Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν με αφήνουν να κοιμηθω με το αγόρι μου


Βίκυ99

Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , little lamb είπε:

Πώς το κάνουν όμως να είναι μαζί; Για μισθοδοσία ας πούμε όταν παντρεύονται παύει ο καθένας να δίνει στις δουλειές τον λογαριασμό που έδινε και δίνει πλέον έναν κοινό; Και ο,τι είχε στους λογαριασμούς του το μεταφέρει πλέον στον κοινό; Ή απλά βάζει ο ένας τον άλλο συνδικαιούχο στους δικούς του λογαριασμούς; Εμάς χωριστά είναι πάντως, έχουμε έναν κοινό αλλά εκεί μπήκαν βασικά τα δώρα του γάμου. Μπορεί να με έχει βάλει και καπου συνδικαιούχο ο άντρας μου, δεν θυμάμαι αν το κάναμε ή απλά το λέγαμε να το κάνουμε.

Ναι μωρε. Δεν χρειαζεται υποχρεωτικα να ειναι ενας ο λογαριασμος. Αλλα δεν χρειαζεται και να λεμε «εγω πληρωνω τη νταντα,εσυ τη δεη». Και τις διακοπες;; Μισα μισα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 488
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , irin είπε:

Ναι μωρε. Δεν χρειαζεται υποχρεωτικα να ειναι ενας ο λογαριασμος. Αλλα δεν χρειαζεται και να λεμε «εγω πληρωνω τη νταντα,εσυ τη δεη». Και τις διακοπες;; Μισα μισα;;

Αααα αυτό είναι τέλειο θέμα συζήτησης για να ξεφύγουμε!!πολύ τέλειο!! εμείς αρχικά είχαμε λογαριασμό σε διαφορετικές τράπεζες κ πληρώναμε μέρα από συνεννόηση κάθε μήνα στο περίπου τα ίδια πχ αν κάποιος είχε βάλει πιο πολύ σ/μ τους λογαριασμούς τους έβαζε ο άλλος. μετά έκανα κ εγω στην ίδια τράπεζα κ μπήκαμε κ οι δυο συνδικαιούχοι στον λογαριασμό του άλλου κ συνδέσαμε κ τις κάρτες. από συνήθεια πληρώνουμε κάποια στάνταρ κ καθένας αλλά όλα τα άλλα έξοδα φεύγουν από όποιον λογαριασμό τύχει με μια συνεννόηση να μην ξεμείνει ποτέ κανεις μας πριν έρθει το 15μερο. δλδ αν πάρω εγω κάτι από το κούριερ κ είναι του άντρα μου, προφανώς το πληρώνω εγω κ αντίστροφα. το πρόγραμμα αποταμίευσης φεύγει από έναν λογαριασμό οπότε το 15μερο εκείνο ο άλλος βάζει κάτι παραπάνω στα τρέχοντα. γενικώς αυτό το «προσωπικό έξοδο» ή το «παίρνω κάτι με τα δικά μου λεφτά» δεν το κατάλαβα ποτέ. Την έννοια του έχω δικά μου χρήματα την αντιλαμβάνομαι μόνο ως προς το ότι συνεισφέρω κι εγω στο σπίτι πρώτον κ το κυριότερο ότι αν συμβεί κάτι έχω δικό μου εισόδημα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αααα αυτό είναι τέλειο θέμα συζήτησης για να ξεφύγουμε!!πολύ τέλειο!! εμείς αρχικά είχαμε λογαριασμό σε διαφορετικές τράπεζες κ πληρώναμε μέρα από συνεννόηση κάθε μήνα στο περίπου τα ίδια πχ αν κάποιος είχε βάλει πιο πολύ σ/μ τους λογαριασμούς τους έβαζε ο άλλος. μετά έκανα κ εγω στην ίδια τράπεζα κ μπήκαμε κ οι δυο συνδικαιούχοι στον λογαριασμό του άλλου κ συνδέσαμε κ τις κάρτες. από συνήθεια πληρώνουμε κάποια στάνταρ κ καθένας αλλά όλα τα άλλα έξοδα φεύγουν από όποιον λογαριασμό τύχει με μια συνεννόηση να μην ξεμείνει ποτέ κανεις μας πριν έρθει το 15μερο. δλδ αν πάρω εγω κάτι από το κούριερ κ είναι του άντρα μου, προφανώς το πληρώνω εγω κ αντίστροφα. το πρόγραμμα αποταμίευσης φεύγει από έναν λογαριασμό οπότε το 15μερο εκείνο ο άλλος βάζει κάτι παραπάνω στα τρέχοντα. γενικώς αυτό το «προσωπικό έξοδο» ή το «παίρνω κάτι με τα δικά μου λεφτά» δεν το κατάλαβα ποτέ. Την έννοια του έχω δικά μου χρήματα την αντιλαμβάνομαι μόνο ως προς το ότι συνεισφέρω κι εγω στο σπίτι πρώτον κ το κυριότερο ότι αν συμβεί κάτι έχω δικό μου εισόδημα. 

