Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

μα αυτα που ρωτας δ δειχνουν ενδιαφερον

πρίν από 7 λεπτά , emmaki είπε:

Αυτο που σου λεμε ολοι ειναι οτι ειναι πολυ νωρις για να ρωτησεις τη δασκαλα!

Σημερα δεν θα προλαβαινε να δει τι γινεται κατω απο τη μυτη της! Η πρωτη μερα ειναι μια μερα πανικου στο νηπιαγωγειο! Και ολη η πρωτη εβδομαδα το ιδιο, απλα την πρωτη γινεται το ελα να δεις! Ειδικα σε 25αρια τμηματα!

Πολυ πιθανο η δασκαλα να ανοιξε η ιδια το ταπερ χωρις να καταλαβει σε ποιο παιδι ανηκε, αν δεν μπορουσε να το κανει μονος του! 
Ξαφνικα θα βρεθηκε με 10-15 τά´ερ, 5-6 γιαουρτια και καμποσους χυμους και ταυτοχρονα καποια παιδια να χτυπιουνται στο κλαμα!!!!!

προσπαθεις να την αποτελειωσεις;:P:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πάντως χάρηκα που τελικά όλα πήγαν καλά! Είναι ένα θετικό νέο για όσα παιδάκια δεν έχουν πάει παιδικό ότι τελικά μπορεί να έχουν μια καλή προσαρμογή στο νήπιο και ας μην είχαν εμπειρία προηγουμένως από παιδικό. Εγώ πιστεύω ότι ήταν η ώρα του Έσπερος να ξεκινήσει. Θα του κάνει καλό να είναι με παιδάκια και να αλληλεπιδρά. Όλα θα πάνε μια χαρά να κανείς θετικές σκέψεις και να τους πεις πόσο περιφανή είσαι σήμερα. 

πρίν από 6 λεπτά , Super.mum είπε:

Εγώ πάντως χάρηκα που τελικά όλα πήγαν καλά! Είναι ένα θετικό νέο για όσα παιδάκια δεν έχουν πάει παιδικό ότι τελικά μπορεί να έχουν μια καλή προσαρμογή στο νήπιο και ας μην είχαν εμπειρία προηγουμένως από παιδικό. Εγώ πιστεύω ότι ήταν η ώρα του Έσπερος να ξεκινήσει. Θα του κάνει καλό να είναι με παιδάκια και να αλληλεπιδρά. Όλα θα πάνε μια χαρά να κανείς θετικές σκέψεις και να τους πεις πόσο περιφανή είσαι σήμερα. 

*να του πεις 

πρίν από 8 λεπτά , vicky86 είπε:

μα αυτα που ρωτας δ δειχνουν ενδιαφερον

προσπαθεις να την αποτελειωσεις;:P:D

Έλα μου ντε τι το ήθελε αυτό τώρα για το τάπερ χαχα .. το βλέπω να πηγαίνει με αλουμινόχαρτο αύριο 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Λοιπόν σήμερα ή το παιδί ήταν οκ, ή οι δασκάλες είναι αλλού, ή θα σκοτώσω τον άντρα μου. Τον πήγα το πρωί ήρεμο και κεφάτο, απλώς όταν φτάσαμε ήθελε να μείνουμε στην αυλή. Τον πήγα σιγά σιγά προς τη πόρτα, γνωρίσαμε τη δασκάλα, του έδειξε που να αφήσει τσάντα κλπ, έκανε αυτός πάλι να βγει προς την αυλή, τέλος πάντων όσο ήταν ήρεμα τον αγκάλιασα κι έφυγα, έμεινα 2-3 λεπτά απ έξω, δεν άκουσα κανένα σπαραγμό, πήγα σχολείο. Μετά πήγε ο άντρας μου να τον πάρει γιατί είχε κανονίσει να σχολάσει νωρίς. Πήγε λοιπόν, τον βρήκε ήρεμο, η δασκάλα απλά χαιρέτησε κι έφυγε, δεν περίμενε να ρωτήσει τίποτα γιατί έκρινε ότι με τόσο κόσμο και πανικό δεν θα είχε χρόνο να μας μιλήσει και ούτως ή άλλως αν είχε γίνει κάτι καλύτερα να μην το λέγαμε μπροστά του (ο άντρας μου τα έκρινε αυτά, η δασκάλα μπαινόβγαινε στην τάξη για να παραδίδει τα παιδιά). Αυτά. Εγώ τώρα είμαι ακόμα σχολείο για διάφορα διοικητικά, κι έχω σκάσει. Δεν του είπε πολλά, ότι έφαγε, που μάλλον ήταν το πιο ενδιαφέρον απ όσα του συνέβησαν, ότι βγήκαν στην αυλή, ότι έχει πολλούς συμμαθητές κ ότι του άρεσε. Δεν φαίνεται λέει κλαμένος. Τουαλέτα δεν είχε πάει, πήγε μόλις γύρισαν. Τώρα θα κάνουν μια βόλτα εκτός αν θέλει να ξαπλώσει. Θα πάρω αργότερα τη δασκάλα να κλείσουμε ένα ραντεβού να μιλήσουμε κι ελπίζω να εκμαιεύσω κάτι γιατι θα με φάει η περιέργεια. 

