταφέρει να μάθω τίποτα για αυτήν 2,5 μήνες τώρα..

Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον!!

 

 

Γειά σου, από τα γραπτά σου το συναίσθημα που μου περνάει είναι μια απελπισία! Αρχικά θυμήσου - έχεις ένα μωράκι και είσαι μαμά! Είναι ήδη ότι πιο τέλειο και είσαι ήδη η πιο τυχερή! Όλα τα άλλα θα γίνουν, ότι και αν κάνεις όπως και να είσαι. Είτε κλαίει είτε δε κλαίει, είτε πεινάει είτε δε πεινάει = θα μεγαλώσει. 

Εγώ θυμαμαι ότι δεν αντεχα να την ακουω να κλαίει - ήταν σαν να μου ξερίζωναν την καρδιά με κάθε κλάμα. Δεν ήταν και πολύ φυσιολογικό, γιατί εν τέλει, όλα τα μωρά θα κλάψουν, όλα τα μωρά θα ξενυχτήσουν, εάν αισθάνεσαι σαν να είναι εφιάλτης, ....είναι κατάθλιψη . Πρόσεξε πολύ! Γιατί εάν υπάρχει κάτι τέτοιο κινδυνεύει από τις κακές σκέψεις, το bond σου με αυτό το μωρό  και ίσως αυτό να σε εμποδίζει στο να αισθανθείς ότι "έμαθες κάτι για εκείνει τους 2.5 μήνες τώρα" που γράφεις.

Το μήνυμά σου μου χτύπησε καμπανάκια γιατί το έζησα και δεν το εύχομαι σε καμιά μάνα. Καμιά φορά μπορεί να έχεις τα πάντα και να μην μπορείς να τα χαρείς, επειδή το μυαλό σου σου παίζει παιχνίδια, και επειδή έχεις ζήσει στο παρελθόν δύσκολες και ψυχοφθόρες στιγμές.  Υπάρχουν γραμμές επικοινωνίας, εκμεταλλεύσου το, βγάλε αυτά τα συναισθήματα απέξω. 

Πάρε και τη γραμμή θηλασμού να σε καθησυχάσουν !!! 

Επίσης εάν θέλεις μπορείς να ακολουθήσεις συμβουλές αύξησης παραγωγής οι οποίες είναι 

1) άδειασμα στήθους καλό με μάλαξη και αλλαγές στάσεις κατά τη διαρκεια του κάθε θηλασμού!!

2) γαλακταγωγές τροφές (όχι συμπλήρωμα αφού δεν φαίνεται να έχεις θέμα!)

Σε αυτές τις ηλικίες ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν αλματα αναπτυξης και τότε το μωρο ειναι συνεχεια στο στηθος για να αυξήσει την παραγωγή. Έτσι το εχει προβλέψει και η φύση. Όσο μεγαλώνει τόσο περισσότερο γάλα θα θέλει οπότε κάθε τόσο, έχει τέτοια άλματα. 

Όταν την παίρνει ο ύπνος κ κοιμαται, απαλά θα βγάζεις το στήθος! και εμένα κοιμόταν μόνο στον μαρσιππο, έκανα τα πάντα με μάρσιππο - ακομα και δουλειές κήπου ή διάδρομο περπάτημα, ή τηλεφωνήματα δουλειάς! 

 

Θυμήσου χρειάζεσαι λιγο χρόνο για τον εαυτό σου και πρέπει εσύ να τον βρείς και να το φροντίσεις για σένα. Πάρε βοήθεια και βγές κάποια ώρα από το σπιτι, και σκέψου ότι το μωρό σου δεν θα πάθει τίποτα για 2 ώρες - αν αισθάνεσαι οτι αυτο ειναι εφιάλτης πρέπει κάπως να παίρνεις ανάσες και να λες στον εαυτό σου  "δεν μου κάνει καλό να ανησυχώ τόσο για το μωρό μου, αν ανησυχώ τόσο σημαίνει ότι δεν αισθάνομαι εγώ καλά! το μωρό μου με έχει συνέχεια, και θα είναι μια χαρά γιατί θα γυρίσω πίσω αμέσως σε λίγο!"

