Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ευχαριστώ για το feedback. Το περίφημο πινακάκι μάλλον είναι αυτό ή κάποιο παρεμφερές:

https://ariadni144.wordpress.com/2010/05/26/to-katallilo-thilastro/

 

Κατέληξα ότι για αρχή θα δανειστώ από φίλες και ανάλογα με τις ανάγκες και το τι με βολεύει θα αγοράσω όταν χρειαστεί. Υποθέτω ότι με την ίδια λογική θα μου συνιστούσατε να μην πάρω ούτε μπιμπερό, βραστήρες και λοιπά αξεσουάρ; 

Ειναι εντελώς απίστευτα άχρηστα αν δε δώσεις ξένο. Πάνε μαζί με τη νοοτροπία "και να θέλω να θηλάσω, είναι απίστευτα δύσκολο και κάπου θα χρειαστει και συμπλήρωμα", που χάνεις το μισό παιχνίδι πριν ξεκινήσεις.

Αντε, πάρε ένα μπιμπερό μικρό, να υπάρχει για ψυχολογικούς λόγους. Και τίποτα άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ευχαριστώ για το feedback. Το περίφημο πινακάκι μάλλον είναι αυτό ή κάποιο παρεμφερές:

https://ariadni144.wordpress.com/2010/05/26/to-katallilo-thilastro/

 

Κατέληξα ότι για αρχή θα δανειστώ από φίλες και ανάλογα με τις ανάγκες και το τι με βολεύει θα αγοράσω όταν χρειαστεί. Υποθέτω ότι με την ίδια λογική θα μου συνιστούσατε να μην πάρω ούτε μπιμπερό, βραστήρες και λοιπά αξεσουάρ; 

Απ' όσο γνωρίζω το νερό για το γάλα πρέπει να το βράζεις τουλάχιστον επι 5 λεπτά άρα νομίζω ενα μεγάλο μπρίκι θα είναι πιο χρήσιμο από βραστηρα. Εμένα ο αποστείρωτης μου χρησίμευσε πολύ γιατί αποστειρωνα το finger feeder που χρησιμοποίησα στην αρχή λόγω πληγωμένων θηλών, τις πιπίλες κ τα μπιμπερο που έβαζα το αντλημενο γαλα καθώς κ όλα τα σύνεργα του θηλαστρου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τρίμηνο θα χρειαστώ μπιμπερό σίγουρα οπότε ο εξοπλισμός θα αγοραστεί έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή. Τώρα για τους πειρασμούς κλπ, καταλαβαίνω το σκεπτικό, από την άλλη όμως η ιδέα του να μην υπάρχει άλλη διατροφική εναλλακτική μου προκαλεί μεγάλη ανασφάλεια. Γάλα δεν ξέρω αν θα αγόραζα να μου βρίσκεται, το πολύ πολύ να κράταγα κανένα διαφημιστικό. Αλλά μπιμπερό και θήλαστρο θα νιώθω μια ασφάλεια να έχω, απλώς τώρα ανοίγουμε άλλη μεγάλη συζήτηση για αυτό το θέμα. Κρατάω το ότι είναι καλύτερο να μην αγοράσω κάτι πριν δω τι θα  μου χρειαστεί (και αν)!

21 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Απ' όσο γνωρίζω το νερό για το γάλα πρέπει να το βράζεις τουλάχιστον επι 5 λεπτά άρα νομίζω ενα μεγάλο μπρίκι θα είναι πιο χρήσιμο από βραστηρα. Εμένα ο αποστείρωτης μου χρησίμευσε πολύ γιατί αποστειρωνα το finger feeder που χρησιμοποίησα στην αρχή λόγω πληγωμένων θηλών, τις πιπίλες κ τα μπιμπερο που έβαζα το αντλημενο γαλα καθώς κ όλα τα σύνεργα του θηλαστρου.