Έσπερος είμαι πολύ χαρουμενη με την πρώτη μέρα του γιου σου στο σχολείο, ήταν ΤΕΛΕΙΑ! Το τονίζω! Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να προσαρμοστεί στην τάξη όπως φαίνεται. Ότι έφαγε στο σχολείο είναι πολύ καλό! 

 

Έσπερος είπε πάρα πολλά το παιδί για την πρώτη του μέρα. Μην περιμένεις πολλές λεπτομέρειες ούτε κι από την δασκάλα. Αν υπήρχε θέμα θα σου το έλεγε. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Anna3011 είπε:

Έλα σε παρακαλώ, σε ικετεύω, πες μου ότι είσαι τρολ! Θα πάρεις τη δόλια τη δασκάλα με τα 25 νέα παιδιά να τη ρωτήσεις αν άνοιξε το τάπερ; Και πως το σκέφτεσαι για τη συνέχεια; Θα παίρνεις κάθε μέρα να ρωτάς τι κάνανε και με ποιό παιδάκι έπαιξε; Γιατί να σου λέει το παιδί φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι δεν παίζει!

 

μα δ χρειαζεται να ρωτησει.εχει απαντησει ηδη οτι μαλλον δ επαιξε

κ απο την στεναχωρια μαλλον απλα εφαγε ολο το φαι

:neutral:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , emmaki είπε:

Πολυ πιθανο η δασκαλα να ανοιξε η ιδια το ταπερ χωρις να καταλαβει σε ποιο παιδι ανηκε, αν δεν μπορουσε να το κανει μονος του! 
Ξαφνικα θα βρεθηκε με 10-15 τά´ερ, 5-6 γιαουρτια και καμποσους χυμους και ταυτοχρονα καποια παιδια να χτυπιουνται στο κλαμα!!!!!

καλά αν η κατάσταση ήταν έτσι προφανώς δεν θα κατάλαβε. εγω έχω στο μυαλό μου ότι όλα τα καταφέρνουν κ είναι ας πούμε 2-3 κ θέλουν κάποιον από πάνω κ μας έχει ξεχωρίσει κ θα μας κάνει παρατήρηση κάποια στιγμή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

καλά αν η κατάσταση ήταν έτσι προφανώς δεν θα κατάλαβε. εγω έχω στο μυαλό μου ότι όλα τα καταφέρνουν κ είναι ας πούμε 2-3 κ θέλουν κάποιον από πάνω κ μας έχει ξεχωρίσει κ θα μας κάνει παρατήρηση κάποια στιγμή. 

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

Αυτό, συνεχίστε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

καλά αν η κατάσταση ήταν έτσι προφανώς δεν θα κατάλαβε. εγω έχω στο μυαλό μου ότι όλα τα καταφέρνουν κ είναι ας πούμε 2-3 κ θέλουν κάποιον από πάνω κ μας έχει ξεχωρίσει κ θα μας κάνει παρατήρηση κάποια στιγμή. 