Εκ των υστέρων εύχομαι να μπορούσα να το έλεγα αυτό στον εαυτό μου, και να δίνω το μωράκι μου (δεν είχα τοτε βοήθεια κιολας) σε κάποιον , για να παιρνω λίγο αέρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η καλύτερη συμβουλή που έχω να σου πω είναι να μην έχεις προσδοκίες. Μην περιμένεις να έρθει το πρόγραμμα γιατί μπορεί και να μην έρθει σύντομα. Ή να μην είναι όπως το θέλεις/εχεις σκεφτεί. Μακαρι να το ήξερα αυτό πιο πριν, η καθημερινότητα μου θα είχε γίνει λίγο ευκολότερη. Άκουγα όλους να μου λένε ότι θα γίνει 3 μηνών και θα στρώσει, θα ηρεμήσει. Και περίμενα. Μετά έγινε 4 μηνών, μετά 5 και ου τω καθεξής. Ή φίλες μου που συγκριναν το δικό μου παιδί με το δικο τους και μου έλεγαν τον επόμενο μήνα θα κοιμαται, θα το δεις. Όλο αυτό με γέμιζε με προσδοκίες και φυσικά απογοητευσεις. Ήταν που ήταν δύσκολη η καθημερινότητα μου, όλο αυτό την έκανε χειρότερη. Μην περιμένεις να έρθει το πρόγραμμα λοιπόν, απλά προσπάθησε να κάνεις την καθημερινότητα σου όσο γίνεται πιο υποφέρτη και κάποια στιγμή θα βρείτε μια άκρη. Ίσως πάρει καιρό και ίσως γίνει πολύ πολύ σταδιακά που μπορεί να μην το καταλαβαίνεις, παρά μόνο μετά από μήνες κοιτάζοντας πίσω να δεις την διαφορά. Αλλά η δική μου εμπειρία είναι πως όσο περιμένεις, τόσο χειρότερα γίνονται τα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια στο να χαλαρώσεις κλπ. Όμως, κάτι πολύ βασικό που δεν πολυαναφέρθηκε είναι το γιατί το παιδάκι δεν ηρεμεί. Οκ, παίρνει βάρος, βρέχει πάνες κλπ. Το ότι είναι ανήσυχο συνέχεια και δεν κοιμάται καθόλου μέσα στη μέρα είναι κάτι που είναι πολύ λογικό να σε απασχολεί. Ειδικά το να μην κοιμάται. Οπότε εγώ όντως θα ζητούσα συμβουλή είτε από σύμβουλο θηλασμού ή έστω από παιδίατρο. Και θα έψαχνα τρόπο να το κοιμήσω, μάρσιπο; βόλτα στο καρότσι; βόλτα στο αμάξι;; δεν ξέρω. Δεν είναι καλό να δημιουργήσεις συνήθεια να κοιμάται πχ μόνο με βόλτα με το αμάξι, αλλά θα έκανα ένα πείραμα να δω αν κοιμάται με κάποιους τρόπους  και αν, εφόσον κοιμηθεί μέσα στην ημέρα, μετά είναι πιο ήρεμο.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, petriel είπε:

Εννοώ κάνα δεκάλεπτο μετά που την βγάζω από το στήθος αρχίζει τρώει χέρια βγάζει φωνουλες κουνάει νευρικά χέρια πόδια και μετά ξεκινάνε τα κλαμματα...

Στην ηλικια που ειστε τα χερια στο στομα δεν ειναι απαραιτητα σημαδι πεινας. Μπαινει πλεον στη φαση του "εξερευνω το περιβαλλον μου και αρχιζω με το σωμα μου". Μπορει απλα να θελει αγκαλια και περπατημα ή δεχεται μονο το στηθος για να ηρεμησει; 

 

16 ώρες πρίν, petriel είπε:

Όποτε τελικά ποτέ μπορείς να βγάλεις με ασφάλεια ένα μωρό από το στήθος όταν δεν καταλαβαίνεις ποτέ σταματάει το φαι και πότε ξεκινάει το πιπιλισμα και η αγκαλιά?

Ακομη κι αν σταματαει το φαι και ξεκιναει το πιπιλισμα και η αγκαλια δεν χρειαζεται να την βγαζεις απο το στηθος. Ο θηλασμος δεν ειναι μονο φαγητο, ειναι ασφαλεια, ειναι ανακουφιση, ειναι συναισθηματικη αναγκη. Το πιπιλισμα εχει πολυ μεγαλη αξια, μην το φοβασαι. Εχει ενα ωραιο αρθρο του Παπαβεντση "Θηλασμος δεν σημαινει μονο θρεψη", μπορεις να το διαβασεις,οπως επισης και το "Στυλ και προφιλ βρεφων στον θηλασμο". . Η μοναδικη στιγμη που θα σε νοιαζει να την βγαζεις απο το στηθος ειναι οταν την εχει παρει ο υπνος. Μην την αφηνεις να πιπιλαει με τις ωρες στον υπνο της. Απομακρυνεις την θηλη κι αν ξυπνησει ξαναδινεις, οσες φορες χρειαστει ωστε να μην το ξαναζητησει. Οταν το απομακρυνεις με απαλες κινησεις θα προσεξεις να μην ακουμπησει δερμα το μαγουλο της, αλλα την μπλουζα σου ωστε να μην αναζητησει αντανακλαστικα παλι στον υπνο της την θηλη.