Καλά εγώ όταν λέω βραστήρα για κάποιον λόγο εννοώ τον αποστειρωτή. Κλασικό βραστήρα έχω στο σπίτι αλλά την ορολογία την μπερδεύω!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

η ιδέα του να μην υπάρχει άλλη διατροφική εναλλακτική μου προκαλεί μεγάλη ανασφάλεια

Aκριβως αυτο ειναι το θεμα: η ανασφαλεια. Η συνειδητοποιηση οτι το σωμα σου ειναι απο μονο του ικανο να θρεψει το παιδι σου θα σου δωσει την δυνατοτητα να αισθανθεις την ασφαλεια που χρειαζεσαι. Αν θελεις να θηλασεις θα μπορουσες να αποδεχτεις οτι δεν υπαρχει πραγματικα αλλη εναλλακτικη. Αντι να καλυψεις επιφανειακα την ανασφαλεια σου αγοραζοντας την "εναλλακτικη", χτυπα την στη ριζα της, κανοντας συμφωνια με τον εαυτο σου οτι δεν θα αγορασεις τιποτα και οτι με συμμαχους το σωμα σου και λιγες γνωσεις θα καταφερεις με αυτοπεποιθηση να θρεψεις το μωρο σου.:)

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω δει μια πολυ ωραια εικονα στο ιντερνετ που εδειχνε μαμα να θηλαζει,ζωγραφισμενο,κ η εχει λουλουδια,η δειχνει καποια οργανα κ λεει οτι το σωμα σου ηξερε πως να το μεγαλωσει εννεα μηνες,κ μπορει να το κανει κ μετα

Για μενα η γνωση ειναι δυναμη κ μου εδωσε την αυτοπεποιθηση να συνεχισω παρα τις καποιες δυσκολιες.κ οτι τοσες γυναικες τα καταφεραν,γτ οχι εγω;το πρωτο διμηνο με την κορη μου ειχα κ την πολυτελεια να εχω βοηθεια στα πρακτικα,κ λογω ενος αλλου προβληματος που ειχα δ ειχα πολλες μετακινησεις οποτε ειπα οτι τουλ θα το προσπαθησω οσο δ παει

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το να έχεις θήλαστρο είναι ότι μπαίνεις στον πειρασμό να το χρησιμοποιήσεις. Ειναι χρονοβόρο, δυσάρεστο και θα σου προκαλέσει και τον πανικό "μα μόνο 20 ml βγάζω!" και μετά  θα εμφανιστεί και η μαμά/θεία/πεθερά που δεν θήλασε ποτέ και θα σου εντείνει τον πανικό ότι το παιδί και καλά έπρεπε 5 ημερών να πίνει 3 λίτρα γάλα και να τρώει και μισό κιλό κοκορέτσι από πάνω, οπότε το λιμοκτονείς.

Ετσι κι αλλιώς, χωρίς το μωρό 5ωρη βόλτα δε θα πας τις πρώτες βδομάδες. Αν τώρα συμβεί κάτι τρομερό και απρόβλεπτο, όπως να νοσηλευτείς σε νοσοκομείο, ε τότε θα τρέξει μαμά/σύζυγος/πεθερά/φίλη σε ένα φαρμακείο να αγοράσει ένα, και αν στο μεταξύ χρειαστεί και να πιει και 3 μπουκάλια σκόνη, ε, σε μια τόσο ατυχή και δύσκολη συγκυρία, δε θα τρελαθείς κιόλας γι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Για τον πειρασμό που αναφέρατε συμφωνω αν εχεις σίγουρα θα δώσεις με την πρώτη αμφιβολία για το γάλα σου. Αλλά απ την άλλη αν δεν έχεις μπορεί να τρέχεις βραδιατικα για φαρμακείο! 

  Εγώ δεν ήθελα στην αρχή ούτε μπιμπερο να πάρω αλλά καθώς πλησίαζε ο καιρός να γεννησω με έπιασε ανασφάλεια και πήρα 2 και γάλα όταν βγηκα απ το μαιευτήριο.

  Συμπλήρωμα  έδινα (όχι πάντα) κατ' υποδειξη παιδιάτρου. Εν τέλει αποδείχθηκε πως δεν χρειαζόταν καν γιατί ο μικρός θήλαζε αρκετά καλά και το εκοψα στις είκοσι μέρες.

  Μακάρι να είχα τοτε την αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη στο σώμα μου που έχω τώρα και να μην αγόρασα αλλά και απ την άλλη νιώθω ικανοποιημένη που στο κάθε πρόβλημα του θηλασμό έκανα πραγματικά ότι μπορούσα και δεν τα παράτησα.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Το πρόβλημα με το να έχεις θήλαστρο είναι ότι μπαίνεις στον πειρασμό να το χρησιμοποιήσεις. Ειναι χρονοβόρο, δυσάρεστο και θα σου προκαλέσει και τον πανικό "μα μόνο 20 ml βγάζω!" και μετά  θα εμφανιστεί και η μαμά/θεία/πεθερά που δεν θήλασε ποτέ και θα σου εντείνει τον πανικό ότι το παιδί και καλά έπρεπε 5 ημερών να πίνει 3 λίτρα γάλα και να τρώει και μισό κιλό κοκορέτσι από πάνω, οπότε το λιμοκτονείς.