αρα μην την παρεις,πολυ πιθανον να σε προλαβει εκεινη

ειμαι σιγουρη οτι ειδικα εσας θα σας πει αμεσα,τουλ για αλλο φαγητοδοχειο αφου το βρηκες ανοιχτο στην τσαντα

εννοειται πως σε δουλευω,συγνωμη στεναχωριεμαι γτ προσπαθω να συμμεριστω το αγχος σου,αλλα εισαι αφανταστα υπερβολικη

επισης αυτο που κανεις στο παιδι σου ειναι παρα πολυ ασχημο,κ δ το λεω σαν μαμα αλλα σαν παιδι

πραγματικα στεναχωριεμαι,αλλα δ μπορω να μην κοροιδεψω την κατασταση.οχι εσενα

επισης απανταω μονο κ μονο για να μην διαβασει καποιος που δ εχει ιδεα κ νομισει οτι ολα αυτα ειναι νορμαλ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

καλά αν η κατάσταση ήταν έτσι προφανώς δεν θα κατάλαβε. εγω έχω στο μυαλό μου ότι όλα τα καταφέρνουν κ είναι ας πούμε 2-3 κ θέλουν κάποιον από πάνω κ μας έχει ξεχωρίσει κ θα μας κάνει παρατήρηση κάποια στιγμή. 

Όχι μην ανησυχείς! Ο ανιψιός μου που είναι τώρα 5 σχεδόν φωνάζει όποιον είναι μαζί του να του ανοίγει τάπερ , συσκευασία από κρουασάν , γιαουρτι από όλα .. μερικές φορές προσπαθεί μια φορά δεν του βγαίνει και φωνάζει. Και δεν τους έχουν πει ποτέ κάτι στο σχολείο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

καλά αν η κατάσταση ήταν έτσι προφανώς δεν θα κατάλαβε. εγω έχω στο μυαλό μου ότι όλα τα καταφέρνουν κ είναι ας πούμε 2-3 κ θέλουν κάποιον από πάνω κ μας έχει ξεχωρίσει κ θα μας κάνει παρατήρηση κάποια στιγμή. 

Aλήθεια τωρα??? ακόμα κι αν δεν μπόρεσε να ανοίξει το τάπερ, δε σημαίνει ότι η δασκάλα ήταν από πάνω του όλη μερα. Κι αν δεν το άνοιξε σήμερα, θα το ανοίξει αύριο.Αν και μάλλον το άνοιξε..Αυτό μπορείς να το ρωτήσεις το ίδιο το παιδί, αλλά όχι μόλις μπεις στο σπίτι. Ρώτα τον πχ την ώρα που κάνει μπάνιο, ή κάποια άλλη ανέμελη στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , vicky86 είπε:

μα δ χρειαζεται να ρωτησει.εχει απαντησει ηδη οτι μαλλον δ επαιξε

κ απο την στεναχωρια μαλλον απλα εφαγε ολο το φαι

:neutral:

Δεν ξέρω βρε παιδί μου αλλά μερικές φορές φουντώνω και επτίθεμαι και δεν πρέπει. Αλλά βε συ Έσπερος  είσαι και εκπαιδευτικός. Αν δε μπορείς εσύ να καταλάβεις τι εστί πρώτη μέρα σε τάξη με 25 παιδιά ποιός μπορεί. Εγώ ειλικρινά λυπάμαι τις δασκάλες που μετά από όλο αυτό τον πανικό έχουν να διαχειριστούν και τους γονείς κολιτσίδες. Πόσο μάλλον όταν τα παιδιά τους πήγαν χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , vicky86 είπε:

αρα μην την παρεις,πολυ πιθανον να σε προλαβει εκεινη

ειμαι σιγουρη οτι ειδικα εσας θα σας πει αμεσα,τουλ για αλλο φαγητοδοχειο αφου το βρηκες ανοιχτο στην τσαντα