Συμφωνω απολυτως. Πχ κατι που συνηθως αγοραζω εγω,φευγει απο τον δικο μου λογαριασμο. Αν τυχει να πληρωσω εγω καποια πραγματα και ξεμεινω,επειδη οι περισσοτερες δραστηριοτητες περνανε απο εμενα, μου μεταφερει χρηματα. Αν και τελευταια εχω περασει την καρτα του στο κινητο μου οποτε… εκεινος πληρωνει συνηθως.. χαχα

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Έσπερος said:

γενικώς αυτό το «προσωπικό έξοδο» ή το «παίρνω κάτι με τα δικά μου λεφτά» δεν το κατάλαβα ποτέ. Την έννοια του έχω δικά μου χρήματα την αντιλαμβάνομαι μόνο ως προς το ότι συνεισφέρω κι εγω στο σπίτι πρώτον κ το κυριότερο ότι αν συμβεί κάτι έχω δικό μου εισόδημα. 

Δηλαδή εσύ ενημερώνεις για τα προσωπικά σου έξοδα ? Θέλω να πω για ρούχα-τσάντες-παππούτσια -κοσμήματα-καλλυντικά -κομμωτήριο-αισθητικός -δώρα σε τρίτους κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς εκ των πραγμάτων πληρώνει περισσότερα ο άντρας μου γιατί έχει και περισσότερα. Είπαμε είμαστε του '50 εμείς :-P 

Σουπερμάρκετ συνήθως εκείνος γιατί πάει με το αυτοκίνητο κι εκτός αυτού έχει διάφορα μπόνους, πόντους κλπ. Και λογαριασμούς εκείνος, βασικά αυτόματα πληρώνονται. Ο,τι αφορά τη μικρή πχ ρούχα, βιβλία, παιχνίδια πάντα εγώ επειδή τα παραγγέλνω εγώ. Επίσης εγώ όταν παίρνουμε κάτι φαγώσιμο πχ καφέ, σουβλάκι, ζαχαροπλαστείο κλπ, όχι ότι το έχουμε συμφωνήσει απλά συνήθως θέλω να πηγαίνω εγώ στα μαγαζιά, μου αρέσει, οπότε πληρώνω κιόλας. Και γιατί το ξέρω ότι πληρώνω λιγότερα γενικώς οπότε δεν θέλω να τα βάζει κι αυτά αυτός. Το ίδιο και σε δώρα για άλλους, για τον ίδιο λόγο. Για ρούχα, παπούτσια, βιβλία, καλλυντικά ή οτιδήποτε για εμάς ο καθένας με τη δική του κάρτα πληρώνει, εξάλλου δεν είμαστε και πάντα μαζί σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , little lamb είπε:

Εμάς εκ των πραγμάτων πληρώνει περισσότερα ο άντρας μου γιατί έχει και περισσότερα. Είπαμε είμαστε του '50 εμείς :-P 

Σουπερμάρκετ συνήθως εκείνος γιατί πάει με το αυτοκίνητο κι εκτός αυτού έχει διάφορα μπόνους, πόντους κλπ. Και λογαριασμούς εκείνος, βασικά αυτόματα πληρώνονται. Ο,τι αφορά τη μικρή πχ ρούχα, βιβλία, παιχνίδια πάντα εγώ επειδή τα παραγγέλνω εγώ. Επίσης εγώ όταν παίρνουμε κάτι φαγώσιμο πχ καφέ, σουβλάκι, ζαχαροπλαστείο κλπ, όχι ότι το έχουμε συμφωνήσει απλά συνήθως θέλω να πηγαίνω εγώ στα μαγαζιά, μου αρέσει, οπότε πληρώνω κιόλας. Και γιατί το ξέρω ότι πληρώνω λιγότερα γενικώς οπότε δεν θέλω να τα βάζει κι αυτά αυτός. Το ίδιο και σε δώρα για άλλους, για τον ίδιο λόγο. Για ρούχα, παπούτσια, βιβλία, καλλυντικά ή οτιδήποτε για εμάς ο καθένας με τη δική του κάρτα πληρώνει, εξάλλου δεν είμαστε και πάντα μαζί σε αυτά.

Λογικο ακουγεται το μοιρασμα. Ειναι αυθορμητο,οχι «πληρωσα τρια ευρω εγω,τωρα σειρα σου». 
εχω ακουσει ζευγαρι μια φορα που ειχαμε βγει να φαμε,να λεει: παλι εγω θα πληρωσω; Πληρωσα την ευδαπ,σειρα σου

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως η γυναίκα δεν πρέπει να σταματά τη δουλειά κάνοντας παιδιά ή όταν παντρεύεται, γιατί μετά δύσκολα ξαναμπαίνει στην αγορά εργασίας. Φυσικά οι άδειες και οι διευκολύνσεις θα έπρεπε να είναι δεδομένες σε όποιον τομέα και με όποια εργασιακή σχέση εργάζεται η γυναίκα και να περιλαμβάνουν και τον πατέρα. Εργάζομαι ασταμάτητα από όταν τελείωσα το πανεπιστήμιο. Έπιασα αμέσως δουλειά στο αντικείμενό μου και μετά από κάποια χρόνια ξεκίνησα μεταπτυχιακές σπουδές, σεμινάρια, εξειδικεύσεις κλπ. Τελειώνω σε λίγους μήνες το δεύτερο μεταπτυχιακό μου, το οποίο είναι σε διαφορετικό κλάδο, όχι όμως εντελώς άσχετο με τις προηγούμενες σπουδές μου. Έκανα αυτή την επιλογή ώστε να ανοίξουν κι άλλες πόρτες, κι ήδη φαίνεται να αποδίδει. 