16 ώρες πρίν, petriel είπε:

Και αυτη το καταραμένο πρόγραμμα πότε έρχεται?

Μην τρελαινεσαι με το προγραμμα. Καποια στιγμη θα πινει για 10' λεπτα και θα σου κακοφαινεται ;-). Ειστε ακομη 2,5 μηνων! Δωσε λιγο χρονο, θα το βαλει μονη της το προγραμμα, το οποιο πιθανον να αλλαζει οσο μεγαλωνει και αλλαζουν και οι αναγκες της. Απλα να γνωριζεις οτι ανα διαστηματα θα σου φαινεται οτι δεν εχει προγραμμα λογω διαφορων καταστασεων, αλματα, δοντια, ανασφαλειες κα. Θα κραταει για λιγο και υστερα θα επανερχεται.

 

Θα συμφωνησω με @belleblue οσον αφορα την ενταση και το αγχος που βγαζει ο τροπος που γραφεις. Μην απογοητευεσαι, ειναι πολυ νωρις ακομη, με τον καιρο θα μαθεις να διαβαζεις το παιδακι σου, δεν γινεσαι γονιος απο την μια μερα στην αλλη. Δωσε λιγο χρονο, διαβασε καποια πραγματα για τα σημαδια που μας δειχνουν οι συμπεριφορες των μωρων (στην σελιδα του Παπαβενστη μπορεις να βρεις υλικο στην ενοτητα "ψυχοσωματικη υγεια" και οχι μονο) και θα την βρειτε την γεφυρα επικοινωνια σας. Το σημαντικο ειναι να μην επηρεαζεσαι απο "καλοθελητες" συγγενεις που υποβαθμιζουν τον ρολο σου ως μητερα...

 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, belleblue είπε:

 

Γειά σου, από τα γραπτά σου το συναίσθημα που μου περνάει είναι μια απελπισία! Αρχικά θυμήσου - έχεις ένα μωράκι και είσαι μαμά! Είναι ήδη ότι πιο τέλειο και είσαι ήδη η πιο τυχερή! Όλα τα άλλα θα γίνουν, ότι και αν κάνεις όπως και να είσαι. Είτε κλαίει είτε δε κλαίει, είτε πεινάει είτε δε πεινάει = θα μεγαλώσει. 

Εγώ θυμαμαι ότι δεν αντεχα να την ακουω να κλαίει - ήταν σαν να μου ξερίζωναν την καρδιά με κάθε κλάμα. Δεν ήταν και πολύ φυσιολογικό, γιατί εν τέλει, όλα τα μωρά θα κλάψουν, όλα τα μωρά θα ξενυχτήσουν, εάν αισθάνεσαι σαν να είναι εφιάλτης, ....είναι κατάθλιψη . Πρόσεξε πολύ! Γιατί εάν υπάρχει κάτι τέτοιο κινδυνεύει από τις κακές σκέψεις, το bond σου με αυτό το μωρό  και ίσως αυτό να σε εμποδίζει στο να αισθανθείς ότι "έμαθες κάτι για εκείνει τους 2.5 μήνες τώρα" που γράφεις.

Το μήνυμά σου μου χτύπησε καμπανάκια γιατί το έζησα και δεν το εύχομαι σε καμιά μάνα. Καμιά φορά μπορεί να έχεις τα πάντα και να μην μπορείς να τα χαρείς, επειδή το μυαλό σου σου παίζει παιχνίδια, και επειδή έχεις ζήσει στο παρελθόν δύσκολες και ψυχοφθόρες στιγμές.  Υπάρχουν γραμμές επικοινωνίας, εκμεταλλεύσου το, βγάλε αυτά τα συναισθήματα απέξω. 

Πάρε και τη γραμμή θηλασμού να σε καθησυχάσουν !!! 

Επίσης εάν θέλεις μπορείς να ακολουθήσεις συμβουλές αύξησης παραγωγής οι οποίες είναι 

1) άδειασμα στήθους καλό με μάλαξη και αλλαγές στάσεις κατά τη διαρκεια του κάθε θηλασμού!!

2) γαλακταγωγές τροφές (όχι συμπλήρωμα αφού δεν φαίνεται να έχεις θέμα!)