εννοειται πως σε δουλευω,συγνωμη στεναχωριεμαι γτ προσπαθω να συμμεριστω το αγχος σου,αλλα εισαι αφανταστα υπερβολικη

επισης αυτο που κανεις στο παιδι σου ειναι παρα πολυ ασχημο,κ δ το λεω σαν μαμα αλλα σαν παιδι

πραγματικα στεναχωριεμαι,αλλα δ μπορω να μην κοροιδεψω την κατασταση.οχι εσενα

επισης απανταω μονο κ μονο για να μην διαβασει καποιος που δ εχει ιδεα κ νομισει οτι ολα αυτα ειναι νορμαλ

Α να πω και εγώ που θυμάμαι όταν πήγα νηπιαγωγείο. Θυμάμαι πολλές στιγμές από εκεί και θυμάμαι τις παραστάσεις που κάναμε , τα θεατρικά , τα παιχνίδια , τις ζωγραφιές και θυμάμαι ένα κομμάτι από την πρώτη μέρα που μου είπε η μαμά να πλησιάσω να παίξω με αλλά παιδάκια και πλησίασα άρχισα το παιχνίδι και μετά από 5 λεπτά την άκουσα να λέει ότι φεύγω και θα έρθω αργότερα κάτι τέτοιο είπε και εγώ απλά την χαιρέτισα. Και ήμουν εντάξει. Και είχα μια χαρά προσαρμογή και δεν είχα πάει ποτέ παιδικό. Και έχω καλές αναμνήσεις. Όποτε απλά δέξου το γεγονός ότι κάποια παιδιά προσαρμόζονται πιο εύκολα και ο γιος σου μάλλον είναι από αυτά τα παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Έσπερος said:

Μα έχω σκάσει. Δεν ξέρω αν έκλαψε, αν έπαιξε με παιδάκια (μάλλον όχι), δεν ξέρω τι έκαναν, δεν ξέρω αν άνοιξε μόνος του το τάπερ, στην τσάντα πάντως ήταν φυλαγμένο ανοιχτό, δεν ξέρω γενικα πώς τα πήγε! δοκιμασα κ στο τηλ, ή μιλούσαν ή δεν απαντούσαν, θα κρατηθώ να μη γίνω φορτική κ θα μάθω αύριο. Ευτυχώς έφαγε το φαγητό που είχα κάνει. Τώρα που θα γυρίσω θα προσπαθήσω να μη ρωτήσω πολλά. ο άντρας μου δν ρώτησε. 

Δηλαδή αν δεν άνοιξε το ταπερ μονος του και τον βοήθησε η δασκαλα τι έγινε; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , maripoz είπε:

Δηλαδή αν δεν άνοιξε το ταπερ μονος του και τον βοήθησε η δασκαλα τι έγινε; 

Tι λες???? θέλεις να τον αποβάλλουν απο το σχολείο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , maripoz είπε:

Δηλαδή αν δεν άνοιξε το ταπερ μονος του και τον βοήθησε η δασκαλα τι έγινε; 

Απλά το άνοιξε η δεν το άνοιξε.αυτο έγινε.τιποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχαχα καλέ μη βαράτε! απλώς είμαι τόσο χαρούμενη που δεν θελω να απογοητευτώ επειδη τελικά δεν ήταν όλα τόσο ρόδινα όσο δείχνουν!

μάλλον κάποια πράγματα τα παίρνω πολύ τοις μετρητοίς. το ότι τα παιδια πρέπει να αυτοεξυπηρετούνται εγώ το καταλαβαίνω κυριολεκτικά. ότι αν δεν μπορουν, υπάρχει πρόβλημα και σου το λένε. προφανώς η δασκάλα δεν έχει χρόνο να ανοίξει 5-6 τάπερ ή να βοηθάει 5-6 παιδιά να φοράνε την τσάντα τους κλπ. άρα δημιουργούμε πρόβλημα στην τάξη. λογικό δεν είναι να με απασχολεί; και υποθέτω ότι για να το ζητάνε, σημαίνει ότι η πλειοψηφία των παιδιών μπορεί, άρα τα υπόλοιπα πρέπει να το λύσυν το συντομότερο. έτσι δεν είναι; γι' αυτό θέλω να ξέρω. όχι για να γίνω φορτικός γονιός, ξέρω πώς είναι αυτό. αλλά για να ξέρει κι η δασκάλα ότι δεν έχουμε παράλογες απαιτήσεις από αυτήν, μας απασχολεί η αυτοεξυπηρέτηση του παιδιού και ούτως ή άλλως και στο σπίτι καλλιεργούμε δεξιότητες. 