Δε θεωρώ κακή τακτική να πληρώνει ένα ζευγάρι νταντά ακόμη κι αν μένουν λίγα χρήματα από το μισθό της μητέρας. Κάποια στιγμή το παιδί θα πάει παιδικό αλλά η μητέρα δε θα έχει χάσει την ασφάλιση, την εμπειρία και τις προοπτικές εξέλιξης και δε θα έχει μεγάλο κενό στο βιογραφικό. Σαφώς και είναι διαφορετικά τα πράγματα αν η δουλειά είναι π.χ. σερβιτόρα από το να εργάζεσαι σε μια μεγάλη εταιρεία στο αντικείμενό σου ή έστω με σύμβαση στο δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Yovanna είπε:

Δηλαδή εσύ ενημερώνεις για τα προσωπικά σου έξοδα ? Θέλω να πω για ρούχα-τσάντες-παππούτσια -κοσμήματα-καλλυντικά -κομμωτήριο-αισθητικός -δώρα σε τρίτους κτλ. 

Δεν είναι ενημέρωση, είναι προγραμματισμός. Πριν κάνουμε το παιδί δεν ασχολούμασταν. τώρα αν δεν το κάνουμε, δεν θα έχουμε λεφτά για να βγει το 15μερο. Βασικά από τότε που κάναμε το παιδί η έννοια του προσωπικού εξόδου χωρίς συνεννόηση κ προγραμματισμό εξαφανίστηκε. Η φάση «είδα μια μπλούζα κ μου άρεσε» δν υπάρχει. Δεν ενημερώνουμε με την έννοια ότι αν πάρω πράγματα από το φαρμακείο θα πω ότι τόσα ήταν του παιδιού κ τόσα τα δικά μου. Αλλά θα πούμε ότι εγώ χρειάζομαι αυτό, ο άλλος χρειάζεται το άλλο, έχουμε κάνει μια έρευνα αγοράς κ αυτά που βρήκαμε κυμαίνονται εκεί, τι μπορούμε να κάνουμε  αυτό το 15ημερο, ποιο είναι πιο επείγον κλπ. απλώς για να έχουμε μια αίσθηση των εξόδων. έτσι κ αλλιώς από την κίνηση λογαριασμών βλέπουμε τι ακριβώς έχει φύγει. την έννοια των κρυφών εξόδων τη θεωρώ αδιανόητη. δεν μπορώ να φανταστώ να ξοδεύει ο άλλος χρήματα κ να μην ξέρω πού πάνε. προφανώς δν θυμάμαι ποσο κάνει το κάθε γκατζετακι που αγοράζει, το έχω ξεχασει στο λεπτό, αλλά ξέρω ότι πήρε κάτι που είναι γι αυτόν τον σκοπό κ ήταν μεγάλο ή μικρό έξοδο στο περίπου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν είναι ενημέρωση, είναι προγραμματισμός. Πριν κάνουμε το παιδί δεν ασχολούμασταν. τώρα αν δεν το κάνουμε, δεν θα έχουμε λεφτά για να βγει το 15μερο. Βασικά από τότε που κάναμε το παιδί η έννοια του προσωπικού εξόδου χωρίς συνεννόηση κ προγραμματισμό εξαφανίστηκε. Η φάση «είδα μια μπλούζα κ μου άρεσε» δν υπάρχει. Δεν ενημερώνουμε με την έννοια ότι αν πάρω πράγματα από το φαρμακείο θα πω ότι τόσα ήταν του παιδιού κ τόσα τα δικά μου. Αλλά θα πούμε ότι εγώ χρειάζομαι αυτό, ο άλλος χρειάζεται το άλλο, έχουμε κάνει μια έρευνα αγοράς κ αυτά που βρήκαμε κυμαίνονται εκεί, τι μπορούμε να κάνουμε  αυτό το 15ημερο, ποιο είναι πιο επείγον κλπ. απλώς για να έχουμε μια αίσθηση των εξόδων. έτσι κ αλλιώς από την κίνηση λογαριασμών βλέπουμε τι ακριβώς έχει φύγει. την έννοια των κρυφών εξόδων τη θεωρώ αδιανόητη. δεν μπορώ να φανταστώ να ξοδεύει ο άλλος χρήματα κ να μην ξέρω πού πάνε. προφανώς δν θυμάμαι ποσο κάνει το κάθε γκατζετακι που αγοράζει, το έχω ξεχασει στο λεπτό, αλλά ξέρω ότι πήρε κάτι που είναι γι αυτόν τον σκοπό κ ήταν μεγάλο ή μικρό έξοδο στο περίπου. 

Συμφωνώ απόλυτα. Κ εγώ όταν δούλευα κανονικά ενημερωναμε κ οι 2 για τις κινήσεις μας για να μην τυχόν μείνουμε χωρίς λεφτά στα μέσα του μήνα και για να δούμε πόσα λεφτά έχουμε στην άκρη.