Σε αυτές τις ηλικίες ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν αλματα αναπτυξης και τότε το μωρο ειναι συνεχεια στο στηθος για να αυξήσει την παραγωγή. Έτσι το εχει προβλέψει και η φύση. Όσο μεγαλώνει τόσο περισσότερο γάλα θα θέλει οπότε κάθε τόσο, έχει τέτοια άλματα. 

Όταν την παίρνει ο ύπνος κ κοιμαται, απαλά θα βγάζεις το στήθος! και εμένα κοιμόταν μόνο στον μαρσιππο, έκανα τα πάντα με μάρσιππο - ακομα και δουλειές κήπου ή διάδρομο περπάτημα, ή τηλεφωνήματα δουλειάς! 

 

Θυμήσου χρειάζεσαι λιγο χρόνο για τον εαυτό σου και πρέπει εσύ να τον βρείς και να το φροντίσεις για σένα. Πάρε βοήθεια και βγές κάποια ώρα από το σπιτι, και σκέψου ότι το μωρό σου δεν θα πάθει τίποτα για 2 ώρες - αν αισθάνεσαι οτι αυτο ειναι εφιάλτης πρέπει κάπως να παίρνεις ανάσες και να λες στον εαυτό σου  "δεν μου κάνει καλό να ανησυχώ τόσο για το μωρό μου, αν ανησυχώ τόσο σημαίνει ότι δεν αισθάνομαι εγώ καλά! το μωρό μου με έχει συνέχεια, και θα είναι μια χαρά γιατί θα γυρίσω πίσω αμέσως σε λίγο!"

Εκ των υστέρων εύχομαι να μπορούσα να το έλεγα αυτό στον εαυτό μου, και να δίνω το μωράκι μου (δεν είχα τοτε βοήθεια κιολας) σε κάποιον , για να παιρνω λίγο αέρα.

 

Καταρχάς για ακόμα μια φορά ευχαριστώ για το άμεσο ενδιαφέρον σας και την στήριξη σας!

Αυτό ακριβώς που περιγράφεις λοιπόν είναι ότι βιώνω αυτους τους μήνες..

Τολμώ να πω ευθαρσώς πως το μωρό μας το αγαπάει ο μπαμπάς του πολύ περισσότερο από εμένα..

Είναι όλο αυτό το συναίσθημα της ευθύνης που με κατακλύζει ότι δεν ανταποκρίνομαι στις ανάγκες της...

Τρέμω να δεχτώ κόσμο στο σπίτι που θα δουν πως δεν μπορώ να ηρεμήσω το μωρό μου

Το απόγευμα περιμένω 2 φίλες μωρομανες και θα την ταισω πιο πριν με μπιμπερο γιατί δεν μπορώ να την εμπιστευτώ πως θα είναι κάπως ήρεμη μόνο με τον θηλασμό

Διαβάζω πόσο υπέροχο συναίσθημα είναι ο θηλασμός αλλά για μένα είναι ένα μαρτύριο μη ξέροντας ποτέ να την βγάλω πότε είναι χορτατη πόσο γρήγορα θα ξαναπείνασει

Στο προκείμενο τώρα

Έχω παρατηρήσει πως όταν την βάζω στο στήθος κάνει καμιά δεκαριά καλές γουλιες και μετά δεν ακούγεται τίποτα

Οι θηλασμοι είναι τουλάχιστον 10 την μέρα

Έχω θηλάστρο τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά όταν προσπαθώ μέσα στην μέρα (τύπου 20 ml) πάει κάπως καλύτερα όταν το στήθος είναι ξεκούραστο 4 5 ωρες που βγάζω γύρω στα 60 μόνο από το ένα

Ξέρω ότι το παιδί τραβάει περισσότερο αλλά η ποσότητα αυτή δεν είναι ενδεικτική χαμηλής παραγωγής?

Όσον αφορά τον ύπνο όσες φορές καταφέρνω να την κοιμησω ξυπνάει πολύ γρήγορα τύπου μισάωρο

Όταν γκρινιάζει και εγώ νομίζω πως πεινάει μπορεί να την ξεγελάσω για λίγο με αγκαλιές και παιχνίδι σπάνια ύπνος αλλά μεταξύ 2 θηλασμων ποτέ δεν περνανε πάνω από 1,5 με 2 ωρες

Αυτό κυρίως που με απασχολεί είναι ότι δεν έχει γίνει καμία πρόοδος από την αρχή όπου βρίσκω φυσιολογικό το μωρό να είναι αν συνέχεια στο στήθος...

Και χωρίς να ακουστω υπεροπτική καταλαβαίνω ότι θηλασμός δεν είναι μόνο θρέψη αλλά πόσο σημασία έχει αν το μωρό τρώει πιπιλιζει η θέλει αγκαλιά όταν για όλα αυτά πρέπει να την έχεις καρφωμένη στο στηθος??