 

έκανα λίγες ερωτήσεις, στις ανοιχτές  μου απαντούσε απλώς όχι (του στιλ δεν θέλω να σου πω), στις διαζευκτικές απαντούσε αλλά δεν ξέρω κι αν πρέπει να τα πάρω τοις μετρητοίς. οπότε δεν θα ασχοληθώ άλλο.

 

δηλαδή να μην τον σκοτώσω τον σύζυγο που δεν ρώτησε τίποτα; καλά έκανε; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Απλά το άνοιξε η δεν το άνοιξε.αυτο έγινε.τιποτα παραπάνω.

Πάντως @Έσπερος ακόμα κι αν δεν το άνοιξε είναι δικό του πρόβλημα, όχι ολόκληρης της οικογένειας. Και θα φροντίσει σίγουρα η δασκάλα ώστε να ξεκινήσει να το ανοίγει μόνος του. Εμένα καθόλου δεν θα με απασχολούσε πάντως το αν του το ανοίγουν αυτοί ή όχι, από τη στιγμή που το τάπερ κάπως άνοιξε και δεν έμεινε νηστικό το παιδί

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

 

δηλαδή να μην τον σκοτώσω τον σύζυγο που δεν ρώτησε τίποτα; καλά έκανε; 

καλά έκανε.

εγώ χθες τον ρώτησα (προνήπιο επίσης) με ποιά παιδάκια έπαιξε και μου απάντησε "δεν θέλω να σου πω σήμερα". Και πόσα παιδάκια είναι στην τάξη, και απάντησε "ούτε πολλά ούτε λίγα"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , irin είπε:

Πάντως @Έσπερος ακόμα κι αν δεν το άνοιξε είναι δικό του πρόβλημα, όχι ολόκληρης της οικογένειας. Και θα φροντίσει σίγουρα η δασκάλα ώστε να ξεκινήσει να το ανοίγει μόνος του. Εμένα καθόλου δεν θα με απασχολούσε πάντως το αν του το ανοίγουν αυτοί ή όχι, από τη στιγμή που το τάπερ κάπως άνοιξε και δεν έμεινε νηστικό το παιδί

εγώ το βλέπω σαν πρόβλημα της οικογένειας που δεν προετοίμασε το παιδί κατάλληλα. και στενοχωριέμαι γιατί δεν είμαστε τέτοια οικογένεια, το παιδί κάνει ένα σωρό πράγματα. δουλειά της είναι να βοηθήσει να προσαρμοστούν τα παιδιά προφανώς, γιατί δεν υποχρεωμένα να έχουν πάει στον παιδικό σταθμό, αλλά κρίμα να τη φορτώνω με πράγματα που έπρεπε να έχει μάθει στο σπίτι. θα της είναι αρκετά τα παιδιά που αντικειμενικά δεν μπορούν ή αυτά που οι οικογένειες για τον οποιονδήποτε λόγο δεν ασχολήθηκαν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , irin είπε:

Tι λες???? θέλεις να τον αποβάλλουν απο το σχολείο?