 

Όσο για το ταμείο κ εμάς κοινό είναι. Το ενοίκιο πχ μπορεί να το πλήρωνε ο ένας, τη ΔΕΗ ο άλλος αλλά αν σε κάποιον τελείωναν τα λεφτά πλήρωνε τα υπόλοιπα ο άλλος. Κ τώρα που δεν βγάζω τόσα χρήματα, αν ο άντρας μου έχει 50ευρα στο πορτοφόλι του κ πρέπει να δώσει κάπου 20ευρα πχ ανοίγει κ παίρνει απ' το πορτοφόλι μου. Όταν δει ότι δεν έχω λεφτά ή έχω πολύ λίγα μου συμπληρώνει στο πορτοφόλι μου

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Έσπερος said:

Δεν είναι ενημέρωση, είναι προγραμματισμός. Πριν κάνουμε το παιδί δεν ασχολούμασταν. τώρα αν δεν το κάνουμε, δεν θα έχουμε λεφτά για να βγει το 15μερο. Βασικά από τότε που κάναμε το παιδί η έννοια του προσωπικού εξόδου χωρίς συνεννόηση κ προγραμματισμό εξαφανίστηκε. Η φάση «είδα μια μπλούζα κ μου άρεσε» δν υπάρχει. Δεν ενημερώνουμε με την έννοια ότι αν πάρω πράγματα από το φαρμακείο θα πω ότι τόσα ήταν του παιδιού κ τόσα τα δικά μου. Αλλά θα πούμε ότι εγώ χρειάζομαι αυτό, ο άλλος χρειάζεται το άλλο, έχουμε κάνει μια έρευνα αγοράς κ αυτά που βρήκαμε κυμαίνονται εκεί, τι μπορούμε να κάνουμε  αυτό το 15ημερο, ποιο είναι πιο επείγον κλπ. απλώς για να έχουμε μια αίσθηση των εξόδων. έτσι κ αλλιώς από την κίνηση λογαριασμών βλέπουμε τι ακριβώς έχει φύγει. την έννοια των κρυφών εξόδων τη θεωρώ αδιανόητη. δεν μπορώ να φανταστώ να ξοδεύει ο άλλος χρήματα κ να μην ξέρω πού πάνε. προφανώς δν θυμάμαι ποσο κάνει το κάθε γκατζετακι που αγοράζει, το έχω ξεχασει στο λεπτό, αλλά ξέρω ότι πήρε κάτι που είναι γι αυτόν τον σκοπό κ ήταν μεγάλο ή μικρό έξοδο στο περίπου. 

Όχι, δεν θα μπορούσα με τίποτα έτσι. απίστευτα καταπιεστικό το βρίσκω. Σαν τιμωρία που παντρεύτηκα και έκανα οίκογένεια. Όπως δεν θα τον ενημερώσω για πράγματα που αγοράζω στο παιδί ( πχ του παρήγγειλα τα καλοκαιρινά του, τον πήγα και του πήρα γυαλιά ηλίου, crocs και καινούρια αθλητικά και απλά μας είδε να επιστρέφουμε με αυτά), έτσι και δεν θα ενημερώσω για έξοδα που κάνω για μένα. Θα πω πάω κομμωτήριο αλλά δεν θα πω αν χάλασα 50 ευρώ ή 200. Θα πω πάω στο κέντρο αισθητικής , αλλά δεν θα ενημερώσω πόσα θα χαλάσω. Αν πάρω καουνούρια γυαλιά ηλίου, απλά θα με δει να τα φοράω. Το ίδιο και μια καινούρια τσάντα, δεν θα τον ενημερώσω πριν την αγοράσω (άλλωστε θα πάθει εγκεφαλικό αν μάθει πόσο κάνει , διότι έχω θέμα με τις τσάντες :mrgreen:). Δεν θα πω δεν έχω λεφτά να πλην΄ψήσουμε το σχολείο, δώσε μου γιατί τα ξόδεψα για μένα , αλλά δεν δίνω και λογαριασμό. Καλώς ή κακώς, αυτό το κοινόβιο, το είμαστε ένα και τα μοιραζόμαστε όλα, δεν μου ταιριάζει. Προφανώς αν θελήσω να αγοράσω αυτοκίνητο, θα τον ενημερώσω πριν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παράθεση

Λογικο ακουγεται το μοιρασμα. Ειναι αυθορμητο,οχι «πληρωσα τρια ευρω εγω,τωρα σειρα σου». 
εχω ακουσει ζευγαρι μια φορα που ειχαμε βγει να φαμε,να λεει: παλι εγω θα πληρωσω; Πληρωσα την ευδαπ,σειρα σου

Πού τους πετυχαίνετε όλους αυτούς ρε παιδιά; :-P Μου φαίνεται θα δούμε πολλά όταν πάει η μικρή σχολείο και γνωρίσουμε κόσμο με διάφορα στυλ

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2021 at 11:11 ΜΜ, little lamb είπε:

 

Συμφωνώ σε όλα. Το "κατά περίπτωση" νομίζω είναι το κλειδί. Και το να κάνεις ο,τι θέλεις. Γιατί και το γενικό κι αοριστο "οποια αποφασίσει να μείνει στο σπίτι είναι η ντροπή του φύλου μας και στηρίζει τις ανισότητες" υπερβολή είναι (δεν λέω ότι γράφτηκε ακριβώς έτσι εδώ, αλλά ώρες ώρες το νιώθω στην κοινωνία ακόμα κι από την ίδια μου τη μάνα). Κατά περίπτωση μπορεί να συμφέρει έτσι, μπορεί αλλιώς. Και κακά τα ψέματα στην πραγματικότητα ο καθένας θα κάνει ο,τι συμφέρει οικονομικά.