Ετσι κι αλλιώς, χωρίς το μωρό 5ωρη βόλτα δε θα πας τις πρώτες βδομάδες. Αν τώρα συμβεί κάτι τρομερό και απρόβλεπτο, όπως να νοσηλευτείς σε νοσοκομείο, ε τότε θα τρέξει μαμά/σύζυγος/πεθερά/φίλη σε ένα φαρμακείο να αγοράσει ένα, και αν στο μεταξύ χρειαστεί και να πιει και 3 μπουκάλια σκόνη, ε, σε μια τόσο ατυχή και δύσκολη συγκυρία, δε θα τρελαθείς κιόλας γι αυτό!

 

Συμφωνώ απόλυτα!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Έλα μωρέ, ένα εφημερεύον φαρμακείο για ένα μπιμπερό σε ένα νησί μπορείς να έχεις πρόσβαση στα 10λ με αμάξι, τόσο μπορεί άνετα να περιμένει ένα μωράκι. Για θήλαστρο μόνο νοσοκομειακό για όσες μέρες χρειάζεται και αυτό απαγορεύεται προτού εδραιωθεί η παραγωγή τους πρώτους μήνες. Μόνο σε περίπτωση μαστίτιδας ή πληγωμένων θηλών και μετά από σύσταση συμβούλου θηλασμού για εβδομάδα το πολύ, μέχρι να περάσει. εγώ θα πρότεινα μόνο medela symphony διπλής άντλησης. 

 

Το στήθος δεν είναι ποτέ άδειο όσο υπάρχει ένα μωράκι επάνω που θηλάζει. Όλα τα μωρά κλαίνε τον πρώτο καιρό προσπαθώντας να αυξήσουν την παραγωγή, η λύση γι' αυτό είναι στήθος, όχι μπιμπερό στο ντουλάπι. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας. Έχει κάποια εμπειρία  από τη χρήση του medela harmony; χρειάζομαι ένα θήλαστρο οικονομικο σχετικα για περιστασιακή χρήση, 1-2  φορές την εβδομάδα. Θηλάζω αποκλειστικά κ απροβλημάτιστα όποτε δεν έχω θεμα αύξησης παραγωγής ή να χάσω τη μπάλα γενικότερα με το θηλασμό (είναι κ το δεύτερο παιδάκι μου αλλωστε). Το έχετε χρησιμοποιησει;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Merendoula είπε:

Καμία δεν έχει χρησιμοποιήσει έστω κάποιο άλλο χειροκίνητο θηλαστρο; Ή οικονομικό ηλεκτρικό, στα χρήματα που κάνουν τα χειροκίνητα δηλαδή. 

Έχω την εντύπωση ότι τα χειροκίνητα θηλαστρα δεν είναι καλά, δεν βγάζουν αποτελεσματικά το γάλα κ κουράζουν αρκετά. Τώρα αν δεν κάνω λάθος πολλές κοπέλες που θηλάζουν κ έχει εδραιωθεί ο θηλασμός όταν προσπαθούν να βγάλουν γάλα με θηλαστρο δεν μπορούν. Πάντως αν θες να αγορασεις με λίγα λεφτά μπορείς να πάρεις μεταχειρισμένο στη μισή τιμή που θα το αγοραζες καινούριο. Υπάρχουν αρκετές αγγελίες νομίζω στο parentscafe. Για μένα από τα καλύτερα είναι το swing της εταιρείας που ειπες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως τα χειροκίνητα δεν βολεύουν και τόσο. 'Εχω το swing και είναι πολύ καλό για παραπάνω από περιστασιακή χρήση (αντλούσα καθημερινά 1-4 φορές για 5 μήνες και) αλλά δεν το λες οικονομικό. Εγώ πάλι δεν θα έπαιρνα μεταχειρισμένο και ειδικά από άτομο που δεν θα γνώριζα, περισσότερο για το θέμα υγιεινής και ακόμα γιατί τα οικιακά θήλαστρα έχουν διάρκεια ζωής/απόδοση ανάλογα τη χρήση τους. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , marakiz είπε:

Συμφωνώ πως τα χειροκίνητα δεν βολεύουν και τόσο. 'Εχω το swing και είναι πολύ καλό για παραπάνω από περιστασιακή χρήση (αντλούσα καθημερινά 1-4 φορές για 5 μήνες και) αλλά δεν το λες οικονομικό. Εγώ πάλι δεν θα έπαιρνα μεταχειρισμένο και ειδικά από άτομο που δεν θα γνώριζα, περισσότερο για το θέμα υγιεινής και ακόμα γιατί τα οικιακά θήλαστρα έχουν διάρκεια ζωής/απόδοση ανάλογα τη χρήση τους. 