η ακομη χειροτερα να πιστεψει οτι δ πηγε προετοιμασμενος απο το σπιτι;:shock::P

μεχρι κ αναπτυξιακη διαταραχη μπορει να υποψιαστει(φυσικα κ οχι)

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος μια χαρά έκανε ο σύζυγος που δεν ρώτησε. Αν ήταν κάτι που προβληματιζε την νηπιαγωγό θα το έλεγε η ίδια. Το ότι έφαγε όλο το φαγητό του είναι πολύ θετικό σημάδι. Συνήθως τα παιδάκια που δεν προσαρμόζονται εύκολα δεν τρώνε καθόλου τις πρώτες μέρες. Όσο για την τουαλέτα που ξέρεις ότι δεν έκανε? Κ για το τάπερ δεν του είχες δείξει πως ανοίγει να δεις αν μπορεί να το ανοίξει?

Link to comment
Share on other sites

Έσπερος.Ειναι σαν να σας λείπουν κομμάτια από το μυαλό σας.Μιλα με μια αναπτυξιολογο καλή κ έναν ψυχολογο και έναν παιδοψυχολογο για να βάλετε σε μια τάξη τις σκέψεις σας.Δεν βλέπω άλλο τρόπο να βοηθηθείτε κσι να λύσεις κ τις απορίες.Δεν ε εις καταλάβει τι αναλογεί αναπτυξιακά στο παιδί.πρεπςι να ξέρεις τι να περιμένεις. Και μιλάω στον πληθυντικό γιατί δεν βλέπω έτσι όπως τα λες να βοηθάει λίγο την κατασταση ο άντρας σου για να ισορροπίες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έσπερος.Ειναι σαν να σας λείπουν κομμάτια από το μυαλό σας.Μιλα με μια αναπτυξιολογο καλή κ έναν ψυχολογο και έναν παιδοψυχολογο για να βάλετε σε μια τάξη τις σκέψεις σας.Δεν βλέπω άλλο τρόπο να βοηθηθείτε κσι να λύσεις κ τις απορίες.Δεν ε εις καταλάβει τι αναλογεί αναπτυξιακά στο παιδί.πρεπςι να ξέρεις τι να περιμένεις. Και μιλάω στον πληθυντικό γιατί δεν βλέπω έτσι όπως τα λες να βοηθάει λίγο την κατασταση ο άντρας σου για να ισορροπίες.

Και νομιζει οτι οι καλες οικογενειες ειναι αυτες που εμαθαν στα τετραχρονα παιδια τους να ανοιγουν ταπερ. 
βασικα δεν ειχα σκεφτει ποτε οτι το ανογμα ταπερ αποτελει αντικειμενο εκπαιδευσης

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έσπερος.Ειναι σαν να σας λείπουν κομμάτια από το μυαλό σας.Μιλα με μια αναπτυξιολογο καλή κ έναν ψυχολογο και έναν παιδοψυχολογο για να βάλετε σε μια τάξη τις σκέψεις σας.Δεν βλέπω άλλο τρόπο να βοηθηθείτε κσι να λύσεις κ τις απορίες.Δεν ε εις καταλάβει τι αναλογεί αναπτυξιακά στο παιδί.πρεπςι να ξέρεις τι να περιμένεις. Και μιλάω στον πληθυντικό γιατί δεν βλέπω έτσι όπως τα λες να βοηθάει λίγο την κατασταση ο άντρας σου για να ισορροπίες.

ε οχι να παει το παιδι σε αναπτυξιολογο ενω φαινεται να ειναι μια χαρα.φυσικα δ ειναι κτ κακο,απλα θελω να δειξω οτι δ συντρεχει λογος ανησυχιας για το παιδι

ψυχολογο η παιδοψυχολογο δ ειμαι σιγουρη.σιγουρα σε ειδικο πρεπει αλλα για τους γονεις ελπιζω να εννοεις κ εσυ.

πρίν από 45 λεπτά , irin είπε:

Και νομιζει οτι οι καλες οικογενειες ειναι αυτες που εμαθαν στα τετραχρονα παιδια τους να ανοιγουν ταπερ. 
βασικα δεν ειχα σκεφτει ποτε οτι το ανογμα ταπερ αποτελει αντικειμενο εκπαιδευσης

μαλλον γτ δ ειχες σκεφτει να εκπαιδευσεις το παιδι σου αλλα να το μεγαλωσεις.ελπιζω να κανουμε καλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...