 

Ας φέρω μερικά παραδείγματα από τις 4 φίλες που είπα, που παρά την κοινή αφετηρία (όλες της φιλοσοφικής με άντρες άλλου κλάδου και πολύ πιο "φτασμένους" επαγγελματικά), την καθεμία τη συμφέρει άλλο:

Οι δύο από αυτές απασχολούνται με ιδιαίτερα και φροντιστήρια πάνω στις σπουδές τους και οι άντρες τους σε ιδιωτικό τομέα επίσης πάνω στις σπουδές τους εδώ και πολλά χρόνια. Παρόλο που -υποθετω, δεν το έχουμε συζητήσει ποτέ- η οικογένεια βασίζεται περισσότερο στα οικονομικά του άντρα και παρόλο που το μεγαλύτερο μέρος οσων βγάζουν (πάλι υποθέτω) θα πήγαινε σε νταντά, δεν τις συμφέρει να σταματήσουν γιατί θα χάσουν τον κύκλο των μαθημάτων τους. Οι άντρες δεν ξέρω καν αν δικαιούνται άδεια σε αυτή την περίπτωση, οπότε συνεχίζουν και οι δύο και ή παίρνουν νταντά ή επιστρατεύουν γιαγιά. 

Μια τρίτη, ξεκίνησε πρόσφατα δική της επιχείρηση πάνω στις σπουδές της και ο άντρας της είναι αορίστου στο δημόσιο εδώ και χρόνια. Η επιχείρησή της δεν πάει ιδιαίτερα καλά απ'ο,τι λέει, αλλά λογικά ούτε αυτή δεν τη συμφέρει να σταματήσει γιατί θα χάσει κι αυτά τα λίγα ενώ αντίθετα συμφέρει να πάρει άδεια ο άντρας που και θα πληρώνεται και θα επιστρέψει στη θέση του όπως την άφησε.

Η τέταρτη δεν βρήκε ποτέ δουλεια πάνω στις σπουδές της και απασχολείται ανά διαστήματα σε ασχετες δουλειές πχ να προσέχει παιδάκια. Ο άντρας της ελεύθερος επαγγελματίας σε παραϊατρικο επάγγελμα. Σε αυτή την περίπτωση δεν συμφέρει να σταματήσει ο άντρας που θα χάσει τον κύκλο και την πελατεία, ενώ η κοπέλα δεν θα χάσει κάτι/δεν σταματάει από κάπου. Προφανώς αν βρει κάτι που να βγάζει παραπάνω χρήματα από τον μισθό της νταντάς ή τα δίδακτρα του σταθμού ή κάτι πάνω στα ενδιαφέροντά της κ δεν θέλει να χάσει την ευκαιρία τη συμφέρει να πάει και να πάρουν νταντά, αλλιώς ποιο το νόημα να πάει να φυλάει παιδάκια και ο,τι βγάζει να το δίνει σε κάποιον για να φυλάει το δικό της παιδί;

Η πέμπτη περίπτωση είμαι εγώ, που έχω δουλέψει 4 φορές για λίγους μήνες, όλες πάνω στις σπουδές μου, και ο άντρας μου καμία δεκαπενταρια χρόνια επίσης πάνω στις σπουδές του σε πολύ καλές δουλειές. Όταν γεννήθηκε το παιδί δεν δούλευα κάπου ώστε να "σταματήσω". Απλά δεν επεδίωξα και να βρω για κάποιο διάστημα. Όταν βρήκα και ήταν πάνω στο μεταπτυχιακό μου, οπότε χρήσιμο στο βιογραφικό, πήγα. Δεν θα πήγαινα ομως σε οτιδήποτε αν δεν υπήρχε κάποιο κέρδος (είτε οικονομικό είτε ως προς το βιογραφικό) και έβγαινε μία ή άλλη με έξοδα νταντάς.

 

Έχω κι εγώ φίλες αλλά και συγγενείς πτυχιούχους φιλοσοφικής. Η μία χρόνια αναπληρώτρια σε περιοχές πάντα κοντά στην κατοικία της. Βρίσκει αξιοπρεπή το μισθό για την εποχή και με δεδομένο ότι δεν ξεσπιτώνεται κάθε χρόνο. Βέβαια πολλοί συνάδελφοί της δεν έχουν αυτή την πολυτέλεια, ειδικά στα πρώτα βήματά τους και μπαίνουν μέσα από τη δουλειά. Συμπληρώνει το εισόδημά της με ιδιαίτερα τα απογεύματα και βγάζει καλά λεφτά. Μόνο μείον το ότι το καλοκαίρι παίρνει το επίδομα ανεργίας. Άλλη περίπτωση, καθηγήτρια Γαλλικών. Πλήρες ωράριο σε φροντιστήριο κάθε χρόνο και πολλά ιδιαίτερα. Αν είχε μόνο τα ιδιαίτερα, θα έβγαζε πολλααά χρήματα αλλά θέλει το πλήρες ωράριο του φροντιστηρίου παρόλο που ο μισθός δεν είναι καλός, αλλά έτσι έχει πλήρη ασφάλιση, δώρα, επιδόματα και ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι. Άλλη απόφοιτος φιλοσοφικής (Ιστορίας-Αρχαιολογίας) με μεταπτυχιακές σπουδές δέχεται να δουλέψει μόνο στο δημόσιο κι έχει δουλέψει με κάποιες συμβάσεις σχετικές με το αντικείμενό της. Δηλώνει ρητά όμως πως δεν καταδέχεται να κάνει άσχετη δουλειά έχοντας όμως σύζυγο με υψηλά εισοδήματα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , love kids είπε:

Προσωπικά πιστεύω πως η γυναίκα δεν πρέπει να σταματά τη δουλειά κάνοντας παιδιά ή όταν παντρεύεται, γιατί μετά δύσκολα ξαναμπαίνει στην αγορά εργασίας. 