Όντως από θέμα απόδοσης σίγουρα δεν θα είναι σαν καινούριο απλα για το συγκεκριμένο είπα γιατί πχ εμένα μ το έδωσε η αδερφή μου (δεν το χρησιμοποίησε κ πολύ) κ εγώ το χρησιμοποίησα για

11,5 μηνες 8 αντλησεις την ημέρα... Κ άντεξε τόσο!! Τώρα από θέμα υγιεινής νομίζω δεν υπάρχει φόβος γιατί εκτός απ το μηχάνημα που στην ουσία αυτό είναι που κοστίζει τα άλλα μπορείς να τα αγορασεις οπότε είναι καινούρια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , mama16 είπε:

Όντως από θέμα απόδοσης σίγουρα δεν θα είναι σαν καινούριο απλα για το συγκεκριμένο είπα γιατί πχ εμένα μ το έδωσε η αδερφή μου (δεν το χρησιμοποίησε κ πολύ) κ εγώ το χρησιμοποίησα για

11,5 μηνες 8 αντλησεις την ημέρα... Κ άντεξε τόσο!! Τώρα από θέμα υγιεινής νομίζω δεν υπάρχει φόβος γιατί εκτός απ το μηχάνημα που στην ουσία αυτό είναι που κοστίζει τα άλλα μπορείς να τα αγορασεις οπότε είναι καινούρια

 

Το πήρες από την αδερφή σου όμως κι όχι από κάποιον άγνωστο στο ίντερνετ. Αν χρειαστεί να αγοράσεις και τα εξαρτήματα, θα ανέβει το κόστος. Δεν ξέρω, αυτή είναι η άποψη μου.

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , marakiz είπε:

 

Το πήρες από την αδερφή σου όμως κι όχι από κάποιον άγνωστο στο ίντερνετ. Αν χρειαστεί να αγοράσεις και τα εξαρτήματα, θα ανέβει το κόστος. Δεν ξέρω, αυτή είναι η άποψη μου.

 

Σίγουρα από το ίντερνετ θα ανέβει το κόστος περίπου στα 20 ευρώ... Απλά αν είναι να δώσεις 150-160 για καινούριο το μεταχειρισμένο θα βγει γύρω στα 80-100 ευρώ. Η αλήθεια είναι ότι για 50 ευρώ κ εγώ καινούριο θα κοιτούσα αλλά είναι πολλοί αυτοί που κάνουν αγορές με μεταχειρισμένα. 

Link to comment
Share on other sites

από θήλαστρα έχω χρησιμοποιήσει το symphony της medela, ήταν πολύ καλό και γρήγορο. Βοήθησε και στην παραγωγή μου. το προτεινω ανεπιφύλακτα.

 

για περιστασιακή χρήση είχα το swing, το είχα αγοράσει μεταχειρισμένο από μία γνωστή μου. Μέτρια απόδοση αλλά οκ, τη δουλειά του την έκανε. μπιμπερό είχα για όταν έλειπα από το σπίτι, κυρίως μετά το εξάμηνο, και όταν έπρεπε να ταίσει το γιο μου η μητέρα μου - με δικό μου γάλα - . ήταν ειδικά μπιμπερό της medela Που δεν αφήνουν το γάλα να τρέξει. το παιδί μιμείται τη θηλαστική κίνηση δηλαδή. Δεν το προτείνω όμως γιατί είμαι σχεδόν σίγουρη ότι υπάρχουν καλύτερα. Το παιδί δυσκολεύτηκε αρκετά στην αρχή να φάει από εκεί.

 

Τη νύφη μου τη βόλεψε το χειροκίνητο (δε θυμάμαι εταιρία) πολύ περισσότερο από τα ηλεκτρικά. 