Και δεν με νοιάζει τόσο η κούραση όσο το να νιώθω ότι όλο αυτό δεν έχει την ανταπόκριση που θέλω..

 

 

Link to comment
Share on other sites

οι ποσότητές σου ειναι όπως ήταν και οι δικές μου, εγώ ποτέ δεν έβγαλα 60μλ από το ένα. τα 20μλ ναι τόσα΄ηταν.

γιατί νιωθεις ασχημα να της δίνεις με μπιμπερο δικό σου γάλα....δεν το κατάλαβα γιατί! ισα ίσα ότι καλύτερο είναι. κ μένα αυτή την οδηγία μου είχαν δωσει που ειναι το πρόβλημα!! 

 

εγώ έκανα επαναγαλακτισμό - όχι επειδή δεν έβγαζα πολύ αντλημένο αλλά επειδή η αύξηση βάρους ήταν πιο κάτω από την κατώτερη αποδεκτή! 

 

σου συσνιστώ εάν έχεις αυτή την ανησυχία να κλείσεις ραντεβού με σύμβουλο θηλασμού για να σε καθοδηγήσει. ! μην καθυστερείς ούτε ένα λεπτό γιατί σε καταστρέφει το να συνεχίσεις έτσι με αυτή την αμφιβολία.. 

Επίσης, 

επειδή η τελευταία φράση μεταφράζεται σε "νιώθω ανεπαρκής"  θα σου πω αυτό που θα ήθελα να είχα κάποιον να μου το πεί όταν ήμουν στην δική σου φάση. 

 

πάρε - τώρα - βοήθεια - για  - τον εαυτό σου - ψυχολογική,  για ΣΕΝΑ. ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ.  γιατι,... το μωρό σου χρειάζεται ΕΣΕΝΑ, με το ΕΓΩ σου σε καλό επίπεδο. 

Εάν το εγώ σου είναι τόσο χαμηλά από ολη αυτή την δυσκολία (και μένα ήταν στα τάρταρα)  ΧΑΝΕΙ το μωρό σου. 

Χάνει κάτι που δικαιούται, και αυτό είναι μια σχέση με την μητέρα του, η οποία να μην είναι στα πατώματα επειδή νιώθει ότι δεν τα καταφέρνει. 

Θέλει τη μαμά του ΚΑΛΑ ! 

Δηλαδή από την πολύ ανησυχία, και το συναίσθημα ανεπάρκειας, γινόμαστε απούσες για το μωρό. 

Εκεί, θα ήθελα να μου χε δώσει ένας ένα "χαστούκι" όχι στην κυριολεξία, αλλά καταλαβαίνεις πως το εννοώ ? 

Αν αισθάνεσαι όχι τόσο χαρούμενη όχι καλά, πάρε βοήθεια, δεν χρειάζεται να πας να γινεις αυτοκτονικη ή να αμελησεις το μωρό σου για να φτάσεις εκεί. 

Μην κρύβεις την απελπισία σου, και στις φίλες σου γιατί δεν δείχνεις αυτή την απελπισία? για αυτό δεν είναι οι φίλες? αν αισθάνεσαι ότι δε μπορείς εκεί να δείξεις αυτό το πράγμα τότε οπωσδήποτε χρειάζεσαι κάποιον τρίτο για βοήθεια, για να βγείς από το λάκκο! 

όλα γίνονται! αλλά πρέπει να αναγνωρίσεις ότι είσαι σε φάση όχι καλή και οτι θέλεις να βγείς! 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχόμενο ΓΟΠ το έχετε αποκλείσει; Μήπως έχει αλλά δεν βγάζει τις γουλιές και την καίνε στο λαιμό; Το είχε κι ο δικός μου και το κατάλαβα γύρω στους 2.5 μήνες, πριν νόμιζα είτε ότι ήταν κολικοί, είτε ότι μετά τα γεύματα έκλαιγε από λαιμαργία ή επειδή δεν μπορούσε να ρευτεί. 

 

Για το άγχος σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ τους 3 πρώτους μήνες έτσι ήμουν, παρόλο που δεν θήλασα, τους θυμάμαι σαν μια εφιαλτική περίοδο. Τελικά βρήκα τρόπους για να περνάει η καθημερινότητα με λίγες βόλτες, λίγο ύπνο στο μάρσιπο ή το καρότσι, και ηρεμήσαμε όλοι. Αλλά μη νομίζεις ότι είσαι η μόνη που δεν είναι σε ροζ συννεφάκι με το νεογέννητο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...