 

Υπάρχουν κοπέλες σήμερα που σταματάνε επειδή απλά παντρεύτηκαν; :roll:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Yovanna είπε:

Όχι, δεν θα μπορούσα με τίποτα έτσι. απίστευτα καταπιεστικό το βρίσκω. Σαν τιμωρία που παντρεύτηκα και έκανα οίκογένεια. Όπως δεν θα τον ενημερώσω για πράγματα που αγοράζω στο παιδί ( πχ του παρήγγειλα τα καλοκαιρινά του, τον πήγα και του πήρα γυαλιά ηλίου, crocs και καινούρια αθλητικά και απλά μας είδε να επιστρέφουμε με αυτά), έτσι και δεν θα ενημερώσω για έξοδα που κάνω για μένα. Θα πω πάω κομμωτήριο αλλά δεν θα πω αν χάλασα 50 ευρώ ή 200. Θα πω πάω στο κέντρο αισθητικής , αλλά δεν θα ενημερώσω πόσα θα χαλάσω. Αν πάρω καουνούρια γυαλιά ηλίου, απλά θα με δει να τα φοράω. Το ίδιο και μια καινούρια τσάντα, δεν θα τον ενημερώσω πριν την αγοράσω (άλλωστε θα πάθει εγκεφαλικό αν μάθει πόσο κάνει , διότι έχω θέμα με τις τσάντες :mrgreen:). Δεν θα πω δεν έχω λεφτά να πλην΄ψήσουμε το σχολείο, δώσε μου γιατί τα ξόδεψα για μένα , αλλά δεν δίνω και λογαριασμό. Καλώς ή κακώς, αυτό το κοινόβιο, το είμαστε ένα και τα μοιραζόμαστε όλα, δεν μου ταιριάζει. Προφανώς αν θελήσω να αγοράσω αυτοκίνητο, θα τον ενημερώσω πριν!

Κάπως έτσι κι εμείς αλλά με τη διαφορά ότι συνήθως λέω ότι θα πάω για ψώνια, κομμωτήριο, τι θέλω να αγοράσω κλπ. Μπορεί να πω πόσα ξόδεψα, μπορεί και όχι. Βέβαια ο σύζυγος ουδέποτε μου έχει κάνει παρατήρηση για τα έξοδά μου. Καλά, δεν είμαι και σπατάλη, σε λογικά πλαίσια. Για τσάντες τρελαίνομαι κι εγώ αν και τις πιο ακριβές μου τις έχει χαρίσει εκείνος. :) Αλλά, ναι, η κατάσταση που περιγράφει η Έσπερος δε μου ταιριάζει καθόλου Φυσικά για μεγάλα έξοδα ενημερώνουμε ο ένας τον άλλο και από κοινού αποφασίζουμε. Όσο για τα έξοδα, άλλες φορές πληρώνω πιο πολλά εγώ άλλες ο σύζυγος. Αυτό εξαρτάται και από τα έσοδα του καθενός τη δεδομένη χρονική περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Yovanna είπε:

Όχι, δεν θα μπορούσα με τίποτα έτσι. απίστευτα καταπιεστικό το βρίσκω. Σαν τιμωρία που παντρεύτηκα και έκανα οίκογένεια. Όπως δεν θα τον ενημερώσω για πράγματα που αγοράζω στο παιδί ( πχ του παρήγγειλα τα καλοκαιρινά του, τον πήγα και του πήρα γυαλιά ηλίου, crocs και καινούρια αθλητικά και απλά μας είδε να επιστρέφουμε με αυτά), έτσι και δεν θα ενημερώσω για έξοδα που κάνω για μένα. Θα πω πάω κομμωτήριο αλλά δεν θα πω αν χάλασα 50 ευρώ ή 200. Θα πω πάω στο κέντρο αισθητικής , αλλά δεν θα ενημερώσω πόσα θα χαλάσω. Αν πάρω καουνούρια γυαλιά ηλίου, απλά θα με δει να τα φοράω. Το ίδιο και μια καινούρια τσάντα, δεν θα τον ενημερώσω πριν την αγοράσω (άλλωστε θα πάθει εγκεφαλικό αν μάθει πόσο κάνει , διότι έχω θέμα με τις τσάντες :mrgreen:). Δεν θα πω δεν έχω λεφτά να πλην΄ψήσουμε το σχολείο, δώσε μου γιατί τα ξόδεψα για μένα , αλλά δεν δίνω και λογαριασμό. Καλώς ή κακώς, αυτό το κοινόβιο, το είμαστε ένα και τα μοιραζόμαστε όλα, δεν μου ταιριάζει. Προφανώς αν θελήσω να αγοράσω αυτοκίνητο, θα τον ενημερώσω πριν!

 

Εντάξει η τόση ενημέρωση/καταγραφή των εξόδων προφανώς εξαρτάται από το αν σχεδόν κάθε μήνα τελειώνουν/φτάνουν ίσα ίσα ή υπάρχουν αρκετά στην άκρη. Από το αν "εξαρτάσαι από τον μισθό σου" που λέει κι ο Μητσοτάκης :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Yovanna είπε:

Όχι, δεν θα μπορούσα με τίποτα έτσι. απίστευτα καταπιεστικό το βρίσκω. Σαν τιμωρία που παντρεύτηκα και έκανα οίκογένεια. Όπως δεν θα τον ενημερώσω για πράγματα που αγοράζω στο παιδί ( πχ του παρήγγειλα τα καλοκαιρινά του, τον πήγα και του πήρα γυαλιά ηλίου, crocs και καινούρια αθλητικά και απλά μας είδε να επιστρέφουμε με αυτά), έτσι και δεν θα ενημερώσω για έξοδα που κάνω για μένα. Θα πω πάω κομμωτήριο αλλά δεν θα πω αν χάλασα 50 ευρώ ή 200. Θα πω πάω στο κέντρο αισθητικής , αλλά δεν θα ενημερώσω πόσα θα χαλάσω. Αν πάρω καουνούρια γυαλιά ηλίου, απλά θα με δει να τα φοράω. Το ίδιο και μια καινούρια τσάντα, δεν θα τον ενημερώσω πριν την αγοράσω (άλλωστε θα πάθει εγκεφαλικό αν μάθει πόσο κάνει , διότι έχω θέμα με τις τσάντες :mrgreen:). Δεν θα πω δεν έχω λεφτά να πλην΄ψήσουμε το σχολείο, δώσε μου γιατί τα ξόδεψα για μένα , αλλά δεν δίνω και λογαριασμό. Καλώς ή κακώς, αυτό το κοινόβιο, το είμαστε ένα και τα μοιραζόμαστε όλα, δεν μου ταιριάζει. Προφανώς αν θελήσω να αγοράσω αυτοκίνητο, θα τον ενημερώσω πριν!

Κοίτα είναι ανάλογα το μισθό που βγάζετε. Αν πχ είστε αρκετά καλά οικονομικά προφανως δεν χρειάζεται να λες τι θες να αγοράσεις. Αν όμως υπολογίζετε τα λεφτά του μήνα κ να δείτε αν φτάνουν, δεν θα πας να πάρεις κάτι ακριβό κ μετά να μην μπορείτε να πληρώσετε κάποια άλλα έξοδα

πρίν από 3 λεπτά , little lamb είπε:

 

Εντάξει αυτό προφανώς εξαρτάται από το αν σχεδόν κάθε μήνα τελειώνουν/φτάνουν ίσα ίσα ή υπάρχουν αρκετά στην άκρη. Από το αν "εξαρτάσαι από τον μισθό σου" που λέει κι ο Μητσοτάκης.

Μαζί απαντούσαμε μάλλον

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , little lamb είπε:

 

Υπάρχουν κοπέλες σήμερα που σταματάνε επειδή απλά παντρεύτηκαν; :roll:

Λίγες αλλά ναι, ξέρω κοπέλες με δουλειά άσχετη με τις σπουδές τους ή που είχαν τελειώσει μόνο το λύκειο ή ΙΕΚ που παντρεύτηκαν γιατί θα έκαναν παιδί και πήραν την απόφαση να πάψουν να δουλεύουν πριν καν μείνουν έγκυες. Καλά, τους επέτρεπαν και τα οικονομικά του συζύγου να το κάνουν αλλά είναι τόσο ξένο για μένα αυτό και μου κάνει εντύπωση, διότι δε θα το έκανα ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , love kids είπε:

Λίγες αλλά ναι, ξέρω κοπέλες με δουλειά άσχετη με τις σπουδές τους ή που είχαν τελειώσει μόνο το λύκειο ή ΙΕΚ που παντρεύτηκαν γιατί θα έκαναν παιδί και πήραν την απόφαση να πάψουν να δουλεύουν πριν καν μείνουν έγκυες. Καλά, τους επέτρεπαν και τα οικονομικά του συζύγου να το κάνουν αλλά είναι τόσο ξένο για μένα αυτό και μου κάνει εντύπωση, διότι δε θα το έκανα ποτέ. 

 

Και πώς είχαν δεδομένο ότι θα μείνουν γρήγορα έγκυες; Άλλο πάλι και τούτο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , little lamb είπε:

Πού τους πετυχαίνετε όλους αυτούς ρε παιδιά; :-P Μου φαίνεται θα δούμε πολλά όταν πάει η μικρή σχολείο και γνωρίσουμε κόσμο με διάφορα στυλ

Έχει τύχει στο παρελθόν να βγούμε για φαγητό με αντρόγυνο κ την ώρα που πλήρωναν να πληρώνει ο ένας από τους 2 κ ο άλλος να λέει ότι επειδή δεν έχω ψιλα θα χαλάσω κ θα σου δώσω στο σπίτι το 10ευρω που μου αναλογεί!! Εγώ να τους ακούω κ να σκέφτομαι ότι ή εγώ είμαι από άλλο πλανήτη ή αυτοί!! :P

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mama16 said:

Κοίτα είναι ανάλογα το μισθό που βγάζετε. Αν πχ είστε αρκετά καλά οικονομικά προφανως δεν χρειάζεται να λες τι θες να αγοράσεις. Αν όμως υπολογίζετε τα λεφτά του μήνα κ να δείτε αν φτάνουν, δεν θα πας να πάρεις κάτι ακριβό κ μετά να μην μπορείτε να πληρώσετε κάποια άλλα έξοδα

Εννοείται αυτό. Πρώτα τα βασικά. Βέβαια αν κάποιος το δει εντελώς σε οικογενειακό και όχι ατομικό πλαίσιο, θα μπορούσαν τα χρήματα αυτά που ξοδεύω για μένα , να μπαίνουν στην άκρη για την οικογένεια , ή για κάποιο ταξίδι ή πιο ακριβές διακοπές. Δεν μπορώ όμως να λειτουργήσω μόνο με βάση το καλό της οικογένειας. Ούτε μου αρέσει να δουλεύω μόνο για να πληρώνω λογαριασμούς και σούπερ μάρκετ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , little lamb είπε:

 

Και πώς είχαν δεδομένο ότι θα μείνουν γρήγορα έγκυες; Άλλο πάλι και τούτο!