 

 

Συμπλήρωμα και μπιμπερό είχα από το μαιευτήριο - όπου με έπρηξαν γιατροί, μανάδες και νοσοκόμες να δώσω - μέχρι και το χρόνο, δεν τα χρησιμοποίησα και στο τέλος τα χάρισα για να μην χαλάσουν. Χαίρομαι που τα είχα όμως γιατί ήθελα να είμαι καλυμμένη για όλα τα ενδεχόμενα. Ακόμη και οι μηχανές παθαίνουν βλάβες, πόσο μάλλον το ανθρώπινο σώμα. Δεν παίρνω τίποτα δεδομένο, ούτε για εμένα ούτε και για το παιδί μου. 

 

 

 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Merendoula είπε:

Καμία δεν έχει χρησιμοποιήσει έστω κάποιο άλλο χειροκίνητο θηλαστρο; Ή οικονομικό ηλεκτρικό, στα χρήματα που κάνουν τα χειροκίνητα δηλαδή. 

Εγω εχω το mini electric medela που καινουριο κοστιζει γυρω στα 100 ευρω. Καλο ηταν αλλα κανει πολυ θορυβο. Αργοτερα νοικιασα το symphony medela που υποτιθεται ειναι πολυ ανωτερο και εβγαζα ακριβως την ιδια ποσοτητα!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω το swing χτησιμοποιω.μου το δανεισε φιλη που το χρησιμοποιησε ελαχιστα.καπου διαβασα ομως οτι νετα την χρηση ενος ετους ριχνει την αποδοτικοτητα του κ επισης επειδη εχει ανοιχτο κυκλωμα μπιρει να μεταφερει μικροβια αλλης μαμας.ισχυουν αυτα?ξερετε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κ εγω το swing χτησιμοποιω.μου το δανεισε φιλη που το χρησιμοποιησε ελαχιστα.καπου διαβασα ομως οτι νετα την χρηση ενος ετους ριχνει την αποδοτικοτητα του κ επισης επειδη εχει ανοιχτο κυκλωμα μπιρει να μεταφερει μικροβια αλλης μαμας.ισχυουν αυτα?ξερετε?

Αυτό η αλήθεια είναι ότι δεν το ξέρω αλλά αν ισχύει κάτι τέτοιο το νοσοκομειακό που έχουν στα μαιευτήρια δεν κάνει να το χρησιμοποιούν οι κοπέλες ούτε να το νοικιαζουμε...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , mama16 είπε:

Αυτό η αλήθεια είναι ότι δεν το ξέρω αλλά αν ισχύει κάτι τέτοιο το νοσοκομειακό που έχουν στα μαιευτήρια δεν κάνει να το χρησιμοποιούν οι κοπέλες ούτε να το νοικιαζουμε...

 

Δεν είναι το ίδιο mama16 μου, άλλο σύστημα συντήρησης κι αποστείρωσης υπάρχει στα νοσοκομειακά. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Το swing το έχω ψάξει στα μεταχειρισμένα αλλά δεν είναι και τόσο οικονομικό ούτε με αυτόν τον τρόπο όποτε καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να το πάρεις καινουριο. Μάλλον και εγώ εκεί θα καταλήξω, σε καινουριο swing εφόσον δεν βλέπω να έχει αξία να πάρω χειροκίνητο και να μην βολέψει. 

Το μπιμπερό της συσκευης που συλλέγεται το γάλα χρησιμοποιείται κατευθειαν; δεν χρειάζεται δηλαδή να το μετάγγισω αλλού; σαφώς με μια θηλη από πάνω. Η θηλη που δίνει η συσκευασία είναι καλή για θηλάζον βρεφος; την πιάνει εύκολα; 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , mama16 είπε:

Αυτό η αλήθεια είναι ότι δεν το ξέρω αλλά αν ισχύει κάτι τέτοιο το νοσοκομειακό που έχουν στα μαιευτήρια δεν κάνει να το χρησιμοποιούν οι κοπέλες ούτε να το νοικιαζουμε...

Ναι αλλα το amenda που νοικιαζουν στο ιασω εχει κλειστο κυκλωμα νομιζω κ προστατευει.η μαια ομως μου ειπε να φερω δικο μου να μην πληρωνω ενοικιο.κ μου ειπε οτι ειναι μια χαρα το swing.η συμβουλος οταν ηρθε σπιτι με εβαλε να νοικιασω το symphoni λεγοντας μου οτι το amenda ειναι πιο ακριβο.εγω ομως διαπιστωσα το αντιθετο.επομενως εχουν κ αυτες τις προμυθειες τους κ αντε τρεχα γυρευε αν δεν εχεις εμπειρια να παρεις σωστο κ οικονομικο θηλαστρο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...