Έλα ντε! Εντάξει, σε τέτοιες περιπτώσεις μάλλον δεν είναι και πολύ πρόθυμος κάποιος γενικά για δουλειά. Είμαι της γνώμης πως αν δε σου αρέσει η τωρινή σου δουλειά, ψάχνεις παράλληλα για κάτι άλλο κι όταν το βρεις, φεύγεις. Αντίστοιχα, αν προκύψει εγκυμοσύνη, τα ζυγίζεις και βλέπεις το καλύτερο για το παιδί, την οικογένεια, την καριέρα, γενικά τι θα ήταν καλύτερο για όλους. 

πρίν από 5 λεπτά , Yovanna είπε:

Εννοείται αυτό. Πρώτα τα βασικά. Βέβαια αν κάποιος το δει εντελώς σε οικογενειακό και όχι ατομικό πλαίσιο, θα μπορούσαν τα χρήματα αυτά που ξοδεύω για μένα , να μπαίνουν στην άκρη για την οικογένεια , ή για κάποιο ταξίδι ή πιο ακριβές διακοπές. Δεν μπορώ όμως να λειτουργήσω μόνο με βάση το καλό της οικογένειας. Ούτε μου αρέσει να δουλεύω μόνο για να πληρώνω λογαριασμούς και σούπερ μάρκετ. 

Συμφωνώ! Πρώτα οι υποχρεώσεις, μετά η αποταμίευση κι έπειτα τα άλλα. Προσωπικά προσπαθώ κάθε μήνα να βάζω ένα στάνταρ ποσό στην άκρη κι ό,τι περισσέψει, μπορώ να το ξοδέψω με χαρά για μένα ή την οικογένεια. Επειδή λατρεύω τα ταξίδια, μπορώ να στερηθώ κάτι άλλο για να μαζέψω χρήματα για ταξίδι αλλά πού και πού θα ξεφαντώσω με ψώνια (όχι μόνο για μένα).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Yovanna είπε:

Εννοείται αυτό. Πρώτα τα βασικά. Βέβαια αν κάποιος το δει εντελώς σε οικογενειακό και όχι ατομικό πλαίσιο, θα μπορούσαν τα χρήματα αυτά που ξοδεύω για μένα , να μπαίνουν στην άκρη για την οικογένεια , ή για κάποιο ταξίδι ή πιο ακριβές διακοπές. Δεν μπορώ όμως να λειτουργήσω μόνο με βάση το καλό της οικογένειας. Ούτε μου αρέσει να δουλεύω μόνο για να πληρώνω λογαριασμούς και σούπερ μάρκετ. 

 

Καλά κάνεις, εφόσον έχεις την ευχέρεια. Κάποιοι δεν έχουν τέτοια επιλογή και αναγκαστικά δουλεύουν μόνο για λογαριασμούς και σούπερ μάρκετ, αυτοί εννοώ ότι όντως καταγράφουν κάθε τι για να βγει ο μήνας

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , little lamb είπε:

 

Καλά κάνεις, εφόσον έχεις την ευχέρεια. Κάποιοι δεν έχουν τέτοια επιλογή και αναγκαστικά δουλεύουν μόνο για λογαριασμούς και σούπερ μάρκετ, αυτοί εννοώ ότι όντως καταγράφουν κάθε τι για να βγει ο μήνας

Ναι, έχεις δίκιο, αλλιώς δε βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , love kids είπε:

Έλα ντε! Εντάξει, σε τέτοιες περιπτώσεις μάλλον δεν είναι και πολύ πρόθυμος κάποιος γενικά για δουλειά. Είμαι της γνώμης πως αν δε σου αρέσει η τωρινή σου δουλειά, ψάχνεις παράλληλα για κάτι άλλο κι όταν το βρεις, φεύγεις. Αντίστοιχα, αν προκύψει εγκυμοσύνη, τα ζυγίζεις και βλέπεις το καλύτερο για το παιδί, την οικογένεια, την καριέρα, γενικά τι θα ήταν καλύτερο για όλους. 

Συμφωνώ! Πρώτα οι υποχρεώσεις, μετά η αποταμίευση κι έπειτα τα άλλα. Προσωπικά προσπαθώ κάθε μήνα να βάζω ένα στάνταρ ποσό στην άκρη κι ό,τι περισσέψει, μπορώ να το ξοδέψω με χαρά για μένα ή την οικογένεια. Επειδή λατρεύω τα ταξίδια, μπορώ να στερηθώ κάτι άλλο για να μαζέψω χρήματα για ταξίδι αλλά πού και πού θα ξεφαντώσω με ψώνια (όχι μόνο για μένα).

Εμεις μαζεύουμε διευρα για ταξίδια .Δοκίμασε το κ θα εκπλαγείς ευχάριστα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εμεις μαζεύουμε διευρα για ταξίδια .Δοκίμασε το κ θα εκπλαγείς ευχάριστα.

Το έχω κάνει κι εγώ, όπως και το να μαζεύω τα ψιλά από το σούπερ μάρκετ για αυτό το σκοπό κάποιες περιόδους. Στην παρούσα φάση μας έχουν βγει κάποια επιπλέον έξοδα οπότε περιορίζομαι στη στάνταρ μηνιαία αποταμίευση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...